הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בספטמבר, 2009 48 תגובות

לא הייתי זקוק לדו"ח ועדת החקירה של האו"ם בראשות השופט ד"ר ריצ’רד גולדסטון שמצא כי במלחמת עזה ("עופרת יצוקה" בשמה הרשמי) בוצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. כל מי שצפה באירועים בשידורים חיים של תחנות הטלוויזיה הבינלאומיות, מבלי להיות נתון לשטיפת המוח של התעמולה הישראלית, נוכח בזמן אמת שעה שבוצעו הפשעים.

השופט גולדסטון, יהודי וציוני, בוודאי חיפש כל שביב של נתון שיוכל לסייע לישראל ולמנוע דו"ח מרשיע, אולם העובדות היו חזקות מכל והכריעו את הכף לחובת ישראל. אף אדם עם מעט תבונה, לא יקבל את הטעון לפיו השופט גולדסטון, היה אמין שעה ששימש כתובע וחוקר ברצח העם ברואנדה ופשעי המלחמה בסרביה, הפך פתאום לעוכר ישראל.


כוחו של הדו"ח, על למעלה מ-500 עמודיו, נעוץ בבדיקה יסודית ופרטנית של העובדות, הכל ממוסמך ומתועד כדבעי, כפי שמצופה משופט בעל מוניטין בינלאומיים כריצ’רד גולדסטון.


והתמונה אכן מדכאת עד אימה. לא יעזור למכונת התעמולה הישראלית, המבקשת לקעקע את הדו"ח, בסיועם של כל המי ומי בפוליטיקה, בתקשורת ובצבא. העובדות מוצקות כמו עופרת יצוקה: צבא הפלישה הישראלי בעזה טבע באורגיה של הרס והרג; ירה על אוכלוסיה אזרחית, כולל נשים וילדים שהניפו דגל לבן; ירה על צוותים רפואיים ואמבולנסים; נתן לפצועים לדמם למוות; הפציץ בתי חולים, מסגדים בהם מצאו פליטים מחסה, בתי ספר, ואלפי בתי אזרחים; השתמש בזרחן לבן באזורי מגורים ובתחמושת האסורה במקומות צפופי אוכלוסין, כמו פגזי פלשט שמטרתם להרוג ברדיוס גדול וללא אבחנה כמה שיותר בני אדם.


המסקנות מהדו"ח בוהקות כשמש ביום קיץ מזרח תיכוני: מי שתכננו וביצעו את המלחמה בעזה הם פושעי מלחמה שיש להעמידם לדין. רשימה חלקית: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל גבי אשכנזי, אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט, המח"טים והמג"דים שלקחו חלק פעיל במלחמה, ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני (שבבית המשפט, במסגרת טעונים לעונש תוכל לטעון כי ביקשה לסיים את המלחמה בשלב מוקדם יותר).


תקוותי, שהדו"ח ימצא את דרכו למועצת הביטחון ומשם לבית הדין הפלילי הבינלאומי שהוקם לא מכבר, על מנת שיוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד הפושעים.


אולם גם אם ישראל תצליח לחלץ את ראשיה מהעמדה לדין, בעזרת וטו אמריקאי, יש לדו"ח הזה כמו לדו"חות קודמים אפקט מצטבר. לאט לאט נשחקת הלגיטימיות של האפרטהייד והכיבוש הישראליים.


אילו הייתה לי גישה ללשכותיהם של הרמטכ"ל ושר הביטחון, כמו לאותו חייל במחנה מטכ"ל שגנב את כרטיס האשראי של הרמטכ"ל, הייתי אומר להם: אינני נוקט בשיטות שלכם של הוצאה להורג ללא משפט, ולכן לא אוציאכם להורג, אבל אני עוצר אתכם עתה במסגרת מעצר בידי אזרח (יש הליך כזה) ומביא אתכם לספסל הנאשמים בהאג. יתכן שלא אזכה לראות זאת, אבל אולי ילדיי, או נכדיי, או ניניי יהיו עדים לעשיית צדק, הגם באיחור.


פורנו האבל


מותו של הטייס סגן אסף רמון בהתרסקות מטוסו שעה שהיה בטיסת אימון, הוליד איבוד כל קנה מידה.


מבקר הטלוויזיה של "הארץ", ירון פריד, כינה זאת "פורנו אבל" ("הארץ" 15.9.2009).


אסף רמון, מי שסיים לפני מספר חודשים קורס טיס, הוא בנו של אל"מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי שנספה בהתרסקות החללית קולומביה בדרכה חזרה לכדור הארץ. אינני יודע אם זה סמלי אם לאו, אבל שני הקצינים, האב ובנו, מצאו את מותם מחוץ לישראל. האב בארה"ב והבן בהרי חברון, חלק מהשטחים הכבושים שלא סופחו לישראל אבל ישראל עושה בהם כבתוך שלה.


אין ספק, מדובר בטרגדיה משפחתית, אבל להפוך אותה לאבל לאומי? כל ראשי המדינה השתתפו בהלווייתו של הטייס הצעיר, ושר החינוך הנחה את כל בתי הספר להקדיש שעורים למשפחת רמון. אכן, יש כאן פורנוגרפיה של האבל.


אימו של אסף, רונה רמון, אמרה בהלוויית בנה, כי "הבטיחו לשמור עליך" הבטחה שלא קוימה. בעניין זה היא יכולה לבוא בטענות גם לעצמה, שהרי אסף, כבנו של חלל צה"ל, היה יכול לקבל פטור מגיוס ליחידה קרבית, אולם היא חתמה על טופס המאשר את גיוסו של בנה כטייס בחיל האוויר. היא נשבתה בתפקיד האם הגיבורה נוסח ישראל שלאחר מות בעלה, הסכימה שבנה ימשיך את האב.


אין כמעט מחמאה בלקסיקון הישראלי שלא נקשרה לבן הצעיר ולאביו. בכך בא לביטוי פולחן הצבאיות הישראלי. אסף כונה "נסיך ישראלי" בן למשפחה מלכותית בגרסה ישראלית. הם כונו לא רק גיבורים שהיו מוכנים להקריב את חייהם למען המדינה, אלא הפכו לסמל של אנשים ערכיים, שמהם יש ללמוד ואותם לחקות.


ערכיים? במה באה לביטוי הערכיות שלהם, ולאו דווקא הם אישית אלא כמייצגים את מה שקרוי "משפחת חיל האוויר". מהי תרומתם לתרבות, לערכי הרוח, לדמוקרטיה, לזכויות אדם? נאדה, אפס.


אילן רמון, כחבריו לחיל האוויר, השתתף במלחמת לבנון הראשונה בה ביצע חיל האוויר פשעי מלחמה בהפציצו יעדים אזרחיים. בנו וחבריו לקורס הטיס, היו בעיצומם של אימונים שמכשירים אותם להפציץ, בעזה, בלבנון, ולהשתתף במלחמות הבאות שישראל תיזום.


בסטנדרט ישראלי אלו היום האנשים הערכיים, ובכך מתבטא הסחף שחל בחברה הישראלית לעבר חברה כוחנית שוחרת מלחמות.


לטעמי, אנשים ערכיים הם אלה התורמים לחברה אזרחית, דמוקרטית, שוחרת שלום ושוויון, ומסרבים לקחת חלק בהפרות זכויות האדם שמדינת ישראל מבצעת עשרות שנים, כמו טייסי המילואים שהודיעו כי יסרבו לקחת חלק בהפצצות עזה. אלו האנשים הערכיים. בישראל של היום הם מיעוט, ומולם ניצב פולחן משפחת רמון, כביטוי לישראל שירדה מהפסים.


סגרו מעגל


הפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג, קיבל לאחרונה פה אחד חוק המבטל את כל גזרי הדין של גרמנים שהורשעו בבגידה במלחמת העולם השנייה. בכך השלימו חקיקה של זיכוי כל מי שהורשע בגרמניה הנאצית באי נאמנות לסוגיה השונים, (סרבני שירות, "משתמטים", ככינויים בשעתו, ודומיהם). לקח לגרמניה 64 שנים להגיע להחלטות מובנות מאליהן במדינה המבקשת להיות דמוקרטית, אבל בדיוק למצבים כאלה נוצרה האמרה מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.


החלטה זו מכניסה אותי לסוג של אופטימיות גם בישראל. יש כמובן הבדלים ניכרים בין גרמניה של אז וישראל של היום, אבל יש גם קווי דמיון, ואחד מהם: המדינה מעל לכל.


אולי, בעוד שנים, אם ישראל תשכיל לעבור את שלב הגזענות ותהפוך למדינה דמוקרטית, מדינת כל אזרחיה, תקבל הכנסת העתידית החלטה המבטלת את כל ההרשעות של מי שפעלו למען דמוקרטיה, נגד גזענות, וסרבו לקחת חלק בפשעי מלחמה, בין כחיילים, בין כמי שסירבו להתגייס מלכתחילה.


או אז יחזרו אנשים שהורשעו על לא עוול בכפם להיות מה שהם, אזרחים יקרים שביקשו להקים כאן משטר דמוקרטי ראוי לשמו. מרדכי ואנונו יקבל את מקומו הראוי כלוחם נגד נשק גרעיני, בתי ספר יקראו על שמו במקום על שמם של אנשי צבא, טלי פחימה תזוכה, עזרא נאווי יהיה מופת למאבק לא אלים נגד הכיבוש, וכך כל הסרבנים ו"המשתמטים" (בז’רגון הרשמי, בגרמניה כמו כאן) שויתרו על חירותם למען רעיונות נשגבים.


ברוח זו אני מברך את קוראיי בשנת שלום, סיום הכיבוש והעמדת פושעי המלחמה לדין, בנוסף לכל הברכות המקובלות, של אושר, שמחה והגשמת חלומות.

תגובות
נושאים: מאמרים

48 תגובות

 1. מיכאל שרון הגיב:

  סמלי הדבר שערב ראש השנה מפנה גולדסטון את הדו"ח שלו להאג.

  הכתובת על הקיר לפושעי המלחמה בישראל ברורה. במקביל, ערב ראש השנה אובמה ומיטשל איתנים בהצבת מעצור איתן לשקרנות הפתולוגית של גורמי האליטה החמדניים לנישול בישראל:

  1) בתום שנתיים – מדינה פלשתינאית. 2) הקפאת הבנייה לשנה ולא חצי שנה, ומייד. זה חדש, כל ממשל אמריקני עד כה הסתפק רק בשיחות – שיחות שהיו סחבת בלבד, שבחסותם העצימה ישראל את ההפקעות, בניית מבני הרשע וסלילת כבישי האפרטהייד…

  במקביל, ספרו לנו, גורמי שמאל רדיקלי לכאורה – שאבו מאזן בוגד בעמו, ושלא ניתן לצפות ממנו לדבר, ושאובמה סתם מעמיד פנים. חומר זה הוא דמורליזצייה ונסיכת יאוש שמפיצים או שממנים גורמי ממסד עלומים, תוך הצטיירות כשמאל יותר משמאל, ואלה שיטות לוחמה פסיכולוגית.

  הדיבור המהפכני הוא קצר (ולא ארכני, תוך העלאת אין ספור אנקדוטות מעוררות מרירות), ברור, צלול, ובמקביל – מקדם פעולה מעשית ולא מרפה אותה.

  והגרועים מכולם בישראל – המקורנפים, אלה שמילות נאורות על שפתם, אך מעשיהם מעידים על ההפך. המילים היפות מכשירות כל שרץ וכל שחיתות.

  עליהם נאמר: לשערי שמיים לא יגיעו, ואת הדרך יחסמו לאחרים.
  הם הגרועים מכולם.

  שנה טובה וברוכה פרט לאלה שלא נישארה בהם נישמת בן אנוש.

  מיכאל שרון

 2. daniel הגיב:

  שלא יהיו לך ספקות.גם אם האוטופיה שאתה מתאר בסוף הטור תתגשם לא תוכל להנות ממנה גם אם תזכה לראות זאת במו עיניך.כי השנאה שלך לישראל חזקה כמעט כמו השנאה שאוכלת כל חלקה טובה במדינה הזאת.ואנשים שונאים תמיד יסבלו.אפילו בזמן מלחמת העולם השנייה היו אנשים שכתבו שמרוב הרדיפה אחרי צדק לא נשאר באירופה מקום לאהבה.ובך אין טיפה של אהבה.ואם האידיאולוגיה שאתה מאמין בה תתגשם אני בטוח שתפנה את חיצי השנאה שלך לכיוון אחר.כי זאת דרכך בלי קשר אם מה שמתרחש במדינה מוצדק או לא.

 3. גיא -ר"ג הגיב:

  שנה טובה לך מר ספירו לקוראיך ושאר בית ישראל (ולכל תושבי הגלובוס).

  ותודה על התובנות והמאמרים. יש לך אוהדים רבים (עבדך הנאמן) שאף ראה אותך באל ג’זירה בהופעה מרתקת בתוכנית של ריז קאן אם אני לא טועה.

 4. אלה תולדות הצביעות הגיב:

  פרק א

  … וירא קצין מבני ישראל באפגניסטאן והנה שתי מיכליות דלק עוברות בדרך; ויצו הקצין ויבואו ויפציצו מטוסי חיל אויר ולא חדלו עד הרגו שבעים איש ואישה; ויהי רעש גדול בין העמים ויסערו אומות מאוחדות; ותקום ועדה ותחקור, ותאמר לא צדיקים המה הישראלים כי פושעי מלחמה המה; ותצוו להעביר המימצאים לבית המשפט למען תעמוד ישראל בסד כלימה; ויעלזו כל אנטי ציונים ותעל צהלתם השמיימה כי רבה חרפת ישראל ופניה הושחרו; וישפוך גדעון אש וגפרית על ישראל, צה"ל ויהודים ויאמר לא יהודים המה כי נאצים.

  פרק ב

  ויפתחו אמריקאים, גרמנים ובריטים כוחות נאטו כי רבים במתקפה על עזה. וישליכו אש מן השמים שלושים יום ושלושים לילה. ויהרגו אלף ושלוש מאות איש ואישה. ויאמרו כל שוחרי צדק הן לא ראינו ולא שמענו; ואומות מאוחדות חפו פניהם ולא קמה ועדת חקירה ולא בטיח; וישתוק גם גדעון שתיקה גדולה ורבה ולא אמר אמריקאים, בריטים וגרמנים כנאצים היו; ותשקוט הארץ עד החיסול הישראלי הבא, וימשיכו כוחות נאטו במעשיהם באין מפריע ובאין מכלים; ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד.

 5. רונן הגיב:

  איפה יש מדינת כל אזרחיה ?
  אם יהודי יוכל לקנות דירה בסעודיה (שלא מאפשרת כניסת יהודים "טמאים" לתוכה) או בכל מדינה ערבית אחרת אז גם כאן תהיה מדינת כל אזרחיה.
  בינתיים כל מדינה ערבית מוגדרת כמוסלמית ולכן גם מגיע לנו מדינה יהודית ולא צריך להתנצל על כך.
  מי שירה קאסמים על ישראל הוא הפושע שהביא לעמו את המלחמה.
  אם ישראל היא מדינה פאשיסטית ומשוגעת אז מומלץ לא לתקוף אותה כי איין לדעת מה יקרה.
  בברכת שנה טובה

 6. פאול הגיב:

  לכבוד גדעון (צודק) תקוותי, שהדו"ח ימצא את דרכו למועצת הביטחון ומשם לבית הדין הפלילי הבינלאומי,על מנת שיוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד הפושעים.

 7. דני פישוף הגיב:

  "אימו של אסף, רונה רמון, אמרה בהלוויית בנה, כי "הבטיחו לשמור עליך" הבטחה שלא קוימה. בעניין זה היא יכולה לבוא בטענות גם לעצמה…."

  כמה רגישות, כמה אהבת אדם, כמה וגם כמה.

 8. קורא אנגלי הגיב:

  קראתי את המאמר ואת הברכה שבסופו ועם הסיום (ולמרות שאני אתאיסט שלם וגמור) התגנבה מיד לליבי מילה אחת קטנה.

  אמן!

 9. ילנה הגיב:

  וגם יגאל עמיר יזוכה ובית ספר יקרא על שמו…

  (למתקשים בהבנת הנקרא: הרי הוא נשפט על התנקשות בראש הממשלה, כמוהו כגרמנים שהתנקשו בהיטלר…)

  אם השוואה – אז עד הסוף!

 10. חבר של ספירו הגיב:

  כמי שמכיר את גדעון ספירו מספר לא קטן של שנים, הן בחוג משפחתו והן בקרב מכריו וידידיו,וגם מלווה אותו בפעילותו הציבורית, אני מבקש להרגיע את המגיב daniel ולבשר לו שלספירו יש אוקינוס של אהבה שמנותב ליעדים הנכונים: משפחתו, חבריו בארץ וברחבי העולם, שותפיו בארגוני זכויות אדם הרבים בהם הוא חבר
  ולא מניתי את כולם.
  אם יש בספירו שנאה הרי היא מוצאת את ביטויה במינון מתאים למטרות נכונות כמו גזענים, פושעי מלחמה, ןכיוצא באלה כתובות.ובנוסף, דומני שאינך מבדיל בין חיצי שנאה לחיצי ביקורת.
  אם תקרא את נבואות התוכחה של הנביאים, או של משה בספר דברים, תמצא שהטקסטים של ספירו הם עדינים לידן, ובכל זאת איש לא מאשים אותם בשנאה, ובצדק.

  רק דוגמית, תקרא ותהנה:

  טו ו?ה?י?ה, א?ם-ל?א ת?ש??מ?ע ב??קו?ל י?הו?ה א?ל?ה?יך?, ל?ש??מ?ר ל?ע?ש?ו?ת א?ת-כ??ל-מ?צ?ו‍?ת?יו ו?ח?ק??ת?יו, א?ש??ר א?נ?כ?י מ?צ?ו??ך? ה?י?ו?ם–ו?ב?או? ע?ל?יך? כ??ל-ה?ק??ל?לו?ת ה?א?ל??ה, ו?ה?ש???יגו?ך?. טז א?רו?ר א?ת??ה, ב??ע?יר; ו?א?רו?ר א?ת??ה, ב??ש???ד?ה. יז א?רו?ר ט?נ?א?ך?, ו?מ?ש??א?ר?ת??ך?. יח א?רו?ר פ??ר?י-ב?ט?נ?ך?, ו?פ?ר?י א?ד?מ?ת?ך?–ש??ג?ר א?ל?פ?יך?, ו?ע?ש??ת??ר?ת צ?אנ?ך?. יט א?רו?ר א?ת??ה, ב??ב?א?ך?; ו?א?רו?ר א?ת??ה, ב??צ?את?ך?. כ י?ש??ל??ח י?הו?ה ב??ך? א?ת-ה?מ??א?ר?ה א?ת-ה?מ??הו?מ?ה, ו?א?ת-ה?מ??ג?ע?ר?ת, ב??כ?ל-מ?ש??ל?ח י?ד?ך?, א?ש??ר ת??ע?ש??ה–ע?ד ה?ש???מ?ד?ך? ו?ע?ד-א?ב?ד?ך? מ?ה?ר, מ?פ??נ?י ר?ע? מ?ע?ל?ל?יך? א?ש??ר ע?ז?ב?ת??נ?י. כא י?ד?ב??ק י?הו?ה ב??ך?, א?ת-ה?ד??ב?ר–ע?ד, כ??ל??תו? א?ת?ך?, מ?ע?ל ה?א?ד?מ?ה, א?ש??ר-א?ת??ה ב?א-ש??מ??ה ל?ר?ש??ת??ה?. כב י?כ??כ?ה י?הו?ה ב??ש???ח?פ?ת ו?ב?ק??ד??ח?ת ו?ב?ד??ל??ק?ת, ו?ב?ח?ר?ח?ר ו?ב?ח?ר?ב, ו?ב?ש???ד??פו?ן, ו?ב?י??ר?קו?ן; ו?ר?ד?פו?ך?, ע?ד א?ב?ד?ך?. כג ו?ה?יו? ש??מ?יך? א?ש??ר ע?ל-ר?אש??ך?, נ?ח?ש??ת; ו?ה?א?ר?ץ א?ש??ר-ת??ח?ת??יך?, ב??ר?ז?ל. כד י?ת??ן י?הו?ה א?ת-מ?ט?ר א?ר?צ?ך?, א?ב?ק ו?ע?פ?ר: מ?ן-ה?ש???מ?י?ם י?ר?ד ע?ל?יך?, ע?ד ה?ש???מ?ד?ך?. כה י?ת??נ?ך? י?הו?ה נ?ג??ף, ל?פ?נ?י א?י?ב?יך?–ב??ד?ר?ך? א?ח?ד ת??צ?א א?ל?יו, ו?ב?ש??ב?ע?ה ד?ר?כ?ים ת??נו?ס ל?פ?נ?יו; ו?ה?י?ית? ל?ז?ע?ו?ה, ל?כ?ל מ?מ?ל?כו?ת ה?א?ר?ץ. כו ו?ה?י?ת?ה נ?ב?ל?ת?ך? ל?מ?א?כ?ל, ל?כ?ל-עו?ף ה?ש???מ?י?ם ו?ל?ב?ה?מ?ת ה?א?ר?ץ; ו?א?ין, מ?ח?ר?יד. כז י?כ??כ?ה י?הו?ה ב??ש??ח?ין מ?צ?ר?י?ם, ובעפלים (ו?ב?ט??ח?ר?ים), ו?ב?ג??ר?ב, ו?ב?ח?ר?ס–א?ש??ר ל?א-תו?כ?ל, ל?ה?ר?פ?א. כח י?כ??כ?ה י?הו?ה, ב??ש??ג??עו?ן ו?ב?ע?ו??רו?ן; ו?ב?ת?מ?הו?ן, ל?ב?ב. כט ו?ה?י?ית? מ?מ?ש???ש? ב??צ??ה?ר?י?ם, כ??א?ש??ר י?מ?ש???ש? ה?ע?ו??ר ב??א?פ?ל?ה, ו?ל?א ת?צ?ל?יח?, א?ת-ד??ר?כ?יך?; ו?ה?י?ית? א?ך? ע?ש?ו?ק ו?ג?זו?ל, כ??ל-ה?י??מ?ים–ו?א?ין מו?ש??יע?. ל א?ש???ה ת?א?ר?ש?, ו?א?יש? א?ח?ר ישגלנה (י?ש??כ??ב?נ??ה)–ב??י?ת ת??ב?נ?ה, ו?ל?א-ת?ש??ב ב?ו?; כ??ר?ם ת??ט??ע, ו?ל?א ת?ח?ל??ל?נ?ו?. לא ש?ו?ר?ך? ט?בו?ח? ל?ע?ינ?יך?, ו?ל?א ת?אכ?ל מ?מ??נ?ו?–ח?מ?ר?ך? ג??זו?ל מ?ל??פ?נ?יך?, ו?ל?א י?ש?ו?ב ל?ך?; צ?אנ?ך? נ?ת?נו?ת ל?א?י?ב?יך?, ו?א?ין ל?ך? מו?ש??יע?. לב ב??נ?יך? ו?ב?נ?ת?יך? נ?ת?נ?ים ל?ע?ם א?ח?ר, ו?ע?ינ?יך? ר?או?ת, ו?כ?לו?ת א?ל?יה?ם, כ??ל-ה?י?ו?ם; ו?א?ין ל?א?ל, י?ד?ך?. לג פ??ר?י א?ד?מ?ת?ך? ו?כ?ל-י?ג?יע?ך?, י?אכ?ל ע?ם א?ש??ר ל?א-י?ד?ע?ת??; ו?ה?י?ית?, ר?ק ע?ש?ו?ק ו?ר?צו?ץ–כ??ל-ה?י??מ?ים. לד ו?ה?י?ית?, מ?ש??ג??ע, מ?מ??ר?א?ה ע?ינ?יך?, א?ש??ר ת??ר?א?ה. לה י?כ??כ?ה י?הו?ה ב??ש??ח?ין ר?ע, ע?ל-ה?ב??ר?כ??י?ם ו?ע?ל-ה?ש???ק?י?ם, א?ש??ר ל?א-תו?כ?ל, ל?ה?ר?פ?א–מ?כ??ף ר?ג?ל?ך?, ו?ע?ד ק?ד?ק?ד?ך?. לו יו?ל?ך? י?הו?ה א?ת?ך?, ו?א?ת-מ?ל?כ??ך? א?ש??ר ת??ק?ים ע?ל?יך?, א?ל-ג?ו?י, א?ש??ר ל?א-י?ד?ע?ת?? א?ת??ה ו?א?ב?ת?יך?; ו?ע?ב?ד?ת?? ש???ם א?ל?ה?ים א?ח?ר?ים, ע?ץ ו?א?ב?ן. לז ו?ה?י?ית? ל?ש??מ??ה, ל?מ?ש??ל ו?ל?ש??נ?ינ?ה–ב??כ?ל, ה?ע?מ??ים, א?ש??ר-י?נ?ה?ג?ך? י?הו?ה, ש??מ??ה. לח ז?ר?ע ר?ב, ת?ו?צ?יא ה?ש???ד?ה; ו?מ?ע?ט ת??א?ס?ף, כ??י י?ח?ס?ל?נ?ו? ה?א?ר?ב??ה. לט כ??ר?מ?ים ת??ט??ע, ו?ע?ב?ד?ת??; ו?י?י?ן ל?א-ת?ש??ת??ה ו?ל?א ת?א?ג?ר, כ??י ת?אכ?ל?נ?ו? ה?ת??ל?ע?ת. מ ז?ית?ים י?ה?יו? ל?ך?, ב??כ?ל-ג??בו?ל?ך?; ו?ש??מ?ן ל?א ת?סו?ך?, כ??י י?ש???ל ז?ית?ך?. מא ב??נ?ים ו?ב?נו?ת, ת?ו?ל?יד; ו?ל?א-י?ה?יו? ל?ך?, כ??י י?ל?כו? ב??ש???ב?י. מב כ??ל-ע?צ?ך?, ו?פ?ר?י א?ד?מ?ת?ך?, י?י?ר?ש?, ה?צ??ל?צ?ל. מג ה?ג??ר א?ש??ר ב??ק?ר?ב??ך?, י?ע?ל?ה ע?ל?יך? מ?ע?ל?ה מ??ע?ל?ה; ו?א?ת??ה ת?ר?ד, מ?ט??ה מ??ט??ה. מד הו?א י?ל?ו?ך?, ו?א?ת??ה ל?א ת?ל?ו?נ?ו?; הו?א י?ה?י?ה ל?ר?אש?, ו?א?ת??ה ת??ה?י?ה ל?ז?נ?ב. מה ו?ב?או? ע?ל?יך? כ??ל-ה?ק??ל?לו?ת ה?א?ל??ה, ו?ר?ד?פו?ך? ו?ה?ש???יגו?ך?, ע?ד, ה?ש???מ?ד?ך?: כ??י-ל?א ש??מ?ע?ת??, ב??קו?ל י?הו?ה א?ל?ה?יך?–ל?ש??מ?ר מ?צ?ו‍?ת?יו ו?ח?ק??ת?יו, א?ש??ר צ?ו??ך?. מו ו?ה?יו? ב?ך?, ל?או?ת ו?ל?מו?פ?ת; ו?ב?ז?ר?ע?ך?, ע?ד-עו?ל?ם. מז ת??ח?ת, א?ש??ר ל?א-ע?ב?ד?ת?? א?ת-י?הו?ה א?ל?ה?יך?, ב??ש??מ?ח?ה, ו?ב?טו?ב ל?ב?ב–מ?ר?ב, כ??ל. מח ו?ע?ב?ד?ת?? א?ת-א?י?ב?יך?, א?ש??ר י?ש??ל??ח?נ?ו? י?הו?ה ב??ך?, ב??ר?ע?ב ו?ב?צ?מ?א ו?ב?ע?יר?ם, ו?ב?ח?ס?ר כ??ל; ו?נ?ת?ן ע?ל ב??ר?ז?ל, ע?ל-צ?ו??אר?ך?, ע?ד ה?ש??מ?ידו?, א?ת?ך?. מט י?ש???א י?הו?ה ע?ל?יך? ג?ו?י מ?ר?ח?ק מ?ק?צ?ה ה?א?ר?ץ, כ??א?ש??ר י?ד?א?ה ה?נ??ש??ר: ג?ו?י, א?ש??ר ל?א-ת?ש??מ?ע ל?ש??נו?. נ ג?ו?י, ע?ז פ??נ?ים, א?ש??ר ל?א-י?ש???א פ?נ?ים ל?ז?ק?ן, ו?נ?ע?ר ל?א י?ח?ן. נא ו?א?כ?ל פ??ר?י ב?ה?מ?ת??ך? ו?פ?ר?י-א?ד?מ?ת?ך?, ע?ד ה?ש???מ?ד?ך?, א?ש??ר ל?א-י?ש??א?יר ל?ך? ד??ג?ן ת??ירו?ש? ו?י?צ?ה?ר, ש??ג?ר א?ל?פ?יך? ו?ע?ש??ת??ר?ת צ?אנ?ך?–ע?ד ה?א?ב?ידו?, א?ת?ך?. נב ו?ה?צ?ר ל?ך? ב??כ?ל-ש??ע?ר?יך?, ע?ד ר?ד?ת ח?מ?ת?יך? ה?ג??ב?ה?ת ו?ה?ב??צ?רו?ת, א?ש??ר א?ת??ה ב??ט?ח? ב??ה?ן, ב??כ?ל-א?ר?צ?ך?; ו?ה?צ?ר ל?ך?, ב??כ?ל-ש??ע?ר?יך?, ב??כ?ל-א?ר?צ?ך?, א?ש??ר נ?ת?ן י?הו?ה א?ל?ה?יך? ל?ך?. נג ו?א?כ?ל?ת?? פ?ר?י-ב?ט?נ?ך?, ב??ש??ר ב??נ?יך? ו?ב?נ?ת?יך?, א?ש??ר נ?ת?ן-ל?ך?, י?הו?ה א?ל?ה?יך?–ב??מ?צו?ר, ו?ב?מ?צו?ק, א?ש??ר-י?צ?יק ל?ך?, א?י?ב?ך?. נד ה?א?יש? ה?ר?ך? ב??ך?, ו?ה?ע?נ?ג מ?א?ד–ת??ר?ע ע?ינו? ב?א?ח?יו ו?ב?א?ש??ת ח?יקו?, ו?ב?י?ת?ר ב??נ?יו א?ש??ר יו?ת?יר. נה מ?ת??ת ל?א?ח?ד מ?ה?ם, מ?ב??ש??ר ב??נ?יו א?ש??ר י?אכ?ל, מ?ב??ל?י ה?ש??א?יר-לו?, כ??ל–ב??מ?צו?ר, ו?ב?מ?צו?ק, א?ש??ר י?צ?יק ל?ך? א?י?ב?ך?, ב??כ?ל-ש??ע?ר?יך?. נו ה?ר?כ??ה ב?ך? ו?ה?ע?נ?ג??ה, א?ש??ר ל?א-נ?ס??ת?ה כ?ף-ר?ג?ל?ה? ה?צ??ג ע?ל-ה?א?ר?ץ, מ?ה?ת?ע?נ??ג, ו?מ?ר?ך?–ת??ר?ע ע?ינ?ה? ב??א?יש? ח?יק?ה?, ו?ב?ב?נ?ה? ו?ב?ב?ת??ה?. נז ו?ב?ש??ל?י?ת?ה? ה?י?ו?צ?ת מ?ב??ין ר?ג?ל?יה?, ו?ב?ב?נ?יה? א?ש??ר ת??ל?ד, כ??י-ת?אכ?ל?ם ב??ח?ס?ר-כ??ל, ב??ס??ת?ר–ב??מ?צו?ר, ו?ב?מ?צו?ק, א?ש??ר י?צ?יק ל?ך? א?י?ב?ך?, ב??ש??ע?ר?יך?. נח א?ם-ל?א ת?ש??מ?ר ל?ע?ש?ו?ת, א?ת-כ??ל-ד??ב?ר?י ה?ת?ו?ר?ה ה?ז??את, ה?כ??ת?ב?ים, ב??ס??פ?ר ה?ז??ה: ל?י?ר?א?ה א?ת-ה?ש???ם ה?נ??כ?ב??ד ו?ה?נ?ו?ר?א, ה?ז??ה–א?ת, י?הו?ה א?ל?ה?יך?. נט ו?ה?פ?ל?א י?הו?ה א?ת-מ?כ??ת?ך?, ו?א?ת מ?כ?ו?ת ז?ר?ע?ך?: מ?כ?ו?ת ג??ד?ל?ת ו?נ?א?מ?נו?ת, ו?ח?ל?י?ם ר?ע?ים ו?נ?א?מ?נ?ים. ס ו?ה?ש??יב ב??ך?, א?ת כ??ל-מ?ד?ו?ה מ?צ?ר?י?ם, א?ש??ר י?ג?ר?ת??, מ?פ??נ?יה?ם; ו?ד?ב?קו?, ב??ך?. סא ג??ם כ??ל-ח?ל?י, ו?כ?ל-מ?כ??ה, א?ש??ר ל?א כ?תו?ב, ב??ס?פ?ר ה?ת?ו?ר?ה ה?ז??את–י?ע?ל?ם י?הו?ה ע?ל?יך?, ע?ד ה?ש???מ?ד?ך?.

  (ספר דברים פרק כ"ח פסוקים ט"ו – ס"א)

 11. יגאל הגיב:

  ואין מילה אחת רעה על החמאס – השלטון הלגיטימי בעזה….

  מדוע ישראל יצאה למבצע? מהם ה"גורמים שהביאו למבצע"?
  נכון – מתו אזרחים רבים במבצע בעזה, רבים יותר מדי – ברם, החמאס, שידע לנצל באופן ציני את המצב הזה, פעל להגברת הנפגעים אצל אזרחים, גם של פלסטינים וכמובן ישראלים….
  ואם היו נהרגים מאות אזרחים ישראלים כתוצאה מהקסאמים – גם אז היית מאשים את ישראל?

  כרגיל, אינסוף לצביעות – ורק צד אחד הוא הרשע המוחלט….

  שנה טובה – שנת בריאות ושלום לכולם!

 12. גבריאל הגיב:

  המגיב "אלה תולדות הצביעות" עושה ניסיון לחקות את התנ"ך, נחמד, אבל האורגינל יותר מוצלח. מה שבוודאי לא מוצלח, הוא תוכן הפרקים. גדעון ספירו הוא חבר באמנסטי איטרנשיונל, ולכן הוא אחד המעטים בחברה הישראלית שפעיל גם בנושאים שחורגים מתחומה של ישראל. לכן הוא נמנה עם המפגינים לפני שגרירות סין בנושא טיבט, והפגין נגד הפלישה האמריקאית לעיראק, רצח העם ברואנדה, בדרפור ועוד. הדברים באים לידי ביטוי גם בטוריו לאורך השנים. ספירו אינו הכתובת לטענות בדבר צביעות. אני בספק עם "חקיין התנ"ך" היה בכל המקומות האלו והאם פשעים שנעשים בעולם מזיזים לו. מדרך הטבע,שעיקר פעילותם של שוחרי זכויות אדם תהיה קודם כל בעקירת אי הצדק במדינות בהם הם חיים. לכן יש לראות בתגובת החקיין לא יותר מנפיחה שמשאירה ריח לא נעים, אבל מתנדפת מהר ולא נודע כי באה לעולם.

 13. חבר של ספירו הגיב:

  (המשך הציטוט מתנ"ך)

  הו?א י?ה?י?ה ל?ר?אש?, ו?א?ת??ה ת??ה?י?ה ל?ז?נ?ב. מה ו?ב?או? ע?ל?יך? כ??ל-ה?ק??ל?לו?ת ה?א?ל??ה, ו?ר?ד?פו?ך? ו?ה?ש???יגו?ך?, ע?ד, ה?ש???מ?ד?ך?: כ??י-ל?א ש??מ?ע?ת??, ב??קו?ל י?הו?ה א?ל?ה?יך?–ל?ש??מ?ר מ?צ?ו‍?ת?יו ו?ח?ק??ת?יו, א?ש??ר צ?ו??ך?. מו ו?ה?יו? ב?ך?, ל?או?ת ו?ל?מו?פ?ת; ו?ב?ז?ר?ע?ך?, ע?ד-עו?ל?ם. מז ת??ח?ת, א?ש??ר ל?א-ע?ב?ד?ת?? א?ת-י?הו?ה א?ל?ה?יך?, ב??ש??מ?ח?ה, ו?ב?טו?ב ל?ב?ב–מ?ר?ב, כ??ל. מח ו?ע?ב?ד?ת?? א?ת-א?י?ב?יך?, א?ש??ר י?ש??ל??ח?נ?ו? י?הו?ה ב??ך?, ב??ר?ע?ב ו?ב?צ?מ?א ו?ב?ע?יר?ם, ו?ב?ח?ס?ר כ??ל; ו?נ?ת?ן ע?ל ב??ר?ז?ל, ע?ל-צ?ו??אר?ך?, ע?ד ה?ש??מ?ידו?, א?ת?ך?. מט י?ש???א י?הו?ה ע?ל?יך? ג?ו?י מ?ר?ח?ק מ?ק?צ?ה ה?א?ר?ץ, כ??א?ש??ר י?ד?א?ה ה?נ??ש??ר: ג?ו?י, א?ש??ר ל?א-ת?ש??מ?ע ל?ש??נו?. נ ג?ו?י, ע?ז פ??נ?ים, א?ש??ר ל?א-י?ש???א פ?נ?ים ל?ז?ק?ן, ו?נ?ע?ר ל?א י?ח?ן. נא ו?א?כ?ל פ??ר?י ב?ה?מ?ת??ך? ו?פ?ר?י-א?ד?מ?ת?ך?, ע?ד ה?ש???מ?ד?ך?, א?ש??ר ל?א-י?ש??א?יר ל?ך? ד??ג?ן ת??ירו?ש? ו?י?צ?ה?ר, ש??ג?ר א?ל?פ?יך? ו?ע?ש??ת??ר?ת צ?אנ?ך?–ע?ד ה?א?ב?ידו?, א?ת?ך?. נב ו?ה?צ?ר ל?ך? ב??כ?ל-ש??ע?ר?יך?, ע?ד ר?ד?ת ח?מ?ת?יך? ה?ג??ב?ה?ת ו?ה?ב??צ?רו?ת, א?ש??ר א?ת??ה ב??ט?ח? ב??ה?ן, ב??כ?ל-א?ר?צ?ך?; ו?ה?צ?ר ל?ך?, ב??כ?ל-ש??ע?ר?יך?, ב??כ?ל-א?ר?צ?ך?, א?ש??ר נ?ת?ן י?הו?ה א?ל?ה?יך? ל?ך?. נג ו?א?כ?ל?ת?? פ?ר?י-ב?ט?נ?ך?, ב??ש??ר ב??נ?יך? ו?ב?נ?ת?יך?, א?ש??ר נ?ת?ן-ל?ך?, י?הו?ה א?ל?ה?יך?–ב??מ?צו?ר, ו?ב?מ?צו?ק, א?ש??ר-י?צ?יק ל?ך?, א?י?ב?ך?. נד ה?א?יש? ה?ר?ך? ב??ך?, ו?ה?ע?נ?ג מ?א?ד–ת??ר?ע ע?ינו? ב?א?ח?יו ו?ב?א?ש??ת ח?יקו?, ו?ב?י?ת?ר ב??נ?יו א?ש??ר יו?ת?יר. נה מ?ת??ת ל?א?ח?ד מ?ה?ם, מ?ב??ש??ר ב??נ?יו א?ש??ר י?אכ?ל, מ?ב??ל?י ה?ש??א?יר-לו?, כ??ל–ב??מ?צו?ר, ו?ב?מ?צו?ק, א?ש??ר י?צ?יק ל?ך? א?י?ב?ך?, ב??כ?ל-ש??ע?ר?יך?. נו ה?ר?כ??ה ב?ך? ו?ה?ע?נ?ג??ה, א?ש??ר ל?א-נ?ס??ת?ה כ?ף-ר?ג?ל?ה? ה?צ??ג ע?ל-ה?א?ר?ץ, מ?ה?ת?ע?נ??ג, ו?מ?ר?ך?–ת??ר?ע ע?ינ?ה? ב??א?יש? ח?יק?ה?, ו?ב?ב?נ?ה? ו?ב?ב?ת??ה?. נז ו?ב?ש??ל?י?ת?ה? ה?י?ו?צ?ת מ?ב??ין ר?ג?ל?יה?, ו?ב?ב?נ?יה? א?ש??ר ת??ל?ד, כ??י-ת?אכ?ל?ם ב??ח?ס?ר-כ??ל, ב??ס??ת?ר–ב??מ?צו?ר, ו?ב?מ?צו?ק, א?ש??ר י?צ?יק ל?ך? א?י?ב?ך?, ב??ש??ע?ר?יך?. נח א?ם-ל?א ת?ש??מ?ר ל?ע?ש?ו?ת, א?ת-כ??ל-ד??ב?ר?י ה?ת?ו?ר?ה ה?ז??את, ה?כ??ת?ב?ים, ב??ס??פ?ר ה?ז??ה: ל?י?ר?א?ה א?ת-ה?ש???ם ה?נ??כ?ב??ד ו?ה?נ?ו?ר?א, ה?ז??ה–א?ת, י?הו?ה א?ל?ה?יך?. נט ו?ה?פ?ל?א י?הו?ה א?ת-מ?כ??ת?ך?, ו?א?ת מ?כ?ו?ת ז?ר?ע?ך?: מ?כ?ו?ת ג??ד?ל?ת ו?נ?א?מ?נו?ת, ו?ח?ל?י?ם ר?ע?ים ו?נ?א?מ?נ?ים. ס ו?ה?ש??יב ב??ך?, א?ת כ??ל-מ?ד?ו?ה מ?צ?ר?י?ם, א?ש??ר י?ג?ר?ת??, מ?פ??נ?יה?ם; ו?ד?ב?קו?, ב??ך?. סא ג??ם כ??ל-ח?ל?י, ו?כ?ל-מ?כ??ה, א?ש??ר ל?א כ?תו?ב, ב??ס?פ?ר ה?ת?ו?ר?ה ה?ז??את–י?ע?ל?ם י?הו?ה ע?ל?יך?, ע?ד ה?ש???מ?ד?ך?.

  (ספר דברים פרק כ"ח פסןקים ט"ו – ס"א)

 14. שכל ישר הגיב:

  יותר סימליות.! המעבורת קולמביה עם אילן רמון התרסקה מעל עיירה בטקסס בשם פלסטין.והבן מעל הרי חברון בפלסטין!

 15. לגבריאל הגיב:

  חבריו הטובים של ספירו לא דרשו מעולם להעמיד לדין את האחראים הסינים, האמריקאים, הבריטים או כל אחד אחר בעוון הרג של אזרחים כתוצאה מהפצצה אווירית. המדינה היחידה שדורשים להעמידה לדין על כך היא ישראל. ישראל היא היחידה שמוחרמת והיחידה המושווית ללא הרף לנאצים. ספירו יודע זאת היטב, והוא בהחלט כתובת ראויה להאשמות בצביעות.

  "מדרך הטבע שפעילותם של שוחרי זכויות אדם תהיה בעיקר בארצות שבהן הם חיים"? הצחקת. האם איגודי המסחר בבריטניה התעניינו כקליפת השום בהפרות החמורות של דיני המלחמה, שלא לומר פשעי מלחמה, שביצעה מדינתם? האם לוחמי זכויות האדם האמריקאים דרשו להחרים את אמריקה? בשני המקרים מדובר בהפרות החוק הבינלאומי שלעומתן כל "פשעי" ישראל הם מסע נופש תמים. משום מה רק "לוחמי זכויות" ישראלים נדרשים שוב ושוב לטענה הרעועה והצבועה הזו כדי להצדיק את הצטרפותם לגל השנאה לישראל.

 16. עמית הגיב:

  דברים כדרבנות. ישר כוח גדעון.

 17. ג’ון הגיב:

  לידיעת המגיב דני פישוף: גדעון ספירו צודק, לא במאה אחוזים, במאתיים, בקטע על רונה רמון. אהבת אדם אינה באה לידי ביטוי בהלוויות ובהספדים על חיילים, שאת מותם היה אפשר במקרים רבים למנוע,אלא במאבק נגד מלחמות מיותרות שגובות חיי צעירים. לכן דווקא ספירו מבטא בכתיבתו אהבת אדם משום שהיא מתמקדת במטרה של הצלת חיי הצעירים מהרפתקותיהם של הקברניטים ביבשה (כולל ממשלה) בים ובאוויר.
  אסף רמון גדל בבית שהיה ספוג בפולחן הצבא בכלל וחיל האוויר בפרט. בנסיבות אלו אין פלא שהבן רצה ללכת בעקבות אביו והאם נתנה את ברכתה, תוך ידיעה ברורה שהיא שותפה לסיכון חיי בנה. זהו חלק מהציאות הטרופה והמטורפת בישראל שהורים גאים לשלוח את בניהם למוות.

 18. שמואל הגיב:

  ילנה ביקשה להיות צינית, אבל שלא ברצונה קלעה למצב ההזוי בישראל. אם תלכי למסע בארץ ההתנחלויות, תגלי שרבים שם משווים את יגאל עמיר לאלה שניסו להתנקש בהיטלר, בהבדל אחד, שהמתנקשים בהיטלר נכשלו ויגאל עמיר הצליח. עם השנים הולכים ומתרבים הקולות הרואים בעמיר את משיחם. הם יקראו על שמו לא רק בתי ספר, אם הדבר יהיה בכוחם, אלא כבר היום מעלים אותו על ראש שמחתם בכל שנה בה מציינת ישראל את יום הרצח.

 19. comrade cirrus הגיב:

  אהבתי את הסיום, ההשוואה בין ישראל לגרמניה הנאצית. בניגוד לאדון ספירו שמגלה אופטימיות מסוימת בעקבות המעשה הגרמני, אני דווקא שוקע בביצה העכורה של הפסימיות וזה בעקבות העובדה המצערת המתגלה בפנינו שוב ושוב – אותם אלה המתימרים לייצג את הצדק והאמת ולהיות לוחמים נועזים ללא חת למען השלום אינם אלא אנשי כזבים, שעיסוקם הוא מניפולציה גסה כאותם יצורים עלובים היושבים מסביב לשולחן הממשלה.
  נשאלת השאלה: מה ההבדל בין האדון ספירו שמשווה בין ישראל לגרמניה הנאצית מכוון וזה עוזר לו להרוויח נקודה וירטואלית בשיח לא רלוונטי לבין ליברמן שעושה אותו הדבר בין שוודיה לגרמניה הנאצית? אין הבדל. זה משקר לציבור שלו וגם זה משקר לציבור שלו ושניהם יחד במקום לסייע למסה האנושית המבולבלת שמחפשת אדם שיכול להתבטא בצורה בהירה מבלי לגלוש לדמגוגיה זולה ופופיליזם פאתטי, נשארת יתומה.
  סיבה נוספת מדוע הציבור הרחב נרתע וסולד מהדמגוגיה של מה שמכונה בשם השמאל הסהרורי/קיצוני, זה הזלזול באנטילגנציה של הציבור. אין הרבה אנשים בציבור הישראלי שלא יודעים שישראל טבחה בפלשתינאים במבצע עופרת יצוקה. אנחנו לא באמת צריכים את המשת"פ גולדסון שיספר לנו את זה, ישראל היא מדינה קטנה. אבל היה עוזר אם ועדת חקירה הייתה מספרת לציבור האמריקאי והבריטי מה באמת קורה בעירק ואפסגניסטן. היה עוזר עם היו מספרים לנו מה קרה בגורגיה ומה מתרחש בסין שלא לדבר על אירן והרשימה ארוכה.
  האדון ספירו וחבריו משקרים לציבור הקוראים בלי למצמץ ומציגים בפניו מצג שווא של עולם תרבותי שנחרד לכאורה ממעשי ישראל, אבל מי כמונו יודע איזה באיזה עולם שקרן וצבוע אנו חיים. הרוצחים קוראים לנו רוצחים. חבורה מדושנת של פושעים מקימה לעצמה בית משפט וחורצת דין. ביד מגואלת בדם חפים מפשע אתם מצביעים עלינו. לצערי הרב האופטימיות שלך מעט מוקדמת…
  שנה טובה לכולם.  

 20. ילנה הגיב:

  אני???
  צינית? (נא לקרוא בהטעמה פולנית).

  למגיב שטען כי צינית אנוכי:

  1. קשה לי מאד מאד להבין כיצד איש השמאל העיקבי המחרים את ההתנחלויות ונודר שכף רגלו לא תדרוך שם וגם מגלה בקיאות בנעשה שם.
  זה קצת מוזר, לא?

  2. הדברים נרשמו כתגובה להשוואה הנואלת שעושה ג.ספירו בין ישראל מזה לבין גרמניה הנאצית מזה: הטיעון כולו נשען על רציונל עקום לחלוטין שהרי אם משטר מסויים מזכה מכל אשמה את אלה שהתנקשו באישים פוליטיים של המשטר הקודם הרי שגם יגאל עמיר אמור להיות מזוכה על מעשהו.

  ולאלה התוהים מדוע אין מעמידים לדין את האחראים לג’נוסייד המבוצע בעם הטיבטי מזה למעלה מ50 שנה ומדוע אין מחרימים אונברסיטאות סיניות בגלל שהן תומכות בהמשך שלטון הכיבוש הסיני בטיבט אומר כך:

  ישראל אינה סין,
  סין לא פלשה לטיבט, היא התבקשה על ידי העם הטיבטי להיכנס לשיטחה וידוע הדבר כי הצבא הסיני התקבל על ידי האוכלוסייה הטיבטית בזרועות פתוחות, בשירה ובריקודים ובהשלכת אורז על החיילים.
  מסע הכזב והשקר הטוען כי הסינים ביצעו טרנספר חסר תקדים בטיבט הוא חלק מן התעמולה האנטי סינית המנוהלת על ידי חוגים ריאקציוניים במערב.

  צינית???
  אני???
  (לקרוא בהגיה פולנית)

 21. אהוד הגיב:

  אנשי השמאל שוב ושוב מתחמקים מהאמת המרה, אתם מוקיפם ב"חברים", אשר מבקשים להחרים את ישראל ולא את מדינתם ואלה עוברים על הכלל המומרי הבסיסי ביותר, תדאגו קודם לניקיון החצר שלכם ואז תבואו בטענות לחצר של שכניכם, בכל מקרה הם לא בדיוק השכנים שלנו ואפילו לא חיים באותו אזור מיקוד, בכולם חבויה כוונה נסתרת והיא הרגשת ניקיון עצמי מהפעש שהם ואבותיהם ביצעו בנו בכל השנים שעברו.

 22. סינולוג הגיב:

  ילנה יודעת על סין וטיבט בערך כמו שטיבטי וסיני מצויים יודעים על הסכסוך המזרח תיכוני, בקיצור, לא יודעים.היא אפילו לא קראה את המעט שמתפרסם בויקיפדיה.

  בטיבט לא מתנהל ג’נוסייד נגד הטיבטים. טיבט היא חלק מסין על פי המשפט הבינלאומי, ועמדות כל המשטרים הסינים, קיסרי, לאומני וקומוניסטי מזה מאות בשנים.

  טיבט שוחררה מהאחיזה הפיאודלית של הדלאי לאמה. שעה שהקומוניסטים נכנסו לטיבט 700 אלף מתוך 1.25 מיליון הטיבטים בחבל המסויים הזה (טיבט היא מעבר למה שאנו מכירים כטיבט) היו צמיתים.

  אזרחי טיבט הם אזרחים סינים. הפלסטינים תחת כיבוש ישראלי היו שמחים ליהנות מזכויות אזרחיות שוות ליהודים כמו שהטיבטים נהנים ביחס לשאר העמים שמרכיבים את סין.

  כל טיבטי יכול לנוע על פני סין ולהתישב בבייג’ין, שנחאי או כל עיר אחרת ולהיות בעל רכוש, בניגוד למשל לפלסטינים תחת כיבוש ישראלי.

  סין פיתחה את טיבט, והקימה שם מערכות חינוך, שיכון, תעשייה שבעבר לא היו קיימים. בניגוד לעבר הפיאודלי אין כיום אנאלפבתים בטיבט.

  וזה מעט מן המעט. אפשר לקרוא בכל הגיה.

 23. גבריאל הגיב:

  החבר CIRRUS והחברה ילנה לוקים ביכולת האבחנה שלהם ולכן לדידם, אם בית המשפט העליון משווה בין הרב כהנא (שכינה את הערבים כלבים) לבין הנאצים,זה אותו הדבר כמו שליברמן משווה את הדמוקרטיה השבדית למשטר הנאצי, ולשיטתם אין הבדל בין פוגרום נאצי ביהודים לבין נקמת אנשי הבריגדה היהודית בגרמנים, שהרי בשני המקרים עסקינן בהריגת בני אדם. ולכן הם גם לא מבדילים בין משטר פשיסטי שיזכה את יגאל עמיר לבין משטר דמוקרטי המכבד זכויות אדם שיזכה את סרבני הכיבוש, ומכאן גם שאין הבדל בין הדימיון שספירו מוצא בגזענות הישראלית כלפיי ערבים, עם החקיקה הנלווית, לבין היבטים של גזענות נאצית בשנות ה-30 נגד יהודים — לבין האשמת הנורבגים והשבדים בנאציזם כפי שעשה ליברמן. לפי הצמד ילנה את סירוס הכל מסורס ומעוות ומושלך לעיסה אחת, במטרה הקדושה להגן על 42 שנות כיבוש ודיכוי ישראלים.
  החבר פרבלום כבר אמר בשעתו שאין דין ירייה על פשיסט כדין ירייה על דמוקרט. אבל לך תסביר זאת לאוטמים ולאטומים שאינם מבדילים בין השניים.

 24. לילנה הגיב:

  הסינים לא ביצעו טרנספר לטיבטים. הם פשוט הכניסו לטיבט כמות עצומה של מתנחלים סיניים ממוצא "האן", ומבצעים בטיבטים "ג’נוסייד" תרבותי. מוחקים באופן שיטתי ובכפיה את מאפייני הזהות הטיבטים בכוונה לעשות לטיבטים "סיניזציה" תוך דור שניים.

  בהפוך מהמקרה הישראלי, הדמוגרפיה עובדת לטובת הסינים.

 25. דני פישוף לג’ון הגיב:

  נראה לי מעט חסר רגישות לבקר אלמנה ואם אבלה טריה עוד לפני שנגמרה השבעה.
  אני מניח שאדון ספירו, וגם אדון גו’ן, לא מקורבים למשפחת רמון ועל כן גם לא יודעים איזה דלימות עמדו בפני רונה רמון, האם התנגדה או הסתייגה אך הילד לחץ עליה לחתום לו, האם בכלל אפשר למנוע רצון חופשי של אדם בגלל אירוע טראגי של אביו, האם זה בכלל מוסרי שהפחדים של האם ינחו את מסלול חייו של צעיר בן 18. מה בכלל לנו ולדילמות שלהם, ואיזה מן רשעות צריך בשביל לנצל את זה לטובת עוד טור ממוחזר?(ישראל=רע רע רע)
  אגב, אם אתה מסכים שתעופה הוא לא מקצוע פסול מיסודו (רק בשירות הצבא הישראלי כמובן),אז אסף רמון שנהרג בתאונת אימונים דומה לכל אדם בכל מדינה בעולם העוסק בטיסה, צבאית, מסחרית או מפעיל מטוסי ריסוס שנהרג בתאונת מטוס. אין כאן הרפתקאה בחסות הממשלה, אין כאן מאבק במלחמה מיותרת, יש כאן גורל אכזר שיש העושים בו שימוש ציני.

 26. ג’ון הגיב:

  מה ידע או לא ידע ספירו על רונה רמון, אינו בידיעתי. אבל נראה שהאדון פישוף לא יודע מה קרה עם משפחת רמון מאז אסון החללית קולומביה. היא לא הצטרפה למחסום ווטש, אלא הפכה ל"נכס לאומי" ולחלק ממה שקרוי "משפחת חל האוויר". כולנו ראינו את שמחת המשפחה וגאוות האם במסדר הסיום של קורס הטיס בו השתתף אסף רמון, כמו גם את הנשיקה שפרס העניק לו בחלוקת תעודת החניך המצטיין.

  ספירו לא הגיע לשבעה ודחף את טורו למשפחה, אלא כתב טור דעה שחשוב היה לפרסמו סמוך לאירועים בהם מדובר.ואם כתוצאה מהטור תהיה ולו רק אם אחת שכלה ונחרצה עימה לא לחתום על טופס ההרשאה לקרבי, שהוא בבחינת מתן רישיון לצבא לשלוח אותו אל מותו, והיה זה שכרו.

  האדון פישוף גוזר גזירה שווה בין תאונת האימונים של אסף רמון לבין תאונה של מטוס ריסוס, בבחינת דברים כאלה קורים. ולא היא.
  אין דומה המשל לנמשל.

  אסף רמון נהרג בתאונת אימונים שמטרתה להכשיר אותו למלחמה. באימון המסויים הזה, כפי שפורסם, מוטלים על הגוף מעמסים שהם מעבר לטבעו של גוף האדם, ולא כל אחד יכול לעמוד בהם. או אז הטייס מאבד את הכרתו וצולל להתרסקותו ומותו. הצבא יודע זאת ורואה בכך נפל ססטיסטי, מחיר שיש לשלם בתהליך ההכשרה למלחמה. אסף רמון נכנס לסטטיסטיקה של אלו שלא עמדו במעמס שמנוגד לגוף האדם. לא טייס ריסוס ולא נעליים.

  ספירו הדגיש כי מדובר בטרגדיה משפחתית, אבל הוא לא היחיד שחש צרימה לנוכח פולחן שני הטייסים, האב ובנו, כחלק מפולחן הצבא והמוות שהשתרשו בישראל. "פורנו אבל" כפי שהוא ציטט ממאמר ב"הארץ".

  המצב היום, לפיו הורים שכולים צריכים לחתום לבן על הרשאה לקרבי, הוא בלתי נסבל, והנכון הוא לחוקק חוק האוסר על בן כזה להתגייס ליחידה קרבית.

  דרך אגב, כמי שקורא את ספירו אינני שותף לדעתו של האדון פישוף בדבר הגדרת ישראל "רע רע רע". ספירו מבקר תופעות שליליות בחברה ובממשל הישראלים, והולך בעקבות משה,(ראה ספר דברים לעיל) שאמר לעם: אם תלכו בחוקותיי, תפרחו ותלבלבו, אם לאו, תמחו מעל פני האדמה.
  ספירו יותר מתון ממשה, ואומר להבנתי לעם בערך כך: אם תלכו על פי חוקות זכויות האדם ישראל תשגשג, אם תלכו בדרכי עריצים, סופכם יהיה כסופם של הרודנים.

  שנת שלום וזכויות אדם.

 27. comrade cirrus הגיב:

  גבריאל היקר, לצערי הרב ההבנה שלך את המתרחש בגדה השמאלית וגם בעולם הרחב לוקה מעט בחסר, אבל אל דאגה, אני כאן להסביר ולבהר.
  אז אולי נתחיל בנקודת ההסכמה – ישראל היא מדינה גזענית והמשטר הישראלי הוא משטר אפהרטייד, סבבה.
  נשאלת השאלה האם מדינת ישראל גרועה יותר מהמשטר הנאצי, או דומה לו? נראה לי שלא. אני מרשה לעצמי לומר שגם מרבית אלה שלמדו מעט היסטוריה והם בעלי סוג של כנות אינטלקטואלית יסכימו על זה שאין שום מקום להשוואה.
  וכאן נשאלת עוד שאלה: אם כך מדוע משווים כאן בין ישראל לנאצים ללא הפסקה? התשובה הפשוטה היא שהכותבים כאן הם בסך הכל, עד במה שהדבר ישמע מפתיע, ימנים וציונים קיצונים ותומכים באימפרילזם האמריקאי והאירופי. הם פשוט פועלים בדרך של הפוך על הפוך. הם מטשטשים את העובדות, משחקים בהבדלים, מבלבלים את היוצרות באופן שאמור למנוע מהאדם שקורא ומאזין להם להבין את המתרחש וכך טרוריסט שמתפוצץ בלב שוק הומה אדם הוא לפתע לוחם חופש, ישראל הקטנה והעלובה היא מקור הרוע בעולם שכולו טוב וכשכולם מתעסקים רק בנו, אפשר בנתיים להחזיק מאות אלפי בני אדם במחנות ריכוז באינדונזיה ולהמשיך בכיבוש עירק ולעשות ככל העולה על רוחם.
  עליך להבין ידידי: סיסמת הקרב של הפאשיסט במאה ה 21 היא "שלום וזכויות אדם". אני בכלל לא אתפלא אם האתר הזה ממומן על ידי הסי אי אי או השב"כ.

 28. ההגיון העקום הרגיל הגיב:

  גם אני וגם גלדסטון לא היינו צריכים את דו"ח הועדה כדי לדעת מה יהיה כתוב בו. כתב מינוי הועדה קובע במפורש שסמכותה היא לדון בפשעים נגד האנושות שנעשו ע"י ישראל בשטחים הכבושים במשך המבצע הצבאי שערכה ישראל. אז מה רצית שתהיה המסקנה, שישראל טהורה כשלג והחמאס פןשעי מלחמה? זה בילתי אפשרי משלוש סיבות. האחת כי המנדט היה לדון בפשעי המלחמה של ישראל. השניה כי אחד הקריטריונים לקביעה אם נעשו פשעי מלחמה הוא המידתיות ומרגע שנאסר על הןעדה לדון בשמונה השנים שבהם בצעו הפלשתינים פשעי מלחמה של ירי על אזרחים ממילא המדד החשוב ביותר לא היה קיים. השלישית היא הרכב הועדה. בראש הועדה יהודי ישר כמו ספירו שכבר כמה פעמים לפני המינוי הביע את דעתו שישראל מבצעת פשעי מלחמה. השני הוא שופט בבית המשפט העליון של פקיסטן. בפקיסטן נשים נאנסות כענש על מעשים שעשו גברים ממשפחתם וזה השופט שמאשר מעשים כאלה. זה יחליט אם ישראל עשתה פשעים נגד האנושות. הרי זה כאילו שופט בית המשפט העליון הנאצי היה יושב במשפטי נירנברג ומחליט שמעשי בעלות הברית במלחמה היו פשעי מלחמה.
  על רמון היה ראוי להתאבל ולו רק משום העובדה שהוא היה אדם מוסרי לאין שעור מספירו ומרעיו. צעירים כמו רמון מתעמתים יום יום עם דילמות מוסריות קשות. בד"כ בם פועלים כהלכה ולפעמים הם שוגים כי הם לא אלוהים. לעומת זאת חבריו של ספירו משתמטים מכל צורך לעסוק בדילמות מוסריות אבל יש להם חוצפה לגדף את כל מי שכן מתחבט בכך. לכן המשתמטים אינם סתם לא מוסרים אלא פשוט חלאת אדם. ואחרון חביב – ספירו חושב שיקבל רהביליטציה. תזכור שלורד האו-האו וקוויזלינג לא קיבלו ולא יקבלו ריהביליטציה ואתה וחבריך לא טובים מהם.

 29. דני פישוף הגיב:

  בנה הצליח לעבור קורס שרבים לא עוברים, למה שלא תחוש גאווה? באותה מידה הוא יכל לעבור בהצטיינות קורס משחק או כתיבה יוצרת ופזמונאות, להשיג תעודת בגרות או תואר באוניברסיטה, והיא ככל אם אחרת הייתה גאה. אינני חושב שיש כאן מקום לביקורת על האמא אלא אם כן אתה רשע מרושע.
  אם הממשל והממסד חיבקו אותו שלא לטעמך בגלל הטראגדיה של אביו , או קיי אולי אפשר למתוח על כך ביקורת. אני מבין שאתה תומך בהשתמטות מהצבא באופן כללי, אבל להכניס את האמא האבלה למשוואה זה פשוט אקט קר וחוסר ברגש אנושי.
  בקשר למטוסים, שוב אני מניח שאתה מתנגד אם לא למטוסים ככלל, לפחות למטוסים צבאיים. לדעתך אין זה כלי ראוי למלחמה, לא בישראל, ולא בשאר העולם. אם אתה לא מתנגד (חוץ מבשירות הצבא הישראלי) אז להיות טייס זו עבודה ככל עבודה אחרת שיש מי שצריך לעשות אותה. אמנם "תרומתם לתרבות, לערכי הרוח, לדמוקרטיה ולזכויות האדם" אינה כשל אדון ספירו, אבל לא כולנו מוצלחים כמו האליטות, ולא צריך לזקוף את זה לחובתנו כשמספידים את המת.

 30. אבנר לסינולוג הצבוע הגיב:

  "טיבט היא חלק מסין על פי המשפט הבינלאומי"…
  לא ידעתי, ואודה לך אם תביא מובאות לכך.
  הרי לך ציטוט לגבי עמדת האו"ם: "ההחלטה מ-1961 קובעת כי עקרון ההגדרה העצמית של עמים חלה על הטיבטים". הבנת את זה, ברוך?

  מעניין אם אתה מכיל גם על הפלסטינים את דעותיך האימפריאליסטיות לגבי טיבט , שהרי בשני המקרים סובל הקורבן מכיבוש והתנחלויות בשטחו.
  כל טיעון השחרור מהפיאודליזם הוא צביעות וחצפה. לפי אותו קו חייב המערב לפלוש מיידית לצפון-קוריאה מפני שהעם שם סובל קשות ממנהיגו הדיקטטור, אז קדימה! בוא נשחרר אותם וניתן להם חינוך וביטוח בריאות!

  אזרחי טיבט אינם סינים, הם טיבטים, זה מה שהם רוצים להיות ותעזוב אותם בשקט עם הדגל האדום שלך.

 31. קורא אנגלי הגיב:

  comrade cirrus

  אני כנראה מתקשה להבין אותך (בינתיים):

  מצד אחד נדמה שאתה מזהה את טיבו ומהותו של המשטר בארץ כגזעני – הגורם לסבל רב ומתמשך לעם הפלסטיני (ובכך מסכים עם הכותב) – כאשר ההבדל ממשטר הנאצי הוא עניין כמותי ולא עקרוני שהרי לשניהם אותו המכנה המשותף – הכוחנות והגזענות בבסיס.

  מצד שני אתה מאשים את המחבר בזה שנתן פרסום – ובאופן מתוכנן – לעצם התובנה הזו (שאתה עצמך מחזיק בה!) – מעל גבי האתר הזה ובכך תרם ותורם להסחת דעת העולם מפשעי המערב והסטת דעת הקהל העולמית אל ישראל ופשעיה.

  אבל הרי אתה בעצמך אישרת מעל גבי האתר הזה שהוא למעשה צודק (עובדתית) ובלי לשים לב באישורך זה הרי הוספת ל"תעמולתו" (אשר אולי ממומנת ע"י ה CIA).

  אגב, בכך אתה מזכיר לי את חומסקי (באופן חלקי, ההסבר לכך יבוא מיד):

  חומסקי טען שתנועת המחאה העממית באמריקה שמתאמצת לחשוף את האמת שמאחורי הפיגועים ב 11\9 ומכוונת למעורבותו של הממשל האמריקאי בהם על מנת ליצור צידוק לפתיחה במלחמת עיראק, ושמטילה ספק רב בגרסה הרשמית המסבירה את התמוטטות המגדלים בניו-יורק – לתנועה עממית זו (לטענת חומסקי) חסר ביסוס מדעי-מקצועי לטענותיה ולכן אם היום מן הימים יוודע שתנועה זו מומנה ע"י ה CIA – הוא לא יתפלא … שהרי היא מסיטה את לב הציבור מן הפשעים של אמריקה ברחבי העולם וגורמת לדעת הקהל להסתובב סחור סחור במעגל סביב שאלה שהומצאה ממש לשם מטרה זו. כך שמעתי אותו אומר בערך בראיון שהועלה לרשת.

  אבל חומסקי הרי לא מסכים עם הבסיס העובדתי של אותה תנועת המחאה ולכן אפשר להבינו. ואילו אתה מסכים(!) עם הבסיס העובדתי … אבל טוען שצריך לשתוק ולבלוע את הצפרדע.
  תמוה מאוד.

  אין ספק שיש רשע רב בעולם מסביב.
  אבל מדבריך עולה אבסורד שמשהו שמאלני הרי הוא בעצם משתף פעולה (מדעת או שלא מדעת) עם הימין. והרי אין לזה סוף… אני מניח שבאופן דומה (והפוך) גם כהנא "היה" בעצם שמאלני. שהרי בזכותו קיבל הימין יחסי ציבור מפחידים ושליליים…כאילו כהנא היה נשק הולוגרמי של השמאל, וכל אימתי שהשמאל חפץ היה ביחסי ציבור סידר לכהנא ראיון טלויזיוני רב תפוצה….

  רק רגע…אולי אתה סתם תועמלן ימני המנסה להרגיע את דעתם של אנשים תמימים שבעצם כל העולם הוא גזעני נורא ואיום ולכן מותר לישראל לקחת חלק באותה השיטה כי זהו בסה"כ טיבו של העולם…כלומר אתה מכיר בעובדות כמו ספירו אבל רק שאינך מוצא בהן שום פסול.

  הכל אפשרי. לך תדע…

 32. comrade cirrus הגיב:

  קורא אנגלי.
  אני אנסה לענות ברצינות ולענין.
  אחד הדברים החביבים על הכותבים באתר הוא למתג ולשים תוויות על כל אדם וכל תופעה. ברוב רובם של המקרים המיתוג שמתבצע הוא פשטני, נטול הקשרים ולדעתי משקף בעיקר את הרצון של הכותב להעיד על עצמו כאחד הצדיקים ולצורך כך הוא נזקק לרשעים. ככל שגדול יותר הרצון של הכותב להיות צדיק – כך גם צריך לנפח את הרשע.
  לגבי הקביעה הראשונה שלך – אני עבדתי הרבה עם פגועי נפש ואחד הדברים הראשונים שאתה מגלה הוא שכל התופעות של חולה הנפש הן תופעות שקיימות אצל כולם, גם אצל הבודהא, ההבדל היחיד הוא בכמות. כלומר כל אומות עולם, ללא יוצא מהכלל הן בעלות אותו מכנה משותף כוחני וגזעני. הגזענות והאפרטהייד הישראלי היום נמצאים במגמת עליה, אבל גרמניה הנאצית? מי שמוצא דמיון לא ממש עוזר לפתור את התופעה אלא בדיוק להפך – הוא מוכיח לנו שכל מטרתו היא לפגוע. וכאן אני מגיע לבעיה העיקרית: ההקשרים.
  בהנחה ועם ישראל היה מחליט לפני 60 שנה לעזוב את גלקסיית שביל החלב ולעבור לגלקסיה אחרת לא מיושבת שם בבדידות מזהירה ניתן היה לקיים דיון פנימי ונוקב. אבל אנחנו חיים בכדור הארץ וכל תופעה כאן היא גם בעלת הקשרים ומידתיות.
  כל המושג הזה "פשע מלחמה" הוא מגוחך בעיני והרי כל מלחמה, אפילו הצודקות שבהן, היא פשע. זה ברור שמבצע עופרת יצוקה היה פשע מלחמה. אבל מי שמציג את הפושעים כלוויתנים הוא שקרן ומאחז עיניים כי בסך הכל מדובר בדגי רקק, בו בזמן שהפושעים הגדולים יושבים במושבי הקבע במועצת הביטחון.
  צריך להיות שקרן וצבוע בקנה מידה עוצר נשימה על מנת להתייחס ברצינות "להליך המשפטי" של הועדה. זה פאתטי במיוחד כשזה מגיע מאנשים שעסוקים בוקר וערב בחיפוש ואף מציאה של אשמים בכפירה.
  מדינת ישראל הופכת להיות מדינת אפרטהייד לא מכוון ואנו רואים עצמנו כעליונים אלא מתוך פחד וחולשה. ישראל מסתגרת ומתחמשת מכוון ואנו רואים סביבנו אוקינוסים של דם, שנאה והרבה שקרים וצביעות.
  יושבים כאן חבורה של אנשים שמנסה לצייר תמונת עולם שהיא במקרה הטוב פנטזיה ובמקרה הרע פשע ואחיזת עיניים. לעזה יש גבול משותף עם מצרים, למה הוא סגור? בגלל איזו מזימה ציונית אמריקאית? בולשיט! שקר גס, ובלבול ביצים. הגבול סגור כי המצרים מבינים שבעזה יש משטר פונדמטליסטי קיצוני ומסוכן שמאיים על מצרים.
  זכות השיבה? מי שתומך בזכות השיבה הוא רוצח המונים בפוטנציה וחולה נפש. אין לי גם ספק שהוא היה נחרד וזועק מרה נגד קרבות כלבים, אבל אותו דבר בין שני עמים מסוכסכים? בכיף. הרי כל העולם המתורבת ערב לשלומנו, לא? 
  בקיצור, עובדות יש רק בטלוויזיה. כל זמן שהשמאל ימשיך להיות קיצוני וסהרורי ולהפיץ כזבים חצאי אמיתות מעורבבים בפנטזיות,אין שום סיכוי לשלום ופתרון אמיתי- כאן, שם ובכל מקום.

 33. אמיר הגיב:

  בואו נחזור קצת אחורה.
  כל התתנחלויות הציוניות פונו לגמרי מרצועת עזה.
  ישראל רק רצתה שלא יכנס לשם נשק.
  למה לא החלה שם תנופת בנייה אדירה של גורדי שחקים?
  הקמת אזור פטור ממכס ותיירות על חופי הים היפים?
  היום ללא ההתנחלויות עזה הייתה אמורה לפרוח ולא כך הדבר.
  התושבים בחרו שם את תנועת החמאס שמתעקשת לירות על ישראל עד שלישראל כבר נמאס.
  אם יש לידך נמר שלא טורף אותך-אל תעצבן אותו כי בסוף הוא יפעל.

 34. קורא אנגלי הגיב:

  שוב ל comrade cirrus ,

  1. אמנם לא עבדתי עם פגועי נפש אבל אני חולק על הטיעון הכמותי שלך. האדם הנורמלי אולי לפעמים מתנהג (כ)משוגע אבל אצל המשוגע זה נובע משגעון(!) ואילו אצל הנורמלי אין זה כך. למשל, שאדם שר באמבטיה ההבדל בינו לבין זמר מקצועי אינו הבדל כמותי – כי מה שמניע וגורם להם לשיר הם שני דברים שונים. אבל אם מדברים על 2 משוררים האחד כותב ללא הפסקה והשני פעם בשנה – כאן אפשר אולי לדבר על הבדל כמותי בינהם. כמו כן במקרה שאתלט רץ 100 מטר בעשירית שניה מהר יותר מחברו.
  מי שעוסק בעינויים של 5 שבויים או מענה 100 שבויים – לשניהם קיים אותו מצב נפשי …

  2. אינני מבין למה אתה חותר עם "ההקשרים" שלך. פשע מלחמה הוא מונח משפטי. מונח משפטי מחייב קיום חוק שעל פיו מוגדר אותו הפשע כפשע. שופט מוסמך לקבוע בהתאם לעובדות האם אירוע X הוא בגדר פשע או שלא ועליו לנמק את החלטתו באופן משפטי.

  3. אשר להצגה כליוויתנים – שוב לא ברור עקרונית למה אתה חותר. נניח שאין מדובר בליוויתן – מה כאן הטיעון שלך? שאסור לשפוט פושעים "קטנים"? ספירו מדבר על אירוע זה או אחר אבל היסטוריה ארוכה של אירועים אחרים מצטרפת למסכת מאורגנת של פשע "קטן" שרודף עוד פשע "קטן" וביחד הם מצטברים לפשע לא קטן…

  4. מוברק לא פתח את השער כי לא בא לו. אבל ברור היה שישראל קיבלה אישור ותמיכה מלאים לתקיפה מאמריקה. סביר להניח שלולא מוברק היה פותח את השער היה עושה זאת בניגוד לרצון אמריקה (ורצון ישראל) וכידוע הוא מקבל לא לירה ולא שתיים מאמריקה.

  5. זכות השיבה היא עניין למשא ומתן.
  אבל אין טעם לדבר על זכות השיבה שלישראל אין שום כוונה לחזור לגבולות 67.

  6. אבל העובדה היא שהעם הפלסטיני נושל מארצו ואתה רוצה לטאטא את העובדה הזו מתחת לשטיח.
  להשכיח זאת. אני מבין שאתה רואה בזה פשע "קטן" אבל הפשע "הקטן" הזה הרס את ישראל שהעדיפה להיות גרורה אמריקאית ולהפוך את עצמה לקריקטורה שנואה בכל העולם. זה לא מזיז להנהגה בארץ. כל עוד זורם כסף ונשק מאמריקה הם ממשיכים. השאלה היא רק כמה זמן זה ימשך ומה יהיה בסופו של דבר. בינתיים המדינה מתחרבנת ומנהיגיה מתעשרים – שזה פשע ממש פעוט ממש מיקרוסקופי. לעבוד על עם שלם לסחוב אותו למערבולת של איבה למשך עשרות שנים לאמלל מליוני בני אדם דורות של ילדים שלא ידעו מציאות אחרת – זה פשע זניח בעינך.

  משפט הסיום שלך "..שמאל קיצוני וסהרורי.." מדבר בעד עצמו ואסתפק בזה.

 35. לקורא אנגלי הגיב:

  דווקא התיקון שלך לגבי מובארק ממחיש את האבסורד שבכל הגישה שלך. אתה טוען כי "…המטוסים והטייסים לא היו שלו". וואלה נכון. אני רק מנסה לדמיין כיצד היה מובראק (או כל מנהיג ערבי אחר) מגיב לו היה חוטף מהפלסינים שמינית ממה שאנו חטפנו מהם בשבע השנים האחרונות. כל "עופרת יצוקה" לא היתה אלא טיול של גן ילדים לעומת מה שהוא היה עושה להם. יש לי גם הרגשה קלושה שרגישותו לחוק הבינלאומי ולאמנות בינלאומיות היתה פחותה במידה ניכרת מאד מזו של ישראל, אם להתבטא באנדרסטייטמנט.

  באשר לשופט, המנדט שניתן לועדה ניתן לה מראש לגבי צד אחד בלבד, מה שאומר שכל הנחת היסוד של הקמתה התבססה על כך שרק צד אחד, והוא בלבד, ביצע פשעי מלחמה. אין פלא שכל המדינות שתמכו בהקמת הועדה, ושמכוח החלטתן ניתן לה המנדט, היו מדינות "נאורות" מן הסוג הידוע. בנסיבות אלה עצם הסכמתו של גולדסון לקחת חלק בפארסה הזו, ובכך לתת לה תוקף מוסרי בשל יהדותו ו"ציונותו", היא מעשה בלתי מוסרי. מכאן גם מתעורר ספק אם גולדסטון בכלל יכול היה, גם לו רצה, להגיע למסקנות שונות מאלו שהגיע.

  צר לי לאכזב אותך גם בקשר ל"נישול". העובדה שסבלם של הפליטים נמשך זמן כה רב היא כולה באשמת פטרוניותיהם מדינות ערב, שמסרבות להגיע לכל פתרון ומשמרות את הבעיה, כשהן משאירות את הפלסטינים בכוונה תחילה לחיות במחנות פליטים מוצפי ביוב.

 36. קורא אנגלי ל comrade cirrus הגיב:

  בווודדאאאי שיש הקשרים.
  אם שודד החליט לפרוץ בנק וכך ביצע אז בוודאי שיש הקשר. אולי הוא ומשפחתו רעבים בגלל אבטלה עמוקה ומתמשכת? אולי. אולי הוא לא רוצה לעבוד קשה ורוצה לעשות "מכה" תוך חצי שעה. אולי. אלו הם ההקשרים.

  אם פועלים עניים בחוות חקלאיות העלו באש בתי האיכרים שהעסיקו אותם בטרם פריצת המהפכה התעשייתית באנגליה עם הדרדרות תנאי העסקתם והכנסת מכונות חדישות המחליפות את עבודתם ואם הם נזרקו לרחוב ללא כישורים אחרים וללא יכולת להתפרנס אז זהו ההקשר שמסביר את המהומות שחוללו. ואם הממשלה באותו הזמן התייחסה אליהם ביד קשה אז גם לזה יש הקשר.

  בוודאי שההקשרים קיימים. הם תמיד קיימים.
  מה החכמה כאן? זה מובן מאליו!

  במקרה שלנו ההקשר הוא אולי מה שמכונה הנארטיב. הסיפור. התמונה הגדולה. אינני מתעלם מזה.

  ההקשר כאן הוא שישראל אינה רוצה לוותר על הנדל"ן. והיא מקבלת תמיכה אמריקאית מתוך אינטרסים אמריקאים. מצד שני העם הפלסטיני לא רוצה לוותר על השטחים שלו ואינו מעוניין להיות נשלט תחת מי שלקח את אדמתו. זה העימות וזה ההקשר לעניין הנושא הפלסטיני-ישראלי.
  ישנם גם הקשרים אזוריים רחבים אבל נעזוב את זה כרגע.

  בעימות הזה, שהוא עצמו פשע היסטורי, מתחוללים פשעים יומיומיים של התאכזרויות נגד העם שמתמרד. ואחת לזמן מה (כמה שבועות או חודשים) מתחולל פשע רחב מימדים יותר. הנהגת המדינה ידעה ויודעת לאן זה מוביל אבל בתמיכה אמריקאית זה ממשיך!

  זה הפשע וזה הרשע. ישראל בחרה ובוחרת בדרך זו! מה אתה רוצה שאני אגיד על זה? שזה קיים בכל העולם? שזה ריאליסטי? שאין ברירה?

  יש ברירה! אבל אין רצון!
  תכניס לראש – אין רצון!!

  כי יש מטוס, יש פצצה, יש דולרים, יש גיבוי מדיני מהמעצמה החזקה בעולם זהו! לא צריך יותר! זו הבחירה של ישראל!

  תגיד לי אתה האין זו בחירה נפשעת?

 37. לקורא אנגלי הגיב:

  אתה טורח לנמק בצורה שקולה ועניינית את ההגדרה של פשע מלחמה, ומי מוסמך לקבוע שנעשה פשע מלחמה וכו’. אתה רק מתעלם מהעובדה שבמקרה הנדון אי אפשר לנתק את ממצאי הועדה, ואף את עצם הקמתה, מן ההקשר של אינטרסים פוליטיים. האם אתה מנסה לשכנע אותנו שכל אמירה של ברק, ליברמן, נתניהו, בוש, אובמה וכו, נגועה באינטרסים פוליטיים, אבל ברגע שהדברים אמורים בפלסטינים, בועדות לבדיקת פושעים ישראליים, בהחלטות אנטי ישראליות של האו"ם – פתאום נעלם האינטרס הפוליטי ונשאר רק המוסר האנושי הצרוף והטהור? הרי אתה עצמך לא מאמין בכך, ואם אתה מאמין אז מידת הנאיביות שלך כמעט ואינה מאפשרת שיג ושיח איתך.

  לטענה של קומרד על הגבול המשותף של עזה עם מצרים, אתה משיב: מובארק לא פותח כי לא בא לו. למה מה קרה? החלק הישראלי במצור על עזה הוא פשע מלחמה, פשע נגד האנושות והתעללות אכזרית בחפים מפשע, בעוד החלק המצרי – השווה מבחינה גיאוגרפית ומדינית בדיוק לחלקה של ישראל – זוכה למשיכת כתפיים אדישה? האם אחשוד בכשרים אם אעלה את המחשבה שאילו היתה זו רק מצרים בלבד שמטילה מצור על הפלסטינים, היו כל הנזעקים הפסבדו-מוסריים שותקים כדג ומפקירים את הפלסטינים לנפשם בלי כל נקיפות מצפון (כפי שהפקירו את הטיבטים, למשל)?

  ובאשר לפשע הקטן או הגדול של נישול ערביי א"י, יש טעם מסוים להזכיר שוב כי הפלסטינים הם שפתחו בהתקפה על היישוב היהודי במטרה להשמידו. אבל מה אני מדבר, הרי לפי השקפתך הפלסטינים מאז ומעולם לא היו אחראים לתוצאות מעשיהם.

 38. קורה אנגלי הגיב:

  לזה שהגיב אלי,

  מודה, הניסוח לא היה הכי מוצלח (לגבי מוברק).
  אבל נו באמת, מייד במשפט הבא רמזתי בצורה די עבה שהוא בובה אמריקאית שנקנתה בדולר ירוק.
  בוש קנה אותו כמו שקונים עוף בשוק!
  וכך ב ד י ו ק גם עם ישראל…
  זה הכל עסק. שיקולי תועלת. נפט. כוח. השפעה.
  בסופו של דבר אני חושב שבזה תיארתי את טיבו.
  ולא עשיתי לו שום "הנחה" (מול הצד הישראלי) אבל אי אפשר להתעלם מזה שהמטוסים או הטייסים לא היו שלו… בזה עדיין לא ניקיתי אף אחד.

  אשר לשופט ולמשפט –
  שופט הוא אדם.
  אף אדם אינו יכול לטעון לאובייקטיביות מלאה.
  תמיד יהיה אינטרס (פסיכולוגי, חינוכי וכו’) אבל תפקידו של שופט להתעלות על הפיתויים האלה ולשפוט לפי הבנתו ושיקול דעתו.
  בשביל זה הוא שופט. זה הההתמחות המקצועית שלו. יש לקוות ששופט האומר את דברו הוא עושה זאת בכנות. אבל מה לעשות בעולמינו לפעמים שופטים מקבלים שוחד. ואולי אפילו יותר מאשר לפעמים…הלוואי ויכלתי לשנות זאת.

  אשר לנישול:
  גם אם באמת "הם התחילו" אין זה מאפשר או מצדיק לגרום לעם הפלסטיני את מה שנעשה להם למשך זמן כה רב.

  ההבדל ביננו שאני לא רוצה לקחת חלק במה שלך לא אכפת לבצע ואינני רוצה לשאת בתוצאות של זה.

  אקיצר אתה יודע את האמת כמוני אבל טומן ראשך בחול. זו זכותך.

 39. comrade cirrus הגיב:

  קורא אנגלי, אני מאד מצטער שאתה אינך מבין למה אני חותר עם ההקשרים שלי וזו בדיוק הבעיה אותה אני מנסה, ביאוש מה, לחזור ולהסביר, חזור והסבר.
  אין דבר שהוא נטול הקשר, מי שאיננו מבין את ההקשרים, לא מבין את הדבר עצמו. ראית עולם נטולת הקשרים, היא ראיה צרה, דוגמתית, ובסופו של דבר פאשיסטית וסכנה מידית וחמורה לשלום האנושות.
  מי שמתעלם מההקשרים של הועדה הוא או בור או מאחז עיניים. מכוון ולא ניתן לכנות את הכותבים באתר כבורים, נהפוך הוא, לכן לא נותר לי אלה להגיע למסקנה העצובה שהם מאחזי עיניים.
  לטעון, תוך גילגול עיניים מתחסד שקיים מינוח משפטי ואפילו שופט ולהתעלם מכך שהכל קרקס פוליטי, זה בדיוק מסוג הצביעות עוצרת הנשימה השכיח כאן. זה על הגבול הפאתטי, יורקים אש וגופרית בכל הזדמנות על כל מערכת ושיטה ואז לפתע במילמול כמעט דתי, עיוורים מלראות וחרשים מלשמוע. מגוחך.
  השמאל הראליסטי, מבין שאנחנו XXX אבל גם מבין שזה נמצא בכל מקום. ראליזם זה להבין שבמצב הנוכחי קיומה של מדינת ישראל במצבה הנוכחי הוא סכנה חמורה לעם ישראל. רמת השנאה הקיימת כלפינו בקרב האומה הערבית היא בעוצמה המוכרת לנו מלפני 60 שנה. מכוון ולא ניתן לחיות לנצח על החרב, ההצעה של השמאל הראיליסטי היא זכות השיבה בתמורה לזכות העזיבה.
  ישראלים החפצים בכך, יוכלו לעזוב לכל מקום בעולם שבו יחפצו לחיות, ארה"ב, אירופה, ניו זילנד. נקבל סיוע ומענקי ישוב מחדש. תשאר מובלעת ישראלית בתחומי גוש דן, חמושה במיטב הנשק הגרעיני והפלשתינאים יקבלו את כל השאר.
  זו ראיה ראליסטית ושקולה, בעלת אופק אסטרטגי אל מעבר למאה.

 40. אופס קורה קורא ברח לי הגיב:

  השגיאות האלה כנראה בלתי נמנעות.

 41. קורא ישראלי לקורא פלסטיני הגיב:

  אין בעיה, תחכו אלפיים שנה, ואז נראה מאיזה חומר אתם עשויים.

  גם לנו יש סבלנות.

 42. דן לקורא פלסטיני הגיב:

  תודה לך על ההבהרה האחרונה.

  מכיוון ששיבת הפליטים הפלסטינים לשטחי ארץ ישראל משמעותה סוף היישות הציונית –
  אתה בעצם מכריז על המאבק הנ"ל כמאבק קיומי.

  אי לכך אתה לא יכול לצפות מהציונים (ואני ביניהם) לעבור על כך לסדר היום.
  אתה מודה בפה מלא שמטרת הפלסטינים היא חיסול מדינת ישראל כמדינה יהודית וחיסול ערים ויישובים יהודים בישראל (אחרת איפה בדיוק ישתכנו אותם פליטים-חוזרים?).

  מעכשיו אתה מתבקש לא להתלונן על פעולות ישראל בשטחים והתייחסות ישראל אל הפלסטינים כאויב, נדרש ממך לקבל את כל זה בהבנה.

  אי אפשר לאחוז את החבל משני קצותיו.

 43. קורא צרפתי הגיב:

  אפשר לשבת ולטחון את העוול שנעשה לפלסטינים עד שיצא עשן לבן אבל אני מניח שלכלל הסכמה הצדדים החלוקים זה עם זה לא יגיעו להבנה.

  טיעון ה עוול אינו רלוונטי לעניין שהרי גם אם יוצאים מנקודת ההנחה שב 48 בוצע טרנספר בפלסטינים עדיין נשאלת השאלה מדוע עמים אחרים אינם מעלים תביעה דומה לזו של הפלסטינים?
  מדוע בעיית הפליטים הפלסטינים נותרה בעיית הפליטים היחידה שלא נמצא לה פתרון?

  בשנות ה40 של המאה הקודמת בוצעו עוולות בקנה מידה עצום כשאוכלוסיות ילידות גורשו ממקום מושבן כתוצאה ממלחמות:

  גרמנים גורשו משטחי ברית המועצות ומשטחי צ’כוסלובקיה ופולין עם התקדמות הצבא הסובייטי.

  הודים גורשו מפקיסטן הודו והינדים עשו את הדרך ההפובה ובשני המקרים הטרנספר לווה במעשי טבח איומים שאלה ביצעו באלה.

  בתחילת שנות התשעים גורשו המוני פלסטינים ממדינות המפרץ בעיקבות תמיכתם בסדאם חוסיין בעת שפלש לכווית. האומדנים נעים בין 200 ל 250 אלף.

  לא אלאה אותך במקרים רבים אחרים שהתרחשו במאה הקודמת ובזו הנוכחי.
  עיניך הרואות שהפלסטינים אינם היחידים שנגרם להם עוול, אבל הם היחידים שלא השלימו עם כך.

  אי ההשלמה הזו המיטה עליהם אסונות נוראים לאורך כל שנות הסיכסוך: שליטי המדינות בהן הם ישבו התייחסו אליהם באכזריות נוראה (ראה הטבח שביצע בהם המלך חוסיין ב1970 וזו רק דוגמא אחת)
  האוכלוסיה המקומית אינה חפצה בהם, בסוריה, במצרים, בירדן ובמדינות ערביות נוספות מתייחסים לפלסטינים כאל מצורעים שלא להזכיר את מחנות הפליטים שאיש לא נקף אצבע ב 60 השנה שחלפו לשקמם או לשפר את תנאי החיים של הגרים בהם.

  הפלסטינים עצמם, יותר משהם שונאים את היישות הציונית הם מתעבים את שליטי העולם הערבי. בליבם פנימה הם יודעים היטב שכל אותה הרפתקה צבאית אותה הובילה ההנהגה הריאקציונית של העולם הערבי ב 48 המיטה עליהם אסון נורא שספק עם אי פעם יתאוששו ממנו.

  הם גם יודעים עוד דבר: אותה הרפתקה צבאית כושלת לא נועדה להציל את הפלסטינים מהציונים אלא מטרתה הייתה לחלק את השלל ביניהם ולעזאזל הפלסטינים.

  כל אותה פאסאדה של "דאגה לפלסטינים אינה אלא דחליל המדקלם קלישאות כבר 60 שנה -לאיש לא איכפת מהם והכל משליכים את הבעיה לפיתחה של ישראל מן הסיבה הפשוטה שאילמלא הופנה הזעם הפלסטיני אל עבר ישראל היה זה מופנה לשליטי ארצות ערב.

 44. לקורא צפרתי מקורא אנגלי הגיב:

  כן אפשר להסתכל על זה ככה.

  הפלסטינים בחרו ובוחרים שלא להשלים עם הפשע.
  (לו המצב היה הפוך, אתה היית בוחר להשלים?)
  ובתגובה לזה ישראל בוחרת להמשיך להתעלל בהם בשיטות שונות – (על חלקן הוגשו תביעות).
  ההתעללות אינה רק פיזית.
  ההתעללות היא ברובה מריחת המצב לאורך עשרות שנים – עינוי קולקטיבי איטי. אילו הן צלקות שגם אם מחר בבוקר יהיה שלום קבע מלא – הן לא יתרפאו לחלוטין אפילו לא בעוד 100 שנה ויותר. זה המחיר אבל לא המחיר השלם…

  כי עינוי עובר גם על העם המענה.
  הנשלט סובל כנשלט – והשולט סובל כשולט…
  השולט מרוב שליטה מאבד את שפיותו ומשתגע.
  זה הטירוף שגולדה מאיר הכריזה עליו:
  אנחנו סולחים לפלסטינים שהרגו בנו – אבל לא סולחים שאילצו אותנו להרוג בהם – זה משפט מטורף! אותו התסכול האינסופי והיאוש שקיים היום – התבטא במלוא עוצמתו כבר אז במשפט המטורלל ההוא. אבל אז המשפט הזה לא נתפס כשגעוני אלא כזריקת אטרופין מוראלית שהזרקנו לעצמינו. סם טשטוש.

  כשמגישים תביעה העסק עובר לרמה המשפטית.
  הגלגל המשפטי מתחיל לעשות את שלו. ואי אפשר לדעת היכן זה יגמר לכן מבחינת ישראל הרשמית עדיף היה שזה לא יתחיל! זו כנראה המכה האמיתית של גולדסטון – כאן נסדק הסכר.

  אגב, גם בהתנחלויות אולי ראוי לטפל משפטית.

  אבל ביננו מי שצריך "לתבוע" את ישראל יותר מהפלסטינים(!) הם…הישראלים עצמם.

  שהילד על כתפי אביו צעק "המלך עירום" הוא לא צעק את זה כדי לקבל פרס. הוא צעק את מה שעיניו ראו – זה פשוט נפלט לו מהפה כמו שזה.

  -המלך לא רק ערום, הוא גם מטורף.

  ומה תענו?
  כמובן הסיפור הרגיל:
  הם התחילו, הם אשמים, ככה זה בכל העולם, אין ברירה. הוא שאמרתי….טירוף!

 45. קורא פלסטיני לקורא הצרפתי הגיב:

  כל שאתה אומר אמת לאמיתה. מדינות ערב לא רוצת בפלסטינים. שכחת רק נתון אחד,והוא, הרצון של הפלסטינים לחזור למולדתם ממנה גורשו.
  ויש לה ממי ללמוד. אם היהודים לא שכחו את מולדתם אלפיים שנים, מדוע אתה מצפה שהפליטים הפלסטינים ישכחו את מולדתם אחרי 60 שנים? סבלנות, זה שם המשחק, ואותה יש לפלסטינים למכביר, עד שהחזרה תמומש.

 46. יעקב בן דוד הגיב:

  במאמר של פרופ’ זאב שטרנהל ב"הארץ" הוא קובל על כך ש"ישראל רוצה לנצח במלחמה, אבל לא מוכנה לשלם את המחיר". נימה דומה משתרבבת בויכוח כאן. מעניין אם פרופ’ שטרנהאל היה מוכן לשלם את המחיר באופן אישי, כדי למנוע הרג של פלסטיני "חף מפשע" שביתו משמש לירי רקטות על חפים מפשע בישראל.

  ההתבטאויות בנוסח "לא מוכנים לשלם את המחיר" הן אבסורדיות ומרושעות. כל מדינה רוצה לנצח במינימום אבידות, ותעשה הכל כדי להגיע לכך. שני היוצאים מן הכלל היחידים בהיסטוריה האנושית שבהם מדינה, בצורה אנומלית, היתה מוכנה לשלם בחיי חייליה ולהסתכן באי-ניצחון או בניצחון חלקי כדי לשמור על חיי אזרחי האויב, נעשו דווקא בידי ישראל – במבצע בג’נין ובמלחמת לבנון השניה. אז ב"עופרת יצוקה" ישראל חזרה להיות מדינה נורמלית כמו כל מדינה אחרת, שרוצה, לא ייאמן, לנצח עם מינימום אבידות. פרופ’ שטרנהל מוזמן לבדוק עפ"י תקדימים היסטוריים באלו אמצעים היו עושות זאת מדינות אחרות.

  הפרופסור המכובד לא מעלה כמובן שאלה דומה ביחס לפלסטינים. החמאס מנהל מלחמה על גבם של אזרחי עזה, מסתתר מאחורי ילדים ונשים והופך את עזה לבונקר אחד גדול, כל זאת במטרה להביא למה שהוא רואה כניצחון על ישראל. מדוע לא מפנה פרופ’ שטרנהל את שאלתו אל הפלסטינים, המצפים שישראל תקריב את חייליה כדי לשמור באדיקות על כללי האמנות הבינלאומיות, שהם עצמם, הפלסטינים, משתינים עליהם בקשת רחבה, ועוד מהמקפצה? הפלסטינים הם שרוצים לנצח – כלומר להגן על עצמם תוך שימוש באזרחיהם כמגן אנושי – בלי לשלם את המחיר.

  יעזבו אותנו פרופ’ שטרנהל ודומיו הצבועים. מוסר כפול הוא אנטי מוסר ורוע בצורתו המזוקקת ביותר. אני מחזיק יותר מאחמדיניג’אד הפרימיטיבי מאשר משטרנהל ה"מלומד". הליצן מטהרן לפחות לא מסתתר מאחורי מוסר מזויף.

 47. יעקב בן דוד הגיב:

  עוד משהו.

  על האבסורד של החוק הבינלאומי במלחמות הטרור המודרניות:

  נתאר לעצמנו חייל שיושב בעמדה על הגבול. המסכן הוכרח להתגייס בצוו ממשלתי, אין לו מושג מה הוא עושה שם, מימיו לא פגע לרעה בזבוב, וכל מה שמעניין אותו זה לחזור הביתה בשלום.
  אותו החוק הבינלאומי מתיר להרוג בעת מלחמה, משום שהוא לובש מדים.

  לעומת זאת אדם שמבצע פשעי מלחמה, הורג בכוונה תחילה אזרחים חפים מפשע, עושה זאת במסווה אזרחי ומסתתר מאחורי ילדים ונשים – אותו אסור להרוג. מדוע? בדיוק בגלל העובדה שהוא פושע מלחמה שהורג אזרחים חפים מפשע במסווה של אזרח ומסתתר מאחורי נשים וילדים.

  זה למה צריך לשנות את החוק הבינלאומי ולהתאים אותו למלחמה בטרוריסטים.

 48. על ההגנה העצמית הגיב:

  אני פוליטיקה לא מבינה הרבה, אני משאירה את זה לכם,
  בהגנה עצמית, קצת יותר. אז הנה סיפור של אחד מעמיתי שממחיש את הבעייתיות והנזילות בביטוי הזה:

  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים