הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בינואר, 2009 14 תגובות

מאחורי מסך העשן של המלחמה, המחאה החברתית אולי נעצרת, אבל גלגלי הקפיטליזם לא מפסיקים לנוע. מאות הגיעו ביום חמישי האחרון לכנס של משרד האוצר עבור המשקיעים ומנהלי הקרנות שנערך באולם מפואר במרכז הכנסים במגדלי עזריאלי שבתל-אביב. בכנס הציגו ראשי האוצר את דרכי הפעולה של קרנות ההשקעה המשותפות למגזר הפרטי ולמדינה, וכן את תנאי הסף הנדרשים ממנהלי הקרנות. הקמת הקרנות מגיעה על רקע הבעייתיות בגיוס מקורות מימון חדשים לבעלי ההון. הם זקוקים בדחיפות למזומנים בעקבות המשבר הקפיטליסטי העולמי אבל ההנפקות חדשות במשק נפסקו לחלוטין, הגופים העסקיים הגדולים והבינוניים במשק לא יכולים להשיג אשראי נוסף לצורך עמידה בהתחייבויותיהם הנוכחיות ומחזור חובם. זאת על רקע האטה בצמיחה של המשק ויש כבר שמדברים על מיתון של ממש. שילוב גורמים אלה מעלה את הסבירות כי האוליגרכים במשק הישראלי לא יצליחו לעמוד בהתחייבויותיהם ולמחזר את חובותיה; דבר שעלול להביאם לחדלות פירעון – קרי: לפשיטת רגל.

באוצר קוראים למצב "כשל שוק", והוא מוכן להזרים מיליארדים מכספי משלם המסים כסיוע ממשלתי לאותם בעלי הון. אחד הפתרונות הוא הקצאת משאבים לצורך מחזורי חוב של בעלי ההון הזקוקים לכך (הרוב) וסיוע להסדרי אשראי לאותן חברות. לעניין זה תוקצבו 5 מיליארדי שקל. הקרנות ישקיעו בחברות שעיקר פעילותן היא בישראל. ההשקעה בקרנות אלו תהיה באמצעות הגופים המוסדיים והמדינה, באופן שכספי המדינה ימונפו על ידי הגופים המוסדיים. כדי לעודד את שוק האשראי, המדינה תיקח על עצמה את מרב הסיכון להפסדי הקרנות (אם יהיו), ותתחלק בתשואה (אם תהיה) עם הגופים המוסדיים. ניתן ללמוד על פי ניסיון הסיוע שהעניקו מדינות קפיטליסטיות גדולות בחודשים האחרונים, כי תשואה לא ממש תהיה. אבל למה להתעכב בקטנות. הרי מדובר בסך הכל ב-5 מיליארד שקל. כסף קטן במונחי תקציב המדינה. סכום ענק כשמדובר בתקציבי החינוך, הבריאות או הדיור.


מעניין שמאחורי מסך העשן של המלחמה קוראים דברים, לטובת קומץ בעלי ההון, אבל נשכחו סוגיות חשובות יותר עבור מיליוני עובדים – בייחוד סוגיית רשת הביטחון של חסכונות העובדים והגמלאים. כזכור ההסתדרות הכריזה לפני כחודש על סכסוך עבודה כללי במשק בגין העמקת האבטלה והיעדר רשת ביטחון לחסכונות העובדים. חרף הדיבורים הרמים, שום דבר משמעותי לא קרה בשני התחומים. לעופר עיני ולחבריו בהנהגת ההסתדרות "לא נעים" כמובן להזכיר בעת לוחמה עניינים פעוטים אלה הנוגעים לשלושה מיליוני שכירים. אי-נעימות שלא חשים פקידיה הבכירים של האוצר ברגע שיש לחלק מיליארדים לבעלי ההון.


עובדי חברת החשמל והמנחים באוניברסיטת הפתוחה סבורים אחרת. הם ממשיכים להיאבק נגד הפיטורים המתוכננים בחברת החשמל (בעת מיתון!) ולמען הכרת זכויותיהם כעובדים מאורגנים במוסד להשכלה גבוהה הגדול בישראל. מתברר שיש כאלה שלא נוח להם לראות מעבר למסך העשן שמפזר הממשלה. ויש כאלה שמבינים שתפקידם של מסכי העשן הוא למנוע את הראייה.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. לאורנה הגיב:

  אז אני מניח שגם אלפי המפגינים שהיו אמורים לצעוד באום אל פאחם ולקרוא לגירוש הערבים הם "תגובה ספונטנית שאומרת לשליטים את רצון העם"? טוב לדעת.

 2. אורנה לביא הגיב:

  הפגנות הן תגובה – יעני מלמטה למעלה. הציבור אומר לשליטים את דעתו ודורש את דרישותיו.
  אבל זה לא מספיק. אנחנו אומרים בהפגנות את דברינו, אך עלינו לגבות אותם במעשים. לזה קוראים פעילות אקטיבית לא אלימה – וזו צריכה להיות הפעילות שתמלא את הכותרות אל מול הפעילות האלימה של הצבא, המשטרה, הפוליטיקאים הימניים ו"המרכז"… וכן, יותר מאוחר תתווסף לכך גם פעילות משפטית – כאילו.
  ואנחנו – מול כל אלה – בדרכנו, אז בואו נהיה יצירתיים.
  יאללה…!

 3. ע הגיב:

  האם בכך שאנו מפגינים נגד המלחמה אנו לא מוסיפים בעצם למסך העשן הזה?

 4. קורא הגיב:

  תודה לדוידי שמזכיר לנו פעם אחר פעם מהי המלחמה האמיתית שאליה עלינו להתגייס.

 5. ניצן אביב הגיב:

  מסך העשן הכבד שמפזרת הממשלה, הוא גם על המלחמה והטבח הנורא המתחולל עתה בעזה, על המצוקה והמשבר ההומניטרי הקשה ונסיונה המוכרז של ממשלת-הדמים הישראלית לחסל כליל את יישות החמס, תוך זריעת מאות נרצחים ואלפי פצועים, הרס וחורבן טוטאלי!
  והעולם הנאור עומד מנגד ושותק שתיקה מקפיאת-דם!

 6. יונאס הגיב:

  כרגיל הכותב מפליא למנות עוולות חברתיות :" באולם מפואר נפגשו… לטובת קומץ בעלי הון…על חשבון משרד החינוך,הבריאות או הדיור וסוגיית רשת הביטחון". אך אינו רואה את הקשר בין העוולות האלה.
  רשת הביטחון לגמלאים ולעובדים נדרשת בגלל הירידה בערך האג"ח הקונצרנים, לכן מהלך שיחזיר את הביטחון ביכלת החזרת החוב ומתן אשראי יטבו עם החוסכים ויחסכו למשלם המיסים מיליארדי שקלים של רשת ביטחון במהלך שאינו רק לא שיוויוני אלא רגרסיבי במופגן.
  מיותר לציין שבמצב שבו המשק גדל משולמים יותר מיסים (ומיסוי הון הוא מקור הכנסה נהדר למדינה) יהיה גם אפשר להקצות יותר לחינוך, לבריאות ולדיור.
  זאת לא חוכמה להוציא כסף שאין לממשלה בשביל מטרות צודקות ככל שיהיו. למעשה, היינו בסרט הזה כבר לאורך שנות ה-80 והתוצאה הייתה אינפלציה דו ספרתית שפגעה בצרכנים ובייחוד בחוסכים הפנסיונים.

  הכלכלה כאוסף נוסחאות אדישה לשיפוט ערכי של טוב ורע זהו תפקידו של השלטון להחליט על סדר העדיפויות להקצאת המשאבים הקיימים. אם רוצים שינוי יש להחליף את השלטון כך שיעדיף איגודי עובדים, ימסה בצורה פרוגרסיבית ויזום תוכניות שממתנות פערים חברתיים שנגרמים מפערים כלכליים.

  חמור (או מצחיק) שהכותב סבור שהלחימה בעזה היא פעולת הסחה כדי להעביר את ה"גזירות הקפיטליסטיות", הכנס הרי היה מתקיים גם ללא הלחימה. או מוטב שהיה מתקיים בסמיכות לכנס "זקני ציון" הקרוב כדי שיוכלו לסכם גם איך היהודים הקפיטליסטים משתלטים על העולם במשבר שהם יצרו. ודי לחכימא ברמיזה.

 7. ליה. הגיב:

  הנה עוד מפירות הבאושים של "כלכלת המלחמה". המייל הזה מופץ ברחבי הארץ. הגזענים שמפיצים אותו וקוראים לקנות "רק אחלה" לא יודעים כנראה שאחלה זו מילה ערבית. אולי פשוט כמה חברות "יהודיות" החליטו לנצל את המצב ולעשות תעמולה למוצריהן הנחותים בהרבה מהחומוס של יפו, רמלה ואבו-גוש.להלן הטקסט המופלא:

  "ערביי ישראל
  לא קונים אצלם מאומה!!! שום דבר !!!

  אומרים עלינו שאנחנו דור שעושה רק לעצמו.
  הגיע הזמן לעשות מעשה קולקטיבי!!
  לא ייתכן שבימים קשים אלה, יקומו לנו אויבים מבית,
  ירימו ראשם ויתמכו באויבנו מחוץ ואנחנו כמו טיפשים
  ממשיכים לקנות אצלם, לטפח ולעודד אותם.
  נ מ א ס !!!
  לא קונים אצלם יותר.

  לא אבו חסאן לא אבו שוקרי ולא אבו זובי!!

  רק "צ ב ר" ! רק "א ח ל ה" !
  נאכל מקופסאות ולא נממן אותם..
  אנא הפיצו זאת לכולם.
  בואו נפגע בהם כלכלית.
  ביפו, בחיפה, בנצרת, בעכו ובכל מקום שהרימו את הראש שלהם ויצאו נגד המדינה ואזרחיה באשר הם."

  אולי כדאי , כנגד, לקרוא להחרמת מוצריהן?

 8. על המכתב הגיב:

  האם מקור המכתב הוא מצוות היח"צ של חברת "שטראוס"?

 9. ליונאס הגיב:

  קודם כל, מלחמה היא הזדמנות מצוינת לקצץ ולהפריט. כך למשל באינתיפדה השניה הועברו נכסי מדינה במיליארדים לידיים פרטיות, לשמחת בעלי ההון, וכמעט והושמדה טוטאלית רשת הבטחון החברתית של ישראל. בעקבות מבצע "חומת מגן חברתית" הפכה ישראל לבעלת הפערים הגדולים ביותר כמעט בעולם המערבי.

  שנית כל, הפתרון הוא לא להציל את האג"חים של תשובה, אלא להחיל ביטוח ממלכתי לפנסיות דרך מערכת הביטוח הלאומי שתכסה את החוסכים לפנסיה ואת כלל העובדים, ומאידך לעבור למערכת גמלאות מגובה באג"ח מדינה. כיום כל המשקיעים בורחים לנירות ערך של המדינה, ומה שטוב לוורן באפט טוב גם לפנסיונר הישראלי.

  שלישית, בשנות השמונים דווקא כורסמה מדינת הרווחה, וההוצאות הממשלתיות התמקדו בפרויקטים הומאניים כגון מלחמת לבנון והצלת עסקים פרטיים של שרי הממשלה. גורם מרכזי לאינפלציה לא היה דווקא ההוצאה הממשלתית (הגרעון בישראל לא היה גבוה באופן מיוחד תחת בגין) אלא האורגיה הבורסאית של הבנקים שהובילה להצפה מוניטארית.

  רביעית, הכלכלה היא הדבר האחרון שאדיש לשיפוטי ערך. הכלכלה היא בדיוק אינה אוסף של נוסחאות, אלא תהליכים חברתיים שמוכתבים על ידי פוליטיקאים, פקידים, בעלי הון, איגודים מקצועיים תנועות חברתיות ועוד. לא סתם קראו לזה פעם "כלכלה פוליטית". מי שמדבר על נוסחאות לרוב רוצה להפוך את הכלכלה למשהו מאגי, קוסמי ונטול פניות, לרוב על מנת להשתיק את אחד הצדדים הלוחמים.

  בקיצור, אם אתה רוצה באמת להציל את הכלכלה הישראלית, תתחיל בהתנגדות למלחמה הנוכחית, שצפויה לעלות 10 מיליארד שקל ותגרור הכפלה פי חמש של הגרעון:
  — קישור —

 10. יונאס לדוידי הגיב:

  1. הבעיה עם ההצעה לגבות את הפנסיות ע"י הביטוח הלאומי ובמיוחד להחיל אותה על כל העובדים זה שאג"ח מדינתי לא נותן תשואה שיכולה לקיים את המערכת הזו. בסדרי הגודל האלה מדובר בגלגול החוב על הדורות הבאים במקרה הטוב ואילו במקרה הרע חוסר יכולת של הממשלה לעמוד בהתחייבותיה. (האם זה מקרה שקרנות הפנסיה של ההסתדרות ממחישות את הבעיה?)

  2. הגירעון הממשלתי עד תוכנית הייצוב היה דו ספרתי (12% ב-1980, 16.9%ב- 1981, 12.5% ב-1982, 6.2% ב-1983 ו-14.4% ב-1984 ) ודווקא לאחר משבר הבנקים ההיפר אינפלציה הגיע לשיאה, כך שניתן לומר שאנחנו חלוקים על העובדות.

  נתוני בנק ישראל:

  — קישור —

  3. אני חושש שלא הבהרתי את עצמי בהתייחסות ל"כלכלה", כי הנקודה שניסיתי להעביר היא שהכלים הכלכלים אדישים לשיפוט ערכי. הם יכולים רק לספק אלטרנטיבות של הקצאות נוכחיות ותחזית כללית לגבי העתיד. על השאלה איזה הרכב רצוי? ועל השאלה איזה רכב מתקבל בסופו של דבר? עונים התהליכים החברתיים. הנטייה לשייך כל פעילות כלכלית למזימת הבורגנות לנשל את הפרולטריון בגלל הדינמיקה הדטרמניסטית של הקפיטליזם היא מיותרת. האשמה היא על כל אזרח שבוחר בפוליטיקאים מושחתים שמתחנפים להון.

 11. Freidenker הגיב:

  אני לא מבין, זה שהם לא מתעסקים בדברים שאתה רוצה שהם יתעסקו בהם (שהם לגיטימיים ואני גם רוצה שיתעסקו בהם) אומר שהמלחמה מתרחשת כדי לקדם מטרות אלה? זה Non Sequitur מוחלט.

 12. אורנה לביא (ל"לאורנה") הגיב:

  לא, הפגנת הימין שהתכוונה להיערך באום אל פאחם היתה אמנם ביטוי ספונטני של הימין, אך ככל ביטוי של הימין, מכל סוג, היא היתה פעילות אלימה.
  אם לא ברור לך שפעילות אלימה היא שלילית, אז אתה כנראה מתנגד לפעילות אלימה מהצד המותקף. אינך מתנגד לפעילות כזו מהצד התוקף,
  ואם יש ויכוח פה מיהו מי – אז כיבוש היא פעילות אלימה, והתנגדות לכיבוש היא הגנה עצמית. ההפגנה ההיא, שהתכוונה לקרוא לגירוש, היתה פעילות אלימה.
  יש מבין?

 13. שיר המפולת/עפ"י כוורת הגיב:

  אני זוכר אותם,

  אני זוכר אותם מהמפולת

  אני רואה מסך,

  מסך אדום כמו כרבולת

  וכבר איני יכול לקנות עוד לחם קימל

  והם אכלו לי את קופת הגמל. גמל

  אני זוכר אותם,

  אני זוכר אותם מהמפולת

  וכל המניות,

  כל המניות הפכו לפסולת

  האגדות על כלכלה גלובלית

  נראות כמו בדיחה של אבו עלי. עלי

  פזמון:

  אם אין לך כסף אז מה אתה שווה

  אפילו לא גרגר של סולת,

  כשמהמרים בונים מגדלים באוויר

  אז מה הפלא שיש מפולת. פולת

  הולך אל המכולת ורואה שיש מפולת…

  חוזר מן המפולת ורואה שאין מכולת…

  אני זוכר אותם,

  אני זוכר אותם מהמפולת

  וכל היהירים,

  הם נמושות מן הנפולת.

  מנהלים שכל ספקן השפילו,

  רצים לכל מקום לזעוק הצילו. צילו

  פזמון:

  אם אין לך כסף ואין משכנתא,

  שב תירגע מהבילבולת

  מזוג לך כוסית ושפוך דמעות תנין

  על אלה שהביאו את המפולת. פולת

  הולך אל המכולת ורואה שיש מפולת…

  חוזר מן המפולת ורואה שאין מכולת…

  הביא אך לא כתב: מיכאל שרון

 14. אורנה לביא הגיב:

  אני לא יודעת למה לא אמרתי את זה מתחילת המלחמה. בעצם מתחילת הפרק הזה בספר המלחמה התמידית שישראל נתונה בה. כולנו קרבנות! אההה טוב, כמעט כולנו. חוץ מהשלטון.

  כל זמן שאנחנו חיים בעולם קפיטליסטי שכולו רכוש, וכל פרט שבו נקוב במחיר כלכלי – הכסף (איזו מלה גסה) של כולנו, התושבים הפשוטים של הארץ הזאת, שאינם שליטיה, נבזז מאיתנו. במקום להגיע לחינוך, בריאות, רווחה, תרבות וכו’ – הוא מתבזבז על המלחמה, אשר לא רק שהיא אינה מטרתנו ואינה מועילה לנו – ובעצם אף מזיקה לנו בכל דרך אפשרית (…)

  הכסף שלי – שהיה צריך להעלות את קצבת הנכות שלי, שהיה אמור לממן את העלאת משכורות העו"סים, שכל כך חסר בתקציב מערכת החינוך (ועוד…) – הכסף שלי ושלנו, תושבי ואזרחי המדינה הזאת, נבזז מאיתנו באכזריות.

  "אין תקציב לחינוך, בריאות, רווחה, תרבות…" כי התקציב מופנה למימון משכורותיהם של 18 משפחות המיליארדרים הישראלים, אשר רוב הרכוש במדינה נתון בידיהם. וכי התקציב מופנה למימון הצבא הרצחני הישראלי. וכי אין תקציב למימון חלקים גדולים מהטיפול הרפואי שאני ורבים שכמותי זקוקים לו. וכי רק בעלי המאה זוכים כאן לחיים בריאים… וכד’…

  כולנו קורבנות המלחמה! ואיש לא ביקש מאיתנו רשות! גזלו מאיתנו את הזכות לחיות חיי שלום ושלווה, ועוד דורשים מאיתנו לממן את הגזילה!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים