הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2008 13 תגובות

אני אשקלוני. עירי ספגה במוצאי שבת כ–13 טילים, אשר פגעו בכל שטחי העיר ובמרחביה השונים.


ואני, לצערי, שומע ביטויים מאוד חריפים וקיצוניים בקרב תושבי אשקלון שמאמינים בדרך כלל בפתרון הסכסוך עם העזתיים בדרכי שלום, התומכים כעת בדרכה של הממשלה למלחמה הזאת. אותם שוחרי שלום, תומכים כעת במודע  בהרג ההמוני והסתמי של אנשים חפים מפשע, ואני שואל – למה אתם מיואשים מהשלום? איך קרה שפתאום אתם לא מאמינים בדרך השלום?

אתם המיואשים, טועים. אסור לכם בשום פנים ואופן להתייאש מהשלום, ומדרכה. כול עוד אתם חיים על האדמה הזאת. אסור לכם לעולם. כי 90% מהעם הפלסטיני באמת רוצה בשלום, כי 37 מדינות ערביות באמת רוצות בשלום, כי אסור לכם להיכנע ולהתייאש בגלל הטעויות החוזרות והנשנות של הממשלות בארצנו. אסור לכם.


למרות כל המכשולים והמחסומים הגדולים העומדים בפני השלום, למרות כול הדברים והאנשים המפריעים בכוונה תחילה להרס ולמוות השלום. אנו תמיד חייבים להסתכל על הכוס המלאה, והיא מלאה כמעט עד הסוף.


לכן, לעולם לא לייאוש המכרסם הזה, לעולם לא לחולשת הדעת הנוראה, לעולם לא לאיבוד הדרך והאמונה, לעולם לא לוויתור על הערכים של אנושיות, מוסר, הומניזם ואהבה אשר נמצאים בכול אדם באשר הוא שם.
 
עליכם חובת ההוכחה קיימת ועומדת במקרים קשיים. עליכם להאמין באמונה שלמה שיבואו השלום האהבה והתקווה במזרח – התיכון. אנחנו יכולים וחייבים ביחד מכאן, מאשקלון שדרות ועזה. להביא שלום אמיתי ולבנות עולם חדש ומתוקן, רק אם נאמין באמונה שלה ובתקווה גדולה. לעולם לא עוד לייאוש.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ג’ו קלום הגיב:

  אתה רציני..?
  טוב, אני אסביר לך – אזרחים שיורים עליהם קאסמים מאבדים את האמון בצד השני.

  כן, אני בטוח שאזרחים שיורים עליהם פגזים 150מ"מ גם לא ממש מאמינים בטוב ליבו של השכן, ואני מבין שזה תקף לגבי העזתים החפים מפשע – שניהם.

  אבל,
  שלום בין אוייבים עושים מנקודה של כבוד הדדי שנובע ממאזן אימה מסויים. אני יכול להרוג בך, ואתה יכול להרוג בי, אז בוא נפסיק ונעשה הסכם. כל עוד יש צד שלא מוכן להילחם, לעולם לא יהיה שלום.

  מעבר לזה, מאיפה אתה בדיוק מביא את הסטטיסטיקות שלך..? 90%, באמת..? צריך להזכיר לך שהחמאס הוא השלטון הנבחר, ולא, למשל, ה"אלטרנטיבה" [זה היה שמה של תנועת השמאל החילונית שרצה לצד החמאס והפת"ח לבחירות, ואני מזכיר לך אותה כדי שלא תדקלם שוב את השקר הקבוע ש'הפלסטינים בחרו בחמאס כמחאה'. היתה עוד אופציה, והם לא בחרו בה]?

 2. איציק-גם מאשקלון הגיב:

  אני אגיד למה אני מיואש מהשלום:
  בשנת 1991 היה כיבוש מלא של כל הגדה ורצועת עזה ולא היה בכלל שלטון פלסטיני.
  חוץ מכמה פיגועי סכינים באותה שנה לא קרה כלום.
  כיום איין בכלל התנחלויות ברצועת עזה ונעשה סנסיון לסיים את הסכסוך ומה שקורה זה שיש יותר טרור ויותר שנאה מצד הפלסטינים.
  אני את המסקנות הסקתי-שלום לא בדורנו

 3. תשובה- הגיב:

  סגור העיניין,חזרנו להאמין.

 4. עומר ק הגיב:

  אני אומר שזה יפה ואני לא אומר את זה בנימה סרקסטית. אבל ממסיסמאות לא יגיע שלום.
  אזרחי הדרום שחוטפים רקטות כבר 8 שנים וחוטפים מטחים כבדים בימים האחרונים לא רוצים לשמוע את כל זה. גם לא תושבי עזה אחרי התקפה כבדה. זה לא קשור לעובדה שהמלחמה הזאת לא תביא שום תוצאה חיובית. נכון, זה לא הגיוני להשיב אש ולחזק את החמאס. נכון, נהרגים אזרחים חפים מפשע. זה לא עיניין של שכל אלא של רגש. וכשאתה מושך את זה עמוק יותר לזירת הרגש עם סיסמאות שלום אתה לא תנצח כי הרגשות החזקים של מי שאיבד מישהו יקר באירועים האחרונים הם יותר חזקים. זה לא כוחות.
  השמאל הרדיקאלי נכשל בימים האחרונים. הוא נכשל כמו שהוא תמיד נכשל בכך שסמכנו על הציבור שיחבר אחד ועוד אחד ויבין את המצב. אז זהו, שזה לא ככה. ובעוד אנו צועקים סיסמאות רגשניות, הצד שמנגד מסביר להמונים את הגירסה שלו ונותן לו את התירוצים להמשך שילהוב היצרים הזה שגורם להם לתמוך במלחמה.

 5. אלון הגיב:

  האמונה בשלום מרשימה מאד, בלא קשר למידת הריאליות שלה. אבל לנסות לשכנע אותנו ש-90% מהעם הפלסטיני רוצה בשלום ו-37 מדינות ערביות רוצות בשלום? לא נסחפת קצת? "אסור לכם להכנע ולהתייאש בגלל הטעויות החוזרות ונשנות של הממשלות בארצנו"?
  ידידי הנכבד, השלום לא יגיע בלי שנראה את המציאות כפי שהיא באמת. הממשלות בישראל אמנם עשו טעויות, אך אלה מתגמדות לעומת הטעויות (אם אפשר לכנות אותן כך) של הפלסטינים ומדינות ערב. לצערי כל ניסיון להסביר זאת בפרטים הוא ברכה לבטלה, משום שאתה אטום לגמרי לכל אפשרות שהאשמה למצב אי-השלום באזורנו נובעת מגורם אחר כלשהו לבד מהממשלות בישראל. אתה שבוי באידיאה פיקס שהגורם לה אינו טמון במציאות ריאלית אלא באידיאולוגיה עיוורת.
  אף שהסיכוי שתתעורר אי פעם למציאות קלוש מאד, בכל זאת, אפשר לפחות לקוות. כאשר אנשים כמוך יפסיקו להיות עוורים ויחדלו מן ההרגל להאשים גורם אחד ויחיד בכל צרות העולם (ובכל צרות המזרח התיכון), רק אז יהיה סיכוי כלשהו לשלום.

 6. אגוזי הגיב:

  רק לא כתבת איך אתה מציע "להביא שלום". סתם לכתוב מעין "תפילה", אין בזה תועלת. מה אתה מציע לעשות? שלום? איך? הרי החמאס לא מוכן לוותר על אף גרגר חול מפלסטין, הם אומרים זאת במפורש, אתה לא מאמין להם? הם לא מכירים בזכות היהודים למדינה עצמאית, ולא יחתמו שלום עם מדינה יהודית בגבולות 67 בלי מה שמכונה "זכות שיבה", שפירושה חיסול המדינה היהודית. אז מה הבכי והנהי הזה שלך? במה אתה רוצה לשכנע? את מי אתה רוצה לשכנע?

 7. אוהד בן הגיב:

  אתה נאיבי ברמה מסוכנת,ההשתפכות שלך נחמדה אבל ברמה המעשית הגישה הזאת מסכנת חיים .

 8. יוסי מלמיאק הגיב:

  רוב האנשים מאמינים. אבל הם שותקים. הם מפחדים שהם לבד

 9. 90% מהערבים רוצים שלום הגיב:

  טעןת
  100% מהערבים רוצים שלום.
  100% מהיהודים רוצים שלום.

  אפעס, הבעיה הקטנה שיותר מדי מאמינים שהתנאי ההכרחי לשלום הוא שה"אחר" יתאייד.

  כשיהיה לך רעיון איך עוקפים את המכשול הזניח הזה, אל תשכח להודיע לנו.

 10. ניסים אדרי הגיב:

  ראינו מטהרן ועד נואקשוט, ובעיקר את ערביי ישראל. כמה הם רוצים שלום.
  הערבים לא הסכינו, לא מסכינים ולא יסכינו עם קיומנו פה.
  העימות הוא עימות דתי. נקודה.
  90% מהפלשתינים רוצים שלום? 37 מדינות ערביות?
  חחחחחחחחח. הפכת לסטנדאפיסט לעת מצוא?

 11. אורנה לביא הגיב:

  מכל המגיבים עד כה, רק יוסי מלמיאק צודק, אבל הוא רק אומר את דעתנו, בלי לנמק אותה.
  הייייייייי חברים, אתם רוצים שלום? אם תפסיקו להילחם, "תכתתו טנקיכם לטרקטורים", יבוא השלום. ראינו את זה כבר עם מצרים וירדן, ועם עוד כמה ארצות ערב רחוקות יותר.
  לא נמאס לכם לחיות תחת אש?
  לא נמאס לכם להיות חיילים כל חייכם?
  לא נמאס לכם לצאת למילואים בדיוק בזמן טקס קבלת התארים באוניברסיטה?
  בואו נושיט ביחד את ידינו לשלום!
  בואו נסרב לכל פקודה מלחמתית!
  כל פקודה צבאית, כולל צו גיוס, היא פקודה מלחמתית!

 12. נתן. הגיב:

  אולי הם רוצים שלום אבל יש להם דרך משונה להראות את זה…..

 13. בני מפז הגיב:

  ידידי ,השלום שאתה מציע מזכיר את הפייסנים והפצפיסטים שניסו לפייס את היטלר והנאצים ,בסופו של דבר כפי שידוע שני הצדדים הנאצים ואיתם הפצפיסטים והפייסנים הביאו בחיבור המוזר בינהם את המלחמה הקטלנית והעקובה בדם הנוראית ביותר בהיסטוריה.אקווה שהשמאל הקיצוני יתעשת ויפסיק את תמיכתו העקיפה בחמס.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים