הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באוקטובר, 2008 3 תגובות

מתרבות הפגנות הסטודנטים ברחבי איטליה נגד ה"רפורמה בחינוך" עליה הכריז הנשיא סילביו ברלוסקוני – הכוללת קיצוצים כואבים בתקציב המוסדות להשכלה הגבוהה. התאחדות הסטודנטים האיטלקים הודיעה שהיא מתכוונת להמשיך במחאות, כולל הפגנות המוניות ברחובות, שביתות ו"תפיסות" של אוניברסיטאות ובתי ספר תיכון על ידי סטודנטים ותלמידים, חרף איומי הנשיא לשגר את המשטרה כדי לפנותם.

ביום ששי הפגינו רבבות סטודנטים, מרצים, תלמידי תיכון, מורים והורים במה שהפך ל"מסורת" – מדי יום נערכת הפגנה גדולה בעיר מסוימת ברחבי ה"מגף האיטלקי". ההפגנות הגדולות במיוחד נערכו ברומא, נפולי ומילאנו. על פי ההערכות, בסוף השבוע שעבר הפגינו 300 אלף איש ברחבי איטליה בתמיכת האיגודים המקצועיים, מפגלת הקומוניסטים האיטלקים ומפלגת ההתחדשות הקומוניסטית.


בהודעה שנמסרה על ידי התאחדות הסטודנטים נאמר "מדי יום ההפגנות הן המוניות יותר ורחבות יותר. אנו לא חוששים מאיומי ברלוסקוני. שוטריו יאלצו להתמודד לא רק עם הסטודנטים המפגינים – אלא עם החברה כולה. כי זו החברה כולה המוכנה להיאבק למען הזכות להשכלה חינם ואיכותית, מבית הספר היסודי ועד לסיום הלימודים האקדמיים".


על פי תכנית ה"רפורמה" הממשלתית, יקוצצו במהלך השנים הקרובות כ-8 מיליארד יורו מתקציבי החינוך, מהחינוך היסודי ועד למוסדות להשכלה גבוהה. בעקבות הקיצוצים, הממשלה הודיעה על "פרישתם הצפויה של עשרות אלפי מורים ומרצים מתחום ההוראה". הקיצוצים המתוכננים הם חלק מקיצוצים נרחבים יותר בתחומי הדיור והרווחה שהממשלה החליטה "בעקבות המשבר הכלכלי". קיצוצים שטרם קיבלו את אישור הפרלמנט.


שלושת הפדרציות של האיגודים המקצועיים – יחד עם ארגוני המורים, קראו לשביתה כללית שתחל במערכת החינוך ותקיף במהלך היום את יתר מגזרי הכלכלה, ביום חמישי הקרוב (31 באוקטובר). הכותרות בעיתונים האיטלקיים לא מותירות ספק על האווירה השוררת במדינה: "סתיו חברתי חם" או "הסתיו החם של הסטודנטים" היו לכותרות העיתונים הנפוצות ביותר.


* ברנרד דורו הוא שליח העיתון הצרפתי "הומניטה" ברומא.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. מרים ג’ונס / ומתי הסתיו החם בישראל? הגיב:

  מתי נקרא על הסתיו החם של הסטונדטים הישראלים? בינתיים מדובר על סתיו פושר למדי. כמה חסימות כבישים (עם הרכב הפרטי) והפגנות די עלובות.

 2. אל תזלזל הגיב:

  אנשים מסכנים את האוטו שלהם! הפרייבט! חשבת על הדו"ח שהם עלולים לקבל?

  ול"גדה": התגובה כן נמחקת.

 3. אלי הגיב:

  האם יש בעוד מקומות בעולם חוץ מאיטליה וישראל, מגמה של קיצוץ התמיכה הממשלתית בחינוך?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים