הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 במאי, 2009 4 תגובות

היום תדון ממשלת ישראל על הצעת התקציב ועל חוק ההסדרים לשנים 2009 ו-2010. בימים האחרונים מתפרסמים באמצעי התקשורת פרטים מתוך הצעת חוק ההסדרים החדשה, ומתרכזים המספר "גזרות" שלפעמים מתבררות בהמשך כ"עיזים" שהכניס משרד האוצר על מנת להסיט את הדיון הציבורי ולהעביר מספר רב של החלטות אחרות, שנחבאות לרוב בין הסעיפים המקצועיים השונים.

כצפוי מנסה משרד האוצר לגלגל על הציבור את מימון ההנחות במס שניתנות לבעלי ההון. כך למשל על מנת לממן את הורדת מס החברות ל18% משנת 2015 מרמת מס של 26% כיום (עלות תקציבית של 5 מיליארד ₪) ולממן הורדות במס הכנסה למי שמשתכר מכל 100000 ₪ (עלות תקציבית של 8.8 מיליארד ₪) מתכוון האוצר להטיל שורה של מיסים על ירקות ופירות (15.5% בשל ביטול המע"מ), שימוש בטלפונים סלולריים, סיגריות ואלכוהול, מים לצריכה ביתית, ולבטל נקודות זיכוי במס הכנסה לנשים נכים וסטודנטים. אך כל הגזרות האלה, ונוספות שפורסמו בתקשורת, יממנו רק 2.5 מיליארד ₪ ואילו סעיפים רבים אחרים ממשיכים להתחבא בחוק ההסדרים.


ניסיתי למצוא כמה מהם, בעיקר בתחומים שאני מכיר בין אם מתוך היכרות עם התחום הספציפי ובין אם הם יחסית מובנים. אני בטוח שישנם מאות רבות של סעיפים אחרים שלא מצאתי. חלק מהסעיפים שמצאתי מטרתם להקטין את הוצאות המדינה על מתן שירותים, ואילו חלק אחר מאפשר לבעלי הון להגדיל את הכנסותיהם על ידי השתלטות על תחומים שהמדינה הפריטה לידיהם.


צעדים בתחום הבריאות: הפיכת קופות החולים לתאגידים למטרות רווח- סעיף שממשיך מגמה שהתחילה מ-2005 ומטרתה לאפשר לקופות החולים להפוך לגופים כלכליים לכל דבר, שיוכלו לקבוע בעצמם את המחירים שהם גובים מהמטופלים שלהם. החוק המוצע מאפשר גם הקמת קופות חולים חדשות (על דעת משרד האוצר כשמשרד הבריאות הוא על תקן יועץ בלבד), ללא הגבלות על גודלן, כל עוד הן רווחיות, ואפילו מבטיח לכל קופה חדשה מענק מהמדינה שנקבע על ידי משרד האוצר (ושוב משרד הבריאות הוא יועץ בלבד). כך שאם אני אחליט להקים קופת חולים חדשה, שתשרת את תושבי סביון, אני אוכל לקבל מעמד של קופת חולים עם כל ההקצבות הנוגעות לכך, ואפילו לקבל מענק מיוחד מהמדינה. ואף אחד גם לא יגיד לי כמה כסף לגבות….בטח לא משרד הבריאות שהרי את האישור להפעלה יתנו לי באוצר… ועוד בתחום הבריאות: מתן אישור לאחיות לרשום תרופות לחולים- סעיף מדהים שממשיך את התהליך שבו במקום להגדיל תקנים של רופאים שחסרים למערכת, מנסה האוצר לחסוך כסף ולתת לאנשים אחרים לעשות את העבודה של הרופאים. בשנה שעברה ניסו להכניס אחיות מרדימות במקום רופאים לחדרי הניתוח, ועכשיו מנסה האוצר את התסריט הבא: כשסבתא שלך תצטרך להגיע ולקבל מרשם חדש לתרופות שלה אחות תוכל לרשום לה אותן, בלי פיקוח ובדיקה רפואית. מזל שבקופת חולים הפרטית בסביון עדיין יישארו רופאים….


צעדים בתחום התעסוקה: תחת הסעיף "שיפור מערך ההכשרה המקצועית" מסתתרת הגזרה הבאה-סגירת כל מרכזי ההכשרה המקצועית בארץ, ופיטורים של כל העובדים בהם. מה יעשו עם הכסף שמתפנה? "פתיחת מסלול להכשרה מקצועית במקצועות עתירי בעובדים זרים" על ידי חברות פרטיות…יופי קורס בעבודת דחק זה בדיוק מה שחסר לכולנו…


צעדים בתחום השיכון: פירוק חברת "פרזות", "החברה לפיתוח מזרח ירושלים", חברת "חלמיש" ו"החברה לפיתוח יפו העתיקה", והעברת הסמכויות שלהן לעיריות ולעמותות פרטיות. הכסף שקיים אצל חברות אלה יחזור למשרד האוצר. (40.8 מיליון ש"ח במקרה של פרזות). מעניין אגב מה יקרה עכשיו ב"גן המלך" ול"נקבת צדקיהו" שהיו בבעלות החברה לפיתוח מזרח ירושלים, ומי יהיו הבעלים החדשים שלהם. ועוד: פיטורים של לפחות 200 עובדים במשרד השיכון וכמה עשרות נוספים בחברות הבת השונות. כמו כן, האוצר מציע ביטול זכותם של בני משפחה של זכאי דיור ציבורי שנפטרו על דירת הדיור הציבורי בה הם מתגוררים.


צעדים בתחום הרווחה: המשך הפרטת המעונות הממשלתיים לטיפול באנשים עם פיגור-כבר היום 50 מעונות מופעלים על ידי גורמים פרטיים, ו-9 בלבד על ידי הממשלה. בחוק ההסדרים הנוכחי ממשיכה המגמה בניסיון של המדינה להעביר את האחריות על החוסים ממשרד הרווחה לגורמים פרטיים, וכך להקטין ב-50% את ההשקעה בכל דייר. אהה וכן עוד 250 עובדים ילכו הביתה.


צעדים במשק המים: הטלת מס מיוחד על שימוש במים במשקי בית פרטיים בלבד. (חלילה לא בתעשייה). ההיטל יחול מצריכה של מעל 4 מ"ק לנפש….חבל רק שהממוצע הארצי עומד על 5 מ"ק לנפש….אז כולנו גם נשלם על המים שמסופקים לתעשייה ועל המחדלים המתמשכים של הממשלה בתחום.


הפרטות גדולות נוספות: הנפקה בבורסה של חברות נמלי הים (חיפה ואשדוד שהפכו אחרי ההפרטה החלקית ב2005 לחברות נפרדות) עד למכירה של כל מניותיה של המדינה בנמלי הים בשנים הקרובות. איזה כיף לאחים עופר שיוכלו עכשיו לסדר לעצמם אחלה תעריפים להובלת סחורות בנמל שלהם, על ידי חברת הספנות שלהם, לבתי הזיקוק שלהם… הפרטת נמל אילת, ומכירת כל מניות המדינה בו עד 2020 והפרטת רשות הדואר.


לסיכום: שום דבר טוב לא יצמח מחוק ההסדרים לאזרחי ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. מה הענין הגיב:

  הישראלים ידעו מי זה נתניהו כי הוא היה גם ראש ממשלה וגם שר אוצר והביא על המדינה רק צרות וחוסר שיוויון ולמרות זאת הם הצביעו עבורו. אז עכשיו אתה מצפה שנתניהו יהפך לסוציאליסט ילאים כל מה שהפריט ויתמלא רחמים על חסרי יכולת. איזו אופטימיות נפלאה. יכול להיות שצריך לשבת בשקט לראות את הכל קורס ורק אז להתחיל לפעול.

 2. שירה הגיב:

  שטויות, העיקר שביבי מכסח את הפלסטינים ומראה להם מה זה. כל השאר פחות חשוב. כל מיני מילים שקשה להבין, למי יש ראש לזה? יש פיצוץ של מנהרות? מטען חבלה פוצץ והוריד שני פלסטינים (חמוש בן 7 ומחבל בן 6) ליד גדר המערכת? תפסו ת’מחבל של בת עין וקרעו לו את התחת? זה מה חשוב, אח שלי. אין, אין על ביבי.

 3. אנונימית הגיב:

  ל "מה העניין"…
  א’. למה אתה לא קורא ל"הם" בשמם? יש להם שם קוראים להם המזרחים-השחורים והעניים.
  ב.אתה באמת חושב שצריך לשבת בשקט אל מול השוואה ושהכל יקרוס ורק אז לפעול.
  ג. אולי צריכים להחיות את הפרטיזנים כמו בתקופת השוואה ולהלחם מתוך היעררות/שכונות המצוקה המגודרות
  ד. אתם האשכנזים תפתחו את שערי ביתכם ותסתירו את ילדיי המזרחים אשר השוואה מאיימת להשמידם.
  ה. וכעת נתון לדימיונכם מי הוא היטלר , מי הם הנאצים ומי הם המאויימים בשוואה מידית בתאי הגזים של "מר העוני,.
  ו. בעוד כמה עשורים אני "תקווה" שיקיימו טכסי זכרון לשוואה ולגבורה לכבודם של הילדים והאזרחים המזרחים אשר מתו בעוני מרוד .

 4. רמי יובל הגיב:

  קשה להאמין באיזו מהירות יכולה מדינה להפוך לסדום. טאצ’ר ורייגו היו גאים בך, יא בנג’מין ניתאי. עלית על רבותיך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים