הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בדצמבר, 2008 15 תגובות

אי אפשר להפריז בהערכת תפקידו של אורי אבנרי כקול ברור ועקבי למען שלום צודק. מדי יום ביומו אבנרי חושף בכתיבתו את הצביעות של שליטי ישראל ואת התנכרותם לסיכויי השלום.


במשך שנים רבות פרסם וערך אורי את השבועון "העולם הזה". עיתונו עורר לא פעם מחלוקות וסערות, כאשר חשף והוקיע את כל הצבוע והמושחת בחברה הישראלית. אך תמיד הוא הציע גם צד אחר. את חזון ישראל הטובה, הכנה והישרה, זו שמתנערת משחיתות ושואפת לשלום. בחברה הישראלית היו רבים שלא אהבו להביט במראה שאורי אילץ אותנו להתבונן בה. רבים ניסו להתנכל לו, אך הוא הפגין את אומץ ליבו בכל התמודדות.

אורי הוא אחד מאבות העיתונות הישראלית, שהעמיד דורות של עתונאים בישראל ולימד אותם שפה עברית חדשה. בזכות הידע המופלג שלו וזיכרונו המדהים, הוקיע אבנרי את פשעי הכיבוש, והוא ממשיך להוקיעם, תוך הדגשת הלקחים ההיסטוריים שיש להסיק לנוכח סכנות הפשיזם והגזענות.


אף ללא אמצעים חומריים הצליח אורי אבנרי לרכוש מוניטין ברחבי העולם כפרשן מעמיק של מציאות מורכבת וכלוחם שלום אמיץ. כל הישגיו הושגו ללא כל תמיכה ממסדית. למעשה, הממסד הישראלי השתדל להתעלם ממנו, עד כמה שהיה אפשר לעשות זאת.
 
אבנרי לא מסתפק בכתיבתו החשובה ומשתתף גם כאקטיביסט מן השורה בפעולות רבות של מחנה השלום. כל מי שהשתתף אי פעם בהפגנה פוליטית יודע שבשורה הראשונה ימצא את אורי אבנרי.


כחבר כנסת וכמנהיג פוליטי נאבק אבנרי למען מדיניות ישראלית אחרת: למען מדינה פלסטינית, למען שתי מדינות לשני העמים ולתמיכה בעם הפלסטיני במאבקו לעצמאות. אלה היו סימני הדרך של דרכו הפוליטית.


ובהזדמנות זו, אנחנו שולחים זר ברכות גם לחבריו בגוש שלום ולצלמת רחל אבנרי הלוחמת לצדו.


הגדה השמאלית גאה על היותה במה נאמנה לקולו הצלול של אורי אבנרי.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. עד 120 הגיב:

  בריאות ואריכות ימים.

 2. עמית הגיב:

  מזל טוב, מאחל לך עוד הרבה שנות פעילות

 3. יובל הלפרין הגיב:

  מצטרף לכל הברכות.

 4. דני הגיב:

  מזל טוב לאיש החשוב הזה.

 5. ניצן אביב הגיב:

  ברכות ואיחולים לבריאות טובה והמשך פעילות ענפה ומבורכת וכתיבה פוריה.

 6. אלי הגיב:

  מזל טוב.
  ברכות ואחולים ובריאות טובה לאחד מענקי הפוליטקה והעיתונאות בישראל !

 7. ירון הגיב:

  אורי יישר כוח!!!

  אתה בהחלט קול שפוי וצלול של החברה ישראלית!!
  תודה על מאמריך המחכימים כול פעם מחד.

 8. דוד הגיב:

  כשאורי אבנרי התחיל, 5% מהישראלים האמינו במדינה פלסטינית. היום, 5% לא מאמינים בזה.

 9. מכלוף הגיב:

  ברכות לאיש……חבל שקולו אינו צלול ורם בנושא קיפוח המזרחים

 10. ברכה והרהור נוגה בצידה הגיב:

  האדם שטבע את מטבע הלשון "ללא מורא – ללא משוא פנים", והיה לסמל, כבר לא ילד.

  איך נכשלנו לשבט, לשעתק, לשכפל לעצמנו ב"שיבוט גנטי" עוד אורי כזה? – אין המדובר בחוסר כשרון – הרי יהודים ידועים בפטנטים שהמציאו. [מחצצית, עד "כדורי גומי", מהתורה עד חומת האפרטהייד המנכסת עוד דונם גדול]. ואולי זו ההתרכזות בהמצאת "מדינת הלאום" מחדש, כגלגל חמישי חורק שסובב לו על ציר ציוני שחוק ושוחק, לא סתם גלגל חמישי – אצלנו זה ציר מרכזי…

  לכן בני אדם מוכשרים שכוחם בסאטירה הוכח, כיוסי שריד, לא יגיעו מעולם לקרסוליו של היקה הזה. ולא באתי לקרקס את סופרינו מהשמאל הימני והימין השמאלי – חסרי העוז שמעמיסים עלינו טיעונים למכביר. הם לא הבינו שאחרי א.ב. צריך גם לכתוב גימל. שאחרי שהזמן הצהוב השחיר, חובתם להזכיר לעצמם ולנו שהגיע הזמן שנהיה ככל העמים, ונכיר בזכותם של שכנינו להיות ולחיות על אדמתם. אנו זקוקים ל"משה" שיעשה את "חג החירות" לחג אוניברסלי – להם וגם לנו. ואם לא? – אם לא נפנה גב לפייגלין ולפייגליניזציה נדמה לצורר הידוע. האם זה העתיד שהציונות מביאה ל"שארית הפליטה"?

  ברכותי לאורי ולרחל, זוג מופלא.

 11. רמי הגיב:

  אורי הוא מורה הדור.

 12. מיכל הגיב:

  ברכות חמות, היית לנו דוגמה חיה למה שצריך לעשות

 13. ירושלמי ממז"א הגיב:

  עד 120

 14. אביחי הגיב:

  הרבה בריאות ואריכות ימים
  גדלתי לאורו של העולם הזה וזה עיצב את דמותי לאדם מוסרי יותר וחושב יותר. אמנם כשבגרתי השתנו דיעותי ,אולם הערכים שספגתי בתקופת נערותי גם" מהעולם הזה "ישארו בי עד יום מותי .
  היום אני לא מסכים להרבה דברים שעושה אורי אבנרי אולם אני מאמין ביושרו המצפוני(דבר הולך ונעלם…).

 15. ניסים אדרי הגיב:

  ואללה? 85? כבוד!
  איני מסכים עם רוב דעותיו (בואו נגיד 99%) – אבל אי אפשר שלא להעריך אדם ההולך בעקבות האמת הפנימית שלו (גם אם היא שגויה, הזויה ומטורפת לחלוטין).
  סחתיין!!!
  יריב אידאולוגי ברור ועקבי מסוגו של אורי אבנרי עדיף עשרות מונים על פני מתחזים לשמאל, רק כשנוח להם (מישהוא אמר קדימה?).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים