הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בינואר, 2009 אין תגובות

 

ועדת הבחירות של הכנסת החליטה לפסול את בל"ד את רע"ם-תע"ל מהתמודדות בבחירות הקרובות, אך ברור כי פנייה לבג"ץ תוכל להפוך ההחלטה הזו בקלות. אך פניה שכזו לבג"ץ תהיה טעות, לדעתי. צריך לזכור כי שיתוף האזרחים הפלסטינים בישראל בבחירות היא אינטרס של המפלגות הציוניות. היא מאפשרת ליצור אשליה של דמוקרטיה, ומסגרת פוליטית שבה מובטח רוב תמיד למפלגות הציוניות, אף שהיהודים כבר אינם רוב בשטחים שישראל שולטת בהם.

השתתפות במערכת הפוליטית הרשמית נושאת בקרבה מחיר כבד – היא מאשרת את הלגיטימיות של "מדינה יהודית," ומתעתעת כאילו אזרחי המדינה הלא-יהודים והלא-ציונים מוכנים לחיות תחת שלטון המושתת על עליונות של קבוצה אתנית אחת ואף לכנות אותו דמוקרטי.


אותו הזעם ההרסני וחסר-המחשבה שבו השלטון בישראל יוצא להחריב את רצועת עזה והורג מאות חפים מפשע, הוא גם אותו הזעם (ההרסני וחסר-המחשבה) שהביא את ועדת הבחירות לפסול את שתי המפלגות שמייצגות כשני שליש מהציבור הפלסטיני בישראל.


על בל"ד ורע"ם-תע"ל לסרב לפנות לבג"ץ – פניה כזו רק תפגין חולשה וכניעה לכללי המשחק שמדירים אותן לקצה המפה הפוליטית, והופכים אותן למפלגות שאף אינן זוכות לסיקור תקשורתי אלא אם כן הן מעוררות פרובוקציות. תשובתן להחלטה של ועדת הבחירות צריכה להיות פשוטה: "אם המפלגות הציוניות אינן מעוניינות לשתף את הציבור הפלסטיני במערכת הפוליטית, אין כל סיבה להמשיך לשתף פעולה עם הרעיון של המדינה היהודית שנכפה עליו."


אך אין בכך די. גם חד"ש צריכה לקחת חלק במהלך הזה, משום שאחרת היא תהפוך למפלגת ה"ערבים הטובים והצייתנים" שמסכימה לותר על עקרונותיה כדי להיות חלק מהתהליך הפוליטי. אם אין בל"ד ורע"ם-תע"ל, גם אין חד"ש.
גילוי נאות – גם אני חשבתי להצביע חד"ש בבחירות הקרובות. אך אם חד"ש תרוץ לבחירות כאשר בל"ד ורע"ם-תע"ל פסולות (מפלגות שמתחרות בחד"ש על קולות) – זה יהיה מהלך ציני של גריפת קולות מהמפלגות הפסולות על כידוני המפלגות הציוניות, ובכך חד"ש תחדל להיות בחירה לגיטימית.
לכן חד"ש צריכה להצהיר שהיא לא תתמודד בבחירות, ולקרוא לבוחריה להחרים את הבחירות הקרבות, יחד עם בוחרי בל"ד ורע"ם-תע"ל. זהו צעד שיערער את הלגיטימיות של השלטון הציוני בישראל ויסיר את הלוט מעל שלטון האפרטהייד שמושל בכולנו.


אך זהו רק הצעד הראשון – המאבק לשוויון זכויות, לאזרחות אמיתית, לדמוקרטיה אמיתית, לסיום הכיבוש, לזכויות חברתיות מלאות – הוא מאבק שיהיה צריך להמשיך גם ללא יצוג בכנסת, ללא הפוגה וללא פשרות.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים