הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באפריל, 2009 30 תגובות

בימים אלה התקיים בקליפורניה טקס ייחודי. המושל ארנולד שוורצנגר החזיר ליורשים של משפחה אופנהיימר מברלין שתי תמונות שמן מהמאה ה-16 שהתגלגלו למוזיאון בקליפורניה.


מדובר בג’ייקוב אופנהיימר, שהיה בעל גלריה בברלין, עיר הולדתי, שנאלץ "למכור" את אוסף האמנות שלו תמורת נזיד עדשים, כדי שיוכל לברוח מגרמניה הנאצית. הוא מצא מקלט במדינה אירופית אחרת ולאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה נתפש על ידי הנאצים ונרצח.


היום מקובל על כולם, שהמכירה לא נבעה מרצונו החופשי של המוכר, כפי שמקובל במשטר דמוקרטי, אלא נכפתה בנסיבות שהפכו את המכירה לביזה, ועל כן זכאים היורשים, נכדיו של אופנהיימר, לקבל את התמונות בחזרה. זהו צדק שמומש לאחר 74 שנים, מעט מאוחר, ולכך התכוונה האמרה שמוטב מאוחר מאשר לעולם לא.


עסקות בעלות אופי דומה מתרחשות בשטחים הכבושים בתחום רכישת קרקעות על ידי חברות ופרטים ישראלים בני העם הכובש, מידי פלסטינים הנאנקים תחת עול הכיבוש. גם עסקות אלו הן בבחינת ביזה, ובבוא היום, הן תבוטלנה. האדמה תוחזר לבעליה הפלסטינים. גם כאן יהיה מדובר בצדק מאוחר.

החזרת התמונות ליורשים לאחר 74 שנים, מעלה באופן טבעי את השאלה, מדוע לא יוחזר הרכוש אותו איבדו פלסטינים ב-1948, שעה שגורשו על ידי הצבא הישראלי? כפי שמשפחתי קיבלה בחזרה בית שהיה שייך לאמי בברלין, יש להחזיר את הרכוש שהותירו מאחוריהם הפלסטינים, לפני 60 שנים. מדוע לא יקבלו חזרה את רכושם, מי שהיו בעלי הבתים בטלביה, קטמון, יפו ועוד? למטרה זו אין צורך לקבל הכרעות מדיניות מרחיקות לכת כמו הקמת מדינה פלסטינית.


שלטונות מדינת ישראל, באישור בית המשפט, מגרשים בשעת כתיבת שורות אלו משפחות פלסטיניות משכונת שייח ג’ראח בירושלים המזרחית, בטענה שהבתים היו שייכים בעבר ליהודים. בינתיים מתברר כי הבעלות היהודית מבוססת על מסמכים שאמיתותם מוטלת בספק.


משפחת אל קורד, נמנית עם המשפחות שגורשו מביתן, והיא מתגוררת באוהל במגרש סמוך. כך כופה ישראל על המשפחה פליטות בפעם השנייה, לאחר שב-1948 נאלצה לעזוב את ביתה בטלביה. מדוע שדינה של משפחת אל קורד לא יהיה זהה לזה של יהודים שמחזירים לעצמם בעלות על בתים וקרקעות בשטחי הכיבוש, גם אם נרכשו לפני מאה שנים ויותר, ואילו משפחת אל קורד לא יכולה לחזור לביתה בטלביה לאחר 60 שנים?


גזילת רכושם של הפלסטינים בידי ממשלות ישראל לא הייתה רק מנת חלקם של אלה שגורשו או ברחו מאזורי הקרבות במלחמת 1948, אלא גם של הפלסטינים שנשארו בתחומי ישראל וקיבלו אזרחות ישראלית. הפיכתם לאזרחים ישראלים לא הצילה אותם מגורל אחיהם מעבר הגבול שחיים במחנות פליטים. ממשלות ישראל הפקיעה כמויות אדירות של אדמות פלסטינים ישראלים להקמת ישובים ועיירות עבור יהודים.


בימים אלה מציינים שוחרי זכויות האדם שנה שלישית למאבקו העיקש והראוי להערצה של נורי אל-עוקבי, יו"ר האגודה לסיוע והגנה על זכויות הבדואים בישראל, שמקיים שביתת שבת באדמות שבט אל עוקבי באל ערקיב שבנגב.


שבט אל-עוקבי פונה בנובמבר 1951מאדמתו על ידי הממשל הצבאי, תוך הבטחה שמדובר בפינוי זמני ותוך 6 חודשים הוא יחזור לאדמתו. מאז עברו קרוב ל-60 שנים, וההבטחה לא קוימה. במקום זאת הפקיעה המדינה את האדמות, הקימה עליהן ישובים ליהודים בלבד. שבט אל עוקבי אינו מקרה בודד. כך נהגה המדינה גם עם אדמות שבטים אחרים. לאחר שהמדינה השלימה את מעשה השוד והגזילה, היא חילקה וממשיכה לחלק את האדמות למשפחות יהודיות במסגרת מפעל שקרוי "חוות בודדים", לפיו מקבלת כל משפחה אלפי דונמים, במטרה למנוע התיישבות בדואית באדמה שנשדדה בכוח שררת השלטון הנוגש.


נורי יושב עתה יומם וליל על אדמות שבטו ודורש כי המדינה תבטל את הגזילה, תקיים את ההבטחה שניתנה לפני 60 שנים ותחזיר את הרכוש לבעליו. המדינה בחוצפתה, שולחת למקום שבתו של נורי חדשות לבקרים את המשטרה וזו מפנה אותו, מחרימה את האוהל שלו, תובעת אותו על "פלישה לאדמות מינהל" אבל הוא חוזר למקום עם אוהל חדש וכך זה נמשך כבר שלוש שנים.


מדוע נוהגת המדינה כשודדת?


התשובה ברורה: מדינת הכיבוש והאפרטהייד הישראלית, אימצה לעצמה, תחת המעטה של האידיאולוגיה הציונית, אי אלו עקרונות של הגזענות הגרמנית משנות ה- 30. שם גירמנו רכוש יהודי וכאן מייהדים רכוש ערבי.


ההבדל אינו בעקרון אלא בשלב זה בברוטליות. אבל ישראל כבר הוכיחה כי היא יודעת לסגור פערים.


אסור לשיר ללא שירות צבאי


ח"כ ישראל חסון, חבר סיעת קדימה שאיבדה זה עתה את שלטונה, הגיש הצעת חוק לכנסת לפיה אמנים שלא שירתו בצבא לא יוכלו להופיע באירועים המתוקצבים מכסף ציבורי. זהו עוד שלב בפשיזציה של מדינת ישראל לפיה נקבעות זכויות אזרח על פי השירות הצבאי.


הצבא כבר נוהג כאילו החוק התקבל, ובאירועים צבאיים בהם מופיעים גם אמנים, נפסלים אמנים שלא שירתו בצבא, גם אם מדובר באמנים שהפופולריות שלהם אצל חיילים גבוהה מאד.


יש גם היבט חיובי בפרשה. ישנה ירידה במוטיבציה אצל צעירים להתגייס לצבא בכלל וליחידות קרביות בפרט. הצעת החוק מבטאת פאניקה אצל ראשי הממשל והצבא בישראל, לנוכח התופעה.


ראשי הצבא, כולל הרמטכ"ל, מופיעים מדי שבוע בבתי ספר בכיתות של תלמידים העומדים לפני גיוס במטרה להמריץ אותם להתגייס. ראש מינהל הגיוס מקבל ממשרד החינוך רשימה של בתי ספר שיש אצל בוגריהם מידה גדולה יחסית של סירוב להתגייס, והצבא ממקד שם את מאמציו.


במסגרת המאמץ הממשלתי להגביר את המוטיבציה להתגייס, יש להזכיר גם את הסיורים השנתיים שעורכים בתי ספר בישראל בעידוד משרד החינוך, במחנות ההשמדה בפולין. מחקר שנעשה באוניברסיטת תל-אביב גילה שסיורים אלה מגבירים את המוטיבציה אצל חלק מהמשתתפים להתגייס ליחידות קרבות. כך, בציניות מעוררת קבס, מגייסת ישראל את השואה, למען מדיניות הכיבוש, הגזענות והאפרטהייד בשטחים הכבושים.


ישראל אוהבת לייצא את הסיסמה כי היא "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". מספר הקונים של תעמולה זו נמצא אמנם בירידה, אבל יש לה עדיין קהל צרכנים.


תגובת איגוד אמני ישראל להצעת החוק של ח"כ חסון, או מוטב לומר, חוסר התגובה, מהווה נדבך נוסף בסימני השאלה באשר ליומרה להציג את ישראל כדמוקרטיה.


האיגוד לא יצא במסע נחרץ נגד הצעת החוק הפשיסטית. מרבית אמני ישראל שתקו אף הם, כנראה מפחד שמא מחאה תקיפה תוביל לביטול הופעות בצבא.


גם האמנים שלא שירת בצבא, נפגעי החוק המוצע, נזהרו מאד, להוציא אחד או שניים, לא לצאת בביקורת נוקבת נגד החוק, ומרביתם הסתפקו בתגובות של הרכנת ראש בציינם כי הם תמיד מוכנים להופיע בחינם בפני חיילים, בעיקר בעיתות מלחמה.


אם מגמה זו תימשך, לא ירחק היום שגם זכויות אזרח אחרות תותנינה בשירות הצבאי. קשישים שלא שירתו בצבא לא יקבלו קצבת זיקנה, אזרחים שלא התגייסו לצבא לא יצביעו בבחירות, ואני משוכנע שכושר ההמצאה של מחוקקים "פטריוטים", ימטיר עלינו הצעות חוק דומות ואחרות, לתפארת מדינת ישראל. 

תגובות
נושאים: מאמרים

30 תגובות

 1. מ.ש. אכן אין להשוות לגרמנייה הנאצית הגיב:

  היהודים התיישבו פעם בגרמנייה, העם הגרמני איפשר להם מאות רבות של שנים לחיות על אדמתו. מסוף המאה ה-19 קלט העם הגרמני רבבות מהגרים יהודים ממזרח אירופה. ברגע קצר בהיסטוריה בת אלפי השנה של גרמנייה, בתקופה בת 12 שנה, גרמנייה שללה זכויות אזרח ואדם מהיהודים, בדומה לאנגלייה במאה ה-12, גירשה אותם, ולבסוף קטלה בהם, בטענה שמדובר בעם זר, לא גרמני, שהינו עם של אנשים נוכלים, רעים, שתלטנים בדרכי רמייה – הממררים את החיים לאומות יוצרות תרבות והגונות (זו טענה גזענית כמובן, המכלילה לגבי כלל היהודים).

  מאידך, הבדואים והפלשתינאים לא קיבלו בעברם מקלט כאן מהעם היהודי, אלא היהודים שבאו לכאן, לפני מאה שנה, גזלו את אדמתם בדרכי רמייה ואלימות וממררים את חייהם. אין מקום להשוואה בין כיוס פשוט, לבין זה המסרב לתת אמצעי קיום לאחר ממשאביו שלו.

  מיכאל שרון, כרגע באירופה.

 2. לגדעון ספירו הגיב:

  ב-47 הפלסטינים תקפו את היהודים והכריזו על רצונם להשמיד אותם, ובשלב מאוחר יותר הצטרפו למתקפה גם מדינות ערב. היהודים בגרמניה לא רק שלא התקיפו, ניסו להשמיד או הכריזו על רצונם להשמיד את גרמניה, אלא אף תרמו תרומה מכרעת לתרבותה. אבל בשביל מי שמתעקש להשוות את ישראל לנאצים בבוקר, בצהריים ובערב, גם גניבת חמור יכולה לשמש הזדמנות נהדרת (בייחוד אם הוא נגנב ממוחמד).

 3. עופר לגדעון הגיב:

  נקודות חשובות וצודקות
  החוק של ישראל חסון אכן מביש ואם אכן המסמכים לא משקפים את האמת זה פשע חמור.

  ללא קשר גדעון, טוב תעשה אם תמנע מהשוואות לגרמניה הנאצית גם אם אתה טוען שמדובר באספקטים מסויימים ולא בהשוואה גורפת.

  ההשוואה אינה במקום, המרחק בין ישראל לגרמניה הנאצית עצום ואינו בר השוואה בשום אספקט שהוא.

  השוואה כנ"ל רק מטילה נופך של אי אמינות וחוסר איזון למאמר חשוב סך הכל.

 4. יהודה עתי הגיב:

  מסכים עם ההבחנות של גדעון. ישראל מדינה גזענית, פאשיסטית שאינה מייצגת דמוקרטיה שיוויונית. עלינו לסיים את הכיבוש לאלתר. להפריד בין דת ומדינה. להוציא מפלגות דתיות אל מחוץ לחוק.מדינת כל אזרחיה…..ועוד ועוד
  הפוליטיקה הרדודה והמסריחה של ישראל מכוונת אלי שנאה, פחד ודיכוי. כך ביבי וליברמן נבחרו.

 5. בטטה הגיב:

  בדרך כלל אני מוצא את עצמי די מסכים לניתוחיו החדים והבוטים של ספירו,לצערי עלי לחלוק עליו מעט.

  לגבי החזרת הרכוש הפלסטיני השדוד בתחומי 1948-למרבה הצער זו בעייה לא פשוטה משום שהרכוש עבר שינויים רבים מאוד-הריסה,בינוי מחדש,העברת בעלות ולעיתים כמה,בחלק מהרכוש כמו ביפו שוכנו פליטים פלסטיניים בגורשו מאזור צריפין-רלה-לוד .הרכוש החקלאי כפרי עבר לידי קיבוצים ומושבים ועוד.מה שספירו מציע זה החזרת הגלגל אחורה.

  מה שכן יש לעשות זה שבמסגרת הסכם שלום יינתן פיצוי כספי בלבד.מי שיירצה לחזור למולדת יחזור לתחומי מדינת פלסטין בלבד,נכון שזו פשרה כואבת אבל זו טיבם של פשרות.

  ולגבי הדוגמה של החזרת רכוש יהודי באירופה-זה לא פשוט כלל וכלל,ויעידו על כך כל מי שעוסק בנושא. העלאת הנושא בארצות כמו פולניה ועוד עוררה מחדש את האנטישמיות הישנה.

 6. כמה שאלות… הגיב:

  1. האם אמך קראה להשמדת גרמניה קודם שקיבלה את ביתה חזרה?
  2. האם אמך הצהירה בגלוי כי תעשה ככל שתוכל להשמדת גרמניה?
  3. האם ביתך שבתחומי הקו הירוק יכלל בהסכמי ההחזרה ובכך תיכפה עליך פליטות נוספת?
  4. האם מפעל העורות של סבי במרוקו ששוויו מוערך בכמה מיליונים כלול בהסכמי ההחזרה?
  ודרך אגב…כמישהו שהיה בפולין ושירת כקצין בסיירת אני יכול לאמר לך שהמוטיבציה לגיוס נגרמת כשרואים מה אמנות המצהירות שהיהודים הם בני קופים וחזירים (קוראן למשל), בשילוב עם אידאולוגיה מגוחכת (קומוניזם למשל) ועם קצת מעשים (פיגועים למשל) יכולים לגרום כשלצד השני יש יותר כוח ממך…

 7. שמאל ציוני: המאמר בחלקו לא ברור לי הגיב:

  לגבי הפליטים, איפה הולכים בדיוק לגור? בבתים שמאוכלסים בחלקם ע"י יהודים שגורשו ממדינות ערב? האם דרך אגב תושבי הרובע היהודי או מגורשי גוש עציון במלחמת העצמאות קיבלו אי פעם פיצוי.
  לגבי אמנים אני מסכים. למה אמן שהצבא שיחרר אותו שווה פחות מכל מיני אמנים סוג ז מלהקות צבאיות נצלו את כספי הצבא על מנת לבנות לעצמם קריירות.
  ואחרון חביב לגבי יואל חסון. מדובר בעסקן עלוב ממפלגה מושחתת שרוצה לפרק את החברה הישראלית ואת מה שנשאר ממדינה הרווחה, ועוד יש לו חוצפה לדבר על סולדריות.

 8. עלי הגיב:

  רק לפני שעה הסברת שזכותה של נערה בידואית אומללה לרצוח אנשי צבא ישראלים בגלל
  שבני עמה סובלים בעזה
  כעת אתה "שוכח" את המאבק הלאומי ושופך דמעות
  על הזכויות הגזולות של בידואי שלוקח
  את החוק לידיו ומנסה בכוח הזרוע להגשים את
  זכות השיבה
  האמת היא
  מדינת ישראל מאפשרת לערבים לגזול אדמות
  ישנם עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים שנבנו
  על ידי ערבים בניגוד לכל חוק
  האם בגלל הבריונות הזו המדינה צריכה
  להרכין ראש ולאפשר לגזלנים להפוך את
  הגזילה לגזילה חוקית
  (מי שמסתובב בנגב רואה שמימדי הגזילה הם בלתי נתפסים כמעט תחת כל עץ ותחת כל גבעה מקימים הבידואים מבנים לא חוקיים)

  מקוממת הטענה האוילית והנפשעת שהרכוש
  היהודי הגזול הושב לבעליו
  ספירו מביא 2 מקרים שבהם הושב רכוש
  יהודי גזול
  הרי ברור שרוב הרכוש היהודי לא ישוב לעולם
  אל בעליו
  הטענות של ספירו הן ביזיון לצדק ונפשעות

  אותם פליטים שספירו מקונן עליהם מוחזקים
  במליארדי דולרים על ידי האו"ם במשך
  עשרות שנים לעומת זאת הפיצוי הגרמני על השואה מחולק רק למי שנפגע ישירות מהזוועה הנאצית ולא מועבר לילדי ונכדי וניני הקורבנות
  כפי שקורה עם הפלסטינים

 9. יוליוס הגיב:

  850,000 פליטים אולצו לעזוב את בתיהם, רכושם וכספם הוחרמו בידי השלטונות לאחר שחייהם אוימו. לא, לא מדובר בפלסטינים. מדובר בפליטים היהודים שנאלצו להגר ממדינות ערב. פיצויים? בבקשה – לכולם!

  פעם נוספת מי שמתעקש לעמוד חשוף בשמש הוא דווקא זה שיש לו חמאה על הראש.

 10. comradecirrus הגיב:

  לדעתי מדובר במאמר צודק וחשוב. הרעיון של שתי מדינות לשני עמים הוא ביסודו להגיע לפשרה עם הגנב שבתמורה להחזרת חצי מהרכוש, הוא יכול להשאיר אצלו את החצי השני. בדיוק כמו גנבי המכוניות שמתקשרים לבעל הרכב ומציעים לו לשלם עבור השבת הרכוש שהם גנבו.
  נעשה כאן פשע ובמהלכו נשדדה ארץ ע"י הכוחות הקולוניאלסטים, על מנת לתקן את המעוות יש להחזיר את הארץ השדודה חזרה לבעליה החוקים. לכול אזרח ישראלי יהודי שיחפוץ בכך תנתן האפשרות לעזוב לכול מקום בעולם שהוא יבחר בתמיכה בין לאומית, אני למשל אשמח לעבור לניו זילנד. מכוון שכ 800 אלף יהודים חיו וגורשו ממדינות ערב לישראל, תנתן האפשרות לקיים ישות יהודית עצמאית בגוש דן ולקיום קהילות יהודים תחת חסות ערבית בערים הקדושות ליהודים.
  זה פשוט, זה קל וזה צודק. בעולם שבו יש הגירה של מאות מיליונים מידי שנה, מעבר מסודר של כארבעה מיליונים יהודים בעלי השכלה, יהיה רק ברכה למדינות הקולטות. מעבר לעובדה שהיהדות תזכה בנצחון מוסרי היסטורי שלא נראה כמוהו בתולדות האנושות

 11. קורא אנגלי הגיב:

  ישראל זו מן הכלאה של אבו-גארייב וגוואנטנמו ביי. המצב בעירק דומה לישראל. בתוך המחנה המגודר החיילים האמריקאים חיים בבטחון כאשר מחוץ לגדר נשאר כל ההרס והבלאגן שהם משאירים מאחוריהם. אותו הדבר בישראל המגודרת.
  מדי בוקר קמים לצוד פלסטינים מאחורי הגדר.
  אמריקה וישראל זה אותו הגוף גם אם הפרצוף של אובמה שחור ושל נתניהו לבן. לפעמים ביום חם נדמה לאנשים שאילו הן 2 מדינות נפרדות אבל זו פטה מורגנה.

 12. עופר ל-comradecirrus הגיב:

  הערבים פלשו לארץ במאה ה-7 והיהודים במאות 19-20. במה הערבים טובים מהם?

 13. אורנה לביא הגיב:

  ישראל היא המדינה ה-51 של ארה"ב. אובאמה הוא נשיאה. היא לא תעשה דבר שיעצבן אותו. התינוק לא יעצבן את אבא. הוא ילד טוב, הוא רוצה לגדול ולהתבגר. ככה זה עם ילדים טובים, הם לפעמים מעצבנים אבל מיד מבקשים יעני סליחה. אחרת לא יבוא כסף כיס… לא ימומנו התחביבים של צק"ל הישראלי (צבא קלקול לעולם, כמו צבא ארה"ב, כמו כל צבא)…

  ומי יודע מה יהיה כשאבא ארה"בלה (לא מזמן היה ארה"בוש) יתבקש לתמוך בעוד קריזה של הפספוס. נגיד, פתאום יתחשק לרמטכ"ל הישראלי לצאת להרפתקה והוא יפציץ את טהרן(…) או משהו כזה. בטח כמעט כל הממשלה תתלהב, וכמעט כל הקואליציה תעשה מסיבה. אבא אובאמושי יכעס קצת על השובב הזה. מה הוא חושב את עצמו למוצלח במיוחד, הא? יש לו משהו מיוחד ללמד אותנו, האמריקאים שכובשים את כל העולם בכייף? מה הוא מנסה להגיד, הפספוס הזה?

 14. גדעון ספירו הגיב:

  לעופר,
  בעניין גרמניה אני חולק עליך. יש להפריד בין מדיניות נאצית לבין שיטות נאציות. מדינת ישראל מאמצת בנושאים לא מעטים מדיניות שמשיקה עם המדיניות הגזענית הנאצית, שאנו היינו קורבנותיה. הלקחים לא הופקו ומשום כך יש חשיבות לומר דברים מפורשים. לא צריך לחכות עד שישראל תקים מחנות השמדה. גם הגרמנים לא החלו עם אושוויץ.

  למגיב "כמה שאלות".
  אמי לא קראה להשמדת גרמניה, אבל גם משפחת אל קורד בירושלים לא קראה להשמדת ישראל. מרבית הפלסטינים שאיבדו את רכושם ב-1948 לא קראו להשמדת ישראל, אבל זה גם לא רלבנטי, כי רכוש יש להחזיר בלי קשר להשקפת עולמו של בעל הרכוש. האם מותר לך לגרש אותי ואת משפחתי מדירתי ולהשתלט עליה בגלל שאני מבקש להמיר את ישראל במדינה אחרת, מדינת כל אזרחיה, דמוקרטית, שוויונית, שוחרת שלום?
  גרמניה לא שאלה את בעלי הרכוש היהודים או יורשיהם מה דעותיהם על גרמניה, האם הם תומכים בפירוקה (ויש לא מעט כאלה) או מכירים בה כ"גרמניה אחרת"? הדבר היחידי שהיה רלבנטי, האם בעל הרכוש או יורשיו יכולים להוכיח את בעלותם.
  אשר לרכוש שאתה טוען לו שהיה שייך לסבך במרוקו, אם אתה סבור שנעשתה כאן גזילה, עליך להיאבק על השבתה, ואין לכך כל קשר לגזילת רכוש הפלסטינים בידי ישראל. גזילה אחת אינה מצדיקה את רעותה. כהערה כללית אומר, כי הדיבורים שהיהודים גורשו מארצות ערב, היא עוד פריט בתעמולה הציונית. האמת היא שבמרבית המקרים הגירת היהודים מארצות ערב הייתה יוזמה של התנועה הציונית, ששלחה שליחים לעיראק, למרוקו ועוד, במטרה לעודד את הגירתם לישראל, כולל בדרכים שהיה בהן הפרת החוקים של המדינות בהן מדובר. כיום אנו יודעים שהשליחים הציונים פעלו בשיטות מחתרתיות של הפחת מדנים, של ביום פיצוצי בתי כנסת כדי להפחיד א היהודים ולאלצם להגר. המקרים של גירוש ממש היו מועטים ביותר.

  לעלי,
  מאבקו של נורי אל עוקבי לא זו בלבד שהוא בלתי אלים, הוא גם עולה בקנה אחד עם שיטות מאבק דמוקרטיות לפיהן אזרחים נאבקים על זכויותיהם. הצד הלא חוקי הוא דווקא מדינת ישראל שגזלה את אדמות הבדואים, ואלה נאבקים על החזרת הגזילה.
  אשר לנערה הבדואית, בניגוד אליך אינני מקבל את הגירסה הרשמית ככזה ראה וקדש. המידע שברשותי מעלה סימני שאלה נוקבים, ביניהם, האם הנערה הייתה מצויד באקדח, והאם לא מדובר כאן בהוצאה להורג ללא משפט שביצעו שוטרי משמר הגבול? יש מקום לחקירה בלתי תלויה, שלצערי סיכויי הגשמתה מאד קלושים.

 15. ל comradecirrus הגיב:

  בעולם שבו יש הגירה של מאות מיליונים מידי שנה, מעבר מסודר של כארבעה מיליונים פלסטינים לארצות שבהן חיים אחיהם דוברי שפתם ובני תרבותם, יהיה רק ברכה למדינות הקולטות.

  מכיוון שכ-700,000 פלסטינים גורשו מישראל, תינתן האפשרות להקים ישות פלסטינית עצמאית ברמאללה תחת חסות יהודית.

  ובאשר לניו זילנד, מה מפריע לך לעבור לשם כבר עכשיו?

 16. לקומרד סירוס הגיב:

  לדעתי, אתה רואה את העולם דרך הבועה שאתה חי בה.ובבועה הזו, שרק אתה נמצא בא, כל מה שמעניין אותך הוא ש*אתה* מעוניין לחיות בניו-זילנד, ושאתה חי בתל אביב. אי לכך, על ה*** שלך כל מי שלא. אם לא שמת לב, דברים כמו שלך רק מאיימים על כל מי שלא מעוניין לחיות בניו זילנד אלא כאן, ובמדינה עצמאית וחופשית שבה הוא רוב, ולא בתור בן חסות, תודה. האיום הזה, רק מעודד את כל השאר להצביע לחולירות כמו ליברמן.
  לקרב שלום זה לא מקרב.
  אבל מה לך אכפת – אתה תשב לך בניו-זילנד.

  למה כל ההצעות האלה תמיד מגיעות מאנשים שהיו ממש שמחים להגר ו/או יש להם אזרחות זרה?

  אגב, אם אתה ממש רוצה, לא קשה להגר לניו-זילנד. גם אוסטרליה גם ניו-זילנד יש להם רשימת מקצועות נדרשים, שמקיפים בערך את כל המקצועות הקיימים.
  לך על זה, ותעזוב אותנו, החפצים לחיות כאן לא כבני חסות, בשקט.
  לא צריך לחרב את מדינת ישראל בשביל זה.

 17. סתם טבח קטן הגיב:

  ידיעה מהבוקר: צבא פקיסטאן הרג 20 איש, ברובם חפים מפשע, בניסיון להרוג טרוריסט. הצבא פתח באש לעבר שלושה כפרים המזוהים עם הטאליבן.

  סתם ידיעה טריביאלית, אחת מעשרות בחודש. אילו היה מדובר בישראל היה בכך אישור מובן מאליו שאנחנו נאצים. אבל הם לא נאצים, ולכן הידיעה אינה אומרת שום דבר לאף אחד. סתם ידיעה קטנה.

 18. לספירו הגיב:

  העובדות לגבי פליטי מדינות ערב היהודים
  שהם הגיעו חסרי כל לישראל
  כל העדויות לגבי מצבם של יהודי עירק תימן מצרים סוריה לוב תוניסיה היו שהם עומדים
  בפני סכנת חיים
  יותר מכך
  במדינת ישראל אחרי מלחמת קיום שנמשכה יותר משנה מדינה חסרת בסיס כלכלי שקלטה את פליטי השואה
  לא חיכה כלום לפליטים ממדינות ערב
  ובכל זאת הם העדיפו למלט את נפשם לישראל
  הערה הצינית כאילו ניתן להגיש תביעות
  נגד מדינות ערב להשבת הרכוש היהודי
  היא בדיחה מקברית
  מקומם מאוד היחס הגזעני כלפי העוול
  והפוליטיסייד שמבצעים הערבים כנגד היהודים
  ועל זה מה אומר ספירו
  "אם אתה מרגיש שעשו לך עוול תגיש תביעה"
  את זה הוא לא אומר לבידואי
  אצל הבידואי זה מאבק כנגד התגלמות הרשע
  זה לא מאבק להשבת הרכוש אלא מאבק להשמדת
  המקור של הרוע והקמת ממלכת הצדק
  (תמיד טענו רוצחי ההמונים שהם מקימים עתיד טוב יותר לכולם)

 19. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "לגדעון ספירו"

  אתה לועס תעמולה ציונית שקרית, אותה מפמפמים מגן הילדים, ואין פלא שרק מעטים, בעלי כושר אבחנה ויכולת עמידה מול שטיפת מוח מסוגלים להתמודד איתה.
  לידיעתך: הפלסטינים ב-1947 מעולם לא הכריזו על רצונם להשמיד את היהודים. כאמור, זו אגדה תעמולתית. היה אז מאבק בין הקבוצה הילידית שראתה ביהודים מהגרים אירופים שבאו לרשת ארץ לא להם ולגזול את אדמתם ופת לחמם, לבין מהגרים שהאמינו בטרם בואם שהם מייצגים עם ללא ארץ שבא לארץ לא עם. מהר מאד למדו כי זו הייתה אמונת כזב.

 20. ת.י הגיב:

  אדון גדעון ספירו בקשר להערה אחרונה שלך: "הפלסטינים ב-1947 מעולם לא הכריזו על רצונם להשמיד את היהודים." המזרח לא עובד ב"הכרזות" כדבריך דיי לעיוות המציאות, אתה תמים או קטנוני איני יודע. עדויות היסטוריות מהעבר מצביעות בביטחון שבני דודינו הערבים תכננו להשמיד את כל הישוב היהודי ואני לא מזכיר אפילו את המפגש המפורסם של המופתי אמין אל-חוסייני עם היטלר, הרבה מעבר לכך, שילהוב רוחות במסגדים המזכיר אוירה פאשיסטית של התלהמות כנגד היהודים (לא ה"ישראלים/ציוניים" אלק) והמגיע לתוצאה של פרעות בארצות ערב השונות, יהודי אירופה התענו וסבלו בדרגה הכי גבוהה בסקאלת הסבל אם קיימת בכלל, אבל הדים של פורענות הגיעו בעוצמות נמוכות גם לארצות ערב וסבלם של היהודים באזור שלנו לא היה מבוטל בתקופה שלפני קום המדינה ולעיתים ללא קשר ממשי ל"ציונות החילונית" (הפרי של אבותיך השמאלניים למרות מדינת ישראל היסודות העקומים שהונחו גורמים לה לרעוד והעם הישראלי אמור לחזקם מדור לדור במסורת ושורשים אמיתיים מהעבר הקשורים למזרח). דיי לסיבובי עיניים, השחצנות והפלספנות המערבית הבזארית שלך. ההתכחשות שלך לסבל הפליטים מארצות ערביות עובר את סף ההתנשאות ונושק לגזענות גרידא, תקן אותי אם אני טועה. יש אפשרות אחת מהשניים לטעמי : אוטונומיות עצמאיות יהודיות מתימן ועד מרוקו או לחילופין מדינה יהודית עצמאית בעלת שטח הגיוני לקיומה, האפשריות האחרות פירושם מחיר דמים שלנו, המחנה שלך והפלשתינים, אם אתה רוצה בתהליך כשיטתך, תקריב את דם משפחתך ודם המחנה שלך על מזבח רעיונותיך ותפיץ את הרשימות שלהם לכל אירגוני הטרור (אז אולי אסכים ללכת בדרכך), עד אז, את העם שלי אל תערב ותסכן, מספיק שילמנו מחיר דמים כבד. בקשה שלי לא לצנזר למרות הקיצוניות בדעותיכם, תתנו לדעות שונות להישמע, כל טוב.

 21. לגדעון ספירו הגיב:

  1. עבד אל רחמן עזאם, מזכ"ל הליגה הערבית, הכריז ב-47, עם תחילת ההתנפלות הערבית-פלסטינית על היהודים, כאשר היה בטח בנצחונם: " זה יהיה טבח, טבח שיירשם בהיסטוריה".

  2. לא היה צריך את התקדים של טבח אנשי גוש עציון עד האחרון בהם כדי לנבא בבטחון מוחלט את גורלו של היישוב היהודי בארץ במקרה של נצחון ערבי. הכיבושים היהודיים הביאו למעשי טבח ספורים (שגם הם שנויים במחלוקת). כל המקרים שהערבים ניצחו הסתיימו בטבח של 100% מהאוכלוסיה היהודית, פרט לרובע היהודי, שם מנעו חיילי הלגיון את הטבח תוך איום על האספסוף הפלסטיני, ואף הרגו אחדים מהם.

  3. אחוז ניכר מ"האוכלוסיה הילידית", כפי שאתה קורא לה, היגר לכאן בשנים האחרונות לפני המלחמה, חלקם דווקא בעקבות ההגירה היהודית והפריחה הכלכלית שהביאה עמה.

 22. עלי לספירו הגיב:

  יש מאות נאומים של המופתי בהם הוא קורא
  להשמיד את היהודים
  עבדאללה בשיחות עם גולדה ואחרים אומר
  בפירוש שהישוב היהודי עומד בפני הרג
  המוני "טבח חסר שליטה"כדבריו
  המופתי גייס במלחמת העולם 3 דויזיות
  מוסלמיות מתוך בוסניה ואלבניה כדי
  לבצע תוכנית של פתרון סופי ליהודים
  בפלסטין (בתמיכת הנאצים)
  (תזכור שבעקבות כיבוש צרפת הגרמנים שלטו
  בלבנון וסוריה דרך ממשלת וישי)

  המלחמה כנגד היהודים החלה עוד בשנת
  1936 בתקופת המרד הערבי הגדול

  היהודים קיבלו את תוכנית החלוקה
  למרות שהחלטת חבר הלאומים והמנדט
  העניקו ליהודים את כל הארץ
  כלומר לא היתה כונה לנשל את הערבים !!!

  זה שקר שלא היו יהודים ילידים בישראל
  ב-1917 היו 70 אלף יהודים לעומת 350
  אלף ערבים (כולל גדה ועזה)
  כאן צריך לזכור שהשלטון היה עותמני מוסלמי
  ומנע מהיהודים להתישב בארץ ישראל
  ורק האנגלים הם שאפשרו ליהודים להגר
  למולדתם ההיסטורית

  אין בשום ארץ זכויות מיוחדות שניתנות לילידים על פני מהגרים
  אם לילידים יש זכויות מיוחדות אז כל מדינה היתה מתפרקת למאות נסיכויות משום
  שהילידים היו מבקשים לממש את זכויות היתר שלהם
  בקיצור
  אין שום ממש בטענות של הפלסטינים והטענות שאתה מעלה הן מגוחכות

 23. אחד אחר – לגדעון ספירו הגיב:

  כדאי שתבדוק שוב את ההגדרה שלך ל"ילידים" הערבים שחיו כאן אז , ממש לא נכנסים לקטגוריה הזאת , מה הם אינדיאנים? אותם מהגרים לא האמינו במה שאתה אומר , שהם סתם יהיו אף אחד בארץ של אף אחד . עובדה שהם עכשיו מחזיקים כמו מטורפים בעובדה שהם "עם פלסטיני" שלא לדבר על חלק מהגזע הערבי – וכבר אמרתי משהו בנוגע למוסלמים? אליהם הם משתייכים בגאווה . אתה שוכח גם למי הייתה שייכת אותה "ארץ" באותו זמן (התורכים) וכמה פעמים היו כאן חילופיי שלטון . שלא לדבר על העובדה שחמאס עצמו כותב שהארץ שייכת להם ביגלל שכל אדמה שנכבשה בתקופת מוחמד שייכת למוסלמים לעולמי עד . וכבר ראינו את כל המחקרים לגביי ההגירה של הערבים לארץ בתקופות השונות . אין להם יותר זכות מאשר ליהודים – אולי אפילו פחות , כי לאחר מלחמת העולם השניה עמים רבים קיבלו עצמאות , והעם היהודי לא שונה – והוא היה צריך ארץ הרבה יותר מאשר אותה חבורה של "מסכנים" כמו שאתה מתאר אותם , שאכפת להם יותר מזה שליהודים לא תהיה ארץ , מאשר שלהם כן תהיה .

 24. comradecirrus הגיב:

  החיפזון שבו דעתי מבוטלת בטענה שאני בעצם מנסה לקדם אגנדה עצמאית שכול מטרתה היא להשיג לעצמי אזרחות ניו זילנדית מעיד לדעתי על חוזק הטענה המקורית שלי שאף אחד מי אלה המתחזים כאן לשומרי הצדק והשלום איננו מצליח להתמודד איתה.
  רעיון שתי המדינות לשני עמים הוא לקוי מיסודו מכוון ומשמעותו הוא המשך קיומה של הישות הקולוניאליסטית ומשטר האפרטהייד על האדמות שנגזלו מתושביהם המקורים. אין מנוס מכינונה של מדינה דו לאומית והכללת זכות השיבה בתמורה לזכות העזיבה. יש כאן צדק היסטורי כפול, גם מתן אפשרות לפליטים הערבים לחזור לאדמתם וגם צדק היסטורי עם שרידיו של עם ישראל שנאלץ כתוצאה מהשואה להמלט ולייסד את מדינת ישראל, לחזור ולחיות חיים נורמלים.
  חובתן של אומות העולם לקחת חלק במימוש הצדק ההיסטורי.

 25. ל comradecirrus הגיב:

  יש ברכה רבה בזה שאתה אומר בגלוי מה שרוב אנשי השמאל הקיצוני מסתירים תחת איצטלא של "פתרון צודק". את הטוקבקים שלך צריך להפיץ בעולם כדי להראות מהי כוונתם האמיתית של הפלסטינים והשמאל הבינלאומי. לא הרבה מהם מודים בגלוי שכוונתם האמיתית היא לחסל את המדינה היהודית ולשלוח את היהודים לשואה חדשה באירופה (דרך אגב, לא יהיה צורך בזה. ידידיך הפלסטינים יעשו את העבודה מספיק טוב).

 26. לקומראד הגיב:

  כבר מזמן היית צריך להבין ששמאלנים-רדיקאליים(אמיתיים, עקביים, אותנטיים, לא סתם נאמנים למקור אלא המקור עצמו) הם אנשים לחלוטין נטולי חוש הומור,וחסרי כל יכולת להבין אירוניה או "לשון-בלחי", גם את תתן להם אותה בראש עם פטיש חמש-קילו,או ברזל שני-צול.

  חבל על המאמץ להסביר את הבדיחה.

  דרך אגב, שמעתי שניו-זילנד יפהפיה, יש שם רק בעיה אחת. יותר מדי ניו-זילנדים. עוד בעיה – אם יקבלו את ההצעה שלך, יהיו שם גם יותר מדי ישראלים. אופס….

 27. ל- contradecirrus הגיב:

  האם אתה בכלל יודע כיצד הוקמה ניו זילנד ?
  ניו זילנד וגם אוסטרליה הוקמו ברמאות על ידי קניית הזכויות של הילידים בידי המהגרים
  האירופאים במחיר אפסי
  גם היום הקולוניאליזים הגזעני של הלבנים
  ממשיך בדיכוי בני המקום הילידים
  רצונך באזרחות ניו זילנדית היא פשע כנגד
  בני המקום שזכותם לגרש את הפושעים
  (כמוך)
  הכי טוב בשבילך זה להתאסלם !!

 28. לגדעון הגיב:

  "רכוש יש להחזיר ללא קשר להשקפת עולמו של בעל הרכוש"
  כאשר החזרת הרכוש מתורגמת לזכות השיבה שמתורגמת לסופה של מדינת ישראל – הרי שאין עניין בהחזרה. המוסר האבסולוטי אולי טוב לגן ילדים ולמאמרים לא רלוונטיים ובעיקר ליכולת להרגיש חכם יותר ללא בסיס. אולם במבחן המציאות התיאוריה שלך נכשלת פעם אחר פעם בכל מקום בעולם…

 29. קורא נאמן הגיב:

  גדעון ספירו כתב כי פלסטינים לא הכריזו ב-1947 כי ישמידו את היהודים. בתגובה בא חוכמולוג אחד, וקופץ לענין אחר ומספר שמזכיר הליגה הערבית אמר ב-1947 כי "יהיה טבח, טבח שירשם בהיסטוריה", ומכניס את זה למרכאות.

  שתי הערות: מזכיר הליגה הערבית איננו הפלסטינים.
  שנית: לא מספיק להכניס משפט למרכאות. תביא מראה מקום. איפה אמר ומתי (כן, תאריך מדוייק) ותן את המקור הערבי,ואחר כך את התרגום האמין שלו. להכניס משפטים למרכאות וליחסם לאנשים מבלי לעגן במובאות, יכול כל בור ועם הארץ.
  אני מתייחס לדוגמה אחת, אולם כל מגיבי הימין כאן נוקטים באותה שיטה שוטה. מפריכים "עובדות" ללא כל עיגון. לא רציני.
  חבל ספירו על המאמץ. אתה מתייחס ברצינות לנושא ואלה מחזירים לך בקש וגבבה.

 30. comradecirrus הגיב:

  יודע גם יודע, נאיבי אני לא. זה הרי ברור לכולם שצדיקים על פני כדור הארץ קשה למצוא. מה לעשות והפשע היהודי נחשב משום מה יחודי בקרב אומות העולם ואולי זה פשוט בגלל שהאובריגנים והמאורים פשוט היו חלשים ולכן אם כול הכבוד לטענה הצודקת שלהם, זה לא מענין אף אחד כי הם כמעט גמורים, מה שלא ניתן לומר על שכנינו הערבים. זה אולי צבוע אבל מה לעשות זו המציאות. מעבר לכך אני די פרגמטי, בסופו של דבר תהיה כאן מדינה דו לאומית בעלת רוב לא יהודי וכול מה שאני מציע זה לעשות את האקזיט כול זמן שמחיר המניה שלנו עדין גבוה ולאפשר למי שלא מעונין לחיות בלבנון 2 את האופציה לעבור לגור במקום שבו עדין יש ערך לחיים.
  ולמגיב הראשון, המקום שבו ישנה את הסכנה הגדולה ביותר להתרחשות שואה שניה זה בישראל. עוצמת ההסתה והתעמולה האנטישמית בקרב מדינות ערב היא בעוצמה הזהה לזו שבגרמניה ב 33. היהודים הם השטן בהתגלמותו. בהזדמנות הראשונה הם יטבחו את כולנו ולהבדיל מהאירופאים הם גם לא יקדישו לענין יותר משמץ חרטה אם בכלל. לדעתי בין האירופאים אנחנו יחסית מוגנים. הם לא יתנו לזה לקרות שוב, לא ליהודים, לפחות כך אני מקווה…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים