הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בדצמבר, 2008 2 תגובות

הנהלת מכון ויצמן מסרבת לחתום על הסכם קיבוצי עם עובדי גן המדע כבר למעלה מ- 120 יום. גן המדע שבמכון ויצמן הוא מוזיאון שמעסיק כ- 40 עובדים, מתוכם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. העובדים מועסקים בחוזים אישיים בשכר נמוך והפרות של זכויות מינימאליות, על אף שקיים הסכם קיבוצי שחל על רוב עובדי המכון.


העימות שנוצר בין "החופש לנצל" של הנהלת המכון לבין "החופש מניצול" של העובדים הוא הנושא שעל הפרק. על הציבור להכריע בין השניים ולקבוע באיזו דמוקרטיה הוא רוצה לחיות. דמוקרטיה שמקנה חירויות רק למיעוט קטן שמטיל מרות דיקטטורית על השאר. או דמוקרטיה במובן האמיתי והרחב של המילה שבה כל בני האדם נולדו שווים וחופשיים לחתור אל אושרם. במדיניותו כלפי עובדיו, מכון ויצמן שנועד לקדם את המחקר המדעי לרווחת כל בני האדם, מוצא כי אלה מבני המין האנושי שמשרתים אותו ישירות, אינם ראויים לרווחה ולכבוד. בחברה דמוקרטית אמיתית אין זכות קיום למעסיק שרומס כל נורמה ציבורית, ובתחום המחקר המדעי שמטרתו לקדם את החברה האנושית ולהיטיב עמה, אין מקום לניצול ואימה. מן הראוי שהציבור המממן את מכון ויצמן יגבה ממנו מחיר יקר על הניסיון לפורר את זכויותיהם הבסיסיות של עובדיו.

אין הירואי מהמאבק של המדע להשתחרר ממוסרות הדת – אנשים עונו והועלו על המוקד רק בגלל שהכירו באמיתות המדע. המדע נבנה נדבך על גבי נדבך מתוך מסורת של התפתחויות וחידושים. כפי שמדען בימינו לא יהיה מוכן פתאום לשכוח את ניוטון או את אינשטיין רק כי מישהו (נאמר הבוס שלו) ידרוש ממנו לעשות כן, כך גם העובדים. הם לא יכולים לשכוח ביום בהיר אחד את זכות ההתארגנות, את הפנסיה, את הדרישה לשכר הוגן, ביטוח בריאות, ביטוח תאונות, שעות נוספות, חוקי העבודה והדרישה להיטיב את תנאיהם. תנאי ההעסקה, כמו המדע, ובמקביל לו, התפתחו נדבך על גבי נדבך, מתוך מסורת של חידושים שלוו במאבקים עליהם נשפך דם רב. בשני המאבקים, של העובדים ושל המדע, נשפך דם בשביל הזכות, עליה לא ניתן עוד לוותר היום – הזכות לקרוא כי ההתנגדות לניצול ולגזל נוע תנוע!


גרילה תרבות מייצרת חיבור אמנותי, תרבותי, ספרותי, תקשורתי, מעמדי, מגדרי, אתני ופואטי בין מאבקים חברתיים שונים וקבוצות מגוונות בתרבות ובחברה הישראלית.


גרילה תרבות היא קבוצת יוצרות ויוצרים הפועלת לסיוע במאבקים חברתיים על ידי אירוע תרבות במקום עצמו. הצטרפנו למלצריות קופי טו גו באוניברסיטת תל אביב ומחינו אחרי סגירת פולגת קריית גת. ביום ראשון נגיע לרחובות לקרוא שירה ולהביע הזדהות עם המאבק של עובדות ועובדי גן המדע. באירוע תומכים כתבי העת מעין, דקה, הכיוון מזרח ובסטרבות, היוזמה של אסנת סקובלינסקי מרחובות להביא תרבות אלטרנטיבית לרחבי ישראל. וכן ארגון העובדים כח לעובדים, יוזם ההתארגנות.


משתתפים:
אסנת סקובלינסקי
נוית בראל
רועי צ’יקי ארד
יהושע סימון
מתי שמואלוף
אשכר אלדן כהן
צאלה כץ ז"ל


(זו רשימה פתוחה של קוראות וקוראים. אתם מוזמנים לתאם את השתתפותכם)


המחאה תתקיים ביום ראשון 7/12 בשעה 15:30


אל מול שערי מכון ויצמן, ברחוב הרצל ברחובות (5 דקות מתחנת הרכבת).


לקריאה על ההפגנה בהעוקץ:
http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2864


אתר ההפגנה של עובדי/ות המכון:
http://weizmannfile.blogspot.com/


אירועים קודמים של גרילה תרבות:
קופי טו גו
http://www.notes.co.il/mati/37948.asp


שירת פולגת
http://polgatpoetry.googlepages.com/

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. אנטי ציוני הגיב:

    ומה עם מגורשי איקרית ובירעם???

  2. דניאלה הגיב:

    ושוב: צר לי, אך אינני מוכנה לוותר, על הנקודה הזאת: אי-אפשר וגם אסור באיסור חמור להתעלם, מן ההתעללות המחרידה בקופים, במעבדותיו של המכון הנתעב הזה. כי מי, שמתעלל בסדיזם עאלק-מדעי בקופים – מדוע זה לא ינצל ע(ו)בדים?

    מאבק אחד! כי אסור להפריד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים