הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באפריל, 2009 43 תגובות

כל יום שעובר מאז סיום המלחמה בעזה, חושף מידע נוסף על פשעי המלחמה של חיילי הפלישה הישראלית לעזה. ירי בדם קר על ילדים ונשים, ירי על צוותי רפואה והצלה, ונדליזם בבתים שם שהו חיילי הכיבוש, הפצצות על בתי חולים ובתי ספר. הרמטכ"ל גבי אשכנזי היתמם כשהכריז כי "אינו מאמין" שחיילי צה"ל ירו בדם קר על ילדים, והפרקליט הצבאי הראשי אבי מנדלבליט הבין מיד את הרמז וסגר במהירות הבזק תיקי חקירה שאמורים היו לחקור אירועים אלו. שר הביטחון סיים את הפרק המוסיקלי הזה בקרשנדו כשהצהיר כי הצבא הישראלי הוא "המוסרי ביותר בעולם". כך נראים פני הדברים כאשר צבא כיבוש חוקר את עצמו.


הצבא הישראלי כולו, החל מהרמטכ"ל וכלה באחרון החיילים הם תוצרים של מערכת הכיבוש הישראלית שמציינת השנה את שנתה ה-42. גבי אשכנזי התגייס לצבא ב-1972, 5 שנים לאחר תחילת הכיבוש ב-1967. הכשרתו וקידומו הצבאיים התרחשו כולם במסגרת הכיבוש הישראלי. הוא יודע יותר טוב מכולם, שחיילים בצבא הישראלי ירו ויורים בדם קר על אוכלוסיה אזרחית פלסטינית, בראש ובראשונה על ילדים, שהרי כיצד להסביר את הריגתם של למעלה מאלף ילדים פלסטינים, עוד בטרם מלחמת עזה. פשעי המלחמה בעזה היו המשך למדיניות צבא הכיבוש הישראלי, שהחמירו והקצינו עם השנים, לפיהם אין ערך לחיי פלסטינים.

מלחמת עזה האחרונה, כמו גם מלחמת לבנון השנייה, העלו את מפלס האכזריות והפשיעה של ישראל לגבהים חדשים. אכן, פשעי המלחמה הישראלים טרם הגיע לרמת כנופיות הג’ינג’וויד בדארפור. גזעני ישראל רשאים לצפות בסיפוק כי יש לישראל עוד מרחב להתפתח בתחום פשעי המלחמה.


הגדרת צבא הפלישה לעזה כ"צבא המוסרי בעולם" היא עוד תרומה ישראלית לשפה האורווליאנית.


באנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה קראתי כי "המושג ‘מאפיה’ מכוון כיום לכל קבוצה גדולה העוסקת בפשע מאורגן". אין ספק שהגדרה זו מתאימה מאד לצבא הישראלי כפי שהוא מתנהל בארבעים ושתיים שנות הכיבוש.


מפלגה אבודה


שר הביטחון אהוד ברק הוא קבלן הריסות. כמה מהישגיו: הוא הצליח להרוס את סיכויי השלום בין ישראל לפלסטינים לאחר ועידת קמפ דייויד בשנת 2000 כאשר הכריז "שאין פרטנר". הוא הצליח להרוס את עזה במלחמה האחרונה. הוא הצליח להרוס את מפלגת העבודה כאשר הוביל אותה לממשלת הימין החדשה של נתניהו.


השתתפות ברק בממשלת נתניהו לא הופכת אותה לפחות ימנית, אבל ליותר מסוכנת, כי ברק הוא מעתה קבלן המלחמה הבאה בשירות ממשלת נתניהו-ליברמן.


זו ממשלה, שמלבד היותה מנופחת, 30 שרים ותשעה סגני שרים, יש בה משקל עודף לאנשי צבא. מבין 30 השרים, חמישה הם גנרלים, ואם נוסיף אליהם את הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ שמשתתפים בישיבות ממשלה שעוסקות בנושאים ביטחוניים, מספר הגנרלים עולה לשמונה. גם סגן שר הביטחון הוא גנרל, יחד כבר תשעה.


הנה לנו דוגמה מצוינת מדוע אין צורך בישראל בהפיכה צבאית.


רק בישראל


לפני מספר ימים התקיים משחק כדורגל בין נבחרות ישראל ויוון במסגרת התחרויות המוקדמות למונדיאל שיתקיים בדרום אפריקה ב-2010.


בעשרות השנים האחרונות נכשלה ישראל בהעפלה לגמר המונדיאל.


השנה החליט מאמן נבחרת ישראל כי תחרות כדורגל היא לא ספורט אלא מלחמה, ועל כן ביקש מהצבא, לקראת המשחק, לשלוח לנבחרת קצין מצטיין שיפיח בשחקנים רוח קרב. הצבא שלח קולונול, "מגיבורי עזה", שהסביר לשחקנים כי הם נלחמים על כבודה של ישראל וכי עליהם לנצח את יוון כפי שהוא וחייליו ניצחו בעזה.


זהו מסוג האירועים, שמחזקים את התזה שבישראל יש לצבא מדינה.


ומה יהיה על גלעד שליט?


ממשלת אולמרט סיימה את דרכה, מבלי שהגיעה להסכם חילופי שבויים עם החמאס. החייל גלעד שליט ציין בימים אלה את יומו האלף בשבי החמאס. ממשלת ישראל העדיפה להפקיר את החייל, ולא להיענות לדרישת ממשלת החמאס כי תמורת שחרורו של שליט על ישראל לשחרר 450 אסירים לפי רשימה שמית שהגישה. ישראל סירבה.


ממשלת ישראל רואה באסירים רוצחים, ואילו החמאס רואה בהם לוחמי חרות. כך זה תמיד במערכת היחסים בין מדינה קולוניאלית לעם כבוש. גם מנחם בגין, לימים ראש ממשלת ישראל וחתן פרס נובל לשלום, נחשב לטרוריסט ורוצח בעיני שלטון הכיבוש הבריטי, כאשר פיקד על מחתרת האצ"ל.


ישראל מחזיקה בבתי הסוהר שלה למעלה מעשרת אלפים אסירים פלסטינים. תנועת החמאס לא דרשה לשחרר את כולם. היא דורשת כי תמורת גלעד שליט, המהווה 100 אחוזים מאסירים ישראלים שבידה, תשחרר ישראל אחוז קטן מהאסירים הפלסטינים.


ממשלת החמאס לא נוהגת על פי אמנת ג’נבה ולא מאפשרת לנציגי הצלב האדום לבקר את השבוי הישראלי. גם ישראל נוהגת בניגוד לאמנת ג’נבה, כאשר היא כולאת את הפלסטינים בשטח המדינה הכובשת במקום להחזיקם בשטח הכבוש. לכאורה תיקו, שני הצדדים עבריינים, אלא שלעולם אין סימטריה בין כובש לנכבש.


ממשלת אולמרט סירבה לשחרר את כל האסירים שדרשה החמאס, בנימוק שמדובר ברוצחים שעם שחרורם יסכנו חיי ישראלים. זהו נימוק מופרך. כל עוד קיים הכיבוש יתקיים גם המאבק נגדו, ועל כל אסיר יקומו עשרה אחרים שימלאו את מקומו.


השבוע קראתי כי השב"כ החליט כי גם ילדיו של ראש הממשלה הנכנס בנימין נתניהו, בני 17 ו-14, יזכו להגנה צמודה בדומה לראש הממשלה.


האם הדבר נובע ממידע על תכנית לחטיפתם? שהרי ברור כי אילו השבוי הישראלי היה בנו של ראש ממשלה, חילופי השבויים היו מתבצעים מזמן, וישראל הייתה נענית לכל דרישות החמאס.


המסר של ישראל לחמאס: אתם רוצים שחרור אסירים? נא לחטוף ישראלי בעל דם כחול.


ג’יימס בונד מכה שוב


ג’יימס בונד הישראלי אינו נח. הפעם הוא היכה בסודן. עיתוני העולם מתחרים בפרסום פרטים על הפעולה. עיתון אחד מספר ששיירת רכב הנושאת נשק מאיראן לחמאס הופצצה על ידי מזל"טים ישראלים. עיתון שני מספר שזו הייתה פעולה בה השתתפו מספר מטוסי קרב אף 15 או 16 כשספינות חיל הים הישראלי מחכות לא הרחק מהזירה כדי למשות טייסים במקרה ומטוסים יופלו. עיתון שלישי יודע כי מדובר ביותר מפעולה אחת, וכי בנוסף להפצצת השיירה הוטבעה גם ספינה איראנית.


פרסומים אלה הם כיין המשכר בקיבתם של קברניטי הממשל בישראל. הם מעצימים את אגדת "היד הארוכה של ישראל המגיעה לכל מקום" ומתדלקים את הרמיזות על פעולה צבאית ישראלי עתידית נגד אתרי הגרעין של איראן.


אהוד אולמרט, כאשר סיכם בנאום בכנסת את כהונת ממשלתו, לא הסתיר את קורת רוחו מכל הפרסומים האלה, באומרו כי בנוסף למלחמות הגלויות, עליהן למרבה הצער אינו מתחרט, יש שורה של מבצעים צבאיים שהשתיקה יפה להם, והמבין יבין.


העיתונות בישראל מאוד אוהבת את הסיפורים האלה, ומפרסמת אותם בהבלטה רבה, בתוספת צבע של כתבים צבאיים מקומיים, שהרי זו שיטה ישראלית מוכרת: כאשר הצנזורה הצבאית אוסרת על פרסום מידע ממקור ישראלי רשמי, מותר לפרסמו כציטוט מעיתונות זרה. אסור לפרסם שיש לישראל נשק גרעיני, אבל מותר לפרסם שה-CIA מעריך שארסנל הגרעין הישראלי מכיל 300 פצצות אטום ומימן.


גם אני מתפעל מיכולת המודיעין הישראלי לאתר שיירת נשק במדבריות סודן ולהפציצה, בהנחה שלא מדובר בטעות מודיעינית, כפי שקרה לפני שנים בנורבגיה כאשר סוכני המוסד הישראלי ארבו לפעיל פלסטיני, ירו בו ולאחר מכן הסתבר שהייתה טעות בזיהוי ורצחו מלצר מרוקאי.


השאלה שמטרידה אותי, כמה זמן תוכל ישראל לחיות תוך שליחת זרועותיה האלימות "לכל מקום", כפי שמציינים ראשי הממשלה והצבא, מבלי שישראל תיפגע בסופו של דבר באותה צורה. אם ישראל יכולה להפציץ את אתרי הגרעין באיראן, יש מי שיוכל להפציץ המכון הביולוגי בנס ציונה, את הכור בדימונה ואת מחפורות הטילים הגרעיניים שכל ילד בעולם המחובר לאינטרנט יודע היכן הם ממוקמים.


המסלול הנוכחי של ישראל יביא עליה אבדון, והעובדה שתוכל לגרור עימה אחרים לתהום, היא נחמת כסילים.


מה שמביא אותי שוב למסקנה התבונית שמדריכה אותי מאז סוף מלחמת יוני 1967: החפץ בחיים יוותר על כיבושיו ויעשה שלום. 

תגובות
נושאים: מאמרים

43 תגובות

 1. קורא אנגלי הגיב:

  מעשי רשע ופשע ע"י לובשי מדים נגד חפים מפשע הוא עניין יומיומי סיטונאי. אני זוכר את הדברים האלה לפני עשרים שנה ויותר.
  כמו כן הסלחנות, החיפוי, ההשתקה והטיוח. רק במקרים נדירים מוטל עונש וגם אז עונש מצחיק.
  כך שגם הדרג הפיקודי והמשפטי שותפים לפשע.
  אני לא יודע למה אני בכלל מגיב לזה זה הרי ידוע וברור כשמש בצהרים מאז שעוד הייתי בשאש.

 2. איתי הגיב:

  ואכן, ישראל ניצחה את יון כמו שצבאנו המהולל ניצח בעזה.

 3. ילד ישראלי נרצח הגיב:

  פלסטיני רצח ילד בן 7 במהלומת גרזן
  בישוב בת עין
  העובדה שלא נרצחו אלף ילדים היא תוצאה
  של חוסר אמצעים והזדמנויות
  אם לפלשתינים היתה אפשרות הם היו רוצחים
  עשרת אלפים ילדים ישראלים
  וברחובות עזה היו תוגגים את המבצע המוצלח
  זו האמת !!!

 4. יגאל הגיב:

  אחד לאחד:
  1. הטענה הרווחת היא שישראל לא מבצעת פשעי
  מלחמה – בוודאי לא באופן מכוון או זדוני.
  ישנם מקרים של פשעים – הם בדרך כלל לא לפי
  הקוד האתי של צה"ל.
  (תשובה לקונית צפויה לעייפה, אבל חייבת
  להאמר – לאור הלאקונה המוטפת חזור ואמור
  במאמר הזה).
  2. צבא מוסרי הוא מושג יחסי – ההנחה היא
  שאילו הצבא הנורווגי/קנדי/בריטי/אמריקאי
  היה נדרש למשימה, היו נהרגים 10,000
  אזרחים.
  3. עבודה/אבודה:
  קיים הסכם קואליציוני.
  אם ביבי יקיים אותו – הוא חוטא לבוחריו.
  אילו ביבי לא יקיים אותו, הוא חוטא
  להסכם.
  4. לגבי המונדיאל – נשמע הזוי ומגוחך.
  אין לי מילים.
  5. גלעד שליט נחטף על שום פעולה, הוא לא
  רצח במתכוון שום פלסטיני.
  החמאס עומד בתוקף על שחרור אנשים
  שאחראים ישירות, במתכוון, לרציחתם של
  עשרות רבות של אזרחים – ללא חרטה.
  שאר ההשוואות שעשית לא רלוונטיות –
  אתה מרחיב את יריעת הטענות לנוחיותך בלבד,
  ללא הרחבה ראויה של הצד שכנגד.
  6. אהי בכלל לא בטוח לגבי המקרה ההיפותטי
  שבו ביבי נאלץ למו"מ על שחרור בנו החטוף.
  7. לגבי סודאן – לא ברור לי מה מטרת התקיפה
  (במה בדיוק רצו לפגוע?), ובמי פגעו בפועל.
  נראה לי שבסודאן יותר קל לתקוף מאשר
  במצרים – ובעזה זה כבר מאוחר – זה מתחת
  לבתיהם של אזרחים.

 5. אורי וייס הגיב:

  לגדעון ספירו,
  ראשית – אתה מכנה את מעללי חיילי הכיבוש הישראלי בבתים הפלתשינים ונדליזם. ונדליזם מוגדר בויקיפדיה כך: "ונדליזם (Vandalism) היא תופעה שבה אנשים משחיתים רכוש פרטי או ציבורי שאינו שייך להם, בדרך כלל ללא סיבה רציונלית, בלא להפיק רווח ישיר מההשחתה".אולם, הרכוש הפרטי של הפלשתינים לא הושמד רק מתוך תאבת הרס, אלא מתוך שנאה יוקדת לפלשתינים. אין מדובר רק בפגיעה ברכוש, אלא בפשעי שנאה. מעבר לכך, החיילים הבזויים של הכיבוש הישראלי לא הסתפקו בפגיעה ברכוש, אלא אותם פושעים גם כתבו על קירות הבתים כתובות ניאו-נאציות של "מוות לערבים". לכן, אין להפריד בין הפשעים השונים. אין מדובר כאן רק הפגיעה ברכוש, אלא בפגיעה ברכוש מתוך שנאה וגם התחוללה פגיעה ברכוש תוך כתיבת כתובות מוות לערבים, שמגלה את הכוונה ואת הלך הרוח של החיילים. מהשמדת הרכוש מתוך שנאה, כמו גם על הכתובות הניאו-נאציות: מוות לערבים", למדנו על הלך הרוח של הצבא שחייליו הרגו כ-900 אזרחים פלשתינים. הדבר מעורר חשד כבד באשר לכוונת חיילים רבים ששפכו דם אזרחים פלשתינים. פשעי השנאה נגד הרכוש יכולים לשמש כראיה לכוונת החיילים שהרגו אזרחים פלשתינים.ואם לא לכוונת חייל קונקרטי, לכוונת לפחות חלק משמעותי מן החיילים, מה שמצביע על היות צה"ל ארגון טרור גזעני גם לפי קריטריונים מתפתלים.

  שנית, אתה אכן צודק שהצבא הישראלי הוא ארגון מאפיוזי של פשע מאורגן. אבל, איני מסכים איתך שהדברים נכונים רק מ-67. הצבא הישראלי אחראי לפשעי מלחמה ולפשעים נגד האנושות מיום הקמתו. כבר במלחמת 48 הצבא הישראלי היה למעשה ארגון פשע מאורגן. חלקו של הצבא הישראלי בנכבה, בהטלת המשטר הצבאי על ערביי ישראל, בהרג שבויים, בפגיעה בחופש הביטוי, בהשלטת שוביניזם מגדרי ובעוד כהנה וכהנה פשעים – הרי הוא זכור לדיראון עולם.

  שלישית, התייחסת לפשעים המבוצעים בדרפור. ח"כ אחמד טיבי השתתף בפסגה המתועבת של הליגה הערבית שאירחה גם את נשיא סודן רוצח ההמונים. באותה פסגה גם הליגה העברית דווקא נקטה צד נגד בית הדין הבינ"ל ונגד הסגרת נשיא סודן. דומני, כי השמאל הישראלי מחוייב לגנות בחריפות את אחמד טיבי על כך.

 6. חיים לסקוב הגיב:

  גבי אשכנזי התגייס ב-1972, "15 שנה לאחר הכיבוש ב-1967″?
  אלגברה בסיסית היא לא הצד החזק של, ספירו!

 7. יעקב בן דוד הגיב:

  קיימים תקדימים היסטוריים מוצקים שמאפשרים לקבוע שכל צבא אחר בעולם היה הורג בתנאים ששררו במבצע עופרת יצוקה מספר גדול בהרבה של אזרחים חפים מפשע מכפי שהרג צה"ל. תקדים קוסובו הוא אחד האחרונים, ואלה שקדמו לו גרועים אף יותר.

  לאור זאת הגדרת חיילי צה"ל כפושעי מלחמה והשוואתם עם סודן פשוט מופרכות. מבחינת היושר האינטלקטואלי, לפני שספירו מתייחס למה שנשאר לישראל כדי להגיע לרמה של הטבח בדארפור, עליו להתייחס לאלה שיש להם הרבה פחות כדי להגיע לכך (שלא לדבר על אלה שנשיא סודן יכול ללמוד מהם ולא הם ממנו), שזה כולל את כל מעצמות המערב, מעצמות המזרח וכמה משכנינו היקרים.

 8. דניאל הגיב:

  ישראל רחוקה מלהיות אור לגויים ואני כותב את זה בשיא העדינות.ועדיין לייחס לה את כל הרוע עלי אדמות כמו שגדעון ספירו עושה בקנאות כזאת שבוע אחרי שבוע נראה לי כבר מוגזם.ואם בכדורגל עסקינן-מהי תגובתו של ספירו לכך שאחמדינאג’אד לקח אחריות והקדיש חלק נכבד מישיבת הפרלמנט האיראני להפסד של נבחרת איראן לסעודיה?איבוד הפרופורציות לא מתחיל ונגמר בגבולות הארץ הזאת כנראה.

 9. אלכסנדרה חייט הגיב:

  למגיב יעקב בן-דוד: קיימים תקדימים היסטוריים מוצקים לקבוע שבני-אדם רצחו בעבר ומדינות ביצעו טבח עם בעבר – אבל התקדימים הללו אינם מעניקים תו כשרות למעשי רצח ולטבח עמים. פשעי מלחמה הם פשעי מלחמה ופושעי מלחמה הם פושעי מלחמה. פשעי מלחמה יש להוקיע ופושעי מלחמה צריכים לתת את הדין.

  כדאי גם לתת את הדעת על כך שהטיעון של טיפוסים נטולי ערכים כדוגמת זה של המגיב בן-יעקב מפריך את הטענה האידיוטית ש"צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם". בן-יעקב ושכמותו אומרים, בעצם, שצבאות וחייליהם היו מתמיד רוצחים שפלים ושגם אנחנו כאלה.

  ועוד דבר אחד. גם אם נניח ששכנינו נוראים מאיתנו (טיעון מפוקפק מאוד, אגב,), אז מה? זו צריכה להיות אמת-המידה שלנו? אוקיי, אז אנחנו לא נאצים; יופי. אז מותר לנו להרוכ ללא הבחנה "רק" כמה מאות נשים, ילדים וזקנים חפים מפשע?

 10. עלי הגיב:

  לאלכסנדרה
  כאשר בנות הברית לחמו בחיה הנאצית
  הם הפציצו את הערים הגרמניות ללא הבחנה
  אף אחד (פרט לארגונים ניאו נאצים)
  אינו רואה בהפצצות האלה פשעי מלחמה
  ולפי הערכתי חמס גרועים מהחיה הנאצית
  בגלל תופעת המתאבדים הרוצחים
  (כך אומרים ערבים חילונים)
  לאורי וייס
  1 הציונות והחינוך הישראלי והיהודי אינם
  מחנכים לשנאה
  הרוב המוחלט של היהודים אינו שונא נוצרים
  ואינו שונא ערבים
  אחת ההפתעות הגדולות שלי היתה לגלות את
  השנאה ללא פשרות שגילה פרופ לייבוביץ
  כלפי הנצרות
  2 הטרגדיה של הפליטים אינה הנכבה אלא אחזקתם
  בתנאים תת אנושיים מטעמים פוליטיים
  אם גורל הפליטים היה איכפת לאנשי הנכבה
  הם היו פועלים כנגד מדינות ערב
  3 הנכבה של עדות המזרח חמורה פי כמה
  משום שהללו לא יזמו מלחמה כנגד הערבים
  4 ישראלן טוענת שהרגה בעזה 600 אנשי חמס
  ו-300 אזרחים אצל הערבים המספרים אחרים
  ניסיון העבר מלמד שהמספרים שמוסרת
  ישראל הם המספרים הנכונים

 11. עמית הגיב:

  ממשלת ישראל מקימה קול זעקה על ש"חמאס האכזרי" לא מאפשר לגלעד שליט ביקורים. האמת היא שהלב כואב גם על זה, אבל בואו לא ניתמם- ברור לגמרי למה ישראל יכולה לאפשר לעצמה שיבקרו את האסירים הפלסטינים, וחמאס לא יכול להרשות לעצמו שיבקרו את גלעד שליט: מישהו בספק שהביקור הראשון שיבקרו את גלעד יהיה גם הביקור האחרון אצלו בשבי? מישהו בספק שישראל לא תפעיל את היכולות המודיעיניות-טכנולוגיות שלה כדי לאתר, בעזרת המבקר המורשה, את מקום שביו של שליט ולשלוח לשם מיד יחידת קומנדו? המוסד עשה כבר דברים הרבה יותר מסובכים, ובחמאס יודעים את זה.
  אז לכל מי שמתלונן על אי ההדדיות- שיזכור שאי ההדדיות מתחיל הרבה קודם- ביכולות הצבאיות של כל צד, וכן במספר האסירים שמחזיק כל צד- כמו שציין בצדק גדעון ספירו.

 12. פשעי מלחמה הגיב:

  אמנות ז’נבה וכל חוקי המלחמה נכתבו ע"י המעצמות המנצחות עפ"י האינטרסים שלהם וכדי להעמיד לדין את המנוצחים. מעולם לא העמידו לדין מישהו מהמנצחים למרות שהם ביצעו לא פחות פשעים עפ"י ההגדרות שהם עצמם קבעו.

  השאלה החשובה היא לאיזו מטרה הורגים נשים גברים וילדים, חיילים ואזרחים. כאן משום שרוצים לסלק אותם מכאן ולגזול את אדמתם.

 13. עלי לספירו הגיב:

  רוב מוחץ של החינוך בישראל הוא חינוך ממלכתי
  חילוני
  אין בחינוך הזה שמץ של חינוך לשנאה בסגנון
  של "פרפור" הפלסטיני

  אין בישראל חינוך לשנאה נ-ק-ו-ד-ה
  אלא אם כן אתה חושב שיוסי שריד או יולי תמיר
  שהיו שרי חינוך שיתפו פעולה עם החינוך לשנאה
  שאתה מוצא בשוליים ואצל אנשים די מוזרים
  אין בישראל מקבילה להסתה הגזענית שנשמעת
  במסגדים מידי יום
  לגבי הנכבה
  הדברים שלך לא ברורים ולא לענין
  עד היום מוחזקים הפליטים במליארדי דולרים
  על ידי עשרות ארגונים של האו"ם
  ומדינות ערב לא עושות דבר למענם
  האם לדעתך צריך לחכות להסדר בין ישראל
  לערבים כדי להתחיל לשקמם ?
  הטיפול בענין הוא צביעות ממדרגה ראשונה

 14. אלכסנדרה חייט הגיב:

  תגובה ל-עלי:
  מה פירוש "אף אחד לא רואה" וגו’? אני רואה! הבריטים שהחליטו על הפצצת דרזדן, למשל, ואלה שביצעו את ההפצצה – שבה נהרגו רבבות אזרחים, בעיקר נשקים, ילדים וזקנים – היו פושעי מלחמה! כל המעורבים בהטלתן של פצצות האטום על הירושימה ונגסקי היו פושעי מלחמה! שה בדיוק הטיעון שלי: פשע מלחמה הוא פשע מלחמה, ולא משנה אם הוא שייך לצד של ה"טובים" או של ה"רעים".
  דרך אגב, כל מי שמצווחים נגד פרוייקט הגרעין של איראן מוטב שיזכרו שלאיראן אין עדיין פוטנציאל גרעיני. לישראל יש, ו"לפי מקורות זרים" יש לה 400 פצצות גרעיניות. אין שום ערובה שלא יקום בישראל שליט מטורף דיו (ליברמן?) ויעשה בפצצות האלה שימוש. גם לא יחסרו מי שבשימחה יבצעו את הפקודות – ראו את פשעי המלחמה שעוללו חייליו של "הצבא המוסרי ביותר בעולם" בעזה 2009, בלבנון 2006 ובמלחמות קודמות.

 15. יעקב בן דוד לאלכסנדרה חייט הגיב:

  "פשעי מלחמה הם פשעי מלחמה ופושעי מלחמה הם פושעי מלחמה. פשעי מלחמה יש להוקיע ופושעי מלחמה צריכים לתת את הדין" –

  בתנאי שאלה שמואשמים בהם הם ישראלים. פושעי מלחמה פלסטינים, לדוגמא, לעולם אינם צריכים לתת את הדין, גם כאשר הם מצהירים בריש גלי על פשעי מלחמה שביצעו.

  הטענה שפשעי מלחמה של אחרים אינם נותנים הכשר לפשעי מלחמה שלנו, כל כוונתה הפסבדו-מוסרית היא להצדיק את התמיכה בפשעי המלחמה של הצד השני. ככל שמתגברים פשעי המלחמה של הפלסטינים, כך מתגברות ההאשמות נגד ישראל והופכות אבסורדיות יותר ויותר.

  צביעות היא צביעות, מוסר כפול הוא מוסר כפול, ולאנשים עם מוסר כפול אין זכות להטיף לאיש על ערכים ומוסר.

 16. David הגיב:

  first, the IDF is protecting the people in Israel! (yes, also the Arabic) and the IDF should fight the Hamas, and Hamas is not an angel and Hamas is responsible to the situation in Gaza which the people in Gaza chose to leads them. they can chose to live in peace but they chose to fight. people should be responsible for their action.

 17. גדעון ספירו הגיב:

  ליגאל,
  אינני מתנחם בכ שגם צבאות אחרים מבצעים פשעי מלחמה. זה סוג הטענות החוזר לעייפה מצד חסידי פשעי המלחמה של ישראל,והם דומים להפליא לכל מצדיקי פשעי המלחמה של עמם. הסגנון הזה מוכר לי מראיונות שערכתי עם אנשי ימין בגרמניה: האחרים נבלים, אז גם לנו מותר.

  לאורי וייס,
  ההערה שלך באשר לח"כ אחמד טיבי, חשובה, ואני מסכים עם הדברים. עוד אכתוב על כך, וגם אתעמת עם ח"כ טיבי.

  למגיב "ילד ישראלי נרצח",
  הטעון ההיפותטי שלך להצדקת רצח ילדים פלסטינים, הוא בזוי. זהו טעון נאצי, שהצדיק רצח ילדים יהודים, בגלל שהנאצים הניחו שאם היהודים היו יכולים, היו רוצחים את כל הגרמנים.

  לחיים לסקוב,
  לכבוד הוא לי שחזרת לחיים לאחר שהות ממושכת בבית הקברות, רק כדי להעיר לי על טעותי החשבונאית. מכל מקום, הטעות תוקנה.

  ליעקב בן דוד
  ראה הערתי ליגאל.

  לדניאל,
  אני שמח שאתה עוקב בצורה כה יסודית אחר דבריו של נשיא איראן. כאזרח ישראל אני באופן טבעי מתייחס יותר לנעשה בישראל מאשר באיראן. המשטר באיראן אינו המודל אליו אני שואף, הוא מעורר בי התנגדות עזה, ועל כך כתבתי לא פעם, וזו בדיוק הסיבה שאני מבקר בחריפות את הכיבוש והפונדמנטליזם הדתי בישראל.
  אז נמשיך בחלוקת העבודה: אתה תתעסק עם איראן, אני עם ישראל.

  לעלי,
  חלקים הולכים וגדלים של החינוך היהודי בישראל, ציוני ולא ציוני, מחנכים לשנאת ערבים. כך במערכת החינוך של המתנחלים בשטחים הכבושים, כך בישיבות הציוניות והחרדיות, כך בזרמי החינוך של ש"ס ואגודת ישראל, וכך בחלק ניכר מהכשרות מפקדים בצבא וסדרות החנוך שם. די לשמוע את הגידופים של הרב הגאון עובדיה יוסף על הערבים, או את ההנחיות הרצחניות שנתנו הרב הצבאי הראשי ואנשי הרבנות הצבאית לחיילים בעזה, או את ההתבטאויות הגזעניות של חסידי נחמן וחב"ד בכדי להבין שכל אלה מקרינים גם על החינוך בבתי ספר חילוניים.

  הטעון שלך כי הנכבה אינה הטרגדיה של הפלסטינים, דומה לסוג מסוים של טעונים ציוניים שהטרגדיה היהודית אינה השואה, אלא נעוצה בכך שהיהודים לא נשמעו לקריאות להגר כאשר עוד ניתן היה. זה גם זה, שטויות בערבון לא מוגבל.
  זו הרמה גם של יתרת טעוניך.

 18. שאלה לאלכסנדרה חייט: האם גם מפקדי הצבא האדום היו פושעי מלחמה? הגיב:

  כידוע הם הרסו את כל הערים הגרמניות שעמדו בדרכם והרגו או גירשו את תושביהן.

  מי מכיר את קניגסברג? ואת דנציג וברסלאו? וכל ערי פרוסיה המזרחית, שלזיה ופומרניה?

  ופשע המלחמה הנורא של כיבוש ברלין באמתלה של ‘מלחמה בפאשיזם’ (כמו ה’מלחמה בטרור’ היום), שלווה בהחרבת העיר הגדולה ובהרג מאות אלפי גברים, נשים וטף חפים מפשע – ואונס המוני? ומיליוני הפליטים הגרמנים המסכנים שנמלטו בחורף הנורא של 1945 כשהם נתונים להפצצות בלתי פוסקות של האדומים, ופשע המלחמה הזוועתי של הטבעת הספינה ‘וילהלם גוסטלוף’ על רבבת הפליטים האומללים הדחוסים על סיפונה ששקעו במצולות הים הבלטי הקפוא?

  הינה נושא למאמר חדש חוצב להבות של גדעון ספירו.

 19. אלכסנדרה חייט הגיב:

  תשובתי על השאלה בעניין מפקדי הצבא האדום:

  דא! (כן, בעברית).

 20. תשובה לשואל את אלכסנדרה הגיב:

  אתה יכול להוסיף לרשימה רצח של מאות קצינים פולניים שבויים כשברה"מ פלשה לפולין, וירי מכוון על אזרחים, כולל אזרחים של ברה"מ עצמה, ובכלל – יחס איום לשבויי מלחמה. חלק לא קטן מהיחס האיום של הנאצים לשבויי המלחמה הסובייטים נבע מזה שברה"מ אפילו לא היתה חתומה על אמנת ז’נבה, ולא היתה מחוייבת לפסיק ממנה.
  הצבא האדום ביצע בחודש אחד יותר פשעי מלחמה ממה שצה"ל ביצע בכל 60 שנותיה של מדינת ישראל.

 21. יעקב בן דוד לאלכסנדרה הגיב:

  מערכת האתר החליטה כנראה שאיני ראוי להשיב לתגובתך, למרות שאישרה כמה תגובות חריפות אפילו יותר ממגיבים אחרים. לאחר שלושה נסיונות סרק, אנסה לומר את התשובה הכי אנמית האפשרית, בתקוה שהפעם הצנזור יטה אלי את חסדו.

  אז ככה:
  צה"ל הוא בכל זאת הצבא המוסרי ביותר בעולם.
  סימוכין: ראי תגובות קודמי.

  למערכת – עכשיו זה בסדר?

 22. יעקב בן דוד לגדעון ספירו הגיב:

  הציטוט כביכול שאתה מביא, כאילו אני טוען "לאחרים מותר אז גם לנו" מטעה, כנראה בכוונה. הוא איננו מכוון לתרץ פשעי מלחמה מצד ישראל. הטיעון הוא שישראל אינה מבצעת פשעי מלחמה, או לכל היותר מבצעת הרבה פחות פשעי מלחמה מכל אומה אחרת שהיתה אי פעם במלחמה. הטיעון כשלעצמו איננו קשור עם מעשיהם של האחרים. הארגומנט על פשעי מלחמה של אחרים הוא בדיוק הפוך. הוא מיועד לאלה שטוענים כי לכולם מותר להרוג אזרחים, גם בכוונה תחילה, ורק כאשר חייל ישראלי נלחם אסור בשום אופן שייהרגו אזרחים חפים מפשע. הוא מיועד לאלה שמציבים קנה מידה מוסרי כפול, כשהם דורשים להעמיד לדין קצינים וטייסים ישראליים על הפצצות ממוקדות שבהם נהרגו גם אזרחים תמימים (פעולה שבמובהק אינה מהווה פשע מלחמה), אבל מעולם לא דרשו להעמיד לדין אף קצין או טייס על הפצצות שטיח, לדוגמא, שכל מטרתן הרג המוני של חפים מפשע, ואשר נעשו ע"י כל המדינות שניהלו מלחמה והיו בעלות חיל אויר, וישראל מעולם לא ביצעה.

  בעניין אחר – המשפט "המשטר באיראן אינו המודל אליו אני שואף… וזו בדיוק הסיבה שאני מבקר בחריפות את הכיבוש והפונדמנטליזם הדתי בישראל." הוא פשוט פנומנלי. גם אם הייתי נתקל בו על אי בודד בקוטב הדרומי, לא היה לי ספק מי כתב אותו.

 23. אלכסנדרה חייט עונה יעקב בן-דוד הגיב:

  אתה יכול לומר שצכ"ל (צבא כיבוש לישראל) הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם מאה פעמים. אתה גם יכול לומר שכדור הארץ הוא שטוח ושהירח עשוי מגבינה ירוקה. אתה יכול לומר כל דבר, ואני אלחם על זכותך להשמיע את דבריך – מטומטמים ומופרכים ככל שיהיו. אבל אמירתם לא תעשה אותם לדברי אמת. צה"ל הוא צבא מוסרי כמו שאולמרט הוא אדם ישר ואריאל שרון היה רזה או שלא היו מעורב בפשעי מלחמה מחרידים (ר’ טבח קייה ב-1953).

 24. אבירם הגיב:

  תודה רבה על האמירה שלך ש"אנחנו לא נאצים", דעי לך שישנם רבים כאן שחולקים עליך בעניין הזה,
  אבל מסתבר לרוע מזלם של אותם נביאי זעם שאנחנו גם לא טורקים (ע"ע ארמניה),
  לא סודנים (ע"ע דארפור),
  לא עיראקים (ע"ע הכורדים)
  לא רוסים (ע"ע גרמניה),
  לא אמריקאים (ע"ע וייטנאם) ועוד ועוד פושעי מלחמה אמיתיים.
  ישנה סתירה ברורה באמירה שלך לפיה אנחנו הורגים ללא הבחנה "רק" כמה מאות נשים, ילדים וזקנים חפים מפשע.
  אם היינו הורגים ללא הבחנה אז מספר הקורבנות החפים מפשע בחודש לחימה היה ארבע-סיפרתי לפחות, ועובדה שזה לא כך.
  כמובן שכאן יכול לצוץ מיכאל שרון ולתקוע לינק למאמר "לוגי מאוד וחד-כתער" הטוען ששיעור הקורבנות בעזה הוא 2.5 מליון, אבל זו באמת רק בעיה חישובית שלו.

 25. שאלה לאלכסנדרה הגיב:

  האם מיגור המשטר הנאצי ע"י הצבא האדום ראוי לגנאי בגלל פשעי המלחמה הסובייטיים שהתלוו אליו?

  האם הצבא האדום היה ראוי לתבוסה מצד גרמניה הנאצית בגלל פשעי המלחמה שלו?

  ולענייננו כאן: האם את באמת רוצה שהחמאס ודומיו יביסו את ישראל ואת צבאה? שבמקום מדינת ישראל היהודית תקום חמאסטן מהים עד הנהר?

  או שחיסול חמאסטן בעזה היא אולי הרע במיעוטו, גם אם במהלך החיסול הזה ייהרגו אזרחים?

 26. הבהרה עניינית הגיב:

  אמנת ג’נבה הרביעית שעניינה הגנת אזרחים והיחס לשבויים בזמן מלחמה, נחתמה ב 1949, לכן הטענות על "הפרתה" על ידי צד זה או אחר בזמן מלחמת העולם השניה לא רלוונטיות.

  למעשה האמנה נוצרה כתגובה למקרים שקרו בזמן מלחמת העולם השניה ואשר נתפסו בדיעבד, על ידי המעצמות שלקחו חלק בלחימה, כלא תקינים.

  אם מי שמביא דוגמאות מכיר בתוקף של האמנות, וחפץ לתת דוגמאות, הן צריכות להיות מהתקופה שאחרי חתימת האמנה הרלוונטית.

  לא חסרות דוגמאות כאלה, אגב, ורוב-רובן לא מתחום התנגשות בין צבאות סדירים של חברות באמנה, אלא מתחום מהמאבק בין צבא סדיר וכוחות גרילה, או טרור.

  הבעיה נובעת מעמימות הקשר יצוג/אחריות שבין כוחות הגרילה/טרור לבין האוכלוסיה ממנה הם באים ואותה הם מתיימרים לשרת.

  והמסקנה המתבקשת היא שהגיע הזמן לנסח כללים חדשים שיכסו באופן ספציפי את התחום הזה, שכיום הוא תחום אפור. ארגוני זכויות אדם מבצעים אקסטרפולציה לאמנות הקיימות לכסות את התחום הזה, למרות שתנאי הבסיס שונים באופן מהותי, משום שאין כיום שום כלי "חקיקתי" אחר. אבל האקסטרפולציה הזו היא לא מחייבת ולא הכרחית.

  הלקונה בגישה של אותם ארגונים היא שהיא מתעלמת באופן בוטה ועקבי מעקרון ההדדיות שקיים באמנות, שמאפשר מלכתחילה את קיומן.

  לבעית העמימות – גם היא פתירה בדרל הבאה:

  1. הכוחות חמושים מייצגים את האוכלוסיה או שאינם מייצגים אותה.

  2. הכוחות החמושים צריכים להצהיר על מחוייבות לאמנה, לנהוג בדרך כלל לפיה, ולהעמיד לדין ולהעניש "פורעי חוק".

  אם הכוחות החמושים אינם מחוייבים במוצהר לאמנה ואינם פועלים לפיה, הם יחשבו "מוקצים" מבחינת החברות האחרות באמנה, עם כל מה שמשתמע מכך.

  במקרה כזה, אם הם לא מייצגים את הציבור שהם מתיימרים לייצג, כל חברות האמנה צריכות לעשות מאמץ להכחיד אותם.

  אם הם כן מייצגים את הציבור, אותו הציבור לא יהנה מהגנת האמנה.

  זה באמת נורא פשוט.

  חמאס צריך להצהיר אם הוא מחוייב לאמנת ג’נבה ולנהוג בהתאם, והעזתים צריכים להחליט אם חמאס מייצג אותם.

  כרגע – חמאס לא מחוייב לאמנת ג’נבה, לא בכוח ולא בפועל, והעזתים בחרו בבחירות חופשיות בחמאס לייצג אותם. פשיטא, שהעזתים אינם נהנים מהגנת האמנה.

  הסיבה היחידה שהעזתים כן נתפסים כמוגנים היא שחמאס לא מוחזק על ידי המעצמות כמייצג, למרות הבחירות. כל מיני תרגילים ליגליסטיים מאפשרים התייחסות לרש"פ כאל המייצג האמיתי של הפלסטינים, למרות שהיא אינה שולטת בשטח עזה, וככל הידוע רוב העזתים בוחרים חמאס.

  יפה, נכון?

 27. עלי לאלכסנדרה הגיב:

  הרג חפים מפשע אינו פשע באופן אוטומאטי
  יש הרבה מקרים בהם הרג כזה הוא מוצדק
  1 מטוס חטוף (מלא נוסעים) מתקרב לתל אביב
  בהחלט יש הצדקה להפילו
  2 הרס מחנות ההשמדה והרג האסירים הוא מוצדק
  משום שהיה עוצר את המשך ההרג
  3 הפצצת סרביה והרג אלפי אזרחים היה מוצדק
  כדי למנוע טיהור אתני בקוסובו
  4 ירי קאסמים ללא הבחנה על ידי ארגון גזעני
  מחייב פעולה שתגרור פגיעה באזרחים
  (לא ברוטאלי כמו שביצעו לאחרונה
  סביר להניח שבעתיד נדע יותר אבל תחושת הבטן שלי שרוב ההרוגים הם אנשי חמס ולא אזרחים)

  לגבי דרזדן
  למרות שהיסטוריונים רבים טוענים שההרג בדרזדן היה מעשה נקם
  אין מספיק עדויות מרשיעות כדי לקבוע שדרזדן
  היה פשע מלחמה
  קשה להאמין שפתאום לצרציל בא להרוג סתם
  20 אלף אזרחים בדרזדן
  באופן כללי אני חושב שכל העם הגרמני אשם
  בפשעים שביצע השלטון הנאצי
  אין חפים מפשע בדרזדן כולל נשים זקנים וילדים
  (לפי החוק שיתוף פעולה עם רוצח הוא פשע
  של סיוע לרצח שדינו מאסר עולם
  (אם כי לגבי האזרחים יש נסיבות מקילות)
  משתפי פעולה עם הנאצים נידונו למוות או מאסר ממושך)
  (תקראי את גנבת הספרים)
  נניח שאירן תטיל פצצה בגוש דן
  האם זכותה של ישראל להגיב בצורה לא פרופורציונלית ?
  לדעתי לישראל הזכות והחובה להגיב בצורה
  הכי פושעת על הניסיון לבצע גינוסייד שני בעם היהודי (משום שזה בדיוק המצב)

 28. קורא אמין הגיב:

  יעקב בן דוד הוא דוגמא למסבירן ישראל מצוי. הוא מצטט מדברי ספירו אבל מותיר שלוש נקודות במקום בו כותב ספירו שהמשטר האיראני מעורר בו התנגדות עזה.

 29. גדעון ספירו הגיב:

  לעלי,
  "אין בישראל מקבילה להסתה הגזענית שנשמעת
  במסגדים מידי יום" זו טענה שמתאימה למי שניזון מהתעמולה של משרד החוץ וההסתדרות הציונית. אתה כנראה אחד מהם. נראה שמעולם לא ביקרת בבתי הכנסת של המתנחלים, לא שמעת דרשות מפי הקרויים "רבני ישע", לא קראת את הפמפלטים שהם בבחינת פסקי הלכה המחולקים מדי שבת בבתי הכנסת, ואינך מודע לפסקי ההלכה של רבני השטחים הכבושים. כל אלה הם עיסה גזענית בוטה ודוחה, שלא שונה, לעתים אף חריפה יותר, מדרשות מסיתות במסגדים.

  יוסי שריד ויולי תמיר אכן שיתפו פעולה עם ההסתה הגזענית, משום שהם מימנו מתקציב משרדם את בתי הספר של המתנחלים בשטחים הכבושים, וכל שאר המדרסות (מדרשות) וזרמי החינוך שהם מוקדי הטפה לשנאה לזרים, ללאומנות ולגזענות. הם היו שותפים בממשלות שמימנו ברוחב לב את שוד הרכוש הפלסטיני בנימוק שמדובר בחבלי ארץ השייכים לנו מכוח הבטחה אלוהית.

  לא נכון לאמר שארצות ערב לא עשו דבר למען הפליטים הפלסטינים, שהרי הם נתנו להם מקלט, דבר שאף מדינה אחרת לא הייתה מוכנה לעשות. יהודים רבים היו שמחים אילו קיבלו במלחמת העולם השנייה מקלט,אפילו בתנאים הקשים בהם חיים הפליטים הפלסטינים.ירדן אף העניקה להם אזרחות. ישראל לא עשתה דבר מכל אלה, גם לא לאחר שהפכה להיות השולטת על מאות אלפי פליטים פלסטינים. השאירה אותם בדלותם, וגנבה מהם את המעט ששייך להם.

  לאחר שאמרתי כל זאת, אני שותף לביקורת על מדינות ערב, והדברים מתועדים בלא מעט ממאמריי לאורך השנים, שלא העניקו לפליטים לאחר שנים כה רבות זכויות אזרח מלאות. הדרישה לזכות השיבה יכולה להיעשות גם אם לא גרים בתנאי עוני ומצוקה קשים.

 30. לא נכון הגיב:

  אמנה או חוק מחייבים את אלו שהשתתפו בניסוחו או שחתמו עליו מרצון חפשי.
  חמאס צריך.. זו כפייה לא רצון חופשי.

  השמוש בכוח נגדם נעשה ככה וככה ואין כל צורך בכל ההתפלספות

 31. ל"פשעי מלחמה" הגיב:

  "כאן" לא הורגים אזרחים משום שרוצים לסלק אותם ולגזול את אדמתם. אילו רצינו לגזול את אדמתם היתה לנו הזדמנות לכך במשך 40 שנה שהיינו בעזה. יצאנו משם והכרזנו שאין לנו כל תביעות טריטוריאליות על המקום.

  יהודי, דבר אמת!

 32. ל"לא נכון" הגיב:

  הפלסטינים טוענים להגנת האמנות הבינלאומיות.

  אם הנציג הנבחר שלהם – חמאס – אינו מכיר באמנות ואינו מחוייב להן "מרצונו החופשי", הם לא יכולים להנות מההגנה של האמנות האלו, כי רק חברי האמנה מוגנים.

  עכשיו זה ברור יותר?

  אי אפשר לקחת מהאמנה רק את מה שמתאים לך (זכויות) ולא להכיר במה שלא מתאים לך (חובות).

  אין שום אפשרות לקיים אמנות כלשהן בלי הדדיות.

 33. ל"קורא אמין" הגיב:

  כדי למנוע לזות שפתיים, הנה אני מביא את המשפט של גדעון ספירו במלואו:

  "המשטר באיראן אינו המודל אליו אני שואף, הוא מעורר בי התנגדות עזה, ועל כך כתבתי לא פעם, וזו בדיוק הסיבה שאני מבקר בחריפות את הכיבוש והפונדמנטליזם הדתי בישראל."

  רק לצורך המחשה: "אכילת חביתה בבוקר ממש מגעילה אותי. היא מעוררת בי התנגדות עזה, במיוחד כשהיא מלווה בגבינה צהובה, וזו בדיוק הסיבה שאני מבקר בחריפות את הכיבוש הרוסי בצ’צ’ניה". נו, מה לעשות, כשמקשרים בצורה אובססיבית כל חולרה בעולם לישראל, חייבים להגיע בסוף לאבסורד.

  תודה על ההזדמנות להבהיר את העניין.

 34. קורא אמין הגיב:

  האבסורד הוא של יעקב בן דוד ולא של ספירו. באמת אין קשר בין הגבינה הצהובה שבן דוד לא אוהב לבין צ’צ’ניה, אבל יש קשר הדוק בין שיטות הדיכוי של ישראל בשטחים הכבושים לבין אלו של משטר האייטולות באיראן. בשני המקומות מדובר במדיניות של הפרות זכויות אדם, ובניהול מדיניות המבוססת על כתבי קודש והבטחות אלוהיות.
  על כן צודק ספירו כאשר הוא אומר כי העקרונות שמנחים אותו בהתנגדותו למשטר באיראן הם אותם עקרונות שמנחים אותו בהתנגדותו לכיבוש הישראלי ולפונדנמטליזם הדתי המלווה אותו.
  זה מה שקרוי גישה אוניברסלית המיישמת קני מידה זהים במאבק נגד משטרי עריצות, בין בישראל, באיראן, בצ’צ’ניה, או בטיבט.

 35. זה לא כזה אבסורד הגיב:

  בין המודל של יהדות התורה לבין איראן אין המון הבדלים. אולי באיראן אפילו מתייחסים לנשים קצת יותר טוב.

 36. לקורא אמין הגיב:

  אם אתה רומז שבישראל קיימת סכנה של משטר פונדומנטליסטי חשוך כמו באיראן וספירו נלחם ב"פונדומנטליזם" היהודי בגלל סלידתו מהמשטר האיראני, אני מסופק אם תמצא יותר משני אנשים במדינה הזו (מיכאל שרון ואולי עוד אחד) שיאמינו בתיאוריית ההבל הזו. ספירו נלחם בכל דבר ציוני משום שהוא מאמין שהציונות היא מקור הרוע בעולם ונציגת השטן עלי אדמות, ולא בגלל שזה קשור עם המשטר האיראני, או בעצם עם כל דבר שהוא.

  אין כל קשר בין שיטות הדיכוי של ישראל בשטחים הכבושים לבין אלו של איראן. בינתיים מי שמאיים להכריח את הפלסטיניות לעטות רעלה זה האיאטולות הפלסטינים ולא ישראל. מי שמשמר תרבות של רצח נשים בגלל כבוד המשפחה בגדה ובעזה זה לא ישראל, וגם לא שמעתי שישראל הטילה הגבלות על חופש הדיבור, על שימוש באינטרנט, על פריטי לבוש ועל התבטאויות נגד נביא כלשהו, מוסלמי או יהודי. מה שכן, הכיבוש הוא מספיק גרוע גם בלי הקשקוש על דמיון כביכול בינו לבין המשטר באיראן.

 37. עלי הגיב:

  לספירו
  ב-1949 המצב היה כזה
  ירדן ומצרים כבשו את הגדה ורצועת עזה כדי
  להמשיך בכיבוש הן מינו עצמן לאחראיות על הבעיה הפלסטינית
  סוריה הציעה לישראל עסקה ישוב 100 אלף פליטים תמורת משמר הירדן
  בלבנון ראו את בעית הפליטים כבעיה זמנית ואת חיסול ישראל כדבר ודאי
  גם סוריה וגם לבנון ראו בצפון ישראל חלק ממדינתם ואת הפלסטינים ראו כנתינים שלהן
  החזקת הפליטים במחנות היתה מקילה עליהם
  את סיפוח צפון ישראל לשטחן
  לגבי החינוך לשנאה
  להערכתי אצל ש"ס שהמקבילה שלה זה החמס שגם לו מערכת חינוך ובתי תמחוי
  הבעיה היא פתולוגיה דתית עם רגשי נחיתות
  ההבדל הגדול שלש"ס אין זרוע צבאית
  הרב עובדיה בעד עסקה עם החמס ושחרור אסירים
  תמורת שליט מה שמעיד על זה ששיקוליו פופוליסטיים ולא מונעים משנאה
  לגבי המתנחלים זה טבעי שישנאו לנוכח המתקפות הרצחניות שבוצעו נגדם
  בכל מקרה שבו רבנים מתבטאים ומטיפים
  לשנאה נוצרת שערוריה ומוסדות המדינה מגנים
  ומאלצים את הרבנים לחזור בהם מדבריהם
  אין חינוך לשנאה נ-ק-ו-ד-ה
  לגבי שריד תמיר רובינשטיין ואלוני שהיו שרי
  חינוך הם פעלו על פי חוק

 38. שוב לא נכון הגיב:

  המדינות שחתמו על האמנה מחוייבות לה בין אם יש מלחמה בינם לבין צד שחתם ובין לא. ישראל למשל לא חתמה על אמנת אי הפצת נשק גרעיני, זה לא נותן אישור לאירן שכן חתמה על האמנה לפתח נשק כזה.

  השקפת החמאס בשאלה הזאת, מוצדקת או לא, היא שחוקי האמנה שוללים מהם בכלל את אפשרות המאבק הצבאי שעפ"י השקפתם הוא האמצעי האחרון לנקוט בו נוכח הסרבנות הישראלית לסיים את הכיבוש שמתנהל תחת מסווה של "שיחות שלום".

  זאת משום שאין להם כל אפשרות לנהל מלחמה נגד צבא עדיף עליהם מאות מונים בשטח צבאי, כלומר לא מתוך שטח צפוף שנותן להם מסתור. מבחינתם זה כמו להגיע למגרש המטווחים של הצבא ולעמוד של כדחלילים של כוונות.

 39. ל"שוב לא נכון" הגיב:

  קודם כל זה "שוב לא נכון". באופן פורמלי הפלסטינים כקולקטיב אינם נהנים מהגנת אמנת ז’נבה משום שממשלתם אינה חתומה על האמנה, ובאופן פרטני אזרחים המשמשים הגנה ללוחמים אינם זכאים להגנה זו. אז מצד אחד זה לא נותן לישראל זכות אוטומאטית להרוג כל פלסטיני שנקרה על דרכה, אבל מצד שני היא גם מעולם לא עשתה זאת (אילו רצתה לעשות זאת מספר ההרוגים בעזה לא היה 1,300 אלא 100,000). מה שכן, כמיטב המסורת אתה שוב נותן הכשר לפלסטינים לרצוח חפים מפשע ככל שיעלה בדעתם.

 40. קורא אמין הגיב:

  בן דוד שוב מערבב מין בשאינו מינו. ספירו לא טען שבישראל של הקו הירוק מתקיים משטר אייטולות, אלא שבשטחים הכבושים מתקיים משטר דיכוי בחסות דתית, שיש לו מקביליות במשטר הדיכוי באיראן. (ואני, בניגוד לספירו, סבור שגם בישראל יש כבר סימני היכר של אייטוליזציה
  בצורת חוקים דתיים שנכפים על אוכלוסיה חילונית. ראה נישואין וגירושין רק על פי ההלכה, ראה חובת סגירת חנויות בתשעה באב, ראה איסור מכירת חמץ בפסח, ראה אפליות משרד הפנים כלפי לא יהודים הנישאים ליהודים בחו"ל, ראה זרמי החינוך הדתי במימון המדינה ועוד).

  אם יבחן בן דוד את אלפי הצווים הצבאיים שפירסם הממשל הצבאי בשטחים הכבושים, שחלים רק על פלסטינים ולא על היהודים שם,
  ימצא כי רבים מהם מחמירים את הדיכוי בהשוואה למצב באיראן. למשל, בושאי קניין פרטי, מצב היהודים באיראן טוב בהרבה ממצב הפלסטינים בשטחים הכבושים שאדמתם נגזלת מהם מדי יום, בהיתר הממשל הצבאי.

  גם בעניין עונש המוות, המצב בשטחים חמור מזה שבאיראן. מספר המוצאים להורג, ואני מדבר רק על אזרחים, ב-42 שנות כיבוש, עולה בהרבה, באופן יחסי וגם במספרים מוחלטים,על המוצאים להורג בידי האייטולות. גם בנושא חופש הביטוי והחופש האקדמי בשטחים הכבושים, המצב חמור ודומה לכל מיני הנחיות חוקיות במשטר האייטולות. לעומת זאת בנושא חופש התנועה של פלסטינים בשטחים הכבושים גופה, וההיתרים לצאת לחו"ל, המצב חמור יותר מזה שבאיראן.

  בן דוד מתבלבל ומנסה לבלבל את הזולת בין הדיכוי הישראלי לבין נורמות חברתיות ותרבותיות אצל הפלסטינים. רצח על כבוד המשפחה אינו מתיר לכיבוש הישראלי לרצוח למלעה מאלף ילדים פלסטינים, או למנוע טיפול רפואי מחולים פלסטינים על ידי חסימת דרכם לבתי חולים.

  כמי שקורא את ספירו זמן רב, אין שום סימוכין לטענה הכוזבת של בן דוד כאילו הוא רואה בציונות את מקור כל הרע שבעולם. מרבית שנותיו, על פי עדותו, היה ספירו ציוני, וניסה לגשר בין הציונות לאחוות עמים, על פי הסיסמה שהופיעה מדי בוקר ב"על המשמר", יומון מפ"ם שהלך לעולמו בשנות ה-90, עד שהגיע לקיר אטום וראה שאין מנוןס בין בחירה במדינה יהודית לבין מדינה דמוקרטית, והא בחר בדמוקרטית.
  רק אנשים דתיים יכולים לראות בגורם אחד את מקור כל הרע בעולם. אנשים חילוניים ודמוקרטים מחפשים הסברים יותר תבוניים .

 41. ל"לא נכון" הגיב:

  פיתוח נשק גרעיני אינו דומה ל"קרב",משום שבשביל לפתח נשק גרעיני לא צריך שני צדדים.

  האמנות שמתייחסות להתנהלות בשעת מלחמה מחייבות רק את מי שחתום, בתנאי שהצד השני גם כן חתום.

  סעיף 2 מאמנת ג’נבה מדבר על תחום התחולה שלה – תרגום מאתר בצלם –

  — קישור —

  "נוסף על ההוראות שיבוצעו בימי שלום, תחול האמנה הזאת על כל מקרים של מלחמה מוכרזת או של סכסוך מזוין אחר העלול להתגלע בין שנים מבעלי האמנה או בין יותר משנים, ואפילו לא הכיר אחד מהם במצב המלחמה. כן תחול האמנה על כל מקרה של כיבוש חלקי או שלם של ארצו של אחד מבעלי האמנה, ואפילו לא נתקל הכיבוש האמור בשום התנגדות מזוינת. גם אם אחת המעצמות המסוכסכות אינה צד לאמנה הזאת, יישארו המעצמות שהן צדדים לה כפותות לה ביחסיהן ההדדיים. יתר על כן, הן יהיו כפותות לאמנה ביחס למעצמה האמורה, אם קיבלה זו על עצמה את הוראותיה ונוהגת לפיהן."

  הסיבות שחמאס לא מחוייב לאמנה הן ברורות. זו לא הנקודה.

  הנקודה היא שאם חמאס הוא המייצג הלגיטימי של הפלסטינים בתוקף בחירה חופשית, וזוהי עמדתו, הפלסטינים אינם נחשבים צד לאמנה, ולכן אינם מוגנים על ידה.

  במלחמה ובכיבוש מעורבים שני צדדים. אם צד אחד לא מכיר באמנות, ופועל במוצהר , הוא לא יכול להנות מהגנתן.

  הפלסטינים יהנו מהגנת האמנות אם ורק אם הנציגה הלגיטימי שלהם "קיבלה זו על עצמה את הוראותיה ונוהגת לפיהן"

  באשר לסיבות של חמאס – המצב במלחמות הוא תמיד שצד אחד יותר חלש מהשני.

  למרות זאת אין באמנות פסקה שאומרת שלצד החלש מותר להפר את הכללים, כי אחרת הוא יפסיד.

  אבל זה בכלל לא עניין לוויכוח. זו האמנה הנתונה, והיא עסקת חבילה. אי אפשר לקחת מה שמתחשק ולכפור בשאר.

  הדדיות הוא שם המשחק.

 42. דווקא כן נכון הגיב:

  אמנת ז’נבה חלה אך ורק על מי שמחוייבים לה. האמנה כופה הגבלות בלחימה, ויוצאת מנקודת הנחה שהגבלות כאלו ניתן לאכוף אך ורק בהסכמה. האמנה חלה על מי שחתם עליה ו/או מקיים אותה, גם אם לא חתם. החמאס לא חתום וגם לא מקיים.

 43. י. בן דוד לקורא אמין הגיב:

  זה נחמד מאד שאתה מפרש את ספירו, אבל היה יותר נחמד אילו הוא היה מפרש את עצמו.

  ולעצם הדברים: הכיבוש אינו "בחסות דתית" אלא לכל היותר בחסות לאומית-דתית, כאשר היסוד הדתי מהווה רק ביסוס לאלמנט הלאומי-משיחי הדומיננטי. פועל יוצא מכך הוא שבקרב המפלגות הלאומניות בארץ, המפלגות הדתיות מהוות מיעוט (ליברמן לעומת המפד"ל והאיחוד הלאומי). האם ניתן בכלל להשוות זאת למשטר באיראן? אפילו את אחמדיניג’ד הצחקת. בהאשמת ישראל כ"משטר אייטולות" אין מאומה חוץ מהרצון האובססיבי להשוות את ישראל עם כל דבר רע בעולם, כולל הנאצים והטבח הסודני בדארפור. אגב, כמה מידידיך הכותבים באתר זה משוכנעים שהכיבוש נובע ממניעים אימפריאליסטים-כלכליים. אז אולי כדאי להחליט?

  לכנות הרג של פלסטינים כ"עונש מוות" הוא שימוש בטרמינולוגיה מגמתית עד כדי גיחוך. כמות הילדים היהודיים שנרצחו בידי הפלסטינים זהה פחות או יותר, אבל זה כנראה לא נקרא עונש מוות אלא המתת חסד. ואם מדובר ב"עונש מוות" על רקע פעילות צבאית (ובזה מדובר), אז האייטולות הרגו פי כמה מאות מהישראלים.

  באשר ל"נורמות תרבותיות" – אם הנורמות התרבותיות של רצח כבוד המשפחה אצל הפלסטינים אינן מפריעות לך, מדוע מפריעות לך נורמות תרבותיות של סגירת חנויות בתשעה באב ואיסור מכירת חמץ בפסח? האם סגירת חנויות ואיסור מכירה גרועות יותר מרצח? רק לידיעתך, מספר הנשים שנרצחו על רקע כבוד המשפחה בישראל ובשטחים בארבעים שנות הכיבוש הוא בערך כמספר הנשים שנהרגו (סליחה, נידונו לעונש מוות) בידי הכיבוש הישראלי.

  והדבר האחרון – ישראל היא עדיין דמוקרטיה. אולי לא מספיק לטעמך ולטעמו של ספירו, אבל עדיין זהב טהור לעומת האלטרנטיבות שמציעים לנו כל שכננו במזרח התיכון, בלי יוצא מן הכלל. ברוב המשטרים בעולם במאה העשרים ספירו לא היה מסיים את יומו לו היה מעז לומר פרומיל אחד ממה שמותר לו לכתוב ולומר כאן בחופש מוחלט, ובעזרת השם וחופש הדיבור הוא עוד יגיע כאן לזקנה ושיבה טובה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים