הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 ביולי, 2009 9 תגובות

זהו אחד הסודות השמורים ביותר: שכר המינימום עלה בסוף השבוע ב-31 מדינות בארה"ב. שכר המינימום לשעה יהיה עתה 7.25 דולר, או כ-29 שקלים. כך ששכר המינימום ברוב מדינות ארה"ב יהיה גבוה בכשליש לעומת שכר המינימום הנוהג בישראל. את הידיעה על העלאת שכר המינימום קשה למצוא בעיתונות, גם בעיתונות האמריקאית. אמנם ב"רוקי מונט טלגרם" מצאנו מאמר מערכת הדן בשאלה, "האם שכר המינימום החדש יתרום לחיזוק הכלכלה האמריקאית בעת משבר?", אבל הידיעות על תוספת של 10 אחוזים לשכר המינימום כמעט שלא פורסמו ב"עיתונות הגדולה", ובייחוד בעיתונים הכלכליים. רק האיגודים המקצועיים דאגו לשלוח חוזרים ומנשרים על מנת לעדכן את חבריהם, ובייחוד כדי שהם יידרשו את התוספת.

הנשיא ג’ורג’ בוש הבן, יחד עם הרוב הרפובליקאי בסנאט, חסמו את העלאת שכר המינימום במשך כעשור. זאת, כאשר בעלי התאגידים והמנכ"לים חגגו בתוספות שכר ובונוסים ללא תקדים בתולדות המעצמה הקפיטליסטית הגדולה בתבל. הטענה נגד העלאת שכר המינימום הייתה (והינה!) שהיא "תורמת להאטה בכלכלה". קרי: ככל ששכר מינימום הוא גבוה יותר, כך הרצון להשקיע ולהרחיב עסקים נמוך יותר. לוביסטים בגבעת הקפיטול עמלו קשות כדי לשכנע שוב ושוב שאין טעם להעלות את שכר המינימום, בייחוד בעת משבר. אבל כבר ב-2006 קבוצה של 650 כלכלנים, מן הנודעים ביותר בארה"ב, ובהם שישה חתני פרס נובל לכלכלה וששה יושבי ראש לשעבר של איגוד הכלכלנים האמריקאים, קבעה, שתוספת משמעותית לשכר המינימום "מהווה תרומה חשובה לחיזוקם של העובדים בעלי השכר הנמוך ובני משפחותיהם". ועוד: "אין בנמצא מחקר רציני המוכיח שהעלאת שכר המינימום פוגעת בכלכלה".


מי הם הנהנים העיקריים מהתוספת לשכר המינימום? על פי מחקר שנערך על ידי המכון למחקר המדיניות הכלכלית 76 אחוז ממקבלי שכר המינימום הם בוגרים (במילים אחרות: רובם אינם נערות או נערים המועסקים במשרה חלקית או זמנית ברשת מזון מהיר). נשים מהוות 63 אחוז ממקבלי שכר המינימום, גם מיעוטים יהיו בין הזוכים הגדולים מהתוספת. העובדים השחורים הם רק 11 אחוזים מכח העבודה בארה"ב, אבל 18 אחוז ממקבלי שכר המינימום. מי שמכונים "היספאנים", עובדים יוצאי אמריקה הלטינית, מהווים לא יותר מ-14 אחוז מכח העבודה, אבל חלקם בין מקבלי שכר מינימום הוא 18 אחוז.


אך שמחתם של אלה הסבורים שמדובר במהפכה של ממש בתחום השכר, היא עדיין מוקדמת. על פי ממצאי המכון לחקר המדיניות הכלכלית, גם לאחר העלאת שכר המינימום רמתו נמוכה ב-17 אחוזים מהרמה שנרשמה ב-1968. ועוד נמצא, על פי מחקר שערכה אנדריאה אור בעבור המכון, כי עובד שישתכר 7.25 דולר לשעת עבודה ויעבוד 2000 שעות עבודה שנתיות, ישתכר שכר שנתי של כ-14,500 דולר. שכר זה הוא נמוך מקו העוני בארה"ב, למשפחה בת שתי נפשות – הכנסה הנופלת מ-14,570 דולר לשנה. * ד"ר אפרים דוידי הוא המנהל האקדמי של המכללה החברתית-כלכלית


אתר המכללה החברתית-כלכלית: www.sea.org.il


עוד על השלכות העלאת שכר המינימום בארה"ב:
http://www.epi.org/analysis_and_opinion/entry/a_raise_but_no_health_insurance/


 

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. גדי יערי הגיב:

  שתי הערות:

  1. בארה"ב, שכר המינימום הפדרלי הוא אכן המינימום, וכל מדינה או עיר יכולה להורות על שכר מינימום גבוה יותר (בעיר סנטה מוניקה שליד לוס אנג’לס, שכר המינימום העירוני עבור חברות הפועלות ברחבי העיר הוא $11.25 לשעה).

  2. נושא זה קשור לקיומם והצלחתם של האיגודים המיקצועיים. אין שום ספק בליבי שבלעדיהם היינו רואים את חיסול כל ההישגים החברתיים של מאה השנים האחרונות, ולמעשה חזרה לשבוע עבודה של 60 שעות והעסקת ילדים – במילים אחרות, חזרה ל"ימים הטובים" של המאה ה-19.

 2. קדימה הגיב:

  בני עבד בבחירות האחרונות לכנסת במפלגת קדימה ועד עכשיו לא קיבל את שכרו

 3. צנזורה שמאלנית הגיב:

  תגובה שהפריכה את טענותיו של דוידי צונזרה.

  למה? ככה.

  ואתם עוד מבקשים תרומות מהקוראים.

  על מה ולמה? על הצנזורה המחפירה?

 4. YB הגיב:

  רמת החיים וההכנסה הממוצעתב בישראל נמוכה מ-3/4 מארה"ב כך שבישראל השכר גבוה יותר יחסית.

 5. אחמד פילגר /שאלה הגיב:

  מדוע האתר לא מפרסם יותר כתבות מאת החבר דוידי? אני תמיד מוצא את עצמי קורא את הכתבות של החבר דוידי בעיון רב ותמיד הוא מחדש.

 6. רמי יובל הגיב:

  שכר המינימום צריל להיות החזית במאבק בהתעשרות החזירוקפיטליסטית. מדוע? ראשית, העלאה – מתונה, הדרגתית, אבל עקבית! – של שכר המינימום תשפיע באופן דרמטי על איכות החיים של שכבות מוחלשות ותאפשר להם להקצות אנרגיות למאבק על מקומם בחברה ובכלכלה ובמקביל תקטין את כוח השררה של ההון-שלטון. שנית, מפני שהצדק שבקביעת שכר מינימום הוגן הוא מוכח מעצמו אם מנתחים את שכר המינימום הנכחי ומראים לאיזה חלק מחודש השכר הוא מספיק. כלכלינים וחשבים צריכים לפרט ולתחשב את צרכי המינמום של אדם ומשפחה ולהראות ששכר המינמום הנכחי 20.7 ש"ח לשעה) אינו מאפשר קיום בכבוד. כאשר יבינו ההמונים שהמדינה, התובעת מהם עבודה ומסים והתגייסות לצבא, אינה מכבדת את זכותם היסודית לחיי כבוד ובריאות, הם יעלו על סמלי השלטון וישרפו אותם באש, ורק כך הם יראו לרבבות הפרזיטים שיושבים בכנסת ובממשלה ובמרכזי המפלגות ובמשרדים הממוזגים של עזריאלי ושות’ ו"במרכז פרס" האימפוטנטי, לנהנתנים הטסים במחלקות ראשונות ומגדרים את חוילותיהם בחומות ומאבטחים וכלבים, ולכל מקריבי בית אל בית שדה אל שדה יקריבו, יראו להם את המקום הסודי שממנו הדגים מטילים את מימיהם (משתינים בעברית פשוטה).
  אני מצפה מד"ר דוידי ומהמפלגה הקומוניסטית הישראלית לפרסם את הנתונים המספריים שיאפשרו לכל אדם פשוט להבין כמה הוא מקבל בעד עמלו וכמה היה מקבל לו היה ספר החוקים, בו נכתב שרשויות המדינה מחוייבות בכבודם וחירותם של האזרחים (סעיף 11 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו) דבר אמת ולא פיקציה שנועדה אך ורק לתפארת המליצה.

 7. האם דוידי בכלל קורא את העיתונות האמריקאית האימפריאליסטית? הגיב:

  ‘הסוד השמור’ שלו מתגלגל בראש חוצות של התקשורת במבצר האימפריאליזם האמריקאי:

  The third minimum wage increase in three years, effective Friday, is a moneymaker and a money-taker: Millions of workers soon will see pumped-up paychecks, while many already-struggling businesses face the burden of increased payroll costs.
  Between 3 million and 5 million people will be affected by the minimum wage rise from $6.55 per hour to $7.25 per hour, says Secretary of Labor Hilda Solis.

  Workers in 30 states and industries covered by the federal Fair Labor Standards Act are entitled to the new wage. Those employed in the District of Columbia — where the minimum wage is set at $1 more than the federal minimum wage — also will get a boost, to $8.25.

  — קישור —

 8. איתמר הגיב:

  אני לא מבין את העטענה של דוידי לגבי סודיות העניין. הרי מה שחשוב הוא שהשכר עלה, לא?
  הפרסום הוא עניין משני.
  האם הטענה היא שעובדים שלא יודעים על כך ימשיכו לקבל שכר נמוך יותר?
  אדרבא – ישלמו המעסיקים שכר נמוך משכר המינימום ואז יהיו חשופים לתביעות של עובדים ואירגוני עובדים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים