הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בפברואר, 2009 19 תגובות

מחר יתקיימו הבחירות לכנסת ה-18 של מדינת ישראל. מערכת הבחירות מתאפיינת הפעם בחוסר אמון מוחלט מצד הציבור בשמאל המסורתי, ומתחושת אובדן דרך אצל רבים מאזרחי ישראל.


תחושה זו עלולה (וכנראה) ליצור מצב קיצוני במיוחד, בו לראשונה מפלגת העבודה, לכאורה מעוז השמאל תהיה המפלגה הרביעית בגודלה, ולראשונה מפלגה קיצונית ימנית, אשר קוראת בגלוי למעשים בלתי חוקיים (כגון טרנספר) תהיה המפלגה השלישית בגודלה בישראל עם הפרש קטן מאוד, וככל הנראה תהיה זו שתכריע את גורל הקואליציה לכאן או לכאן.

תופעה מדאיגה נוספת היא אי הגינוי של מפלגה קיצונית זו ע"י מפלגת העבודה והנכונות התיאורטית של מנהיגה לשתף עימה פעולה בקואליציה הבאה.


השבר במחנה השמאל נגרם בעיקר מפני שהמצביע הטיפוסי, זה שנהג להצביע למחנה השמאל המתון זכה לקבל במהלך החודש האחרון קיטונות של מוסר כפול מבכירי אותו השמאל המתון. מצביע שחיפש את הדרך, ופנה למנהיגיו בשמאל על מנת לקבל הדרכה או תשובה, זכה לתגובה אופיינית למפלגות ימין. גם מפלגת העבודה, וגם מרצ לא יצאו כנגד המלחמה בעזה ונתנו את ההכשר אם בשתיקה ואם בגמגום למאבק המזוין. אף אחד מהשמאל המתון לא מילא את תפקיד הקול השפוי על מנת להשכין שקט בעם ולמנוע התלהמות. אותו מצביע ממוצע, אשר ראה שמנהיגיו שברו ימינה חזק, הבין שאם כבר ימין אז כבר לבחור במקור- ליכוד, ואם ביבי קצת מפחיד אז בליברמן.


מנהיגי מרצ והעובדה הם האחראים הישירים למיליטנטיות שנפוצה בקרב אזרחי ישראל ולחוסר היכולת להקרין חמלה.


אולם, למרות הסיכוי לאחת ממערכות הבחירות הקיצוניות שידענו, אני מצליח למצוא תקווה אחת. מעין אור בקצהו המרוחק של המנהרה.


כיום חד"ש מתחילה מעשה אותו אני מקווה שהיא תצליח לממש ולהמשיך. חד"ש ממלאים את תפקיד מפלגת השמאל האמיתית היחידה בישראל. חד"ש מפיחה תקווה אמיתית בלבם של שמאלנים מיואשים ומצליחה לספוח אליה בוחרים מקרב העבודה ומרצ.


כיום, על פי הסקרים, חד"ש הינה מפלגת השמאל היחידה שצפויה לגדול בבחירות הקרובות, ואולי אף להכפיל את כוחה, וזאת על רקע חברה ימנית קיצונית וחסרת אמונה בתהליך שלום יותר מאין פעם.


חד"ש, במידה ואכן תצליח ליצור הישג משמעותי בבחירות הקרובות, תעניק תקווה לאנשים רבים אשר מאסו או קרובים למאוס בדרך המלחמה אולם לא מוצאים את ביתם במחנה השמאל.


כולי תקווה שבכנסת הבאה תהיה חד"ש חזקה, מאוחדת, גדולה משמעותית, אשר תוכל להמשיך לבנות שמאל חד"ש מתוך בית המחוקקים, על מנת שנוכל להגיע לבחירות הבאות עם גו זקוף ולפנטז על עתיד טוב יותר. מי ייתן והתהליך החשוב כל כך לעתיד המדינה והאזרחים יקרום עור וגידים, זאת משום שאנחנו כל כך חייבים אופוזיציה מתפקדת.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. יגאל הגיב:

  אף שאני חפץ ביקרה של חד"ש, כקול שפוי, הומאני, מוסרי וערכי, בתור ציוני עדיין קשה לי להכניס פתק עבורה, וכנראה שמחר אצביע מר"ץ, שנראית לי בחלקה מפלגה אליטיסטית מנותקת, אם שביבים של אור. אולי בבחירות הבאות.

  לגבי ליברמן, יש לדייק – אין הוא מדבר על טרנספר פיזי, כי אם על הגדרה מפורשת של אזרחות על בסיס אתני או נאמנות לגורם האתני הדומיננטי, ולטעמי השיח עם אפשרות זו שוקע למלכודת של מיליטנטיות אנטי גזענית, למרות החפיפה החלקית לכאורה עם רעיון "שני מדינות לשני עמים". אף שמקוממת הדרך בה ליברמן מקדם את ענייניו, כמן פוטין ישראלי, יש לדון ברצינות בספקטרום האופציות השונות לפיתרון סבך הסכסוך, החל ממדינה דו-לאומית מהים עד הירדן, וכלה בדרכו של ליברמן (אני לא כולל את דרכם של אנשי הימין השוללים כל סממן לאומי פלסטיני).

 2. לפעול למימו הסקרי: חד"ש צפויה לגדול בבחירות הקרובות,ואולי כפול הגיב:

  על פי הסקרים, חד"ש הינה מפלגת השמאל היחידה שצפויה לגדול בבחירות הקרובות, ואולי אף להכפיל את כוחה.

  כדי שזה אכן יקרה, כולם צריכים ללכת לקלפי ולהצביע חד"ש.

  אז זה הזמן לדבר עם חברים וחברות, שכנים ושנות, בני משפחה, כל מי שאפשר, כדי לממש את הסקרים.

  והנה הנוסחה המנצחת:

  במיגזר הערבי: כל קול לברכה הוא קול נטו ללאומנות הערבית, החפה מקומוניזם גם אם נראית שמאלנית.

  במיגזר היהודי: כל קול לחנין הוא קול נטו לאיכות הסביבה ולתל-אביב שלנו, החפה מקומוניזם גם אם נראית שמאלנית.

 3. עמי מאור הגיב:

  לא מנהיגי מרצ ועבודה הם האחראים
  הישירים למיליטנטיות שנפוצה בקרב
  אזרחי ישראל ולחוסר היכולת להקרין חמלה.
  יותר נכון , מנהיגי החמאס שהחליט להפגיז את
  ערי דרום הארץ ולא חס על אוכלוסייה
  חסרת אונים.אם ידו של החמאס הייתה מושטת לשלום ולא למלחמה
  והם היו רציניים וכנים בכוונותיהם
  בטוח שהיה על מה לדבר.
  אזרחי ישראל סטו ימינה בעיקר בעקבות
  האיומים על המדינה מצפון , ודרום וכל זאת בעידודה ובמימונה של איראן.

 4. ג’ו קלום הגיב:

  קודם כל,
  כולכם בעד טרנספר. אל תשקרו לעצמכם. כל מי שבעד פירוק ההתנחליות, כל מי שהיה בעד פירוק גוש קטיף [גם אם נגד ההתנתקות עצמה] וכל מי שבעד פיתרון של שתי מדינות הוא בעד טרנספר. ההבדל הוא שזה טרנספר של יהודים, ולכן זה בסדר.

  אבל אם זה מוסרי לשנע אנשים ממקום למקום ולתת את הקרקע שהם ישבו עליה לאחרים, אז זה מוסרי לכולם, לא?

  מעבר לזה, הדבר האחרון שליברמן מדבר עליו זה טרנספר. מה שליברמן מדבר עליו זה להיפטר מגושי התיישבות ערביים. כלומר, ליברמן רוצה להחזיר מה שהפךסטינאים לא רוצים לקחת, והוא הרבה יותר שמאלה מהבחינה הזאת מחד"ש. זה לא פיתרון טוב, אבל לשקר שזה טרנספר..? די, נו. לפחות תתווכח כמו בן אדם.

 5. קורא אנגלי הגיב:

  שיר הבחירות

  שמש חזקה – שמכה בראש
  הבוחרים יודעים – שעכשיו שלוש

  ליבם אכול – עינהם עצומות
  מערוגות ליבם – מדברים זונות

  עליונות אווירית – אין מה לחשוש
  נאמנות למדינה – מיד נדרוש

  האדמה נקח – התנחלות נקים
  את הציבור כולו – בססמאות נרדים

  על הנפט של סאם – מכאן נשמור
  בעבור שטר ירוק – השלום נקבור

  האדמה שלי – היא רק שלי
  משיח צדקינו – אנחנו נביא

  ניצולי שואה – אתם גדולים
  כספיכם לקחנו – כמה תמימים

  ילדים מתוקים – קחו אבידגור
  ממולדוביה בא – יוציאינו לדרור

  ואתם רוקדים – ואתם רוקדים

  ואתם רוקדים נורא רוקדים נורא רוקדים

  וואוווו

 6. אשר שברו הגיב:

  מר קלום היקר,
  כיצד אתה קורא ל"היפטר מגושי התיישובת ערביים" שנמצאים ומתנהלים שם יותר מהזמן שרובנו נמצאים כאן אם לא טרנספר. גם אתה פיזית לא מזיז אף אדם, ברגע שבו אתה שולל מאדם את אזרחותו, ופוגע בהתנהלות החיים שלו (בתור אזרח ישראלי הזכויות של ערביי ישראל רבות יותר יחסית מאשר הפלסטינים) אתה מבצע פגיעה שמשמעותה כמו טרנספר פיזי.

 7. תקוה להתחלה חדשה דע"ם הגיב:

  אני רואה שדע"ם (תמהיל אתגרי של הנצוץ קובה ומצפן מרכסיסטי ותומכי החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין) קיבלו 2600 קולות, וזו נראית לי אנדקציה לסיטואציה קדם מהפכנית!

  תארו לכם… 2600 תומכי לח’ מיכל שוורץ, בן אפרת, אסף אדיב ועוד כמה חברים יקרים! זה פשוט גדול!

 8. אורנה לביא לג’ו קלום הגיב:

  אתה טועה. אנחנו נגד התישבות על אדמה כבושה. טרנספר הוא גירוש א/נשים מבתיהם שהוקמו לפני או אחרי קום מדינת ישראל, אבל לא על אדמה כבושה.

  ההתנחלויות הוקמו כולן על אדמות השטחים שנכבשו במלחמת 1967, הידועה בשמה המוטעה "מלחמת ששת הימים". לכן פינוין אינו טרנספר, וצריך לפצות את העם הפלסטיני על גירוש תושבי הכפרים והערים שנהרסו תוך כיד הכיבוש.

  אלו שגורשו מביתם ונאלץ לחיות במחנות פליטים, וגם בני המזל מבני עמם שזכו להישאר בבתיהם (אם כי בתנאי הכיבוש המחפירים), לא יחתום על הסכם שלום עם הכובש – עד לפינוי ושיקום ההריסות. וקודם כל יש לבקש סליחה.

 9. ג’ו קלום הגיב:

  אני קורא לזה "הזזת גבול והעברת אוכלוסיה".
  כאילו, זה לא נראה לך לא סביר כשאנחנו מדברים על מתנחלים, נכון? אותם מותר להזיז, אותם מותר לסלק, אותם מותר לעקור.

  אזרחות זה לא משהו שניתן מהאלים. לפי ראות עיני, לכל קבוצה יש זכות להגדרה עצמית. כ-ל קבוצה, כלומר לא רק לפלסטינאים, אלא גם ליהודים. ואם היהודים רוצים להגדיר את עצמם כעם, גם להם מותר. אז משנים את הגבול ושוללים אזרחות למי שלא חלק מהלאום. לא כזה ביג דיל, וזה בטח לא גירוש או טרנספר. זה הכרזת עצמאות – אם היינו משנים את הגבול, ונותנים לכל האנשים בתוך הגבול אזרחות חדשה, אז גם לזה היית קורא טרנספר?

 10. לאורנה לביא הגיב:

  1. מלחמת ששת הימים ארכה שישה ימים ועל כן היא ראוייה לשמה…
  2. העובדה ההיסטורית היא שמיליונים של דונמים עדיין כבושים ע,י האימפריה האיסלאמית ורק צרפת, ספרד ופורטוגל הצליחו להשתחרר מהכיבוש כך שעוד יש בשביל מי להיאבק. בנוסף בואי לא נשכח גם את החיתים שנכבשו ונושלו ביד אכזרית ממדינתם. יש לצרף לכל אזכור של אלכסנדר מוקדון בספרי ההיסטוריה (כמו גם של לורנס איש עראב ושל הנביא מוחמד) את הכינוי – כובש מסריח למען יראו ויראו. אשמח אם נציג מהוותיקן יפרסם בנוסף התנצלות פומבית שבה הוא מבטיח שמעשה הנבלה של מסעות הצלב שבגינם חאן אל עומדאן עומד בעכו על אדמה כבושה. ודרך אגב, שווה גם לשרוף את הלובר שנבנה ע"י שליטים של אימפריה כובשת מסריחה שמנסה להיראות כנאורה אך המוסלמים המהגרים אליה מתגוררים בשכונות עוני במקום לקבל מיליון אירו לאדם כפיצוי על העוול שנעשה להם…
  התשובה שלך מגוכחת בדיוק כמו שלי אבל ככה את נשמעת…לפחות תבססי

 11. לתומך תכנית ליברמן הגיב:

  אכן זכות ההגדרה העצמית של היהודים המתבטאת בציונות מבוססת כולה על טרנספר של ערביי פלסטין (בלי אדמה עד עכשיו). במילים אחרות זכות המבוססת על טיהור אתני אינה קיימת לא לגרמנים ולא ליהודים.

 12. אורנה לביא לג’ו קלום הגיב:

  ג’ו, ליהודים כבר יש מדינה. הם כבר הגדירו את עצמם. אתה טוען שההגדרה הזאת צריכה לגדול בשטחה על פני כל שטחי פלסטין?

  הפלסטינים הציעו, בזמנו, בועידת רבאט, שפלסטין תהיה היכן שיש הרבה פלסטינים. אז עוד לא היה קיים גוש אמונים, ולא היו ההתנחלויות שלו. הם העריכו שאם ישראל תחתום אתם על הסכם שלום אמיתי, כמו שחתמה עם מצרים וירדן, לא יהיה קשה גם במצב שיווצר, שבו יהיו למדינה שלהם שני חלקים – רצועת עזה והגדה המערבית. ישראל הגיבה בשלילה.

  האמת היא שגם עם מצרים וירדן לקח הרבה זמן עד שהשלום נחתם, כי היתה בעיית אמון בין המדינות. והנה תראה, איזה יופי זה מחזיק מעמד, ואפילו יותר מזה. אתה לא רוצה שלום עם כל השכנים?

 13. זה טרנספר הגיב:

  שלילת אזרחות של אדם בגלל המוצא האתני\לאומי שלו, בגלל מקום מגוריו או בגלל שיקולים גיאו-פוליטיים-דמוגרפיים כאלו ואחרים. גם טרנספר "נייח" הוא טרנספר. שליברמן יטרנספר את עצמו בחזרה למולדובה.

 14. סמי הגיב:

  לאשר שברו

  התגובה שלך לג’ו קלום היא צדקנות וגם היתממות. הדברים שלך יכלו להיות נכונים לו היה מדובר באזרחים השלמים עם אזרחותם במדינה שבה הם חיים. כאשר ההנהגה שלהם מכריזה על התנגדותה לעצם קיום המדינה, כאשר הם מצהירים על זהותם כפלסטינים ומתלוננים על קיפוח כרוני, הם היו אמורים לכאורה לשמוח כאשר מציעים להם לעבור על כפריהם למדינה שהם חשים כאזרחיה. העובדה המביכה היא שהם אינם קופצים על ההזדמנות הזו ומעדיפים לחיות בישראל החשוכה במקום בפלסטין הנאורה.

  בכל אופן קביעת הגבול לפי דמוגרפיה אינה טרנספר, ולעניין האזרחות אפשר למצוא פיתרון – לדוגמא מי שיש לו ביום קביעת הגבול אזרחות ישראלית יישאר עם אזרחות זו (כאזרחות כפולה), ומי שייוולד לאחר מכן לא יקבל אזרחות ישראלית.

  פיתרון זה היה נחשב כמובן מאליו להוגן וראוי והגיוני לגבי כל מדינה אחרת – אבל כשמגיעים לישראל הוא נדחה בבוז.

  אין שום דבר שישראל עושה, עשתה או תעשה, שלא יזכה לכינוי "טרנספר", "אפרטהייד" או "פשע מלחמה".

 15. לג’ו קלום הגיב:

  ההצעות של ליברמן הן עורבא פרח.

  גם אם הטריטוריה של אום אל פאחם תוחזר, ליברמן לא יוכל למנוע מהתושבים הערבים שהם אזרחים ישראלים לעבור דירה לתחומי ישראל לפני החזרת השטח.

  בכלל, לא ידוע לי על תקדימים של שלילת אזרחות מאנשים שחיים בתחום מדינה באופן גורף על בסיס מוצא/דת, ובוודאי לא במקרה שלאנשים האלו אין אזרחות נוספת. יש פה "מנהג האומות".

  יש הבדל ענק בין לא לתת אזרחות לאנשים נוספים, לבין שלילת אזרחות של מי שהוא כבר אזרח (בוודאי אחד שנולד אזרח).

  לגבי ה"נאמנות" – עוד טימטום דמגוגי.

  החוק הקיים מאפשר לטפל ב"בוגדים", מי שפוגע בבטחון המדינה. אדם כזה יישב בכלא כעבריין אם בית משפט יקבע שהוכחה אשמתו. אין צורך בתוספות מטופשות מסוג "תחתום לי על הצהרה שאתה לא פושע".

  בדמוקרטיה אדם נחשב חף מפשע עד שהוכחה אשמתו, ולא להפך.

  במקרה הבלתי מתקבל על הדעת שחוק דבילי כזה יעבור בכנסת ולא יפול במבחן בג"צ, יכול לקרות אחת מהשתיים –

  תנועה עממית גדולה של יהודים שיסרבו לחתום על ההצהרה באופן הפגנתי, וירוקנו את אכיפת החוק מתוכן.

  כל הערבים יחתמו. עכשיו לך תוכיח מי נאמן ומי לא. חזרת לנקודת ההתחלה.

  במאמר מוסגר, הדימוי של ישראל בעולם היום מספיק גרוע גם בלי לטנף אותו ללא צורך, באקט שאין בו שום ממשות ושום תועלת, ונועד בסך הכל למרוח משחת הרגעה על האגו הפגוע של בריוני שווקים.

  בכולנו יש ילד קטן וכועס שרוצה לשבור ולהרוס ו"להראות להם מה זה". אבל בשביל זה יש גם צנזור פנימי שקובע גבולות התנהגות בחברה לילד הקטן שבפנים.

  ליברמן מדבר ל"איד" של האנשים. לתחושות הבטן. הוא כאילו נותן לגיטימציה לביטוי רגשות שאנשים בוגרים משאירים במחשכים.

  מצער לראות שכל כך הרבה אנשים מתמסרים לטירוף המערכות של ה"טרום טיפש עשרה" ולא מפעילים קצת את השכל.

  התנהגות אגוצנטרית תינוקית כזו מאוד מאפיינת תנועות שוליים סהרוריות. חבל שהטימטום חילחל קרוב יותר למיינסטרים.

  ההתפלשות ב"אני ואפסי עוד" היא מותרות בשבילנו. יש מקום לטבילת הראש במיים קרים. ויפה שעה אחת קודם.

 16. ג’ו קלום – למתקשים בהבנה. הגיב:

  לא אורנה, אני לא אומר שצריך להרחיב את שטחי ישראל.

  אמרתי שליברמן לא תומך בטרנספר, והבאתי כמשל *צימצום* של הגבולות ככה שלא יכללו את אום אל פחם וכו’ והכרזת אזרחות חדשה שלא תכלול אלו שלא שהוצאו מהגבול. זה לא טרנספר, זה היפרדות.

  ליברמן הוא מבחינה מדינית יוני מרובכם – הוא מוכן לוותר על חלקים גדולים יותר משטחי מדינת ישראל למען שלום. הוא לא מציע לנשל, או לגרש או לטרנספר, הוא רק מציע לשחרר מהלאום את אלו שרואים בו כפייה ולא מזדהיים איתו. אם ערבי ישראל לא חפצים להיות חלק מהמדינה, תומכים בפלסטינים ובלאומיותם, מסרבים לשלם מיסים וארנונה, מתעלמים מחוקי בניה וכו’, אז מי אנחנו שנכריח אותם להיות ישראלים? ניסוג מהאזור שבו הם חיים וניתן להם לחיות כרצונם. לא טוב..?

 17. זה לא טרנספר הגיב:

  כמו שזה לא אפרטהייד

  טרנספר נייח זה אוקסימורון. קצת כבוד לשפה, אפילו אם מדובר בשעטנז.

  זה סתם רעיון גרוע ובלתי ניתן למימוש.

  דרך אגב, שלילת אזרחות בגלל מגורים מחוץ לטריטוריה לא מקובלת, אבל שלילת זכות הצבעה וזכויות סוציאליות מאדם שמרכז חייו מחוץ לטריטוריה- זה בהחלט סביר.

  כמו כן, לא הכרחי שתהיה "זכות" אוטומטית לאזרחות לבנים של אזרח שנולדו מחוץ לטריטוריה וחיים מחוץ לטריטוריה.

  מה שזה אומר הוא שמי שיבחר לחיות מחוץ לגבולות ישראל, לא יאבד את האזרחות שלו, אבל היא תהיה חסרת משמעות כמעט בכל דבר ועניין, והוא לא יוכל להוריש אותה.

  בכל מקרה, מי שמסתכל על הטופוגרפיה של האזור מבין שהרעיון "להוציא" את המשולש מגבולות ישראל לא ישים.

  בוודאי הוא לא ישים אם רוב התושבים של האזור יתנגדו במשאל עם.

  ליברמן סתם דמגוג. אף אחד לא קונה את הגימיק שלו, אפילו לא מי שהצביע לו. ההצבעה לליברמן היא בסך הכל הוצאת קיטור של אנשים מתוסכלים מהמצב. חכו ותראו. בבחירות הבאות הוא יעלם כמו צומת של רפול. זוכרים את צומת?

 18. לא שלילה ולא נעליים הגיב:

  לא מדובר בשלילת אזרחות. לפי החוק הישראלי אי אפשר ממילא לשלול אזרחות של אדם אלא במקרים אינדיבידואליים מסוימים מאד. אלה שהגבול יעביר אותם למדינה פלסטינית, אם יעביר, יישארו עם אזרחות ישראלית. רק צאצאיהם לעתיד לא יזכו לאזרחות כזו.

  "טרנספר נייח" הוא מונח מיוחד שהומצא במיוחד למען ישראל. חילופי שטחים שכללו העברת אזרחים בגלל סיבות דמוגרפיות (למעשה רוב חילופי השטחים נבעו מסיבות דמוגרפיות) היו מאז ומעולם, ואיש לא קרא לזה "טרנספר נייח", "טרנספר מטוגן" או טרנספר מעומלן.

  אם יועברו כפרי המשולש לשליטה פלסטינית זה לא יהיה בגלל "מוצאם האתני" של תושביהם, אלא בגלל שהם רואים עצמם כשייכים למדינה פלסטינית ולא למדינה יהודית. האם מישהו מתאר לעצמו אזרחי תורכיה יוונים שהיו מכריזים מצד אחד על הזדהות עם יוון עד כדי תמיכה בה במלחמה עם תורכיה, ומצד שני מתעקשים לחיות דווקא בתורכיה ומסרבים בתוקף לחיות תחת ריבונות יוונית? תפסיקו לקשקש.

 19. אבל מדוע לא משרבבים לדיון הזה את נושא הכוזרים? הגיב:

  אבל מדוע לא משרבבים לדיון הזה את נושא הכוזרים? הדיון מתייחס לכמה שאלות חשובות, אבל זועקות בחסרונן סוגיות מפתח כמו הכוזרים, הלחנת הפרוזה הנפלאה שעולה ופורחת בחודשים האחרונים באתר הגדה, שוליות הקטיושות/קסאמים כערך מיטרדי בלבד.

  בהיעדר ההתיחסות לסוגיות מפתח, הדיון צפוי להיות כישלון צורב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים