הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 באפריל, 2009 11 תגובות

איך להסביר את המשבר הכלכלי שהחל בקיץ של 2007 בארה"ב והשלכותיו על העובדים? אותו משבר שאט-אט הגיע כמעט לכל פינה בעולם? פעמים רבות אני נשאל על כך. אם רוצים להסביר את העניין בשפה העברית (להבדיל מ"כלכלנית", השפה בה נעשה שימוש במוספים הכלכליים) סביר להניח שאפשר לפנות אל ההסתדרות. באתר ארגון העובדים, התנועה החברתית הגדולה בישראל, יש בוודאי הסבר ממצה ובשפה מובנת לכל על המשבר הקפיטליסטי והשלכותיו על כלל העובדים ועל העובדים בישראל בפרט.

במשך חודשים ארוכים התמתני בסבלנות לעמדת ההסתדרות בסוגיה כה חיונית. המתנתי לשווא. כי במשך שנים אתר האינטרנט של ההסתדרות היה "סגור לרגל עבודות". לראשי אותה הסתדרות שהקימה רשת ענפה של כתבי עת ופרסומים ואף עיתון יומי ("דבר", שנסגר במהלך תקשורתי וערכי התאבדותי באמצע שנות ה-90), כנראה לא הגיעו השמועות בדבר המצאת מכשיר הפלא הזה: המחשב, ועל לאפשריות האין סופיות כמעט שהוא מעניק כאשר הוא מחובר למחשבים אחרים באמצעות רשת האינטרנט. זאת, למשל, בשונה מעמותות העוסקות בהגנה על זכויות עובדים שאין מאחוריהן מאות אלפי חברים כגון "קו לעובד" והעושות שימוש יעיל ומרשים ברשת.


אבל ההמתנה לא הייתה לשווא. בסוף מרץ מישהו התעורר מתרדמתו בבניין שברחוב ארלוזורוב והבין לפתע שמחצית האוכלוסייה (ובהם מאות אלפי חברי הסתדרות ובני משפחותיהם) מחוברים לרשת. חבל שלא התעוררו מוקדם יותר, כי אחד המומחים הגדולים בעולם לקשר בין איגודים מקצועיים לרשת הוא ישראלי, היושב בלונדון, ושאף הקים את האתר האיגודים "לייבורסטארט" הידוע מכולם, ושמו אריק לי, לשעבר חבר קיבוץ עין-דור. אבל עדיף מאוחר מאשר לעולם לו וגלשתי להנאתי באתר הפשוט (וזו דווקא מחמאה) של ההסתדרות בחיפוש אחר חדשות, עדכונים ומידע על המשבר העולמי. כנראה שזה בלתי נמנע אבל בעידן עופר עיני, כאשר פותחים את אתר ההסתדרות פוגשים את… עופר עיני. באתר הפשוט ושאין בו צילומים או גרפיקה, יש רק צילום אחד ובעמוד הפותח: צילומו של עיני. במכתב קצר מבשר עיני ש"אני מאמין שהאיגוד המקצועי יכול לעלות על דרך המלך אם נאמץ את דרך ההידברות. בשלוש השנים האחרונות פתחנו ערוץ של הידברות ואמון עם המעסיקים הפרטיים והתוצאות לא איחרו לבוא בדמות שורה של הסכמים קיבוציים חדשים לרווחת העובדים שגולת הכותרת שלהם היא הסכם פנסיה חובה לכלל העובדים במשק". לא פלא שעיני הפך בשלוש השנים האחרונות ליקיר בעלי ההון עם "אני מאמין" שכזה. הרבה מילים ואפס הישגים עבור העובדים.


באתר יש מדור שלם העוסק במשבר הכלכלי. אבל כגודל הציפייה (וההמתנה) גודל האכזבה. בין היתר מסביר המאמר (הלא חתום) ש"המשבר הכלכלי, אשר פוקד את העולם בחודשים האחרונים, נמצא בעיצומו וגורם לקריסה של חברות גדולות ואף בנקים גדולים. השלכה נוספת ומסוכנת של המשבר הנה פיטורי עובדים. המשבר הכלכלי בעולם, אשר החל בארה"ב, מכונה ‘משבר הסאב-פריים’ ופרץ בשל ליקויים בשוק המשכנתאות בארה"ב… וכך, ממשבר פיננסי מקומי בארה"ב, הגענו למשבר פיננסי עולמי עם השלכות משמעותיות לכלכלה הריאלית וכל זאת בשל הגלובליזציה, התאווה לממון והתחכום העסקי המודרני שיצא לרגע מכלל בקרה". זהו: קרה פנצ’ר. לרגע לא השגחנו על המערכת והיא יצאה מכלל שליטה. אין במאמר ולו מילה אחת על הקפיטליזם ועל מנגנוני ההרס העצמי שלו, על משברים הכלכליים המלווים את הקפיטליזם כמעט מרגע היוולדו, אין מילה על אובדן ההגמוניה של ארה"ב בגלובליזציה הקפיטליסטית, אין התייחסות להתרוששותם של עשרות מיליוני עובדים דווקא במדינות הקפיטליסטיות הגדולות (ובהן ארה"ב) ודווקא בטרם פרץ המשבר כלכלי, וחמור מכל: אין כל התייחסות לעמדות האיגודים המקצועיים בהתמודדותם עם המשבר, בייחוד לסיסמא המשותפת (ושהייתה למפורסמת ביותר בחודשים האחרונים): "העובדים לא ישלמו את המחיר המשבר של בעלי ההון".


ועוד קראנו בהמשך באתר ההסתדרות: "המשבר העולמי מגיע לישראל: המשבר הכלכלי שהחל בארה"ב כבר פה. כבר עתה, מורגשת האטה מסוימת בפעילות המשק. בחודשים האחרונים פוטרו אלפי עובדים במשק הן ממקומות מאוגדים (כמו- "גיבור ספורט", "אמפה" ועוד) והן ממקומות עבודה שאינם מאוגדים, בעיקר ממגזרי ההיי-טק… בכדי להפחית את היקף הפיטורים הצפויים במפעלים בפריפריה כתוצאה מהמיתון, על הממשלה להעניק לכל מעסיק תמריץ להמשיך ולהעסיק את העובדים. הדרך והאופן בו יינתן התמריץ הזה, צריכים להתגבש ע"י נציגי העובדים המעסיקים והממשלה. ההסתדרות מציעה לעשות כן, על ידי השתתפות בשכר העובד. כמו כן, הציעה ההסתדרות לתת באופן מיידי רשת ביטחון לקרנות הפנסיה וקופות הגמל. הגנה זו תיעשה בצורה דיפרנציאלית, לפי מפתח של גיל. כך שחוסכים שקרובים לגיל פרישה יקבלו הגנה מקסימאלית וזאת בנוסף להגנות הקיימות כיום. ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה באשר לרשת הביטחון שבימים אלו אמורה לעבור בממשלה. בעקבות הלחץ של ההסתדרות, קיבלה הממשלה החלטה על מתן רשת ביטחון לחוסכים במסלול הפנסיוני ארוך הטווח מגיל 57. בימים אלה, אמור שר האוצר להביא לוועדת הכספים תקנות שיקבעו את מנגנון רשת הביטחון. מעבר לאזהרותיו החוזרות ונשנות של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ופניותיו לשר האוצר ולממשלה בנושא המשבר הכלכלי, ובעקבות התרחבות גל הפיטורים וההידרדרות במצבם של חסכונות העובדים, מגבירה ההסתדרות את ההיערכות למשבר הכלכלי ואת מוקד הפניות שלה". וזו כל תורת ההסתדרות בנוגע למשבר על רגל אחת: לצ’פר שוב את המעסיקים, רשת ביטחון לחוסכים לפנסיה עליה החליטה הממשלה אבל שאין לה מקורות תקציביים והיערכות שכל כולה סיוע למפוטרים, אחד-אחד ולאו דווקא מאבק נחוש כדי למנוע את הפיטורים. זו הסתדרות טובה לבעלי ההון: כי בעת משבר מישהו אחר (המדינה) ישלם את שכר העובדים, יעשו סידורים להבטחת הפנסיה – אבל שלא מבטיחים דבר, וההסתדרות במחווה של חמלה תטפל במפוטרים ותדריך אותם איך להשיג פיצויים טובים יותר. וזה הכל. אין באתר של ההסתדרות ולו ברמז הסיבות האמיתיות למשבר הקפיטליסטי המקומי-ישראלי (מילה זו האחרונה – קפיטליזם – שאינה קיימת במילון ההסתדרות ובוודאי אינה מופיעה באתר שלה), מהן הדרכים ליציאה מן המשבר ואיך ניתן לעשות שימוש במשבר כדי לחלק אחרת את העוגה. הרי בשביל זה יש איגודים מקצועיים: כדי לחלק אחרת את העוגה. ההסתדרות בראשות עיני מציעה שההון שבשלטון ימשיך לנהל את העניינים ואת אלה המייצרים והאופים את עוגת ההכנסות, העובדים, ימשיכו לקבל פירורים ממנה.


במחשבה שנייה: אולי עדיף היה ללא אתר אינטרנט. כך, היינו שומרים על התקווה שהפעם זה יהיה שונה. שהפעם ההסתדרות תבין שהיא לא יכולה להמשיך להיות השמרטפית של הסדר הקפיטליסטי הקיים ושהיא צריכה להיאבק ולהציג אלטרנטיבות צודקות יותר – בייחוד בעת משבר כה עמוק.


קישורים:


אתר ההסתדרות:
http://www.histadrut.org.il
אתר העמותה להגנה על זכויות העובדים "קו לעובד":
http://www.kavlaoved.org.il
אתר האיגודים המקצועיים הבינלאומי:
www.labourstart.org


 

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. אורנה לביא – לאור הגיב:

  יופי, אחלה דבר – הנה הקדימו אותי! עכשיו למה אין מעבר המוני של כווווווווולנו – מההסתדרות ל"כח לעובדים"? (אני אמנם לא אוכל להגיע לכנס, הודיעו לי ברגע האחרון ויש לי התחייבויות קודמות, אבל אני אכן מצטרפת!
  אגב, זה לא חייב לחייב פרישה מההסתדרות. שם אנחנו אופוזיציה, וכדאי שנתחזק גם שם, כדי שהאופוזיציה הזאת תשיג את ההישגים הדרושים!

 2. לאיתי הגיב:

  נראה לי שאם תשלח מייל לכתובת הגדה השמאלית: info@hagada.org.il , דוידי יוכל לעזור לך שם.

 3. אור הגיב:

  מחשבה שחשבתי לאחרונה-
  מכיוון שמעמד העובדים בישראל מפולג ומפורד,המפלגות מבטיחות הבטחות וזורקות לפח,ההסתדרות לא עוזרת ואפילו מזיקה, נראה לי שאת מירב המאמצים בפעילות של אנשי שמאל בימינו יש להשקיע בהקמת ארגון עובדים חדש שיתחרה בהסתדרות.
  רק כשיהיה ארגון שילכד את הרצון של העובדים ויהיה בעל כוח או גודל מספיקים, אפשר יהיה להביא לשינוי רדיקלי במציאות שלנו.
  ברור לחלוטין שבמצב הנוכחי- חברתי,כלכלי,מוסדי, אין כל אפשרות לשנות את המציאות. צריך גוף בלתי מתפשר שיתפוס את הקפיטליסטים בביצים.
  יאללה לעבודה

 4. YB הגיב:

  ההסתדרות (בדומה לזרם המרכזי של הסוציאל דמוקרטיה) מזמן אבדה את הרצון/אידאולוגיה לשנות סדרי עולם ולחולל מהפכות, כל מה שהם מבקשים זה מנה יותר גדולה מהעוגה שהם מאמינים שרק הקפיטליזם יכול ליצור.

 5. comradecirrus הגיב:

  באופן אישי נראה לי שלהתעסק עם ההסתדרות, מה היא עשתה או מה היא אומרת, זה בזבוז של זמן.
  ההסתדרות בימינו אלה היא אויבת מעמד הפועלים מספר אחד. זה לא רק שעופר עיני הוא משרתם של בעלי ההון אלא שהוא גם מתחזה למגן מעמד הפועלים ובכך הוא לא שונה, לצורך הענין למשל מהחמא"ס שמתחזה למגן הפלשתינאים אבל למעשה הוא בסך הכול משרת את אירן ומקריב את בני עמו לצורך השאיפות האימפריליסטיות של הפיסיכופטים שבטהרן וקום.
  ההסתדרות היא ארגון הגג של הועדים הגדולים והיא מסכימה ומסייעת לבעלי ההון לעשוק את רוב האוכלוסיה בתמורה לתנאים משופרים לקומץ מצומצם של עובדים מיוחסים. בקיצור ההסתדרות היא האויב וכך יש להתייחס אליה. כלומר, במידה וההסתדרות כן הייתה מנסחת עמדה התואמת את מה שנראה כאינטרס של העובדים יש מיד לבדוק היכן נמצא המוקש בדיוק כפי שאם נשמע את אחמינאגד מודיע על תמיכתו ברעיון שתי המדינות מיד יש לחשוד בו שהוא מקבל את דוקטרינת החיסול בשלבים של אש"ף.

 6. אורנה לביא – לאור הגיב:

  מסכימה איתך, בואי נעשה משהו תכלס ונתחיל בפעןלה. כתבי לי לאימייל ornalavi@netvision.net.il

 7. איתי הגיב:

  אני עדיין מחכה למייל ממך בנושא המשבר הקפיטליסטי שהבטחת לי אחרי ההרצאה שלך במועדון הגדה. :<

 8. אורנה לביא – לאור הגיב:

  כתבי לי בבקשה שוב, כי היתה לי תקלה. ותזכירי לי במכתב את הקטע שלך כאן, למניעת בלבול. תודה.

 9. אורנה לביא – לאור הגיב:

  הייייייייייי אור, אתה צודק במה שהשארת לי באימייל, אני מבקשת ממך לפרסם את זה כאן. וזו התחלה טובה לאקשן.

 10. אור הגיב:

  כתבתי לאורנה שארגון כוח לעובדים הוא התחלה טובה- הוא כבר מאגד כמה אלפי עובדים ועובד לפי המודל של איגודי עובדים במדינות סקנדינביה.
  חשוב להדגיש שלא רק התארגנות עובדים חשובה, אלא כזאת שמביאה למעורבות ופעילות של העובדים עצמם.
  — קישור —

 11. סילק-רוד הגיב:

  מאז שעופר עייני הצטרף לביבי ולכלכלה שלו
  אין למי לפנות על עוולות שקיימים היום במקומות עבודה שההסתדרות אמורה לטפל בהם.פירוט הנושאים ידוע להם והם במכוון מתעלמים בצורה מבישה ומעליבה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים