הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוקטובר, 2008 16 תגובות

כפי שהדברים נראים בעת כתיבת שורות אלו, אנחנו צועדים לבחירות. בשלושת החודשים הבאים נהיה חשופים לתרכיז מדכא של מלל ימני- לאומני-דתי קנאי וגזעני. ההבדלים בין העבודה, ליכוד וקדימה אינם משמעותיים וההבדלים מצטמצמים למינון הימניות. תוסיפו להם את ישראל ביתנו, האיחוד הלאומי, מפד"ל וש"ס – מפלגות הימין הקיצוני שרואות בפשע ההתנחלויות את "ראשית גאולתנו", והתמונה הקודרת מקבלת ממדים מפלצתיים. קולות שפויים שיביאו לידי ביטוי זכויות אדם, שוויון התנגדות לכיבוש, יתמוססו בתוך האוקיינוס הימני שיקיף אותנו מכל צד.

מאין יבוא עזרנו? מאדוני אלוהינו אדוני אחד? הוא כנראה לא מתכונן להתערב וישאיר את הזירה פנויה למתעללים בשמו. אולי מברק חוסיין אובמה אם (אני תקווה) יבחר לנשיא? אשרי המאמין. בינתיים אין מנוס מעבודה סיזיפית של צעידה במעלה ההר הקשה והמפותל של כיבוש הראשים והלבבות לעמדותינו.(כל עוד האתנוקרטיה הישראלית מאפשרת זאת). אם אובמה ואחרים יסייעו, זה צ’ופר יפה שיזרז את התהליך.


היה הייתה משפחה


קצין המשטרה מייקל פישר רצח לפי החשד את אשתו הילה, קצינת משטרה אף היא, ואת ילדיו יובל בן השלוש וירדן בת החודשיים.


מעשה זוועה גם בקני המידה של זוועות אליהן אנו חשופים בישראל כמעט מדי יום.


משפחה מאושרת, אמרו הקרובים, החברים והמכרים, לא היו סימנים שיעידו על מצוקה כלשהי.


התקשורת הקדישה לנושא עמודים שלמים מלווים בתמונות שמראות את מייקל והילה בחתונתם, את מייקל מטפל בילדיו, בקיצור איש משפחה מושלם, שהשתבש עליו עולמו.


אבל מה השתבש? האיש לא השאיר מכתב והבלתי נודע מעיק. באין מידע, זוהי שעתם הגדולה של המומחים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים שמעלים השערות כחול על שפת הים. המקרה הזה מוכיח כי גם לאנשי המקצוע אין בעצם הסברים מניחים את הדעת, והם לא עדיפים על כל אזרח אחר שיכול ורשאי וגם עושה זאת, להעלות השערות.


מהו הטריגר שהצית את המעשה הנורא? טרוף רגעי? הצטברות של פיצוצים קטנים שהביאו את המפץ הגדול? שדים שהיו חבויים באישיותו והתפרצו כצונאמי ללא התרעה? כאמור, איש לא יודע.


אולם במסגרת הלא ידוע, דומה כי המעשה הזה משתלב היטב באווירת זילות חיי אדם שהשתלטה על החברה הישראלית. הקלות הבלתי נסבלת בה הורגים ישראלים אלפי פלסטינים בשטחים הכבושים, ביניהם למעלה מאלף ילדים, משאירה את אותותיה גם בתוך החברה הישראלית.


מייקל פישר עשה את שרותו הצבאי במשמר הגבול. החיל הזה מחנך את שוטריו-חייליו לירות ולהרוג גם כאשר אין כל הצדקה לכך. מספר המקרים שהתגלו בכל הקשור לשימוש שערורייתי בכוח השררה, הרג, התעללות, עינויים, הוא רב מאד. ממה שהתגלה מותר לשער כי מספר ניכר של פשעים שביצעו אנשי משמר הגבול לא התגלו. לא בכל מקום יש צלם פלסטיני שמתעד את הפשע.


אינני טוען שהשרות במשמר הגבול הוא הגורם לאובדן המשפחה, אבל ייתכן, כי החיים בסביבה סלחנית לשימוש מופקר בנשק, תרם לכך שמערכת הבלימה והבקרה נחלשה אצלו ברגע של משבר.


אז מה, יגיבו בבוז כל שונאיי, גם במקרה זה הכיבוש אשם? תשובתי מאד זהירה, אולי, בעקיפין, שהרי אין זה סוד שהכיבוש תרם ותורם לאיבוד מערכות בקרה בחברה הישראלית שאחת מתוצאותיה, הקלות הבלתי נסבלת של קיפוד חיי אדם.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. הפיל והבעיה היהודית הגיב:

  דעתו של ספירו הסתכסכה עליו סופית. לקשור את הארוע הנורא לכבוש זה כמו הספור על הפיל והבעיה היהודית.

 2. לגדעון הגיב:

  שלום גדעון. לא כל כך הבנתי מה בעצם ניסית לומר-האם מייקל פישר רצח והתאבד בהשראת הכיבוש ? אולי קצת ? או שמא הרבה ? או אולי בכלל לא ? אולי הוא פשוט לא היה מסוגל לשאת את הצער על מותו של יורג היידר בתאונה ? אולי זה בכלל היה חיסול של המוסד ? וכיצד זה ייתכן שאתה שופך כ"כ הרבה מלל רהוט ו"מנומק" מבלי לומר שום דבר ברור ? קשה שלא להעריך את מידת הזהירות וההסתיגות שלך כאשר אתה קושר בין מחט לתחת.בראבו ! אולם, חמור יותר מהרטוריקה הצבועה שלך, הוא השקר שאתה עושה בנפשך. אסביר – בסוף הפיסקה השניה של מאמרך אתה מעלה את הצורך החשוב להנחיל את דעותיך בלבבות הציבור. אולם בחינה מעשית של הדברים מובילה למסקנה הברורה שמילותיך בעיקר גורמות נזק למטרתך.לעתים, הגבול בין דברי תוכחה קשים לבין פנאטיות סהרורית הוא גבול דק מאוד. אתה חצית אותו. בעשותך כך, אתה מייצר אנטגוניזם מוחלט ומיידי בקרב החולקים עליך, ומחולל נזק תדמיתי קשה לעצמך ולדעותיך. ניצול במת האתר לצורך פורקן לחרונך הקדוש,תוך גרימת חבלה למטרותיכם, הוא אחד משניים : טמטום או בגידה. מזל שיש את השתקפויות המראה שלך, הפדרמנים למיניהם, שמקטינים מעט את הנזק שאתה ודומיך עושים למחנה השמאל.

 3. איציק הגיב:

  שאלה לגדעון.
  האם חשבת למה הציבור הולך ימינה ?
  האם אין לערבים חלק בזה ?
  תוך כדי תהליך שלום והעברת שטחים לרשות הפלסטינאית היו פיגועים-לא הייתה אוירה ורצון של שלום.
  אחרי נסיגה מרצועת עזה אנחנו מקבלים טרור וקאסמים.
  עכשיו אני ממש לא בעד להעביר עוד שטחים כי עדיף לי שיהיה כיבוש שזה הרע במיעוטו מאשר ירי על גוש דן.
  כרגע ירד לי האמון בכל נושא השלום.
  מקוה לימים טובים יותר.
  איציק

 4. דני הגיב:

  אתה עצמך כותב כי "איש לא יודע" מה עומד מאחורי המעשה. מדוע, אם כך, לא תימנע מהשערות מרחיקותת לכת וחסרות בסיס?

 5. דמוקרטיה ספירו, דמוקרטיה הגיב:

  אי אפשר להצדיק מלל אנטישמי, גזעני, ומדכא נשים בצד האיסלמיסטי חמאסי ואשר זכה כפי שהסתבר לרוב בקלפי, באיצטלה של "דמוקרטיה וחופש ביטוי", ומצד שני להתגולל על המקבילה הישראלית.
  קצת יושרה תעשה לדעותינו הרבה יותר לבבות מצביעות בוטה.

 6. דני לספירו הגיב:

  לצערי הרעיונות מובאים במאמריך הולכים ומתרחקים מאמירה משמעותית וקוהרנטית.
  אין שום קשר בין המקרה הטראגי של משפחת פישר לבין המצב במדינה או במשמר הגבול.
  זו ראייה שטחית ומזלזלת וניכר שכל האמצעים כשרים בעיניך להפצת אמונתך.
  זה מצטרף לרעיון אותו ביטאת בפירסומך הקודם על כך שהמוסד עמד מאחורי מותו של יורג היידר, למרות שהודית "שלא נראה לך שכך הדבר במקרה זה".
  תשתדל להבא לכתוב דברים מדוייקים, קוהרנטים ומבוססים ולא להיסחף לספקולציות מרחיקות לכת שאתה עצמך לא עומד מאחוריהן ולא מאמין בהן.
  זה מריח כמו מאמר באחרון הצהובונים.

 7. רמי הגיב:

  אין ספק שהברוטליזציה של החברה הישראלית קשורה קשר אמיץ לאפרטהייד בשטחים הכבושים. מדי שנה מגוייסים אלפי צעירים וצעירות לצבא ולמג"ב וכעבור חודשי אימון אחדים הם מתברגים במכונת הדיכוי האכזרית המסתכלת על בני אדם ועל העולם דרך כוונות הרובה. הבוז התהומי של צעירים אלו כלפי הערבי באשר הוא ערבי מוטמע באישיותם הצעירה והופך לטבע שני. כמובן, אי אפשר להוכיח שמילר ביצע את הרצח הנורא בעטיו של אותו "חינוך" שספג ביחידתו "המובחרת", אבל הסטטיסטיקה, הן לגבי עבריינות פלילית והן לגבי תאונות דרכים והן לגבי אלימות במשפחה מוכיחה שהא בהא תליה. אנחנו חברה המתעללת והורגת בני אדם מן הטעם הפשוט שהם ערבים וזה בלתי נמנע שקנה הירי לא יופנה גם כלפינו.

 8. דני לרמי הגיב:

  אתה טועה בדיוק כמו ספירו.
  וכרגיל נוקט באותה משוואה לפיה הכובש הוא אלים גם בביתו פנימה, גם על הכביש בתוך מכוניתו, הוא בטח גם קפיטליסט ובוודאי גם דתי (יהודי דתי, כי הרי מוסלמי דתי הוא כמובן אדם אחר לחלוטין, "שמאלן"…).

  אלה פשוט שטויות. ידוע שכל חברה וכל קבוצה הדוגלת בשיטת חיים מסויימת מנסה להראות את עליונותה ע"י השלכת רפש על האחר ועל אלו החיים אחרת.
  כך אמרו הדתיים ("כל הפושעים חילונים"),
  הקיבוצניקים ("כל הפושעים עירונים"),
  הקומוניסטים ("כל הפושעים קפיטליסטים"),
  ועכשיו גם השמאלנים ("כל הפושעים ימנים").

  והנה מסתבר למגינת ליבם של כל אלו המאמינים שהם שייכים לקבוצת "הטובים יותר" (ספירו ורמי) שיש גם אנסים שמאלנים ויש סוחרי סמים קיבוצניקים. מסתבר שמתעללים בילדים במדינה כמו בלגיה (אולי בגלל מלחמת השפות המתחוללת שם?) והיו רוצחים סדרתיים גם בבריה"מ הקומוניסטית.

  ככה זה כשהצביעות חוגגת ואדם הקורא לעצמו שמאךלן מעז לחשוב שהוא טוב יותר.

 9. מאור הגיב:

  איך אתה לא מתבייש לקשור בין מייקל פישר ז"ל לבין "הכיבוש" ??

  ומי אתה שתקבע שהוא האשם היחיד במקרה?

 10. רק כמה תהיות הגיב:

  רבים מהעבריינים האלימים בישראל, אם לא רובם, (ערבים ויהודים) לא שירתו כלל בצבא או שירתו בתפקידים בלתי-לוחמים בעליל. זה מעט מנוגד לתיזה, לא?
  מעבר לכך, אלימות בתוך המשפחה (לפחות ברמה של רצח) רווחת בישראל במיוחד דווקא בשכבות שאין כל קשר בינן לבין ה"כיבוש". אני מדבר כמובן על מקרי רצח על "כבוד המשפחה" במגזר הערבי ועל מקרי הרצח המרובים בקרב משפחות עולים מאתיופיה שלא ברובם לא היו בצבא עקב גילם בעת ההגעה לישראל.
  אני כבר לא מדבר על שיעור האלימות והרצח במדינות שבהן אין שום כיבוש ואין חובת שירות צבאי. ישראל איננה מהגרועות.
  מוטב לחפש את הסיבות לפשיעה האלימה לא מתחת לפנס הכיבוש כי אם היכן שהן באמת.

 11. לרמי, אשמח לתשובה עניינית. הגיב:

  לרמי – על איזו סטטיסטיקה בדיוק אתה מדבר ? אשמח אם תפרסם סטטיסטיקה מהימנה על מידת מעורבותם של חיילים ששרתו בשטחים ב-פשיעה הכלל ארצית/תאונות דרכים/אלימות במשפחה. זכור שסטטיסטיקה היא לא הבאת כמה דוגמאות. אם אין לך את הסטטיסטיקה הדרושה היה הוגן ואמור:שיקרתי.

 12. דני לרמי הגיב:

  חבל שאתה מתעלם מפניות המגיבים.
  דבריך לפיהם שירות בשטחים קשור לאלימות "אזרחית" (תאונות, אלימות במשפחה, פשיעה) אינם מבוססים, וכך אן אחרת אתה גם לא טורח לנסות ולבסס אותם.
  אבל אין פלא, מפני שזו אך ורק משאלת לב פרטית שלך (ושל גדעון ספירו) לפיה ישנם בני אור ("הטובים") ובני חושך האחראים על כל הרעות החולות בעולם.
  לפי ראיית עולמך לא יתכן למשל שסוציאליסט יכה את אישתו או שאדם המשרת בשטחים יהיה מעסיק הגון לפועליו במפעל שהוא מנהל.

  זו ראית עולם גסה וגזענית (גזענות לא חייבת להתבסס על גזע, לעיתים היא מכוונת לשוני פוליטי) וצריך בגרות מינימלית בכדי להתעלות מעליה. אתה כנראה אתה עדיין עמוק בפנים.

 13. יעקב הגיב:

  ספירו ידע למה לצפות. יש כאן מספר מגיבים שהתנפלו עליו על לא עוול בכפו. הם נתנו למאמרו פרוש סלפני שלא עולה מהכתוב ואחר כך רמסו את יציר עטם,התווכחו עם עצמם.

  ספירו לא כתב שהכיבוש אשם באובדן המשפחה. הוא הסתפק בארבע קביעות נכונות:
  א) הכיבוש העלה ומעלה את רף האלימות בישראל.
  ב) הכיבוש תרם ותורם לזילות חיי אדם בישראל.
  ג) הצבא הוא סוכן האלימות הקשה ביותר בישראל.
  ד) מייק פישר הוא בוגר מה שקרוי יחידת עלית במשמר הגבול, סוכן משנה של האלימות בישראל, ולכן זו אפשרות בלבד, שהיותו חניך ובוגר משמר הגבול, בעל נגישות מיידית לנשק, תרמה אף היא לשחיקת בלמים. זה הכל.

  אווירת האלימות בישראל, שהצבא, המשטרה והשב"כ תורמים לה כה רבות, משפיעה בסופו של דבר גם על כאלה של שירתו בצבא. יחד עם זאת ספירו לא כתב, לא כאן ולא באף מקום ככל שאני זוכר את טוריו, שהכיבוש הוא הסיבה היחידה לכל מעשה זוועה.
  אפילו העולם התחתון, שלכאורה פועל במעגלי אלימות עצמאיים, יכול בקלות כה רבה לעסוק בחיסולים מתוחכמים, באמצעות חבלנים שקיבלו הכשרה צבאית, שהם גם בעלי נגישות גבוהה לאמצעי לחימה בישראל שמקורם בדרך כל בצבא.

  מכאן אין להסיק שללא הכיבוש זה לא היה קורה,ועובדה שגם במדינות אחרות יש מקרים כאלה ואחרים, אולם כל מדינה ונתוניה הייחודיים לה. בישראל הכיבוש הוא נתון שאי אפשר להתעלם ממנו בעלייה תלולה ומבהילה באיבוד חיי אדם.

 14. ניצן אביב הגיב:

  למגיב השלישי וליתר המגיבים המטיחים עלבונות בגדעון, ייאמר:
  "הפאנאטיות הסהרורית" והאמונה בצידקת המשך הכיבוש הנורא בשטחים הכבושים היא מנת חלקך חלקכם, שטחו עיניכם לראות את המציאות הנוראה המתחוללת לנגד עינינו יום יום ושעה שעה בשטחים הכבושים.
  הנסיון להגדיר את דבריו של גדעון ספירו כ"טמטום" או "בגידה" רחמנא ליצלן, לא פחות ולא יותר, [וזהו אחד הטיעונים השכיחים,המופרכים, המכפישים והמסיתים, הזדוניים והנבזיים שמשתמשים בהם בד"כ לאומנים-ימנים קיצונים וגזענים] מעידים יותר מכל על אובדן העשתונות שלכם, על עצימת עיניכם וסתימת אוזניכם ופיכם [כדוגמת 3 הקופים] למתרחש בשטחי הכיבוש הנורא, להמשך הדיכוי, הנישול העושק והניצול, המשך בניית ההתנחלויות והמאחזים וליתר הפשעים הנוראים המתחוללים שם, מדי יום ביומו, ע"י המתנחבלים "אדוני הארץ", בחסות המימשל וכוחות הבטחון על זרועותיהם, שידם קצרה מלהושיע את התושבים הפלסטינים ואת המוסקים, שזוכים אף הם לפגיעות פיסיות בגופם וברכביהם ובגידופים נאלחים מידי ומפיהם של המתנחבלים הבריונים, הפורעים האלימים – ואין מושיע!
  ההידרדרות החמורה לאין-נשוא, שחלה בשנים האחרונות ובמיוחד בתקופה האחרונה בשטחים הכבושים – מוכרחה וחייבת להשפיע על נפשם ורוחם של כוחות הבטחון העומדים חשופים אל מול הברוטאליות המתגברת של המתנחבלים, ללא הגנתה של הנהגת המדינה ולכן,סברתו של גדעון יש לה,לעניות-דעתי,על מה לסמוך.

 15. גדעון ספירו הגיב:

  אין לי הרבה מה להוסיף מעבר לתגובתו של יעקב שהעמיד דברים על דיוקם.
  רק אעיר למגיב הראשון שעשה השוואה לפיל והבעיה היהודית, כי בניגוד לפיל יש בישראל בעיה אקוטית של הכיבוש והבעיה הישראלית.
  מי שלא מבין כי הכיבוש והנורמות שקיבע משפיעות על כל ארחות חיינו, בין ישירות ובין בעקיפין, טומן ראשו בחול.

 16. לניצן אביב מאור הגיב:

  שלום ניצן, אני המגיב השלישי, אור. אתה קראת בכלל מה שכתבתי? לא השתלחתי בגדעון באופן אישי, אלא ברטוריקה שלו, שבעיני היא צבועה מאוד. לא דיברתי על דעותיו המדיניות וגם לא הזכרתי את דעותיי. מוטב שתקרא עוד פעם, יותר בעיון ועם כוס מים קרים ביד, על מה כתבתי "טמטום או בגידה". העליתי נקודה מאוד ספציפית הקשורה באופן המאבק על דעת הקהל בארץ. ה"בגידה" שדיברתי עליה היא בגידת הדרך ברעוין. קרא שוב את מה שכתבתי ונסה להגיב עניינית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים