הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוגוסט, 2009 6 תגובות

מַהֲלַךְ סִיגָרְיָה מִבֵּיתִי מְהַלֵּךְ צֵל מִתְחַכֵּךְ בַּקִּיר מְבַקֵּשׁ רַק קִיר מִקְלָט לְהָסִיר טְלַאי שָׁחוֹר.

הַטְּלַאי הַצָּהוֹב שֶל אֶמֶשׁ שׁוֹלֵחַ הַיּוֹם מִשְׁטֶרֶת הֲגִירָה לַצוּד אֶת הַטְּלַאי הַשָּׁחוֹר, לַצּוּד אֶת הַשָּׁחוֹר הַמְּטֻּלָא שֶׁמּוּכָן לְהַשִּיל אֶת עוֹרוֹ רַק לִזְכּוֹת לְהַשְׁחִיל חַיִּים בַּחוֹר בְּדַפְנוֹת הַבִּנְיָן שֶׁבָּנוּ בָּנָיו שֶׁל הַטְּלַאי הַצָּהוֹב, לְקַבֵּל קִיר מִקְלָט וְלִמְצוֹא שְׁעַת חֶסֶד לִבְתָרִים עֲיֵפִים וּבוֹהִים. בְּאַרְצָם שֶׁל בְּנֵי הַטְּלַאי הַצָּהוֹב הַטְּלַאי הַשָּׁחוֹר מַשְׁחִיל אֶת חַיָּיו בְּמַחֲרָאוֹת בְּמִשְׁתָּנוֹת וּבְמַרְתֵּפִים, נִמְלַט מִשּׁוֹטְרֵי מִשְׁטֶרֶת הֲגִירָה שֶׁמִּתְרוֹצְצִים בַּבִּיבִים וּבַכּוּכִים וְאַף צוֹלְלִים לִקְרַבֵּי הַכְּרַכִּים רַק כְּדֵי לָצוּד אֶת הַטְּלַאי הַשָּׁחוֹר לְשׁוֹלְפוֹ מִקִּיר הַמִּקְלָט וּלְשׁוֹלְחוֹ אֶל הַלּוֹעַ שֶׁהֵקִיאוֹ.


כאן המקום לומר תודה לציבור גדול המגיש סיוע למהגרי עבודה ולפליטים, שחלקם חיים בתנאים בלתי אנושיים במרתפים מצחינים ללא תנאים סאניטריים, ומנהלים את חייהם תוך כדי מנוסה מאימת משטרת ההגירה. החברה הישראלית חייבת לגלות סולידריות חברתית ולמנוע את חֶרְפַּת הגירוש. בשעה שמשטרת ההגירה משתוללת כציידי אדם בסמטאותיה של דרום תל אביב וצדה את החיים בביביה של החברה הישראלית, מתירה ממשלת ישראל לְיַבֵּא מהגרי עבודה חדשים.


האם במקום גירוש וייבוא של מהגרים חדשים, לא יהיה זה יותר הגיוני ומוסרי לאפשר הארכת שהות לאותם מהגרים הנמצאים תחת סכנת גירוש? לאפשר יציאה מכובדת לכל מי שחפץ בכך, ויחד עם זאת לאפשר למי שמעונין להישאר ולהגיש את בקשתו בצורה מסודרת? החברה הישראלית נדרשת לחשבון נפש.


בביבי החברה הישראלית מהלכים רבבות בני אדם ושם הם מוציאים את פרנסתם. רבים מהם נוצלו בצורה מחפירה על ידינו. עכשיו אנחנו מביאים עליהם את חורבן ביתם. המאבק הציבורי השיג כנראה הישג לא מבוטל. נראה שממשלת ישראל שוקלת בכובד ראש אפשרות למנוע את גירושם של הילדים. חבל מאוד שאת הרגישות כלפי הילדים היה צריך לעורר מאבק ציבורי. מצערת אותי העובדה שהרגישות כלפי הילד והוריו לא באה לידי ביטוי באופן טבעי ומלכתחילה מצד ביבי נתניהו, ראש ממשלת ישראל, אלי ישי, שר הפנים ושרי ממשלתו.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. יסמין הגיב:

  תודה לכותב על האומץ להתמודד עם בעיה כה כואבת ,

 2. ליאור הגיב:

  ליסמין – לא ברור לי, באמת לא ברור לי באיזה אופן התמודד הכותב עם הבעיה הכואבת באמת.
  הוא אכן הציג זווית ראייה מסויימת עליה זווית ראיה של שחור/לבן, האמת מצוייה איפשהו באמצע הרי, התמודדות לא ראיתי כאן גם אם ראיתי והרגשתי את הכאב של הכותב ובכלל.

 3. הרחקת לכת הגיב:

  הרחקת לכת בדימוי של טלאי צהוב.

 4. אביגיל רקנטי הגיב:

  השיר ריגש אותי.

 5. ראול דיוק הגיב:

  חלאס לעוות תמציאות אתם עוד תהרגו אותנו אם המוסר שלכם כאשר מדובר על עובדים זרים מדובר בגירוש אבל אם חלילה מדובר על יהודים שמגורשים מביתםאז נקרא פינוי חלאס המכבסת מילם

 6. אפיקורס הגיב:

  ראול דיוק, מה הקשר?!
  נכון שלמילים יש כוח בלתי מבוטל אבל באמת שאני לא רואה שום קשר בין היחס שמקבל העובד הזר ליחס שמקבל המתנחל.
  יש הבדל אדיר בין שתי הסיטואציות והבדל בין מה שקורה למתנחל לבין מה שקורה לעובד הזר.
  כל קשר שאתה מוצא בין גירוש העובדים הזרים לפינוי\גירוש\טרנספר (איך שאתה לא רוצה לקרוא לזה) של המתנחלים הוא מגמתי וחסר בסיס.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים