הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בדצמבר, 2008 43 תגובות

שוב יוצאת ישראל למלחמה להצלת "כבודה הלאומי הפגוע", ובמטרה לשקם את כוח ההרתעה של צה"ל.


החלטת הממשלה לצאת למלחמה, כתשובה שטחית לבעיית הקסאמים, היא ביטוי של חולשה. במקום להידבר בעניין המצור והסרת הסגר על רצועת עזה, מנצלת הממשלה, בדומה לפטרון האמריקאי שלה, את יתרונותיה הצבאיים והטכנולוגיים כדי להתעלם מהמציאות הפוליטית.

ישראל לא הצליחה להכניע את העזתיים באמצעות מצור, מחסור ומצוקה. התעלמותה של המדינה מההכרח להידברות עם העם הפלסטיני ועם נציגיו מכל קצווי הקשת הפוליטית, ובחירתה במלחמה, יחוללו אסונות מיותרים. שוחרי השלום אומרים לא! לקסאמים ולא! למצור הזוועתי על כמיליון וחצי אזרחים. לירי הקסאמים יש פתרון פוליטי והוא נמצא בהידברות ובנכונות לפשרות, ולא בשיגור טילים של עופרת יצוקה על ריכוזי אוכלוסיה.


אנו קוראים להפסקת ההפצצות, להסרת המצור ולמשא ומתן על הפסקת אש כללית מיידית. למדינת ישראל יכולת צבאית מוכחת לחולל הרס והרג בהיקף נרחב, אך שום יעד אסטרטגי לא יושג ללא שינוי חד במדיניותה.

תגובות
נושאים: מאמרים

43 תגובות

 1. לאלון ניר הגיב:

  אתה אולי לא גזען, אבל אני חושב שאתה נאיבי, אם אתה מאמין שהמטרה היא להפסיק את ירי הקסאם. הרי הקסאם קיים עוד כשצה"ל שלט בעזה, אז אתה רוצה שהוא ייגמר כשאנחנו לא שולטים שם? פרשנים כבר אמרו בבירור שהמטרה היא להגיע להסכם רגיעה חדש. לא את חמאס צריך לשאול למה אין הסכם רגיעה חדש, כי הוא קורא לו כל הזמן, גם אם חמאס עצמו רחוק מלהיות שה תמים. אנחנו מתנגדים להסכם רגיעה כי זה לא מתאים לנו להיות במאזן אימה מול ארגון קטן שאנחנו שונאים וששונא אותנו.
  במשך החצי שנה אחרונה, עד הכרסומים האחרונים בימי ההסכם, תושבי הדרום חיו בשקט יחסי, כמוהו לא היה להם הרבה הרבה זמן. התקשורת שכחה להזכיר לנו את זה, ורק כל הזמן טפטפה שהנה זה הסוף. כל שיטות הכוח אף פעם לא הצליחו, ורק שיטה אחת עובדת. הבחירה בידינו.

 2. אלון הגיב:

  מהמאמר לא הבנתי מהי בדיוק "בעיית הקסאמים". האם הכוונה לקסאמים שירדו בחודשים האחרונים על יישובי הנגב? ואם כן, מה, לכל הרוחות, הקשר בין בעיה זו לבין הפלסטינים? האם מחבר המאמר מנסה לרמוז, רחמנא ליצלן, שהפלסטינים הם שיורים את הקסאמים? אתמהה, שכן רמיזה שכזו ראוי לה שתגונה בכל לשון של גינוי.

 3. חוצפה הגיב:

  פשוט חצופים הישראלים האלה. שלש שנים יורים עליהם קסאמים ופצצות מרגמה והם מדברים ומנסים לשכנע את הפלשתינים להפסיק ופתאם סתם כך הם מתנכלים ללוחמי חפש פלשתינים שכל רצונם לרצוח כמה שיותר אזרחים ישראלים. ממש חוצפה.

 4. טל אנג’ל הגיב:

  תתפלא מה עשרות אלפי הרוגים פלסטינים, יכולים לגרום למוטיווצית הלחימה של החמאס, רק "דירזדון" עזה , יביא לשלום המיוחל.

 5. אלי – בהחלט לדבר הגיב:

  אבל לפני שמדברים קודם כל מפסיקים לירות.
  ישראל תפסיק להפציץ ובמקביל ייפסק באופן מוחלט ירי הקסאמים.
  אין להסכים לרגיעה מדומה בדמות שניים שלושה קסאמים ליום. בטח לא 85 כמו ביום ד שחלף

  הפסקת האש היא צעד ראשון שאחריו ניתן לדבר
  אחרי ההתנתקות אין שום חובה ישראלית לפתוח מעברים למדינת אוייב

  רוצים מעברים פתוחים בבקשה תמורת שלום

 6. גלעד הגיב:

  איך ייתכן שאתר שמאל רדיקלי יתן במה ב"מאמר מערכת" התומך בשלטון פונדמנטליסטי דיקטטורי, ריאקציונרי ואנטי דמוקרטי כמו שלטון החמאס שהוא שלוחה של ארגון האחים המוסלמים?

  בושה וחרפה על אובדן הדרך האידאולוגית והשארת השנאה לישראל כבסיס פסיאודו אידאולוגי יחידי.

  כל מלחמה היא אווילית וגם המלחמה הזו היא אווילית ואכזרית.

  אבל גם השלכת פלסטינים חיים מהקומה ה 27 של בניין מגורים בעזה על ידי חיילי חמאס היא ברברית ואווילית. גם השלטת טרור אימים של אנשי החמאס על התושבים הפלסטינים בעזה היא שיא האכזריות.

  מבלי לחסוך ביקורת מישראל, המצור על עזה נובע אך ורק מהעובדה שהחמאס יורה על יישובים ישראלים, אחרת המעברים היו פתוחים ועזה הייתה יכולה לשגשג כלכלית.

  ישראל פעלה באכזריות והרגה מאות אנשים בתוך עשר דקות כי העולם לא נותן לה להרוג לאורך זמן אבל העולם גם מתעלם לחלוטין מטרור איסלאמי פונדמנטליסטי נגד אזרחים פלסטינים בתוך עזה.

  גם כאן באתר לא קראתי אף פעם שום ביקורת על מעשי הטרור של החמאס נגד העם הפלסטיני.

 7. פילי בר הגיב:

  "אך שום יעד אסטרטגי לא יושג ללא שינוי חד במדיניותה"

  אינני יודע למה בדיוק מתכוון הכותב בהגדרה "יעד אסטרטגי", אבל אם המבצע הזה יביא בעקבותיו, בחזית העזתית, אפילו רק מעין מה שהביא מבצע חומת מגן בחזית היו"שית, כי אז יעד גדול הושג על ידו, גם אם לא "אסטרטגי".

 8. דורון הגיב:

  מאמר לקוני, אך ראוי.
  דבר נוסף שחשוב להוסיף הוא שהיציאה למבצע מסוג זה משחקת היישר לידיים של החמאס. אז כן, התחבולה ה"אהוד ברקית" הייתה מתוחכמת, אבל מי שייצא נשכר מכל העניין בסופו של דבר הוא איסמעיל הנייה שבעוד פחות מחודש יהיה יו"ר הרשות הפלסטינית. הרי איזה פלסטיני יצביע לאבו מאזן שמדבר עם ישראל, כשהנייה נלחם בה בכח?
  יצר המיליטנטיות וההרס העצמי קיים בשני הצדדים, ולצערי הידברות היא ויאגרה הרבה פחות טובה לזקפה הלאומית מאשר הרוגים בצד השני.

 9. אבי הגיב:

  חשבתי ששבע שנים של חוסר תגובה, זה שיא דינס בהתלעמות של מדינה בירי על אזרחיה?!
  יש גבול לציניות…אי אפשר מישראל לפעול באמות מוסר שלא קיימות בעולם. נכון, בעולם מושלם לא היו מלחמות וקונפליקטים. אבל במציאות, האנושית הטבעית, לא יתכן שמדינה,חברה שמופצצת שבע שנים, לא תגיב. ובעניין המשא ומתן, הלא זאת היתה הרגיעה חצי שנה. ולמרות ניסיות אזהרה נישראל ומצרים חמאס המשיך לירות. יש גבול. חמאס הם לא ילדים, הם אנשים בוגרים שהחליטו ונושאים באחריות. לכשיחליטו לזוח את הטרור ואת רצונם בהשמדת ישראל, יוכל להתקיים משא ומתן. כל דרך אחרת היא מגוחכת ולא מציאותית. לא יתכן משא ומתן בין צדדים שאחד לא מכיר בקיומו של השני.

 10. ל"חוצפה" הגיב:

  באמת חוצפנים הפלסטינים האלה. עשרות שנים אנחנו כובשים אותם, מפקיעים להם, מגרשים אותם, צרים עליהם, והם, אחרי שפירקנו כמה התנחלויות מחתיכת אדמה שלהם, עוד מעיזים להמשיך להלחם נגדנו..

  נ"ב
  אולי מאחורי צהלות המלחמה לא שמת לב: מעל 200 הרוגים ו-800 פצועים מול מספר הרוגים שאפשר לספור על אצבעות יד אחת. זאת לא "התנכלות", זאת השתוללות מופרעת.

  עמית

 11. השומר הגיב:

  לאחר חודשים של ירי קסאמים לא היתה לישראל ברירה אלא להגיב, למרות שאפשר להתווכח על סוג התגובה ובעיקר על עוצמתה.
  והעיקר, בפראפראזה על אימרה ידועה: לנהל משא ומתן כאילו אין אלימות, ולהגיב על האלימות כאילו אין משא ומתן.

 12. ליאור לרנר הגיב:

  מצד אחד, כולם הרי יודעים שלירי הקסאמים לא יהיה פתרון צבאי אבל מצד שני מדינה לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים כשעל אזרחיה יורים טילים מידי יום. החמאס הפר את ה"תהדייה" והמשיך לירות טילים וישראל משום כבודה אינה יכולה שלא להגיב. התקיפה בעזה היא שלב אחרון שבא אחרי המצור על הרצועה.

  חשוב לי לציין שאני לא תומך נלהב בפעולה הצבאית של ישראל אבל מצד שני הגינוי המוחלט של הפעולה נראה לי כחוסר הבנה של הכוחות הפועלים באזורנו. חוסר יכולת להבין שישראל צריכה להגיב, גם אם ידוע שהפעולה לא תפרק את תשתיות הטרור.

 13. לעמית "כמעט ולא היו קסאמים"? הגיב:

  אתה רוצה שאני אתן לך קישור לתיעוד של עשרות הקסאמים שנורו בזמן הרגיעה במרכעות הזאת? הרבה לפניי שישראל עשתה משהו בכלל . אגב – ההסכם אמר שאסור להם לעסוק בטרור וגם לא בהתחמשות (למרות שידענו שזה מה שהם עושים כל הזמן הזה) העובדה שבכלל הייתה מנהרה פעילה שהיה צריך לפוצץ זה סימן שהם לא עמדו בהסכם .

 14. קול קורא הגיב:

  בפסק הלכה מיוחד שפרסם היום, קרא המנהיג העליון של הרפובליקה האיסלאמית, האייתולה עלי חמינאי, לכלל המוסלמים להתאחד למען הפלסטינים.

  המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי בפסק ההלכה מורה המנהיג השיעי על כל המוסלמים, באשר הם, להגן על הפלסטינים בעזה נגד התקיפות של "היישות הציונית".

  "על כל הלוחמים הפלסטינים ועל כל הצדיקים בעולם המוסלמי מוטלת החובה להגן על הנשים, הילדים והאנשים חסרי הישע בעזה בכל דרך אפשרית!

 15. איש ככל האנשים הגיב:

  לעמית
  משטרה היא כוח המזוהה עם השלטון, והשלטון הוא חמאס, שמן הסתם קציני המשטרה מורכבים מן האנשים שלו – למעשה אם פלסטינים תוקפים חיילים או שוטרים ישראלים הרי זה לגיטימי לא?
  כמובן שזה סימטרי
  רק אזרחים הם מחוץ לתחום [דבר שיורי הקסאמים מעולם לא מכבדים]

  בהפגזה נהרגו עד כה מספר מועט של אזרחים, אז טבח עם אין פה, אלא פשוט לחימה

 16. איש ככל האנשים הגיב:

  לאדם שהגיב לי

  אם אתה בעצמך אומר שנורו קסאמים בזמן ה"רגיעה", אזי שהרגיעה הופרה לא ?
  מוזר שאתה קובע שהרגיעה מופרת רק שישראל פוצצה מנהרה [השם ישמור, מנהרה], בעוד שזריקת קסאמים על אזרחים זה עניין של "יאללה בקטנה", ולכן זה לא נחשב הפרה של הרגיעה.

  ואם מגנים את ישראל על פעולה לא פרופורציונלית אזי ההפגזה שבאה בעקבות הפרת הרגיעה היא לא פרופורציונלית [70 רקטות ביום אחד, במטרה לפגוע אך ורק באזרחים, למזלנו הנשק הזה עדיין פרימיטיבי, ולכן לא נרשמו אבידות, אך זה לא אומר שזאת לא תגובה קטלנית]

  אך לא שמענו אף אחד מגנה זאת בעולם, המקסימום שאנו שומעים זה את מנכ"ל האום אומר "תפסיקו את האלימות, אה כן, וגם תפסיקו לירות את הטילים האלו שם"

  בקשר להתחמשות, חמאס יכולים להתחמש כמה שבא להם, אבל אחרי זה אנחנו חוטפים את זה על הראש, זה פרוייקט ההשמדה שהם מנהלים נגדנו תחת שרביט הקסמים של הגנרלים באיראן, לך אתה תגיד להם לרדת מן העץ שהם עלו עליו, אני בספק אם הם יקשיבו

 17. פלאות הגיב:

  למיכאל, פועל שחור ושאר מרעין בישין

  אני לא יודע אם קראתם את הפרוטוקולים של ציון או לא- אתם בהחלט מריחים חריף מהחומר.
  אולי היהודים צריכים להתנצל על הגעתם לארץ, היינו צריכים להישאר במחנות באירופה, בפרעות של הערבים באסיה ואפריקה.
  אף מדינה לא נתנה לנו ארץ על מגש הכסף, לא פתחה את שעריה , אף אחד לא יקים את עצמנו פרט לנו.
  האם להתנצל על שניצחנו? על ששרדנו? על תקומת ארצנו? הרי אפילו במצב זה הסכמנו לחלוקת הארץ לשני עמים- אך פלשתינאיי ישראל ושכניהם בחרו אחרת- השמדה של היהודים.
  אני לא מתנצל על כך, יש לי זכות קיום ואלו אדמותי יותר שנים מהסבא הבדואי של סאלח בחיפה או ביפו או בשכם.
  אני לא מתנצל על המלחמה שכפיתם, משמידי ומחרביי, על עמי ואדמתי. זו הזכות הראשונה- זכות הקיום והבטחון, המעוגנת בכל מניפסט או חוקה של כל מדינה נאורה.
  מיכאל ועמית- צבועים שחיים, שותים ונהנים מטוב הארץ וחייליה ששומרים עליהם ועל משפחתם מפני אוהבי השלום בעזה, דמשק וטהרן.
  נסו לחיות ביישובי עוטף עזה, בגליל בזמן הקטיושות- צאו מכוכי הזהב שלכם בשרון/מרכז השבע.

 18. למגיב לעמית הגיב:

  מספר הקסאמים שנורו מעזה בחודשי הרגיעה, עד שפוצצנו מנהרה והרסנו אותה סופית, הם יותר קטנים מכמות הרקטות שנורות לעברנו ביום אחד שכזה, בימי מלחמה.
  מצב תושבי עוטף עזה היה רגוע לאין ערוך בחצי שנה האחרונה. הציעו לנו את הרחבת הרגיעה גם לגדה וסרבנו, אז מה הפלא שלכאן הדרדרנו? בסוף הכל ייגמר שוב בהסכם רגיעה נוסף, אחרי שגבינו מהפלסטינים בעזה מחיר דמים מטורף. אז בשביל מה להרוג ולספוג עוד קסאמים בינתיים?

  ולגבי ההתחמשות אנשים חכמים יודעים לא להציב לצד השני תנאים מגוכחים ולא מאוזנים. בממשלת ישראל אין כאלה כנראה. האם ישראל הפסיקה מתישהו להתחמש? אז למה בדיוק שחמאס יפסיק?

 19. לעמית – על המשטרה הכחולה הגיב:

  אולי לא שמת לב, אבל עזה זה לא אנגליה, והכחולים של חמאס הם לא מכווני תנועה נטולי נשק.

  אצל פלסטינים (בכלל אצל עמים שנמצאים במלחמה, ואלו שנמצאים במלחמת עצמאות במיוחד) אין מידור בלתי עביר בין תפקידים של לובשי מדים נושאי נשק.

  השוטרים הפלסטינים של פתח השתתפו ככוח חמוש באינתיפאדה השניה, והכחולים של חמאס ישתתפו בכל לחימה קרקעית עם צה"ל.

  מדובר בכוח חמוש מאורגן ובעל הכשרה ושלד פיקודי שמהווה חלק מהכוח הלוחם בשעת הצורך.

  כמו כן, בגלל המצב יש הרבה מאוד נושאי נשק שאינם במדים, אשר שייכים לארגונים כאלו ואחרים, והרבה נוער שלוקח חלק בפעולות הלחימה (למשל השבת משגרי רקטות לאחר הירי) גם אם הוא לא נושא נשק חם או יורה בעצמו.

  ההפרדה בין "לוחמים" ל"לא לוחמים" זה משהו ששייך לעולם תיאורטי, שבו צבאות מתנגשים במרחבים סטריליים, ואזרחים נמצאים מאות קילומטרים מאזורי לחימה.

  כשעם נלחם על אדמתו, ושדה הקרב הוא הרחוב והבית, גם הסבתא וגם הנכד משתתפים במאבק, כל אחד לפי יכולתו. מעבירים ידיעות, מעבירים ומסתירים אמל"ח ולוחמים. מספקים אוכל וטיפול רפואי לפצועים שימשיכו להלחם אחר כך.

  גם אצלנו זה היה ככה בתקופת המנדט, פשוט שכחנו.

 20. נתן שואל. הגיב:

  מכיון שגם למיצרים יש גבול עם רצועת עזה ,הרי ברור שגם מיצרים נוטלת חלק בסגר "הנפשע" על רצועת עזה.

  אם כך,נשאלת השאלה מדוע לא נורה אפילו כדור אחד קטן שלא לומר "קאסם" או טיל "גראד" לעבר מיצריים?

  האם משום שהחמאס יודע שבמקרה כזה המצריים יהפכו את רפיח למלמעלה למטה על כל תושבייה?

  ואם זאת הסיבה,האם לא ניתן לראות בכך הוכחה לכך שאם ישראל תצליח ליצור לעצמה כח הרתעה כמו שיש למיצרים ,גם עלייה לא ירו טילים?

 21. פשקוויל למיכאל הגיב:

  קודם כל – ירד האסימון! הבנתי שבכל מאמר או תגובה אתה "ננעל" על ביטוי חדש ומצוחצח שנשמע נהדר ואז אתה חוזר עליו מספר פעמים ללא קשר למלים ולמשפטים סביבו: רהביליטציה אזורית, מוביליזצייה, וכו’.
  למה? ככה. אולי בעצם כי חייבים לעשות רושם.

  ועכשיו לעניין: אתה אולי מתבייש בזה שאתה יהודי ואני כמובן לא יכול לסתור טענה פרטית שכזו. אבל נראה לי שפסיכולוג טוב יעזור לך לרדת לשורש העניין. זו כנראה שנאה עצמית שמקורותיה אישיים ונפשיים ואין לה דבר וחצי דבר עם מעשי מדינת ישראל.
  הרי גם אחמדיניג’אד דואג תמיד בנאומיו לעשות הפרדה בין יהודים לבין ציונים, והנה מסתבר שאפילו נשיא איראן יבד"ל שונא רק ציונים נותן לשאר העם היהודי קרדיט שאתה לא נותן…
  על זה נאמר: "יפה לך".

  ובמטותא, חדל מקריאות ה"רצח עם" הללו.
  הרוב המוחץ של הקורבנות הפלסטינים הם לובשי מדים ולכן הם מטרה לגיטימית (כמו גם חיילי צה"ל כמובן). מה גם שהם שייכים לארגון שיורה טילים ורקטות לעבר אוכלוסיה אזרחית כבר שמונה שנים, וזה כידוע פשע מלחמה.
  אופס, שכחת, נכון?

 22. אלון ניר הגיב:

  למה לחרטט סתם ?

  אנני גזען, רודף מלחמות או אקשן, או ימני מכל סוג שהוא – אבל אתם טועים ומטעים.

  הפעולה מממש ממש לא להצלת כבודה האבוד של ישראל.
  הפעולה היא כדי להפסיק את ירי הקסאמים על שדרות וכו’ שמתמשך כבר שנים – אחרי שנוסה הכל ולא צלח!! אחרי הפעולה הזו תהיה שוב רגיעה – אז למה לא לעשות אותה כבר עכשיו ולחסוך הרוגים? את זה תשאלו את חמאס היקר – ולא את ממשלת ישראל שעושה מה שצריך.

 23. ללעמית הגיב:

  מאיפה המידע על המשטרה הכחולה?

  במאמר מוסגר: ממש נמאס לי מהדיסאינפורמציה של ממשלת ישראל. לא ראיתי הוכחות לחצי מהדברים שהם טוענים. אמבולנסים נושאי נשק למשל, לא היה ולא נברא. מעתה אני מבקש הוכחות כתובות ובהירות על כל טיעון פרו-מלחמתי.

 24. מיכאל הגיב:

  המדינה הזו גורמת לי להתבייש שאני ממוצא יהודי, אין ציונות שהיא לא רצחנית ,הנה ההוכחה ,היום הזה והימים הקרובים יחקקו בזיכרון של כל תושב בכל מדינה בעולם שהציונות היא סרטן מבחיל וצמא דם וכל תושבי המדינה שלנו יגרום להרגיש בושה שהוא חלק מהמדינה שמבצעת רצח עם!
  הפתרון היחיד הוא מוביליזצייה להחרמת המדינה הציונית ,כמו שהחרימו את דרא"פ (על מעשים פחות חמורים).
  כל ישראלי שהוא מתגד רצח העם המבוצע היום וכנראה ימשיך להתבצע בימים הקרובים חייב לשים את משקלו מאחורי מוביליזצייה בינלאומית להחרמת הטרור הציוני ,אחרת ,לא תוכלו להגיד שלא ידעתם ,אתם פרו רצח עם ,בין אם אתם מגדירים עצמכם "ליבראלים" ,"שמאליים" ,"רדיקאליים","קומוניסטים" או "אנרכיסטים" או כל דבר שקוסם ללבכם. זה שווה ל***.

 25. מאור הגיב:

  כתבתם "ישראל לא הצליחה להכניע את העזתיים באמצעות מצור, מחסור ומצוקה".
  כלומר, אתם טוענים שמטרת המצור והמחסור והמצוקה שנכפים על הפלסטינים בעזה היא להכניע אותם. אם אפשר לשאול, להכניע אותם בשביל מה? ונניח והם יכנעו, מה הכניעה הזו תכלול?

  יכול להיות שאתם מתכוונים "יכנעו ויפסיקו לירות טילים על אזרחי ישראל"? אולי "יכנעו ויפסיקו לחפש את השמדתה של ישראל"? ואולי אפילו "יכנעו ויפסיקו לתמוך באיסלאם הקיצוני ויפנו לדמוקרטיה ושגשוג"? ונניח שלזה התכוונתם – האין "כניעתם" של הפלסטינים וויתור שכזה יהיו מטרות נעלות?

 26. אלי אמינוב הגיב:

  המתקפה על עזה היא התחלת קמפיין הבחירות של לבני וברק

 27. לעמית הגיב:

  לא הבנתי את טענתך.
  האם ישראל צריכה לחכות עד שהיא תספוג עשרות הרוגים כדי להגיב ?

  האם ירי מתמשך ובלתי פוסק של רקטות ופצצות מרגמה אינו סיבה טובה להגיב .

  הבא להורגך השכם להורגו !

 28. יאיר הגיב:

  הפלסטינאים בגישתם הפונדמנטליסטית כמעט ‘הזמינו’ את זה ברצון ליצור דרמה מעושה. הם לא רוצים שלום עם יהודים נקודה. הפלנטה שלהם שונה משלנו רוויה בחלומות ופנטזיות של סדר מוסלמי חדש ללא יהודים, מזכיר לכם משהוא? הפיתרון הוא פגיעה נקודתית בתשתיות הקאסמים העיקריות, אם זה לא יעבוד להכות בהמפעלים/תשתיות כולם, המטרה היא לא פגיעה בפלסטינאים, הם ירויחו מכך שאנשים כוחניים ומטילי מורא יעלמו מהשטח, תינתן אפשרות לרציונאליים מבין הפלסטינאים לפרוח, המטרה היא לא כיבוש אלא שיפור החברה הישראלית והפלסטינאית באזור.

 29. שבתאי לוי הגיב:

  הדם שנשפך, של יהודים וערבים – כשמן על גלגלי הכבוש והדיכוי, ועל תעשיות המוות של ישראל וארהב.

 30. לעמית הגיב:

  במלחמה השאיפה היא למקסם את הנזק לצד השני ולצמצם למינימום את הנזק בצד שלך.

  אין שום רצון "להשוות" את הנזקים.
  זה לא משחק פינג-פונג.

  הלאה –

  כיבוש רצועת עזה נגמר בקיץ 2006, שאז פונו גם כל ההתנחלויות וישראל נסוגה על הסנטימטר האחרון – כולל ההתנחלויות בצפון הרצועה, שלא היו מובלעות אלא צמודות לשטח ישראל.
  אי אפשר לטעון נגדנו שהשארנו אפילו אצבע אחת בצנצנת העוגיות.

  *****************************************
  אם העזתים לא היו יורים עלינו וחוטפים לנו חייל אחרי הנסיגה, גם לא היה מצור. אתה יודע את זה מצויין כמוני.
  *****************************************

  יהודים אוהבים לעשות ביזנס, ועזה היא שוק טוב לתוצרת ישראלית, והיתה יכולה להיות ספקית של כוח עבודה, אם הפלסטינים היו מעוניינים בשלום ולא בחיסולי חשבונות.

  אם הבנתי נכון את תגובתך- לדעתך ההתנהגות התמוהה של העזתים לאחר ההתנתקות היא נקמה בגלל כיבוש שהיה לפני כן?

  אם כך, מדוע להאמין שהם יתנהגו בצורה שפוייה יותר לאחר נסיגה מהגדה המערבית?

  אם החשבון לא נסגר אף פעם, והכיבוש משמש עילה או תירוץ לתוקפנות גם אחרי סיומו, לא חבל על הזמן שאנחנו מבזבזים בשיחות-שלום?

 31. איש ככל האנשים הגיב:

  90 אחוז מהנפגעים בעזה הם לוחמי חמאס, רק מעט הם אזרחים, אתם יכולים לצעוק "טבח עם" עד מחר, מדובר פה בלחימה נטו.

  אתם אומרים "הידברות", אבל יש סיבה למה בעזה אין מה לאכול אבל יש שם 10.000 טילים, האימפריאליסטיים המשיחיים מאיראן ממשיכים לשלוח עוד ועוד תחמושת לחייליהם הקטנים בעזה ולבנון ולתכנן מלחמה ארוכה וגדולה נגד ה"ציונים".
  לבוא ולהציע הידברות זה ככל היותר לבקש מהם רגיעה מלאכותית שבמהלכה הם יתכננו את המלחמה הבאה באופן שתהייה קשה יותר, ארוכה יותר, ובעלת יותר הרוגים ל2 הצדדים, זה חסר תועלת בטווח הרחוק.

 32. למיכאל הגיב:

  בדרום אפריקה מתו עשרות ומאות שחורים כל יום מעוני, מחלות, איידס ואלימות. בדרום אפריקה לא היתה תקווה למפלגות שחורות בפרלמנט. בדרום אפריקה לא היה סיכוי לקמפיין אזרחי למען שוויון זכויות. אתה עושה רוויזיה היסטורית שאין כמוה. בתור מי שנלחם בשעתו נגד משטר האפרטהייד אני מוחה על ההשוואה בין ישראל לבין דרום אפריקה.

  אגב, החרם על דרום אפריקה ממש אבל ממש לא עזר. מה שהביא לקריסתה היה הסרת התמיכה האמריקאית ממנה בעקבות סיום המלחמה הקרה.

 33. עמית הגיב:

  לאיש ככל האנשים:
  שוטרי משטרה כחולה בעזה (כולל חברה שנהרגו בטקס הסיום של הקורס שוטרים שלהם) זה לא "לוחמי חמאס".

 34. עמית הגיב:

  המצור הוא לא בגלל הקסאמים, כי בחצי שנה האחרונה כמעט לא היה אף קסאם אחד. והוא גם לא בגלל גלעד שליט. המצור הוא בגלל ממשלת חמאס שנמצא בעזה, ממשלה שלא מקבלת את ישראל, ואנחנו רוצים להוריד אותה, ומקווים שמצור יגרום לעזתים להבין ש"כדאי להם" להעיף את חמאס. רק שהשאיפות שלנו אף פעם לא מתממשות כי הצד השני לא חושב ככה.

  בנוגע לקסאמים מעזה- שוב, הם לא היו כמעט לחלוטין בחודשים האחרונים, עד שהפרנו במו צבאנו את הסכם הרגיעה בהפצצת מנהרה מיותרת. ולמי ששל למה הם המשיכו ביום שעזבנו את רצועת עזה, שידמיין מה היה קורה אם כובש זר היה כובש את ישראל, ואז עושה לנו טובה ונסוג מהגליל המערבי, וממשיך את הכיבוש בשאר הארץ. היינו מפסיקים אץ המאבק?

 35. פועל שחור הגיב:

  ריקוד המוות ומלחמת בחירות
  הפלסטינים שגורשו מבתיהם ואדמותיהם ב 48 וב 67
  ובמבצעי גרוש בין לבין הוכנסו לגטו עזה ונדרשו
  לשבת בשקט עד בוא המשיח.
  מלחמתם הצודקת והתזכורות בדמות קאסמים ששלחו כלפ כובשי מולדתם זה המאבק הצודק ביותר שמקיים
  כיום המין האנושי. מלחמת הבחירות והצלת האימאג’ הציבורי עליה הכריז אולמרד היא בבחינת
  פשע נגד האנושות ומן הראוי שהציבור יתנער מכך
  וידאג להביא את החונטה האשכנזית לדין האומות.
  רק שלום הכולל הכרה באי מוסריות הכיבושים
  ונכונות להחזיר את המצב על תיקונו תןך פשרה היסטורית של חלוקת הארץ חצי בחצי יהיה בהם כדי להביא למצב של דו קיום בשלום.
  התנגדות לפתרון כזה מביאה למסקנה שהצד הפולש רק רוצה להנציח בכפיה את הכיבושים ושואף
  להשמדה פיזית של העם הנכבש.

 36. רשימת חיסול… הגיב:

  בואו נהרוג את כולם…חוץ מהחמאס יש גם את הג’יהאד, את האחים המוסלמים, את אלו שלומדים באוניברסיטה (ערבי חכם עושה יותר צרות), את הנשים שלהם, את הילדים , נחריב את הבתים, את הכבישים, אחרי זה צריך להמשיך גם למצרים כי מדינה גדולה זה איום ענק, עיראק (כי בתורה כתוב שעד החידקל זה בכלל שלנו), את ירדן (גם על זה כתבו משהו בתורה), איראן – הם עושים המון רעש…לא לשכוח גם את השמאלנים עוכרי ישראל, ואת אלו ממחסופ ווטש שמזדיינות עם ערבים, ואת התל אביבים כי עליהם לא ירו כבר 30 שנה, ואת הירושלמים כי הם אוהבים חומוס. ומשם אפשר להמשיך – להרוג את אלו שמרעישים בין 2 ל – 4. ואת אלו שאומרים שצריך להשקיע בחינוך (יש לנו מדינה להחזיק מאיפה יש כסף לחינוך), ואת הדוסים המסריחים שעדיים מתחתנים בשידוך, ואת הסטודנטים כי הם חושבים שמגיע להם הכל. לא לשכוח שיש גם חולי נפש, נכים, חרשים, מפגרים שדופקים לנו את הגנטיקה המשובחת שלנו…את המעשנים שמזהמים את האוויר, את הלא מעשנים הפלצנים שחושבים שאסור לעשן בכל מקום…ככה אפשר להמשיך…הרי אחרי שנהרוג את כל הערבים נצטרך למצוא אויב אחר לא פחות מאיים. אחרת – מה נעשה עם 200 טילים גרעיניים?

 37. מיכאל הגיב:

  נ.ב. אני *לא* מיכאל שרון.

 38. פשקוויל למיכאל שרון הגיב:

  מה זאת אומרת "פטריוטיזם מזוייף"? האם אתה טוען בעצם שרוב הציבור רק מזייף פטריוטיזם, והוא בעצם אנטי-ציוני ושונא ישראל?
  מעניין…

  אגב, לדעתי דווקא אלו שירו במשך שנים על אוכלוסיה אזרחית אלפי רקטות, קסאמים, גראדים ושאר ירקות – דווקא הם נמצאים ב"טראנס ההיפנוטי של החשכה הרעה, הצדקתנית, העיוורת וחסרת הפרופורציות".
  אחרת איך תסביר פשעי מלחמה רבים וברורים כל-כך המלווים בכל-כך הרבה צדקנות?

  טוב עושה צה"ל שמעיר אותם מה"טראנס" הזה, וטוב תעשה אתה עם תתן מנוח למקלדתך ולנו.

 39. דניאל הגיב:

  למיכאל שרון, תודה על זה שאתה חכם מכולנו, תודה על זה שאתה מצליח להבין את נפשו של הפלסתינאי אבל אף פעם לא את זה של הישראלי. תודה לך שתגובותיך צפויות ובטוחות, ומזכירות לכולנו כמה כיף היה להיות מתבגרים, שהעולם התחלק לטובים ורעים.
  נ.ב-חשבתי שלפי החוק הבינלאומי מותר לירות למקורות ירי, גם אם האויב מסכן את אזרחיו.
  אין מלחמה בלי קורבנות שווא.. אין מלחמה, בעיקר באיזורים צפופים בלי אזרחים נפגעים.
  אז די לתעמולה השקרית, כאילו ישראלך מבצעת פשעי מלחמה. כי אתה יודע טוב מאוד, שאף ישיבת פיקוד בצה"ל לא נעה סביב הרצון לפגוע בהרבה אזרחים, ואם כבר יש ניסיון רב למנוע פגיעה בהם. אז באמת נמאס מזה!! אם מטרת המבצע היתה להרוג אזרחים, היינו רואים אלפי הרוגים. אתה יודע טוב מאוד שהדבר האחרון שישראל רוצה, זה הרג של אזרחים בעזה, בין אם מסיבות הומניות או מסיבות אסטרטגיות.

 40. מיכאל שרון: תודה למעירים אותנו מהטרנס ההיפנוטי של הפטריוטיזם המזוייף. תודה הגיב:

  [בבקשה להציב רק גרסה מתוקנת זאת]

  תודה לכל אותם אנשים יקרים, על שברגעים אלה הם מחלצים אותנו, בהערותיהם ורשימותיהם הניפלאות, הנאמרות מלב חם והגון, מוח בהיר ומפוקח, שלא העלו קרום מקורנף בלהט הפטריוטיזם המזוייף, תודה לכם על שאתם מחלצים אותנו מהטראנס ההיפנוטי של החשכה הרעה, הצדקתנית, העיוורת וחסרת הפרופורציות. אותה חשכה היסטרית היורדת ברגע זה עקב תופי המלחמה ותחושת השיחרור המטעה שמפיח האקשן האולטימטיבי הזה בעזה – הרי איננו משתחררים מכלום, ורק מסתבכים בפשעים קשים נגד האנושות.

  תודה על שאתם מעירים אותנו מההיפנוזה של הרוע ורוח הדמים הכבדה המרחפת כיום כאן, באיצטלות של טוהר, התחטאות "אין ברירה אחרת" ושאר העילות שהרוע נאחז בהם.

  תודה.

 41. פשקוויל למיכאל (שרון) הגיב:

  הבה ונראה מי גזען:

  בתגובתך בכותרת "מיכאל": "אין ציונות שהיא לא רצחנית … הציונות היא סרטן מבחיל וצמא דם וכל תושבי המדינה שלנו יגרום להרגיש בושה שהוא חלק מהמדינה שמבצעת רצח עם!".

  לא צריך להיות גאון מתמטי בכדי להבין שאתה טוען שרוב היהודים בישראל הינם "רצחנים", שכן רוב היהודים בא"י הינם ציונים.

  לעומתך, כותב דביר שר-אבי במאמר האחרון שהתפרסם בגדה השמאלית כי: "90% מהעם הפלסטיני באמת רוצה בשלום", ואצלם להזכירך מדובר בעם שממשלתו הנבחרת שמה לה למטרה ברורה ומופגנת את הפגיעה באוכלוסיה האזרחית בישראל, וזאת ע"י ירי אלפי טילים לעבר יישובים.

  על זה נאמר "צא ולמד", ומסתבר שיש לך ממי ללמוד.
  בינתיים בחר לך בבקשה במה אחרת בכדי להשמיע את השתלחויות הגזעניות שלך.
  כמה אירוני שבחרת דווקא בגדה השמאלית, שכן אתה רחוק מכאן בדעותיך כרחוק מזרח ממערב.

 42. חיזוק לדניאל הגיב:

  הטיעון שישראל מבצעת בכוונה תחילה טבח בפלסטינים תמימים, מעבר לרשעות ולנבזות הגלומות בו, גם מטומטם לחלוטין. האם הטענה היא שלישראל יש אינטרס שייהרגו כמה שיותר אזרחים פלסטינים חפים מפשע? הרי ההיפך הגמור הוא הנכון! האסון התדמיתי הגרוע ביותר מבחינת ישראל הוא תמונות של נשים וילדים מדממים בעזה או בלבנון. אם אמנם, לפי הטענה הנשמעת הרבה באתר זה, מנהיגי ישראל יוצאים בחדוה ובששון לכל מלחמה ושמחים על כל רגע בה, הרי לפי טיעון זה עליהם להיות עקומי שכל לחלוטין אם הם יוזמים טבח המוני של חפים מפשע המעורר עליהם את חמת העולם, כדי שזה יכריח אותם לשים קץ למלחמה! ולא זו בלבד, אלא שהחמורים הללו אינם לומדים מנסיון העבר וחוזרים על מעשה טפשי זה זה שוב ושוב בכל מלחמה ומלחמה. זהו טיעון אבסורדי מעבר לכל גיחוך. מילא לטעון כי מנהיגינו קולוניאליסטים צמאי דם, מחרחרי מלחמה, גזענים ושאר חרפות וגידופים. אבל מטומטמים לגמרי? נו באמת.
  ישראל, כעובדה, לא מבצעת טבח מכוון של חפים מפשע במלחמה. לא זו בלבד, אלא שכמושכל ראשון של שכל ישר צה"ל עושה מאמצים עילאיים כדי להימנע מהרג מיותר של חפים מפשע – לטעמו של השמאל, אם לא מאהבת הפלסטינים אזי מתוך האינטרס העליון שלו עצמו.
  אגב, העובדה שהריגה מכוונת של חפים מפשע בעת מלחמה אסורה על פי החוק הבינלאומי, אין משתמע ממנה בשום פנים כי כל אזרח הרוג מהוה הוכחה לכך שנעשה פשע מלחמה. זהו כמובן פירוש מסולף במזיד המיועד להדיוטות שאינם בקיאים בעניין. מצג שוא זה מופעל בצורה זדונית השכם והערב רק על מדינה אחת ויחידה בעולם – נחשו מי.

 43. אם ישראל מבצעת טבח באזרחים חפים מפשע הגיב:

  אז היא עושה עבודה גרועה מאוד , עם הנשק לה היא יכלה "לטבוח" באלפיי אזרחים ביום אחד , אבל כמה ימים אחריי שהמבצע הזה התחיל ופחות מרבע מההרוגים הם אזרחים . איזה פאדיחה זה בטח בשביל הממשלה- ישראל מנסה לפגוע באזרחים תמימים אבל פוגעת באנשי חמאס בימקום … כנראה זו התעמולה הציונית המרושעת שגורמת למצב להיראות כמו מלחמה כדי להרוג ולפצוע המון אזרחים במהלכה בשביל הכיף …

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים