הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 ביולי, 2008 39 תגובות

באתר האינטרנט "וואלה" התנוססה השבוע תמונתו של נשיא ארצות הברית ג’ורג’ בוש ומתחתיה הכותרת המתחסדת: "מנהיג המדינה העשירה בעולם נחלץ להגנת המדינות העניות". כל זה, על רקע הכרזת הנשיא ערב ועידת המדינות העשירות בעולם ביפן (ארצות הברית, צרפת, בריטניה, יפן, איטליה, קנדה, גרמניה ורוסיה) המכונה G-8. מסתבר שכדי לקיים החלטות משנת 2005 יש להעביר למדינות אפריקה 40 מיליארד דולר, אחרת יידרדרו עוד שלושים מיליון בני אדם ביבשת לעוני. לא מדובר בעוני במושגים מערביים או ישראליים אלא בחרפת רעב, במפגעים תברואתיים בלתי נסבלים, בהתמוטטות מערכות החינוך והבריאות ולעתים גם בהשמדה פיזית של עשרות אלפים במאבק על משאבים, במסווה של מלחמה שבטית או דתית.

הסכום המוצע הוא גדול יחסית, אבל לגבי מיליוני אפריקנים איננו אלא לעג לרש. אפריקה נגועה במחלות קשות, ורוב המשטרים שם הם מושחתים. הסיוע מגיע בדרך כלל רק לחוגים השליטים ולמקורבים, או למוקדי כוח כמו הצבא וקהילת אנשי העסקים. ה"דאגה" שבוש הביע נובעת בעיקר מהאינטרסים של ארצות הברית ושל בעלי בריתה. המערב, שניכס לעצמו את רוב משאבי העולם וממשיך לדרוש זכויות יתר כמעט בכל פינה על פני כדור הארץ, משתדל בעיקר לכבות להבות כדי למנוע או לפחות למתן את גלי ההגירה ההמונית למדינות העשירות. מחירי הנפט והמזון האמירו, אבל מנגנוני השליטה בתהליכים הכלכליים עדיין משרתים את העשירונים העליונים במדינות המפותחות. אם בבריטניה או בקנדה ממשיכים להרחיב את הפערים הכלכליים והמעמדיים כתוצאה מהמחסור המלאכותי במזון או בדלק, בזמביה או בסיירה ליאונה מתים המונים ממגפות, מאיידס, מהפשע המשתולל ברחובות. המיליארדים יגיעו בעיקר לסוכנים ולפוליטיקאים שמשרתים את המערב ומדכאים כל תנועה לשינוי חברתי באפריקה. מלאכתם קלה עתה הרבה יותר מאשר בעבר: מנהיגים רדיקלים לשעבר, אפריקנים משכילים ובעלי מקצועות חופשיים שבילו עשרות שנים במחתרת וביערות כדי לשחרר את בני עמם מהקולוניאליזם, הפכו אחרי השחרור לשליטים נגועים בשחיתות ובנפוטיזם. שלטונם מבוסס בעיקר על טרור ומנגנוני חושך, ואולי גם על תמיכה עממית מסוימת בזכות הישגיהם בעבר.


נשיא זימבאבווה ד"ר רוברט מוגאבה הוא הדוגמה הטובה ביותר לשפל שפוקד את הפוליטיקה האפריקנית. האיש היה לוחם חירות אמיתי, שלא רק שיחרר את עמו משלטון המיעוט הלבן, אלא ביער את האנלפבתיות ושיפר מאוד בתחילת דרכו כנשיא את מערכות הבריאות והחינוך בארצו. העולם המערבי יצא נגדו דווקא בשל מדיניות נכונה וצודקת שלו כלפי הלבנים בארצו. מוגאבה החרים את אדמות החוואים הלבנים הגדולים וחילק אותן לשחורים ובכך תיקן עיוות היסטורי. כמו במקרה של קובה, ברור לגמרי שההתגייסות של התקשורת העולמית נגדו דחקה אותו לפינה והביאה לאימוץ עמדות יותר קיצוניות. כיוון שהמערב גייס נגדו גם אופוזיציה פנימית שזכתה לכיסוי אוהד בכל מקום, מוגאבה הגיב בחריפות ובסופו של תהליך איבד את הלגיטימיות שלו בארצו ובעולם כולו. הוא הפך לשליט מוכה פרנויה ואכזר, וכרגיל במקרים כאלה בהיסטוריה, מקורביו סטו לגמרי מדרך הישר והפכו את השחיתות ואת השוחד לנורמה שלטונית. נכון שרוב אויביו ברחבי העולם נמנים על עושקי יבשת אפריקה מאז ומתמיד, אבל גם למשקיפים אוהדים מאוד (כמוני) ברור, שמשטרו חסר תקנה. הבידוד הבינלאומי וההתמוטטות המוסרית חברו יחדיו כדי לחסל את אחד הפוליטיקאים שידידי אפריקה בעולם תלו בו הכי הרבה תקוות. מוגאבה עדיין מחזיק בשלטון כשהוא מתעלם מתוצאות הבחירות שנערכו בארצו, אבל גם בזימבאבווה קיים קונצנזוס שימיו כנשיא ספורים. יש להניח שיורשיו ייאבקו בשחיתות בשנה הראשונה שלהם בשלטון, יבצעו כמה רפורמות דמוקרטיות ואולי יחזירו ללבנים משהו מכוחם הכלכלי. לכן יזכו לסיוע מערבי גדול. בתוך שנתיים-שלוש יאיישו את כל המשרות באחיינים ובדודנים ולבסוף "יאלצו" להפעיל את המשטרה החשאית כדי לדכא את התנגדות לשלטונם. זימבאבווה, כמו רוב מדינות אפריקה, לא תיגאל גם אם הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית יזרימו לשם כספים רבים כדי לחזק את שלטונם של תומכי הדמוקרטיה, כלומר, עושי דברם של האמריקנים.


קשה לדון ברצינות בסוגיות האלה בישראל של היום. שוררת אצלנו אדישות רבה לגורלם של בני אדם שאינם יהודים, וגם הזדהות מוחלטת, שקיימת בכל המחנות הפוליטיים, עם מדיניות החוץ של ארצות הברית ועם הערכים של הימין האמריקאי. המגמה היא עקבית: עם חיסול העימות הבין-מעצמתי אחרי קריסת הגוש הסובייטי, משתפת ישראל פעולה עם הימין האמריקני בליבוי הסכסוך בין המערב לבין העולם המוסלמי. ושינגטון מעוניינת בעיקר בשליטה צבאית ופוליטית כדי להבטיח אינטרסים כלכליים, ואילו את ממשלות ישראל מדריך הפחד והחשבון. לפחד יש שני מרכיבים: חשש אמיתי מהתעצמות מדינות ערב והאיסלאם (המלווה בפיחות רב באמונה בכוחה הצבאי של ישראל) ודאגה עמוקה מפני ירידת כוחה של ארצות הברית. החשבון לעומת זאת הוא פחות מורכב ומסובך: ישראל זוכה לסיוע בינלאומי ובעיקר אמריקני גדול, וחרף הפרנויה ש"העולם כולו נגדנו" היא בעצם הילד המפונק של המערב.


הדוגמה הכי טובה להמחשת התזה הזאת היא היחס בעולם לנשק ההרתעה הגרעיני, שכולם מאמינים שהוא נמצא בשפע בידי ישראל. האיומים על איראן עכשיו ושתי הפלישות לעיראק בתוך פחות מעשרים שנה, לוו במסע הסברה (או הסתה) אודות הסכנה לשלום העולם הטמונה בנשק הגרעיני ששתי המדינות מנסות לייצר. במקרה של עיראק התברר שאין לה נשק כזה ואילו תעשיית הנשק הגרעיני באיראן היא רק בחיתוליה. לעומת זאת, אין שום ניסיון רציני מצד המעצמות המובילות בעולם ללחוץ על ישראל להפסיק לייצר פצצות גרעיניות. היללות על האנטישמיות בעולם והפחד (שאותו מטפחים פוליטיקאים ופובליציסטים) מכל התבטאות ביקורתית של ישראלים בבמות עולמיות באות לשרת מדיניות כוחנית של המדינה הקטנה הכי מפונקת בעולם. אנחנו דומים יותר ויותר לבן המושחת של עשיר העיר, שאותו ראינו בעשרות סרטים אמריקנים. אחרי ביצוע מעשי הפשע הכרוכים בעצם הכיבוש אנחנו סומכים על האב בעל ההשפעה שייחלץ אותנו מכל צרה. אנחנו עושים לו בושות ואז משתפכים מעל כל במה בינלאומית בקינות קורעות לב, מלאות רחמים עצמיים עד לזרא.


מכאן שהעמדה הצינית שלנו כלפי הסיוע למדינות חלשות מעוגנת באינטרסים צרים, אבל מוצקים. לא רק אנשי הממסד אלא גם רוב האזרחים מן השורה אימצו עמדות ימניות בנושאים הבינלאומיים. מרבית הטוקבקיסטים וכותבי המכתבים למערכת מתעבים את המדינות העניות, במזרח התיכון אבל גם באפריקה, ומזדהים עם כל היבטי הניצול והקיפוח המאפיינים את המדיניות הניאו-קולוניאליסטית כלפיהן. היחס הזה מתעצם מאוד אם מדובר במדינות מוסלמיות, חילוניות או דתיות. הקשיים בהעברת הסיוע לתושבים העניים והחולים באפריקה נתפסים כסיבה טובה להפסקתו המוחלטת. אנחנו אדישים לרווחת הסביבה החברתית והאקולוגית שבה אנחנו חיים כחלק מהכפר העולמי.


אם דוד בן-גוריון רצה שנהיה "אור לגויים" (ובינתיים בנה כאן תשתיות לנשק לא קונבנציונאלי ושיתף פעולה עם המעצמות הקולוניאליסטיות פושטות הרגל בעיקר במלחמת 1956) הרי לראשי המדינה בשנת 2008 אין יומרה כזאת. הישראלים הטובים שיצאו לסייע למדינות אפריקה בשנות החמישים והשישים נעלמו מהנוף, יחד עם אברהם הרצפלד וקדיש לוז.


לא הייתי טורח לכתוב טור כזה כדי להטיף מוסר. כדאי יותר לראות בדברים מעין תמרור אזהרה בפני הבאות. מי שמתנכר לעולם עלול למצוא את עצמו מבודד בעוד שנים אחדות, ולא תמיד ישלוט הימין האמריקני בזירה הבינלאומית. ישראל חייבת לטפח מחדש את קשריה עם אפריקה ולבחון מחדש את מסכת היחסים בינה לבין העולם המוסלמי. זה מחייב מדיניות אחרת בשטחים, ויצירתיות ונדיבות במערכת יחסי החוץ שלנו. תחת החשבונאות הצרה ופחד מכל שינוי במערב כלפי המוסלמים, צריכה ישראל לרתום את יהדות אירופה כדי ליצור גשרים אל הקהילות המוסלמיות החזקות ועתירות ההשפעה שם. מתנגדי הגישה האינטרנציונליסטית סבורים שמעמדה של ישראל כילד המפונק של האמריקנים תורם להמשך קיומן של ההתנחלויות. זה אולי נכון אבל המצב הקיים וההתנחלויות עצמן מסכנים מאוד את עתידנו כאן.


*התפרסם ב"כל העיר"

תגובות
נושאים: מאמרים

39 תגובות

 1. אריאל שתיל הגיב:

  חיים,

  לא בדקתי את הנתונים אבל על רגל אחת נראה לי שאתה מדבר פה על ישראל בתחומי הקו הירוק. כל עוד הכיבוש מתקיים וסופו לא נראה באופק אני חושב שצריך לבדוק נתונים הכוללים את כלל האוכלוסיה תחת שליטת ישראל. ממה שאני זוכר מנתונים כאלה שהתפרסמו בעבר, הם מרחיקים את ישראל כברת דרך רצינית מאד מאירופה.

 2. חיים ברעם הגיב:

  מר ירושלמי היקר,
  אני מודע היטב לשלטון המתפורר כאן, אבל לא רק שישראל לא מתקרבת למצב של סיירה-ליאונה, אלא בדיקת הנתונים מגלה שהממשלה היא אמנם רעה, אבל הנתונים מקרבים אותנו יותר למדינות אירופה המתוקנות ביותר ולא לאומללי אפריקה.

  בסיירה ליאונה חיים כ-שישה מיליוני בני אדם, לכן קל להשוות עם ישראל, עם קצת יותר משבעה מיליון. 156 תינוקות מתים שם מכל אלף לידות, בישראל רק ארבעה. תוחלת החיים שם היא 41 שנים, בישראל 80. יש שם מאתיים אלף חולי איידס לעומת שלושת אלפים בארץ. 97% מכלל התושבים כאן יודעים קרוא וכתוב. בסיירה-ליאונה רק 35%.
  זה נכון שצריך להחליף גם את הממשלה וגם את האופוזיציה, לשנות את המסד הרעיוני של המדינה, לעשות צדק עם האזרחים המזרחים והערבים, לשנות את הבסיס הכלכלי-חברתי ועוד כמה מטלות קלות כאלה, אבל גם חוש פרופורציה לא יזיק לנו. אין צורך לומר שרחמים עצמיים לא יועילו.

 3. ירושלמי הגיב:

  הרבה ישראלים לא בטוחים בקיום שלהם מחר.
  ולא מסיבות בטחוניות.
  נכון שאין לנו איידס ופשע ברמה של סיירה לאונה (עדיין), אבל ברמה האישית ניכור הולך וגובר, וכל אחד לעצמו, ומי שיש לו לא שם על מי שאין לו. בחברה הישראלית. עזוב אפריקה. אנחנו חברה בהתפרקות.
  זה לא שאתה לא יודע את זה.
  אז מי זאת "ישראל" שאתה קורא לה, שחייבת לעשות ככה או לעשות ככה? אולמרטקדימהעבודה? האוליגרכים? החונטה הצבאית-בטחונית?
  העתיד כבר מאחורינו.

 4. באפריקה מבוצע רצח עם הגיב:

  ברעם מדבר על יבשת אפריקה ועל הניכור של ישראל לסבל האיום שמתרחש שם
  הדיון של ברעם שטחי להחריד
  אבל
  לא להזכיר את רצח העם בדראפור המבוצע על ידי כל מדינות ערב ובראשן סודן הוא
  באמת מביש ומעורר חלחלה
  ומבחינה זו ברעם גרוע מהימין האמריקאי

 5. פצצת אטום אינה הורגת הגיב:

  מה שהורג זו השנאה והאידיאולוגיה
  נשק גרעיני הוא נשק איום אבל ניתן לבצע
  הרג מסיבי גם על ידי טילים בעלי ראשים קונבנציונלים
  לחיזבאללה יש 40 אלף טילים לסוריה ולמדינות ערב יש פי 3 מאשר לחיזבאללה
  מטרת הטילים היא פגיעה מסיבית בריכוזי אוכלוסיה וזהו נשק טרור מובהק
  נשאלת השאלה
  מדוע ברעם אינו קורא להתפרקות חיזבאללה
  מנשק הטילים ?
  כאמור הטילים אינם הורגים
  מה שהורג זו השנאה והאידיאולוגיה הגזענית
  שאליה נחשפים מליוני ערבים
  דרך הטלויזיה הספרות השירה החינוך התיאטרון
  והעיתונות
  יופסק מסע השיסוי כנגד העם היהודי
  תופסק ההטפה האיסלמית לרצח ושנאה
  האיום אינו פצצת האטום הישראלית
  האיום הוא הצידוק להרג וטרור
  זה הדבר שעושה את אירן לאיום על שלום העולם
  אירן מסוגלת וגם רוצה להפיץ נשק אטומי לארגוני טרור וזו הסכנה לכל העולם
  ולא רק לישראל

 6. משרד החוץ-מחלקת ההסברה הגיב:

  תודה לחיים ברעם על השירות. ההשוואות שהוא עורך בינינו לסיירה ליאון, שמוכיחות עד כמה אנו חברה פתוחה ומתקדמת, אנו עורכים גם עם מדינות ערב והתמונה דומה. ישראל, יפה אומר חיים ברעם, היא ביסודה חברה דמוקרטית בעלת ערכים אירופים, ושוב תודה לברעם שמבקש לשמור על כך.

 7. שמאלני: הבעיה הכי גדולה היא בסוחרי הנשק הגיב:

  חיים,
  הבעיה שלא התייחסת אליה היא בעית הנשק שמוזרמת ע"י סוחרים ומדינות מערביות, ולאחרונה גם סין נכנסה למשחק.
  ישראל לצערי הפכה בין המובילות בתחום אנשים כמו גיידאמק, ויוצאי מערכת הביטחון עושים כסף רב ממכירת נשק למשטרים מושחתים ומילציות רצחניות.
  באופן אבסודי למדי דווקא התמוטטות ברה"מ ששיחררה את מזרח אירופה מדיקטטורה רצחנית הרסה באפריקה את האיזון המדיני יחד עם התמוטטות דרום אפריקה שיצרה שכבה לא קטנה של אנשי צבא לבנים חסרי תעסוקה.
  דבר שני ברצוני לנתץ כמה עובדות לא נכונות שרווחות בציבור. מכיוון שאבי עוסק במחקר חקלאי, ושותף עם קולגות בקניה אז התמונה קצת לא נכונה. לא כדאי בכלל להיות חקלאי באפריקה גם אם אתה לבן בעל עשרות או מאות דונומים. אין שום תשתית תומכת לחקלאות כמו למשל מוסכים לתיקון טרקטורים או חנויות לקניית ציוד חקלאי. החקלאים הלבנים ברובם גרים בבתים קטנים עם גנרטור, וכל אנגלי שחי בכפר באנגליה או כשכיר בעיר חי ברמת חיים הרבה יותר גבוהה. רוב החקלאים הלבנים באפריקה חיים שם בדרך כלל בגלל אהבתם לחקלאות, ולתרבות האפרקאית.
  רוברט מוגבה לא חילק מעולם את האדמות של הלבנים לשחורים שעבדו בחוות אלא למקורביו שבאיומי נשק גירשו לא רק את הלבנים אלא גם את השחורים שעבדו בחוות כשכירים.

 8. עידו לם הגיב:

  המאמר שלך נגוע בשטחיות רוב הצרות של אפריקה נובעות קודם כול משחיתות וחוסר יכולת ליצור בסיס משותף של אומה בריאה, נוסף לכך ההומניזם נתפסת באפריקה כמערכת ערכים זרה ואף מאיימת מה שמוביל בהכרח לזילות בחיי אדם. המערב צריך לעשות יותר עבור אפריקה אבל השינוי יתחיל רק כאשר האפריקאים באמת ילחמו בשביל זה, ולא חיים לא כול הערכים שווים שמרנות וריאקציונריות(ראה ערך המוסלמים במערב) לא שווים לפתיחות הומניזם וליברליזם. בקשר למה שאמרת על הקהילות המוסלמיות עתירות ההשפעה באירופה אתה רק חושף את חוסר ידיעתך משום שניתן להגיד על המוסלמים הרבה דברים אבל עתירי השפעה הם לא ויתרה מכך יש סיכוי גבוה מאוד שנראה עוד במהלך המאה עשרים ואחת גירוש המוני של מוסלמים מאירופה מאחר והם לא משתלבים שם בשום צורה וניתן כבר עכשיו לראות את הימין האירופי החילוני וגם הדתי מסית נגדם.

 9. קורא קבוע הגיב:

  "מנהיגים רדיקלים לשעבר, אפריקנים משכילים ובעלי מקצועות חופשיים שבילו עשרות שנים במחתרת וביערות כדי לשחרר את בני עמם מהקולוניאליזם, הפכו אחרי השחרור לשליטים נגועים בשחיתות ובנפוטיזם. שלטונם מבוסס בעיקר על טרור ומנגנוני חושך, ואולי גם על תמיכה עממית מסוימת בזכות הישגיהם בעבר"

  אז מה אתה רוצה מהמערב או מהנשיא בוש?
  מתי תשתחרר מהתפיסה הפטרנליסטית על משאו של האדם הלבן?

  גם אם האירופאי היה כזה מושלם בעצמו לא היה לו מספיק כוח לתקן קילקולים סוציאליים בחברה זרה. מה עוד שגם האירופאים רחוקים מלהיות טלית שכולה תכלת. הההומניזם פוסט מלחמת העולם השניה מתגלה כציפוי דק מאוד שאיננו עמיד לנצח בלחצים רב-תרבותיים. כשמשהו מאיים על הרווחה או אורח החיים של האירופאי הנאור, הציפוי נסדק ומתקלף, והסובלנות מתגלה כסובלנות על תנאי.

  לפעמים זה מצחיק איך מי שמתלונן על האימפריאליזם האמריקאי שמנסה להנחיל דמוקרטיה על חודי כידונים, מצפה להנחיל ערכים של הומניזם אוניברסלי על חודם של כידונים אחרים.

  אתה, האו"ם ובית הדין הבינלאומי בהאג, לא תתקנו את אפריקה, אמריקה לא תתקן את העולם הערבי, והחברים הפוסט-אינטליגנטים שלך מאוקספורד לא יתקנו את ישראל.

  יצירתיות ונדיבות גם לא יתקנו את השנאה של האחר לעצם קיומך – כי על זה בעצם אנחנו מדברים. חוסר השלמה עם עצם קיומינו. עצם קיומינו הוא עוול בעיני השונאים. לא מה שאתה קורא התנחלויות. כל ישראל היא התנחלות אחת גדולה בעיני האנטי-ציונים – מתי תבין את המשמעות של זה? כל ההתנצלויות הוהתרפסויות שאתה מציע להם לא עוזרים. הם רק משכנעים אותם שהצדק אתם, ומגבירים את השנאה.
  לא זו הדרך.

 10. מישה הגיב:

  אני רק רציתי להאיר כאן כמה זה מבחיל לשמוע מנטרות "הומניות" מחלק מהמגיבים כאן (לם) כאילו הומניזם זה קטע אירופאי עם חותמות.
  אפריקה נמצאת במצב ההרוס הפוסט אפוקליפטי שהיא נמצאת בו בתודות לאירופה הפתוחה וההומנית אחרי 4 מאות שנים של הרס ושיעבוד.

 11. אחת משם הגיב:

  טול קורה. אתה אוכל מאותה יד שמוצצת את הדם של אפריקה. פרט נא את מקורות ההכנסה שלך ושל משפחתך, כולל הירושות שקיבלתם אם קיבלתם. האם זה מגידול מלפפונים אורגאניים בחצר ביתך בעזרת מי גשם ? האם המשכורת שלך "נקיה" יותר ? מר שוקן עשה הרבה מכספי רשת העיתונות שלו על הגופות של נסחרות מין, ואם ניכנס עמוק יותר לכיסו, נמצא שם מכמנים מביכים ומסריחים הרבה יותר. האם אתה מחזיר את הבית שלך לפלשתינאים? יאללה, נמאס מהניסיון לתפוס כוח על אחרים באמצעות גילט טרים והתנשאות.
  "אנחנו" נמאס לנו.

  קצת עובדות. ישראל יושבת על קרקע גזולה, ומתפרנסת יפה מאד מהעבודות השחורות שהיא מעניקה ל"מעצמות" בהמשך השוד שהן מבצעות בכל העולם הלא לבן. לא חדש מבחינת היהודים באלפיים השנה האחרונות.

  תוריד את רמת החיים שלך, ואז תטיף לאחרים כולל בבילעין ונעלין לא לשדוד קרקעות מערבים. תחלק חלק מהפיתה שלך לשכנות העניות שלך, ממוסררה, לחד הוריות, אלמנות וגרים, ותתפטר מרשת שוקן.
  עד אז, המילים שלך לא שוות הרבה.

 12. חיים ברעם הגיב:

  לא כל מה שמנוגד לדעתך הוא "שטחי" ויש גבול למה שפובליציסט יכול לעשות בטור של 1100 מלים.
  עם זאת, אני שם לב שמגיבים כאן יוצאים ממש מן הכלים בגלל שהטורים שלי מביעים דעה שונה מהמקובל בעיתונות הפרו אמריקנית. הגיע הזמן שתתרגלו. הטבח בדראפור הוא נושא חשוב אבל לא היה לו קשר לניתוח בטור.
  לדעתי יש למוסלמים כוח אדיר באירופה שהפוטנציאל שלו טרם מומש וישראלים שחולמים על טרנספר שוגים באשליות.

 13. חיים ברעם הגיב:

  לאחת משם,
  לצערי הידרדרת לתגובות פשיסטיות ולעיסוק ברכילות. אינני איש ציבור ולא חייב לדווח לך או לאף אחד אחר על חיי הפרטיים. אני בסך הכל כותב, והקוראים יכולים להחליט איך להתייחס לדברים.
  יש מדורי רכילות רבים בתקשורת וייתכן שתמצאי שם את מה שאת מחפשת.

 14. ניחוש פרוע מדוע אפריקה לא על סדר היום הגיב:

  חיים ברעם ודומיו מסייעים לתעמולה פנים ישראלית ובינלאומית המציגה את מצב הפלסטינים ו"עוולות הכיבוש" באופן חסר פורפורציה ותופסת מקום רב בזירה הציבורית (שמשאבי הקשב שלה מוגבלים) המערבית על חשבון עמים וארצות שסובלים הרבה הרבה יותר ושמתבצעות בהן זוועות איומות הרבה יותר.
  אחר כך מר ברעם מבקר את האדישות וחוסר המודעות לנעשה באפריקה. כנראה שאין גבול לחוצפה.
  מי שבאמת יש לו מצפן מוסרי, מתחיל לקדם קודם כל את עניינם של הסובלים ביותר, אלו שזקוקים לסיוע מיידי להישרדותם (הפלסטינים ממש, אבל ממש לא בראש המדרג העצוב הזה ורוב האפריקאים היו מתחלפים איתם ברצון). השמאל ברובו לא יעשה זאת. במקום זה, השמאל ברובו עסוק בחיפוש כותרות דרך העיסוק האובססיבי בישראל.
  כמה מייאש.
  אגב, על רצח העם המתמשך של האשורים בעירק ועל הפצצות האירוניות על כפרים כורדים בעירק שמעת? זה קצת יותר קרוב לבית

 15. חיים ברעם הגיב:

  אני לא מכיר את "דומיו" ולכן אענה בשמי. התגובה שלך היא פחדנית וצבועה בעיני. ראשית, במשך שנים כתבתי מיליוני מלים על בעיות עולמיות אחרות, ולא רק על העוול הנורא שאנחנו עושים לפלסטינים. שנית, כיוון שישראל אחראית ישירות למצוקות העם השכן, ברור שמקדישים לכך יותר מקום בטורים של אנשי שמאל, ולא חסים על "משאבי הקשב" של קוראים מהימין והמרכז הלאומני.
  הייתה כאן נכבה, וקיים כיבוש הכרוך בנישול. מאות אלפים גורשו וגם אזרחים פלסטינים סובלים מאפלייה סמויה וגלויה. לא נתעלם מזה ולא נתחמק באמצעות איזכור עוולות של אחרים. עם זאת, אנחנו מכירים באחריות אינטרנציונליסטית לכל המין האנושי ולכן נכתוב על הדברים ונשבץ אותם בהקשר האנטי-קולוניאליסטי.

 16. לם עידו הגיב:

  למישה: הדבר היחיד שמבחיל פה זה הצדקנות הדוחה שנוטפת ממך

 17. לחיים ברעם ודומיו הגיב:

  האומנם אינך מכיר את דומיו? ובכן, קוראים להם גדעון ספירו למשל והם מפרסמים את הגיגיהם בין השאר גם באתר זה…
  התגובה שלי פחדנית וצבועה? נמק והבאר שמא נחשוב חלילה שבהעדר תשובה הולמת נותרו גידופים כמוצא אחרון.
  מעבר לכך, יש בדבריך מידה רבה של היתממות. באילו אינך יודע את המקום המרכזי שתופס העיסוק בישראל עבור השמאל העולמי וכאילו אינך יודע שאתה ודומיך טיפחתם ומטפחים סדר עדיפויות מעוות זה. לא רק משאבי הקשב, אלא גם המשאבים החומריים מוגבלים והקצאתם היא בהתאם לסדר היום המעוות.
  מעניין, אגב, כמה מילים פירסמת בענייני המצוקות באפריקה באופן יחסי לכמות המילים שפירסמת בהקשר הישראלי.
  בניתיים, האירופאי הממוצע יודע (או חושב שהוא יודע) הרבה מאוד על העוולות שמבצעת ישראל כלפי הפלסטינים ומעט מאוד על העוולות והטרגדיות באפריקה (מלבד, סודן, שם באמת כלו כל הקיצין וכפי אפשר היה יותר להמשיך ולהתעלם).

 18. דוד הגיב:

  מה שבולם את אפריקה זה הסובסידיות על החקלאות בארצות העשירות שמונעות מהאפריקאים להתפרנס בכבוד.

  סוציאליזם לא מצדיק שחיתות ואם החקלאים במערב לא מצליחים לעמוד בתחרות מול חקלאים באפריקה שיפנו לעבודות אחרות.

 19. לחיים הגיב:

  רוב הסיוע לאפריקה שבנות ה-60 ותחילת השבעים היה במימון אמריקאי (20 מליון דוחר בשנה) וחלק ממבצע KK MOUNTAIN להשתלטות אמריקאית על היבשת למשל בספר DANGEROUS LIAISON של COCKBURN.

 20. נאה דורש הגיב:

  אני לעולם אינני מפרסם בשיקוצים כמו "דה מרקר".
  וכאשר אני מקבל במה לרשימותי באתר יוקרתי, אני מתנה את פרסומן עם העורך בכך שהוא יתן במה גם לפלסטינים ובכלל לכווולם.

 21. אהרון חיים הגיב:

  לם עידו, אם הומינזם ועובדות היסטוריות גורמות לך לבחילה, אתה מוזמן לכתוב את דעותך באתרים פאשיסטיים למינהם כמו ה- KKK. דעות כמו שלך לא רצויות על רוב העם שמתנקז למרכז ולא נוטה להסכים לפאשיזם. מישה צודק. בכלל הקומוניזם אפילו בצורתו הנקייה לא היה נצלני וקולוניאליסטי, לא בסין, לא בדרום אמריקה וגם לא בצורתו המרקסיסטית בדרום תימן. הנהנתנים הקפיטליסטים הם אלה שמצצו את המשאבים על חשבון העולם. הרעיונות של מרקס ברי פיתוח ואפשר להתאימם בצורה מודרנית לכל עם ועם, מה שחסר זה דם חדש שימנע את ניוון התנועה ומנהיגים שיובילו את הדרך בצורה נכונה ומרכזית.

 22. אחת משם הגיב:

  סופסוף השתחררתי לחלוטין מההתיחסות לאישוש או פסילה שלך את הטענות שלי. תודה על טכס החניכה.
  אני לא זקוקה להגדרות שלך בשביל לדעת מה פשיסטי או רכילותי ומה לא. תודה לאל.

  באתר הזה, ובקרב "דומיך" נהוג מאד לבצע דיסקרדיטציה בסגנון סובייטי מוכר ולא חביב לאנשים, על בסיס "רכילותי" עוד יותר נמוך. אני מיישמת את זה בשוויון. אם זה מזכה אותי בתואר פשיסטית, שיהיה.

 23. שמואל/ שאלת תם הגיב:

  אני קורא רבות באתר בכלל ואצל מר ברעם בפרט טענות רבות כנגד הקפיטליזם הפראי של ארה"ב וארצות אירופה. סולידריות אנושית ובינלאומית היא דבר יפה אך מדוע לא לדרוש קצת תמיכה וסולידריות מארצות אופק המעלות את מחיר הנפט ללא תקדים. ברשותן רזרבות כספיות עצומות. מעבר לכך עלית מחירי הדלקים פוגעת קודם כל בתושבי אפריקה עקב האמרת עלויות הייצור של מוצרי תעשיה.

 24. כפיר הגיב:

  אני לא בהכרח מסכים עם רבות מהקביעות במאמר, אבל בהחלט הוא מעלה נקודות רבות הראויות לבחינה מחודשת, בוודאי בטווח הארוך.
  ישראל אכן נסמכת על המערב, וארה"ב בפרט, ומצב זה (של שליטה מערבית/אמריקאית) הוא ככול הנראה זמני במושגים היסטוריים.
  כדאי לשנות כיוון, אך יש לעשות זאת בשים שכל ובזהירות – שכן נטייתו המהירה שלא לומר אובססיבית של השמאל הרדיקלי לאמץ את השטן כתחליף למלאך שסר חינו היא תופעה מסוכנת ומגונה לא פחות.

 25. עידו לם הגיב:

  לאהרון חיים המרחף בחלל: איפה מצאת בדבריי שאני נגד הומניזם? הבנת הקריאה שלך במצב די ירוד הייתי אומר משום שאני כתבתי שהאסון של אפריקה שהיא דוחה את ההומניזם מה שמביא בכרח לפשיזם ולברוטליות. דבר שני התגובה שלי למישה נובעת מהעובדה שהוא לא יודע היסטוריה משום שבניגוד למה שהוא חושה הומניזם זהו רעיון אירופי במקור מהמאה 19 שגורס שהאדם הוא הערך העליון

 26. שי כחלון הגיב:

  אמריקה האימפריה האכזרית האח הגדול של הפושע הקטן הישראלי. שניהם מבולבלים. אירן לא מייצרת נשק אטומי. כי כבר יש לה. לאחר פירוק ברית המועצות זלג המון נשק גרעיני לעולם. אמנם לא ברמה של המעצמות אך בהחלט יש להם פצצות גרעיניות. אז אם לא יש להם כימיות ביולוגיות ועוד. כל הסיפור הזה מאוס. אבל מה התימרון הצבאי של ישראל לא מזמן מעורר בי תקווה. שאולי בעזרת השם נקבל פעם אחת ולתמיד בראש חזק מאוד. וכך נבין שצריך לבנות מדינה שפויה. מה לעשות ? חברה כמו פרט מבינים רק כוח. אחרת תסבירו לי מה קורה פה ?

 27. מישה ,ללם הגיב:

  הצחקת אותי… שהישראלים המציאו את ההומניזם באמצע המאה העשרים? לך תדע… אולי אני רואה יותר מידי ערוץ 2 וצריך לזפזפ קצת יותר אל ה-בי בי סי.

 28. עידן סתיו הגיב:

  מאמר טוב, אבל ממש לא ברור לי למה חיים ברעם מנסה להגן על מוגאבה בחלק מהמאמר.

 29. עידו לם הגיב:

  אני לא מבין מישה יש לך קושי בהבנת הנקרא? איפה ראית שכתבתי שישראלים המציאו את ההומניזם? כתבתי במפורש שזהו רעיון אירופי (שבא מהפילוסופים היוונים ובמיוחד מפרוטגוראס שגרס שהאדם הוא קנה המידה של הדברים)

 30. אורי עבדה הגיב:

  נשנם עניים רבים ברחבי העולם,אשר את עוניים
  "רכשו" על ידי התעשרות אותם מדינות ואחרות,
  אין די בהעברת כסף בסכום זה או אחר,
  יש להעביר בעיקר תשומות,
  הבעיה שאין מנגנון אשר יפקח על עושק האנשים
  אשר מביא אותם לחרפת רעב,גם בישראל אנחנו
  מתקרבים בצעדי ענק לפער זה.

 31. חיים ברעם הגיב:

  לעידן סתיו,

  אינני סבור שהגנתי על רוברט מוגאבה בטור. יש לי עליו ביקורת קשה ונוקבת, וברור שהוא חייב להתפטר בעקבות תוצאות הבחירות.
  עם זאת, אינני מחוייב לחקות את הפרשנויות בעיתונות האמריקאית והבריטית, שמגינות על כל דיקטטור שמשרת אינטרסים קולניאליסטים, ונזעקת רק כאשר האינטרסים האלה נפגעים. מוגאבה היה לוחם חופש מפואר ואידיאליסט, כאשר בילה שנים רבות ביערות ודחה הצעות ללמד באוניברסיטאות באנגליה. עם עלייתו לשלטון, בבחירות דמוקרטיות שאושרו על ידי כל המשקיפים הזרים, חולל רפורמות מרחיקות לכת בחינוך (ביער כמעט לגמרי את האנאלפבתיות) ובבריאות. הקצף יצא נגדו כאשר החרים, ובצדק, חלק ניכר מאדמותיהם של החוואים הלבנים וחילק אותן בין השחורים. המערב מימן את האופוזיציה נגדו ודחק אותו לפינה. אלא שאין לכחד ששלטונו הסתאב, הפך נגוע בנפוטיזם, בשחיתות וגם בסממנים מאוסים של פולחן אישיות. שלטון החוק התערער, והיו גם מקרים רבים מאוד של אלימות ואפילו רצח. הטרגדיה של מוגאבה משקפת את מה שקורה באפריקה כולה. תערובת של תככים אימפריאליסטיים, חוסר ניסיון בשלטון ובמנהל ודומיננטיות של אינטרסים שבטיים ומפלגתיים שיצרו נפוטיזם ושחיתות. זוהי, בעיני, התמונה האמיתית.

 32. לאור הגיב:

  ומה בקשר לעניים שמצביעים ליכוד? ומה בקשר לערבים שמצביעים תנועה איסלמית? ומה בקשר לקיבוצניקים שמתנגדים לשוד אדמות של קק"ל? איך זה משתקף מהתנאים החברתיים בהם הם נתונים?

 33. לא במאה ה-14 וה-15 הגיב:

  אבל כן (בערך) במאה ה-16. ויותר נכון לומר שבמאות ה-17 וה-18 עם מהפכת הנאורות.

  לא שלמישהו אכפת אבל ניחא

 34. מיכאל לעידו לם: פרוטגורס הרומנטיסט? הגיב:

  מה, פרוטגורס חי במאה ה-19? כתבת שההומניזם הומצא במאה ה-19, שזו בדייה שהומצאה בשנות ה-60 על ידי ה"רב" כהנא. בתיכון לומדים שההומניזם פותח על ידי ההומניסטים האיטלקים הגדולים בתקופת הרינסנס במאות ה-14 וה-15.

 35. עידו לם הגיב:

  אני כתבתי שאבן היסוד להומניזם נבעה מהפילוסוף היווני פרוטגורס שקבע שהאדם הוא קנה המידה של הדברים. לאחר מכן במאה 15 בתקופת הרנסנס אכן נוצר הומניזם שקיבל תוקף משנה במאה 19. אני כמובן מאוד מכבד הומניזם אבל באפריקה זו עדיין נחשבת מערכת ערכים מאיימת וייקח זמן עד שהיא תתפוס אם בכלל.

 36. אור לעידו הגיב:

  כל גישה לא סוציולוגית לבעיות חברתיות היא בסופו של דבר אוננות, ואפילו לא מהנה במיוחד…
  כאילו שבוחרים אידיאולוגיה כמו שבוחרים איזה מכונית לקנות, וזה לא תוצאה של תנאים חברתיים ומבנה חברתי.
  בסופו של דבר, כל בנאדם מפתח לעצמו במהלך חייו, פשוט מתוקף תפקידו כפרט בחברה, דעות בנוגע לאיך החברה "עובדת".
  אבל באותה מידה אתה יכול על סמך מחשבה מופשטת סתם לפתח דעות בנוגע לפיזיקה גרעינית, ואתה תקלע לאמת באותה מידה…
  נדמה לי שזה היה הגל שהתלונן שאנשים חסרי מושג נוקטים עמדות בפילוסופיה, וזה נכון על אחת כמה וכמה במדעי החברה.
  לפחות שיהיה לך הנימוס ללמוד טיפטיפה לפני שאתה מדבר שטויות.
  בכל תחום אחר היית מרגיש מאוד מוזר לדבר ככה סתם מתוך יצירי הדמיון שלך.

 37. חיים ו. לאור הגיב:

  משעשעת הההשוואה בין פיסיקה גרעינית או אפילו פילוסופיה וסוציולוגיה. היכולת המנטלית והידע הטכני הנדרשים מפיסיקאי גרעין שונים מהותית מכל מה שסוציולוג יתקל בו במהלך חייו. אדם נבון, משכיל, עם חוש היסטורי יכול להבין תהליכים סוציולוגים ולנתח את החברה בה הוא חי באופן מאד אפקטיבי, ראה קרל מארקס והניתוחים החברתיים שלו, שלא לדבר על סופרים לרוחב ההסטוריה ושאר דעתנים לאורכה.

  סוציולוגיה עם כל הכבוד היא "מדע" ולא מדע, כמו חקירת ספרות ימי הבניים או היסטוריה, כלומר עיסוק אינטלקטואלי, חשוב, מעניין, מרתק לעיתים, לא פיסיקה גרעינית.

 38. מוני יקים האנטיציוני הגיב:

  לשי כחלון- יש להם או אין להם זו לא השאלה , כי אירן היא מעצמה שלא צריכה לתת חשבון לשום כוח אימפריאליסטי מערבי גזעני.והרעיון שלך שבא הזמן שהשלטון הכוזרי במדינה האשכנזו/כוזרית יקבל על הראש מטח גרעיני כזה או אחר הוא רעיון משובב נפש אחת ולתמיד, אם כי אני הייתי מעדיף קריאות לפרוז גרעיני כלל עולמי כי החור באוזון רק ממשיך ומתרחב וימיט על כולנו צרות צרורות, מה גם שמלחמות ומבצעים מהסוג הכוזרי בו מדובר יודעים כיצד יתחילו אך לא יודעים כיצד יסתיימו.האסון הגדול ביותר הוא שיש למדינה הציונות הנהגה מושחתת וחסרת כישורי הנהגה שברשותה הכפתור הגרעיני וכוחות המלחמה המרושעים .צריך להתחיל בתהליך של יצירת הנהגה אלטרנטיבית לשלטון החונטה האשכנזית הגזענית שמיצתה את עצמה ובכוחה רק להביא אסונות מחד ופריבלגיות לאשכנזים מאידך. הרי שזה מנוגד לאינטרסים שלך שי כחלון, אז שנס מותניך ותתחיל לעבוד בכוון הנכון של השתחררות מכבלי הדיכוי האשכנזי על כוחותיו התיקשורתיים תעמולתיים שהם מעבר לכל פרופורציה ליחס הכמותי דמוגרפי בו מדובר…בחורבן הציונות והימין הבולשביקי מנחשל האדם ננוחם.

 39. אחד מעז הגיב:

  לגבי האחמ"ש – במחיקת תגובות אינטליגנטיות מאתר/בלוג אישי יש משהו פשיסטי. מי שמשמיד תגובות אינטליגנטיות… ימשיך כל אחד.
  אבל כנראה שבשם האג’נדות הפמיניסטיות מותר ואפילו חובה לעשות את זה לזכרים לבנים או משהו. מותר לילד המוכה להפוך לילד מכה, לא נשמע מוכר איפושהוא?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים