הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באפריל, 2009 16 תגובות

לפני מספר שבועות הלך לעולמו ארנולד מרי, שהיה יו"ר איגוד הציבורי נגד הניאו-נאציזם והסכסוכים האתניים באסטוניה, לוחם בנאצים במלחמת העולם השנייה וגיבור ברית המועצות.  הוא נולד במשפחה של הפקיד בטאלין, בירת אסטוניה. אביו היה אסטוני ואמו גרמניה. בשנת 1940, כאשר אסטוניה התאחדה עם ברה"מ, מרי שירת בצבא אסטוניה. הוא נבחר לוועד העירוני של הקומסומול (ברית הצעירים הקומוניסטים), השתתף בהקמת התאים של הקומסומול בתוך הצבא והפך לסגן פוליטרוק של הגדוד. כאשר הצבא של גרמניה הנאצי תקף את ברית המועצות בסוף יוני 1941, ארנולד מרי השתתף בקרב  באזור העיר פורחוב, במחוז פסקוב שברוסיה. כאשר הנאצים התחילו את המתקפה על העיר דנו, החלה מנוסה של חיילי הצבא האדום. הסרן, מרי עצר את המנוסה של החיילים ואירגן את ההגנה של המקום. הוא נפצע ארבע פעמים, אך הוא המשיך לפקד על חייליו והם הצליחו לעצור את התוכנית של הצבא הגרמני, להגיע לכביש פורחוב דנו. בעקבות האירוע הזה, ב-15.8.1941 הוענק לו  התואר גיבור ברה"מ. מרי סיים את המלחמה בדרגת קולונל.

לאחר מלחמת העולם השנייה, מרי נבחר לתפקיד יו"ר הוועד המרכזי של הקומסומול האסטוני. בשנת 1945 הוא נשלך לאי חיומאה, להשתתף בארגון גירוש של האסטונים, החשודים בשיתוף פעולה עם הכיבוש הנאצי, וזה היווה סיבה לכך שהמשטר הנוכחי באסטוניה, שהפך את משתפי פעולה עם הנאצים לגיבורים לאומיים, האשים אותו בפשעים נגד האנושות. בשנת 1951, בעקבות ההלשנה, הוא סולק מהמפלגה הקומוניסטית ושללו ממנו את כל העיטורים שלו. הוא התחיל לעבוד כנגר באסטוניה ולאחר מכן הוא עבר לעיר גורנו-אלטייסק שברוסיה. בשנת 1956, לאחר הוועידה ה-20 של המפלגה הקומוניסטית של ברה"מ, שמו טוהר והוחזר לו והתואר גיבור ברה"מ הוחזר לו. הוא התחיל לעבוד כמרצה לכלכלה פוליטית במכון הפדגוגי של גורנו-אלטייסק. משנת 1960 הוא כיהן בתפקידים בכירים במשרד החינוך האסטוני. בשנת 1989 הוא יצא לפנסיה.


לאחר נפילת ברה"מ, לנארט מרי, בן דודו של ארנולד הפך לנשיא של אסטוניה. אסטוניה התחילה לטהר את משתפי פעולה עם הנאצים והפכה אותם לגיבורים לאומיים שלה. ארנולד מרי כמעט ולא שוחח עם בן דודו בטענה שהם שונים מאוד גם באופי וגם בהשקפת עולמם. ארנולד מרי הפך ליו"ר   האיגוד הציבורי נגד הניאו-נאציזם והסכסוכים האתניים באסטוניה. באוגוסט 2007 האשימה התביעה הכללית של אסטוניה את ארנולד ובהשתתפות ובארגון של גירוש תושבי האי חיומאה, החשודים בשיתוף פעולה עם הנאצים, במרס 1949  והחליטה להעמידו לדין. על פי הגרסה הרשמית של התביעה, מרי היה אחראי באופן אישי על גירוש של 251 תושבי האי. ארנולד מרי טען שתפקידו היה השגחה על שמירה על החוק בזמן הגירוש ומניעת כל שימוש לרעה בגירוש. הוא אמר שכל האשמות כלפיו הן פוליטיות וקשורות בפעילות ציבורית שלו בוועד האנטי-פשיסטי. כמו כן מרי אמר שמדיניות טיהור הנאציזם היא חלק מהמתקפה של הקפיטליסטים על הזכויות הסוציאליות שהשיגו הפועלים במאה ה-20. האנטי-פשיסטים טענו שמטרת המשפט של מרי היא להתעלל במרי, כיוון שהוא היה אז בגיל מאוד מבוגר. משרד החוץ הרוסי גינה את המשפט של מרי וקרא לו "משפט מביש".


מרי נפטר בביתו בטאלין מסרטן ריאות. עוד לפני מותו בחודש מאי 2008 עריית גורנו-אלטייסק שברוסיה, קראה לאחת הרחובות של העיר על שמו של מרי. הראשות של האזור פורחוב, שבמחוז פסקוב, שברוסיה, קראה לבית הספר של הכפר פולנויה על שמו, כיוון שביולי 1941 היה שם המטה של הקורפוס האסטוני ה-22 של הצבא האדום, ומרי היה מפקד בהגנתו. לגבי העיטור גיבור ברה"מ ארנולד מרי אמר, לאחר נפילת ברה"מ, שהוא עונד אותו יותר מאשר בתקופת ברה"מ, כדי לכבד את זיכרונם של האנשים שנלחמו בנאצים לצידו. ארנולד מרי יישאר לנצח בזיכרונות של כל האנטי-פשיסטים, לוחמים נגד הגזענות והשנאה אתנית ולוחמים למען זכויות העובדים בעולם! 


 


 


 


 

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. YB הגיב:

  2 הערות:
  1. אסטוניה לא התאחדה עם ברית המועצות יותר מאשר צכיה התאחדה עם גרמניה במרץ 1939, היא סופחה אליה בכוח הזרוע ובניגוד לרצון תושביה.
  2. תושבי האי פונו על נשיהם וטפם כך שהסיבה לא הייתה רק שיתוף פעולה עם הנאצים, בכלל טענות דומות (לפעמים חסרות בסיס לחלוטין) שימשו את סטלין לגירוש תושבי קרים, צ’צ’נים ועוד עמים.

 2. מעניין הגיב:

  אם החבר מרי זכר גם את הגיוס הכפוי של האסטונים על ידי הסובייטים, שהחלו כבר לפני המלחמה אחרי ריבנטרופ-מולוטוב, את הגירושים ההמוניים אחרי המלחמה, את מעשי הטבח ואת הרציחות הפוליטיות. מעניין אם הוא גם הכיר את העובדה המצערת, כי אוכלוסית אסטוניה ירדה בכחמישית עקב הכיבוש הסובייטי, בין אם נרצחה, הוגלתה או "הועלמה".

  כל הכבוד לסטאלין, כל הכבוד לצבא האדום.

 3. יובל הלפרין הגיב:

  מאמר חשוב בנושא שאנו נוטים להזניח, בגלל עומס הבעיות והמאבקים.

 4. שמעון הגיב:

  הצ’כים לא קיבלו אזרחות גרמנית והאסטונים כן קיבלו אזרחות סובייטית לכן אסטוניה התאחדה עם ברה"מ וצ’כיה לא התאחדה עם גרמניה.

  היום אסטוניה הפכה את אנשי SS לגיבורים לאומיים וממציאה כל השקרים על ברה"מ. אסטונים רבים ביחד עם שאר עמי ברה"מ נלחמו בגבורה נגד הנאצים. השמועה על כך שהאוכלוסיה האסטונית פחתה בחמישית היא שקר של המשטר שהפך את הנאצים לגיבורים ומשתתף בכיבוש האמריקני בעירק ובאפגניסטן. ברה"מ לא כבשה את אסטוניה כיוון שהנכבש לא יכול להיות אזרח של ארץ הכובשת, כפי שהיה באזורי הכיבוש של גרמניה הנאצית, בקולוניות של אנגליה, צרפת, בלגיה וכו’ המערב ארופאים שרצחו עשרות מיליוני תושביה אזורים הכבושים באסיה, אפריקה, אינדיאנים בשתי האמריקות וכד’ ממציאים שקרים על סטאלין ועל רוסיה כדי להצדיק את הפשעים שלהם. יבוא יום והעם האסטוני יפיל את המשטר, מטהר הנאציזם הפרו-מערבי, שהפך את תושבי אסטוניה למאוד עניים, כפי שעכשיו קורא בוונצואלה, בוליביה, ניקרגואה, אקוודור, הונדורס, אל סלוודור ועוד!

  ייפול האימפריאליזם המערבי, שהתעשר על חשבון מדינות באסיה, אפריקה, שתי אמריקות ומזרח אירופה!

 5. שמעון הגיב:

  הצ’כים לא קיבלו אזרחות גרמנית והאסטונים כן קיבלו אזרחות סובייטית לכן אסטוניה התאחדה עם ברה"מ וצ’כיה לא התאחדה עם גרמניה.

  היום אסטוניה הפכה את אנשי SS לגיבורים לאומיים וממציאה כל השקרים על ברה"מ. אסטונים רבים ביחד עם שאר עמי ברה"מ נלחמו בגבורה נגד הנאצים. השמועה על כך שהאוכלוסיה האסטונית פחתה בחמישית היא שקר של המשטר שהפך את הנאצים לגיבורים ומשתתף בכיבוש האמריקני בעירק ובאפגניסטן. ברה"מ לא כבשה את אסטוניה כיוון שהנכבש לא יכול להיות אזרח של ארץ הכובשת, כפי שהיה באזורי הכיבוש של גרמניה הנאצית, בקולוניות של אנגליה, צרפת, בלגיה וכו’ המערב ארופאים שרצחו עשרות מיליוני תושביה אזורים הכבושים באסיה, אפריקה, אינדיאנים בשתי האמריקות וכד’ ממציאים שקרים על סטאלין ועל רוסיה כדי להצדיק את הפשעים שלהם. יבוא יום והעם האסטוני יפיל את המשטר, מטהר הנאציזם הפרו-מערבי, שהפך את תושבי אסטוניה למאוד עניים, כפי שעכשיו קורא בוונצואלה, בוליביה, ניקרגואה, אקוודור, הונדורס, אל סלוודור ועוד!

  ייפול האימפריאליזם המערבי, שהתעשר על חשבון מדינות באסיה, אפריקה, שתי אמריקות ומזרח אירופה!

 6. שמעון הגיב:

  ל"מעניין"

  "כי אוכלוסית אסטוניה ירדה בכחמישית עקב הכיבוש הסובייטי,"

  אפילו וויקיפדיה הפרו מערבית בשפה העברית כתבה שאוכלוסיית אסטוניה ירדה בכחמישית בזמן מלחמה, כלומר בעקבות הכיבוש הנאצי ולא ב"בעקבות הכיבוש הסובייטי" :

  — קישור —

  נא לדייק!

 7. שמעון הגיב:

  עוד נתונים:

  בין האנשין שאסטוניה איבדה במלחמת העולם השנייה תחת הכיבוש הנאצי היו גם אנשים ובהם יהודים שהספיקו לברוח לעומק ברה"מ עוד לפני כניסת הנאצים וכך ניצלו.

  אפילו המשטר האסטוני הנוכחי מודה שהפיץ שקרים:
  בשנת 2001 הוועדה האסטונית לחקירה על הפשעים נגד האנושות הודיע שהשלטונות הסובייטים הוציאו להורג כ-1850 אזרחי אסטוניה בשנים 1940-1951, בעקבות התלונות של ההיסטפוריונים השונים על אי דיוקים, הוועדה של המשטר הנוכחי, מטהר הנאציזם, נאלצה להודות שהם לקחו את הנתונים מחומר התעמולה של הכיבוש הנאצי שמטרתו הייתה לשכנע את האסטונים לשרת בצבא הנאצי ובפועל הוצאו להורג בתקופה הסובייטית כ-300 אנשים. חלקם הגדול שיתף פעולה עם גרמניה הנאצית. בסך הכל הוגלו פחות מ- 50.000 אנשים, רובם משתפי פעולה עם הנאצים, שרצחו אנשים רבים, ובהם יהודים במחנה ריכוז KLOOGA שבאסטוניה (בכניסה למוזיאון "יד ושם" ראיתי תמונות הזוואה משם) ובשטחי רוסיה, אוקראינה, בלורוסיה ופולין.
  אלה הם "הקורבנות המסקנים" של "הכיבוש" הסובייטי!

 8. יובל הלפרין הגיב:

  לכל המשווים:

  במסגרת הסוציאליזם בוצעו פשעים, אבל אין להעמיד אלה מול אלה –

  לא רק פשעים במסגרת הסוציאליזם לפשעים במסגרת הפאשיזם,
  אלא גם פשעים במסגרת הסוציאליזם מול פשעים במסגרת הקפיטליזם בכלל.

  הפשע הגדול של הקפיטליזם לא נעשה על ידי שליט מדיני או כוח מזוין זה או אחר, בזמן נתון.
  הוא נעשה כל הזמן מעצם השיטה הקפיטליסטית, המנכסת עבודה קולקטיבית לכיסיהם של מעטים.

  מהפכת אוקטובר הייתה הראשונה שבאה להנהיג סוציאליזם, שהוא בעיקרו יישום עקרון השוויון,
  ובעצם כל עקרונות המוסר, ברמה ה"כלכלית", כלומר ברמת אמצעי הקיום.

  כדי להגשים זאת פועל הגורם המהפכני בתנאים של העולם הקיים, ולכן הוא משתמש בשיטות דומות כדי להגביר את כוחו.

  הדמיון הוא בצורה בלבד.
  יהיו פשעי סטאלין, למשל, חמורים ככל שיהיו, עדיין הם בגדר מה שמכונה באינטרנציונל "הקרב האחרון".

  זה לא אומר שצריך לבטל את קיומם של פשעים אלה או להצדיקם, אלא להציבם בפאזה לוגית והיסטורית אחרת, ולעמוד מאוחדים תמיד כנגד הכוחות שבאים לשמר את אי השוויון באופן מהותי.

  הקומוניסטים בדור שקדם לי התעקשו להכחיש את הטבח ביער קאטין, למשל. עד היום יש כאלה שמנסים לשמש פרקליטים לסטאלין בצעדים מסוימים.
  אני לא זקוק לזה, סטאלין אכן היה פושע, אבל פשיעתו תקפה רק במסגרת הדיון הסוציאליסטי.
  מחוצה לו אין לגלות סולידריות עם הקורבנות ביער קאטין, שחלק ניכר מהם היו בני אצולה ו"בני טובים" למיניהם שהפשע שלהם אינו מתבטא בלחיצה על ההדק או באקט רגעי אחר, אלא בעצם קיום מתמשך של אדונים מול עבדים, בצורה זו או אחרת.
  מי שהתרגל לשמוע מהוריו "אתה בר מזל, לא כמו הילדה שמנקה אצלנו", לא ממש "אשם" בפשע כלשהו במשמעות הרגילה של אשמה, אבל צר לי, קשה לי לעמוד לצדו מול כאלה שמכלים בו את זעמם,
  ואותו זעם עלול לבוש צורות מפלצתיות ולהתגלם בדמות מעצמה ובדמות מנהיג, שבמובן אחר אפשר לראותו כיורש תרבותם ושיטותיהם של איוון היום או של פטר הגדול.

  ושוב, תודה לשמעון על מאמרו.

 9. עיוות היסטורי מחריד הגיב:

  לא שאני באמת מצפה לאותנטיות היסטורית מסובייטיסטים, כן?

  הטרור הסובייטי החל עוד לפני שהנאצים נכנסו לאזור, ב-1940. אחד האקטים הראשונים של הסובייטים היה טיהור פוליטי ואתני, במהלכו נעצרו כ-8,000 בני אדם והושלכו למחנות מוות או הוגלו. בנוסף, נרצחו על ידיה המשטר אנשים אשר היו מזוהים עם עם המיעוט הרוסי באסטוניה. למרות שזה לא היה במספרים גדולים כל כך, זה מראה כמה "נאור" ו"קוסמופוליטי" הוא המשטר הסובייטי.
  אחרי המלחמה אלפי פארטיזנים שנלחמו נגד הנאצים הפנו את הרובים שלהם נגד הצבא האדום והכובש הסובייטי. על כך נרצחו יותר מ-20,000 אסטונים במעשי תגמול של הצבא האדום, כאשר רק כאלף מהם היו למעשה לוחמים.

  לא ברור על מה אתה מסתמך כשאתה אומר שהסיפוח הסובייטי היה וולנטרי. לאסטוניה מונו שליטי בובות כמו לפולין (אשר במקרה הזה היו רוסים שאפילו לא ידעו את השפה האסטונית), והעם האסטוני תמיד חיפש עצמאות מהכובש הרוסי, כפי שהתבטא בקיומה של הממשלה הגולה. הכיבוש הסובייטי החל למעשה בהפיכה צבאית ב-1940, ולעולם לא קיבל אפילו קמצוץ של הכרה דמוקרטית.

  החמישית מהאוכלוסיה שאבדה היתה בהחלט בזמן הכיבוש הסובייטי. הדבר היה כתוצאה מהגירושים לסיביר של מאות אלפי אזרחים, שמתוכם כ-40,000 מתו. יותר אפילו מהרציחות של הנאצים שהרגו כ-30,000 איש.

  שים לב לקו הטיעונים שלך, שמהותו "הם היו טובים יותר מהנאצים". ממש כל הכבוד.

 10. שמעון הגיב:

  ל"עיוות היסטורי מחריד"

  היום באסטוניה קיים משטר בובות פרו -מערבי, שאפילו הוא נאלץ להסכים לכך שחוסלו תחת משטר הסובייטי כ-300 אנשים ולא עשרות אלפים פחות מ-50 אלף הוגלו שרובם היו משתפי פעולה עם הנאצים. מי שהפנו רובים נגד הסובייטים רובם לא נלחמו נגד הנאצים אלא בשורות WAFFEN -SS, ונשבעו אמונים להיטלר. הם רצחו מאות אלפי אנשים ובהם יהודים ולכן הם קיבלו עונש מאוד מוצדק. אפילו וויקפדיה בעברית, שהיא פרו מערבית, לא כותבת את התעמולה הפרו מערבית שלך! היום כמעט בכל הארצות של מזרח אירופה, שולטים משטרי בובות של ארה"ב ומערב אירופה, ותושבי המדינות האלה מנוצלים על ידי החברות המערביות. עכשיו הם בורחים בהמוניהם למערב, מהניצול הקשה שקורה בארצותיהם בחסות משטרי בובות הפרו מערביים. יבוא יום והמשטרים האלה ייפלו, כמו שהם נופלים בארצות של האמריקה הלטינית.רוב האסטונים יצאו נגד "הפרטיזנים" תומכי המשטר הנאצי בתקופת הכיבוש הגרמני ולכן קיבלו את הסובייטים. פשוט הכוחות הפרו מערביים הבטיחו לתושבי אסטוניה שאם היא תפרוש מברה"מ אז האנשים יחיו שם כמו בדנמרק ושוודיה ולכן הם הסכימו לפרוש. היום תושבי הארצות הבלטיות חיים בעוני גדול ודווקא חברות משוודיה וארצות המפותחות האחרות מנצלים אותם, שאפילו העיתונאי השוודי נחרד ומכך שהוא כתב שצריך להעמיד את הקפיטליסטים השוודים לדין על ניצול הגדול של לטבים!

 11. שמעון ל YB הגיב:

  האסטונים כן רצו להתאחד עם ברה"ם. כיוון שהם ידעו שרק ברה"מ תגן עליהם מפני הכיבוש הנאצי. בעניין הטוטליטריזם: המערב היה הרבה יותר טוטליטרי מברה"מ. תושבי הודו וקולוניות הבריטיות, צרפטיות ושל שאר תושבי מזרח אירופה חיו תחת השלטון של "הדמוקרטיות" המערביות ולא נהנו מזכויות האזרח. הם נרצחו בעשרות מיליוני אנשים, האם המערב הוא דמוקרטי או טוטליטרי? הפלסטינים שחיים תחת שליטה הציונית ביהודה ובשומרון, בלי לקבל שום זכויות האזרח של מדימת ישראל, תחת איזה משטר הם חיים? המשטר הציוני מקיים משטר טוטליטרי בשטחים! גם המצור על עזה הוא טוטליטרי! יבוא יום וייפלו כל משטרים "הדמוקרטיים" המערביים שמקיימים משטר טוטליטרי בארצות הכיבוש שלהם ובארצות שבהן הם הקימו משטרי בובות כמו באמריקה הלטינית בעבר ובמזרח אירופה בהוווה!

 12. שמעון ל YB הגיב:

  האסטונים כן רצו להתאחד עם ברה"ם. כיוון שהם ידעו שרק ברה"מ תגן עליהם מפני הכיבוש הנאצי. בעניין הטוטליטריזם: המערב היה הרבה יותר טוטליטרי מברה"מ. תושבי הודו וקולוניות הבריטיות, צרפטיות ושל שאר תושבי מזרח אירופה חיו תחת השלטון של "הדמוקרטיות" המערביות ולא נהנו מזכויות האזרח. הם נרצחו בעשרות מיליוני אנשים, האם המערב הוא דמוקרטי או טוטליטרי? הפלסטינים שחיים תחת שליטה הציונית ביהודה ובשומרון, בלי לקבל שום זכויות האזרח של מדימת ישראל, תחת איזה משטר הם חיים? המשטר הציוני מקיים משטר טוטליטרי בשטחים! גם המצור על עזה הוא טוטליטרי! יבוא יום וייפלו כל משטרים "הדמוקרטיים" המערביים שמקיימים משטר טוטליטרי בארצות הכיבוש שלהם ובארצות שבהן הם הקימו משטרי בובות כמו באמריקה הלטינית בעבר ובמזרח אירופה בהוווה!

 13. שמעון הגיב:

  להממ…

  ירושלים המזרחית היא שטח כבוש כיוון שתושבי העיר הפלסטינים לא קיבלו אזרחות, אלא תעודת תושב. אם היה סיפוח ולא כיבוש אז הציונים היו מחזירים לכל התושבים את הרכוש במערב העיר, שאיבדו בזמן מלחמת 1948!

 14. שמעון הגיב:

  ל"עיוות היסטורי מחריד"

  בברית המועצו לא היו מחנות המוות, כפי שהגרמנים הקימו בפולין ורוב האסירים מיד הוכנסו לתאי הגזים. בברה"מ היו מחנות ריכוז ורוב האסירים של המחנות האלה חזרו בחיים. 40.000 אסטונים נשלחו לסיביר, אבל רובם לא מתו. רובם היו משתפי פעולה עם הנאצים, אך לאחא ריצוי העונש הם יצאו לחופשי והפכו לאזרחי ברה"מ הרגילים. הממשלה הגולה היא ממשלת בובות הפרו מערבית. רוב העם לא תמך בה. היום באסטוניה אין דמוקרטיה. רוב בני המיעוטים הלאומיים, שחיו באסטוניה עשרות שנים הפכו לאנשים בלי זכות בכירה ובלי זכויות רבות אחרות. ההיסטוריונים האסטונים מפחדים להתעמת עם ההיסטוריונים הרוסיים, ומפחדים מהחקירה העצמאית של ההיסטוריה, כיוון שהם יודעים שהם מפיצים שקרים, והמערב תומך בהם כדי לפגוע ברוסיה, שלא הצליחו להפוך אותה לקולוניה, כפי שעשו עם אסיה, אפריקה ועוד! כאשר יהיה חקירה עצמאית של האירועים ההיסטוריים, אז כך העולם יראה את פרצופם של "ההיסטוריונים" של מזרח אירופה, שהמערב קנה אותם!

 15. YB הגיב:

  קבלת אזרחות במדינה טוטליטרית אינה ערובה לכלום, מה שברור שהאסטונים לא רצו באיחוד עם בריה"מ, הוא נכפה עליהם, זה דומה לאיחוד כמו שנישואים כפויים דומים לנישואים מאהבה.

 16. הממ… הגיב:

  מתגובתו של שמעון קורנפלד: "ברה"מ לא כבשה את אסטוניה כיוון שהנכבש לא יכול להיות אזרח של ארץ הכובשת"

  מעניין. אם כך ירושלים המזרחית אינה שטח כבוש כי "הנכבש לא יכול להיות אזרח של הארץ הכובשת". כנ"ל רמת הגולן. או שהטיעון הזה תופס רק כשהוא משרת את השמאל?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים