הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בינואר, 2009 4 תגובות

ב-10.2.ילכו אזרחי ישראל לקלפי כדי לקבוע איך תראה הכנסת ה-18.


למערכת הבחירות הנוכחית אנחנו מגיעים במציאות כואבת ,


כשבפני הבוחר מתייצבות רוב המפלגות בישראל , כשהן או שותפות להחלטה לצאת למלחמה בעזה ,או שהן צידדו בהחלטה ותמכו במהלכיה הנפשעים , ויש גם מנהיגים מגמגמים שתמכו בחלק מהמהלכים.


מפלגות שמצטיירות בציבור כמפלגות שלום וכמפלגות שמאל חברו יחד עם מפלגות של הימין הקיצוני ביותר , המחייבות המשך הכיבוש , העמקת יתר של ההתנחלויות רק כדי להכשיר את המלחמה המפלצתית נגד העם הפלשתינאי בעזה.


בשם מקסם שווא של מלחמה בטרור יצאה ממשלת ישראל למעשה למלחמה נגד העם הפלשתינאי. עצם ההחלטה של הממשלה לצאת למלחמה נגד העם הפלשתינאי קיבלה רוח גבית של ימין קיצוני יחד עם שמאל ציוני.

כדי להצדיק את המלחמה בעם הפלשתינאי נוצרה החבירה התמוהה של ימין רדיקלי ושמאל ציוני, שיחד הצליחו להפריח סיסמת שווא , כי אין מנוס , זו מלחמה מתוך הכרח לשמור על הקיום וכביכול להציל את הבית ולשם כך יש לתמוך ביציאה למלחמה.


התקשורת התגייסה למכונה המשומנת שהניעה את המלחמה וחסמה את השמעת הקול האחר. חסמה את הכיסוי התקשורתי למחאת אלפים כבר בשבת הראשונה לפרוץ המלחמה ובימים שבאו לאחר מכן.


התקשורת חסמה אפילו את הקול האחר שנשמע בעוטף עזה ובשדרות על ידי תושבים, השוללים את דרך ההפצצות מהאוויר, מהים ומהיבשה והריגת מאות אזרחים כולל נשים וטף
בעזה.


בעיצומה של התעוררות "פטריוטית " כביכול , ניסו בין לבין גם לפגוע בזכויות יסוד של הציבור הפלשתינאי החי בישראל, בכך שביקשו לפסול את רשימת רע"ם-תע"ל וגם את מפלגת בל"ד ולמנוע מהם להשתתף בבחירות הכלליות. כל כלי התקשורת יצרו את הרושם של תמיכה גורפת של כל המפלגות בצעד הזה, ודאגו להעלים את התנגדותה הנמרצת של חד"ש למהלך הלא דמוקראטי .


מול התגייסותה של התקשורת למכונת המלחמה , זכינו לקרן אור בדמות בית המשפט העליון , שמנע את ההחלטה המבזה של ועדת הבחירות של הכנסת, ועדה שהתגלתה בהתלהמותה הבלתי מרוסנת .


ההתלהמות הגיעה לשיאה האימתני והמפלצתי במסדרונות בית המשפט העליון , כשאביגדור ליברמן ,מנהיג מפלגה בישראל , מאיים לטפל בנציגים נבחרים לכנסת . האיום הזה תופס תאוצה רבה , והוא מתורגם לסיכוי למנדטים רבים בכנסת ה-18 מציבור יהודי שעלה על שרטון של לאומנות.


                                                       *


במציאות הקשה אליה נקלענו ערב הבחירות לכנסת ה-18, אני שואב עידוד מעובדת קיומה של חד"ש. זו המפלגה היחידה בישראל ,שעצם מהותה וכל הווייתה מוכיחים שקימת אפשרות, שיהודים וערבים יחברו יחד לעשייה פוליטית ערכית ויסרבו להיות אויבים .


ראויה להערכה פעולתה הנמרצת של חד"ש לגייס כבר ביום הראשון של המלחמה אלפים בציבור היהודי לאמר לא לגלי הלאומנות העכורה המצדיקה את מעשה הפשע בעזה וזאת בימים "ששלום עכשיו" וכל פטרוניה במפלגת השמאל החדשה מתקרנפים .


ראויה חד"ש להערכה על כך שהיא ניצבה בראש קואליציה רחבה של ארגוני שלום כדי לחבר בין יהודים וערבים להפגנות המוניות שיחד – אלפי יהודים ואלפי ערבים – הצביעו על דרך אחרת ולא דרך המלחמה.


כאן המקום לציין את היעדרותה של הנהגת מר"צ בהובלת המחאה נגד המלחמה.


כאן המקום לציין שלמרות היעדרותה של הנהגת מר"צ רבים מחבריה החליטו לחבור למחאה של ציבור יהודי וערבי נגד בישראל נגד המלחמה.


כאן המקום לציין את התמיהה לנוכח ההצדקה של מר"צ את המתקפה האווירית והימית ,שגילחה רחובות שלמים בעזה על בתיהם ותושביהם , והצטרפותה המקרטעת ומאוד מגומגמת למחאה רק שהחלה הפלישה הרגלית.


הפרויקט הפוליטי של חד"ש , המחבר יהודים וערבים יחד למסגרת פוליטית אחת, יכול להוות תמרור לחברה הישראלית ההולכת בימים אלו לבחירות לכנסת ה-18. כי המפתח לפתרון שלל הבעיות החברתיות והכלכליות של ישראל טמון במידה רבה בגשר היציב של שלום בין ישראל והפלשתינאים , הנאבקים לממש את זכותם למדינה עצמאית . חד"ש גדולה זו ערובה לאדנים איתנים לגשר המיוחל.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. שלומי הגיב:

  לצערי, מרצ נתנה יד לפשע שמותר להפציץ מהאויר אוכלוסיה אזרחית בעזה.
  אם אנחנו בצדק מגנים את אמות המידה של החמאס, שפגע באוכלוסיה אזרחית והרג אנשים חפים מפשע , יש לנו הזכות המוסרית לאמץ אותן אמות מידה, ולהרקיע לשחקים של אותן מידות מגונות עם טונות של פצצות הממטירות אש . עם טונות של פצצות הגודעות חיים של מאות אזרחים לא מעורבים כולל נשים וטף.
  מרצ נראתה כמפלגת ימין שנותנת רוח גבית למלחמה. מרצ מצאה עצמה יחד עם ליברמן וביבי.

 2. אביב. הגיב:

  מרצ ממשיכה את הקו של האבות המיסדים עוד מימי מפ"ם, כאשר מאיר יערי תבע לישר קו – "כי נפל הפור".
  נפל הפור ומתישרים עם הקו התומך במלחמה שאין כל הצדקה לפתוח בה.
  מה שעשה מאיר יערי באמצע המאה הקודמת, עשו יוצאי חלציה היום יחד עם ליברמן, יחד עם ביבי ונתנו באותה שבת ארורה רוח גבית להמטרת טונות של פצצות על אוכלוסיה אזרחית.

 3. אורנה לביא הגיב:

  נכון, המלחמה האיומה שחלפה פה כרוח סערה, היא ענין חשוב להתעסק בו – אבל אסור לנו לשכוח את כל שאר המצע שלנו. חד"ש היא מפלגה שבמצעה עיסוק בנושאים רבים וחשובים. אמנם כרגע המלחמה ש(לא בטוח) היתה בין ישראל ופלסטין היא נושא חשוב לעסוק בו, כולל בהשפעתו על מערכת הבחירות (כולל החשדות הכבדים על היותה בעצם תעמולה) – אבל כל סעיפי המצע של חד"ש הם נושאים חשובים לעסוק בהם.

 4. אורנה לביא – הגיב:

  הנה דוגמה למקרה מעודד:

  הייתי עכשיו (דווקא עכשיו… לא נוח במיוחד…) מאושפזת כמה ימים באיכילוב.

  הטרנזיסטור שקיבלתי בהשאלה מחבר טוב מאנשי הימין הקיצוני, שידר את החדשות בדיוק כשהוא בא לבקר.

  הקשבתי לחדשות מה-C.N.N. והוא, ציוני דתי, החל בויכוח הציוני שלו, שגלש מיד למלחמה האחרונה (הלוואי שזו באמת המלחמה האחרונה…)

  ומכיוון שכרבים מן הדוסים הוא לא עשה (לפחות) את הפשע הצבאי במדים עם נשק וכו’, היה די קל לשכנע אותו ש"שירות" לא יכול להיות בצבא, בשום מצב, כולל ובמיוחד במצב של מלחמה. כולל הבעיה הדתית של "לא תרצח" וכו’.

  הבחור לא הולך להצביע למפד"ל או ל"ישראל ביתינו". הוא לא יודע מה הוא יצביע, אבל הוא כבר לא מרגיש רגשות אשמה על ה"התחמקות" שלו בימים ההם מה"שירות" הצבאי. ואולי הוא בכלל ימנע… אולי… (אחותו נמצאת בניו יורק ומצביעה לעצמה).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים