הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בספטמבר, 2009 9 תגובות

לאיראן יש זכות מלאה לפתח נשק גרעיני כהגנה עצמית מפני נסיונות ההשתלטות עליה מצד ארצות הברית ומעצמות המערב. אין כל חשש שאיראן תנסה אי פעם להשתמש בנשק זה, וכל מטרתה זה ליצור מאזן אימה  על מנת להגן על עצמה. ללא מאזן אימה זה איראן הייתה עשויה למצוא את עצמה במצבה של עיראק, שארצות הברית  כבשה אותה כדי לשלוט במאגרי הנפט שלה. זכותה של  איראן לריבונות אינה פחותה מזכותה של כל מדינה אחרת, ואין זה מתפקידה להיות כלי שרת בידי מעצמות המערב המעוניינות לשלוט באוצרות הטבע שלה על מנת להבטיח את רמת החיים  שלהן על חשבון מדינות  אחרות.

איראן אינה מאיימת על ישראל, ודיבוריו המתלהמים של אחמדניג’אד נגד ישראל אינם, לדעתי, אלא ביטוי לפחד שלו  מכוונתה של ישראל לתקוף  אותו.


נשק גרעיני בידה של ישראל מסוכן פי כמה  מנשק גרעיני בידי איראן. ישראל נתונה להשפעתם של גורמים ימניים פנטיים ופראנואידיים שאין לסמוך על שיקול דעתם. ישראל מעונינת לתקוף את איראן, לא מפני שאיראן מהווה סכנה לישראל, אלא כדי להביא את האזור לתוהו ובוהו ולחוסר יציבות פוליטית. רק מצב של כאוס יכול  למנוע ממדינות המערב ללחוץ על ישראל לפנות את השטחים הכבושים.


תמיכתה של איראן  בחמאס, חיזבאללה ובאירגוני טרור אחרים אינו בא כדי "להשמיד את ישראל". מאז ומעולם,  מדינות חלשות שחשו מאוימות על ידי מעצמות, נקטו בדרך של טרור או תמיכה באירגוני טרור. הדרך למנוע זאת היא על ידי הסכמים בין לאומיים שיבטיחו את איראן, ומדינות במצבה מנסיונות השתלטות על ידי מעצמות המערב.


טוב עושה ברק אובמה, נשיא ארצות הברית, המנסה כל דרך של משא ומתן עם איראן ונמנע מתקיפתה. אובמה מתרכז במדיניות הפנים ומקדם מהפכה במערכת הבריאות בארצות הברית. טוב הייתה עושה ישראל אם הייתה נוהגת כמוהו ומשקיעה בבריאות, בחינוך, וברווחת האזרחים במקום לקיים מדינה קולוניאלית המובילה אותנו לתהום!

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. שפוי הגיב:

  מכיוון שאתה כותב כל הזמן לדעתי.. לדעתי.. צריך להסביר לך שדעתך קטנה מאד. גם לפני מלחמת העולם השניה לא האמינו המעצמות שגרמניה תשתמש בעצמה שצברה. את הסוף אנחנו כבר יודעים. אם המשוגע מטהרן אומר שמטרתו השמדת ישראל – תאמין.

 2. אברהם הלאלי הגיב:

  ישר כח! הרוב מדבריך נשמע לי מדוייק.
  אבל נראה לי שגם אירן מושפעת מ "גורמים ימניים פנטיים ופראנואידיים שאין לסמוך על שיקול דעתם"

  באופן כללי אני ממליץ לא לפחד מגורמים קיצוניים או מהרעש שהם מייצרים.

 3. שאלת תם לליאור הגיב:

  "איראן אינה מאיימת על ישראל, ודיבוריו המתלהמים של אחמדניג’אד נגד ישראל אינם, לדעתי, אלא ביטוי לפחד שלו מכוונתה של ישראל לתקוף אותו."

  מה אם אתה טועה?
  יש לך תכנית ב’ למקרה כזה?
  אפשר לדעת מה התוכנית?

  עובדה: תוצר הלוואי של העלאת רמת הסיכון וצמצום שולי הביטחון במקרה שהעימות מתפרץ בכל זאת, היא עליה תלולה בגרף האלימות וסך כל הנזק המעשי .
  דוגמא: המצב ברצועת עזה מול המצב בגדה המערבית לאחר פינוי מלא של הרצועה מנוכחות ישראלית אזרחית וצבאית.

  לטענתך המניע של אחמדינג’אד הוא "פחד מישראל". בהתחשב בכך שלישראל ולאיראן אין גבול משותף, ואין תביעות מתנגשות על נכסים שנויים במחלוקת, ולעומת זאת יש עבר של יחסים תקינים, איזו סיבה יש היום לישראל לתקוף את איראן שלא היתה לה לפני מהפכת חומייני?

  מדוע ישראל אינה מהווה איום על לוב, סודאן, ערב הסעודית, תימן, מלזיה או אינדונזיה, אבל כן מהווה איום על איראן?

  "נשק גרעיני בידה של ישראל מסוכן פי כמה מנשק גרעיני בידי איראן."
  לפי פרסומים זרים ישראל מחזיקה בנשק גרעיני משנות החמישים, ולמרות זאת לא עשתה בו שימוש. לא ב 1967, כשגבולותיה היו מצומצמים בהרבה ותחושת האיום של האזרחים היתה גבוהה בהרבה, לא ב 1973 – הנקודה שבה הסכנה הקיומית שבה היתה נתונה היתה הגבוהה ביותר.
  ולא ב 1991 – למרות שגם "מדינת תל-אביב" חטפה טילים, והאפשרות שנחטוף טילים כימיים לא היתה בלתי מציאותית.
  כנראה שמנגנוני השליטה שלנו יותרטובים ממה שאתה מאמין.

  "ישראל נתונה להשפעתם של גורמים ימניים פנטיים ופראנואידיים שאין לסמוך על שיקול דעתם."

  ואיראן לעומת זאת נתונה להשפעתם של גורמים סובלניים, ליברליים והומניסטיים, ששיקול הדעת שלהם גובל בחכמה אלוהית.

  "ישראל מעונינת לתקוף את איראן, לא מפני שאיראן מהווה סכנה לישראל, אלא כדי להביא את האזור לתוהו ובוהו ולחוסר יציבות פוליטית. רק מצב של כאוס יכול למנוע ממדינות המערב ללחוץ על ישראל לפנות את השטחים הכבושים."

  ועל זה לא נותר לי לומר אלא :"אין מלים בפי להביע תדהמתי". כאילו, תוהו ובוהו, חוסר יציבות פוליטית וכאוס אזורי בכלל לא מסוכנים לישראל. אנחנו חיים הרי בתוך בועה, ושום דבר ממה שקורה באזור לא חודר אלינו ולא משפיע עלינו. רק השטחים על אוכלוסיתם העויינת, שתקועים לנו בגרון – לא לבלוע ולא להקיא, רק זה מה שחשוב ל"ישראל".

  מתי בפעם האחרונה היית במגע עם ישראלים אמיתיים? אתה כותב כמו איזה זר אידאליסט בעיני עצמו, שמושפע מהבלי תעמולה בגלל שהוא לא מכיר את המציאות מיד ראשונה.

  "תמיכתה של איראן בחמאס, חיזבאללה ובאירגוני טרור אחרים אינו בא כדי "להשמיד את ישראל".

  וואללה.

  מה דעתך על הטענה הבאה:

  היות והתמיכה של איראן בחמאס, חיזבאללה, ובטרור, והרטוריקה הג’נוסיידית המתלהמת של מנהיגיה, הם הגורמים הישירים לאיום עליה ולפגיעה במעמדה, כנראה שהשמדת ישראל יותר חשובה להם מהקיום והרווחה של איראן עצמה.

  וזה מדאיג מאוד, כי זה מצביע על הלך רוח לא בריא מבחינה נפשית.

 4. אייל הגיב:

  אירן מעוניינת להפוך לאימפריה איסלמית שיעית השולטת על כל אזור מזרח התיכון, כולל פלסטין וישראל. ישראל מפריעה בדרכה להגיע למטרה זו. אירן משקיעה כספים גדולים למימון הטרור בעולם השיעי כולו, ולא רק בלבנון ועזה. רוב משאביה של אירן נתונים כרגע בייצור גרעין ונשק. שאר התחומים באירן מוזנחים לחלוטין והמצב הכלכלי שם בכי רע. אירן אולי לא תלחץ על הכפתור, אבל בהחלט תשתמש במאזן האימה שייווצר כדי לזרוע הרס וחורבן על כל מדינות ערב. לתת לשיעים דיקטטורים ומרצחים את עמם נשק גרעיני, זה מעשה חסר אחריות, וחסר אחריות לסמוך על "תחושות בטן" של הכותב כדי לאשר או להפריך את כוונותיה של אירן.

 5. מושון הגיב:

  קודם כל המלצה למערכת הגדה השמאלית:
  לא חייבים לפרסם כל מאמר, בוודאי שלא אוסף סיסמאות סתמי כמו זה שהפיק וכטל.

  ולעניין עצמו:
  מי שטוען שיש למדינה כלשהי "זכות" להחזיק נשק גרעיני – הרי שהוא מקדם שואה גרעינית שתבוא עלינו במהרה בימינו.
  וזאת למה? כי אם זה מותר לפלוני "על מנת להגן על עצמו", הרי מיד זה מותר גם לאלמוני החש אף הוא צורך בוער להגן על עצמו.
  והרי לא יתכן שראשי של המדינות יעלו לרגל לאושו ליאור וכטל כדי לקבל אישור לגבי תחושת הפאראנויה שלהם.
  וכך נקבל מצב בו כולם מחזיקים נשק גרעיני ואז כולנו יכולים לישון בשקט.

  ומה עם "דיבוריו של אחמדניג’אד"?
  כאן כבר נשמע וכטל ממש כמו הורה באסיפת הורים בה המורה נוזף בו לגבי התנהגותו של הילד, וההורה הננזף ממהר להגן על ילדו
  ולשם כך ממציא איזה תירוץ מפוברק מגוחך.
  הרי כל הדיבורים על "הנה ישראל תוקפת את איראן" באו אך ורק עקב הפיתוח הגרעיני שמוביל לפצצה אטומית איראנית (ליאור וכטל כבר חתם ואישר את זה – אז הוא בטח יודע משהו) .
  אם איראן לא היתה בונה פצצה אזי ישראל לא היתה מאיימת ואז אחמדניג’אד המסכן המפוחד לא היה מאיים בחזרה.

  הקרשנדו במאמר הוא ללא ספק המשפט: "נשק גרעיני בידה של ישראל מסוכן פי כמה מנשק גרעיני בידי איראן. ישראל נתונה להשפעתם של גורמים ימניים פנטיים ופראנואידיים שאין לסמוך על שיקול דעתם".
  לרגע התבלבלתי בנוגע למדינה עליה כותב וכטל…
  מוזר (עד כדי מגוחך) לקרוא שמישהו כותב על איראן ואז מציג דווקא את ישראל כמדינה הנתונה להשפעתם של גורמים "ימניים פנטיים ופראנואידיים"?
  אני ממליץ לוכטל לעשות בדיקה קטנה לגבי מצב הדמוקרטיה באיראן, מצב הנשים, מצב ההומוסקסואלים ומצב אנשי האופוזיציה לאחר הבחירות האחרונות,
  ולאחר מכן אשמח אם וכטל יערוך מחדש את מאמרו. יש גבול גם לחוסר יושר אינטלקטואלי.

 6. אור הגיב:

  בהקשר זה חשוב להזכיר את ניצן וביכלר ואת התאוריה המבריקה שלהם על ההצבר הדיפרנציאלי
  bnarchives.yorku.ca
  לפי התאוריה שלהם, יש 2 דרכים של הצבר הון-
  הרחבת הצבר (ע"י השתלטות על יחידות חדשות, פרולטריזציה וכו’) והעמקת הצבר (ניצול יעיל ושיטתי יותר של הקיים).
  אחת הדרכים החשובות להעמקת הצבר היא אינפלציה (שבניגוד לתאוריה הניאו-קלאסית, מלווה בדר"כ במיתון, כפי שהם מראים).
  הם טוענים שעד סוף שנות ה-90 שרר בקפיטליזם העולמי משטר של הרחבת הצבר ע"י מיזוגים ויצירת תאגידים טראנס-לאומיים. התהליך הגיע לסופו הטבעי בסוף שנות ה-90, שהרי יש גבול ליכולת המיזוגים. לפיהם, זו מהות המשברים של 2000 ושל 2008- מעבר מהרחבת הצבר להעמקת הצבר.
  בנוגע לפלישה לעיראק (שאותה הם חזו, כמו את הפלישה של 1991), הם טוענים שהיה כאן איחוד אינטרסים בין חברות הנפט ובין שאר טייקוני הכלכלה הגדולה.
  לפיהם, חברות הנפט רוצות להעלות את מחירי הנפט ע"י הפלישה ולחסל את אופ"ק בגלל הכישלון שלו להעלות מחירים (בניגוד מוחלט לסברה המקובלת כאילו האינטרסים שלהם הם מחירים נמוכים. הם מראים שיש קורלציה בין גובה המחירים לבין הרווחים של חברות הנפט).
  אליהן חברו שאר חברות הכלכלה הגדולה, שרוצות גם בעליית מחירי הנפט בהיותם זרז לאינפלציה שהם כה זקוקים לה.
  בהקשר הזה אולי צריך לראות גם את חירחור המלחמה של שלטון הבובות הישראלי נגד איראן,
  ואולי גם את מלחמת לבנון האחרונה, שארה"ב כל כך תמכה בה.
  כמובן שמבחינת השלטון הישראלי יש גם יתרון פנימי- יצירת אמונה של כולם נגדנו,עומדים להרוג אותנו,אין ברירה עכשיו חייבים להתעסק עם איראן- לא לבלבל את השכל עם הפרטה. או כמו שאמר נתניהו- בשביל שישראל תעמוד בהוצאות הצבאיות היא חייבת צמיחה מהירה. תרגום- בשביל שישראל תוכל להמשיך ולשמש בתור השוט האימפריאליסטי במזרח התיכון ותוכל להמשיך את משטר האפרטהייד בשטחים הכבושים, העובדים צריכים להמשיך לסבול.

  בכל אופן, יכול להיות שנשק גרעיני אצל ישראל לא יותר מסוכן אצל איראן, אבל גם לא פחות.
  התעמולה הציונית(הפנימית, כלפי אזרחי ישראל) מנסה להציג את העניין כאילו באיראן ישבו וחשבו- איך נשמיד את ישראל. אנחנו יודעים- ע"י פצצת אטום.
  אבל יותר סביר להניח שישראל בכלל לא מילאה תפקיד בהחלטה שלהם, או תפקיד מועט. המטרה שלהם היא להשיג הגמוניה אזורית (הגמוניה ולא כיבוש, לפחות לא מסיבי, משהו מעבר לאיזו נסיכות נפט קטנה) ולמנוע פלישה אמריקאית.
  אחמאניג’אד אף פעם לא אמר- האטום הוא בשביל להשמיד את ישראל. הוא אמר שאם ישראל תתקוף איראן תגיב, ודבריו כמובן עוותו בכותרות הראשיות.
  המשטר באיראן הוא כמובן נפשע וציני, אבל רציונלי מאין כמותו (כפי שראינו במרידות האחרונות). גם על סין אמרו שהם מטורפים וחייבים להשמיד אותם קודם. מה שיקרה בעקבות גרעין איראני זה מאזן אימה גרעיני בין ישראל לאיראן, משהו נסבל בהחלט, מה גם שהוא לא יהיה מפורש, הרי לאיראן אין כל כוונה או יכולת לפתוח במלחמה עם ישראל.
  התוצאה של מתקפה ישראלית תהיה הרבה יותר גרועה מבחינת תושבי ישראל- מתקפות טילים מאיראן ולבנון שיהרגו בנו במאות ואולי באלפים.
  מי שמשלה את עצמו לשנייה אחת שהשלטון הישראלי פועל מתוך דאגה לנו מסכן את עצמו ואותנו.

 7. דניאל קלטי הגיב:

  ליאור,
  אפשר להתנגד, למתקפה רצחנית, מטומטמת, אווילית ומסוכנת על איראן, גם מבלי לכתוב שטויות.

  כח גרעיני הוא תועבה. נקודה. לא חשוב בכלל, בידי מי. גם ישראל וגם איראן, הן בלתי-אחראיות ונשלטות בידי מטורפים – ועצם-העובדה, שהן נלהבות כל-כך לזכותן, לנקוט בביקוע הגרעיני, משמשת עדות לטירופן.

  ו"גרעין לצורכי-שלום", זה צ’רנוביל.

 8. שמיר נדבי הגיב:

  איש יקר,

  בלוקבסטר התקשרו – נא ממך, החזר את הסרט שבו אתה חי…

  וברצינות – המאמר עמוס במשפטים חסרי לוגיקה, כמעט ברמה של סיסמאות. חבל, משום שאפשר לקחת את הדיון הזה למקומות אחרים.

 9. בר הגיב:

  כל מי שלמד אפילו טיפה על הדת האיסלאמית ויודע איזה דבר אחד על הזרם השיעי יכול להבין כמה שטויות יש במאמר. מילת המפתח שמשחקת אצל כל שחקן בעל יכולת גרעינית הינה "ראציונאליות" גם אם סוקרים את ימי המלחמה הקרה שבה המאזן הגרעיני שבין רוסיה לארה"ב עמד בפני פיצוץ אפשר לראות שהמניעים שהניעו כל אחד מהצדדים היו מניעים ראציונאלים שמבינים את נקודת האל חזור מלחמה גרעינית. בזרם השיעי אין טיפה אחת של ראציונאליות, על פי הקוראן והאמונה השיעית יעודו של כל לוחם ג’יהאד הוא להשמיד את החוטאים ולהפיץ את האסלאם ברחבי העולם. איראן מאז המהפכה של חומייני הינה הכוח השולט ביותר בעולם של הזרם השיעי ולא בכדי אפשר לשמוע את הדיבור הקיצוני של החבר הטוב אחמניג’אד כל שבוע בדבר השמדת ישראל. כוח גרעיני בידי שחקן כה לא ראציונאלי שמונע אך ורק על ידי קנאות דתית הינו דבר מסוכן ביותר. נחמד מאוד להיות יפי נפש אבל כשזה גובל בטמינת הראש בחול זה נהייה מסוכן.
  ברגע האמת ישראל או כל מדינה אחרת תצטרך להבין כי היא עומדת בפני נקודת אל חזור

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים