הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בינואר, 2009 6 תגובות

 

התקשורת הישראלית מלעיטה ללא הפסק את הציבור , שישראל נאלצה לפתוח במלחמה נגד הטרור של החמאס. האמת שישראל פתחה במלחמה לא נגד הטרור, אלא היא פתחה במלחמה  נפשעת נגד העם הפלסטינאי.
ההסתייגות שלנו מהתקפה של קאסמים וגראדים על אזרחים ישראלים אינה יכולה להוות תמיכה להרג וטבח המוני של אזרחים פלסטינאים  ברצועת עזה שבוצעה מהאוויר , מהים ומהיבשה. מחיקת רובעים שלמים ברצועת עזה,  טבח במאות אזרחים, הרעבת אוכלוסיה – זו לא מלחמה נגד טרור , זו מלחמה אכזרית נגד העם הפלסטינאי.
 

שוחרי השלום, שיצאו בהמוניהם להפגין נגד זוועות המלחמה המתחוללות בימים אלו בעזה , מגנים בכל תוקף את שיגור הקאסמים והגראדים הפוגעים ללא הבחנה באוכלוסיה הישראלית בישובי הדרום.  הם מגנים בכל תוקף את העובדה שיעדים אזרחיים ודתיים בעזה הפכו ליעדים של טילים וארטילריה,  שגרמו למחיקת בתים על תושביהם, גרמו למעשה למותם של מאות אזרחים כולל נשים וטף  חפים מפשע .

 

התקשורת התגייסה למסע  חד צדדי של הצדקת המלחמה. ישנה התעלמות מוחלטת של התקשורת האלקטרונית והכתובה מהעובדה שאלפי מפגינים בישראל – יהודים וערבים המסרבים להיות אויבים – חושבים אחרת.

 

חושבים שדרך המלחמה אינה מובילה לפתרון. לא ניתן כיסוי תקשורתי לדבריו של ח"כ דב חינין בפני אלפי מפגינים בתל אביב , הקורא להפסקת אש מידית ותובע לפתור את המחלוקות אך ורק סביב שולחן המשא ומתן. לא ניתן כיסוי תקשורתי למחאה הגדולה שהציפה ערים רבות ברחבי העולם הקוראת לישראל להפסיק את המלחמה.

 

כאשר במוצאי שבת 4.1.09 השתתפתי בהפגנה בה נכחו אלפי מפגינים נגד המלחמה, לא יכולתי שלא להיזכר בימים הקשים , כאשר פרצה המלחמה  ב – 5.6.67.

 

ביום פרוץ המלחמה ב-1967 הייתה רק מפלגה אחת בישראל – המפלגה הקומוניסטית –  שיצאה נגד המלחמה ונגד המסע התקשורתי שהציף את הרחוב בישראל ,שלמרבה הצער הזדהה עם המלחמה. ב – 1967 היינו בודדים ,וכיום חלקים גדולים בציבור הישראלי, שהיו שיכורי אופוריה באותם ימים,  מבינים שזו הייתה מלחמה מיותרת . 

 

בהפגנה במוצאי שבת שאבתי עידוד מהעובדה, שאלפים רבים זרמו לכיכר רבין וצעדו ברחובות תל-אביב וביקשו להביע אמירה אחרת. אמירה הקובעת  כי ישנה דרך אחרת לפתרון המשבר , ולא רק דרך המלחמה המיותרת התובעת קורבנות מיותרים בשני הצדדים.

 

בצד הסיפוק שיש לי מההיענות של אלפים להפגין נגד המלחמה,נגד הפגזת אוכלוסיה אזרחית ,  אינני יכול להסתיר את כאבי ואכזבתי, שביום הראשון למלחמה מר"צ התייצבה לימין הממשלה . במקום להטיל את כל כובד משקלה לאמירה ברורה וחד משמעית  נגד המלחמה , בחרה מר"צ בדרך של גינוי המפגינים , שיצאו חוצץ כבר ביום הראשון למלחמה נגד הפגזה מאסיבית של אוכלוסיה אזרחית מהים  ומהאוויר, ורק בשלב מאוחר יותר הסתייגה מר"צ מהכניסה הקרקעית לרצועת עזה. בכך נתנה מר"צ הכשר לטבח, שנעשה מהאוויר ומהים במשך ימים ארוכים באוכלוסיה אזרחית ברצועת עזה. מר"צ עשתה הפעם בדיוק מה שעשתה  אחת ממפלגות האם שלה מפ"ם במלחמות קודמות.בשלבים הראשונים מגלים תמיכה במלחמה , משתלבים באופוריה של הניצחון המדומה , ורק בשלב מאוחר  משמיעים את ההסתייגות.

 

לצערי, הפגזה מאסיבית של אוכלוסיה אזרחית פלסטינית מהים , מהאוויר ומהיבשה רק תצרוב בתודעה של החברה הפלסטינית גלי איבה  ושנאה , שיקשו על מחנה השלום לבנות את הגשרים לשלום בין העמים.
במציאות זו אני גאה להיות חלק מחד"ש , חלק ממחנה של יהודים וערבים המוכיחים שאפשר אחרת . שקימת אפשרות להיות חלק מתנועה , בה יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים. אני גאה להיות חלק ממחנה , שאינו מוכן לתמוך במלחמה כדרך לפתרון בעיות. את חילוקי הדעות בחברה הפלסטינית חייב רק העם הפלסטיני לפתור . אין זכות לממשלת ישראל להתערב  באמצעות צבאה כדי לכפות הכרעה מי יהיה הגורם הפוליטי שינהיג את החברה הפלסטינית .

 

במציאות זו אני גאה להיות חלק מחד"ש , שהיא מרכיב משמעותי במחנה השלום  ובמאמץ לגייס את הציבור בישראל להבנה שיש לשים קץ מיד למלחמה. 

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. גאוה הגיב:

  לא ברור על מה אתה גאה. על זה שכבר בשנת 1967 תפיסת המציאות שלך היתה לקויה או על כך שכבר אז פעלת נגד האינטרסים של מדינתך ולמען האינטרסים של מעצמה זרה. גם אם אתה אומר שאתה מתנגד לטילים וגראדים על אזרחי ישראל (שמת לב שלא כתבת מי יורה אותם כאילו הם באים מעצמם) זו אמירה ריקה מתוכן אם אינך מסביר מה ישראל כן צריכה לעשות. הדרישה למשא ומתן היא עורבא פרח מהסיבה הפשוטה שהחמאס מוכן לדון עם ישראל (וגם אתך) רק על שני דברים – מתי מחסלים את מדינת ישראל ואיך הורגים את כל תושביה היהודים. אולי אינך מאמין אבל זה בגלל שאינך מקשיב לדבריהם או מזלזל בדבריהם. המציאות לימדה שכאשר מישהו מבטיח לרצוח יהודים הוא גם מקים וצריך לקחת ברצינות במיוחד דברים כאלה מפי פלשתינים שנציג מכובד מאד שלהם ישב עם היטלר בבונקר.

 2. אבי הגיב:

  כל הכבוד רק נקווה שהכסף לא ישנה את הדיבורים האלה… מלא ימינים ישמחו לשלם בדמם בשביל למחוק את הערבים ואת השמאלנים איתם עד שיבינו שכולנו בני אדם יהיה מאוחר מידי אלה אם תפעלו מהר ולהציל את מה שנשאר עדיין יש מקום לשלום איפשהו..

 3. הסתייגות הגיב:

  ה"הסתייגות" של עוזי בורשטיין מירי הקסאמים על אוכלוסיה אזרחית, כשמה כן היא: מאד מסויגת, היא לא הביאה אותו לקיים הפגנות של אלפי אנשים, היא לא הביאה אותו לכנות את רוצחי החמאס "פושעי מלחמה", וכמובן שלא עוררה אותו מעולם לדרוש להעמיד פלסטיני כלשהו לבית דין בינלאומי בהאשמה של פשעים נגד האנושות. לכבוד הזה זוכים אצלו רק ישראלים.

  אני מודיע איפוא בזה באופן חגיגי: אני מצטרף למר בורשטיין בכל לב: אני מסתייג מירי הרקטות על אוכלוסיה אזרחית בידי החמאס. אני מסתייג גם מהרג אזרחים בעזה.

  מבחינת הצדק, ההיגיון והיושר האינטלקטואלי, הצהרה זו מעניקה לי על בטוח כרטיס כניסה למועדון יפי-הנפש. (או שמא… אני צריך להוסיף דרישה להעמדה לדין בינלאומי של טייסים בחיל האויר?)

 4. אבי הגיב:

  אני רוצה לאמר חעוזי רק מילה אחת – תודה.

 5. יסמין. הגיב:

  שלום למגיב הראשון והשלישי

  אני מקוה שנרגעתם מההתלהמות שלכם .מר בורשטיין מבקש דבר פשוט – דרך אחרת.
  אני מסכימה איתו שמלחמה אינה פותרת דבר. כך קרה גם ב-1967. כולנו היינו באופוריה , כי הנה "סוף סוף הכנסנו להם , והם ילמדו את הלקח".
  מי שהפגין נגד המלחמה ב-1967 הוא לא היה סוכן של מדינה זרה, הוא היה פטריוט ישראלי.
  מי שמגנה ירי על באר שבע ועל עזה עושה זאת , כי ניתן להגיע לדרך אחרת. לא חייבים להגיע להסדר אחרי מותם של כ-300 ילדים בעזה מירי של ישראל ומותם ופציעתם של אזרחים בישראל מירי של גראד על ידי החמאס.

 6. ליסמין הגיב:

  אני מבין שאת רוצה (בכנות) שכל הבעיות ייפתרו בדרכי שלום (גם אני, אגב). אני גם מבין שהיית הולכת בחפץ לב להפגין בעזה כנגד ירי הקסאמים על שדרות ובאר שבע, ושהסיבה היחידה שאת לא עושה זאת (ואף אחד – יהודי או ערבי – לא יעשה זאת), היא העובדה שקיים שם מנהג לשסף על המקום את גרונותיהם של מפגינים מסוג זה.

  בנסיבות האלה מוצדק מאד שאת לא הולכת לעזה להפגין כנגד הפגזת אוכלוסיה אזרחית בישראל(שהרי כולנו רוצים אותך כאן, ובחיים), אבל מצד שני, לאור הנסיבות החד-צדדיות הללו נוצר הרושם המוטעה כאילו ישראל פתחה בהתקפה על עזה פשוט משום שקפץ לישראלים איזה פיוז בראש, ופתאום הם החלו לטבוח סתם כך בעזתים המסכנים, שמעולם לא עשו להם כל רע.

  ההפגזות מעזה לעבר אזרחים חפים מפשע בישראל נמשכו 8 שנים על בסיס יומיומי. נסי לרכז את כל 8 השנים לתקופה של שלושה שבועות (6,000 קסאמים לעבר אזור שדרות בלבד) ותקבלי את הפרופורציה בין מלחמת שלושת השבועות של ישראל למלחמת 8 השנים של ארגוני הטרור. מותר לבקר את ישראל אבל תהיי הוגנת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים