הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בדצמבר, 2008 2 תגובות

ועידת העשוקים התשיעית, או בשמה הרשמי: "הוועידה לצדק חברתי", היא הפגנה הנערכת מדי שנה מאז שנת 2000 בתל-אביב, בעת שנערכת בו "ועידת העסקים" – מפגש ההון, התקשורת והשלטון.


ועידת העשוקים היא ההפגנה השנתית הגדולה והמתוקשרת בישראל בנושאי צדק חברתי, במיוחד בתקופה זו של משבר כלכלי עולמי, שתוצאותיו הרות-האסון ניכרים כבר עתה עם גבור גל הפיטורים, וממנה יוצאת מחאה נגד תקציב המדינה בטרם אישורו בכנסת, נגד התפיסה הניאו-ליברלית, היוצרת פערים כלכליים אדירים בחברה הישראלית ומוחה נגד הקשר של הון ושלטון, נגד יישום תקציב המדינה במתכונתו האכזרית ונגד חוק ההסדרים, שהוא כלי אנטי-דמוקרטי, באמצעותו מעבירים את הנכסים הציבוריים לבעלי-הון בתהליכי הפרטה.

גם השנה התקציבים מצטמצמים והקריטריונים מוקשחים. מדיניות ההפרטה המואצת בכל מחיר של הנכסים הציבוריים שמשמעותה האמיתית היא ריכוזיות וצבירת הון רב בידיים מעטות – פוגעת בשכבות אוכלוסיה נרחבות בחברה הישראלית.


מאות המפגינים בה מוחים על המפגש של פוליטיקאים, בכירים מהמגזר העסקי ואנשי אקדמיה, על המתרחש בועידת העסקים הנטולה כל התייחסות לנושא העוני בישראל והתעלמות מוחלטת מצד משתתפי הועידה מהמדיניות הקפיטליסטית הפראית – הדורסנית של ממשלות ישראל בעבר ובהווה, שגרמה וגורמת להעשרת בעלי-ההון בכלל ולקומץ של משפחות עתירות ממון, מקורבות השלטון בפרט, על-ידי הקלות במיסים, סובסידיות להון, וויתור של הממשלה על תשלום חלקם בביטוח הלאומי, כ- 140 מיליארד שקלים – סכום השווה ל-60% מתקציב המדינה, וע"י הפרטות של נכסי המדינה באפס מחיר לידי מקורבי השלטון עתירי הממון – הון = שלטון, כבר אמרנו?


מדיניות דורסנית זו של הממשלה גורמת להתרוששותן של השכבות המוחלשות בחברה ובעיקר של שכבות המצוקה שעוניין זועק לשמיים ביניהן הקשישים, הילדים, האמהות החד-הוריות, הנכים, החולים ואזרחים המתמודדים עם מוגבלויות, אלו הנזקקים לדיור ציבורי, עובדי קבלן – שהם עשירית מהשכירים במשק, אזרחים ערביים, נשים ואף עובדי-חינוך המקופחים בשכרם.


כמו-כן גורמת מדיניות הרסנית זו גם להתרוששותן של שכבות הביניים.


משתתפים בהפגנה כל אלו החרדים וחוששים לעתידה של מדינת-ישראל כמדינת רווחה בת-קיימא, מן המדיניות הכלכלית הדורסנית, צמצום הקצאת משאבים ו/או ביטולם, המגדילה ומרחיבה את הפערים החברתיים ומורידה אוכלוסיות רבות לחיים בעוני משווע – 1.4 מיליון עניים בישראל! ועוד היד נטויה!


מפגינים אלו שמייצגים אזרחים רבים נוספים, קצו בהפרטת נכסי המדינה, מהסרת אחריותה של המדינה ממתן שירותים שוויוניים לכלל האזרחים והעברת האחריות לבעלי-הון שמונעים רק על-ידי הצורך למקסם את רווחיהם וקוראים לממשלה לשנות את מדיניותה החברתית המחפירה למדיניות שוויונית וצודקת!


ועידת העשוקים התשיעית מול "ועידת העסקים" תתקיים במוצ"ש הקרוב, ה-13 בדצמבר, בשעה 19:30, בכיכר הסינמטק בתל-אביב.

תגובות
נושאים: מאמרים, עדכונים

2 תגובות

  1. דניאלה הגיב:

    נתראה שם!!

  2. אהוד הגיב:

    לינק לצפייה בכתבת ווידיאו על ועידת העשוקים 2008, אשר הפקה ע"י הטלוויזיה החברתית:

    — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים