הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בספטמבר, 2009 5 תגובות

ועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית בישראל הכריזה על שביתה כללית שתתקיים ב-1 לאוקטובר. הוועדה הדגישה כי השביתה תכלול את כל המוסדות, הפקידים והעובדים הערבים והיא מייחלת שהשביתה הזו תזכה בתמיכתם של כוחות דמוקרטיים יהודיים.


השביתה, שעליה החליטה ועדת המעקב, היא תגובה על חוק הנכבה, על הכוונה לחייב את שירת ההמנון בבתי הספר לרבות הערביים, על הכוונה לשנות את שמות היישובים הערביים, על הפרטת הקרקעות, על הרס הבתים ועל בניית יישובים ליהודים בלבד בגליל ובמשולש על חשבון אדמותיהם של הערבים, על האפליה נגד הרשויות המקומיות הערביות ועל מכלול הפירושים, שמהווים מצע מפורט עבור הממשלה, להבנת המושג "מדינה יהודית", שבה יהיו לערבים זכויות על תנאי במולדת ומנגד שום זכויות על המולדת.

ואולם השביתה לא נועדה למחות רק נגד התוכניות הללו, מסוכנות ככל שתהיינה. האזרחים הערבים חשים על בשרם ועל בסיס יומיומי את אובדן הלגיטימיות שלהם ואת הדרתם. הם נזכרים כיצד כל חברי הכנסת יצאו בהפגנתיות ממליאת הכנסת בזמן שכהנא היה עולה על דוכן הנאומים בראשית שנות ה-80′ ורואים כעת כיצד הכהניזם הפך לחלק מהמיינסטרים. לא רק בגלל שמפלגתו של ליברמן קיבלה 15 מנדטים "הודות" לקמפיין שכל כולו הסתה פרועה נגד הערבים אלא גם בגלל שראש הממשלה בכבודו ובעצמו אמר בכנס הרצלייה שהסכנה האמיתית האורבת למדינת ישראל אינה הפלסטינים בגדה ובעזה אלא הפלסטינים שבתוך ישראל. יו"ר האופוזיציה לבני לא טמנה אף היא ידה בצלחת כשאמרה כי "הערבים יכולים לממש את זכויותיהם הלאומיות אך ורק בגדה וברצועה". הגדיל לעשות ראש השב"כ דיסקין שאמר כי "השב"כ יסכל כל ניסיון לשנות את אופי המדינה, גם אם הוא נעשה בדרכים דמוקרטיות". האזרחים הערבים שומעים את ההצהרות הללו של בכירי הממסד ולכן תחושת הניכור הולכת וגוברת בקרבם מדי יום ביומו.


לא בכדי בחרה ועדת המעקב בתאריך ה-1 לאוקטובר כדי לקיים את השביתה הכללית, שכן בתאריך זה הערבים מציינים את הדיכוי והגזענות שהגיעו לשיאם באירועי אוקטובר 2000. ועדת החקירה שהוקמה בעקבות אירועי אוקטובר, ועדת אור, היא זו שקבעה רשמית לאחר הרצח של 13 צעירים ערבים במהלך האירועים כי "המשטרה מתייחסת לערבים כאל אויבים ולא כאל אזרחים" ולמרות זאת מח"ש סגרה את כל התיקים ולא העמידה איש לדין. האזרחים הערבים הגיבו בצעד אזרחי ודמוקרטי למהדרין כשאספו רבע מיליון חתימות מקרב הציבור הערבי, המהווה כמחצית מהאזרחים הערבים הבוגרים, והעצומה הפכה לעצומה הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל. נציגי הציבור הערבי הגישו את העצומה לראש הממשלה דאז אולמרט לפני שנה בדיוק ועד עתה לא קיבלו אותם רבע מיליון כל מענה באשר לדרישה הלגיטימית של חותמי העצומה להקים ועדת חקירה ניטראלית בעניין המעורבים ברצח הצעירים הערבים.


לכן, לשביתה יש מסר ברור: די להסתה ודי לגזענות. האזרחים הערבים הגיעו לארץ הזו בדרך הלגיטימית ביותר: מבטן אמם והם נחושים להמשיך ולאחוז באזרחותם והם לא ינוחו ולא ישקטו עד שיזכו לחיות בכבוד ולממש את מלוא זכויותיהם הלגיטימיות.


האזרחים הערבים מצפים לתמיכה מצד היהודים הדמוקרטים, הן בשביתה והן במאבקם הצודק.


הכותב הוא מזכ"ל תנועת חד"ש ופובליציסט.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. בורמוליקו הגיב:

  צודק בעל המאמר: האזרחים הערבים הגיעו הנה בדרך הלגיטימית ביותר כמות שהיגיעו הנה היהודים במהלך המאה ה 19 ובמהלך המאה ה 20.
  שתי האוכלוסיות מורכבות ברובן ממהגרים ועל כן הטיעון אותו מנסה התעמולה הפלסטינית לשווק, בדבר היות הפלסטינים "אוכלוסיה ילידית" בניגוד ליהודים, שהם כביכול קולוניאליסטים שזה מקרוב באו, אינו מחזיק מים.

  הגיע הזמן שהפלסטינים מכל הסוגים -אלה שבתחומי מדינת ישראל, אלה שבתחומי הרשות הפלסטיני, ואלה המתגוררים בארצות אחרות – יחדלו מהאשמת האחר, יפסיקו עם הרחמיים העצמיים, ויגמרו אחת ולתמיד עם חיפוש אשמים למצבם העגום.

 2. רמי יובל הגיב:

  כיהודי דמוקרט אני תומך בשביתה של האזרחים הערבים בכל לבי. אכן הערבים לא נקלעו למדינה הזו אלא הם בניה הטבעיים ביותר. אני נזכר ברשימה של גדעון לוי אודות פלסטיני בן נעלין שכאשר שמע חייל בור אומר לו שזו אינה אדמתו הוא בזעמו שם בפיו ואכל רגבי אדמה. הפשיזם עבר אבל יבוא יומו ובמהרה נפול יפול מול הצומוד הפלסטיני הגאה.

 3. אחמד פילגר / כל התומך הגיב:

  כל התומך או תומכת בשביתה של האוכלוסייה הערבית נגד האפליה, מוזמן או מוזמנת לחתום על העצומה המקוונת:
  — קישור —

 4. שאלה למר עודה הגיב:

  אדוני מבקש שנבין את תחושת האזרחים הערבים לנוכח המסרים שהם מקבלים מהמדינה.

  מעניין לדעת אם הוא בעצמו מבין את תחושת האזרחים היהודים לנוכח המסרים שהם מקבלים מנציגי הציבור הערבי – אלו הנבחרים ואלו מטעם עצמם (ארגונים ויחידים שמינו את עצמם לדוברי הציבור)

  אין ספק שמילים מציתות אש, אבל בדברך כה יפה על "הסתה", ניסית לבחון את הדבשת הזו בדיוק שצמחה לה, ראה זה פלא, על גבך שלך?

  מה עם קצת אינטרוספקציה? לרטוריקה של נציגי הציבור הערבי אין שום תרומה למצב הנוכחי?

  It takes two to Tango…

 5. בן צבי הגיב:

  העצומה בקישור של אחמד פילגר הישיגה כ 5% בלבד מתוך 10000 החתימות שהתימרה להשיג.
  פחות ממחציתם ערבים .
  טול קורה מבין עיניך איימן עודה- אתה כנראה לא ממש מיצג את הציבור הערבי בלשון המעטה .
  השביתה אותה יזמתם אינה תגובה אלא המשך הפעילות של ועדת המעקב להכניס טריז בין תושבי ישראל הערבים ובין המדינה. ידוע מה אתם עושים למשפחות שבהן מבקש צעיר להתנדב לשרות לאומי, החרמות , האיומים והכל כדי לא להכיר במדינה .
  מוזר שבחרתם לערוך שביתה בערבה סכנין דיר חנא , אולי יפליא אותך לדעת שבאזור זה יש ריכוז מרצדסים הגדול בארץ ( הלא גנובות ).
  זה אומר מה חושבים עליכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים