הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בספטמבר, 2008 7 תגובות

בסוף השבוע קרס ה"וושינגטון מיוצ’ואל", בנק החיסכון וההלוואות הגדול בארה"ב. זאת הקריסה הגדולה ביותר של בנק בהיסטוריה של ארה"ב. הבנק נסגר לאחר שלקוחותיו משכו פיקדונות בסך 17 מיליארד דולר מאז 16 בספטמבר. ביום אחד מניות "וושינגטון מיוצ’ואל" צנחו ב-25% ל-1.7 דולר. זאת, לאחר שנסחרו בשנה האחרונה ב-36 דולר. עד כאן חדשות מן המשבר הקפיטליסטי בסוף השבוע.

ייתכן ועד שהקוראים יקראו שורות אלה, בנקים נוספים ייסגרו. כל יום מביא עימו עוד ידיעה על קריסה צפויה או על סגירת כפויה. הרושם הוא שהשורדים בג’ונגל הקפיטליסטי הם אלה המקבלים את הסיוע הנדיב ביותר מן הממשל. בארה"ב, על רקע התמוטטות המגזר הפיננסי, מתנהלים ויכוחים רבים בין כלכלנים ופוליטיקאים רפובליקאים שבשלטון ודמוקרטים הטוענים לכתר, אך קיימת הסכמה בנקודה אחת: הממשלה צריכה להתערב – ומהר ככל האפשר.


בעבר, עד לפני כחודש, התנהלו ויכוחים רבים בין כלכלנים ופוליטיקאים רפובליקאים שבשלטון ודמוקרטים שבאופוזיציה, אך כולם הסכימו בנקודה אחת: הממשלה צריכה להסתלק מן העשייה המשקית – ומהר ככל האפשר. כך השתנו פני הדברים תוך פחות מ-30 יום – מניאו-ליברליזם קיצוני אל התערבות בוטה. הרי ידוע היה שהמדינה היא בלתי-יעילה, מסורבלת, סובלת מעודף רגולציה ואינה מנהלת ומתנהלת כראוי. במילים אחרות: צריך להפריט, הכרחי להוריד "חסמים" וחיוני לתת ל"כוחות השוק" להשתלט על העסק – גם עם העסק היא החברה. שינוי כה פתאומי בהבנת המציאות הכלכלית והחברתית, דווקא בארה"ב שבמרכז הגלובליזציה הקפיטליסטית, הותירה רבים מבולבלים. אם מה שאמרו אתמול כלכלנים, בעלי הון ופוליטיקאים היה נכון, וכל מי שטען אחרת היה "בולשביק", מה עכשיו? הייתכן שהמבקרים של אתמול… צדקו?


בוודאי שהם צדקו והמשבר הקפיטליסטי פותח הזדמנות מצוינת עבור "בולשביקים" רבים שתוך הגנה על השיגי העובדים או על מוסדות מדינת הרווחה שבו ואמרו שהקפיטליזם הפראי ייקלע, במוקדם או במאוחר, למשבר ללא תקדים. לפתע הניאו-ליברליזם איננו האור שבסוף המנהרה. הוא הפך למנהרה שבסוף האור. המדינה אינה הבעיה – היא הפתרון. יחד עם זאת, המשבר הנוכחי אינו מבשר את סופו של הקפיטליזם. קברניטי הכלכלה ו"ראשי המשק" ינסו שוב שהעובדים והגמלאים ישלמו את המחיר במשבר שהם לא חוללו.


חמישה הם הלקחים המיידים של המשבר הקפיטליסטי שאת סופו איש לא יודע: שבירת הנחות היסוד של הקפיטליזם הניאו-ליברלי, כרסום עד אובדן ההגמוניה של המעצמה הקפיטליסטית מספר אחת: ארה"ב, עלייתם של מוקדי כוח חדשים – בייחוד בפריפריה (סין עממית, רוסיה, הודו, ונצואלה…), ניסיונות להקים בריתות "למטה" כדי להתמודד עם המשבר – כגון מדינות אמריקה הלטינית או אסיה המזרחית; ולבסוף, אבל חשוב מכל: צפויה העמקת המאבקים החברתיים והמעמדיים ברמה המקומית – וגם ברמה הבינלאומית.


נותרה ללא מענה שאלה אחת והיא: איך תגיב ארה"ב מול אובדן העצמה הצבאית, הכלכלית והאסטרטגית בעקבות המשבר הכלכלי בשילוב עם חוסר היכולת שלה להשליט את מרותה בעיראק, אפגניסטן ואמריקה הלטינית? האם המעצמה המדמדמת תנסה לפעול על פי העיקרון הצה"לי הידוע: מה שלא הולך בכוח, הולך ביותר כוח? האם היא תגלה יותר אסרטיביות בניסיונה להגן על אינטרסים ברחבי העולם שהיא רואה כחיוניים לקיומה במעצמה הגמונית בגלובליזציה?

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. חיים ונונו הגיב:

  בנתיים ברוסיה מפסיקים את המסחר בבורסה והבנק המרכזי מנסה בכל כוחו לעצור את הקריסה, סין תתמוטט כלכלית אם הצריכה האמריקאית של מוצריה תקטן באופן מהותי, ונצואלה היא לא גורם במשוואה, לא מוקד כח ולא כלום, תתפלל שהממשל יאשר את התוכנית המקוצצת שמוצעת כרגע, כי ההתנגדות לה קשה ורצינית, אם האמריקאים יכנסו למיתון של חמש שנים, כל "מוקדי הכח" שלך יקרסו בדממה אילמת.

  תשאל את הסינים על רבע טריליון דולר המושקעים במוסדות הפיננסים האמריקאים ועל אלפי מפעלים של חברות אמריקאיות בסין גופא, בתשאל את ונצואלה ונשיאה הקשקשן מי הקליינט הכי גדול לנפט שלו, תשאל את הרוסים למה הם נסוגו עם הזנב בין הרגליים מג’ורגיה ולמה הם שותקים כאשר אוקראינה הולכת ומצטרפת לנאט"ו.

 2. פטריוט לחיים ונונו הגיב:

  על רוסיה אתה ממציא מעשיות: רוסיה לא נסיגה מגרוזיה. היא הצליחה להדוף את הפלישה הגרוזינית לדרום אוסטיה ולאבחזיה, ניכנסה לערי גרוזיה שהיו בגבול דרום אוסטיה ואבחזיה, תושבי הערים האלה לא התנגדו לרוסיה, כיוון שהם שונאים את נשיאם הדיקטטור ובובה של ארה"ב והמערב, פירקו את הצבא הגרוזיני מנשקו, ויצאו משם. הרוסים בניגוד לארה"ב וישראל לא כובשים, כמו שישראל עושה בשטחים וארה"ב ועירק ובאפגניסטן. הם רק פירקו את האויב מנשקו ויצאו משטח האויב. את הנשיא סאקשווילי, הרוסים השאירו לעם הגרוזיני, שעוד יפיל אותו, כפי שהפיל את שני קודמיו, גמסחורדיה ושברנדזה.

  אוקראינה לא עומדת להצטרף לנאט"ו. שם יש פילוג בקואליציה כתומה (הפו מערבית). על פי הסקרים למעלה מ 80% מאזרחי אוקראינה מתנגדים להצטרפות לנאט"ו. ועל רקע מלחמה בגרוזיה ממשלה פרו מערבית של אוקראינה נפלה. עכשיו תקום שם קואליציה חדשה. ראש ממשלת אוקראינה, יוליה טימושנקו אמרה שהיא לא רוצה להסתכסך עם רוסיה ופירקה את הקואליציה של הנשיא. כמו כן מפלגתה הצביעה עם האופוזיציה בעד צמצום סמכויותיו של הנשיא.

  לגבי סין ורוסיה: סין רוסיה והעם היהודי התקיימו למעלה מאלף שנה לפני הקמת ארה"ב וימשיכו להתקיים גם זמן רב לאחר העלמותה של האליל של הציונים – ארה"ב!

 3. פטריוט הגיב:

  עוד הערה:

  רוסיה לא יצאה מדרום אוסטיה ואבחזיה, שהמערב רואה בהן "שטח הריבוני של גרוזיה", שעמיהן הצביעו בעד התנתקות מגרוזיה והצטרפות לרוסיה במשעלי העם. רוסיה הכירה בעצמאותן של שתי מדינות האלה והקימה שם בסיסים קבועים של צבא רוסיה, לבקשת העמים שמבקשים להיות חלק מרוסיה ורובם הגדול אזרחי רוסיה. המטרה של רוסיה בפירוק גרוזיה מנשקה הצליחה: כל נשק תוצרת אוקראינה ומזרח אירופה רוסיה לקחה לעצמה כשלל וכל הנשק תוצרת מערבי – הושמד.
  אם מישהו היה משחרר את הפלסטינים מהכובשים הזרים, שבונים שם התנלויות, בלי להעניק לכל התושבים שתחת שליטה של ישראל אזרחות, ומעיף את צבא הכיבוש מהגדה, כפי שעשו רוסים בדרום אוסטיה ובאבחזיה, אז הפלסטינים היו מודים מאוד למשחרר הזה!

 4. לפטריוט הגיב:

  רוסיה מתרסקת. הריבית הבנקאית עלתה ל-18% והתעשייה שם סובלת בצורה חריפה. בקרוב לא ישאר שום דבר מהכלכלה הרוסית.
  בכלל, למה לך להיות פטריוט, ועוד של רוסיה?

 5. דני לפטריוט הגיב:

  השלטון בגרוזיה בראשות סאקשווילי הוא הרבה יותר הגון ודמוקרטי מאשר השלטון ברוסיה בראשות כנופיית דמיטרי מדבדב ופוטין.

  מי שאומר משפט כמו "את הנשיא סאקשווילי הרוסים השאירו לעם הגרוזיני" חייב להוקיע הרבה יותר את משטר הדיקטטורה המוסווה של פוטין שהפך את רוסיה לגן עדן קפיטליסטי-אולירגכי ועשה צחוק מהמושג "דמוקרטיה".

 6. פטריוט הגיב:

  רוסיה תמיד יצאה מכל המשברים ותמשים להתקיים אחרי נפילת ארה"ב, כפי שהיא שרדה אחרי נפילה של האימפריות האחרות. רוסיה, סין והעם היהודי הם לנצח! ואת האוליגרכים העם הרוסי עוד יפיל, כמו שעושים זאת היום בוונצואלה, בוליביה ובארצות האחרות של אמריקה הלטינית.

  לקרוא לרוצח האוסטים סאקשווילי דמוקראט זה להאמין לתעמולה השקרית של ארה"ב! העם הגרוזיני עוד יפיל את הדיקטטור סאקשווילי, כפי שהפיל את שני השליטים הקודמים: גמסכורדיה ושברנדזה!

 7. ועל זה נאמר הגיב:

  עם נבון יודע לצאת ממשברים שעם חכם לא היה נכנס אליהם מלכתחילה.

  העם היהודי הוא כמובן לא לנצח, ועל כך ספרו של פרופסור זנד ורבים אחרים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים