הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2008 35 תגובות

היום הראשון של מלחמת ישראל בעזה, הוא כמעט העתק של ראשית מלחמת לבנון השנייה. הפצצות מסיביות של חיל האוויר, גיבוי מוחלט למלחמה מצד הכתבים הצבאיים של כל הרשתות הפועלים כשליחי דובר צה"ל ומתפעלים מהביצועים של חיל האוויר, כל הפרשנים והאורחים באולפני הטלוויזיה והרדיו, מסחריים כציבוריים, מורכבים מתומכי המלחמה, ועמדות המתנגדים למלחמה לא נשמעות.

כל המפלגות הציוניות והדתיות תומכות במלחמה. אפילו מרצ "החדשה", לא היה בה העוז לעמוד מול תופי המלחמה, והוציאה גילוי דעת שתומך בפעולה צבאית. העיקר להיות בתוך הקונסנסוס החמים. ראש הממשלה יודע להעריך זאת, ובהודעתו לאומה הוא מודה למנהיגי המפלגות התומכות מהאופוזיציה: נתניהו, ליברמן ואורון.


איזו חברותא. יש משהו בד.נ.א הציוני והדתי לאומני שמקשה על התנגדות למלחמה מיומה הראשון. רק כשהמלחמה נכשלת, אז הם יוצאים מהחורים מלאי ביקורת – לא נגד המלחמה ככזו אלא בנוסח "אנחנו היינו עושים זאת יותר טוב".


ראש הממשלה מקריא הודעה לאזרחים, כל הרשתות מעבירות אותה בשידור חי ללא שאלות של עיתונאים– בצפון קוריאה זה לא נעשה אחרת.


ראש הממשלה מבטיח כי לא ייפגעו אזרחים אבל רשתות הטלוויזיה בכל העולם מלאות בתמונות זוועה של ילדים הרוגים ופצועים. מספר ההרוגים מגיע למאות, ומספר הפצועים הולך ומתקרב לאלף הראשון, והיד עוד נטויה, כפי שמודיעים הפרשנים והכתבים הצבאיים. מזכיר את הטבח במחנות הפליטים סברה ושאתילה במלחמת לבנון הראשונה. עוד פשע מלחמה בסדרה ישראלית שסופה אינו נראה.


אין ספק שישראל היא בעלת עוצמה צבאית שעולה עשרות מונים על זו של החמאס. אין קאסם שיכול להתחרות ב-60 מטוסי 16F. גם בלבנון הייתה ישראל בעלת העוצמה הצבאית, אבל ככל שחלף הזמן התברר כי המטוסים לא יכולים לשתק את הירי לצפונה של ישראל ובסופה של מלחמה בת חודש ומעלה, ישראל יצאה פגועה ומושפלת.


ביום הראשון למלחמה בעזה שלטון החמאס הופתע. כך גם היה בלבנון. עתה נותר לחכות, האם ירי הקאסם לישראל יימשך חרף תקיפות חיל האוויר של ישראל. אם החמאס יתאושש ממכת היום הראשון וימשיך לירות קאסמים, גראדים ופצמ"רים לעבר ישראל, תסריט לבנון יחזור על עצמו, ובתודעה הציבורית תצא תנועת החמאס כמנצחת.


בינתיים מכינים דוברי השלטון (ח"כ קדימה צחי הנגבי) את הציבור לפעולה קרקעית, שהרי חיל האוויר לבד לא יכול להפסיק ירי תלול מסלול. כאשר ייפלו החללים הראשונים, ולוויות צבאיות ילכו וישתלטו על מסכי הטלוויזיה, צהלת ההתפעלות מפעולת חיל האוויר תפנה מקומה לבכי המשפחות. בישראל לוויות צבאיות הן חלק מהגיבוש הלאומי.


גם אם יתברר כי המלחמה תיגמר בהישג ישראלי, ראוי להתנגד לה, כי יש אלטרנטיבה לא אלימה. מוסכם על הכול שחובת הממשלה להגן על אזרחיה ולהבטיח כי תושבי הדרום יחיו בשלווה ללא ירי לעברם.


השאלה המבדילה בין תומכי המלחמה למתנגדיה, היא, באלו אמצעים? אני סבור כי דרך מו"מ והסרת הסגר והמחנק תביא פירות מהירים ויעילים יותר מכל מלחמה.


צודקת ממשלת ישראל כאשר היא מצהירה כי אף ממשלה לא הייתה משלימה עם ירי לעבר שטחה. אבל אף ממשלה גם לא יכולה להשלים עם הפיכת שטחה לבית סוהר, בו חיים האזרחים במצוקה כלכלית נוראה, עד לסף רעב, כפי שקורה בעזה.


יש למלחמה היבטי סיכון נוספים. יתגברו הניסיונות לפעולות מתאבדים בתוך הקו הירוק, שעלולות לגבות מחיר יקר בחיי אדם. התסיסה הפונדמנטליסטית אצל הפלסטינים ובמדינות השכנות תגבר וכך גם העוינות לישראל.


אשר על כן, הפתרון למצוקת הפלסטינים מחד גיסא ולישראלים בדרום מאידך גיסא, הוא הסרה הדדית של מה שאי אפשר להשלים איתו: המצור והירי.


הפלת שלטון אוטוריטארי פונדמנטליסטי היא בהחלט מטרה ראויה מנקודת מבטם של שוחרי דמוקרטיה וזכויות אדם, אולם זה לא יעשה באמצעות כידוני שלטון קולוניאלי.


תנועת החמאס נולדה והתעצמה בתקופת הכיבוש הישראלי ולעתים אף בעידודו במסגרת מדיניות הפרד ומשול. התרומה הישראלית החשובה ביותר להפלת שלטון החמאס תהיה בסיום הכיבוש. במקום שיש לאנשים תקווה, פונדמנטליזם דתי יימצא בנסיגה. ישראל מונעת תקווה מהפלסטינים. 

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. אריק הגיב:

  תודה על הדברים ועל עצם הנסיון להשמיע קול.
  הולך ונהיה מפחיד להשמיע קול.
  דבר נוסף- אני מבין ומסכים עם הטיעונים. אני פשוט מרגיש שהשאלה עכשיו היא לא של שקלול אלטרנטיבות אלא של מצב חירום ואסון אנושי. מאות אנשים נטבחים ממש מתחת לאפינו. האם אנחנו יכולים לעשות משהו כדי להפסיק את הטבח ?
  אני מרגיש שישנם רבים שמתנגדים ל"מבצע" (כולל- ובעיקר- במשפחות של החיילים שנקראים לשירות) אבל אנו מבודדים, מפחדים , שותקים ולא יודעים מה לעשות ואיך להגיב.
  אשמח לכל התייחסות ועצה

  אריק

 2. איתי הגיב:

  "ראש הממשלה מבטיח כי לא ייפגעו.. רשתות הטלוויזיה בכל העולם מלאות בתמונות זוועה של ילדים הרוגים ופצועים. מספר ההרוגים מגיע למאות, ומספר הפצועים הולך ומתקרב לאלף הראשון"

  המספר כרגע עומד על אזרח אחד על כל חמישה פעילי חמאס. נכון יש אזרחים הרוגים, והCNN מלא בתמונות שלהם אבל הרוב המכריע של ההרוגים הם לוחמי צבא עויין..
  המלחמה (עד כה) עומדת בתקנים של החוקים ההומניים למלחמה.

  "להפלת שלטון החמאס תהיה בסיום הכיבוש. במקום שיש לאנשים תקווה פונדמנטליזם דתי יימצא בנסיגה. ישראל מונעת תקווה מהפלסטינים."

  כ73% מהפלסטינים הצהירו כי הם תומכים בהסכם שלום, אני בהחלט רואה איך נסיגה מיידית מן השטחים תוביל לירידת כוח החמאס ב50%-60%, אבל התמודדות עם ירי מתמיד לתקופה של מספר חודשים ללא תגובה ישראלית נראה לי לא ראלי , הציבור לא יהיה סבלני להפגזות חוזרות ונשנות וכניסה צה"לית הרת אסון לחיי האזרחים בעזה תגיע בכל מקרה.

  מדובר בשני עמים פונדמנטליסטים ברמה כזו או אחרת, המלחמה הייתה בלתי נמנעת אחרי שהחמאס שבר את ההסכם. כמובן שבעקבות הפעולה כוח החמאס יגבר, וירי לעבר ישראל יהיה כבד יותר.. אבל כל זה בלתי נמנע. תקוותי היא ששיתוק החמאס אחרי פעולה קרקעית ישאיר, אולי, מספיק זמן לעזרה הומניטרית לתושבי עזה ושיקום כלכלי כולל, שם מקומו של השמאל במלחמה הבלתי הנמנעת הזו..

 3. מושון לאריק הגיב:

  אני לא יודע על איזה "פחד" אתה מדבר.
  כאן בגדה השמאלית אתה מוקף אנשים שמתנגדים בצורה אוטומטית לכל פעולה ישראלית באשר היא, הם עושים זאת ללא פחד אבל גם ללא מחשבה.
  זו סתם הפעלת נוסחא: ישראל עושה רע, אויבי ישראל עושים טוב.
  מלבד זאת הרשה לי להזכיר לך שדווקא במדינות אחרות (איראן, סוריה, מצרים, ולמרבה האירוניה – עזה תחת שלטון החמאס) זה מפחיד להתנגד לפעולות הממשלה. כאן אתה יכול ומר מה שאתה רוצה. אז בבקשה אל תהפוך את ישראל למדינת משטרה ותפברק "פחד" מהשמעת דעה.

 4. אורן בראל הגיב:

  אל תפחד אריק זה יסתיים מהר מכפי שאתה חושב
  אך עם תוצאות חיוביות לשם שינוי…אני מרגיש את זה
  וץץץלא עלה בדעתך להזכיר שבין מאות ה"נטבחים" היו גם אנשים שמבקשים את דמך?

 5. יובל הגיב:

  בקשר למצור על עזה. יש לרצועה גבול יבשתי עם מצרים. ישראל לא שולטת בו. אז איך אפשר להאשים את ישראל במצור?
  כן, יש מצור ימי מסוים (לא מוחלט, כמו שגדעון ספירו בוודאי יודע), אבל לישראל אין שום מחויבות לאפשר סחר ישבתי מתוך שטחה עם רצועת עזה, וכמו שאמרתי – יש גבול יבשתי עם מצרים.

  אני שואל מתוך רצון אמיתי להבין.

 6. משה דביר הגיב:

  גדעון היקר ישנו משפט דווקא ערבי האומר "אם אינך יכול לנצח את האריה אל תמשןך בזנבו" לצערי החמאס מושף בזנב שלנו די הרבה זמן

 7. אודיסאוס הגיב:

  לאריק..
  81% אחוזי תמיכה במבצע בעזה, זה אחוז שלא ישוער.. ואתה מרגיש שישנם רבים שמתנגדים? אולי כדאי לבחון מחדש את רגשותיך, אולי כדאי להתחיל לבחון את המצב בצורה "ריאלית" יותר.

  האמת היא שאתם יכולים לעשות משהו כדי להפסיק את הטבח, כן בהחלט!
  אתם יכולים:
  1. לפנות לחמאס ולבקש שיפסיק להפגיז את ישובי הדרום.
  2. לפנות לחמאס ולבקש כי יתחיל להשקיע את מרצו, זמנו וסיוע החוץ הנכבד שהוא מקבל ברווחת תושבי עזה במקום ברווחת מנהיגיו, רכישת נשק והיערכות לעימות, תוך ווידוא כי עמו נשאר בנחשלות מפגרת ובמצב אנוש.
  3. לפנות לחמאס ולבקש כי יכריז על סיום הסכסוך ועל הרצון ליצור דו קיום בדרכי שלום עם מדינת ישראל.
  4. לאחר קיום כל אלה (כולל מתן ערובות ווידוא כי לא מדובר בעוד "מס שפתיים" כפי שקיבלנו עד עתה מהפלסטינים) ניתן יהיה להסיר את המצור ולצאת לדרך חדשה זה בצד זה.

  אבל, במקום זה מה שסביר שתעשה הינו:
  1. תאשים את מדינת ישראל באחריות בלבדית למצב, תוך ראייה "אורווליאנית" של ההיסטוריה וחלוקתה לעובדות "טובות" ועובדות "רעות".
  2. תתבע ממדינת ישראל לכפוף ראשה בפני ארגון טרור מטורף, ברברי וצמא דם (שניתן בהחלט להשוותו לחיה הנאצית..).
  3. תפעל במסגרת מערכת ערכים כפולה, בהם אתה מגנה פעולות לא על פי מהותן אלא על פי מי שיוזם אותן (אותנו אתה מגנה, את הפלסטינים לא).
  וכל עוד תפעל כך כל אתה תשאר:
  1. הזוי
  2. מיעוט
  3. מתוסכל

 8. דוד מרדכי הגיב:

  לגדעון ספירו
  תגיד לי איפה אתה גר? אשקלון ? שדרות ? נתיבות ? בטוח שלא
  תאר לך שהילדים שלך היו צריכים לסבול 7 שנים כל יום אזעקות ?
  צריך כבר לסיים את המצב הזה
  אתם לא חווים כלום אז זה לא ממש מפריע לכם

 9. רמי הגיב:

  המלחמה הנכחית (בערך העשירית מאז החליטו בנגוריון וחבריו להוריש את הפלסטינים ולרשת את ארצם) איננה מלחמה מיותרת. זו מלחמת גאולת הארץ או מלחמה פושעת, תלוי בנקודת המבט, אבל בוודאי לא מיותרת. זו אינה מלחמה על עזה ולא על שלומם של תושבי עוטף עזה, כי אם על שאריות השלל והבז של 1967 בדמות התנחלויות "חוקיות" ולא חוקיות בגדה המערבית, על אדמה פלסטינית פרטית וציבורית. החמאס הם אכן "ילדים רעים" ולא יהא קל להסתדר אתם, אבל נכונות חד משמעית וכנה של ישראל לסגת לחלוטין מן הגדה המערבית (עם החלפות שטחים קטנות ומסכמות) תקטין ותחליש את חמאס ותחזק את אלו שקראו הידד אחרי הסכמי אוסלו. רוב רובו של העם הפלסטיני מסכים לחלוקה צודקת של הארץ בין שני העמים. כמובן שההסדר צריך לתקן גם העוול ההיסטורי של הנכבה והפליטים וגם לבעיה זו יש פתרונות טובים ומוסכמים, כפי שהוכח מיוזמות ז’נבה וסרי נוסייבה. אבל האמת היא שישראל אינה מוכנה להרפות מטרפה ועושה צחוק מאלו בצד השני אשר נושאים אתה בתום לב וכך מחלישה את מתוני הפלסטינים ומחזקת את הנטיה לקיצוניות. מבחינתם של אנשי ארץ ישראל השלמה זו אפוא מלחמה חיונית ביותר ואילו מבחינתם של בני התרבות זו מלחמה אימפריאליסטית ופושעת. שמעתי זה עתה את עמוס עוז אומר בקול ישראל כי האשמה רובצת על חמאס "במאת האחוזים", כלומר האיש רוחץ בנקיון כפיו ומטיל את מלוא האחריות על הצד השני… כאילו לא כבשנו את עזה והתנחלנו בה 35 שנים, וכאילו לא הרגנו בהם אלפים ורבבות למען גושי קטיף ושאר גנבות של קרקע ומים וכאילו לא השפלנו אותם באמצעות ממשל צבאי שאסר עליהם אפילו להרים דגל. ואפילו בימים אלו של אחרי הבריחה מעזה הקרויה "התנתקות", כאילו אין אנו ממשיכים להטיל עליהם סגר ומצור אין יוצא ואין בה ומרעיבים ומענים אותם ומפציצים אותם מפעם לפעם. לפי ע"ע אנחנו צדיקים גמורים ("100% באשמתם") והם יורים עלינו קסמים להנאתם. הזהרו ממתק השפתיים העמוסוזי הזה, שהוא רהוט ונאה אבל בשורתו היא ההפך מבשורת עמוס הנביא, ששנא עוול ותיאב שקר. עמוס דהעידנא הוא מתחסד וטובל ושרץ בידו, וכבר אמרה מי שאמרה, שהצבועים יותר גרועים מהרשעים.

 10. יובל הגיב:

  תודה לכל מי שענה לי. במיוחד למי שענה בשם רן הכהן : "המעבר היחיד שאינו בשליטה ישראלית (אבל בפיקוח ישראלי) הוא מעבר רפיח, אשר בו מותרת כניסתם של "תושבי הרצועה" בלבד (לא של אנשים אחרים, ולא של סחורות). הקביעה מיהו "תושב הרצועה" נתונה בידי ישראל. כל יתר המעברים (לאנשים ולסחורות) נמצאים בשליטה ישראלית מלאה."

  עכשיו, אולי אני דביל, אבל מה זה השטויות האלה? יש גבול יבשתי בין הרצועה ומצרים של X קילומטרים? יש. אין שם נוכחות ישראלית? אין.
  יש איזושהיא בעיה לבנות מעבר גבול לסחורות? אין.
  אז אומרים שארה"ב מצווה על מצרים שלא לעשות זאת. בסדר. איך שלא נסובב את זה, המצור על הרצועה אינו אשמה בלעדית של ישראל. גם מצרים מטילה מצור על הרצועה.

  המגיב אור כתב שחמאס דרש פתיחת מעברים בתמורה להמשך הרגיעה. זו לא כל האמת. הוא גם דרש החלת תנאי הרגיעה על כל שטחי הגדה. נהדר לא? הפסקת אש ורגיעה בכל השטח!
  אז זהו, שממש לא. למה? כי זה אומר שצה"ל היה מפסיק לפעול נגד פעילי חמאס בגדה, וזה (קרוב מאוד לוודאי) אומר שחמאס היה עושה לפת"ח בגדה בדיוק מה שהוא עשה לו ברצועה. ומה אז?
  במוקדם או במאוחר, בדיוק מה שקורה עכשיו, רק בתנאים הרבה יותר גרועים לישראל- ראשית, כי ישראל תצטרך לפעול גם בגדה וגם ברצועה סימולטנית, ושנית, כי בתוך הרצועה החמאס מצויד במיטב הנשק האיראני ומואמן ע"י מיטב המומחים ללוחמה זעירה והפעלת רקטות של החיזבאללה,ובגדה- תשתיות הטרור שהביאו לנו את הפיגועי ההתאבדות של האינתיפאדה השניה משוקמות ומוכנות לפעולה.

  והיה וכל זה יקרה, המצקצקים יצקצקו ויוכיחו את מנהיגי ישראל: "אבל למה במלחמה, למה לא במשא ומתן?"
  וכאן מגיעים לשאלה האמיתית. לאיזה הסכם אפשר להגיע עם החמאס שיתן שקט? (אני אפילו לא מדבר על שלום, חס וחלילה, אלא שקט. אין קאסמים, אין פצמר"ים, ולא גראדים וגם לא גראדים משופרים)
  בתור שמאל ציוני שמאמין שלעם היהודי יש זכות למדינה (תקראו לי פאשיסט, תצלבו אותי בכיכר הגדה השמאלית, אבל ככה אני חושב), וגם מאמין שהסכמה לזכות השיבה כמו שהחמאס מפרש אותה היא לחלוטין מחוץ לתחום (כי היא תגרום לכך שישראל תפסיק להיות מדינה יהודית וגם כי היא תגרום למדינה להפוך לאמבטיה קטנה וחמימה של דם שבה כולנו נשתכשך בסבבה) איזה מין הסכם אפשר לחתום עם החמאס?

  כמו שאני רואה את זה, אין הסכם כזה. כי הדרישה האולטימטיבית שלהם למימוש זכות השיבה זה משהו שישראל לעולם לא תסכים לא, אלא אם כן חד"ש והמפלגות הערביות יהיו גוש חוסם של 61 מנדטים. כאמור, לא בימי חיינו.

  בקיצור- עימות עם החמאס יגיע בסופו של דבר, ולדעתי, צריך להיות תמים או עיוור כדי לחשוב אחרת (או לחשוב שזכות השיבה זה אחלה). ואם כבר עימות, אז עדיף עכשיו, כי אחר כך יהיה קשה הרבה יותר.

 11. ליובל הגיב:

  מצרים סגרה הרמטית את הגבול עם עזה לפני שנתיים, במצוות השליטים האמריקאים.

 12. רמי מנסה להשיב ליובל הגיב:

  שאלתך לא פשוטה. עובדה היא שהגבול בין הרצועה הפלסטינית ובין מדינת מצרים ברפיח סגור למעבר אנשים וסחורות. סטודנטים הלומדים בחו"ל או בגדה אינם רשאים לצאת. ישראל היא אינטרסנט מובהק בסגר זה כי באמצעותו היא מנסה להכניע את החמאס (או לאמיתו של דבר את העם הפלסטיני שעשה את בחירתו הדמוקרטית). כיצד מצליחה ישראל להשיג הישג זה של שיתוף פעולה מצד מצרים? מדוע מסכימה מצרים לשמש סוהר לישראלים ולהוציא עבורם את הערמונים מן האש? התשובה נעוצה בשני עניינים. ראשית הסכם השלום ישראל מצרים פירז לחלוטין את האזור הקרוב יותר לגבול ישראל. ישראל הסכימה לעבות את קו השיטור בתנאי שיחסם הגבול באופן הרמטי. מצרים משתפת פעולה מאינטרסים שלה, דהיינו אי נכונות לקבל אליה אוכלוסיה פלסטינית ממורמרת ומסוכנת ליציבות המשטר ורצון להחניף לישראל שבידה המפתח לברז הדולרים מארה"ב. עד כאן נסיון לא מלא ולא מספיק משכנע להשיב לשאלתך. יש עוד אלמנטים חשובים שהתקשורת אינה תורמת להבהרתם וזו לשון המעטה. בבוא היום נדע אבל בינתיים מעדיפים מישהם שלא נדע. לכן שאלתך מאוד נכונה. אני מקווה שתקבל עוד תשובות וגם אני אקרא אותן. לבסוף אציין כי ישראל הרסה את שדה התעופה של הפלסטינים בדהניה ובמקביל מנעה ומונעת הקמת נמל בים של רזה. אלו עובדות כוחניות ידועות ואם אתה מדבר על הגבול עם ישראל ועם מצרים, זכור שקיימים גם גבולות הים והאויר שבשליטת ישראל והיא סוגרת אותם הרמטית. הסוף יהיה כמו שאמר ערפאת: שישתו את הים של עזה.

 13. לרמי הגיב:

  מלחמה מיותרת היא תמיד מלחמה פושעת, כך שהכותרת של ספירו במקומה.

 14. פשעי מלחמה הגיב:

  לירות קסאמים לעבר אוכלוסיה אזרחית יכול להיות פשע מלחמה ויכול להות גם לא…
  לירות על סיום מסדר של משטרה שנמצאת תחת שלטון חמאס יכול להיות פשע מלחמה או לא (או שאולי יהיה הסכם שלא פוגעים בג’ובניקים משני הצדדים…)
  לא לתת לחייל שבוי לראות נציג של הצלב האדום – כנ"ל…
  למכור סמים בכדי לממן פעילות טרור…כנ"ל…
  להשתמש באוכ’ כמגן אנושי – כנ"ל
  לשלוח אדם המאובחן כמפגר עם חגורת נפץ ולהבטיח לו גן עדן – כנ"ל.
  להתפוצץ בתוך אוכ’ אזרחית – כנ"ל
  השאלה היא איזה צד אתה בוחר לקחת…מי שמעוניין לקחת את הצד של המשטר שמציב אותו כיעד משני לחיסול בשנייה שהוא יסיים עם היעד הראשוני…שיערב לו. וברוח ההשוואה של ספירו לשואה בכל דבר ועניין – אלו ששיתפו פעולה עם הנאצים עשו זאת מתוך מחשבה שזה מה שיציל את החיים שלהם – מה שיצא הוא שהם פשוט תמיד היו בידיים של הנאצים ומתו גם כפחדנים וגם כבוגדים…אבל מה לעשות…כמו הקומוניזם ככה השמאל הרדיקאלי – תמיד יש כמה שגם אחרי שרעיון מת /גוסס עדיין מאמינים שאפשר להחיות אותו לאנשים מבפנים זה נראה נוסטלגיה או תקווה אבל למציאותיים זה לא נראה יותר מטימטום מעורר גיחוך.

 15. שהפסקת האש תגיע במהרה הגיב:

  למען תושבי הדרום ולמען תושבי רצועת עזה.

 16. אביעד הגיב:

  מעניין לראות שרבים באתר כותבים סיסמאות בתקווה שהן יחפו על אי הדיוק, ועל המציאות.
  די לכתוב, "טבח", "מרחצ דמים". זאת מלחמה, וכן במחלחמה מתים בני אדם, זה נורא וזאת מציאות אנושית קשה אבל להציג כאילו ישראל אחראית לטבח, זה שקרי ומוגחך. ע"פ מקורות באו"ם ובעיתון הגרדיאן("אוהד" ישראל), יותר מחמישים אזרחים נהרגו. אני לא מנסה להקל ראש במותם, אך להציג כאילו מאות ההרוגים הם אזרחים תמימים שישראל רוצה להורגם זה שקר מוחלט.
  מה שעצוב הוא, שאנשים מהשמאל הישראלי, שלא נמצאים תחת שטיפת מוח של ערוץ אל מנאר ואל ג’אזירה, יודעים היטב שישראל לא מכוונת לאזרחים בין אם מטעמים הומניים ובין אם מידעיה שכל פגיעה באזרחים מפעילה לחץ על ישראל להפסיק את המבצע. מישהו פה באמת חושב ש-50 אזרחים הרוגים באיזור הצפוף בעולם, הנמצא תחת מתקפה של אחד הצבאות החזקים באיזור, נחשב "טבח" "רצח עם". קשה להקשיב לטיעונים רבים ונכונים של אנשי שמאל, כאשר הם עוטפים אותם בפומפוזיות מגוחכת שמנותקת מהמציאות. ישראל צריכה להישפט במושגים מציאותיים ולא אידיאלים.
  ועוד דבר, תפסיקו לנסות להתעטף באצטלה של "צדיקים נרדפים" אתם לא זה ולא זה. לכו להפגין, תתראיינו בטלוויזיה, תכתבו בעיתון, אך אחד לא רודף אותכם. תתבגרו, העולם מורכב יותר מהשקפת עולם של נער מתבגר.

 17. אור הגיב:

  במשך החודשים האחרונים כל ישראלי מצוי ציקצק בלשונו חדשות לבקרים וטען "יפסקו הקסאמים- יפסק המצור. הם יכולים להפסיק את זה מתי שהם רוצים. אנחנו רק מגינים על עצמנו".
  הסתיימה הרגיעה, והחמאס המרושע (עם ובלי מרכאות) דרש- המשך הרגיעה, בתמורה לפתיחת המעברים. אבל הפלא ופלא, ישראל התמימה והמתגוננת אמרה לאו- המשך הרגיעה "בתמורה" להמשך המצור.
  והנה נחשף השקר הגדול של התעמולה הישראלית- לא את הפסקת הקסאמים הם דורשים, כי אם את הרס שלטון החמאס.
  באולפן דובר צה"ל ביום שבת היו אפילו אישים ישראליים שאמרו זאת בבירור, למשל גיורא איינלד ודב וייסגלס.
  ולשם כך הם משתמשים בדוקטרינה החדשה של הצבא המוסרי בעולם- הפעלת לחץ מסיבי על האוכלוסיה בשביל "שיפילו את החמאס". הם באמת מגלים הבנה עמוקה בדינמיקה של מהפכות…
  לשם זה המצור על עזה- לא לשם הפסקת הקסאמים.
  אם רוצים להפסיק את הקסאמים פשוט אפשר להסכים לתנאים שהחמאס דרש- המשך הרגיעה תמורת פתיחת המעברים. הרי זה מה שישראל טענה שהיא רוצה כל הזמן.

  עוד שקר שבו מאמין בכל ליבו הישראלי המצוי הוא "שאנחנו החסודים והרחומים נותנים להם מטוב ליבנו היהודי הספקה למרות שהמרושעים יורים עלינו".
  אז קודם כל, ישראל לא נותנת שום דבר בחינם, על הכל משלמים.
  שנית, ישראל מונעת הקמת נמל, שדה תעופה וכו’, אז אין ברירה אלא לקנות מישראל (והקשר הזה הוא לא תמים, אינטרס עליון של המעמדות השליטים בישראל יצור תלות כלכלית פלשתינית בישראל, כפי שעשו במשך כל שנות הכיבוש. אפריים דווידי מצביע על זה במאמר ישן שלו שמופיע כעת).
  כמו שמפורסם כרגע ב-ynet, החמאס אומר שלא יפסיק את הירי לפני הפסקת אש, וממשלת ישראל (קרי- הבית הלבן) דורשת מהחמאס להיכנע לכל הדרישות הישראליות (קרי- גם הפסקת אש ו ג ם מ צ ו ר) לפני כל הפסקת אש.

  כמובן שאין להבין שאני תומך בחמאס. כל ציוני מצוי שנכנס לאתר ורואה תגובות נגד מדיניות הממשלה הקדושה מייד טוען- "אתם תומכי חמאס".
  אז לא. החמאס מבצע גם פשעי מלחמה ציניים, ובסופו של דבר הטקטיקה שלו אפילו לא עובדת.
  אבל ניתן היה לפתור את כל הסיפור פשוט ע"י הפסקת המצור ולא ע"י הרג המוני, שעלול להגיע גם לתוך ישראל בפיגועי התאבדות.

  שוב גם מתברר שמרצ היא קודם כל מפלגה ציונית- קרי תומכת בשלטון של זכויות יתר ליהודים ועליונות צבאית מוחלטת, ורק אחרי זה מפלגת שמאל (אם בכלל). זה חומר למחשבה לכל איש שמאל ששקל אולי להצביע בעד הקרנפים.

  לסיכום- ממשלת ישראל מונעת רגיעה בגלל הרצון ההזוי שלה למוטט את שלטון החמאס (לכך יש רק דרך אחת- כיבוש עזה ושלטון צבאי, או שלטון משתפ"י), וכל זאת בגלל הרצון שלה לקונן יחסי שליטה ניאו-קולוניאלים בינה לבין ישות פלשתינית סמי-עצמאית.
  מדיניות ממשלת ישראל נפשעת ואימפריאליסטית (גם אם לפעמים הקורבנות שלה נוקטים בעצמם במדיניות נפשעת ומבצעים פשעי מלחמה. הרי סוף סוף יחסי הכוחות נוטים בצורה ברורה עד כדי גיכוך לטובת ישראל), משרתת את האינטרסים של קומץ בעלי הון וגנרלים, ומסוכנת לכל עמי האיזור.

 18. שי הגיב:

  גדעון, הפתעת.
  שאתה תתנגד למלחמה?

  נגיד הייתי אומר לך שיש שליטים רודנים שמשליטים משטר טרור איסלמי קיצוני על שכנים שלך. היית עוזר להם?
  ונגיד המבצע הזה יעזור להפיל את חמאס. תתמוך בו? האם ללא אלימות כלשהי יש סיכוי להפלת משטר חמאס שעלה באלימות כלשהי.
  מה הפתרון של הלא אלימים לאנשים אלימים כמו החמאס? בהנחה שסיום הכיבוש ישיאר על כנו את השלטון החמאסי לעוד שנים. מה אתה מציע לעשות? בנועם.

 19. לגדעון ספירו הגיב:

  הלחימה שמנהל צה"ל בעזה עומדת בסטנדרטים של החוק הבינלאומי ושל אמנת ז’נבה. מי שסבור שאין הדבר כך, שלא יסתפק באמירות כוללניות. אם אתה יודע על סעיף מסוים בחוק הבינלאומי או באמנת ז’נבה המופר בידי ישראל, עליך להביא את הסעיף הרלבנטי ולהוכיח את דבריך. מי שמביא אמירות כוללניות אינו אלא מוציא דיבה. ההגנה שמעניקה אמנת ז’נבה מוגבלת בצורה מפורשת במקרים של שימוש באוכלוסיה אזרחית כמגן, במקרים של שיתוף פעולה מצד אוכלוסיה אזרחית או ירי מתוך ריכוזי אוכלוסיה.
  די להאשמות כוללניות ובלתי מבוססות!
  די ליצירת רושם מוטעה מתוך כוונה להכפיש ולהשמיץ, כדי להצדיק אידיאולוגיה!
  כן לבחינה מפורטת של סעיפי החוק הבינלאומי ואמנת ז’נבה, ובדיקה חסרת פניות מי באמת מפר אותם במזרח התיכון!

 20. ליובל הגיב:

  בתשובה לשאלתך, אני מצטט את רן הכהן מאתר העוקץ:
  "המעבר היחיד שאינו בשליטה ישראלית (אבל בפיקוח ישראלי) הוא מעבר רפיח, אשר בו מותרת כניסתם של "תושבי הרצועה" בלבד (לא של אנשים אחרים, ולא של סחורות). הקביעה מיהו "תושב הרצועה" נתונה בידי ישראל. כל יתר המעברים (לאנשים ולסחורות) נמצאים בשליטה ישראלית מלאה."
  הרשימה המלאה נמצאת כאן:
  — קישור —

 21. מכלוף הגיב:

  אני חושב על הטייס גולדשטיין,(בנו של הרוצח גולדשטיין).
  סביר להניח כי השתתף בתקיפת עזה
  האם חשב שהוא ממשיך את מורשת אביו?רק שהפעם עם קסדת טייס עברי

 22. תגובה למושון לאריק הגיב:

  ישראל עוד לא נפלה לפאשיזם אמיתי, רק צועדת לשם. אותו פחד הוא אינו פחד שישמעו אותו ויאסרו אותו כי אין חופש ביטוי. אם האתר הזה קיים, אז יש חופש ביטוי מסוים.
  הפחד הוא שפשוט כולם תומכים ומתלהבים בעיוורון מוחלט מול כל החלטה גזענית אנטי-ערבית שהממשלה והצבא עושה, עד שלא יהיה זה במקום להשמיע התנגדות. אני למשל, חייל, לצערי, ובמשרד שלי מהללים ומשבחים ודנים על "למה צריך להרוג כבר את כל הערבים" כל היום. זה משגע אותי אבל אם אשמיע קולות הפוכים משלהם, הם אולי לא יכניסו אותי לכלא, אבל הם בהחלט יתחילו להתעלל בי בדברים קטנים וכאילו "לרדוף" אותי. ואני מעדיף לחסוך את זה מעצמי.

 23. מוישי טברסקי הגיב:

  אולמרט תפסיק להרוג ילדות פלסטינאיות

 24. מושון ל"תגובה למושון לאריק" הגיב:

  זה תלוי למה אתה מתכוון ב"אם אשמיע קולות הפוכים משלהם".
  הסיטואציה הנוכחית מכתיבה פעולה צה"לית שאפילו "רבני השמאל" עמוס עוז וא.ב. יהושוע תומכים בה, לא כל שכן מדינה ערבית משמעותית כמו מצרים.
  לדעתי דווקא התנגדות גורפת ואוטומטית לרעיון של תגובה ישראלית צבאית מראה על אטימות מחשבתית ועוורון מוחלט, ולכן ברור שאם תביע עמדה כזו אז תשמע הרבה ביקורת (מוצדקת).

  ובאופן כללי, אם האנשים איתם אתה עובד מעריכים אותך כאדם, ואם עמדתך מבוססת ואתה יודע להביע אותה כראוי אז ראוי שתביע אותה ותגן עליה.
  כל עניין ה"רדיפה" לא רלוונטי, אם אלו האנשים איתם אתה עובד אז ראוי שתחליף מקום עבודה. במקום בו אני עובד זה לא יקרה, אני מבטיח לך. וכן, אני עובד בישראל…

 25. ניצן אביב הגיב:

  מי אמר פשיזם ישראלי נתעב במירעו ותעמולה שקרית, מתלהמת ובוטה של השלטון הישראלי המסואב – ולא קיבל?
  :
  על מיתקפת התעמולה הארסית-הלאומנית-הימנית-הקיצונית והגזענית הישראלית – תעמולת זוועה בסגנון גבלס הנאצי, מתקופת מלחמת העולם ה-2, כבר אמרנו? ו"גן יקינטון, בב"ש, [כמשל של: "אילו קרה"], המעורר מראש בכי ונהי תמרורים – הוא דוגמה מובהקת לתעמולת הזוועה הישראלית, הבוטה והמתלהמת של גוליית הישראלי התוקף, פושע-המלחמה [הקוזאק הנגזל – כבר אמרנו?] המסווה עצמו כמותקף ומסכן, לא פחות ולא יותר, ורק אהדה, השתתפות בצער ורחמים הוא מבקש…
  אולמרט, לבני וברק – כמה ילדים רצחתם עד היום?
  אולמרט אל תדאג – עוד נתראה בהאג!

 26. אביחיל הגיב:

  ושוב מלחמה על זכותה של ישראל להגן על עצמה

 27. יובל הלפרין הגיב:

  כל טענת ה"הגנה העצמית" מצד שלטונות ישראל בטלה מיסודה. זה נכון לא רק לגבי המלחמה הנוכחית, אלא לגבי כל העימותים הצבאיים.
  כי בשביל שלטונות ישראל הסטטוס קוו, המצב התקין, הוא שהיא אוחזת בצוואר את הפלסטינים ויושבת להם על החזה.

  כך שכל פעולה כוחנית מצד הגורם הנאחז בצוואר הוא הוא הגנה עצמית, ולא להפך. "אנחנו" אף פעם לא מגינים "על עצמנו" ולא "על ילדנו" ולא "על עצם ריומנו". צבא ההגנה" הזה באמת מגן – מגן על מעמדו כסוהר שתפקידו לאזוק את האסיר.

 28. ליובל הגיב:

  כל טענת ההגנה העצמית מצדם של הפלסטינים בטלה, מכיוון שהמצב הנורמלי מבחינתם הוא ירי קסאמים (ללא מצור), התקפת החיילים שעומדים במעברים, חטיפת חיילים שמפטרלים על הגבול (-לא- בשטח עזה), נאומי שטנה וחינוך גזעני.

 29. עמי מאור הגיב:

  לגדעון ספירו,

  מס’ שאלות שעולות מהמאמר הנ"ל:

  1.אם אכן עזה נתונה במצור , כיצד ייתכן שהם השיגו טילי גראד , ושאר אמצעי לחימה?

  2.הפסקת האש שהם חתמו עליה לפני חצי שנה, מדוע לא נוצלה לפיתוח חברתי, מלחמה בעוני, רווחה אלא להתעצמות צבאית ולהכנת השלב הבא במלחמה עם ישראל?

  3.כידוע לך ביהודה ושומרון שולט הפתח , שם ניתנה אפשרות לפלסטינאים לצאת ולבוא לחו"ל (פגשתי חלק מהם בתערוכות בחו"ל), החיים שם שקטים יחסית , אין מצור רעב , מדוע אין זה כך בעזה?

  4. איזו ברירה אתה משאיר לממשלת ישראל לאחר שאירגון החמאס מודיע לה, קבל עם ועדה שהפסקת האש מסתיימת ב – 19 לדצמבר ומעתה ואילך האירגון רשאי לחדש את ירי הקאסמים על תושבי ישראל, כיצד אתה היית מגיב? זאת ועוד , מצרים שתיווכה והניעה את מהלך התהדייה נכשלה כישלון חרוץ להמשך הפסקת האש, ולאחר שהחמאס סירב להפצרות לא לחדש את ירי הקאסמים, הטילה את האחריות לתקיפת ישראל על החאמס וראשיו , האם גם ידיה של מצרים במעל?

  5. כיצד אתה מצדיק ירי חסר אבחנה מצד החמאס בעזה על אזרחים חפים מפשע בדרום הארץ במטרה להרוג ולהרוס , האם זה מוצדק? האם זו פעולה לגיטימית של התנגדות לכיבוש , מצור , ושאר עוולות כדברך או שיש דרך אחרת טובה יותר להשיג הישגים מדיניים ?
  הרי גם אתה קובע כי "יש אלטרנטיבה לא אלימה" האם בדקת שזה מקובל גם על ראשי החמאס?

  6. אתה גם קובע כי "יש למלחמה היבטי סיכון נוספים. יתגברו הניסיונות לפעולות מתאבדים בתוך הקו הירוק, שעלולות לגבות מחיר יקר בחיי אדם" אין משפט מופרך מזה

  הידעת שתופעת המתאבדים בקרב המוסלמים הקיצוניים (ובכללם החמאס) איננה בלעדית לחמאס בלבד , נעשה בה שימוש לא מבוטל בעירק , פקיסטאן , הודו , ארה"ב , תימן , ובמדינות נוספות? כמו כן הסיבות לשימוש במתאבדים שונות ומשונות ולעיתים אף ללא סיבה מוצדקת

 30. שירה (בעיקר לאריק) הגיב:

  מלא פעמים אני מרגישה כמוך. עד שהרגשות העוצמתיים מפנים מקום לייאוש פנימי מודחק. כי אני חייבת להמשיך לחיות, לקום בבוקר, ללכת לעבודה, לקוות שיום אחד משהו טוב יתחיל ואז אני אקח בו חלק.. מבחינתי היום אחרי 5 שנים בשמאל האמיתי, אני לא מרגישה ישראלית ולא כל דבר אחר. אני חיה בישראל. במקרה אני על האדמה הזאת בשטח הזה, דוברת את השפה הזאת. כל המילים האלו "יהודי" "ציוני" "עם" זרות לי כבר.זאת הסיבה שקשה לי לכתוב למשל "אני מתביישת להיות ישראלית". אני לא מתביישת כי כמו שנולדתי בלי לבחור ככה גם נולדתי על האדמה הזאת עם סיסטמה של מדינות, תעודות זהות, דרכון, הפרדות אתניות, מע’ כלכלית מסוימת, דיכויים ועינויים – בלי לבחור.

  בספר "אלה תולדות" של אלזה מורנטה שנכתב אחרי מלחמת העולם השניה יש לקראת הסוף קטע
  שלא יוצא לי מהראש. היא כותבת שם (בשם גיבורת הסיפור, אידה אם אני לא טועה) שהיא הבינה שכל ההיסטוריה זה שרשרת של רציחות ושהיא לא רוצה יותר להשתייך למין האנושי.

  הצד הזה של ניכור מהחיים הוא בד"כ הצד של הקורבן. הצד השני זה מי שגורם לזה לניכור הזה, הרוצחים של האנושות. אלו שרוצחים את הגוף וגם את התקווה. הרוצח, כדי להגן על עצמו, חייב למצוא הצדקות לרציחות. הוא חייב להמציא אידיאולוגיות. אידיאולוגיות אנטי הומניות מטיבען להתפורר עם הזמןכי בתוך תוכנו אנחנו לא רוצים להיות רוצחים. הרוצח נהרס מבפנים.
  מתנגדי הפיכת העולם לבית קברות של גופות, חוסר תקווה ויסורים בשם "השבט" (בין אם זה השבט היהודי, הסיני, הנאצי, המערבי, הפיננסי וכיו"ב) יישארו האורות של ההיסטוריה. אלו שחיים עכשיו, אלו שחיו בעבר, הם התקווה שלי לחיים. הם הסיבה שאני עדיין רוצה להיות שייכת למין האנושי. מה זה המין האנושי?
  זו התקווה להומניזם. רק לפני 5-6 כתבתי פה מה שכל "ציוני" ממוצע כותב.האמנתי באין ברירה הזאת, הבנתי דברים בצורה מעוותת והייתי אחת מאלו שתסכלו והעציבו את מי שהיה בשלב תודעתי ואנושי מתקדם ממני.
  בני האדם ימשיכו לרצוח אחד את השני אבל אנחנו נחיה בגלל אלומות אור ששום מטוס ושום פצצה לא ימחו אותם מהאדמה.

 31. אורנה לביא הגיב:

  בעצם…
  כ ל מ ל ח מ ה ה י א מ י ו ת ר ת !!!

 32. יוסי הגיב:

  ליובל,
  העובדות, יקירי, העובדות. המעבר היחיד שלא בשליטה ישירה של ישראל הוא מעבר רפיח. מעבר זה מאויש על ידי קצינים מן האיחוד האירופי, אך הם פועלים על פי הנחיות ישראל (על פי הסכם המעברים) ובעיקר ישראל היא הקובעת מתי המעבר פתוח ומתי לא (לרוב לא), והיא הקובעת גם מי לא רשאי לעבור במעבר. לכן הרצועה סגורה מכל עבר באופן מלא. מה שמסביר את חפירת המנהרות למצרים, שמשמשות גם להעברת נשק, אך בעיקר מוצרים ואנשים.

 33. סוויצ’י – ליוסי הגיב:

  בשליטת מי אמורים להיות המעברים אל תוך ישראל עם ככה? זכותה של ישראל לא לתת לאף אחד להיכנס אליה (במיוחד לא ליישות אוייב) או לפחות לעשות בדיקות ביטחוניות רציניות לכל מי שכן (מה שכמובן אתם מתנגדים לו) . במיוחד כשהטרור לא מפסיק אף פעם . ותשאל את עצמך מה הגיע קודם …

 34. האמנם כל מלחמה מיותרת, אורנה? הגיב:

  בהודעה קודמת שלך אמרת שכל מדינה זה רע הכרחי, אבל צריך קודם כל להרוס את ישראל כדי לקדם את השלום והשלווה האיזוריים (ואם טעיתי, נא לתקן אותי). אז איך זה מתיישב עם זה שכל המלחמות מיותרות?

 35. אורנה לביא – ל"האמנם כל מלחמה מיותרת, אורנה?" הגיב:

  חביבי, חבל שאתה מתבייש בשמך האמיתי…
  הנה הבהרה:
  כל המדינות היו זמניות, מאז וצעולם. לא צריך למחוק את ישראל. היא תימחק מעצמה. אני לא מאמינה שתושביה ימשיכו לעד לסבול את השלטון. השאיפה לחופש היא חלק מהטבע, כולל הטבע האנושי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים