הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בינואר, 2009 23 תגובות

נציגי המדינות שהצביעו בעד החלטת החלוקה של האו"ם ב-1947 לפיה השטח שבשליטת האימפריה הבריטית, פלשתינה – א"י, יחולק לשתי מדינות, יהודית וערבית, לא העלו על דעתם כי המדינה היהודית תיהפך למפלצת כוחנית, חמושה מכף רגל עד ראש, שיוזמת מלחמות בשיטת "בעל הבית השתגע".

כאשר מדינה מקבלת התקפי שיגעון, בעודה חמושה במאות פצצות אטום כמו גם בנשק כימי וביולוגי, היא מהווה סכנה לא רק לעצמה ולסביבתה, אלא מאיימת על שלום העולם ושרידותו. ייתכן כי במסדרונות השלטון של מדינות המערב, מתנהלות שיחות סגורות ברמת המנהיגים ששואלים את עצמם, האם לא הגיע הזמן לרסן את מדינת ישראל בטרם התקף שיגעון אטומי, שיגרור גם אותם אל עברי פי פחת? לא אתפלא אם בשקט בשקט, לפי שעה, אומרים לעצמם אי אלו מנהיגים במדינות שתמכו בהקמת מדינת ישראל, אולי חטאנו בטעות היסטורית שעלולה להחשיך את עתידנו?

רחם למלחמות


הצפי של הפיקוד הצבאי וממשלת ישראל לתקשורת מגויסת ותומכת במלחמת עזה, התממש עד כה מעל ומעבר לכל התחזיות. העיתונות הממוסדת הולכת בתלם שסלל הצבא כעדר פועה. עיתונאים כבן כספית מ"מעריב", ארי שביט מ"הארץ" ורוני דניאל מערוץ 2 הם ממובילי העדר.
מתברר שהליכה בתלם ההתפעלות מהצבא והמלחמה לופתת גם את מי שיש להם מוניטין של יותר שיקול דעת, כמו אילנה דיין, ששמה קשור בעבותות בתכנית "עובדה" של הערוץ השני.


בתכניתה מיום ראשון 4 בינואר 2009 שהייתה תשדיר שירות למלחמה, התארחו בין השאר שרת החוץ ציפי לבני והמתנחלת חגית ריין מהתנחלות קרני שומרון. חגית ריין הובאה לתכנית על תקן של אם שכולה שבנה רס"ן בנייה ריין נהרג במלחמת לבנון השנייה, ובנה השני נמנה עתה עם כוחות הפלישה לעזה.


חגית ריין העניקה לשרת החוץ "מי שבירך" על המלחמה ואמרה לה להמשיך מבלי לספור ארונות. שרת החוץ החזיקה את ידה של חגית ריין ואמרה בהתרגשות שהיא התגלמות האם הציונית. אילנה דיין, אמא לילדים, העלתה על נס את חגית ריין כמי שמוכנה להקריב את בנה השני, במלחמה מיותרת נוספת (את זה אני אומר) לאחר שכבר איבדה בן אחד במלחמה לבנון השנייה המיותרת.


בישראל נוהגים לבקר את האמהות הפלסטיניות שמוכנות להקריב את בניהן כנושאי חגורות נפץ למען מלחמת קודש, אבל מה כי נלין עליהן אם הטלוויזיה הישראלית, לכאורה חילונית, עושה בדיוק אותו דבר בתכנית שנצפית על ידי מאות אלפים.


עצוב לראות את ד"ר אילנה דיין נבלעת לתוך הטרוף של העלאת ילדים לעולה למולך הכיבוש והמלחמה.
האם החילונית, ד"ר למשפטים שמפגינה בדרך כלל יכולת ניתוח ובקרה, נמסה כשעווה מחום המלחמה, ומשתלבת יחד עם האם הדתית המתנחלת בהערצת המוכנות להקריב ילדים במלחמות. תעשיית הרחם הישראלית עובדת במלוא הקיטור. 
 
בשם האלוהים


ידיעה ב"מעריב" (4.1.2009) דיווחה כי הרב הצבאי הראשי, המתנחל תא"ל אביחי רונסקי, הגיע אל החיילים בטרם יציאה לפעולה הקרקעית בעזה ובירך אותם על תקן של שליח אלוהים. הוא צייד אותם בכרטיס ובו תפילה שחיבר להצלחתם. התפילה מובאת אף היא במלואה בידיעה ולפיה מתבקש האלוהים "היה נא עם חיילי ישראל…ריבה את ריבנו לחם את לוחמינו…" וכך הלאה.


כבר כתבתי על כך לא אחת כיצד מגייסים ספסרי הדת בצבאות שונים, כל אחד את אלוהיו, במטרה לשמן את צאת החיילים למלחמה, שהרי הרבה יותר נעים להיות בשר תותחים כשאתה יודע שנציג הקב"ה עלי אדמות עובד בשבילך.


באותה עת שהרב הראשי גייס את האלוהים שלו, האימאם עשה אותו דבר עם האלוהים שלו בצד השני. בצבאות העולם מתרחשות תופעות דומות: בטרם יציאה למלחמה, בין אם מדובר בגרמניה שפולשת לבריה"מ , יפן לסין, ארה"ב לעיראק, או סודן הטובחת בדארפור, ועתה ישראל בעזה, תמיד יימצאו אנשי הדת, כמרים, אימאמים, רבנים שיטפטפו את מלמולי הברכות בשם האל, שהרי אין כמו מות קדושים כשהיושב במרומים מלמד עליך זכות.


מתחבאים


בעיתונות הישראלים הבחנתי בחיצי הלעג שהופנו אל מנהיגי החמאס, שנכנסו למחילות תת קרקעיות להציל את נפשם, והשאירו את הציבור כעדר ללא רועה.


אין לי בעיה עם ביקורת על מנהיגים שבעת צרה מפקירים את הציבור אותו הם מנהיגים, ומחפשים כל דרך להציל את עצמם.
בישראל הדברים לא שונים. הרחק מעיני הציבור ובמימון אדיר חופרים בהרי ירושלים בונקר אדיר מימדים שיעמוד גם בהתקפה גרעינית ומיועד לצמרת הפוליטית והצבאית. בשעת משבר קיומי ייכנסו הגנרלים והפוליטיקאים הבכירים למקלט האטומי, ואנחנו נופקר לגורלנו.


 ההבדל בין מנהיגי החמאס למנהיגי ישראל, מתמצה באמצעים למימון המילוט. בעוד בישראל יש מימון נדיב לבניית המקלט למיוחסים, שיאפשר להם
שהייה בתנאי מלון חמישה כוכבים, מנהיגות החמאס נאלצת להסתפק בתנאים הרבה יותר בסיסיים, שהרי אין לרשותם המיליארדים שזורמים לעבר ישראל.


המשפט בשירות המלחמה


בהפגנה הגדולה שנערכה בתל-אביב נגד מלחמת עזה במוצאי שבת 3 בינואר 2009, פגשתי את עודד אפרתי מטבעון שסיפר לי כי בנו דורון יחד עם עוד 18 מחבריו נמצאים בבית המעצר המשטרתי באבו כביר.
כל חטאם שהפגינו סמוך לכניסה לשדה דב נגד המלחמה בעזה.


המשטרה עצרה אותם ביום שישי 2 בינואר 2009 והביאה אותם לפני שופט להארכת מעצר. בבקשת המשטרה גויסו המנטרות המוכרות כמו "מסוכנות בשעת מלחמה" וכיוצא באלה הבלים חסרי שחר, שפועלים כסם משכר המשבש את שיקול הדעת גם אצל שופטים. בדמוקרטיה תקינה אמורים שופטים להיות מחוסנים בפני רוחות פרצים כאלה, אלא שישראל אינה דמוקרטיה תקינה. שופט בית משפט השלום בתל אביב, אברהם קסירר, שמע את מילות הסם "ביטחון ומלחמה" ואלה גרמו ככל הנראה להרס התאים האחראים על זכויות האזרח, ולהחלטה לעצור את ה-19 למשך 48 שעות.


הצעירים שוחרי השלום "בילו" את השבת בבית המעצר, מבלי שהייתה לכך כל הצדקה. ביום ראשון הם שוחררו בערבות, על ידי שופט אחר, ואיש אינו יכול להסביר בצורה תבונית מדוע השופט אברהם קסירר לא יכול היה לעשות ביום שישי את מה שעמיתו עשה ביום ראשון. אין מנוס מהמסקנה שהמעצר היה לצרכי ענישה ונקמה על שהעזו להטריד את הציבור בהפגנה שקטה נגד המלחמה.
עוד צעד במהלך של שחיקה בזכויות האזרח.


שנאה עזה למלחמה


(תגובה למאמרו של ארי שביט "מלחמת מגן" – "הארץ" 1.1.2009)


כאשר ארי שביט מדבר על "ישראלים שונאי ישראל" המתנגדים למלחמת עזה הוא קרוב לוודאי מתכוון גם אלי. תיקון קל: אינני שונא את ישראל באופן כוללני, אלא רק את ישראל הגזענית, המתנחלית והכוחנית. יש ישראל שוחרת שלום וזכויות אדם, שהיא לצערי היום מיעוט, אותה אני מאד אוהב.


בעבר ארי שביט ואנוכי היינו פעילים באגודה לזכויות האזרח ואז גם הוא זכה להימנות על שונאי ישראל כאשר ראש הממשלה המנוח רבין כינה אותה "האגודה לזכויות הפלסטינים" או משהו דומה. עתה מאמץ שביט את הטרמינולוגיה של מחנה הימין הקיצוני כלפי עמיתיו לשעבר.


שביט חוזר על הבדותה "שישראל נשכה שפתיה והבליגה". ישראל מעולם לא הבליגה במדיניותה כלפיי עזה, לא לפני תפישת השלטון בידי החמאס, בוודאי לא אחריו. עשרות פעולות צבאיות של ישראל לאורך השנים בעזה הותירו שם מאות הרוגים, אלפי פצועים ושכונות הרוסות שהפכו אלפים נוספים לחסרי קורת גג.


בניגוד לטענתו של שביט, הנסיגה החד צדדית מעזה נוסח ראש הממשלה לשעבר שרון, לא הייתה סיום הכיבוש אלא המשך הכיבוש תוך פריסת כוחות מחודשת. לכן לא היה לשלטון בעזה, בין פת"ח בין חמאס, שום "הזדמנות היסטורית" לפתח את עזה, כי המצור הישראלי מנע זאת מהיום הראשון לאחר הנסיגה.


הייתה בהחלט הזדמנות היסטורית להפוך את עזה לפנינה פלסטינית מזרח תיכונית במשך 38 שנות שלטון ישראלי. במקום לפתח את עזה, שמר הכיבוש הישראלי על עזה ענייה ומרודה שתושביה היו רשאים לכל היותר לעבוד בשכר נחות ותנאים משפילים בהתנחלויות יהודיות ששדדו את אדמתה ומימיה של עזה. בשנים אלה טיפח שלטון הכיבוש הישראלי, במסגרת מדיניות הפרד ומשול, את תנועת החמאס כמשקל נגד לאש"ף בתקופת המאניה האנטי אש"פית. החוק אז אסר על מגע עם אש"ף, לא עם החמאס.


שביט נזקק לשפה אורווליאנית כאשר הוא מכנה את אורגיית ההרג וההרס הנוכחית של ישראל בעזה כמעשים של "תבונה ואיפוק". איזו תבונה יש בהריסת מבני האוניברסיטה, ביניהם בנין הספרייה? מה טעם בהפצצת משרדים אזרחיים כמו משרד החינוך, שהרי גם שלטון לא חמאסי, יזדקק לו. איזה איפוק יש בהריגת משפחות שלמות על ילדיהן ונשיהן ובהפצצת מסגדים?


הנה אתגר לשביט: ישכנע את מכריו בממשלת ישראל לכבוש מחדש את כל רצועת עזה, במטרה להפיל את שלטון החמאס, ולאחר מכן להתנהג כמו שלטונות הכיבוש בגרמניה עם תום מלחמת העולם השנייה, שבמסגרת תכנית מרשל (ע"ש שר החוץ האמריקאי ג’ורג’ מרשל) שוקמו ההריסות באירופה. תשקיע ישראל בעזה את המיליארדים הדרושים כדי להפוך אותה בהשאלה לצוק גיברלטר שתושביו לא רוצים להיפרד מהכתר הבריטי, אפילו לא למען ספרד הדמוקרטית.


שלטון כיבוש נאור, במובנו הנאור של המושג יבנה בעזה נמל מים עמוקים, נמל תעופה חדיש, יעודד קשר עם העולם, יפתח שם תעשיית הייטק, ידאג למערכת חינוך דמוקרטית בשיתוף פעולה עם אונסקו, ידאג לחוקה דמוקרטית כמו ששלטונות הכיבוש הכתיבו בשעתו ליפן ולגרמניה.


כל זה כמובן לא יקרה, כי הוא מנוגד לד.נ.א הציוני, שרוצה להטביע כדברי רבין בשעתו את עזה בים, ואם אי אפשר, אז לפחות להשאירה בעונייה וניוונה, כי כך אפשר לשמר מתיחות ואיבה ומבצעי מלחמה חדשות לבקרים. ישראל זקוקה לתנועת החמאס יותר משזו זקוקה לישראל, שהרי אין כמו ליכוד לאומי בישראל על רקע כוננות מתמדת למלחמה הבאה.


(נשלח ל"הארץ")

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. יובל הלפרין הגיב:

  הרב המתנחל רונסקי אמר "ריבה אלוהים" וכו’,
  הרב הראשי הצפון תל אביבי מצגר אמר עוד משהו קטן (ר’ כותרת):

  — קישור —

  וכידוע, כל הפלסטינים הם "מחבלים".
  פעם הקודמת שמעתי על פסק ההלכה הזה בספר "ברוך הגבר" לכבודו של הרוצח ברוך גולדשטיין…

 2. מסכים חלקית הגיב:

  ישראל לא היתה קמה אם לא היתה משרתת אינטרס של תרבות המערב הצלבנית.רק שפשעיה של ישראל לא מכשירים את פשעי האיסלם הפונדמנטליסטי.ישראל בחרה צד מובהק במלחמת הציוויליזציות המתחוללת בעולם.במלחמה הזאת לא יהיו מנצחים פשוט כי אין צד שהצדק עימו.כי אף אחד מקורבנות הגלובליזציה לא מינה את אל קעידה חמאס או שאר ארגוני הטרור האיסלמים לדבר בשמו כמו שלא אני ולא אתה מינינו את מכונות המלחמה של המדינות המפותחות לדבר בשמנו.הגיע הזמן לפתוח בהידברות.ואני מקווה שתהיה מספיק הגון כדי להודות שלאף צד במלחמה הזאת אין מונופול על הסבל ולמרבה הצער גם על חוסר הסבלנות הרצחני.אפילו אם הצד המערבי עשיר יותר.

 3. רונן הגיב:

  מספר שאלות לגדעון (בתקוה שהאתר לאיצנזר).
  בשנת 2005 ישראל יצאה מעזה ורק ביקשה פיקוח על המעברים כדי שלא יהיה מעבר נשק.
  למה הפלסטינאים לא התחילו להקים לעצמם תעשיות הייטק-חקלאות-תיירות?
  אם על עזה יש מצור ויש רעב מאיפה יש כל כך הרבה נשק ולמה ?
  אם ישראל היא מדינה משוגעת למה החמאס מתגרה בה?
  האם אתה היית מתגרה ומציק לאומן קארטה ?
  מה עשו הפלסטינים עם כל הכסף שזרם להם?
  לי יש מסקנה שכל שטח שישראל מפנה הופך לבסיס טרור אז לדעתי כדאי להשאיר את ההתנחלויות אלפי מנשה ושערי תקוה אחרת יהיו מהם קאסמים על כפר סבא-מה דעתך?

 4. סוויצ’י – מישהו כאן רומז על משהו? הגיב:

  אפשר לחשוב שישראל זוממת להשתלט על כל המדינות הערביות הסובבות – או יותר מזה , העולם כולו .

  אבל עובדה שיש לה יכולות צבאיות (כמו פצצות אטום)כבר די הרבה זמן והיא לא ניצלה אותן עדיין …

  עד היום זה רק חיזק את כוח ההרתעה שלה – ולא הותקפנו על ידי מדינות ערביות כבר הרבה זמן …

  אולי מספיק להפיץ תעמולה בסיגנון הפרוטוקולים של סדניי ציון? ולחפש תירוצים הזויים לכל דבר? כל הקונספירציות האלה כבר מתחילות לעצבן…

 5. יעקב בן דוד הגיב:

  "…כאשר מדינה מקבלת התקפי שיגעון, בעודה חמושה במאות פצצות אטום כמו גם בנשק כימי וביולוגי, היא מהווה סכנה לא רק לעצמה ולסביבתה, אלא מאיימת על שלום העולם ושרידותו" –
  עלי להודות כי בתחילת קריאת המאמר שאלתי את עצמי אם לא קרה משהו מדאיג לגדעון ספירו, שהרי אינו נוהג בדרך כלל לדבר על איראן במונחים אפוקליפטיים מעין אלו, אך במשפט הבא נרגעתי: תודה לאל, הכל בסדר: הוא מדבר על ישראל.

 6. ניצן אביב הגיב:

  גדעון,

  לא "המדינה" היא שקבלה התקפי-שיגעון אלא ראשיה של ממשלת-הדמים הישראלית, הרצחנית הפ שנתקפו בטירוף-הדעת וב ובשכרון המלחמה שמובילים לטבח הנורא, להרס ולחורבן בעזה, באמצעות צבא-הכיבוש הישראלי הטרוריסטי המבצע פשעי מלחמה, עפ"י כל אמת מידה ולפי כל האמנות הבינלאומיות.
  שורשיו של טירוף-הדעת החולני והמחליא בעת הזו, נעוצים בתחושתם של ראשי המפלגות המרכיבות את הממשלה, שהם עומדים להפסיד במערכת-הבחירות הקרובה וכפי שקרה במערכות-בחירות קודמות, זהו נסיונם הנואל לגרום למצביעיהם הפוטנציאלים לחזור בהם ולהצביע עבורם, כשהם ממלאים אחר ציפיות וקולות ההמון הלאומני הקיצוני, הפשיסטי, תאב המלחמה!

 7. אלון הגיב:

  אם כבר מזכיר גדעון ספירו את יפן, זו בדיוק הדוגמא שמבליטה עד כמה מופרך הרעיון שלו שישראל "תשקם" את הפלסטינים. היפנים לקחו את עצמם בידיים, למרות שהפסידו במלחמה קשה וספגו שתי פצצות אטום, ובמקום לשמור טינה לארה"ב הם נטשו את משקעי העבר והחלו לבנות עצמם בחריצות כמעצמה טכנולוגית ותעשייתית, מתוך שיתוף פעולה עם ארה"ב מרצונם החופשי, לא בגלל ש"הכתיבו להם". הרעיון ש"כוחות הכיבוש הכתיבו" ליפנים להקים דמוקרטיה ולפתח תעשיית הייטק הוא אווילי מיסודו. אף אחד לא יכול להכתיב לעם או לקבוצה אתנית לפתח את עצמם. בעניין כפיית דמוקרטיה, אנו רואים בעצם הימים האלה בעיראק כמה זה קשה עד בלתי אפשרי ללא מסורת דמוקרטית מובנית, מוזר, אך דווקא כאשר מנסים האמריקאים לעשות כעצתו של גדעון ספירו ו"לכפות" דמוקרטיה, הם מותקפים על ידו ועל ידי חבריו בטענה של כפיית משטר זר לעם העיראקי. כמה טונות של קיתונות בוז הופנו בידי השמאל כנגד שמעון פרס על רעיון "המזרח התיכון החדש" שלו, דווקא בשם הטיעון ההפוך בדיוק לזה של ספירו. האם טיעון של השמאל מתהפך לחלוטין רק משום שהאדם שהעלה אותו אינו, רחמנא ליצלן, מאנשי שמאלנו?

  יש משום פטרנליזם והתנשאות, ואף ניחוח גזענות מסוים, במחשבה שאנו צריכים לכפות על הפלסטינים דמוקרטיה ולהכריח אותם להתקדם מבחינה כלכלית. הפלסטינים לא עשו דבר וחצי דבר כדי להשתקם מהטרגדיה של 48, ויתרה מזו, הם בנו את המסכנות שלהם ואת הפליטות הנצחית שלהם (דבר שאין לו תקדים בכל ההיסטוריה האנושית), בכוונה תחילה כדי להציב את עצמם כקלף לשרות הרעיון הפאן ערבי (וכיום גם הפאן-איסלאמי) של השמדת ישראל. הניסיון לשקם אותם – בוודאי בידי "הישות הציונית" המשוקצת – לא יכול להתפרש אצלם אלא כניסיון למוטט את מיתוס הבסיס היסודי ביותר שלהם: אנחנו פליטים מסכנים, וכאלה נישאר עד דור אחרון, עד שתושמד ישראל. הפלסטינים הם ההיפך הגמור מן היפנים.

  במקרה כזה איש לא היה מעלה את טענת הסרק המפוקפקת על "המשך הכיבוש".

  וכן, אל תספרו לנו סיפורים על "המשך הכיבוש" כביכול בצורת מצור, איסור על בניית נמל וכן הלאה. לולא החלו הפלסטינים (נכון יותר המשיכו) בירי הקסאמים האינטנסיבי לאחר שיצאו מעזה אחרון החיילים ואחרון המתנחלים, הם היו מקבלים מישראל ומהעולם סיוע נדיב מעל ומעבר, ואז גם לא היה מצור.

 8. שבתאי לוי הגיב:

  מדינת ישראל אימצה את הסיסמה הנאצית,בשינויים קלים. "כל עוד דם ערבי יותז, יוטב לנו שיבעתיים".
  שבתאי לוי

 9. ג’ון גאלט הגיב:

  נו גדעון, עוד פעם אתה מתחיל?

  האם נציגי המדינות שהצביעו בעד תכנית החלוקה שיערו בנפשם שיפרצו מהומות ושערבים יבצעו פרעות ביהודים בכל רחבי הארץ? האם הם שיערו בנפשם שכל שכנותיה של מדינת ישראל יצאו לכבוש אותה?

  אני מניח שכן, אבל זה לא חשוב.

  הם בטח לא ציפו שכעבור כמה עשרות שנים צאצאיהם של הערבים יהגרו לאירופה ויקימו שם מהומות, ישרפו מכוניות ינפצו חלונות ראווה ויבצעו פיגועי התאבדות ברכבות תחתיות כשהם טוענים שהם "מקופחים חברתית".

  על זה הם לא חלמו אפילו.

  פצצת אטום ישראלית זה כאין וכאפס לעומת פצצת האטום האיסלאמית שמצפה לאירופה במאה השנים הקרובות. אישית הייתי ממליץ לתושבי אירופה להתחיל ללמוד ערבית ולא לבנות על כך שנאפשר להם להגר לכאן. מה שפייר פייר, לא?

  האם ב – 73 ישבה צמרת הממשל והצבא הישראלי בבונקר, כשהלך הרוחות היה שהנה באה ומגיעה שואה שניה? אשמח אם תעדכן אותי על כך.

  דבריך לגבי המצור על עזה הם שקר מוחלט.

  המצור על עזה החל עם השתלטותו של חמאס על רצועת עזה והכרזתה כיישות עוינת. מאז הבחירות לפרלמנט הפלשתיני ב – 2006 ועד אותו ספטמבר 2007 המעברים נותרו פתוחים, על אף שהיו נתונים להתקפות חזורות ונשנות מצד חמאס.
  המסר היה :"אנחנו רוצים שתסגרו את המעברים!".
  בסוף זה מה שקרה.

  עם הנסיגה מעזה נותרו בשטח ציוד חקלאי וחממות. הפלשתינאים היו חפשיים לעשות בהם שימוש, אך במקום זאת הם שרפו מכל הבא ליד. אני זוכר היטב את התמונות שהתפרסמו בעיתונות באותו זמן ואת ראשי הרשות הפלשתינאית מתנצלים על ה – "פדיחה" שנגרמה כתוצאה מהפגנת הברבריות של העזתים.

  עובדתית, אין כיום התנחלויות בשטחי עזה ועד למבצע עופרת יצוקה גם לא נוכחות צבאית. הטענה שהכיבוש נמשך אינה עומדת בקנה אחד עם העובדה שרק לפני שבועות ספורים התבשרנו ששלטון חמאס החליט ליישם את חוקי השריעה בעזה:

  — קישור —

  קשה לי לראות איך הטלת מרות שכזו מתיישבת עם טענות על כיבוש, מה גם שלנוכח הברבריות הפרימיטיבית הזו דיבורים על כיבוש אינם רלוונטיים. כך או כך הקונספט של זכויות אדם אינו קיים בעזה.

  תושבי עזה הצביעו עבור החמאס. מי שמוותר מרצונו על חירותו לא יכול להתלונן על כיבוש.

  לאור העובדה שהעזתים עצמם אינם מעוניינים בשום סוג של קדמה, טכנולוגית או אחרת, והם אף הדגימו זאת יפה הן לאחר הנסיגה והן בבחירות של 2006, אני לא רואה כיצד השקעה בתשתיות של עזה תניב פרי כלשהוא. מן הסתם המהנדסים ובעלי המקצוע שישלחו לשם יהיו נתונים למתקפות וכל מה שיבנה שם יושמד מייד.

  העזתים הם לא גרמנים.

 10. אייל לביא הגיב:

  גדעון,זיכרון סלקטיבי הוא כה אופיני לקיצוניים משמאל ומימין שעולמם החד מימדי מחולק ל’טובים’ ו’רעים’. המצב הכביכול אוטפי שאתה מתאר בסוף מאמרך כבר החל לקרום עור וגידים ב95 . נמל תעופה חדש נבנה בדהניה ואף נחנכה הטיסה הראשונה.ישראל אף בנתה נמל עמוק מים והחלה להקים תשתיות תקשורת ברחבי הגדה.לולא הפנאטיות הדתית ששלחה ילדים להתפוצץ באוטובוסים היינו זוכים בשלום הנכסף ותושבי אשקלון היו טסים לחול משדה התעופה בדהניה.

 11. לשבתאי לוי הגיב:

  …ושבתאי לוי אימץ את הסיסמא של גבלס, כמעט בלי שינויים. "כמה שתרד נמוך, גס ובהמי יותר, כך תצליח יותר להפיץ את השקר שלך בקרב ההמון הפרימיטיבי.

 12. אייל לביא הגיב:

  שלום גדעון,
  לא, אינך שונא ישראל. אני מאמיו גם שאתה אכן הומניסט ורגיש. כמו כל הקיצוניים משמאל ומימין אתה מצוייד בזיכרון סלקטיבי המוחק אוטומטית את העובדות המקלקלות את התיזה שלך.
  המצב האוטפי שאתה מתאר בסוף מאמרך היה קרוב מתמיד למציאות וקרם עור וגידים ב 1995. נמל תעופה חדש הוקם בדהנייה ואף נחנכה הטיסה הראשונה.ישראל הקימה במרץ רשתות תקשורת בכל הגדה. עזה שיגשגה וראה סוף סוף את האור. לולא שלחו הפלשינאים ילדים להפוצץ באוטובוסים, ואילו קם בצד שלהם מנהיג בעל חזון כמו סאדאת (ז"ל !) היינו זוכים בשלום הנכסף ותושבי אשקלון היו טסים לחו"ל מדהנייהץ

 13. עמית הגיב:

  ספירו במיטבו- אין מה להוסיף

 14. שירה הגיב:

  דברים נכונים, עצובים, אבל גם מצחיקים. אני מחכה לכל מאמר חדש!

 15. משה לופינסקי – באשר לעזה הגיב:

  נסו לתאר כיצד היו נראים הדברים אילו ההסתלקות מעזה בוצעה בצורה שונה:

  1 – ישראל והרשות הפלסטיאית היו מגיעים להסכם מסודר להעברת השלטון ברצועה לרשות.

  2 – ישראל הייתה מחזירה את המתנחלים לישראל, אך משאירה בשלב הזה את צהל ורק את צהל.

  3 – ההתנחלויות המפונות היו מועברות לשליטת הרשות הפלסטינאית.

  4 – היו מאפשרים לרשות לבנות שדה תעופה ולפתח את נמל עזה.

  5 – בהדרגה ובזהירות היו מתחילים לאפשר לעזתים לעבוד בישראל.

  6 – אם הכל היה עובד כמצופה, היו ממשיכים בדילול ההדרגתי של הכוחות עד לפנויים המוחלט. אם לאו – היו עוצרים את התהליך ואף מגבירים את נוכחות צהל במקומות הפרובלמטיים. מכל מקום ובשום פנים ואופן, את המתנחלים לרצועה לא היו מחזירים,אפילו אם היו מתנהלים הענינים על פי התסריט השני.

  משה לופינסקי
  תל אביב

 16. אחד משוגע הגיב:

  בקשר לאמא שמוכנה להקריב גם את הבן השני . שלימדו אותנו שטוב למות בעד ארצנו החלטתי שבמדינה שלמות בה זה דבר נורמלי העדפתי להיות לא נורמלי לכן שהתגייסי ישר ביקשתי ללכת לקב’ן והשתחררתי מהצבא!

 17. בטטה הגיב:

  קומונת חדשות און ליין בפורטל תפוז מצנזר דעות של מתנגדים למלחמה וחוסם את הגישה אותי חסמו.

  פניות שלי למנהלת הקומונות ולמנהל הקומונה לא נענה כלל.

 18. רונן הגיב:

  גם פה לא תמיד שמים תגובות שקשה לכותבי הטורים לענות עליהם.
  כך שהפוסל במומו פוסל.

 19. לבטטה הגיב:

  אתר הגדה השמאלית חוסם דיעות של תומכים במלחמה …

 20. גדעון ספירו הגיב:

  למגיבים,
  מה שיש לי לאמר אני אומר בטוריי. בלתי אפשרי להגיב לכל מגיב. יחד עם זאת אני קורא את כל התגובות, ותשובותיי באות לידי ביטוי בסופו של דבר בטוריי, גם אם לא תמיד ממוענות אישית לאיש זה או אחר.
  באשר למתלוננים על צנזור תגובות,
  אינני חבר מערכת ולכן אינני יודע מה לא עובר, אבל אם לשפוט על פי פרסום התגובות לטוריי, רובן דווקא חולקות עלי מצד ימין, מה שמוכיח כי המערכת פתוחה דיה ואת זאת אני מעריך.

 21. גם מטבעון הגיב:

  ראשון ראשון ואחרון אחרון –
  לגבי גיוס האלוהים לצורכי לחימה-
  נכון להיום שתי התנועות השמדניות ביותר בהיסטוריה האנושית הן הנאצים והקומוניזם, תנועות אתאיסטיות.שיכדוע לחמו כדי "לשחרר את העולם הישן מהכוחות הריאקציונרים המחזיקים אותו" (בין היתר הדת).
  מסתבר ש"אין אלוהים" הוא מושג קטלני יותר מ "יש אלוהים".

  רחם למלחמות
  תקרא את הארץ ןמעריב, שעיקרם התנגדות למלחמה כך גם הטון של יונית לוי, שלא נדבר על ערוץ 10.

  המשפט בשירות המלחמה
  חוק הוא חוק, מה היה הרעיון בלחסום את שדה דב?

  שנאה עזה למלחמה
  יואיל נא מר ספירו לפרסם את ההוצאה ה"ממשלתית" לנפש ברצועת עזה על פיתוח, ואת ההוצאה על חימוש וישווה.

 22. לג’ון גאלט הגיב:

  מה איין היתה אומרת על הקולקטיביזם המיליטריסטי המביש הזה?

 23. מרק ולצר הגיב:

  אוי אוי אוי…

  אני באמת תוהה האם אתה מאמין למה שאתה כותב או שבעצם בסתר לבך אתה יודע שאתה משקר לעצמך? הונאה עצמית גורמת להתקפי לב בגיל צעיר ולכן הייתי ממליץ לך לבחון את תפונות לבך.

  אני באמת לא אתיחס לטיעונים כי מי שעושה טעויות כל כך גסות בהשוואה עיקר הבעיה שלו הוא פסיכולוגי ולא עובדתי השוואתי…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים