הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 בספטמבר, 2009 28 תגובות

באחד מטוריי הקודמים הזכרתי את הראיון שערכתי בפברואר 1992 עם פרופסור ישעיהו ליבוביץ. שאלתי אותו מה הוא חושב על הרבי מלובביטש, ראש חסידות חב"ד, המוצג כמלך המשיח? על כך הוא ענה: "אני עדיין מתבלט וטרם החלטתי: האם הוא פסיכופט או נוכל?". הגדרה זו יפה גם לנשיא איראן, מחמוד אחמדינג’אד, בכל הקשור לנושא השואה. כל אימת שהוא חוזר ומעלה סימני שאלה באשר להתרחשותה של השואה, אני תוהה, האם הוא פסיכופט או נוכל? אני משער כי בסביבה הקרובה של נשיא איראן יש בוודאי מישהו שאומר לו, "מחמוד, עזוב את הנושא, זה לא משרת אותנו", וגם במערכת הבחירות באיראן אמרו יריביו, שהעיסוק האובססיבי הזה בשואה גורם נזק לאיראן, אבל הנשיא לא מרפה, ובדחף אולי בלתי נשלט, הוא חוזר ומעלה סימני שאלה על אירוע היסטורי שהוא מהממוסמכים שידעה ההיסטוריה האנושית. על פי מצב הדברים הנראה לעין, אין מנוס ממסקנה שיש לנו עניין עם פסיכופט או נוכל.

אלא אם כן, יש דברים נסתרים מהעין. יתכן ובפגישות סגורות עם יועציו אומר הנשיא, "מה, אתם חושבים שאני לא יודע שהייתה שואה? בוודאי שאני יודע, אבל זו דרך מצוינת לעצבן את ישראל ותומכיה, יהודים ולא יהודים, וחוץ מזה שקר שחוזרים עליו שוב ושוב מתחיל להיקלט, בתחילה שוליים, ולאט לאט זה זולג למרכז. ונתניהו רק עוזר לנו בכך".


ואכן, לראות את נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם מנפנף בתכנית הבנייה של מחנה ההשמדה אושוויץ ושואל, "זה שקר?" היה פתטי, ובכך רק הגביר את סינדרום ההכחשה, בבחינת, אם זה כל כך ברור, למה הוא צריך להוכיח?


מכר, שאוהב תיאוריות קונספירטיביות, העלה את הסברה שיש בכלל הסכם סודי בין נשיא איראן לבין נתניהו, לפיו האחד יכחיש את השואה כדי שהשני יוכל להעלותו בכל נאום, שהרי אין כמו אהבתם של מנהיגי ישראל לנפנף בשואה בכל הזדמנות ולגייסה להצדקת מדיניותם המלחמתית והגזענית.


דווקא שני מנהיגים ערבים הביעו בהקשר זה עמדות נבונות. נשיא לוב, מועמר קדאפי, שבעיתונות הישראלית הציגו את נאומו באו"ם כמופע ליצנות, אמר כמה דברי טעם, כמו למשל כשהתריס כלפיי העולם הנוצרי: כשאתם רצחתם ושרפתם יהודים אנחנו, בעולם הערבי הגנו עליהם. וד"ר מוסטפה ברגותי, חבר הפרלמנט הפלסטיני, אמר כי נתניהו מחלל את זכר השואה באמצעות המשך מדיניות הכיבוש והאפרטהייד.


המונח שואה הפך לסימן היכר של רצח העם היהודי במלחמת העולם השנייה, ונספג גם בשפות אחרות. אין ספק, היא ייחודית, אבל לא יחידה. המלה שואה, במובנה המילולי העברי, "חורבן, הרס, כיליון, קטסטרופה, אסון קשה" (מילון אבן שושן, הוצאת קריית ספר 1979) היתה והינה גם מנת חלקם של עמים אחרים, לאורך ההיסטוריה. אנחנו מתגאים בספר התנ"ך, תרומת העם היהודי לתרבות העולם אבל הוא כולל גם את פרקי השמדת עמים בספר יהושע, ואין לדעת מה הייתה מידת ההשראה של ספר זה למעשי טבח נוראים.


יקצר המצע מלמנות את כל השואות, במובן של הרס וחורבן. רק המאה ה-20 הביאה עלינו שואות לרוב, מלבד שואת העם היהודי: שואת העם בקמבודיה, בדרפור, בקונגו, שואת הארמנים במלחמת העולם הראשונה, הנכבה הפלסטינית, שואת רואנדה, שואת הצוענים, אסתפק בכך.


כאשר מדובר בהכחשת אסונות של עמים אחרים, שמה של ישראל לא נפקד. ישראל מתכחשת לשואת העם הארמני, והכל למען חופן דולרים בדמות שיפוצי טנקים ומטוסים של הצבא הטורקי בתעשייה הצבאית הישראלית. ישראל תרגמה את הכחשת השואה הארמנית לכך וכך מיליוני דולרים והקריבה את הארמנים על מזבח האינטרסים הפוליטיים ביחסים עם טורקיה.


ישראל מתכחשת לאסון העם הפלסטיני, ולא מכירה באחריותה, גם לא החלקית. בנאומו של נתניהו באו"ם, היו מי שחיפשו בקדחתנות את המלה כיבוש, והיא לא הופיעה. ישראל מתכחשת להיותה מדינה כובשת המשליטה טרור על עם אחר. אזכור הנכבה ביום העצמאות של ישראל נתון לענישה על פי החוק הישראלי. החל מהשנה הבאה אסור לאזרחי ישראל הפלסטינים להביע בפומבי עצב ביום העצמאות, שהוא יום אסונם, אם הם רוצים להימנע מצעדי תגמול של השלטון הישראלי.


השואות הגדולות מורכבות משואות קטנות יותר של המוני משפחות. את זה אנחנו יודעים היטב מהמבצע של מוסד יד ושם "לכל אדם יש שם". ביום הזיכרון לשואה קוראים הניצולים בטקסי זיכרון את שמות יקיריהם שנספו בשואה. כך נכון לעשות.


נזכרתי בכך כאשר קראתי את הידיעה של עמירה הס ("הארץ", גיליון יום כיפור 27.9.2009) על גורלה של משפחת סמוני, ש-29 מבניה נהרגו במלחמת עזה האחרונה. 21 מהם נהרגו לאחר שרוכזו על ידי צבא הפלישה הישראלי במבנה אחד. בין ההרוגים ילדים מגיל 14 ועד חצי שנה, אמא וארבעת בניה, (נותרו בחיים בעלה ובתה), זוג הורים ושני בניהם (נותרה בחיים הבת) וזוג הורים ושתיים מבנותיהם. לאחר מעשי ההרג כתבו החיילים כתובות נאצה על הקירות ביניהן "ערבים צריכים למות" (ARABS NEED TO DIE).


שואה קטנה של משפחה אחת.


שיחה בבית קפה ישראלי


שעה שישבתי בבית קפה, קורא בעיתון ומתענג על קפוצ’ינו, קלטו אוזניי שיחה של שניים משולחן שכן, שדיברו בקול מספיק רם שהגיע גם לשולחני.


אמר האחד: אני לא מבין את הממשלה הדבילית הזו. יוצאים למלחמה בעזה, הורגים בסך הכל 1400, חלקיק קטן ממיליון וחצי ערבושים, תאמין לי, נהגו שם ברחמנות, ומאשימים אותנו בפשעי מלחמה. היה ברור מראש שמה שלא נעשה, בעולם יטפסו עלינו כל הצבועים. אז אם כבר פשעי מלחמה, למה לא לעשות זאת בגדול? היה צריך להפציץ את עזה הפצצות שטיח, להרוס אותה עד היסוד, לא להשאיר שם בית אחד על כנו, וכך לחסל את קן הצרעות הזה. לא צריך לבנות תנורים, אנחנו לא גרמנים. לפלסטינים בעזה אין לאן לברוח. הים מצד אחד הגבול המצרי מצד שני, המצרים צריכים אותם כמו קוץ בתחת, ואנחנו מצד שלישי. הפצצות שטיח היו מחסלות את כולם. אחר כך נכנסים עם כמה D9, חופרים בורות וקוברים את ההרוגים, נכון קצת לא נעים, אבל מתגברים. על הקברים שותלים דשא, בונים אצטדיון כדורגל וסגרנו עניין. המצרים מבסוטים שפתרנו להם בעיה, אנחנו בוודאי. מפנים את כל החורבות כמו שהאמריקאים עשו עם מגדלי התאומים, ובונים את עזה מחדש כעיר נמל מודרנית, ומחזירים בטקס חגיגי את גוש קטיף. עכשיו זה הזמן לעשות זאת, יש חלון הזדמנויות שאולי לא יחזור. כל העולם שונא ערבים ומוסלמים, ויבלע את העניין בלי בעיה, אולי איזו הבעת צער בשביל הפרוטוקול וזהו. אף אחד לא יעיז להתעסק איתנו ברצינות, כי כולם יודעים שיש לנו פצצות אטום שיכולות לחסל את כל העולם.


תחשוב מה זה בסך הכל, קיבייה בקנה מידה קצת יותר גדול. הערבים בגדה יראו מה עשינו בעזה, והם יברחו לירדן במנוסת בהלה להציל את חייהם. לא צריך רכבות ולא אוטובוסים. נשארנו עם ערביי ישראל. עם קצת דמיון ותעוזה נתפטר גם מהם, ויש לנו מדינה יהודית ודמוקרטית.


עונה לו חברו: תגיד, אתה חושב שבממשלה ובצבא יושבים מטומטמים? אני מודיע לך שיש תכניות מגירה למימוש התסריט שלך, ומחכים רק לרגע המתאים.


עצות נבונות של יועץ לשעבר


פרופסור זביגינייב בז’ז’ינסקי, שהיה היועץ לביטחון לאומי של הנשיא ג’ימי קרטר, ונמנה עם יועציו של אובמה במסע הבחירות שלו, אמר בראיון לעיתון האמריקאי "דיילי ביסט" כי אסור להרשות לישראל להפציץ את אתרי הגרעין באיראן. כדי להגיע לאיראן חייבים מטוסי חיל האוויר לעבור בשמי עיראק, ועל הנשיא אובמה להבהיר לישראל כי צבא ארה"ב לא יהסס להפיל את המטוסים הישראלים בדרכם לאיראן.


הרפתקנות ישראלית בנושא האיראני עלולה להכניס את האזור לתוהו ובוהו, עד כדי עימות גרעיני, וצריך לקוות כי הנשיא אובמה קשוב לעצה הזו, וילחש באוזני הקברניטים בישראל בדיוק כדברים האלה.


כך מונעים שואה חדשה.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. קורא אנגלי הגיב:

  אני נזכר שוב בדבריו של נורמן פינקלשטיין, שדיבר על "תעשיית השואה" וכיצד הצליחו עסקנים ישראלים\יהודים לקבל סכומי עתק בעבור הנצולים מבנקים בשוויץ. אותם עסקנים ניפחו את מספרי הנצולים כדי לזכות בסכומי כסף גדולים יותר במשא ומתן עם אותם הבנקים.
  פינקלשטיין קרא לזה הכחשת שואה. שכן אם מספר הנצולים הוא כה גדול זה אומר שהגרמנים לא היו בעצם כ"כ יעילים …משמע הכחשת שואה.

  כמו כן אין מה לדבר על השימוש בכספים האלה…
  אם הכסף בסופו של דבר לא מגיע לידי הנצולים ומנוצל למטרות אחרות אולי בעצם הם לא סבלו מספיק כדי להיות זכאים לכסף…והנה לכם עוד סוג של הכחשת שואה.

 2. את ההזדמנות שלך אבדת הגיב:

  גדעון
  לפני שנה הייתה לך הזדמנות פז להפגין יושרה, אומץ ומי יודע אולי לשנות את מהלך הארועים.
  אני מתכוון לביקורך בעזה.

  אולי זה לא היה בדיוק פוליטיקלי קורקט אבל בשיחותך עם אנשי החמאס יכולת לבקש מהם להפסיק את פשעי המלחמה בדמות ירי טילים על יישובים אזרחיים ולקיים את את אמנת ג’נבה ולתת לאנשי הצלב האדום לבקר את גלעד שליט.

  אולי מי יודע הם היו נעתרים ולו זמנית ומבצע עופרת יצוקה היה מתייתר..מי יודע?

  אך אתה בחרת "להבין" כדבריך אז את שיקולי הביטחון של החמאס "החושש" לחשוף את מיקומו של גלעד, וכיטחוניסט מדופלם (צנחן במיתלה) מיהרת להסכים עימם.

  ואז חזרת לארץ המאפליה והפכת למומחה להיסטוריה משווה רחמנא לצלן

 3. יוליוס הגיב:

  ייתן לנו ספירו ולו נימוק אחד, מדוע לא להשתמש בטריק גימוד השואה שלו גם לגימוד מאורעות אחרים, בהפוך על הפוך. לצורך המחקר האינטלקטואלי אפשר לעשות ניסיון, למשל, לקרוא שוב את המאמר, אבל בכל מקום שכתוב "שואה" לקרוא "נכבה", ובכל מקום שכתוב "שואות" לקרוא "נכבות". כך ייראה מילה במילה המשפט מתוך המאמר של ספירו:

  "…יקצר המצע מלמנות את כל הנכבות, במובן של הרס וחורבן. רק המאה ה-20 הביאה עלינו נכבות לרוב, מלבד נכבת העם הפלסטיני: נכבת העם בקמבודיה, בדרפור, בקונגו, נכבת הארמנים במלחמת העולם הראשונה, הנכבה היהודית, נכבת רואנדה, נכבת הצוענים, אסתפק בכך."

  למה מה, רק לגדעון מותר להשתעשע בלהטוטי לשון ורמזים נסתרים?

 4. מניעת שואה חדשה הגיב:

  יירוט המטוסים הישראלים שיתקפו את איראן בידי מטוסים האמריקאים ימנע שואה חדשה. רק שחס וחלילה לא יפילו בטעות איזה טיל איראני שעושה את דרכו לתל אביב, כי אז זה יהיה באמת אסון לגדעון ספירו.

 5. דניאל הגיב:

  הכחשת השואה ע"י אחמדינאג’ד היא לא רק דרך לעצבן את ישראל ותומכיה , אלא זהו כלי לערער את הבסיס להקמתה של מדינת ישראל ולהכשיר את
  הקרקע לחיסולה.

  ב-12-11 בדצמבר 2006 התקיים בטהראן, ביוזמת המשטר האיראני, כנס שהוקדש להכחשת השואה תחת הכותרת: "International Conference on Review of the Holocaust: Global Vision".

  בכנס, גזענים ומכחישי שואה דנו בסוגיות כגון האם היתה שואה, מה היו ממדיה, כמה יהודים נרצחו במהלכה, האמנם היו תאי גזים, כיצד השפיעו האנטישמיות והשואה על הציונות, מה היתה השפעת השואה על הגירת יהודים לארץ ישראל ועוד.

  ארגוני הטרור הפלסטינים, ובמרכזם החמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין, הביעו (כצפוי) תמיכה בכנס, במדיניותו של אחמדינג’אד ובהכחשת השואה.

  יצוין, כי מאז שמונה לנשיא איראן (אוגוסט 2005) פתח אחמדינז’אד, הנמנה על המחנה האולטרה-שמרני באיראן, במסע תעמולה לו שותפים בכירים איראנים נוספים. מטרתו: להטמיע בקרב הציבור, באיראן ומחוצה לה, כי לישראל אין זכות קיום וכי היא צריכה להימחק מהמפה. במקביל, מנהלת איראן תחת שליטתו גם קמפיין שנועד לערער את הלגיטימיות לקיומה של ישראל, כשבמרכזו הכחשת השואה. אחמדינז’אד ארגן תחרות קריקטורות בינלאומית בנושא השואה, יזם את הוועידה הבינלאומית בנושא זה ומתכוון להמשיך ולתת תהודה להכחשת השואה.

  לדעתי יש פה אידיאולוגיה מתוכננת היטב , ולא מדובר בפסיכופט או נוכל כמו שהכותב משער אלא בעוד מכחיש שואה גזען פונדמנטאליסט איסלאמי קיצוני שדוגל בעירעור הבסיס להקמתה של מדינת ישראל וגם ולמחיקתה, ולכן הימצאות פצצה גרעינית בידי משטר כזה היא המסוכנת לכל האיזור ותחילתו של תוהו ובוהו במזרח התיכון

 6. הכרח הגיב:

  פעם כל מדינת ישראל חשבה כמו ספירו. כשהוא התחיל לספר את השקרים על פשעי המלחמה הישראלים כולם לא עשו כלום כי אף אחד לא חשב שיהיה שוטה שיאמין לשקרים מופרכים כל כך. פתאם הסתבר שאם חוזרים על שקר מספיק זמן יש מספיק שוטים ומספיק רשעים כדי לגלגל את השקר הלאה. עכשיו נעשינו חכמים. כשמישהו אומר לא היתה שואה אנחנו מתעוררים כי הנה גם ספירו נעשה מכחיש שואה. לא שהוא מספר שלא היתה שואה אבל הוא מתחיל בזה שגם לאחרים היתה שואה כזאת. ספירו כמו ספירו יגמור בלספר לנו ולעולם שהשואה הפלשתינית היתה הרבה יותר גרועה מזו של היהודים. והכי מצחיק, בסוף הוא גם יאמין לעצמו.

 7. רמי הגיב:

  משנה לשנה נעשה השימוש הפוליטי בזכרון השואה יותר אטום-לב ויותר וולגרי. אני לא יודע אם האחמדינג’אד הזה הוא נוכל או פסיכופט אבל אני יודע בוודאות שראש ממשלתנו הנכחי מר ב’ נתניהו הוא אטום וחסר רגישות לחלוטין. האומללים שנטבחו נטבחו בידי בני אדם שחונכו להאמין שהם וארצם וגזעם הם הנבחרים. תנשאות דומה לזו היא העומדת בבסיס הכיבוש של תושבי הגדה המערבית ושלילת זכויות אדם מהם זה 43 שנים. אגב, גם הנאצים והיטלר ימ"ש פיתחו את ההתנשאות שלהם מנקודת מוצא של קורבן שנבגד והושפל על ידי אומות העולם בכלל והיהודים בפרט. ההתנשאות אוטמת הן את השכל והן את הלב וכאשר היא מגיעה לקיצוניות היא מאפשרת לבעליה לשווק את השואה כאילו היתה ארון בגדים בליווי מצגות ודוגמיות. לא כבוד כאן אלא השפלת זכרם של האומללים. אוי לנו שכאשר אחינו ואחיותינו נרצחו רבבה ליממה אנחנו כאן קיימנו את ליגת הכדורגל, וכאשר נעצר סו"ס הקטל -ניכסנו אותו לעצמנו ובזנו לניצולים ומכרנו את זכר הטבוחים בדולרים ומרקים, כאילו היה לנו חלק בקורבנות וכאילו לא התייחסנו אליהם בזרות ואף בביקורתיות. ועתה ירידה נוספת במעלות האטימות: זכר הנרצחים משמש פוליטיקאים מסוגו של ביבי להצדיק תועבות חדשות כלפי אומללים חדשים.

 8. יעקב בן דוד הגיב:

  קשה להבין את כמות האנרגיה והיצירתיות שמסוגל גדעון ספירו להשקיע כדי לפמפם את ההשוואה בין ישראל לנאצים. מעניין מאד שספירו ודומיו אינם משווים את ישראל לשום פושע אחר בסולם פושעי המלחמה. ישראל מעולם לא הושוותה לרוסיה של סטאלין, לקמבודיה של פול פוט, לסין, או לסתם ג’נוסיידרים פושרים שרצחו "רק" מיליון או שני מיליון בני אדם, כמו התורכים או המוסלמים בדארפור. שלא לדבר על קוטלי קנים המדשדשים בתחתית הרשימה כמו האופוזיציה המוסלמית באלג’יריה שהצליחה לרצוח רק 200,000 חפים מפשע. במה חטאו למשל האופוזיציונרים האלג’ירים, שישראל עקפה אותם והגיעה בדרוג של ספירו היישר לראש הרשימה, שהרי גם הצלחתם הדלה במונחים אירופאיים, אסיאתיים ואפריקנים מתבטאת עדיין במספר נרצחים הגדול פי 50 מן ההספק הישראלי. ספירו קופץ בלי היסוס לפסגת הסקאלה, לפשע האולטימטיבי שידעה האנושות מעולם, לרצח העם הזוועתי, השיטתי והאכזרי ביותר שידעה ההיסטוריה האנושית.

  קשה להסביר זאת. אם תאמר: הרג פלסטינים חמור יותר מהרג של סתם גרמנים, סודאנים, ציונים וכו’ – הרי המלך חוסיין הרג בספטמבר 1970 פלסטינים במספר הנאמד בין 3,500 ל-20,000, ועדיין נשאר שליט מכובד ומקובל בעולם, ובוודאי שלא הושווה לנאצים.

  אם תאמר: הכיבוש וההתנחלויות הם סיבת הדרוג הגבוה – הרי סין כובשת את טיבט מזה 50 שנה, רצחה כשני מיליון טיבטים, מקימה התנחלויות ענק ומבצעת ג’נוסייד דמוגראפי בעם הטיבטי – ואיש לא משווה אותה לנאצים. היא אפילו נחשבה מכובדת מספיק כדי לארח אולימפיאדה.

  אבל משהו במאמר הנוכחי מטיל בכל זאת אור מסוים על כוונתו האמיתית (כנראה) של ספירו. שהרי כאן הוא משווה את **כל** האסונות שפקדו אי פעם עם כלשהו, עם השואה. האם אנו הישראלים יכולים איפוא להיות רגועים, בידענו שספירו אינו מתכוון בעצם לומר לנו כמה נוראים ואיומים הם פשעי ישראל, אלא כמה בנאליים ורגילים הם פשעי הנאצים? שהרי אם **הכל** שואה, אז בסה"כ מודה גם גדעון ספירו שישראל היא לא יותר מדג רקק בתחתית רשימת השואות.

  מה נאמר, לספירו ולאללה פתרונים.

 9. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "את ההזדמנות שלך אבדת",

  ביקורי בעזה היה במסגרת משלחת בינלאומית במטרה למחות על הסגר. לא הייתי צריך לשכנע את אנשי החמאס בהפסקת הירי כי הביקור התרחש שעה שהסכם הפסקת האש בין החמאס לישראל היה בתוקפו.

  מי שהפר את ההסכם בטרם פג תוקפו הייתה ישראל בפעולה צבאית שהייתה כרוכה בחדירה של צבא הכיבוש הישראלי לעזה. פעולה זו פוצצה את הפסקת האש והביאה לחידוש הירי ולמלחמת עזה. זו לא הפעם הראשונה שישראל יוזמת פרובוקציות כדי להצדיק בשלב מאוחר יותר מלחמה.

  אשר לגלעד שליט. ביקשתי ממארחיי להיפגש עם גלעד שליט והסברתי את נימוקיי. תשובתם הייתה , בין השאר, כי הסיבה העיקרית שאף אדם מבחוץ אינו מבקר את גלעד, כולל הצלב האדום, נובע מחששם שכך יתגלה מקום מחבואו וישראל תנסה לשחררו בפעולה צבאית (שקרוב לוודאי תגרום למותו כפי שקרה עם נחשון וקסמן).אני מודה שלא הייתה לי תשובה טובה לכך, כי ידעתי שזהו נימוק שאיני יכול להפריכו.

  ליוליוס,
  אין לי בעיה עם הניסוח שלך.

 10. יוליוס לגדעון ספירו הגיב:

  אני שמח מאד שאין לך בעיה עם הניסוח שלי, למרות שלטווח ארוך אינני משוכנע שזה לא יעבוד בצורה מביכה לגבי הטיעון שלך, בבחינת הזורע רוח יקצור סופה (או הזורע שואה יקצור נכבה). ולדעתי העניין הזה עוד יעלה בעתיד.

  לי דווקא יש בעיה עם הניסוח שלך. הפיכת השואה ל"שואות" ברבים, והשחלת המשפט "היו שואות רבות…" בוריאציה זו או אחרת, הוא טריק ידוע של מכחישי שואה מקצועיים. ב-47 נהרגו, כפי שכבר הוזכר כאן, פחות פלסטינים מיהודים, ורוב אלה שנהרגו, נהרגו תוך כדי פעילות צבאית (שלהם). גם אם נניח שכל הפליטים הפלסטיניים גורשו ולא ברחו, גם אז השוואה של גירוש 700,000 בני אדם (שפתחו במלחמה שמטרתה ג’נוסייד), עם רצח מתוכנן ושיטתי של 6 מיליון בני אדם שלא עשו רע לאיש וכל חטאם שנולדו יהודים, היא הכחשת שואה ללא כחל ושרק.

 11. מרינה פ. הגיב:

  אין מקום להשוואה בין הנכבה לבין מעשי רצח עם שגבו מיליוני קורבנות. גם האומדנים המופרזים ביותר של מספר ההרוגים הפלסטינים במהלך הנכבה (נניח, אלה של סלמן אבו סיטה) נמוכים ממספר ההרוגים במהלך המלחמה מקרב הישוב היהודי. פליטות של מאות אלפים היא כמובן טרגדיה איומה, אולם הכללתה ב"רשימת השואות של המאה ה-20″ אינה במקומה.
  עוד דבר שלא ברור – מדוע מן הרשימה הנ"ל נפקד מקומו של ההולודומור – רצח העם רחב-ההיקף ביותר של המאה ה-20.
  בממוצע, ביממה אחת של חורף 33′ נהרגו (הרבה) יותר אוקראינים מאשר כל ההרוגים במלחמה ב-47′-49′ – יהודים וערבים גם יחד.

 12. כולה שואה הגיב:

  ספירו צודק. היו המון שואות בעולם, וזוהי חוצפה מצד העם היהודי לנכס לעצמו את המושג "שואה". היתה שואה ארמנית, שואה קמבודית, שואה דארפורית, שואה פלסטינית. הרי אם ניקח את המושג שואה לפי הגדרתו המילולית, אז גם טביעת ה"טיטניק" היתה שואה. צודק ספירו, צודק קדאפי, צודק אחמדיניג’ד: היהודים עושים כזה עניין מהשואה שלהם כאילו מי יודע מה קרה? תירגעו חבר’ה. כולה שואה, עלק. מה זה השואה היהודית העלובה לעומת הנכבה הפלסטינית המפוארת?

 13. גיא, ר"ג הגיב:

  כבר זמן רב אני שואל את עצמי מהו מקור הכחשת השואה ומאיזה רגשות/מניעים הוא נובע עבור המעגל הקרוב דהיינו אירופה.

  ומהו המקור עבור המעגלים היותר מרוחקים שכוללים ערב רב של גופים/אירגונים/השקפות (הכוללים את איראן במקרה זה).

  אשמח עם משהו יכול להמליץ על ספרות בנושא. ושוב תודה לספירו על התובנות.

 14. ככל שאני קורא יותר את ספירו… הגיב:

  אני נעשה פחות ופחות שמאלני.

  אני יודע שכך מרגישים גם רבים אחרים.

  מבחינה זאת ספירו הוא נכס לכל מתנגדי השמאל.

 15. כשגדעון ספירו ישב בבית קפה… הגיב:

  ישראלי…

  לא בקפה קרנצלר בברלין בירת מולדתו הגרמנית, אלא בלב המאפליה הציונית…

  ואז הוא שמע משכניו לשולחן על תוכניות המגירה ‘בממשלה ובצבא’ לפיתרון הסופי של הבעייה הערבית… והופ: יש סקופ בגדה השמאלנית.

  גדעון, מה עם איזה ועדת חקירה קטנה?

 16. קאדפי אמר ?? הגיב:

  ספירו מתיחס לקאדפי כאל הומניסט דובר
  אמת…. מורה רוחני שצריך ללמוד ממנו.
  לידיעתו של ספירו
  רוצח נשאר רוצח לכל החיים גם אם הוא רצח
  אדם אחד….. וקאדפי כידוע ……..
  מתוך דברי ספירו אפשר להבין
  אם אחמאדינאגד לא היה מכחיש שואה הוא
  היה בוליבר פרסי המשחרר הגדול של האיזור
  מהקולונאליזים הציוני אמריקאי……..
  דרך אגב
  לייבוביץ היה ציוני נלהב
  לייבוביץ גם אמר שאם אחרי הנסיגה לקווי 67 הפלסטינים יתקפו צריך להשמיד אותם במלחמת חורמה
  משום כך אפשר להסיק שלא היה מתנגד לפעולה בעזה
  …. הערבים הגנו על היהודים במלחמת העולם?
  זו כנראה בדיחה !!
  ב-36-39 שחטו הערבים 550 יהודים ונלחמו בבריטים בארץ ישראל
  התוצאה היתה הספר הלבן שמנע כניסת יהודים
  לארץ ישראל
  בכל מדינות ערב שלטו בריטיים או צרפתים וזה הדבר שמנע טבח של היהודים בידי ערבים
  בגדול
  הערבים שיתפו פעולה עם הנאצים
  והמופתי ארגן פתךרון סופי בארץ ישראל
  וגייס לצורך כך אלפי בוסניים
  בשאר המקומות הערבים אמצו את תורת הגזע
  העריצו את המשטר הנאצי וריגלו לטובת רומל
  כנגד הצבא הבריטי
  ישראל מכחישה שואות אחרות ?
  1 בנאכבה הערבית לא נשחטו אנשים כמו
  שמנסה אילן פפה להוכיח
  (הערבים טוענים שבכל כפר נרצחו 200
  גברים והיתר הוכרחו לעבוד במחנות ריכוז
  וגורשו למדינות ערב את זה מנסה פפה להוכיח
  ללא הצלחה)(זוהי הנכבה לפי הגרסה הערבית)
  ההשואה בין הנאכבה לשואה זה סוג של הכחשת שואה
  2 הכחשה… ההכחשה הגדולה היא לא
  להזכיר את גירוש יהודי ערב 850 אלף
  הרבה יותר מה-600 אלף פלסטינים
  בניגוד ליהודים שלא עשו דבר הפלסטינים הם שיזמו את המלחמה וברחו ובחלקם גורשו בגלל
  המלחמה
  לידיעת ספירו חצי אמת היא שקר מוחלט

 17. קורא אנגלי הגיב:

  רוב מוחלט של ניצולי שואה מקבלים רנטה מגרמניה (די צנועה) על סמך מסמכים ותחקיר
  ארוך
  הסכם השילומים עם גרמניה היה רעיון אמריקאי
  כדי לטהר את גרמניה
  הגרמנים לא שלמו דבר וכל הכסף מקורו מתוכנית
  מרשל האמריקאית
  ישנם מקרים של עורכי דין נוכלים שניצלו
  פרצות בחוק הגרמני ובזזו מכספי השילומים
  חלקם הגדול נתפס
  אז מה ?
  זה אומר שיש או היתה תעשיה של זיוף והונאה ?
  הרנטה שהגרמנים משלמים היא אפסית
  ישנו חלק קטן שסרבו לקבל רנטה ישירות מהגרמנים הללו מקבלים את הרנטה ממשלת ישראל
  (סך של 1400 ש"ח לחודש)
  אין העברת זכויות לשילומים למשפחות הניצולים
  אצל הפלסטינים הבנים ובני הבנים של הפליטים
  גם הם פליטים והאו"ם מפרנס אותם במליארדים
  לעומת 200 אלף ניצולי שואה כיום יש לנו
  יותר מ-4 מליון פליטים פלסטינים ומספרם גודל

 18. אבירם – האם הנכבה עומדת בשורה אחת עם השואה ועם דארפור? הגיב:

  ספירו מראה חוסר יושר אינטלקטואלי קיצוני בכתיבת הדבר הבא:
  "רק המאה ה-20 הביאה עלינו שואות לרוב, מלבד שואת העם היהודי: שואת העם בקמבודיה, בדרפור, בקונגו, שואת הארמנים במלחמת העולם הראשונה, הנכבה הפלסטינית, שואת רואנדה, שואת הצוענים…"

  אכן רשימת האסונות הגדולים של המאה ה-20, אבל מה עושה שם הנכבה?
  איך הנכבה קשורה לארועי דמים בהם נרצחו מאות אלפי אנשים? איך?

  נראה שיש כאן סימפטום מדויק של התופעה עליה כתב ספירו: "שקר שחוזרים עליו שוב ושוב מתחיל להיקלט"… שהרי גם אם נקבל את הנכבה כ"כתבה וכלשונה" , עדיין היא ארוע קטן עשרות מונים מכל ארוע אחר ברשימת ארועי הדמים הנ"ל.

 19. איתן לרנר הגיב:

  גדעון שלום
  אני חושב שכשאתה מזכיר בנשימה אחת את הנכבה שהיא אכן אסון אמיתי וחורבן של תרבות ומרקם חיים , יחד עם השואה ועם שואת קמבודיה והארמנים אתה תורם לריקון המושג מתוכן משמעותי , בדיוק הדבר שאתה נלחם כנגדו.לא צריך ללהטט ולהפוך אסון גדול לשואה על מנת לקבלו ככזה . זה תרום בדיוק לזילות במושג ולבסוף גם במושג הנכבה כיוון שאנשים נתפסים להדרות כמשהו להתלות בו על מנת לא להביט נכוחה .
  דבר נושף :האם חוק הנכבה עבר כמשתמע מדברייך ?אני זוכר שעדיין לא ומדברייך מובן שהוא אכן עבר .

  איתן

 20. אלפרד למגיב רמי הגיב:

  תוסיף בבקשה לרשימת "אטומי-הלב הוולגרים" גם את ספירו שמזכיר את השואה ואת גרמניה הנאצית בהקשר הכיבוש הישראלי בכל מאמר שלו.

  אחרי שהוספת אותו לרשימה תוסיף מיד גם את עצמך בשל האמירה שההתנשאות של כיבוש הגדה המערבית דומה לזו שהיתה בגרמניה הנאצית והיתה בבסיס השואה.

  אני לא מבין איך אתה יכול לצאת נגד השימוש בשואה ואז לעשות שימוש כזה בעצמך?

  עוד אתה מוסיף ואומר ש "גם הנאצים והיטלר ימ"ש פיתחו את ההתנשאות שלהם מנקודת מוצא של קורבן וכולי…
  מה זאת אומרת "גם הנאצים והיטלר"?
  "גם" בנוסף למי?
  בנוסף לישראל הימנית-כובשת-מתנחלת?

  ושוב אני אשאל, הפעם בצורה ברורה יותר:
  האם האמירה "נאה דורש – נאה מקיים" מוכרת ונהירה לך?
  מדוע אתה יוצא נגד זילות השימוש בשואה ואז עושה זאת בעצמך פעמיים בתגובה אחת?

 21. שרון רוטברד הגיב:

  אחמדינג’אד הבטיח בזמנו לשחק שחמט, וכך הוא אכן עושה ודי בכישרון: הוא בונה ביסודיות את "האיום האירני", מפתח גרעין וטילים ומקפיד ליצור מסביבו את האיום הרגשי של המחיקה מהמפה והכחשת השואה. הוא בהחלט לוקח בחשבון שמולו ניצבים שחקנים שמשחקים ברוח האסכולה הרומנטית מהמאה התשע עשרה (אדולף אנדרסן למשל), כלומר שואפים לפתרונות בנוסח זבנג וגמרנו, כיסוח היריב, מבצעים מבריקים, החלפת מהלומות כלים בתקווה להשיג יתרון חומרי וכיוצא באלה. זוהי פחות או יותר האסטרטגיה של מדינת ישראל ביחס לשאלה הזאת וכל הדיבורים על תקיפה, אם היא אפשרית, אם המטוסים יסעו דרך דגניה א’ או דגניה ב’, אם יהיה מספיק דלק במיכל, או אם הפצצות יוכלו לכסח את ההר, רק ממחישים את זה שהחשיבה האסטרטגית הישראלית היא טקטיקה ברמה הכי בסיסית ופרימיטיווית שיש. אבל אם מסתכלים על המשחק הזה מנקודת מבט של שחמטאי מודרני יותר, אהרון נמצוביץ’ לדוגמה, שטען תמיד ש"האיום אפקטיבי יותר מהמימוש של האיום", הרי שמתברר שהיתרון שאחמידנג’אד מבקש להשיג הוא יתרון אסטרטגי ופוזיציוני. בסופו של המהלך, לא תהיה החלפת מהלומות גרעיניות, אלא ישראל תאולץ לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ולהעמיד את מתקניה לפיקוח בינלאומי.

 22. רמי ליעקב בן דוד הגיב:

  ליעקב שלום. אני חולק עליך, אבל תחילה אציין, אם אורשה, שתי נקודות לשבחך. ראשית, בקיאותך הרבה בטרגדיות של המין האנושי ושנית, ניכר שידיעותיך אינן "טכניות" גרידא אלא נובעות העניין כן ומעצב עמוק. ועתה לאבחנה. אכן אינספק שהשוני בין התנהגות הנאצים ימ"ש וזכרם ליהודים וצוענים וסתם בריות אנוש (לרבות ארים טהורים שחטאו ב"סמולנות" או חולי נפש וכיו"ב) ובין ההתנהגות שלנו ליריבינו הפלסטינים הוא גדול מכל האוקיינוסים ביחד. אדגים זאת באסירה ששוחררה היום ותינוקה שנולד בכלאנו עמה. אנחנו טיפלנו באסירה בהריונה וסעדנו אותה וילדנו אותה ודאגנו לתינוק ואני בטוח שכל מי שטיפל בה טיפל בה במסירות ואהבה. והם ימ"ש? מוטב שלא אומר כיצד היו הם נוהגים. אז למה בכ"ז אני חולק עליך? כי בהיותנו הקורבן העיקרי של הכלבים ההיטלראים עלינו אנחנו בקיאים בפרטים ועמוסי מידע וההעמדה זה מול זה היא טבעית. וכי מה ידוע לישראלי הממוצע, כמוני למשל, על רציחות האופוזיציה המוסלמית באלג’יריה [עלי לעצור כאן וללכת למכלת ואמשיך בשובי].

 23. רמי ליעקב בן דוד הגיב:

  ליעקב שלום. אני חולק עליך, אבל תחילה אציין, אם אורשה, שתי נקודות לשבחך. ראשית, בקיאותך הרבה בטרגדיות של המין האנושי ושנית, ניכר שידיעותיך אינן "טכניות" גרידא אלא נובעות העניין כן ומעצב עמוק. ועתה לאבחנה. אכן אינספק שהשוני בין התנהגות הנאצים ימ"ש וזכרם ליהודים וצוענים ולסתם בריות אנוש (לרבות ארים טהורים שחטאו ב"סמולנות" או חולי נפש וכיו"ב) ובין ההתנהגות שלנו ליריבינו הפלסטינים הוא גדול מכל האוקיינוסים ביחד. אדגים זאת באסירה ששוחררה היום ותינוקה שנולד בכלאנו עמה. אנחנו טיפלנו באסירה בהריונה וסעדנו אותה וילדנו אותה ודאגנו לתינוק ואני בטוח שכל מי שטיפל בה עשה מלאכתו במסירות ואהבה. ואילו הם ימ"ש!? מוטב שלא אומר כיצד היו הם נוהגים בסיטואציה מקבילה (…). אז למה בכ"ז אני חולק עליך? כי בהיותנו הקורבן העיקרי של הכלבים ההיטלראים אנחנו בקיאים בפרטים ועמוסי מידע וזה עושה את ההשוואה, או מוטב לומר – ההעמדה זה מול זה, לטבעית וספונטנית. וכי מה ידוע לישראלי הממוצע, כמוני למשל, על רציחות האופוזיציה המוסלמית באלג’יריה.
  המשך:
  בחייה של חיית הטרף הנאצית ניתן להבחין (בגדול) בשלוש תקופות: מהקמתה ב-22 ועד עלייתה לשלטון ב1/33, מעלייתה לשלטון ועד ההתקפה על פולין. ומאז ועד להתרסקות. יש קווי דמיון לא מועטים בין התקופה הראשונה ובין מה שקורה אצלנו כאן ועכשיו. הלאומנות הגזענית בישראל חדלה להיות תופעת שוליים וחדרה לעומק הקונסנסוס ולמערכות השלטון ובפי המובילים החברתיים. כל מיני כתובות מגעילות כמו מוות לערבים נמרחות על הקירות לאור היום והמשטרה והיועץ המשפטי מחרישים וזו רק דוגמא אחת מאלפים. תזכור שליברמן הפשיסט התהדר בסיסמת בחירות שהוא "מבין ערבית". המסר הוא ברור: אני יודע איך לטפל בהם, ממש כמו שיוליוס שטרייכר ישוויץ שהוא יודע יידיש. טול קורה מבין עיניך יעקב, אנו דמינו לסדום ועמורה ביחסנו לעם האומלל הזה שכל חטאו הוא שאבות אבותיו נולדו והולידו כאן (ויש אומרים שרב בהם הדם היהודאי המקורי פי כמה מבבני הגולה כמוך וכמוני ור’ בן גוריון ובן צבי ממחקרם משנות העשר). וכי לא התנחלנו באדמתם? וכי לא בנינו אפילו על אדמות פרטיות שזה ממש גניבה ושוד לאור היום? וכי לא מנענו מהם פיתוח ובניה בקרקעות פרטיות שלהם? וכי לא הרסנו להם בתי מגורים והשלכנו לבוץ משפחות שלמות? 43 שנים אנו מונעים מהם זכויות אדם וזכויות פוליטיות ומאידך נמנעים מלספחם פן נאנס להכיר בהם כאזרחים (כי העבדות אסורה על פי המשפט הבינלאומי), מה זה אם לא צביעות?
  אז אל תתגודד על ספירו שכל מילה שלו מדודה (ויש לו לדעתי מטר מדוייק מאוד) ולכל מילה שלו יש כיסוי והנמקה העשויים לעמוד מול כל תביעת דיבה. פקח עיניך לראות הת המציאות הנוראה שבה אנו חיים שהייתי משווה אותה לבצה מעלה צחנת רקבון.
  סיכום: יש דמיון ויש שוני. טיפלנו יפה באסירה ההרה ורופאינו דואגים לכל מחבל שנפצע (דוגמה מהממת שמענו בתכנית על מוצב הכפר במוצאי יום כיפור מפי רופא בשניידר שסיפר על אירוע במלחמת לבנון), אבל אנו מחליקים במדרון חלקלק וכבר הרחקנו בו מאוד ומה שבולם אותנו הוא דווקא מתריעים בשער כמו ספירו בצירוף העובדה שאנו עם קטן וחלש ולא מעצמה אירופית אדירת כוח.

 24. אבירם הגיב:

  רשימת האסונות במאה העשרים שהביא גדעון ספירו מכילה את הנכבה הפלסטינית בנשימה אחת עם שואת העם היהודי, עם דרפור, קמבודיה ועוד.
  מה שמוכיח שספירו הופך פשוט ללא רלוונטי.
  אין שום קשר בין הנכבה הפלסטינית לבין ג’נוסייד, ובוודאי שאין קשר לאסונות האחרים שספירו הזכיר.
  גם לחוסר יושר אינטלקטואלי יש גבול.

 25. לגדעון הגיב:

  אחמדיניג’אד הוא יהודי. הידעת?
  — קישור —

 26. אור הגיב:

  (יש באתר זה מגיבים אשר קוראים למגיבים אחרים ‘נאצים’ וכדו’, ואינם מצונזרים. אנא הפגינו הגינות ואל תצנזרו תגובה זו)

  עוד מאמר ספירואי שכל התייחסות ישירה לתוכנו תהיה זילות האינטלקט, ולכן אמנע מכך.

  ספירו שוב מראה לנו שכל מטרתו היא להתריס, ואך ורק להתריס!!!

  גדעון, "חובב אמת שכמותך", הנה לך אמת מאוד יסודית: התרסה יוצרת אנטגוניזם, גורמת לכל צד להתבצר עוד יותר בעמדותיו, מונעת אפילו מטיעונים עניניים להישמע ומעוררת סלידה גם בקרב המתונים.

  אינני יודע אילו מניעים פסיכולוגיים דוחפים אותך להשתמש ברטוריקה הזו, אולם בדבר אחד אני בטוח: הם באים מהצד האפל והמכוער בנפש האדם.

  גדעון, אתה ודומיך (רבים מהכותבים והמגיבים באתר זה) עושים שירות רע מאוד למטרת סיום הכיבוש!!! הרפש שאתם כ"כ אוהבים להתעסק בו משפריץ גם לצדדים ומכתים את ה’סמול’ כולו. הנזק התודעתי גדול לאין שיעור ממאבק מקומי כזה או אחר.

  אתה מהווה דוגמה ו"מופת" לשמאל רדיקאלי הפועל בשירות הימין המשיחי.
  מאוד מקומם, ובעיקר- מאוד מאוד עצוב!!!

 27. מיכאל ט הגיב:

  יוליוס: שואת העם היהודי ע"י השלטון הנאצי נמשכה 6 שנים כאשר שואת העם הפלסטיני נמשכת עד היום ,למה לעצור ב-47-48? הרי הגליית רוב רובו של העם הפלסטיני נמשכה עד לסוף שנות ה-50 והפעולה ממשיכה עד היום בהילוך נמוך. רוב הפלישות שביצעה ישראל מעז הקמתה היו בכדי להרוס מחנאות פליטים. כל זה תוצר ישיר של הכחשת קיום של העם הפלסטיני בתןך גבולות פלסטין ומחוצה לה.
  והנה הגענו למסקנה למה מובילה הכחשה אמיתית והאסון האמיתי שבא בפי הכחשה כשלעצמה.
  אין להשוות בין הפטפוטים השטותיים של אחמדינג’אד לגבי שואת העם היהודי שקרת עוד לפני שהוא נולד לבין ההכחשה שהביאה ומביאה אסון יום יומי על עם אחר.
  אחמדינג’אד עצמו הוא לא "מלך אירן" ,השפעתו מוגבלת במדינה הנשלטת ע"י "מעצת המהפיכה" בראשותו של האייטוללה שנחשב לאיש שמתקשר את האומה ישירות עם אלוהים.

  "הפלוגה למניעת שואה 2″ שכנראה הצטרפה אלינו כאן מהפורומים של ynet קוראים יום אחר יום להבאת שואה על העם האיראני ואנשים שואלים את עצמם "מאיפה הם מביאים את ההשוואות המגוכחות האלה בין ישראל של היום לגרמניה הנאצית?".

 28. יעקב בן דוד לרמי הגיב:

  משמח מאד שאתה בכל זאת מוצא הבדל "גדול מכל האוקיינוסים ביחד" בין ישראל לנאצים. אבל אם כך, אז למה להתחיל בכלל עם ההשוואה הזו? מעבר להעצמה מגוחכת וקריקטוריסטית של העוולות שנעשות לפלסטינים (והן נעשות), המביאה בסופו של דבר רק להמעטה בערך פשעי הנאצים וכך לזילות השואה, מעבר לכך אין בהשוואה זו טעם ותועלת. אם המטרה היא לשכנע אנשי שמאל-מרכז בצדקת טיעוניו של השמאל הקיצוני, זה עושה בדיוק את ההיפך. כל אדם שפוי ובר-דעת ישליך מידיו מאמר שעושה השוואה כזו ויגדיר את כותבו כנבל או מעורער בנפשו.

  כאפולוגטיקה להשוואה זו שמענו גם מספירו וחיים ברעם שההשואה שהם עושים היא ל"גרמניה לפני המלחמה" ולא למלחמה עצמה. אבל גם השוואה זו לא נכונה. במזה"ת יש קונפליקט שנמשך כבר 100 שנה לפחות, שמעורבים בו לאומים, קבוצות אתניות, אידיאולוגיות ודתות. אי אפשר להשוות את הישראלים לגרמניה הנאצית שלפני המלחמה בלי להשוות במקביל את הפלסטינים ליהודים בגרמניה באותה תקופה. כל השוואה כזו מופרכת מעיקרה. היהודים ישבו בטח בקרב העם הגרמני, ראו עצמם כגרמנים לכל דבר (חלקם אף נלחמו להגנת גרמניה במלחה"ע הראשונה), ותרמו לתרבות, למדע, לרפואה ולמסחר בגרמניה. האיבה שהביאה להשמדת היהודים נבעה מגזענות פרימיטיבית לשמה, גזענות שבה היו נגועים גם שאר העמים באירופה. בישראל לא קיימת, לגבי הרוב, גזענות לשמה כלפי "פלסטינים". הכנסתי "פלסטינים" למרכאות משום שפלסטיני הוא לא גזע, וממילא יש פרדוקס מסוים במונח "גזענות כלפי פלסטינים". הנטיות ה"גזעניות" נגד פלסטינים נובעות מהסכסוך המתמשך. הרי באותה מידה אפשר להאשים את האמריקאים ב"גזענות" כלפי קובנים, את הרוסים ב"גזענות" כלפי צ’צ’נים וכן הלאה. מכל מקום, בשוליים מסוימים יש גם תופעה שאפשר לתאר אותה כמקבילה לגזענות, אבל מכאן ועד לאידיאולוגיה של היטלר המרחק הוא "גדול מכל האוקיינוסים".

  כפי שאמרתי, עוולות כלפי הפלסטינים נעשות. אבל יש לציין למען היושר שאילו היו הפלסטינים מוכנים לפיתרון אמיתי של הסכסוך – שמשמעותו שתי מדינות לשני עמים – היה הכיבוש מסתיים ורבות מן העוולות היו נחסכות. למרבה הצער ההנהגה הפלסטינית משתפת פעולה עם הימין הישראלי ועם המתנחלים, כשהיא דוחה ומטרפדת כל הסדר אפשרי. זה כבר עניין לדיון אחר, אבל בכל מקרה, ההשוואה לגרמניה הנאצית היא מופרכת, נואלת ומקוממת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים