הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בינואר, 2009 13 תגובות

 

ועדת הבחירות של הכנסת החליטה לפסול את בל"ד את רע"ם-תע"ל מהתמודדות בבחירות הקרובות, אך ברור כי פנייה לבג"ץ תוכל להפוך ההחלטה הזו בקלות. אך פניה שכזו לבג"ץ תהיה טעות, לדעתי. צריך לזכור כי שיתוף האזרחים הפלסטינים בישראל בבחירות היא אינטרס של המפלגות הציוניות. היא מאפשרת ליצור אשליה של דמוקרטיה, ומסגרת פוליטית שבה מובטח רוב תמיד למפלגות הציוניות, אף שהיהודים כבר אינם רוב בשטחים שישראל שולטת בהם.

השתתפות במערכת הפוליטית הרשמית נושאת בקרבה מחיר כבד – היא מאשרת את הלגיטימיות של "מדינה יהודית," ומתעתעת כאילו אזרחי המדינה הלא-יהודים והלא-ציונים מוכנים לחיות תחת שלטון המושתת על עליונות של קבוצה אתנית אחת ואף לכנות אותו דמוקרטי.

 

אותו הזעם ההרסני וחסר-המחשבה שבו השלטון בישראל יוצא להחריב את רצועת עזה והורג מאות חפים מפשע, הוא גם אותו הזעם (ההרסני וחסר-המחשבה) שהביא את ועדת הבחירות לפסול את שתי המפלגות שמייצגות כשני שליש מהציבור הפלסטיני בישראל.


על בל"ד ורע"ם-תע"ל לסרב לפנות לבג"ץ – פניה כזו רק תפגין חולשה וכניעה לכללי המשחק שמדירים אותן לקצה המפה הפוליטית, והופכים אותן למפלגות שאף אינן זוכות לסיקור תקשורתי אלא אם כן הן מעוררות פרובוקציות. תשובתן להחלטה של ועדת הבחירות צריכה להיות פשוטה: "אם המפלגות הציוניות אינן מעוניינות לשתף את הציבור הפלסטיני במערכת הפוליטית, אין כל סיבה להמשיך לשתף פעולה עם הרעיון של המדינה היהודית שנכפה עליו."


אך אין בכך די. גם חד"ש צריכה לקחת חלק במהלך הזה, משום שאחרת היא תהפוך למפלגת ה"ערבים הטובים והצייתנים" שמסכימה לותר על עקרונותיה כדי להיות חלק מהתהליך הפוליטי. אם אין בל"ד ורע"ם-תע"ל, גם אין חד"ש.
גילוי נאות – גם אני חשבתי להצביע חד"ש בבחירות הקרובות. אך אם חד"ש תרוץ לבחירות כאשר בל"ד ורע"ם-תע"ל פסולות (מפלגות שמתחרות בחד"ש על קולות) – זה יהיה מהלך ציני של גריפת קולות מהמפלגות הפסולות על כידוני המפלגות הציוניות, ובכך חד"ש תחדל להיות בחירה לגיטימית.
לכן חד"ש צריכה להצהיר שהיא לא תתמודד בבחירות, ולקרוא לבוחריה להחרים את הבחירות הקרבות, יחד עם בוחרי בל"ד ורע"ם-תע"ל.
זהו צעד שיערער את הלגיטימיות של השלטון הציוני בישראל ויסיר את הלוט מעל שלטון האפרטהייד שמושל בכולנו.


אך זהו רק הצעד הראשון – המאבק לשוויון זכויות, לאזרחות אמיתית, לדמוקרטיה אמיתית, לסיום הכיבוש, לזכויות חברתיות מלאות – הוא מאבק שיהיה צריך להמשיך גם ללא יצוג בכנסת, ללא הפוגה וללא פשרות.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. יניב רוזנר הגיב:

  הדברים מזכירים לי את אחת הסצנות האחרונות בסרט "בריאן כוכב עליון": בריאן תלוי על הצלב, כאשר לשטח מסתערת חוליה של הJPF (החזית העממית של יהודה) ומבריחה את החיילים הרומאים. חברי החולייה שולפים חרבות – ומתאבדים כולם כאיש אחד. לפני שהם מתים הם עוד מצליחים למלמל "זה יראה להם מה זה"!…

 2. יובל הלפרין הגיב:

  כל הכבוד ליניב על הדימוי.
  אני חשבתי על איש שראה את בת זוגו עם מאהב במיטה וקירב אקדח לרקתו שלו.
  המאהב פרץ בצחוק, ובן הזוג הנבגד אמר לו:
  "מה אתה צוחק, אתה הבא בתור!!!"

  ולעניינינו, החרמת הבחירות מצד הציבור הערבי ומצד היהודים בעלי הדעות השמאליות היא פרס לליברמן וחבר מרעיו. זוהי בדיוק מטרתם ומשאת נפשם.

  ברור שאסור להסתפק בפעילות בפרלמנט, אבל החרמת הפרלמנט אין פירושה מתן תנופה לצורות מאבק אחרות (בדרך כלל להפך), ונציגות חזקה בכנסת היא לא רק אמצעי לחקיקת חוקים "קטנים" בנושאים שונים (תפקיד שחד"ש מצטיינת בו), אלא גם שופר רב עוצמה הפונה לקהל עצום ועשוי לגייסו ולדרבנו למאבקים חוץ פרלמנטריים.

 3. פלג ספיר הגיב:

  עופר, הערה קטנה – ישראל שולטת גם בשטחי A. העניין הוא ששם ישראל לא שולטת ישירות באזרחים ובסידורי הביטחון הפנימיים, אלא דרך "חברת בת" – הרשות הפסלטינית. פלסטינים בשטחי A עדין כפופים למרות הצבא והמשטרה הישראלים, ואפילו הנשיא המכהן כיום עושה זאת בצו אלוף פיקוד מרכז, לאחר שהמפלגה השניה (חמאס) קיבלה את רוב הקולות.

 4. שלא יהיו לך אשליות הגיב:

  "המפלגות הערביות" רצות לכנסת בגלל טובות הנאה והמעמד שיש להם כחברי כנסת, אחרת מזמן כבר לא היו צריכות להיות שם

 5. לא הגיב:

  לא לא לא לא לא לא.
  מסלקים אותנו, אז נסתלק? איזה מין הגיון עקום זה. כיום הכנסת היא הזירה היחידה המאפשרת מאבק פוליטי אמיתי. הפגנות, מחאה, עצרות, פורומים באינטרנט – זה חשוב, אבל אין לזה שום ערך מוסדי. איך תפתור למשל את בעית האפלייה בחינוך ובתשתיות בלי הכנסת? תנופף בדגל פלסטין ותשיר בילאדי? זה בטח ישכנע את מנהל מקרקעי ישראל להקציב אדמות לישובים בדווים.
  לטוב ולרע – אנחנו בישראל.

 6. עופר הגיב:

  כותב המאמר מתעלם מכך שבית המשפט הוא חלק מהשלטון ממש כמו הכנסת והממשלה.הוא בעצם מרוצה מפסילת המפלגות האלה, ויתכן שאם לא היו נפסלות היה קורא לאזרחים הערבים וליהודים הלא-ציונים להחרים את הבחירות כדי לא לתת לגטימציה לשלטון. עובדה שכעת הוא קורא לחד"ש להחרים אותן.
  שיטה כזאת של "שברו את הכלים" – עם מאבק אלים או בלעדיו – מראה על חוסר בגרות פוליטית וניתוק מן המציאות, שאופיינית לתומכי המדינה האחת, ממש כמו לחסידי מפלגות הימין הקיצוני.כל אלה חוששים מפיתרון של שתי מדינות, שאחת מהן תהיה מדינת היהודים והשנייה מדינה פלסטינית, ועם כל הפגמים שיהיו במדינות אלה הרי שהן יהיו כליל השלמות לעומת אותה מדינה אחת.

  אגב, כיום מהווים היהודים רוב בשטחים ישיראל שולטת עליהם, כלומר ללא אזורי A של הרשות.

 7. הדמוקרט האחרון הגיב:

  מסכים לכל מילה.
  הבעיה היא עם הדימוי שהביא רוזנר מעלי…עם כל הכבוד הוא מתאים לכל אחד משני הצדדים במשוואה.
  שהרי פעולה מחאתית מסוג של אי ערעור על ההחלטה,יגביר אולי את התדמית הלקויה הישראלית מחוץ למדינה,אך ביננו מי שם לזה לב,מי באמת מתיחס ואיזה משקל יש להתיחסותו הזו.כך שהרעיון ככל שהוא נחמד ומפתה עדיין מונע מהאופוזיציה הדלה בלוא הכי גם את תוספת הכוח הערבית,שלא לדבר על העליה היחסית באחוזי הקולות של המפלגות ה"ציוניות".
  הדבר דומה למשאלתו של גדעון לוי שאולי כדאי שתהיה כאן פעם אחת ולתמיד ממשלה פאשיסטית וגזענית ע"מ שהעולם יראה את פרצופה האמיתי של האמת ואז יוכל לפעול בנחישות למיגור התופעה…
  אשרי המאמין…כאילו שמה שנראה עד עתה לא מספיק.
  זו נאיביות לשמה.

 8. לפלג ספיר הגיב:

  ממש לא נכון. הנשיא המכהן כיום זכה לרוב בבחירות לנשיאות. אם הוא היה מכהן בצו של אלוף פיקוד המרכז החמאס היה שולל את כהונתו מלכתחילה, ולא מצפה בכליון עיניים ליום שבו תסתיים כהונתו על פי החוקה הפלסטינית.

  האם זה סעיף חדש בקמפיין השקר שמכוון לבורים ועמי הארצות? יש גבול כמה אפשר לסלף את העובדות רק כדי לזרוק עוד רפש על ישראל, גם אם אתה חושב שהיא לא צודקת.

 9. עופר הגיב:

  למען הסדר הטוב – התגובה הקודמת "לפלג ספיר" אינה שלי, למרות שבעיקרון אני מסכים עם הנאמר בה.
  חלק מהבעיה היא שיטת המשטר ברשות הפלסטינית, שבה יש נשיא בעל סמכויות ולצידו ראש ממשלה, ואז השאלה למי יש את הסמכות אם הנשיא ממפלגה אחת, אבל בבחירות לפרלמנט מקבלת רוב מפלגה אחרת או מחנה אחר.
  ואמנם במדינות כמו צרפת פתרו את הבעיה באמצעות שיתוף פעולה בין שניהם, אבל כנראה שברשות כיום זה לא אפשרי ואולי כדאי שיעברו למשטר נשיאותי או פרלמנטרי ולא משולב.

 10. אורנה לביא הגיב:

  הי, חבר’ה – מה אתם מעיזים פה להחליט בשביל מישהו אחר מה הוא יעשה בניהול העצמי שלו? הפלסטינים אינם צריכים אפוטרופוס, הם ינהלו בעצמם את המשטר בפלסטין, לטוב ולרע. אם יבקשו ממכם, חבר’ה, תתנו עצות. בינתים אל תדחפו את האפים שלכם לתבשילים של השכנים!

 11. לאורנה הגיב:

  לא. אם הפלסטינים יקימו משטר ג’יהאד שידכא את אזרחיו ואזרחיותיו, שיערוף ראשים ברחוב, שיתחמש בנשק גרעיני ושיאיים על היציבות האזורית, אז יש לנו עניין ישיר וזכות למנוע זאת.

 12. אורנה לביא – לחסר/ת השם שהגיב/ה לי הגיב:

  נכון, לאחר תקום פלסטין, נצטרך להגיב למעשי דיכוי ו/או כיבוש שתעשה. בשום אופן לא התכוונתי שעלינו להיות אדישות/ים, אבל אין זה אומר שיש לנו זכות לנהל את מדינתם במקומם!

 13. אבל הנה הגיב:

  מעשי דיכוי נעשים בעזה מדי יום, נגד נשים, נגד "כופרים", נגד אנשי פתח ועוד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים