הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 בספטמבר, 2008 אין תגובות

על המלחמה בגיאורגיה פורסמו שלוש דעות:


1. מאמרו של ברונו אודן, עורך חדשות החוץ בעיתון הבוקר הצרפתי "הומניטה": "המלחמה בגיאורגיה והאינטרסים האימפריאליסטיים"


2. הצהרה של המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית שבראשה עומד גנאדי זיוגנוב.


3. הצהרה של רקפ"ר (המפלגה של הקומוניסטים הרוסים) – מפלגה קטנה מבחינה מספרית, אך נאמנה יותר למטריאליזם הדיאלקטי וההיסטורי ולמרכסיזם-לניניזם.

מאמרו של אודן נותן לנו תמונה כוללת של המאבקים האימפריאליסטיים המתחוללים בקווקז ובאזור הים הכספי, ועל כך יבורך, אולם הוא מתעלם לגמרי מהצד הלאומי של המלחמה בקווקז – דיכוין של אוסטיה ואבכזיה ורצון השתיים לעצמאות או להצטרפות לפדרציה הרוסית. המלחמה התחילה בהתקפה רצחנית של המשטר הפשיסטי של סאקאשווילי על אוסטיה ובהרס טוטלי של בירתה.


ההצהרה של המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית לוקה בחסר הפוך: היא מתעלמת מהמאבק האימפריאליסטי הכולל ומתרכזת בצד האחד שלו, ארה"ב והווסלים שלה:


"ארה"ב והווסלים שלה, אשר ציידו ואימנו את צבא גרוזיה הקולוניאלי, נושאים באחריות מלאה על מעשיו הזדוניים."


ההצהרה מתמקדת בהתקפה על אוסטיה ובביקורת מוצדקת ומעמיקה של המשטר הפאשיסטי של סאקאשווילי. היא אף מרחיקה לכת ותובעת עצמאות מלאה לאוסטיה ולאבכזיה ומתנגדת לחזרה לסטטוס-קוו:


"לנסות לחדש את הסטטוס-קוו, שכבר מזמן אבד עליו הכלח, יהי שווה למתן עידוד לכנופיית הפושעים בראשותו של סאקאשווילי."


כבר בראשיתה מפגינה ההצהרה של רקפ"ר (המפלגה של הקומוניסטים הרוסים) גישה אינטרנציונליסטית: "שוב נשפך דם על אדמת בריה"מ לשעבר, הפעם באוסטיה הדרומית. הצבאות של העמים-האחים לשעבר מנהלים מלחמה, נופלים אנשים חפים מפשע, אוסטים, גרוזינים, רוסים. הופיעו פליטים חדשים. הכוחות המזוינים של רוסיה ממלאים תפקיד של משכיני שלום ונהרגים גם הם."


את הסיבה המרכזית לשפיכת הדמים רואה ההצהרה בהחזרת הקפיטליזם, הבעלות הפרטית והשוק ה"חופשי" ברפובליקות של ססס"ר. הדבר גרם למלחמה על שטחי השפעה, על משאבים טבעיים ועמדות אסטרטגיות:


"במלחמה זאת הפעיל הקפיטליזם מדיניות הפרד ומשול – הסתה של אדם בחברו. בסיסמאות ‘פטריוטיות’ ובהעלאת פגיעות ישנות קראו להגן על אינטרסים הכאילו-לאומיים, שלמעשה היו האינטרסים של הקפיטליזם."


ההצהרה מבקרת קשות את ממשלות רוסיה: "האחריות למות אנשים ולשאר התוצאות הטרגיות מוטלת לא רק על משטרו של סאקאשוילי ואדוניו האמריקאים, אלא גם על השלטונות הבורגניים של רוסיה. במשך כל התקופה, מילצ’ין ועד היום, הוסיפו שליטי רוסיה את חלקם בניפוח האש בקווקז."


ההצהרה מדגישה, ביתר תוקף, את האחריות האמריקאית ומסכמת: "אותם גורמים שמנעו משלטונות רוסיה לנקוט אמצעים אפקטיביים להגנת השלום והאזרחים, הם הם שמנהיגים את סאקאשווילי להתחשבות באינטרסים של האימפריאליזם העולמי בראשות ארה"ב.


להפתעתי שלושת הפרסומים מתעלמים מצד נוסף שהתגלה במלחמה בגרוזיה: להיטותה של ממשלת ישראל להציף בנשק כל מדינה שבראשה רודן פאשיסטיוסל (הערה: לא מבין את המילה האחרונה) אמריקאי כדוגמתה.

תגובות
נושאים: עדכונים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים