הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 בדצמבר, 2008 22 תגובות

שנה אקדמית חינם ליוצאי-צבא ומסיימי שרות- לאומי, מי "שתורם" הוא גם זה שיקבל – כך הציע אמש, ביום ב’, ה- 15.12.08 , בעימות-מפגש שהתקיים בין שלושת המועמדים לראשות הממשלה, ציפי לבני ["קדימה], אהוד ברק[ "העבודה"] ובנימין נתניהו ["הליכוד"], במסגרת "ועידת העסקים" שאורגנה ע"י עיתון "גלובס", בתל-אביב.

ההתעלמות הגמורה של ביבי נתניהו, מציבור גדול מבני המיעוטים – הציבור הערבי, מחד והציבור היהודי-החרדי מאידך, שאינם משרתים בצבא הכיבוש הישראלי, והאפליה הבוטה, הנבזית, בין צעירים ששרתו בצבא הכיבוש, מכוח חוק כופה – לבין צעירים, הן בני הלאום הערבי-פלסטיני והן צעירים יהודים-חרדים – ששוחררו מחובת הגיוס, עפ"י חוקי המדינה – היא הצעה פופוליסטית, לאומנית-ימנית וגזענית מקוממת ומתועבת, המכוונת, כידוע, כדי לסחוף קולות, רבים ככל האפשר, מן הציבור היהודי-הלאומני, בבחירות הקרובות ומעידה על אופיו ותפיסת-עולמו הלאומנית-גזענית, פשיסטית ופופוליסטית של המציע, ביבי נתניהו, הקפיטליסט-הדורסני, המפלה בין ציבור צעירים אחד למשנהו ואני מאמין שתקומם כל אדם נאור, הדוגל בצדק חברתי ומתעב אפליה בין אזרחי המדינה.

תגובות
נושאים: מאמרים, עדכונים

22 תגובות

 1. ע.ג הגיב:

  כרגיל הפרזיטים מכל הצדדים מתאחדים. הפרזיטים הדתיים שלא רוצים לשרת בצבא כי יותר נוח לחיות על חשבון אחרים והפרזיטים הערבים שמודיעים שילכו לכלא ולא יעשו שרות לאומי בישוביהם, זה רגיל. אבל עכשיו מצטרף פרזיט חדש – זה שלא רוצה לשרת מטעמים "אידאולוגים". לא בפעם הראשונה ה"שמאל" מצטרף לחוגים לאומנים תומכי טרור כמו הערבים ולחוגים דתים קיצונים כמו החרדים או אחמדיניג’ד. הכל כמובן למען המטרה הקדושה של השמדת ישראל הכובשת הפשיסטית בעלת מדיניות האפרטהייד ולמען הקמת משטר צדק מוסלמי שבו לאף אחד אין זכויות חוץ מלדתים מוסלמים שמי שלא מסכים איתם זורקים אותו מקומה 14. כמו בעזה חמוד, ממש כמו בעזה

 2. יובל הלפרין הגיב:

  ההתעלמות היא גם מאחוז ניכר מהציבור היהודי הלא חרדי, שלא משרת בצבא מסיבות אלו ואחרות.

  גם הנהנתנים והמפונקים ביותר מצד אותם "משתמטים" תורמים, בידיעתם או שלא בידיעתם, לדה-מיליטרזיציה של החברה הישראלית ולהיחלשות השפעתו של הצבא וערכיו על החברה הישראלית ועל קביעת המדיניות, ולטווח ארוך גם ל"כושר ההרתעה", כלומר ליתרונה הצבאי הבולט של ישראל המעניק למנהיגיה לדורותיהם אשליית כוח ממאירה ומסוכנת.

  הכלבים נובחים והשיירה נשמטת!

 3. עידו הגיב:

  להירגע עם המקפים, אוף!
  שתי הפסקאות האלה נשמעות כמו פלאייר שיוצא לו קצף מבין השפתיים.
  מה עם קצת ארגומנטציה, קצת טיעונים?
  כנראה שיותר קל פשוט להשליך לחלל כמות עצומה של שמות תואר ולצאת ידי חובה.

 4. לניצן מאור הגיב:

  תחילה תסלח לי שאני מעלה את רמתו האינטלקטואלית של הדיון קצת מעבר לגיבוב הסיסמאות הצעקני והלא מנומק שלך. אני מקווה שדבריי לא יחלפו מעליך, ואף אשמח אם תנסה להתמודד עם טענותי באופן מכובד, גם אם על סמך קריאת דברים אחרים שכתבת אני מאוד מסופק אם יש לך את הכלים לכך. כעת לגופו של הדיון-שתי עובדות : 1) שנת לימודים אוניברסיטאית עולה כעשרת אלפים שקל. חייל מרוויח בערך בין 350 ל-750 שקל לחודש. חישוב פשוט יראה ששנת לימודים חינם היא לא יותר מאשר פיצוי קלוש עבור אובדן הכנסה בתקופת השירות. מי שאינו עושה שירות צבאי או לאומי יכול לעבוד בתקופה זו ולהרוויח הרבה יותר מאשר ההטבה הצנועה הזאת, ולכן התניית ההטבה היא בהחלט הוגנת ומוסרית. 2)ערביי ישראל רשאים לעשות שירות לאומי אם הם חפצים בכך ואף הוצע לאחרונה הסדר שיאפשר להם לעשות זאת בתוך ועבור המגזר הערבי. שתי העובדות הללו מבטלות לחלוטין את הטיעון שלך. אינני אוהב את ביבי כלל וכלל אולם לקרוא לאדם גזען זוהי האשמה חמורה שמוטב שתתבסס על טיעונים רציניים. כאשר אתה מצווח "גזען גזען" ללא כל ביסוס אתה אומר משהו רע רק על עצמך, לא על אף אחד אחר.

 5. יובל הלפרין הגיב:

  הפגיעה היא לטווח ארוך, ומה שמכונה כאן "כושר ההרתעה" אינו אלא "תחושת הכוח והזלזול בשכנים". ישראל אינה צד מתגונן בסכסוך הזה, ודאי לא היום.

  בתקופה הזאת, כאשר סוריה רוצה שלום וישראל מתעקשת להחזיק בגולן כדי למנוע סכסוכים בתוכה, כאשר כל מדינות ערב מעוניינות בשלום עם ישראל בעקבות נסיגה לגבולות 67′ (20 אחוז בלבד משטחה של פלסטין ההיסטורית!), לא יזיק מעט יותר איזון ביחסי הכוחות הצבאיים במזרח התיכון.

  מה שיכול להביא לחיסולה של ישראל היא תערובת של תחושת כוח מזה ותחושה של בידוד ונרדפות מזה. מי שחזק אבל קטן צריך ללכת על קצות האצבעות, כי "כושר ההרתעה" מבחינתו רק יזמין את הים שסביבו להתאחד נגדו.

  כך אפשר ליזום תקיפות אכזריות ולגרום לאזרחים ולחיילים לחשוב שאנחנו "מתגוננים".
  אני לא מצדיק כל פעולת הרג של הפלסטינים, אני נגד ירי קסאמים ונגד פיגועי התאבדות נגד אזרחים, אבל ישראל לא יכולה "להגיב" לדברים האלה, כי ישראל אינה צד מגיב. ישראל היא תוקפן וכובש והפלסטינים מתגוננים מולה, לפעמים בדרכים שאין להצדיקן.

  הצלבנים יכלו להישאר כאן עד היום לאורך רצועת החוף לו השכילו להבין שעליונותם הטקטית (חימוש ואימון עדיפים) אינה מבטלת את נחיתותם האסטרטגית המוחלטת.

  ויאמר יעקב אל שמעון ואל לוי עכרתם אותי להבאישני ביושב הארץ ואני מתי מספר ונאספו עליי והיכוני ואבדתי אני וביתי
  (בראשית, ל"ד, 30)

 6. נועה הגיב:

  בשנת עבודה בשכר מינימום, צעיר שגר בבית וחוסך את *כל* משכורתו, יכול לחסוך 46,202 ש"ח, שמספיקים כדי תשלום שכר לימוד ל-4 שנים (ללא הוצאות שנלוות ללימודים, כמו שכ"ד וספרים). למי שהלך וטרח לעשות שירות לאומי או צבאי – אין את זה. מי שטרח ושירת – מגיע לו. ומגיע הרבה יותר. מי שמצפוניסט או ערבי, יכבד ויעשה שירות לאומי במקום שירות צבאי. כואב לך לסייע לקשישים או לילדים בבתי ספר משום שאתה מתנגד לכיבוש?

  (לחרדים אני לא מתייחסת משום שהם בד"ך לא הולכים לאוניברסיטה, ובכוללים משלמים להם כדי ללמוד).

 7. ג’ו קלום הגיב:

  אני לא מבין למה זה כזה ביג דיל, לשלם לאנשים שעבדו בשביל המדינה.

  תסכים למעשיהם או לא, חיילים נותנים שלוש משנותיהם הטובות ביותר למען קיום המערכת שמחזיקה אותי ואותך – הם עובדים קשה, קשה מאוד למען כמעט כלום. מגיע להם פיצוי כלשהו, והם מרווחים את מה שיקבלו.

  אין שום אפליה בלתת למשרתים שכר על עבודתם – באותה מידה אתה יכול להתרעם על כל שעובדי מדינה זוכים לתשלום על עבודתם, ושזאת אפליה כלפי כל אלו שאינם עובדי מדינה.

 8. עוד דעה הגיב:

  מי שלא רוצה/יכול לשרת בצבא ההגנה לישראל, יכול וצריך לעשות שירות לאומי/אזרחי במקום.

  ניצן, מי שצועק חזק יותר לא בהכרח צודק יותר. בדרך כלל זה להפך.

  יובל, מדבריך יוצאים שני דברים מעניינים. כדאי לוודא שאין כאן טעות –

  נראה שלדעתך –
  1. הנמנעים מגיוס פוגעים בכושר ההרתעה של ישראל
  2. פגיעה בכושר ההרתעה של ישראל היא דבר חיובי

  (הטיעון שלך בעניין האשליה לא רלוונטי משום ש"הרתעה" נוגעת לדימוי בתודעה של האוייב, בעוד ש"אשליה" נוגעת בדימוי בתודעה שלך…)

  פגיעה בכושר ההרתעה של ישראל פירושה שאויביה יצאו לתקוף אותה עם פחות עכבות. הסרת המעצורים בפני הכרזת מלחמה על ישראל נראית לך חיובית?
  להזכיר לך מה היתה התוצאה של הזלזול הערבי ביכולות של ישראל ב 1947-8?

  תוכל להגיב בבקשה?

 9. ליובל הלפרין הגיב:

  אם אתה מזכיר את הצלבנים, תזכור בבקשה, שבסופו של דבר מבחינתם הם שחררו את הארץ מידי המוסלמים. הארץ היתה בידיים נוצריות עד הכיבוש המוסלמי. כפי שהרקונקוויסטה בספרד היתה – כמו שקוראים לה – רקונקוויסטה. כיבוש מחדש, לאחר שספרד נכבשה בידי המוסלמים.

 10. לנועה הגיב:

  אם בזמן השירות דואג הצבא לכל צרכייך, בלי לעבוד בשכר מינימום בשום מקום, ואם אחרי השירות את זוכה למלגות מכאן ועד הודעה חדשה (במיוחד לחיילים ביחידות קרביות), ואם מפלים לטובתך בהרבה עבודות, כולל בכמה מהנחשקות ביותר בגזרת ההיי-טק, אז הייתי אומר שהתמונה קצת מתאזנת.
  וזה עוד בלי להיות לא-יהודי, חלילה.

 11. באמת? הגיב:

  ישראל היא התוקפת? ישראל היא המנצחת וצריך לדעת את ההבדל בין מנצחת לתוקפת. הערבים היו התוקפים בכל המלחמות עד מלחמת יום כפורים כולל ונשארו התוקפנים כי הם ממשיכים להצהיר שמטרתם הסופית היא השמדת ישראל. מצא חן בעיני הענין של 20% מפלשתין ההיסטורית. זה אומר שישראל כבר ויתרה על 80%, למה שתוותר עוד?

 12. יובל הלפרין הגיב:

  לגביי זה עניין מוסרי, אך מהכירי את הקונצנזוס הישראלי אני יודע שהמוסר ממנו והלאה, ולכן אני מציג גם טיעונים פרגמטיים.

  ישראל כמתגוננת וצה"ל כצבא הגנה הוא מה שנקרא "הסברה ישראלית", כלומר תעמולה לעידוד המוטיבציה של החייל הישראלי.

  לא כל פרובוקציה מצד האויב היא עילה למלחמה.
  נאצר סגר את מיצרי טיראן, אבל במלחמה ישראל פתחה.
  ימים ספורים לפני שהתמנה כשר הביטחון הטיח דיין באשכול, במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון: "אתם גרמתם למתיחות", ובמקרה אחר אמר אותו דיין, המצביא המהולל של ששת הימים: "מי שמעלה עשן צריך להבין שהצד השני עלול לחשוב שבאמת מדליקים אש." הוא לא התכוון למדינות ערב, אלא להפלת ארבעת המיגים בשטח סוריה, שנועדה לפתוח בשרשרת תגובות שתוביל למלחמה.

  אשכול עצמו אמר לאלופי המטכ"ל פחות משבוע לפני פרוץ המלחמה: "רציתם מאה מטוסים? קיבלתם. קיבלתם גם טנקים. קיבלתם הכול כדי שנוכל לנצח במלחמה. לא קיבלתם את זה כדי שביום אחד נקום ונאמר: כעת נוכל להשמיד את הצבא המצרי. אין לי צער גדול יותר מאשר לשמוע את כולכם מדברים בצורה זו. בעצם אתם אומרים לי: תן לי הזדמנות לפוצץ את התעופה המצרית. למה לא התנפלנו עליהם לפני חודשיים? שלושה? אפשר לעשות זאת גם בעוד חודשיים. סתם, ללא סיבה."

  כנ"ל לגבי מלחמת לבנון השנייה: החיזבאללה חטפו שני חיילים, אבל במלחמה ישראל פתחה.
  במלחמת קדש ובמלחמת לבנון הראשונה איש אינו מכחיש שישראל פתחה.

  וישראל היא גם צד תוקפן בכל רגע שהיא ממשיכה להחזיק בכיבושים של תקיפת 67′ בעוד רובו הגדול של הצד שכנגד מצהיר שהוא מוכן לשלום או לפחות לאי לוחמה בעקבות נסיגה מהשטחים הללו; כך שגם במלחמת יום הכיפורים ישראל הייתה למעשה צד תוקפן, כי גולדה יכלה לעשות עם סאדאת בדיוק מה שבגין עשה אחריה.

 13. הצועד בנעליו הגיב:

  אני שמח שנתניהו הציע את ההצעה הזאת – עד עכשיו הוא כמעט היחידי שלא השתתף בפסטיבל "ציד המשתמטים" (בו השתתפו בתורם גם לבני וברק שהציע נגד "המשתמטים" הצעות גרועות מן ההצעה הזאת!). עתה הוא פטר אותי מן החובה הלא נעימה עבורי לציין אותו כ’צדיק’. עכשיו הוא כמו כולם, אם כי לא גרוע יותר מאלה שהציעו לשלול זכות הצבעה ממושמטים (רמז: אחד מהם הוזכר כאן קודם).
  נתניהו "מתעלם" כמובן (הפלא ופלא) לא רק מבני המיעוטים ומהחרדים, אלא גם מהמושמטים על רקע בריאותי, חברתי וגם פוליטי (כן, יש גם כאלה, על כל פנים היו במהלך ההסטוריה). גם מי שנס על נפשו מפני מערכת שהיתה עלולה לשבור אותו נפשית, ייענש בצורך לממן את לימודיו (בשעה שאלה שטרטרו אותו או היו מטרטרים אותו לו התגייס – יזכו בשנת לימוד חינם שהרי הם "נתנו למדינה").
  כל ההצעות החדשות האלה הן רק עוד חבטה אחת בציבור אנשים שנוצר על ידי המדינה מראש במטרה לשמש שק חבטות פוטנציאלי-קורבן בבנק הקורבנות לריצוי העם ולאיחוד השבט.
  אתה צריך להבין שהערבים, ובמידה מסויימת גם החרדים, וכל היתר שאינם משרתים בצה"ל הם מושמטים – למדינה יש אינטרס ביצירתם של אנשים כאלה – סוג ב’, פוחדים ומופחדים תמיד ומשמשים לאחרים מופת של יראו וייראו מה קורה למי שאינו מספיק פטריוט לפי המידות ש"מנהיגנו" דורשים. כולם מושמטים – משום שצה"ל, בשורה התחתונה, הוא שחותם על תעודת השחרור שלהם, ולמרות שיש כאלה שגם הם, בלשון המעטה, שמחים שלא לשרת, בתור מי שאינם יחידים במשחק יש לתת להם הגנה.
  כתבתי על זה בעבר – מה זאת השמטה:
  — קישור —
  הגנה ופיצוי למושמטים
  — קישור —:

 14. עוד דעה הגיב:

  את הצדק עם החיילים ששירתו אפשר לעשות פשוט בזה שישלמו להם משכורת.
  זה לא צריך להיות התפקיד של האקדמיה ‘לתגמל’ את אלה שהיו מתאימים לשרת בצבא.
  העירוב של צדקנות ילדותית-לאומנית ושל קמצנות תקציבית (הצבא הרי מוצף כסף, כפי שיכולנו לראות אתמול בשירותרום) הוא אופייני לימין הקפיטליסטי שביבי ואחרים מייצגים.
  שהרי יותר מלצ’פר את החיילים, מבקש ביבי (וליברמן והאחרים) לנקום באלה שהוא לא אוהב (ושלא אוהבים אותו) ולעשות לו הון פוליטי על גב הסתת הציבור המטומטם שוב, הפעם נגד ‘הלא משרתים’ (שזה כולל לא רק את "הערבים" שלא מקבלים צו גיוס, והחרדים, אלא גם, למשל, את נפגעי הנפש והנכים, שאהבת ביבי אליהם היא מהמפורסמות).
  אלה שהגיבו פה רק מוכיחים עד כמה ביבי הוא גאון – בהסתה ובהסטה. במקום לקלל את "המשתמטים" ו"הפרזיטים" קללו את מי שמוליך אותכם, ולא משלם לכם (אלא בדמם של "המשתמטים" – גלולות אורגזמה).

 15. ג’ו קלום הגיב:

  ואוו, אפשר בבקשה יותר להתרגש ממשהו ממש בנאלי?

  אינקלוזיה היא לא אפליה. מי שלא משרת יכול לעבוד וללמוד מוקדם יותר. נתינת הטבות לחיילים היא לא אפלייה של הלא חיילים, בדיוק כמו שתשלום משכורת לעובדי מדינה אינו אפליה של אנשים שאינם עובדי מדינה.

  אתם עושים הר מגרגיר אבק, ורק מדגישים את הקטנוניות של השמאל הישראלי.

 16. gus sgv 2 הגיב:

  ואני אתמוך בפטור משכר לימוד לשנה ליוצאי צבא – אם הוא ינתן גם, בכל שנות הלימוד, לכל אלה שנפגעו נפשית מהצבא.
  הם אולי צריכים אותו הכי הרבה.

 17. ג’ו קלום הגיב:

  ליובל הלפרין:
  סוף סוף אנחנו יורדים לשורש העיניין – זה לא נושא מוסרי, אתה פשוט מפחד מהשכנים, ומשתדל ללכת על קצות האצבעות כדי שהם לא יחליטו לחסל אותך.

  לפחות את זה אני יכול להבין. כי באמת, הטענות שלך על זה שישראל היא לא צד מתגונן הם די קומיות בהתחשב בהיסטוריה האזורית. כלומר, אתה מודע לזה שיש מסביבינו הרבה אומות ערביות, ואתה מודע לרצון שלהם להשמיד אותנו כי עובדה שאתה מפחד מזה [קנדה, למשל, לא מפחדת מהעוצמה הצבאית ומכושר ההרתעה של ארה"ב], וכנראה שאתה מכיר את המלחמות הקודמות שלנו.
  אז,
  אני לא מבין מאיפה הטענה הזאת שישראל היא צד תוקף. ההיסטוריה אומרת אחרת, והסיבה שנתקענו עם השטחים ועם הפלסטינים היא שאנחנו צד מתגונן. אנחנו מנסים לעשות שלום כבר די הרבה זמן, אבל שלום הוא לא התאבדות ואין סיבה שנכנע לכל הדרישות הפלסטיניות אם זה לא תואם גם את האינטרסים שלנו. איך מזה אתה מבין שאנחנו הצד התקף?

 18. לג’ו קלום הגיב:

  הרעיון המלא, כפי שהוא מוצג ע"י ליברמן בינתיים, הוא שאלה שלא בצבא גם ישלמו שכר לימוד פי 3. זה לא כל כך תמים כמו שמנסים להציג את זה.

 19. נועה למי שהגיב לי הגיב:

  "אם בזמן השירות דואג הצבא לכל צרכייך, בלי לעבוד בשכר מינימום בשום מקום" – איך בדיוק אתה קורא לעבודה 24/7 תמורת 400-600 שקל? זו עבודה בשכר נמוך בהרבה מהמינימום!

  ואגב – כל החפצים בהטבות של חייל משוחרר, אם הן כל כך טובות, מוזמנים להתגייס לשירות צבאי או לאומי, אם הם כל כך חפצים, במקום להשתמט.

 20. יעקב בן דוד הגיב:

  ליובל הלפרין
  "ישראל אינה יכולה להגיב" למתקפת הקסאמים נגדה? האם אני שומע נכון? הפלסטינים יורים על ריכוזי אוכלוסיה אזרחיים במטרה להרוג, להרוס ולפגוע באזרחים תמימים – וישראל אינה רשאית להגיב! מה לדעתך אנו אמורים לעשות? אולי לומר תודה לחמאס? הנימוק ש"ישראל היא התוקפן" כבר הופרכה בתגובה קודמת; בשתי המלחמות שבהן ישראל הרחיבה את גבולותיה – 47 ו-67, היתה היא דווקא הצד המותקף, כך שנסיגה ישראלית מן השטחים שנכבשו ב-67 היא שאלה של מדיניות פרקטית ולא של ציווי מוסרי, מה גם שכולנו יודעים היטב שאילו ניצחו הערבים בשתי המלחמות הללו לא היתה מתעוררת "בעיה יהודית" באופן שבו התעוררה "הבעיה הפלסטינית" – פשוט משום שהיו טובחים את כולנו (גם את הלפרין, אגב).

 21. לנועה הגיב:

  יש אנשים שלא מוכנים לקחת חלק בצבא הכיבוש מתוך אידיאולוגיה. שמעת על זה? אידיאולוגיה. זה מושג שקיים גם מחוץ לימין הקיצוני ולמפלגת "קדימה" הפוסט-פוליטית.

 22. נועה למי שהגיב לי הגיב:

  ואיזו אידיאולוגיה מונעת ממי-שאינו-מוכן-לקחת-חלק-בצבא-הכיבוש-מתוך-אידיאולוגיה, לסייע בבתי ספר או בתי חולים במסגרת שירות לאומי?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים