הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוגוסט, 2008 40 תגובות

מלחמה פרצה בקווקז. ממשלת גיאורגיה סברה כי שעה שעיני כל העולם מופנות לאולימפיאדה בבייג’ין, זו שעה נוחה לעשות מחטף, להתגרות בשכן הרוסי ולכבוש את החבל הפורש דרום אוסטיה. נשיא גיאורגיה מיכאיל סאקאשווילי יודע שבדרום אוסטיה מוצבים כוחות צבא רוסיים על תקן של "כוחות שלום", אז צריך להיות הרפתקן לא אחראי מהסוגים של אולמרט, נתניהו, ברק ומופז, כדי שהגמד הגיאורגי יתגרה צבאית בענק הרוסי, ויחשוב שיצליח.


אינני יודע איך זה ייגמר, בשעת כתיבת שורות אלו יש דיווחים כי גיאורגיה הסכימה לסגת. בינתיים הוקז כבר דם רב וכמו תמיד אזרחים שלווים משלמים את מחיר חוסר האחריות של השליטים.

אין לי דעה נחרצת באשר לנושאי המחלוקות. לכאורה, הדרישה הגיאורגית להחזיר את השליטה במחזות המורדים שנמצאים בגבולות המוכרים של גיאורגיה, אינה בלתי סבירה, אבל הדרך, בנתונים הקיימים, היא מו"מ, ולא מחטף צבאי.


מי שנמצאת שוב בעין הסערה היא ישראל במדיניותה הפראית והבלתי אחראית של יצוא נשק ואנשי צבא.


בישראל יודעים שקיימת מחלוקת בין גיאורגיה ורוסיה , אבל תאוות הממון של קצינים ישראלים שכשלו בישראל, (תא"ל הירש למשל) לייצא את מרכולתם בכל מקום בו יש סכסוך, מעבירה אותם ואת ישראל על דעתם.


לייצא נשק לגיאורגיה כמו גם אנשי צבא ישראלים שיאמנו את הצבא שם, מראה על טמטום בלתי רגיל. לא זו בלבד שייצוא כלי משחית לאזורי קרבות ומתיחות צבאיים הוא בלתי מוסרי, אלא במקרה דנן הוא גם ירייה עצמית ברגל. מצד אחד ישראל מבקשת שרוסיה לא תייצא כלי נשק מתוחכמים לאיראן ולסוריה, ובה בעת היא מייצאת נשק ליריב מר של הרוסים.


אוי, הטמטום, כפי שהגדיר אותו פעם ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון חיים כהן המנוח באחד מפסקי הדין העליזים שלו: "בלשוננו המודרנית משמש התואר מטומטם לציון סתימתן של דרכי המחשבה, אם דרך קבע ואם לעניין פלוני".


איראן וישראל-קווי דימיון


לאחרונה היה באיראן גל מעצרים של אזרחים שנחשדים כסוכני מוסד. העיתונות הישראלית מתייחסת למעצרים אלה כאל צעד תעמולתי של איראן שנעשה בעיקר לצרכי פנים, ולכן בדיווח נמצא את המלים סוכני מוסד במירכאות (גל מעצרים של "סוכני מוסד" – ידיעות אחרונות4.8.2008), בבחינת מה יש לו למוסד לחפש באיראן, ומה פתאום שהוא יגייס שם סוכנים?


בגוף הידיעה נכתב כי "יד הברזל שנוקטים בתחנות המעצר ובמתקני החקירות של איראן ידועות כמסחטת הודאות".


לרגע החלפתי את המלים איראן בישראל והנה תמונות כמעט זהות.


שני צעירים בדואים בנגב גלשו באתרי אינטרנט, כולל זה של אל קאעידה, מעשה יום ביומו של עיתונאים, אקדמאים באוניברסיטאות ואלפי גולשים מתעניינים, אבל שני הצעירים נעצרו בחשד "לריגול". לא מכבר נעצר צעיר ישראלי, חאלד קשקוש, שלמד רפואה בגרמניה, כחשוד בריגול לחיזבאללה. על פי הפרסומים בעיתונות אחת ממשימותיו הייתה להתקבל לעבודה בבית חולים רמב"ם בחיפה במטרה לבדוק את רשימת המאושפזים של אנשי כוחות הביטחון. שתי דוגמאות אלה לא זוכות למירכאות של חוסר אמון בעיתונות הישראלית, הדיווחים הם רציניים עד אימה כאילו תפשו מרגלים מסוכנים. לי הדברים נשמעים כקישקוש בלאבוש. בכדי לקבל מידע על חיילים מאושפזים בבית חולים ממשלתי, צריך מרגל? אפשר לקבל את המידע באמצאות אתר בית החולים או שיחת טלפון מכל מקום בישראל או בעולם. כניסה לאתרי אל קאעידה או חיזבאללה מראה על ריגול? על פניו מדובר בניסיונות מלאכותיים של השב"כ להישאר בתמונת התודעה הישראלית, בבחינת "בחורינו המצוינים עומדים על המשמר" ומנפקים מרגלים, ואם אפשר כמה שיותר אזרחים ערבים, כדי להתריע "על אי נאמנותם" וכך לספק עוד דלק לח"כים מהימין להצעות חוק הלקוחות מבית המדרש של משטרי עריצות.


בתחומים אלה איראן וישראל כמעט תאומי סיאם. שם כמו כאן השופטים תמיד מרשיעים נאשמים כאלה, והם תמיד מודים בעקבות חקירות בחדרי העינויים של השב"כ, כי בישראל כמו באיראן, "מתקני החקירות ידועים כמסחטות הודאות". במשפט עצמו חוזרים הנאשמים מהודאותיהם, אבל "שופטינו הבלתי תלויים" , שכל כך תלויים בשב"כ , תמיד מאמינים לעדויות חוקרי השב"כ הנמסרות בדלתיים סגורות או מאחורי פרגוד.


ישראל ואיראן, לא מעט קווי דימיון.
 
הצבא הישראלי כמטען חבלה


ביום שלישי 5 באוגוסט 2008 קיימו פעילי שמאל ואנרכיסטים הפגנה מול ביתו של אל"מ אביב רשף בזיכרון יעקב בגין אחריותו הפיקודית להתנהגות הברוטלית של חיילי צבא הכיבוש מול המפגינים בנעלין שגבתה בשבוע אחד שני קרבנות: ילד בן 10 ונער בן 17. ובל נשכח את הירי מטווח אפס לעבר פלסטיני עיוור (בגין כיסוי עיניו) וכפות, שהתרחש אף הוא בנעלין.


הרעיון להפגין מול ביתו של הקצין, שתוארו הרשמי בשפת הכיבוש הוא "מפקד חטיבת בנימין", ראוי לתמיכה, שהרי אביב רשף מפריע מדי יום למנוחתם של תושבי נעלין ובילעין בפעולות שוד וגניבת קרקעות עליהן הוא מופקד, במטרה לבנות את חומת האפרטהייד.


ההפגנה הייתה חוקית למהדרין, השתתפו בה פחות מחמישים בני אדם, ועל כן גם לא נזקקה לאישור מהמשטרה. זה לא הפריע למשטרה לשסות את שוטריה במפגינים ולעצור עשרות מהם, שהרי אביב רשף אינו ערבי ועל כן ביתו הוא אתר מוגן שאסור להפגין מולו.


אופיינית הייתה תגובתו של המתנחל ח"כ עתניאל שנלר מסיעת "קדימה" שזו לשונה: "הפגנת השמאל היא פגיעה אנושה בהפרדה בין פוליטיקה לצבא העם. יש להגן על צה"ל מפני קנאים אידיאולוגים המניחים מטעני חבלה אידיאולוגים שירסקו את הצבא. את המחבלים האלה צריך לעצור ולשפוט ללא כל היסוס ורתיעה. אבקש לכנס בדחיפות את ועדת חוץ וביטחון בכנסת, שכן מתפקידנו להגן על צה"ל תוך שמירת הדמוקרטיה".


אתם הבנתם את זה? שנלר, שהוא שותף לפשע הכיבוש וההתנחלויות מבקש להעמיד לדין מפגינים שעשו שימוש בסיסי בחופש הביטוי בנימוק של "מטעני חבלה אידיאולוגים שירסקו את הצבא". וכל זאת בשם הדמוקרטיה. ג’ורג’ אורוול לא היה מנסח זאת טוב יותר בספרו "חוות החיות".


קדושת הצבא "הא פוליטי" בנוסח שנלר מזכירה לי, איך לא? את גרמניה של שנות ה-30 שגם שם קיבל "צבא העם" מעמד של קדושה וביקורת עליו ובעיקר על מפקדיו הובילה את המבקרים למחנות מעצר.


האגדה ששנלר מנסה עדיין למכור לציבור בדבר "צבא עם מחוץ לפוליטיקה" היא תרמית שגם הוא לא מאמין בה. שהרי אין לו בעיה עם צבא פוליטי. כאשר הצבא מגן על ההתנחלויות, הוא צבא פוליטי, כאשר מתנחלים מתגוררים בתוך מחנה צבאי כפי שקורה עתה באזור חברון, זה צבא פוליטי. כאשר הצבא, המושל בשטחים הכבושים, מונע מפעילי שמאל לסייר בחברון, זה צבא פוליטי.


מכאן צא ולמד, שאין חיה כזו כמו צבא א-פוליטי. כל צבא משרת פוליטיקה, והשאלה היא האם זו פוליטיקה של דיכוי ועריצות או פוליטיקה של זכויות אדם ודמוקרטיה.


צבא הכיבוש הישראלי משרת היום פוליטיקה של רודנות, רשע ועוול ולכן חובה על פעילי זכויות אדם להפגין נגדו ונגד מפקדיו.


בהחלט יש להציל את הצבא "ממטעני חבלה אידיאולוגים", אבל אלה לא מצויים בשמאל אלא בימין הקנאי והלאומני שהולך ומשתלט על צבא הכיבוש. בחירת מתנחל קנאי כזה לרב הראשי של הצבא, דווקא הוא מכל הרבנים בארץ, מאפיין את המגמה הזו.


אני מתנצל על שלא השתתפתי בהפגנה, והדבר נובע אך ורק מכך שלא ידעתי עליה.


התביעה להעמיד את המפגינים לדין, אם תמומש, תהיה עוד צעד בהפיכת ישראל למדינת כיבוש ועריצות משני צדי הקו הירוק.


                                       *


דיווח על הפגנת יום הירושימה בתל-אביב (התקשורת הממוסדת התעלמה, בשביל זה יש אינטרנט)


"מזרח תיכון מגורען הוא מזרח תיכון מסוכן", זו הייתה הסיסמה המרכזית של הקואליציה למען מזרח תיכון מפורז מנשק אטומי ביולוגי וכימי שקיימה משמרת מחאה ביום רביעי 6 באוגוסט, יום השנה ה-63 להטלת פצצת האטום האמריקאית על הירושימה.


המשמרת התקיימה מול שגרירות ארה"ב ברחוב הרברט סמואל בתל-אביב, והשתתפו בה קרוב ל-100 מפגינים.


הדוברים בעצרת הדגישו כל אחד בדרכו האישית את הסכנה הנשקפת לאזורנו מחימושה הגרעיני של ישראל , מאות פצצות אטום ומימן, ומהאיומים של ישראל וארה"ב לפתוח במלחמה נגד איראן.


ח"כ לשעבר עיסאם מח’ול, שיזם בשעתו את הדיון הראשון בכנסת על חימושה הגרעיני של ישראל, אמר כי מדיניותה של ארה"ב באזורנו, המלחמה בעיראק והאיומים לפתוח חזית נוספת באיראן, מסכנת את כולנו וקרא לארה"ב לסלק את צבאה מאזורנו. איננו רוצים שלאיראן יהיה נשק גרעיני, אמר, אבל את זה צריך לפתור במו"מ. הוא דרש מממשלת ישראל להפסיק את האטימות בנושא האטום ולהיות חלק ממזרח תיכון חופשי מאיומים של נשק השמדה המוני.


שרון דולב מ"גרינפיס" עמדה בדבריה על כך שאם ישראל לא תתרום את חלקה לפירוז האזור מנשק השמדה המונית, אין סיכוי כי איראן תישאר מחוץ למעגל הגרעיני. יש לאיראן פחדים לגיטימיים ורק באמצעות מו"מ כנה ניתן לנטרל פחדים אלה ולהגיע להסכמות אזוריות. היא אמרה שהגיעה השעה להקים בישראל תנועה אנטי גרעינית חוצה מפלגות.


ח"כ דב חנין, שהתנצל על שלא יכול היה להגיע למשמרת המחאה מפאת התחייבות קודמת, שלח מכתב תמיכה בו נאמר: "האיום הגרעיני הולך והופך ליותר מוחשי גם באזורנו. גם אצלנו נשק גרעיני לא יכול להיות חלק מהפתרון. גם אצלנו הוא חלק ממשי של הבעיה. מרוץ התחמשות גרעינית במזרח התיכון הוא סכנה אמיתית לכולנו, ויש לו גם מחיר סביבתי ובריאותי ברור. לצערי יום הירושימה לא תפש עדיין מקום של קבע בלוח השנה האזרחי בישראל. נמשיך לפעול להצלת ישראל והאזור כולו מהסכנות הגרעיניות".


גדעון ספירו מהוועד הישראלי למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי ביולוגי וכימי, אמר שישראל הפכה לפח אשפה של נשק השמדה המונית, אטומי, ביולוגי וכימי, וזו אירוניה של ההיסטוריה שמדינה בה מצאו מקלט ניצולי השואה, היא היום גן עדן לשואה חדשה. הוא קרא לדיון ציבורי בנושא, והזהיר מהסכנה הצפויה מחמום מוח כמו מופז, מועמד לראשות ממשלה, שמאיים על איראן במלחמה, שתוצאותיה עלולות להיות הרות אסון. הוא סיים את דבריו בקריאה לממשלת ישראל להפסיק את התעללות במרדכי ואנונו, להסיר ממנו את ההגבלות ולתת לו לעזוב את ישראל.


ד"ר יהודה עתי, אף הוא חבר בוועד, אמר כי בישראל לא מודעים לכך שהנשק האטומי של ישראל, לא רק שלא מביא ביטחון אלא מגדיל סכנות משום שהוא נענה בצד השני בנשק "אטומי לעניים", ביולוגי וכימי. ישראל ניצבת מול אלפי טילים כימיים וביולוגיים והדרך היחידה למנוע שואה אטומית ביולוגית כימית היא באמצעות ועידה אזורית בחסות האו"ם והסוכנות לאנרגיה אטומית בווינה שבהליך מדורג ומפוקח יושמדו כל כלי הנשק להשמדה המונית. הוא הביא עימו מכתב לשגריר האמריקאי שבו מפורטת תכנית ארוגה היטב להליך פירוז האזור, אולם המאבטחים סירבו לקבלו ועל כן יישלח בדואר.


המשמרת הסתיימה כעבור שעה וחצי בהבעת תקווה שבמשך השנה הקרובה תקום בישראל תנועה גדולה נגד נשק השמדה המונית, ונוכל להגיע ל-6 באוגוסט הבא כאשר אנו מפרקים את פצצות האטום לפני שהן תפרקנה אותנו.
 
פעמון החרות הפלסטיני


הלך לעולמו המשורר הלאומי הפלסטיני מחמוד דרוויש. הוא היה פעמון החרות הפלסטיני. כל שוחר שירה וזכויות אדם, שותף לאבל הכבד שירד על משפחתו ועל העם הפלסטיני.

תגובות
נושאים: מאמרים

40 תגובות

 1. פטריוט הגיב:

  אני שמעתי עדויות של תושבי דרום אוסטיה שהמשטר של סאקשווילי ניסה להשמידם, החיילים של הרודן סאקשווילי רצחו נשים וילדים. הכומר הנוצרי הדרום אוסטי מודה לחיילים הרוסים הראשונים שנכנסו לדרום אוסטיה והצילו את התושבים. החיילים האלה, אגב הם בני העם הצ’צ’ני, המוסלמים ונלחמו תחת דגל צ’צ’ני.תודה רבה לרוסיה שהצילה את העמים של דרום אוסטיה ואבחזיה מן ההשמדה! גם לעמים האלה יש זכות להחליט! אגב, אבחזיה החזירה לתוך שטחה כ -55 אלף פליטים גרוזינים. אני ראיתי את ההריסות שנשארו מן העיר צחינבלי, בירת דרום אוסטיה. סופר גרוזיני אחד אמר שמי שבא לכבוש את אוסטיה ולרצוח את תושבי הם לא גרוזינים, אלא נאצים עם שמות גרוזיניים, כמו שישראלים שמשרתים את משטר הכיבוש בשטחים הם לא יהוןדים אלא בוגדים בעם היהודי! היום כ- 50 אלף ילדים יהודים במדינת ישראל לומדים במוסדות החינוןך של חסידות סטמאר, נטורי קרתא ובני בריתם בירושלים, בית שמש ובמקומות אחרים. הם עוד יגדלו ויביאו שינויים באזור. ואני פונה לכל תושבי ירושלים שוחרי שלום- תצביעו למועמד חרדי לרשות העיר,דווקא אצל ראש העיר לאופולנסטקי 26% אחוז מעובדי הערייה הם פלסטינים.כמו כן רוב גדול של החרדים לא משרתים בצבא הכיבוש, לכן הם אלה שביאו שינוי לטובה. אגב, אני חילוני אבל רק חרדים, ברובם הגדול לא משרתים בצבא וגורמים לדלדול של ירושלים מן הציונים שרובם הגדול משתתף בדיכוי של הפלסטינים, דרך שרות צבאי או עבודה בתעשייה צבאית שמחזקת את הכיבוש!

 2. פשוט מדהים הגיב:

  בגדה השמאלית יכשירו כל נבלה ויזדהו עם התוקפן הדורסני, ובלבד ששם מדינה קומוניסטית-לשעבר או קומוניסטית-לכאורה נקרא עליו.

 3. דניאל הגיב:

  כמובן, מסכים איתך לחלוטין.

  אולם – גדעון, לדעתי, כפעילי-שמאל רדיקאליים, שומה עלינו לתמוך בעצמאות לכל – גם לדרום אוסטיה ולאבחזיה.

  ומעורבותה של ישראל, היא טמטום לא רק במישור חסר-החשיבות, של "רוסיה מספקת טילים לאיראן" – זה בולשיט, מהסיבה הפשוטה, שאיראן היא לא יותר, מאשר פינצ’ר קטנטן, מיניאטורי,
  בהשוואה לדב הרוסי המתעורר. ומסיבה זו, אני כבר מזמן מחזיק בדעה, שרק פירומאן מטורף יעלה בדעתו, ולו בחלום, לנסות ולצרף את גיאורגיה ואוקראינה לנאט"ו – כי מעורבות מערבית הכי קטנה שם, עלולה (בסבירות גבוהה ביותר) לדרדר את כולנו למלחמת-עולם גרעינית (כמובן, זהו חלומם של קנאי-הדת המטורפים, מג’ורג’ דביליו, עבור דרך האייאתוללות באיראן ועד לנאמני הר הבית שבכאן). כי שום רוסי לא יוכל לקבל, בשום צורה שהיא, את האימפריאליזם האמריקאי בחצר-ביתו; גם הכנסת הבלטיות לנאט"ו, היתה מעשה גבולי וחסר-אחריות דיו.

  ואני מקווה, לכל הפחות, שהאירועים האחרונים פקחו את עיני-המערב, לפחות בנגע ל"בחורנו הנהדר סאקאשווילי" – כסיל שבכסילים, אשר נסיונו האידיוטי, לכפות את שלטון-גיאורגיה, על עמים שכלל אינם חפצים בו, עשוי בהחלט להביא שואה על עמו.

  אני מקווה גם, שאי-אלו מתלבטים, בבחירות בארה"ב השנה, התעוררו ונחרדו כיאות, למשמע התלהמותו המוטרפת, של המועמד הרפובליקני מק’קיין.

  על המערב להכיר במציאות: אוקראינה והקווקז, הם איזור השפעה רוסי, נקודה. הם כאלה מזה מאתיים שנה, זה לא הולך להשתנות עכשיו (גם אם אני, אישית, בהחלט אינני מאושר מכך) וטוב יעשו, אם יכבדו עובדה זו ויתפכחו מהזיותיהם המסוכנות, בדבר חיילי ברית-נאט"ו, על פסגות הקווקז, או על הנהר דון…

  ובאשר לאגדת "מרגלים לחזבאללה ולאל-קאעדה" – נו, פשיסטיזציה גזענית טבעית, הנתמכת בנביחות כתבלבים חולי-כלבת גזענית, בתקשורת ה"""אובייקטיבית""" שלנו….לא צריך להתרגש, כי-אם לפקוח עיניים ולהבין, עד לאן הידרדרה מדינתנו… ועמה המערב כולו.

 4. מיכאל שרון: הגרוזים מאומני הישראלים, נסו בבעתה מ-150 טנקים רוסים הגיב:

  ישראלים אימנו את צבא גרוזייה. צבא זה נס בבעתה מ-‏150 טנקים רוסים

  על מה מבוסס היצוא הצבאי הישראלי? על שוחד שרים וקומבינות. בגרוזייה יש 2 שרים יהודים? העניין מסודר חבר’ה.

  משרד הביטחון מתנגד לאיסור מתן שוחד בעסקאות נשק..

  — קישור —

  מנכ"ל התעשייה האוירית – שוחד, מרמה, הפרת אמונים.

  — קישור —

  הרופא הבכיר ביותר במשרד הביטחון – שוחד

  — קישור —

  בין שולחי המאמנים, האלוף הכושל ממלחמת לבנון גל הירש…

  אז זה ככה: צה"ל כיום בנוי על התקדמות שורת טנקים הניתקעים לרוב בדרכים צרות, כפי שארע במלחמת לבנון. אין שום קריאת תוואי השטח וניצול אפשרויות שמציע השטח, אין שום תושיה ורעיונות. כל התורה זה לימוד הפעלת מערכות הנשק, וכמה דברים אלמנטריים. כל מצב לא צפוי מעורר בהערכות הצבא בעל החשיבה הישראלית כאוס.

  הרוסים, שהיו עד כה צבא בינוני למדי, וניהלו את עניינם בצ’צנייה ובזמנו באפגניסטן באופן בעייתי למדי, ניצחו הפעם בנקל את הצבא הגרוזיני שאומן על ידי ישראלים. כל מה שהיו צריכים זה לפצל את השיריון שלהם ולתקוף במספר נקודות, להפציץ כמה צמתות לוגיסטיות כדי לחולל כאוס בהערכות הצבאית הישראלית-גרוזינית.

 5. מיכאל שרון: רבותי – מנוסת גרוזיה: ועדת החקירה הבאה הגיב:

  כתבתי בנושא באתר הסקופים רוטר
  — קישור —

  ראו בכתבה הוידאו ברשימה 7: שידורי הטלויזיה הרוסית הלילה על המאמנים הישראלים, הקשר הישראלי והציוד הישראלי המתקדם

  וחשוב לענינינו – רשימה 9 המכילה הקישורים הבאים:

  וידאו: הצבא הגורגי בורח בפניקה איומה ואי סדר כשהרוסים מתקרבים…
  — קישור —

  בשנתיים האחרונות התעצם הצבא הזה באופן ניכר ביותר, תוך רכש מואץ, בעיקר מאנגליה וארה"ב. אלא שמאמני הצבא הזה היו אנשים מסוג אלוף גל הירש…

  סרטון בו הצבא הגרוזיני המפואר מתרברב בעוצמתו, בליווי מוזיקה הרואית..

  — קישור —

  הצבא המפואר הזה נס תוך יומיים מכמה טנקים רוסים ללא כל התנגדות, והדבר הזה זה כמו לכתוב "נח" ב-7 שגיאות

 6. למיכאל שרון הגיב:

  אין זה ממנהגי להגיב לך (כלומר – היה ממנהגי אבל חדלתי ממנו זה מכבר) אבל אחרוג ואגיב: למקרה שלא שמת לב, צבא רוסיה, בינוני או לא, גדול בהרבה מצבא גאורגיה.

  דיווחים מהימים האחרונים דווקא מראים שצבא גאורגיה נלחם יפה, והיה דיווח על מחלקה גאורגית-מאומנת-צה"ל שבלמה גדוד רוסי. אלא שצבא רוסיה גדול ורב. ספק גדול אם צה"ל היה יכול להתמודד מולם.

  ונא לא לקרוא להם גרוזינים – הם מוצאים את הכינוי הזה מעליב, ובקשו יפה לקרוא להם גאורגים. בעיתונות הישראלית מכבדים את הבקשה, וכך יש לעשות גם באתר זה.

 7. כרגיל הגיב:

  שוב מפגין ספירו את האוביקטיביות המפורסמת שלו ויכולת הנתוח המבריקה הרגילה. הדב הרוסי משתולל והורג אלפי אנשים כי מדינה ריבונית החליטה להגן על עצמה. מה תגובתו של ספירו? כמה מפתיע, ישראל אשמה. לא גינוי לרוסיה לא מילה על רצח אזרחים חסר אבחנה באמצעות הפצצות מהאויר שנגמר באלפי הרוגים אלא הבעת תמיהה על כך שמדינה ריבונית מעיזה להתגרות ברוסיה. מענין מה היה ספירו אומר אם ישראל היתה הורגת אלפי פלשתינים בשלושה ימים בהפצצות מהאויר בגלל ההפגנות בבילעין.זאת אומרת אנחנו יודעים מה הוא היה אומר אבל ישראל עפ"י ספירו אשמה בכל דבר בעולם גם כשרוסיה תוקפת את גרוזיה

 8. למגיב "פשוט מדהים" הגיב:

  יאמר לזכותו של ספירו שהוא לא מצטרף לאורגיית סין העממית, ועיניו עדיין פקוחות. מה שאי אפשר לומר על שאר המגיבים למאמר.
  מה שיש במאמר הזה הוא הכנסת "שטוסה" טובה למערכת הבטחון הישראלית שמייצאת נשק וידע צבאי על ימין ועל שמאל.

 9. פשוט מדהים למגיב הגיב:

  אין כאן שום שטוזה למערכת הבטחון. יש כאן המשך גישתו של ספירו בנוסח הפיל והבעיה היהודית – לא חשוב מה קרה רע ואיפה תמיד אפשר לשרבב את שם ישראל כאילו היא שורש הרשע.זה שהוא לא הצטרף לאורגית סין העממית זה גם לא לזכותו – האיש כבר אבד מזמן כל מצפן מצפון ומוסר וכמו שהמגיב הראשון כתב הוא מכשיר כל נבלה ושרץ אם כרוכה בכך מדינה שהיתה או מכריזה על עצמה קומוניסטית וכמובן אם את הנבלה ביצעו פלשתינים זה מיד הופך למעשה צדקה ומבצעו לאחד מל"ו.

 10. מיקו לפשוט מדהים הגיב:

  אני דווקא לא התרשמתי שספירו הוא מהחבורה הזאת. הוא לא מגן על רוסיה, סין, ברית המועצות או שאר הדיקטטורות האדומות או הכביכול-אדומות. ספירו שייך לשמאל הליברלי, הוא לא קורא מרקס ולא מצוטט את לנין, ולא מדבר על מהפכה פרולטרית עולמית. כמדומני הוא הזכיר פעם שהאני מאמין שלו הוא מגילת זכויות האדם של האו"ם, וגם התווכח על כך רבות עם מגיבים טרוצקיסטים (שלהם אני חייב לומר שאני מתגעגע על רקע אחוות העמים של סטליניסטים מסוגם של מיכאל שרון ואנג’לו איידן).

 11. מישה הגיב:

  אני מצטרף לאיחולים למשפחתו של מוחמד דרוויש ,חסרונו יורגש על כל פלסטין של 1947!
  יהי זכרו ברוך

 12. פטריוט הגיב:

  לכל תומכי המשטר הרצחני של סאקשווילי, הדיקטטור הגרוזיני!

  עוד בתקופת ברה"מ ביקשו האוסטים והאבחזים לצאת מגרוזיה ולהצטרף לרוסיה. לאחר נפילת ברה"מ החליטו תושבי דרום אוסטיה ואבחזיה לפרוש מגרוזיה ולהכריז על עצמאות והם הצביעו על כך במשעל העם. לכל עם יש זכות להגדרה עצמית. אבל המשטר הפרו-אמריקני הגרוזיני פתח במלחמה נגדם בתחילת שנות ה-90 והובס במלחמות האלה על ידי הפרטיזנים המקומיים והצבא הרוסי. עכשיו היקטטור הפרו-אמריקני, מיכאיל סאקשווילי, שמדכא את האופוזיציה שלו ולא למד לקח מהשליטים הקודמים (גמסחורדיה שפתח במלחמה נגד דרום אוסטיה ושברנדזה שפתח במלחמה נגד אבחזיה) שוב ניסה לכבוש את דרום אוסטיה, שתושביה הצביעו במשעל העם שהם רוצים עצמאות, וחייליו רצחו למעלה מ – 1600 אזרחיה הובס על ידי הרוסים שבאו להציל את העם האוסטי מן הטבח. סאקשווילי רצה לכבוש גם את אבחזיה, אבל בעקבות התבוסה הוא לא יצליח להגשים את חלומו. אף עיתונאי ישראלי לא בא לדווח משם, כדי להסתיר את האמת מדוברי עברית!

  גרוזיה בשפה הגרוזינית ניקראת SA-KARTWELLO -הבית של הקרטוולים (גרוזינים). גיאורגיה זה שם של המדינה בשפות המערביות. המשטר בגרוזיה הוא משטר בובות של ארה"ב והמערב ולכן אימץ את השם בשפתו. אבל יום יבוא והעם הקרטוולי- הגרוזיני, שאני מאוד אוהב אותו, יפיל את המשטר הפרו מערבי, כפי שעשו העמים של וונצואלה, בוליביה, ניקרגואה, אקוואדור והונדורס בשנים האחרונות. אגב אני קראתי מאמרים של מתנגדי סאקשווילי, שחלקם שונאים את רוסיה והם כותבים שארה"ב עשתה לגרוזיה במשך 17 שנות "עצמאותה" של המדינה הרבה יותר מרוסיה.
  אגב בשנת 1918 עלה לשלטון בגרוזיה אדם בשם ז’ורדניה שבהתחלה שירת את האינטרסים של גרמניה. לאחר תבוסת גרמניה במלחמת העולם הראשונה, הוא התחיל לשרת את האינטרסים של אנגליה. בשנת 1920 הוא פלש לדרום אוסטיה וביצע שם טבח בתושבים, אך בשנת 1921 הצבא האדום, שבא להציל את העם האוסטי מן ההשמדה הביס אותו וז’ורדניה נמלט לצרפת. זה מה שיקרא גם לסאקשווילי, אבל עדיף להעמיד אותו לדין על רצח העם בצפון אוסטיה!

 13. יובל הלפרין הגיב:

  הבעיה היא לא אבחזיה, אוסטיה, גרוזיה או רוסיה.
  הבעיה היא פירוק ברית המועצות. זה בעצם לא היה פירוק, זה היה ניפוץ שרירותי לרסיסים, כפרויקט משותף של המעצמות האימפריאליסטיות ומשתפי פעולה בתוך הרפובליקות של ברית המועצות, בראשם ילצ’ין וגורבצ’וב.

  כל מדינה קיימת על בסיס הסכם עדין בין זהויות אתניות שונות.
  אוקראינה, בלארוס, קזחסטאן ועוד היו (ועודן) עבור ברית המועצות בדיוק מה שסקוטלנד היא עבור בריטניה וקטלוניה עבור ספרד, וכן – גם בוסניה-הרצגובינה, קרואטיה, סלובניה וקוסובו עבור יוגוסלביה.

  הכרה בעצמאות של מחוזות כאלה תוך ניצול ממשלה אוטונומית מזדמנת או דעת קהל קצרת ימים פירושה מלחמות בלתי פוסקות בין שברי מדינות.

  סבאשווילי אמר שרוסיה רוצה "לערער את הסדר העולמי שנקבע עם תום המלחמה הקרה".
  אני לא בטוח שה"האשמה" נכונה, אבל אין דבר חשוב יותר היום מלערער את אי-הסדר העולמי שנקבע עם תום המלחמה הקרה. אי-הסדר העולמי הזה פירושו "מערב" מאוחד, ו"עולם שלישי" (כולל מזרח אירופה) מפוצל ועסוק בסכסוכי גבולות בלתי פוסקים.

  זו לא "תמיכה ברוסיה" ולא בפוטין". מרכס ואנגלס לא תמכו בפרוסיה ולא בביסמארק, אך הם ראו את אחדות גרמניה הכפויה בדם ובברזל כתהליך שבדיעבד מסייע, בין השאר, לביסוס תנועה סוציאליסטית גדולה ב?גדולה שבמדינות יבשת אירופה דאז.

  לגבולות שלאחר פירוק ברית המועצות אין כל לגיטימיות. זה נכון גם לגבי גרוזיה וגם לגבי הפדרציה הרוסית שנוצרה על ידי ילצ"ין בתמיכת גורבצ’וב – אבל כל פעם שקורה המובן מאליו, מלחמות נוספות, צריך לגנות את פירוק ברית המועצות ולייחל לחידוש המסגרת המדינית המשותפת בשטחה. אבל לדעתי רק כוח בולשביקי עשוי ליישם זאת, אבל אין ביטחון שגם הוא לא יזדקק לאי אלו פלישות כוחניות.

 14. דוד ע הגיב:

  תגובה לפטריוט

  לדבריך, האוסטים והאבחזים ביקשו לצאת מגרוזיה ולהצטרף לרוסיה. זכותם. באותה מידה, זו היתה זכותה של צ’צ’ניה (שהיא חלק מהרפובליקה הרוסית) להיפרד מרוסיה. הפעם, רוסיה היא זו שמנעה זאת מהם, באכזריות נוראה.
  כנראה שחטאו היחיד של סאקשווילי הוא בתמיכתו במערב.

 15. גדעון ספירו הגיב:

  יש מגיבים שכלל לא חשוב להם מה אכתוב. תגובתם מוכנה מראש על פי העקרון של הכלב של פבלוב. תגובה אוטומטית המותנית בדימוי שיש להם על שמאל.(ראו המגיבים "מדהים" ו"כרגיל").
  האם האשמתי את ישראל במלחמת הרווקז? בוודאי שלא. ביקרתי את מעורבותה של ישראל ביצוא נשק ואימון הצבא הגיאורגי ואת הרפתקנותו של נשיא גיאורגיה שהתפתה לחשוב שיכה את הרוסים ופתח במלחמה.
  סברתי וכך סוברת גם הקהילה האירופית שאת הנושא יש לפתור במו"מ. מעשה נורא של שמאלנות בעיני מגיבי ימין.

  הנה שוב בקיצור נמרץ חלק מתעודת זהות הפוליטית שלי:

  * המצפן הפוליטי והאידיאי שלי מתומצת היטב בהצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם, שהתקבלה באו"ם ב-10 בדצמבר 1948, כאחד הלקחים מהמשטר הנאצי. מכוח השקפה זו אני מתנגד חריף וללא פשרות של הכיבוש הישראלי, על פשעיו והפרות זכויות האדם שמדינת ישראל אחראית להם.
  * נמניתי תמיד עם השמאל האנטי סובייטי, ובאותה מידה אני מתנגד היום לקפיטליזם הפראי שהתפתח ברוסיה.
  * נמניתי עם הישראלים המעטים שהפגינו נגד הפרות זכויות האדם בסין שעה שנשיא סין ביקר בישראל, אבל אין פירוש הדבר שאני מתגעגע למשטר המושחת, הרקוב והאכזרי של צ’אנק קאי צ’ק שקדם למשטר הקומוניסטי ונתמך על ידי המערב.
  * התנגדתי לדיכוי האכזרי שרוסיה הפעילה ומפעילה נגד הצ’צ’נים, ואני סבור שזכותם להיפרד מרוסיה עם זה רצון רוב העם.
  * יש לכבד את זכותם של תושבי החבלים דרום אוסטיה ואבחזיה להיפרד מגיאורגיה, מה עוד וממשלת גיאורגיה הוכיחה כי לא זו בלבד שאינה נוהגת בהם כאזרחים שווים אלא מפלה אותם והורגת בהם. (כפי שיש לכבד את זכותו של הגליל הערבי להיפרד מישראל ולהיות חבל עצמאי או להסתפח למדינה אחרת, אם מרבית הפלסטינים שם יחליט כך). לאחר שהמערב תמך בהיפרדות קוסובו מסרביה, הוא לא בעמדה לשלול זכות זו מהחבלים הפורשים שך גיאוגריה.
  נשיא גיאורגיה סאקאשווילי אינו דמוקרט כזה גדול כפי שבוש עושה ממנו. את הבחירות האחרונות הוא ניצח עם לא מעט זיופים.
  * אינני מרקסיסיט, או טרצקיסט, או מאואיסט, אבל אני כן סוציאליסט דמוקרט הסבור בין השאר שתעשיות היסוד צריכות להיות בבעלות החברה ופירות העשייה הכללכית צריכים להתחלק בצורה צודקת בין כל האזרחים שהם בעלי המניות האמיתיים.
  וזה רק חלק זעיר מהאני מאמין.

 16. אפרת למיקו: כת השטן בגדה הגיב:

  בניגוד לדבריך המוזרים, דווקא מיכאל שרון היביע עמדות טרוצקיסטיות. גישתו מנוגדת לבירוקרטיה הסטליניסטית ולתפעול כוח ביריוני, ונושבת ממנה רוח רעננות וחופש. המוזר כאן שהזכרת דבר לא קיים "ויכוח ספירו עם טרוצקיסטים" -והרי ויכוחיו של ספירו הם עם אנשי ימין בעלי טון ימני מובהק. מעולם מתווכח עימו לא היה טרוצקיסט. למה בילפת? כי הדבר איפשר לך לאמר את המילה "טרוצקיסטים" במגמה להציג את שרון כסטליניסט. טכניקות נוכלות מתוחכמות-כביכול אלה אינן פוליטיות, לא נוגעות לא לימין, לא לשמאל, לא לטרוצקיזם, ואפילו לא לסטליניזם, אלא לצעירי כת השטן בישראל.

  ביחס אליהם פירסמם שרון כתבה גדולה, היחידה מסוגה בישראל. היא מופיעה במקום ראשון ב"גוגל" תחת הערך "כת השטן". שרון קיבל פניות לראיון בנושא מגלי צה"ל וערוץ 10 בטלביזיה הישראלית, כשצץ עניין רצח ראדה בצפון. בגוף הכתבה מופיע ראיון רדיופוני שלו עם "רדיו קאמפוס").

  מאז הכתבה מטרידים בני טובים משועממים ואכזריים אלה את שרון בדרכים שונות.

  כת ופולחן השטן בישראל ובהיסטוריה החדשה
  — קישור —
  — קישור —

 17. לספירו הגיב:

  צר לי, אך בדבריך התמקדת בביקורת על ישראל שמימנה בהחלט היה ניתן להבין שאתה מאשים אותה בסכסוך. מוזר מאוד גם שכאיש שמאל אתה נמנע ממיקוד ביקורת ברוסיה על מעשיה במשבר.
  הבה נבחן את העניין ברשותך:
  רוסיה (בתקופת היותה בריה"מ) שלטה שלטון כיבוש בגרוזיה ובניגוד מוחלט לאמנת ג’נבה היקרה לך כל כך ביצעה העברות אוכלסין של רוסים אל תוכה (במקביל לביצוע העברות אוגלוסין בכל רחבי האימפריה הסובייטית, מה שהוביל לעימותים אתניים בלתי נמנעים מאוחר יותר). לפני שרוסיה עזבה את גרוזיה, היא סייעה לפילוג האתני בתוכה על ידי מתן אזרחות רוסית לתושבי אוסטיה.
  רוסיה נהגה אם כך כמעצמה אימפריאליסטית לעילא ולעילא ומסיבה כלשהי לא שומעים על כך דבר מאנשי השמאל ה"עיקביים".
  הלאה. רוסיה מנסה לשמור על "איזורי השפעה" בקירבתה (אמפריאליזם כבר אמרנו?) ומצאה תירוץ לתקוף את גיאורגיה ולפלוש לתחומה. התירוץ? הרוסים מדכאים את האוסטים וכביכול טובחים בהם. רוסיה לא פנתה לאו"ם בדרישה לפעול להפסקת הפשעים כביכול של גיאורגיה אלא פעלה על דעת עצמה ללא שום בקשת גיבוי ואישור בינלאומי (וכנראה ידעה בדיוק למה). לך הכל מזכיר את שנות השלושים-האם התנהלות רוסיה לא מזכירה לך ולו במקצת את השתלטות הנאצים על חבל הסודטים בטענה שחיים שם גרמנים שמעדיפים את גרמניה ושסובלים דיכוי מהצ’כים?
  וכאילו לא די בכך, הפלישה הסובייטית מלווה בפגיעה חסרת הבחנה באזרחים, כולל שימוש בפצצות מצרר נגד אזרחים וירי מכוון בעיתונאים.
  מדהים שבעוד שאנשי שמאל באירופה "נכנסו" בשצף קצף בישראל על פגיעה באזרחים בלבנון (ובצדק לשיטתם) בלי קשר לכן התגרות/ לא התגרות של החיזבאללה, אתה ואנשי שמאל אחרים פה בישראל מתעלמים מהפגיעה הרוסית באזרחים ונוזפים בהנהגה הגיאורגית על התגרותה ברוסים…
  כפי שנאמר כאן קודם לכן-פשוט מדהים.
  הכל כנראה משום שגיאורגיה מעזה להיות פרו מערבית, מקבלת סיוע צבאי מישראל (ומעוד הרבה מדינות, כמובן-ישראל היא ממש לא יצואן הנשק המרכזי לגיאורגיה) ומולה רוסיה שפעם הייתה קומוניסטית.
  עמי כהן
  נ.ב
  כולי תקווה שיפרסמו תגובה זו

 18. אייל אשכול הגיב:

  כן, מתאים לשכמותך לא לטרוח להקדיש אפילו שניה ללמוד את ההיסטוריה הרלוונטית לנושא שאתה מדבר עליו ולו בשביל לא לצאת דביל וישר לחוות דעה.
  במיוחד אם אתה יכול לקשר אותו, גם אם אין שום דמיון או קשר, לנושא האמיתי(!) שעליו אתה רוצה לדבר שגם עליו אין לך מושג.

  אשרך… במבחן האינטלקטואליזם שאת הדגל שלו אתה כל כך אוהב להניף יצאת ההפך הגמור והצביעות שלך כל כך צורמת שלא נותר לי אלא לרחם עליך…

 19. בן פ. הגיב:

  לגדעון,
  תיקון קטן בנוגע למידת מעורבותה של תעשיית הנשק הישראלית בגיאורגיה- ישראל אמנם מייצאת נשק לגיאורגיה, אך היא מקפידה שלא לייצא לגיאורגיה את האמצעים המתקדמים ביותר. כך נשמר מאזן "אימה" מול רוסיה, המונע מזו למכור את כלי הנשק החדישים ביותר שלה לאיראן, סוריה וחיזבאללה. רוסיה אכן עושה כך, ומקפידה שלא לתת לאיראן פתח לאמצעי הלחימה החדישים ביותר שלה. כך שהמעורבות הישראלית מבחינת נשק בגיאורגיה, לא רק שאיננה "צרה צרורה" אלא אף מבורכת.
  בנוסף גדעון, כתבת כי אתה תומך במתן אוטונומיה לערביי הגליל. ידוע כי אתה תומך גם בזכות השיבה "לפליטים" של 48′. אם כך, האם מוצדקת בעינייך גם זכות השיבה של יהודי חברון לעיר בעקבות מאורעות תרפ"ט ?
  ומדוע אתה לא תומך תמיכה חסרת פשרות בג’ורג דבליו בוש, שהעניק זכויות פוליטיות לרוב השיעי בעיראק, ולכורדים בצפון עיראק. האם הוא לא מימש את משנתך ( אפילו אם עשה זאת מסיבותיו שלו) ?
  שאלה אחרונה ברשותך. אתה כותב כי את הסכסוך האיראני יש לפטור במו"מ בלבד. אני יודע שאתה חובב השוואות של ארועי ההווה למעשי הנאצים, ולכן השאלה הנשאלת היא האם ניתן היה לפטור את מלחמת העולם השנייה במו"מ בלבד ?, האם ניתן היה לפייס את היטלר במו"מ ? והיכן אתה חושב שהיתה עמדתך בנוגע למדיניות הפיוס בשלהי 1938 ?

 20. אסור להתלהם הגיב:

  צריך לדעת את העובדות
  באבחזיה (חבל המריבה) יש בסך הכל 150
  אלף תושבים
  מתוכם 55 אלף אבחזים 50 אלף גאורגים ורק 15 אלף רוסים
  במלחמת אבחזיה האחרונה גורשו מאבחזיה 200 אלף גאורגים
  אין שום הצדקה לפתוח במלחמה בגלל החבל הקטנטן שאין לו שום חשיבות לרוסיה
  רוסיה היא מדינה ברוטאלית שמודיעה כעת לעולם שעל כל בעיה קטנה רוסיה תגיב צבאית
  התמיכה של הכותב בברוטאליות הרוסית
  אינה תואמת את עקרונות השמאל
  ההגדרה של אזורי השפעה רוסיים
  נותנת הצדקה למלחמות קולניאליות
  והיא מסווה למגמות פאשיסטיות של הערצת
  כוח והערצת הברוטאליות

 21. לא הבנתי ? הגיב:

  כאשר ארגון טרור תוקף את מדינת ישראל
  בגבולה הלגיטמי ולוקח שבויים
  וישראל מגיבה בלחימה זה "פשע של ישראל"?
  אבל כאשר מדינה תוקפת בתוך חבל בדלני
  ששייך לה שמספר תושביו 40 אלף וגודלו פחות מהגליל (דרום אוסטיה)
  אז זו עילה למלחמה ?
  לישראל אסור אבל לרוסיה מותר ?
  חיזבאללה כן אבל גיאורגיה לא ?
  משהוא מסריח בחוש הצדק של גדעון ספירו
  ולמה לא לעזור לגאורגיה ?
  נאורגיה רוצה לפתח את צבאה וזה לגטימי מאוד
  לעזור לגאורגיה
  אל דאגה
  רוסיה לא נותנת נשק משוכלל לאירן לא בגלל
  שישראל ביקשה אלא בגלל אינטרס רוסי
  הרי בסופו של יום אירן היא מוסלמית
  ולרוסים יש בעיה עם הצצנים !

 22. מישה לאייל הגיב:

  ו"מתאים לשכמותך" לכתוב את כל התגובה המתנשאת שלך מבלי להתיחס לשום דבר שנאמר במאמר של גדעון ספירו.

 23. פטריוט הגיב:

  תגובה לדוד ע

  לאחר נפילת ברה"מ צ’צ’ניה אכן פרשה מרוסיה ובשנת 1994 רוסיה פתחה במלחמה נגדה. אני התנגדתי לפלישה רוסית לצ’צ’ניה, כמו שאני התנגדתי לפלישה ישראלית ללבנון, לכיבוש של ישראל בשטחים, אמריקני בעירק ואפגניסטן ועוד. במלחמה צ’צ’נית הראשונה רוסיה לא הצליחה לדכא את המרד הצ’צ’ני ולכן בשנת 1996 רוסיה נסוגה מצ’צ’ניה והפסיקה את הכיבוש.

  בשנת 1999 צ’צ’ניה שבה ישבו מוסלמים קיצונים מסעודיה, פלשה לדגסטן, שטח ריבוני של רוסיה ורוסיה הדפה את ההתקפה של הצ’צ’נים. לדגסטנים (30 עמים שונים) שרוצים להיות ברוסיה וזה זכותם. בעקבות ההתערבות של הסעודיה בענייני צ’צ’ניה חלק מן המורדים, שטענו שסעודים אויב גרוע מהרוסים, עברו לצד הרוסי, בהם מופתי הצ’צ’ני אחמד קאדירוב, שנהרג לפני מספר שנים, ובנו שהיום נשיא צ’צ’ניה. בזמן מלחמה צ’צ’נית השניה, כמו במלחמה ראשונה שני צדדים עשו פשעי מלחמה רבים, אך בשנת 2005 רוסיה הגיע להסדר עם המורדים הצ’צ’נים. המורדים קיבלו תפקידים ומשטרה, צבא ובממשל הצ’צ’ני ותוך קבלת אזרחות רוסית וכך הם הפכו לפרו רוסיים. היום שני בטליונים של כוחות מיוחדים הצ’צ’נים במסגרת הצבא הרוסי שחררו את דרום אוסטיה מהכיבוש הגרוזיני והצילו את תושבי דרום אוסטיה מן ההשמדה. סאקשווילי קרא למבצע כיבוש דרום אוסטיה "שדה נקי" גם זה מעיד על רצונו להשמיד את האוסטים. והצבא הרוסי, ובתוכו הגדודים הצ’צ’נים, הצילו את תושבי דרום אוסטיה מן הטבח!

 24. בני לפטריוט הגיב:

  האמירה שלך שהרוסים "הצילו את תושבי דרום אוסטיה מן ההשמדה" ביא דמגוגיה זולה ומחוצפת, לא השמדה ולא נעליים.
  האם השם שסאקשווילי נתן למבצע כיבוש דרום אוסטיה ("שדה נקי") הוא ההוכחה שלך? נראה אותך הולך עם זה לבית משפט.
  אגב, עכשיו חזרתי ממילואים, והשם שניתן לאחד התרגילים היה "חופש גדול", מה זה מוכיח?

 25. פטריוט הגיב:

  חיילים גרוזינים באוסטיה, הם כמו חיילי צבא הכיבוש הישראלי בשטחים ובלבנון. אם הרוסים יכנסו לשטחים ויציאו משם את הציונים, הפלסטינים יגידו להם תודה, כמו שהיום אומרים דרום אוסטים ואבחזים. תודה רבה לרוסיה שהצילה את האוסטים והאבחזים מן הכיבוש הגרוזיני. תודה רבה ללאופוליאנסקי שמבריח את הציונים מירושלים, שרובם הגדול משרתים בצבא הכיבוש. אם הציונים יפסיקו את הכיבוש בשטחים אני אשנה את דעתי על הציונים!

 26. לפטריוט הגיב:

  הבעייה היא שהחרדים של היום יותר ציונים מהציונים מה גם שהציונות שלהם מבוססת על גזענות "מדאורייתא" וגם מהתנחלויות הם לא מדירים את רגליהם.

 27. בני לפטריוט הגיב:

  התגובות שלך מזכירות תעמולה סובייטית משנות בריה"מ העליזות.
  אז שמעת עדויות של תושבי דרום אוסטיה שהמשטר של סאקשווילי ניסה להשמידם…
  וואלה, ואני שמעתי "עדויות" של תושבי ג’נין על כך שצה"ל ביצע שם טבח בזמן מבצע חומת מגן, אז מה? וועדה מיוחדת של האו"ם קבעה אחרת, שלא לדבר על תאודור כץ ש"שמע עדויות" על טבח בטנטורה וראינו איך נגמר הסיפור שלו.
  אז תחסוך מאיתנו את ה"עדויות" שלך ותן בבקשה לינק למקור מהימן שמאשר את הטענה שלך.

  ועכשיו לעניין הרוסי: ברוב חוצפתה מנסה רוסיה בכל דרך להחליש את מדינות ברית וורשה לשעבר שנוטות היום לעבר נאט"ו כגון גרוזיה ומולדובה (ע"ע התמיכה הרוסית בטרנסניסטריה).
  הטיעון לפיו לרוסים יש עניין בשמירה על זכויות אדם ועצמאות לחבלים בדלניים הוא מעורר גיחוך.
  צריך לזכור במי מדובר כאן: רוסיה היא מפלצת קפיטליסטית אימפריאליסטית עם עבר איום ונורא והווה לא פחות גרוע.
  הצעדים הצבאיים של רוסיה הם אך ורק שמירה על אינטרס רוסי על חשבון מדינות שכנות תוך רמיסת הסוברניות שלהן, במיטב מסורת הפלישה לצ’כיה, אפגניסטן, צ’צ’ניה וכו’ . כמו שנאמר: זמנים חדשים – זמירות ישנות.

  כתבת גם משהו לגבי הציונות והחרדים ונראה לי שהיתה לך טעות עם ה- copy-paste או משהו כזה. בכל מקרה מה שהחרדים מייצגים הוא אנטיתזה לדעות של כל איש שמאל שפוי, התמיכה שלך בהם (ולא משנה באיזה הקשר) מעידה על הכיוון המחשבתי הקלוקל שלך, בדיוק כמו התמיכה שלך ברוסיה הקפיטליסטית והאוליגרכית.

 28. דמיטרי. קצין צבא רוסיה במיל. יקטרינבורג הגיב:

  פטריוט. אין לי יותר מידי ציפיות ממך אבל בכל זאת שאלה אחת. מה דעתך על הפצצת אוכלסיה אזרחית גיאורגית על ידי הצבא הרוסי בגורי? מה דעתך על טיהור אתני שמבצעים אוסטים בגאורגים בדרום אוסטיה? גם אם גיאורגים ישמידו את כל האוסטים עדיין הם לא יגיעו לקרסולי הרוסים ברצח שיטתי של האוכלוסיה הצ’צ’נית.אני הייתי קצין בצבא הרוסי במלחמת צ’צ’ניה השניה. זה היה רצח שיטתי של אודלסיה אזרחית והרס טוטאלי בעיר גרוזני. רוסיה היא המדינה הפשיסטית והאימפריאליסטית ביותר בעולם המודרני.פוטין הכניס לכלא אוליגרכים ובעצמו נהיה האדם העשיר ברוסיה במהלך כהונתו כנשיא. הוא הקים תנועת נוער שמזכירה את היטלריוגנד עם סיסמאות לאומניות ושירים פשיסטים. פה נעלמים עיתונאים אשר לא נזהרים בלשונם. פה כמעט ולא נשארה אופוזיציה. גאורגיה היא מדינה שבונה דמוקרטיה. רוסיה היא מדינה שחוזרת לדיקטטורה פשיסטית.לצערי אני מנוע מלצאת מכאן בחמש השנים הקרובות בגלל סיווג בטחוני.

 29. בני לפטריוט הגיב:

  מתוך ynet הבוקר:

  "העבודה הופכת אפילו קופים לבני אדם" – כך התבטא אתמול קצין רוסי המוצב בצחינוואלי… את הכל צריך לנקות ולביצוע המשימה נבחרו אזרחים גאורגים שנותרו בעיר…באקט של השפלה הובלו כמה עשרות מהם, בשנות ה-40 וה-50 לחייהם אל הרחובות והוכרחו לעבוד בניקיון תחת עיניהם הפקוחות של חיילים רוסים ואוסטים. הם אף איימו על צלם של סוכנות הידיעות AP כי ייעצר אם יתעד את המתרחש בעיר הנמצאת כעת תחת שליטה רוסית מלאה".

  עוד פורסם היום "ארגון זכויות אדם: יחזקאלי נפצע מפצצת מצרר"…

  אז מה יש לנו כאן? : כיבוש, השפלה, שימוש בפצצות מצרר, ו"העבודה הופכת אפילו קופים לבני אדם"
  נשמע לך מוכר?

  ובוא לא נשכח לומר כולנו ביחד "תודה רבה לרוסיה שהצילה את העמים של דרום אוסטיה ואבחזיה מן ההשמדה".

 30. לפטריוט הגיב:

  הבא מראי מקום על מה שאתה אומר, בבקשה.

 31. אנג’לו על דברי פטריוט הגיב:

  איזה תענוג לקרוא עמדה מבוססת על עובדות ממשיות שניתן לחוש ולבדוק אותן – לא יותר עמדות בכדי להציג שאיפות מן הספרים הרומנטיים. עמדתו של פטריוט נשענת על מידע מדויק ולא מהססת לבחון באיזה צד לתמוך. היא לא נמנעת מלתמוך בהתקפה הרוסית נגד הכוחות האפלים מאחורי רצח עם – אלפיים הרוגים מתוך מאה אלף האוסטים. היא בזה לתירוצים שפלים המחפשים סיבות המצדיקות היסוסים מתיפייפים. לכן היא מסוגלת לראות בבירור את הצעדים הנכונים שעל הכוחות הפרוגרסיביים לנקוט. זו היא עמדה שמאלית חופשית – לא תלויה בשיקולים צבועים. השיקולים שלה חושפים את היעדים הפוליטיים, ולא רק את אלה האזרחיים, לטובתם של ההמונים, גם אוסטיים, גם ישראליים, גם אירופיים, גם אמריקאים וגם גרוזיים:

  יש להוקיע את רצח-עם שבוצע על-ידי המשטר הגרוזי, שרת של האימפריאליזם האירופי והאמריקאי מאז 1991, נגד העם האוסטי הדרומי.

  יש לתמוך בזכות ההגדרה הצמית של העמים האוסטי הדרומי והאבחאזי, ממומש או על-ידי הקמתן של מדינות עצמאיות או על-ידי הצטרפות לפדרציה רוסית.

  יש לתמוך בפדרציה הרוסית ובכוחות החמושים הרוסיים בפעולתן הצודקת להצלת העם האוסטי הדרומי ובהתקפת-הנגדית להתגוננות השומרת על השלמות הטריטוריאלית הריבונית הביטחונית.

  יש לדרוש מ-NATO לחדול מהמהלכים הפרובוקטיביים שלה הפולשים לעבר רוסיה על-ידי הכללת גרוזיה אוקראינה כחברות בה. בהקשר זה, יש לגנות באופן מוחלט את התוכניות האמריקאים להציב טילים במרכז ובמזרח אירופה.

  יש להתנגד לכל מעורבות של האימפריאליזם ושל ממלאי מקום, כמו של הציונים הישראליים, באזור. לא ה-US, לא ה-EU, לא ה-OSCE, לא נשיא צרפת ולא דומיהם יכולים להיות מתווכים כנים בסכסוך. הם הגורמים, ולא חלק בפתרונות, של הסכסוך. השפלות שבהם כבר לא מדהימה רבים כל כך, ועדיין הם מעיזים לגנות את רוסיה. וזה בזמן שזה הם שפלשו לתוך עיראק ואפגניסטן, הם שהרגו מיליון בני-אדם; הם שתמכו תמיכה מקיפה במלחמות הרצחניות וההרסניות של ישראל נגד הפלסטינים והלבנונים; הם שהרסו ושברו את יוגוסלביה – שוב במחיר של סבל אנושי ענק – בתהליך של בניית הבנטוסטן הקוסובי נפרד מסרביה אחרי מאות בשנים; הם שתמכו ודרבנו את ההתקפה האתיופית נגד סומליה וכן הלאה מתוך רשימה אין-סופית של פשעים מבחילים.

 32. ODED PRE הגיב:

  RUSSIA’S AGGRESSION IS UNTHINKABLE, BUT ALSO GEORGIA’S ACTS IN THE REGION. IT IS SAD THAT EVERY WAR IS BEING WAGED ON THE BODIES OF YOUNG CHILDREN. I THINK THAT THERE SHOULD BE PEACE IN GEORGIA AND IN OSSETIA, IF ONLY FOR THE SAKE OF RUSSIAN AND GEORGIAN CHILDREN.

  PLEASE VISIT MY WEBSITE TO KNOW MORE ABOUT IT.

 33. פטריוט לבני הגיב:

  בעניין טרנסניסטריה, אני עד לאירועים שהתרחשו שם בשנת 1992, כאשר נשיא מולדובה מירצ’ה סנייגור, שסיסמותיו היו "נטביע רוסים בדם היהודי" פלש לטרנסנייסטריה (פרידנייסטרוביה). תושבי הערים בנדרי ודובוסרי שפרידנייסטרוביה נלחמו בגבורה נגד הפולשים ממולדובה ושכירי חרב מרומניה ובעזרת הרוסים הביסו אותם. כשאני ביקרתי במולדובה, תושבי מולדובה רבים סיפרו לי איך הם סירבו בהמונים להלחם בעד המשטר הפרו-אמריקני הרצחני של סנייגור נגד טרנסניסטריה. הם גיבורים כמו הישראלים שמסרבים לשרת בשטחים ולהלחם בלבנון. אני עד לאירועים בטרנסניסטריה ויודע שמה שרוסים אומרים על האירועים שם זה אמת. לכן גם על דרום אוסטיה הרוסים אומרים אמת. אבל מי תומך במשטר הרצחני של סאקשביל, שמשתתף בכיבוש עירק? ארה"ב וגרורותיה שכובשים עירק ואפגניסטן ורוצחים את תושבי הארצו האלה. ישראל שכובשת את הפלסטינים ומרחיבה התנחלויות, שבסוף מחכה להם גורל גוש קטיף! יבוא יום ויפלו משטרים האלה כמו שהם נופלים היום באמריקה הלטינית!

 34. דניאל קלטי הגיב:

  לפטריוט, לאנג’לו ולמתווכחים איתם:
  כפי שאני רואה זאת, הדברים קצת יותר מורכבים.

  בעיניי, לכל עם באשר הוא – לרבות קבוצת-אנשים, המגדירה עצמה עם, גם-אם שליטיה, אינם מסכימים לכך – יש זכות מלאה לעצמאות. לפלשתינים יש זכות לעצמאות מישראל. לטיבט יש זכות לעצמאות מסין. לצ’צ’ניה יש זכות לעצמאות מרוסיה. לאשור ולכורדיסטאן, יש זכות לעצמאות מטורקיה, עיראק, סוריה ואיראן. לקוסובה (כמו-גם לכל שאר המדינות העצמאיות, ביוגוסלאביה-לשעבר) יש זכות לעצמאות מסרביה. לסרבסקה יש זכות לעצמאות מבוסניה (עם כל תיעובי למעלליהם המחרידים, במלחמת 1992-1995 – זה לחוד וזה לחוד וזכותם להיות עצמאיים!!). למולדובה ולגיאורגיה, יש זכות לעצמאות מרוסיה/ברה"מ ולדרום אוסטיה, לאבחזיה ולטראנסדיינייסטריה, יש זכות לעצמאות מהן – ואם יש בהן מקומות, בהם יושבים גיאורגים, או מולדבים, גם לאלה יש זכות מלאה, להקים מדינה עצמאית משלהם – קטנה ככל אשר תהא (כנ"ל, אגב, גם בנגע למיעוט הסרבי בקוסובה). גם לו היתה חוזרת ישראל לקו הירוק (מה שכבר הפסקתי לקוות לו – אין סיכוי שיקרה, חוששני) והמתנחבלים, היו נשארים במקומם – הייתי תומך בזכותם שלהם, לעצמאות ביישוביהם ולהקמת "מדינת יהודה" אשר להם – וזאת בלי שום קשר שהוא לתיעוב, שאני רוחש כלפי עצם-מהותה, של ישות שכזו; כי מידת הסימפטיה או האנטיפטיה האישית שלנו, כלל איננה שייכת כאן לעניין.

  ובנגע לקווקז: מעלליה של רוסיה בצ’צ’ניה, הם מן המחרידים ביותר, בהסטוריה המודרנית – ממש כמו סרביה בבוסניה ובקוסובה בשנות התשעים, או ישראל בעזה כיום. בפלישתה לדרום אוסטיה, זממה גיאורגיה לעולל לאוסטים – ולאבחזים מאוחר יותר מן-הסתם – דברים זהים, אולם למזלם, של האוסטים והאבחזים, הזדרזה רוסיה להגן עליהם.

  אין כאן צדיקים.

 35. יובל הלפרין לפטריוט הגיב:

  כל השטח קטן.
  הכול קרוב לקו הירוק והכול רחוק מהקו הירוק. בגלל זה כל מיני הצעות למדינה פלסטינית ב-"93% מהשטחים" וכד’ (קמפ דייוויד, ז’נבה וכו’) הן כלום.
  תבדוק במפה איפה נמצאת ההתנחלות עמנואל.
  תבדוק במפה ל?מה עוד קרובות קריית ספר ומודיעין עילית (רמז: לכפר שמפגינים בו כבר ישראלים ופלסטינים כמה שנים שאדמתו נגזלת למען חרדים "אנטי-ציונים").
  תבדוק מה עשתה עיריית לופוליאנסקי נגד הריסת בתים בעיר המזרחית, ומה היא עשתה כדי לעודד אותן.

  למה בהפגנה נגד מצעד הגאווה היו עשרות אלפי חרדים, ובפעילות נגד הריסת בתים במזרח העיר חובשי הכיפות הם מרבנים לזכויות האדם ומפלג קטן ומנודה מקרב נטורי קרטא (וכל הכבוד להם, אגב, אבל אל תיתן את הקרדיט שלהם לאחרים)?

  בקיצור: הזרם המרכזי של המחנה החרדי, המיוצג בדמות שתי המפלגות החרדיות הגדולות (ש"ס ויהדות התורה), הולך יד ביד עם הציונות. הוא אוכל מכף ידה הפתוחה, הוא מהווה את האגף הימני-ריאקציוני שלה בתחומים רבים ומספק לה את התעמולה המוסרית והרוחנית בקרב אוכלוסיות הנוטות למסורת היהודית.
  לנין אמר שלכל מעמד שליט דרוש תליין ודרוש כומר. ה"חרדים" לא משרתים בצבא כי הם בתפקיד הכומר.

 36. פטריוט הגיב:

  ל"דמיטרי קצין בצבא רוסי במיל".

  אתה כותב תעמולה של ארה"ב, אני מכיר קצינים רוסיים אמיתיים! תודה רבה לקצין רוסי קונסטנטין טימרמן משחרר דרום אוסטיה ומציל העם האוסטי מן ההשמדה! תודה רבה לכל הצבא הרוסי – מציל העמים האוסטים והאבחזים מן המוות!

 37. פטריוט הגיב:

  בעניין החרדים.

  כן החרדים חיים בהתנחלויות, אבל אלה התנחלויות שנמצאים קרוב לקו הירוק כמו ביתר עלית ומודיעין עלית. הם יכולים להשאר בישראל במסגרת חילוקי שטחים. גם ביוזמת ז’נבה הישובים האלה, בניגוד לאריאל שהיא התנחלות מרוחקת, נמצאים בשטח הישראלי ולא יפונו. למרות שתושבי ביתר עילית הודיעו שהם מוכנים להתפנות אם יהיה צורך בכך. בעבר היה תיאתרון בשם "אדיסון" שבו ביקרו מנהיגים ציונים רבים. היום נבנית שם ישיבת "סטמאר" והסטמארים רואים בכך את ניצחונם על הציונים. מספר החרדים בירושלים הולך וגודל ויום אחד הם יהפכו את בניין הכנסת לישיבה ובא לציון גואל, לא יהיו יותר ציונים, כובשי השטחים ומשרתים בצבא הכיבוש בירושלים. כאשר 50 אלף ילדים שלומדים בישיבות סטמאר, נתורי קרתה וישיבות אנטיציוניות אחרות יתבגרו, הם בטוח יביאו שינוי בארץ הקודש ויפילו את המשטר הכיבוש!

 38. לאנג’לו הגיב:

  לא מפרסמים תגובות עם 8 קישורים. שנים מקסימום, וגם זה יותר מדי.

 39. אנג’לו איידן בפעם השישית הגיב:

  אנג’לו על געגועי מיקו ועל רוח רעננות וחופש של אפרת

  בניגוד לרכילויות הנוחות ל-"קומוניסטים" מאוד מסוימים, סטלין נילחם מלחמה עיקשת נגד הביורוקרטיה ונגד הבירוקרטים. בשביל הקומוניסטים הנשענים על עובדות הכנתי מעט קישורים הפרוסים כאן למטה. קישורים אלה מחוברים להסברים של סטלין המיועדים לשכנע סביב הנזקים לחברה הסובייטית הנובעים מגישות ביורוקרטיות לפתרונות בעיותיה.

  — קישור —
  716 וגם 753

  — קישור —
  329 וגם 336 עד 343

  זו דוגמית בנוגע לרכילויות המדביקות את התווית הבירוקרטית על סטלין. בנוגע לדוגמיות נוספות ניצטרך לראות אם לתוקפנים נגד סטלין, כלומר לאולטרה-מהפכנים, יהיה להם מספיק כישורים להתמודד עם השאלות שהם בעצמם מעלים על גבי האתר הזה.

 40. לאנג’לו הגיב:

  קראתי את הלינקים שנתת ואת העמודים הרלוונטיים, ולא הבנתי מה העניין קשור למלחמה בבירוקרטים. אז לסטאלין היו כמה פתרונות הנדסיים וחקלאיים מוצלחים, ביג דיל. לך תדע כמה מוחות גאוניים נמקו בגולאגים.
  בכל מקרה הכלכלה הסובייטית באותה תקופה היתה הכל חוץ מיעילה. היא אמנם הגיעה להישגים מרשימים חלק מהזמן, אבל עם מליוני עובדי כפיה ומשאבי אנרגיה בלתי מוגבלים, זה לא קשה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים