הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בינואר, 2009 15 תגובות


אני רוצה לפנות במאמר זה אל הקונצנזוס, אל כל השפויים בדעתם שמקבלים מהתקשורת מידי יום ביומו אינפוזיה של פטריוטיות לווריד, למרות שהם לא בדיוק בטוחים מה הם חושבים. אפילו צר להם על הרג כל האזרחים החפים מפשע בצד השני אך הם לא רואים דרך אחרת לפתור את הבעיה. אל אלה שקוראים לעצמם מרכז או שמאל מתון, נו אתם יודעים, שבעבר הצביעו ‘עבודה’, כשעוד הייתה מפלגה כזאת. אין לי כל כוונה לכתוב על האסון ההומניטרי בעזה, על המחסור באוכל, בתרופות או בחשמל. על הרס הבתים, על הטראומות והחרדות שחווים תושבי הרצועה, או על האסון הכלכלי שאין לדעת כיצד ייפתר.

 
אני רוצה לדבר עלינו, על עתיד ילדינו. לשם כך נעשה תרגיל מחשבתי קצר שלא עשו ידידינו, מלומדי הניסיון, בצמרת השלטון. ניקח ילד סורר ונכה אותו באופן קבוע על מנת לחנכו כמובן. נכה אותו שוב ושוב, לא איזה פליק קטן אלא ממש מכות רצח- נשבור לו יד וננקע לו רגל, נכבה עליו כמה סיגריות ונדפוק לו את הראש באסלה; האם לדעתכם הוא יגדל להיות אדם אלים? תגידו אתם? כן? ורגע, אם ניקח, סתם לשם הדוגמא, עם כבוש שמבקש כבר שישים שנה עצמאות וגם הוא כמו הילד סורר ועקשן. ניכנס באימ-אימא שלו, נהרוג נשים וילדים, נהרוס תשתיות, נשים עליו מצור ונמנע ממנו תרופות וסיוע הומניטרי, הוא יהפוך לדעתכם לאלים יותר? הוא ישנא אותנו יותר? הוא יבקש לקום ולהורגנו? ורגע רגע אם נחסל את החמאס, שנבחר ברוב דמוקרטי, על אחרון מתפקידיו, נזכה לאהדת העם הפלסטיני? אז תישכח השנאה ארוכת השנים? אז תהייה רגיעה???
 
הבקשה להפסקת המלחמה ומעבר לערוץ המדיני יותר משנועדה להקל על העם הפלסטיני, היושב בעזה, תפקידה להציל את חיינו ואת חיי הדורות הבאים אחרינו. הלחימה, ההרג וההרס לא יביאו פיוס מן הצד השני, להיפך יש בהם לזרוע עוד איבה ועוד שנאה שתצבור עוד ועוד תומכים חדשים ותקשה על חיינו. אולי ממשלת ישראל לא צריכה להבליג באופן גורף, אבל מכאן ועד מחיקת הרצועה ישנה דרך ארוכה. ממשלת ישראל חייבת לחשוב לטווח הארוך ולא לנסות לכסות בורות פעם אחר פעם. שיטת הפרה- פרה לא תעבוד במקרה הזה. יש צורך בפתיחת ערוץ מדיני, שראשיתו הכרה בחמאס כגוף השלטוני ברצועת עזה, יש צורך בהקמת מדינה פלסטינית ובהשקעת כספים על ידי גורמים בינלאומיים וישראלים ברפואה, בחינוך ובתשתיות. לא בגלל שאנחנו פילנתרופים או חסידי אומות העולם אלא משום שרק לקיחת אחריות, שיתוף פעולה והשקעת משאבים באוכלוסיה מוחלשת תניב פירות של שלום, שקט ורגיעה אמיתית. לכולנו ברור שבני אדם שיש להם מה להפסיד לא ישליכו את חייהם לשווא ולא יתמכו בשלטון שדורש מהם הקרבה שכזאת.
 
אפשר להמשיך להילחם, אפשר לנסות לחסל בני אדם אבל אי אפשר למגר שנאה מושרשת כל כך בכוח, אי אפשר לנצח אידיאולוגיה ושאיפה לעצמאות בפצצות. הבחירה בידיכם: מבצע צבאי כל חצי שנה או מהלך מדיני ארוך טווח שיאפשר לתושבי הדרום שקט אמיתי. 
 

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. אוהד נוה הגיב:

  אבל החמאס הוא לא ממש ילד סורר.
  הוא יותר כמו עבריין נלוז עם ילדות רווית טראומות.

  עצם ההקבלה שלך מזלזלת במחשבתו האידיאולוגית – העצמאית – של החמאס. והמחשבה הזאת – אלימה – לא מתפשרת – ולא מסייעת למחנה המתון להתקדם לעבר פתרון של שלום.

  כן, צריך לשנות כיוון לחלוטין, להפסיק עם האלימות, אני חושב שמרבית קוראיו של האתר יסכימו איתך בעניין הזה.
  אבל אל תפלי בטיעונים חלשים שמתעלמים מאחריותו הנכבדת ביותר של החמאס בהסלמה.
  אני לא בטוח שתמיד מדיניות של פשרנות והבלגה מובילה באופן ישיר להרגעת המצב והתקדמות לעבר פתרון מדיני.

  ועניין נוסף – כתבת "אולי ממשלת ישראל לא צריכה להבליג באופן גורף, אבל מכאן ועד מחיקת הרצועה ישנה דרך ארוכה."
  ואני שואל איפה הגבול? כמה "מותר" לממשלת ישראל להגיב ומה נחשב "מחיקת" הרצועה? וכמה מעשי קונדס בדמות קסאמים של הילד המוכה הזה שנקרא חמאס, אמורה ישראל לספוג וכמה כבר מצדיקים תגובה לא פרופורציונאלית? ואיזה משמעות יש לפרופורציות כשמדובר בהרג?

 2. יגאל הגיב:

  בכיינות דמגוגית.

  אפשר באותה מידה לטעון כנגד האלימות הפלסטינית.

 3. יפה אך מה עם הצד השני הגיב:

  ישראל יצאה מעזה ב 2005 ומיד "תוגמלה" במטחי קסאמים.
  הבעיה אינה בכך שישראל אינה מכירה בחמאס "כישות שלטונית" אלא בכך שהחמאס רוצה להכחיד את מדינת ישראל.
  שום משחקי מילים והצטעצויות לשון לא יסתירו עובדה פשוטה וברורה זו.

 4. עדו הגיב:

  תודה, נטע. עכשיו יש לי מה לשלוח למשפחה וחברים.
  מאד רגיש, נכון וכואב.
  תודה

 5. רמי יובל הגיב:

  מדינת ישראל דבקה בכל כוחה בגדה המערבית ובהתנחלויות שהקימה בה על אדמה פלסטינית. הוצאה ההכרחית היא התנגדות של העם הפלסטיני לכיבוש. ההתנגדות מחריפה ואמצעיה נעשים יותר ויותר אלימים ככל שהתנגדות לא אלימה אינה מביאה לתוצאות. זה ההסבר לגידולו של החמאס ולהחלשותו של הפתח ששיטותיו הביאו לעם הפלסטיני רק את העמקת הכיבוש והרחבת ההתנחלויות. המלחמה ההרסנית והקטלנית של 2009 היא אחת בשרשרת המלחמות שישראל פתחה כדי לשמר בידיה את הישגי מלחמת 67 ואת ההתנחלויות הבנויות כולן על אדמה פלסטינית. אכן החמאס נוקט דרכי לחימה לא אנושיות אבל אם וכאשר ישראל תואיל להכריז כי נגד שלום אמת היא מוכנה לסגת לגבולות 67 יחול מהפך בגישת הפלסטינים והחמאד או ישתנה או יתנוון ויעלם.

 6. רונן הגיב:

  עם כבוש 60 שנה ???
  זאת אומרת שגם אחרי 48 כבר היה כיבוש ?
  זה אומר שהיהודים צריכים לעוף מפה?
  אני מעדיף להקרא:פשיסט גזען שונא ערבים פושע מלחמה אבל לחיות.
  האם קראת את אמנת החמאס ?

 7. חיים ו. הגיב:

  האם הגרמנים שמתו במיליונים במלחמ"ע השנייה קמו לנקום? האם מאות אלפי נאנסות גרמניות תחת הכיבוש הסובייטי של ברלין הביאה למתאבדות גרמניות? האם היפנים שפצצה גרעינית הוטלה על ראשם הקימו מקרבם גדודי סמוראים נוקמים ונוטרים? האם הטיבטים מתפוצצים בביג’ינג? האם בני הטוטסי מתפוצצים בבתי קפה של בני ההוטו?
  מצד שני,
  האם בספרד יש כיבוש? מדוע אם כן פוצצו רכבות שם? האם האמריקאים דיכאו ערבים לפני 9.11? האם הבריטים מדכאים את תושביהם המוסלמים? מדוע אם כן בריטי ממוצא מוסלמי מתפוצץ בתחתית של לונדון?
  מצד שלישי,
  מהי הקבוצה שרצחה הכי הרבה מוסלמים בעת החדשה? נכון, מוסלמים. באלג’יר, בעיראק, בסוריה, בעזה, במאלזיה, בדארפור והרשימה נמשכת ונמשכת ונמשכת.

  אולי, אולי, אולי עלינו לרענן מעט את התפיסות העבשות והמסריחות מפטרנליזם על הסכסוך המקומי שלנו ומיקומו בתוך מלחמת התרבות המתחוללת בתוך העולם הערבי\מוסלמי.
  עד אז באמת שאין טעם לשחזר את אותו מאמר שוב ושוב ושוב, אפשר לקשר למאמרים קיימים.

 8. ריאליזם במירעו הגיב:

  תעזבו מהשטויות
  אם היו רוצים כאן שלום,היה שלום.
  הבעיה היא שיש מי שגוזר קופון מהמלחמה…ולמרות שהוא כביכול מיעוט בטל בשישים,עדין יש לו את הכוח להשפיע ולשלוט.
  על אוליגרכיה בטח שמעתם,גם על מקיאוולי…אין כאן בכלל ויכוח.
  האדם רואה רק סביבתו הקרובה ותמיד ישאף להיות שייך…ומכאן הדרך להתקרנפות קצרה.

 9. אורנה לביא הגיב:

  תודה, נטע. מאמר נהדר, כל מלה בסלע!

  לדעתי המצב ממש גרוע, והולך להיות עוד יותר גרוע. אבל בסופו של דבר הכל יסתדר, רק חבל שהמוני קרבנות יפלו בדרך. משני הצדדים.

 10. שאלה לרמי הגיב:

  1. מה הביאו לעם הפלסטיני שיטותיו של חמאס?

  2.האם שכחת ששיטותיו של פתח היו זהות לשיטותיו של חמאס עד אוסלו, ופתח אף חזר לשיטות אלו במהלך האינתיפאדה השניה?

 11. עוזי אורן לרמי יובל הגיב:

  האם אתה יכול להסביר לי מה הקשר בין היציאה למלחמה ברצועת עזה, שישראל עזבה אותה, לבין המאמצים "לשמר את הישגי 67 ואת ההתנחלויות"? כיצד ישראל "תשמר" את הישגי 67 באמצעות התקפה על עזה, שממנה יצאה שלא על מנת לשוב?

  האם אתה מתכוון לומר שמנהיגי ישראל, שוטים מופלגים שכאלה, התכוונו בעצם לתקוף את רמאללה, אבל ברוב טיפשותם התבלבלו במפה ותקפו בטעות את עזה?

  הרי כל ההתפתלויות הדיאלקטיות הנואשות האלה נועדו רק לנסות לטשטש את העובדה שישראל הגיבה על תוקפנות בלתי פוסקת של החמאס, לאחר שהבליגה במשך 8 שנים על ירי שיטתי של למעלה מ-6,000 רקטות כנגד אוכלוסיה אזרחית בישראל.

  בדיוק כך כל התיזות האידיוטיות על כוזרים ועל קנוניה ציונית-בריטית לא באו לעולם אלא כדי לחפות על העובדה ההיסטורית שאינה ניתנת לערעור, שהערבים והפלסטינים הם שפתחו במתקפה על היישוב היהודי בארץ ב-47 במטרה להשמידו.

  השימוש העקבי בטיעונים מופרכים ואבסורדיים כאלה על ידי הצד התומך בפלסטינים, מעלה כבר כשלעצמו את החשד שהנרטיב הפלסטיני עומד על בסיס מפוקפק מאד. מי שהאמת לצדו אינו נזקק לשקרים כל כך בוטים.

  ותודה לך שהזכרת במשפט קטנ—טן את העובדה שהחמאס נוקט בדרכי לחימה לא אנושיות. מצער שזה כל מה שיש לך לומר על פשעי המלחמה של החמאס לעומת הלינץ’ התקשורתי המאורגן על כל גרעפס של חייל ישראלי, אבל במקומותינו זה גם משהו.

 12. לחיים ו הגיב:

  הקבוצה שרצחה הכי הרבה אנשים בעת החדשה היתה האירופאים הקולוניאליסטים. בלגיה למשל עשתה בקונגו ג’נוסייד שעולה בהיקפיו בהרבה על השואה. אבל מה זה חשוב, יש לנו אג’נדה טראנספריסטית ואנחנו מקדמים אותה.

 13. אורי הגיב:

  מי שהקים את חמאס בסוף שנות ה-70 למעשה, היא כמובן ישראל והמדיניות המיליטנטית התוקפנית והגזענית שלה. היא גם זו אשר חימשה אותו. כנ"ל חיזבאללה לאחר מלחמת לבנון הראשונה. אך נטע, ישנן שגיאות היסטוריות אלמנטריות במאמר. כדאי לחזור ולעשות עבודת רקע מקצועית יותר לפני שאת קופצת למים, אם ברצונך שמישהו שמבין משהו יתייחס ברצינות לדברייך.
  כמו-כן, הכיבוש בוודאי לא קיים 60 שנה, למרות שהתעמולה הלאומנית הציונית בוודאי שכן ועוד הרבה לפני כן. בכל מקרה, מצטרף לקריאה להתנגד ולסרב למלחמה ולאלימות פשיסטית כאידיאולוגיה וכערך בסיסי

 14. אורנה לביא הגיב:

  נטע, תודה! הנה, לא רק אני לא מאמינה לתשקורת הישראלית / הארצותבריתית, הנתונה לשלטונם המלא לכלוך של השלטונות הישראלים / ארצותבריתים. שום דבר אמיתי לא כתוב ו/או משודר בה!!!

 15. אורנה לביא הגיב:

  סליחה, טעות. בעצם המוסיקה שאנחנו שומעים ברדיו היא אמיתית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים