הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 בנובמבר, 2009 43 תגובות

בוקר טוב ישראל. נולד לנו עוד טרוריסט יהודי מעדת המתנחלים, ג’ק טייטל, מהגר ("עולה" בשפה הרשמית) יהודי דתי מארה"ב,  שחבר  לשודדי הקרקעות בשטחים הכבושים בהתנחלות הקרויה "שבות רחל".


טייטל הוא חולייה בשרשרת בזויה ("מפוארת" על פי פסקי הלכה של אי אלו רבני התנחלויות) של טרוריסטים יהודים שהכיבוש מנפיק לנו באמצעות ציבור המתנחלים.

טייטל פעל לסירוגין וללא הפרעה במשך 12 שנים, כאשר הוא אוגר בצקלונו שורה ארוכה של פשעים, ביניהם:  רצח שני פלסטינים, עיסא מוסעף מחמאדה, רועה צאן מכפר יאטא בדרום הר חברון, וסמיר בלביסי, סטודנט להנדסת בנין מהכפר עקב שליד קלנדיה; שליחת מעטפת נפץ במסווה של משלוח שי פורים למשפחת אורטיז מהתנחלות אריאל שפצעה קשה את בן המשפחה עמי בן ה-14. מגוריה של משפחת אורטיז  בהתנחלות לא הצילה אותה מזעמו של טייטל, ולא כיפרה על "חטאה הכבד" בהיותה נמנית עם קהילת היהודים המאמינים בישוע; הנחת צינור חבלה בביתו של פרופסור זאב שטרנהל, חתן פרס ישראל ומקורב לשלום עכשיו הציונית, שנפצע בעקבות הפיצוץ; הנחת מטעני נפץ ליד מכוניות משטרה במטרה למנוע את הגנת המשטרה על מצעד הגאווה בירושלים; הדבקת כרוזים המשבחים את רצח שני הצעירים בבית הנוער של הקהילה ההומולסבית בתל-אביב וקוראים ליהודים מאמינים לבצע מעשי אלימות נגד "סדומאים" (הכינוי הנפוץ בקרב הקהילה הדתית חרדית להומואים). רשימה חלקית.


עתה נשמעים אישים מראשי המתנחלים האומרים כי טייטל הוא "עשב שוטה", שאינו מלמד על כלל המתנחלים המוגדרים על ידם כציבור שומר חוק, "מיטב בניה של האומה". הם מאד מרוצים מעצמם. זו מנגינה מוכרת כל אימת שמתגלה מקרב המתנחלים רוצח טרוריסט.


האמת היא שאין "מתנחלים טובים שומרי חוק". הם כולם עבריינים על פי החוק הבינלאומי שאוסר על מדינה לשלוח את אזרחיה לאכלס שטחים כבושים. יחד עם זאת יש היררכיה בעבריינות המתנחלים. אין דומה הגרעין הגזעני, המשיחי, הרצחני, המונחה על ידי קנאות לאומנית דתית, הרואה עצמו כשליח האלוהים, לקשי היום שנשלחו על ידי ממשלת ישראל להתגורר בשטחים במסגרת דיור זול ומסובסד. אולם גם מי שהלך להתגורר בשטחים הכבושים שלא מתוך להט אידיאולוגי משיחי, אלא מסיבות כלכליות גרידא, סופו שנטמע עם השנים בביצה הגזענית העכורה, ולכן ניתן לומר ללא חשש והפרזה, כי ההתנחלויות בשטחים הכבושים הן חממה בהן צומחים גידולי הפרא של הטרוריסטים היהודים.


ההתנחלויות כולן הן עשב שוטה אחד גדול, שמגדל את הסופר-עשבים שוטים בדמות חיות האדם הגזעניות והרצחניות.


יש פרשנים הטוענים כי טעותו הגדולה של טייטל הייתה כאשר החליט לפגוע גם ביהודים. דבר זה הכניס את השב"כ להילוך גבוה וגיוס כל המשאבים לגלות את הפושע. אין ספק,  אילו המשיך טייטל לרצוח פלסטינים, יתכן בהחלט שהיה יכול להמשיך בפשעיו עוד שנים רבות. סוד גלוי הוא, כי משטר הכיבוש לא עושה מאמצים בחקירת מעשי התנכלות של מתנחלים לפלסטינים. מעשי רצח לא מעטים של פלסטינים בידי מתנחלים נותרו לא פתורים, כמו למשל,  רצח משפחת תמייזי מהכפר אידנא שממזרח לחברון. ביולי 2001 חזרו בני המשפחה מחתונה משפחתית בחברון לכפרם, ובדרך עצר אותם מתנחל חבוש כיפה, ירה לעברם ללא אבחנה והתוצאה הקטלנית: שלושה הרוגים בהם תינוק בן שלושה חודשים. המשטרה כמובן לא מצאה לנכון לדווח למשפחה על החקירה.


לא אחת כתבתי כי השטחים הכבושים, בכל הנוגע לעבריינות יהודים כלפיי פלסטינים הם מעין מערב פרוע. אין כמעט יום בו אין מתנחלים פוגעים בפלסטינים או ברכושם, והמשטרה מתעלמת או חוקרת בקריצת עין וסוגרת את התיק. אלפי עצי זית של פלסטינים נעקרו על ידי מתנחלים, מבלי שצבא ומשטרת הכיבוש ינקפו אצבע להענשת הפושעים.


היחס אל חייהם ורכושם של פלסטינים מצד שלטונות ישראל דומה ליחסו של השלטון הלבן בדרום אפרקה לחיי שחורים.


יחד עם זאת, מי שחשב שהטרוריסטים היהודים מבין המתנחלים יסתפקו רק בפגיעה בערבים,  טעה והטעה. הקנאים הדתיים, שליחי האל על פי מינוי עצמי, רואים בכל מי שמוגדרים "כאחר" טמאים. הערבים הם טמאים, השמאלנים הם טמאים, ההומואים הם טמאים, המאמינים בישוע הם טמאים, ולכן אין פלא שמעת לעת מחליטים פושעים מקרב המתנחלים ותומכיהם לפגוע גם בטמאים שאינם ערבים. אנשי שמאל ישראלים רבים חשופים לאיומים טלפוניים מצד קנאים דתיים, מתנחלים ואחרים, גם אני "זוכה" לכך לעתים, ואיש אינו יודע מתי מדובר באיום סרק ומתי הוא יצא לפועל. תלונות במשטרה הן בזבוז זמן, שהרי מרבית השוטרים נגועים בשנאה לשמאל, ולא ישנסו מותניים לעקירת התופעה והעמדת המאיימים לדין.


טייטל הביא איתו מארה"ב מחסן נשק שלם, אותו החביא בהתנחלות. בביתו הייתה מעבדת חומרי נפץ.  השב"כ טוען כי טייטל פעל כזאב בודד ולכן קשה היה לגלותו. הוא נחקר בעבר כחשוד ברצח פלסטינים אבל "שוחרר מחוסר ראיות". הוא לא המתנחל הראשון שמשוחרר "מחוסר ראיות" כאשר מדובר ברצח או פגיעה בפלסטינים. הוא גם קיבל רישיון לנשיאת נשק.


אני מפקפק בהסברי השב"כ שהאיש פעל ללא קשר כלשהו לסובבים אותו.  כמי שלא דובר עברית טובה, הוא בוודאי נזקק לסיוע בניסוח הכרוזים שהדביק וקראו לאלימות ופגיעה בהומואים.  סייענים כאלה קיימים למכביר בהתנחלויות. לא אתפלא אם יתברר בעתיד כי הוא חלק ממחתרת יהודית נוספת שטרם נחשפה. הקרקע שם בשלה לכך.


הכיבוש הישראלי השחית לא רק את החברה הישראלית, אלא במידה רבה גם חלקים נכבדים של הקהילות היהודיות בחו"ל. פשיזם יהודי בפזורה היהודית, היה כמעט בלתי ידוע. יהודים היוו את חוד החנית, לא רק כבודדים, אלא גם כקהילות, במאבק נגד גזענות, פשיזם, שמרנות וכפיה דתית.


מאז הכיבוש ב-1967, המטוטלת ביהדות התפוצות נעה חזק ימינה. התמיכה בישראל הקולוניאלית הצמיחה יהדות פשיסטית בקהילות היהודיות, וראש לכולן הגדולה ביותר, בארה"ב. טייטל הוא לא הגזען הראשון המגיע מארה"ב במסגרת חוק השבות במטרה לחזק את הכיבוש הישראלי. קדם לו הרב כהנא, שהוא הפשיסט המפורסם ביותר מקרב היהדות האמריקאית שהגיע לישראל. בהתנחלויות נמצאים כיום  יהודים רבים, דוברי עברית רצוצה במבטא אמריקאי בולט, שמחזקים את מפעל ההתנחלויות. מבין היהודים העשירים בחו"ל, יש לא מעט  השולחים תרומות לחיזוק הימין הקיצוני בישראל. זה רק עניין של זמן עד שגם סביב טייטל תתקבץ חבורת תומכים בדומה לזו של הרוצח גולדשטיין, או של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה רבין, הדורשת לשחררו.


המאבק נגד הגזענות הישראלית הוא קשה במיוחד משום שהוא חובק עולם.  רשת הגזענות היהודית התומכת בישראל הרשמית פרושה כיום בכל מקום בו יש קהילה יהודית.


יהדות שמאלית, הומניסטית, ליברלית אקטיבית, היא מיעוט בישראל ובקהילות יהודיות רבות בחו"ל.


כוחו של איפא"ק, הלובי היהודי רב העוצמה בארה"ב, המפעיל מדיניות של תמיכה גורפת בישראל הגזענית, הוא אסון למי שמבקשים לראות כאן ישראל דמוקרטית שוחרת שלום. שוחרי זכויות האדם בישראל ומחוצה לה מקווים, כי הנשיא אובמה ינקוט במדיניות של הפניית עורף לכיבוש ולברוני המלחמה הישראלים. בינתיים מתקיים התמרון הצבאי הגדול ביותר בין צבא ארה"ב והצבא הישראלי. האם אלו שיירים מתקופת בוש שייעלמו או מסמוס התקווה?
 
רבין- 14 שנים לרצח


בימים אלה מתקיימים הטקסים המסורתיים לרגל מלאת 14 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין.


הימין הישראלי, בסיוע מפלגת העבודה, הצליח למסמס את משמעויות הרצח. הכל נבלע לתוך איזה קונסנסוס מתקתק.


בעקבות הרצח שודרג רבין למנהיג שלום הרבה מעבר למידותיו הריאליות. חתימת ההסכם עם אש"ף הייתה ללא ספק פריצת דרך שהיו בה סיכויים רבים אלא שהם לא התממשו, ולכך אחראי רבין.


הסכמי אוסלו (1993) עקפו את כל נושאי הליבה של הסכסוך. פליטים, ירושלים, התנחלויות, מדינה פלסטינית, גבולות, הס מלהזכיר. רבין הקפיד לא לפנות אף התנחלות. גם לאחר רצח מתפללים מוסלמים שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה (29 הרוגים, 125 פצועים), לא ניצל רבין את ההזדמנות למהלך המתבקש –  פירוק פצצת הזמן בדמות חבורת הקנאים שהתנחלו במרכז חברון. הוא העדיף להטיל עוצר על חברון הפלסטינית, ולהגן על המתנחלים.


רבין בנה את כבישי האפרטהייד עוקפי הישובים הפלסטינים כדי לאפשר למתנחלים לנסוע "בלי לראות פלסטיני מול העיניים" כהגדרת אחד מגיבורי התקופה.


המתנחלים שהיו חוד החנית במאבק נגד רבין וכינו אותו בוגד ועוד שלל גידופים, עשו לו עוול.


הוא היה ידיד המתנחלים, אלא שטחו עיניהם מראות.


איתן הבר, שהיה ראש לשכתו של יצחק רבין, אמר לא מכבר בראיון ל"עיתונאי של המדינה", נחום ברנע מידיעות אחרונות, כי רבין היה מוכן להחזיר לכל היותר 50 אחוזים משטחי הגדה, בלי לוותר על ירושלים, ובלי להזכיר את צמד המלים מדינה פלסטינית, ששגורה היום גם בפי אלה, כמו ציפי לבני וביבי נתניהו, שאז, בימי ההפגנות נגד אוסלו חרפו וגדפו אותו.


על כן, באופן פרדוכסלי, השתלטות הימין על זיכרון רבין, עושה לו במידה רבה צדק.


הפושע מבקר ברחבת הפשע


בסוף חודש אוקטובר ערך הרמטכ"ל גבי אשכנזי ביקור רשמי בגרמניה. בין השאר נערך טקס ברציף 17 בברלין משם שולחו היהודים למותם.


אשכנזי נשא דברים ("כבן לניצול שואה") ובדבריו נשמעה גם הצדקה למלחמת עזה עתירת פשעי המלחמה. הנה לנו דוגמה לתעתועי ההיסטוריה. בנו של ניצול שואה,  גנרל ישראלי שפיקד על ביצוע פשעי מלחמה, שכולא בחורים צעירים שמסרבים להתגייס לצבא שמבצע פשעי מלחמה, עומד במקום בו בוצעו פשעי מלחמה, נואם נגדם ולא חש בסתירה.


בהזדמנות זו גם ביקשה ישראל מגרמניה לספק על חשבונה לישראל עוד שתי משחתות. סחיטה על חשבון תחושות אשמה. אין גבול לבושה.


זו ישראל של סוף העשור הראשון של המאה ה-21.


ולתפארת שוחרי השלום


הכבוד והיקר לאור בן דוד בת ה-19 מירושלים מחותמות מכתב השמיניסטים 2009-10 ולקאסם נפאע בן ה-18 מבית ג’אן, הכלואים עתה בכלא הצבאי לאור סירובם להיות חיילים בצבא הכיבוש.


בזכות אנשי מצפון אלה ושכמותם, אולי תינצל ישראל.


יעל לוטן ז"ל


עם סיום כתיבת הטור קיבלתי את הידיעה העצובה על מותה של חברתי יעל לוטן,  סופרת, מתרגמת ופעילת זכויות אדם.


אני מכיר אותה עשרות שנים ועשינו כברת דרך ארוכה ביחד.


יעל הייתה אשת אשכולות. התגלמות רוח החופש.


חייה הם סיפור מרתק, שבוודאי עוד יסופר.


אני מתקשה לכתוב עליה בלשון עבר. זו אבידה קשה לילדיה, למשפחתה, לחבריה, שהיה לי הכבוד להימנות עליהם.


עוד אחזור לכתוב עליה. עתה ההלם מקשה עלי.


יהי זכרה ברוך.

תגובות
נושאים: מאמרים

43 תגובות

 1. קורא אנגלי הגיב:

  לאור,

  קודם כל לא ממש אמרתי את זה.
  אבל זה לא רחוק מזה.

  שנית כוונתי במילה "מדינה" לא היתה אליך או לחבריך אלא למדינה הרשמית.

  טייטל לא פועל בוואקום.
  המדינה גזענית ולכן טייטל ידע מה עליו לעשות בהתאם לחינוכו, אישיותו, והתמיכה שהוא מקבל מסביבתו. בכלל מה זה "מדינה יהודית"?
  מה זה "בעיה דמוגרפית"?
  חשבת פעם על זה (טיפה) לעומק?

  כמו טייטל יש אלפים ואף אחד אינו לוקח מהם את הנשק…. ורק היום אשרו הרחבת ההתנחלויות (בניגוד ללחץ מאמריקה).

  המדינה פועלת להעמקת השנאה, מונעת כל אפשרות של נירמול היחסים. רוצה את הפלסטינים מחוץ לשטחים הכבושים – במדינה אחרת (ירדן למשל).

  כמה אנשים דוגלים בפומבי ב"טרנספר" כלומר בניקוי-אתני? כמה כאלה יושבים בממשלה?
  ניקוי אתני כבר בוצע הלכה למעשה ע"י ישראל זו אינה תיאוריה – אלא עובדה.

  אשר להמלצה שלך, אני מודה לך על העניין והדאגה, אני אשקול. שוב תודה לך ובזה אני מסיים את הדיון עמך.

 2. אור לקורא אנגלי הגיב:

  (נא לא לצנזר הפעם!)
  שנאה בין ערבים ליהודים היא דבר שאין להתכחש לו. אך מכאן ועד לומר שהסיסמא הבזויה "מוות לערבים" היא שמעצבת את עם ישראל כיום…

  זוהי אמירה גזענית ודוחה מאין כמוהה!!!

  ועוד לחשוב שהייתה לך החוצפה לכנות אותי גזען ולהשוות אותי להיטלר.

  קורא אנגלי, הרשה לי להמליץ לך בחום לעבור למדינה שתמנע ממך את הזכות להביך את עצמך בפומבי.
  יש כמה כאלה סביבנו.

 3. קורא אנגלי הגיב:

  לגבי, "דילים עם הממסד בשמאל"..

  כוחו של הכסף והכבוד חזק מאד.
  שמאלנים אינם חסינים בפניו.
  מכירת עקרונות בעבור כסף מתרחשת יום יום שעה שעה בערך 700 מיליון פעם ביום.
  מה כאן הפלא?

 4. לאנגלי: חמור בהרבה מזה: דסינכרוניזצייה הגיב:

  אבל השאלה היא: עד כמה אתה מוכן לשנע עקרונות, ליזום מהלך בשם עקרונות, בשביל לעצור את עצמך בעוד האחרים "האידיוטים" ממשיכים – בשביל לזכות בכסף ובכבוד? ניתן לראות בבוגדנות "מכובדת" וניבזית זאת דסינכרוניזצייה: פעולה בקבוצה דורשת סינכרון בזמן. אנשים מסתמכים על הסינכרון הזה, הם עושים את חלקם, ומצפים שתעשה את חלקך באופן המסונכרן עם פעולתם. אך הניבזה – דווקא אז מושך זמן, לא עושה את חלקו, ותמורת הכשלתך הוא גובה את ליטרת הבשר שלו מהממסד. זה סוג של בוגדנות חמורה אך חמקנית – האיש רק משך זמן ועשה סחבת – כלומר ניבזותו לא ניראית כל כך לעין. זאת כבר שטניות ולא רק מכירת עקרונות, כמו החמקנות הבוגדנית של יהודה איש קריות שהיסגיר את מורו הרוחני בנשקו אותו.

  מ.ש.

 5. לאנגלי: דילים עם הממסד הגיב:

  קורא אנגלי, תאמין לי, גם בשמאל הישראלי זונות מסריחות. שולחים "מתאבדים שיעים" אידאליסטים ונאיבים לעשות את העבודה, בעוד ה"בכירים" סוגרים דיל עם הממסד ("אני מנטרל את הטמבל ההוא, ואתם נותנים לי ג’וב שמן באוניברסיטה"), כמו במקרה הפקעת אדמות הבדואים בנגב, ובמקרים אין ספור.

  קיימים גם "הסכמים ג’נטלמניים" עם הממסד: "זה כתב משהו שיגרום לכם אי נעימות אמיתית, יציג באור יקרות איזו ניבזות קשה שביצעתם, דבר שלא יעשה? את זה לא נפרסם אצלנו, ואתם תתנו לנו שקט תעשייתי. ויהיו לנו עוד יתרונות מהעניין, מביא דברים חזקים זה, ניתן לאחד משלנו, באקדמייה, יפרסם תחת שמו, ולא יוזכר שם הטמבל".

 6. יהודי ציוני הגיב:

  מה אני אגיד לך אדון ספירו, להכתים ציבור שלם של אנשים זו ממש חוצפה.
  רוב הלוחמים הקרביים באים מקרב מתיישבי יהודה ושומרון כן, לא משום שטחים כבושים, אם כבר כבושים ע"י העם הערבי.
  הציבור הזה מגן עליך ועל כולנו, זה שיש איש אחד שהוא רוצח ממש מתועב (טייטל) אין זה אומר שכל הציבור כזה.
  חבל שאתה רואה רק צד אחד, הרי למטבע יש 2 צדדים !

 7. סהר הגיב:

  ספירו, תודה על עוד מאמר משובח !

  לא ברור לי דבר אחד: האם טרוריסט יהודי שבא מתוך עמנו, מסתובב חופשי, בעל תעודת זהות כחולה, שגדל על "ערכים" שהקנתה לו החברה הישראלית הגזענית, לא ראוי ליחס יותר רציני ונוקשה מאשר "טרוריסט" פלסטיני ?
  לדעתי טרוריסט יהודי שבא מבפנים הוא האויב היותר מסוכן לחברה שלנו מכל אויב זר אחר.
  חומר למחשבה.

  הגיע הזמן שהשב"כ יגדיר גם אסירים יהודים, כמו יגאל עמיר והרוצח הנתאב טייטל, כאסירים בטחוניים משוללי זכויות המגיעים לאסירים רגילים.

  וכמו כן, אני מסכים עם כל מילה של ספירו: כל עוד ימשיך הכיבוש הגזעני בשטחים הכבושים ואף יתרחב, אנו נמצא יותר ויותר חיות אדם ברבריות שמסתובבות בתוכנו ומסכנות את כלל החברה.

 8. קורא אנגלי הגיב:

  אכן אבסורד (אם כי לא מפתיע).

  תרומות של נוצרים במיליוני דולרים מאמריקה מגיעות דרך צינורות של נוצרים-ציונים-אוונגליסטים להתנחלויות.

  הרצון שלהם לשנות את המציאות בשטח בכדי להחיש ולגרום לחזרתו של ישו. לשם כך בית המקדש השלישי "חייב" להבנות. לכן הם עושים הכל כדי לעזור למופרעי הימין ולישראל בכלל. השלום הוא אויב מס’ 1 שלהם ועל פשרה אין מה לדבר – רק טרנספר(!) דעותיהם ימניות מכהנא (אם זה אפשרי). הם תומכים ב"נאמני הר-הבית".

  אפשר היה לחשוב שמדובר בקומץ של מטורללים אך זה לא המצב. הם מפעילים לחץ ימני חזק על הנשיא האמריקאי מזה שנים רבות. יש להם אחריות לא מבוטלת במצב הנוכחי. הם קוראים באופן גלוי למלחמה ודוחפים במודע ובכוונה להתנגשות עם האסלם. הם מאורגנים היטב והשפעתם מסוכנת.

  הנצרות מתחילה להכיר בכוחם ובנזק שהם גורמים ויש שמנסים ( Dr Stephen Sizer מאנגליה למשל) לחנך את התמימים על טיבה של הסטייה-הדתית הזו.

  קואליציה מסוכנת של מטורפים.

 9. קורא אנגלי הגיב:

  לפלג הזה היתה כוונתי.
  ספק אם הם דתיים ספק אם הם שפויים.
  מדובר במליוני בני אדם (הערכה: כ 50 מליון).

 10. שמי הגיב:

  לקורא האנגלי, הפטרנליזם והחוצפה שלכם לבקר את בני העם היהודי פה, היא מעל ומעבר, כבן לאומה שיצרה את כל הצרה הזו הייתי שותק, חצוף, את מחיר הדמים הזה האומה שלכם הייתה צריכה לשלם לא הערבים ולא היהודים.
  דבר אחר, המציאות קיימת, אתם יוצאים מנקודת הנחה שעם ישראל הוא קולוניאליסט ובכן, "יהודה ושומרון", אינם קרוייים כך עקב רצון לשעשע, בכל מקרה, אם ישנו איזה יהודי שמרגיש שאיננו מתאים למנטליות ולאזור הזה, הוא מוזמן לחזור לארצות השלג שמהם הגיע.
  שלישית, אתם לא עובדים על אף אחד, בסיס דעת רוב ה"שמאל" ה"נאור", נובע מעוינות לעם ישראל ולאורינטציה האותנטית של יהודי המזרח ובכלל עוינות לממשלת ישראל, כגון וענונו, לא סתם בקרב מגזרים מסוימים, הרעל נשפך יותר, רבין שנבחר ע"י העם, ללכת בדרך מסוימת, רימה את רצון הבחור, התנהג בגזענות כלפי ציבור המזרחים בפרשת ילדי תימן ומזרח ודרך השלום שלו נבעה מכך שהרגיש שהדור של "יפי הבלורית והתחת האדום", "הפסיד" את המדינה ובכן, המדינה לא הייתה שייכת לו או לאבא שלו, או לאבא דל השמאל, זוהי ארצם של העם העברי, לכל דורתיו, מיריחו ועד צפת, מעכו ועד ירושלים לא עם "פלשתינאי" שמוצאו ב-60 אחוזים טורקי וצלבני, לא שמי ולא ערבי בכלל ואין לא שום זכות בארץ, מדובר בפולשים קולוניאליסטים של האימפריב העותומאנית, היחידים שזכאים להיקרא ילידים מימים ימימה אל הבדואים בלבד שאר המוסלמים אינם שייכים לפה וגם הבדואים עצמם, התערבבו עם כל האתנוס באזור, אס מדובק במשפחות יחידות, בכל מקרה אל תצנזרו, כרגיל האדומים חולמים על אוטופיה ומצנזרים דעות אחרות.

 11. מ.ש. מדובר באוונגליסטים פרוטסטנטים הגיב:

  ולא בקתולים.

 12. אבירם לקורא אנגלי הגיב:

  אני מבין שהשיעים המבצעים את טקס העאשורה
  שבו הם מלקים את עצמם בשוטים עד זוב דם ואז מחוללים כאחוזי אמוק –
  הם לא נכללים אצלך בקטגוריה שהגדרת כ "סוטי-דת עם דפקטיביות הבלתי נתפסת".
  אולי אותם אתה מגדיר כ"אנשי דת בטקס פולקלוריסטי עמוק ומעניין".

 13. קורא אנגלי הגיב:

  1. לאבירם – תגובה צפויה ביותר.
  אוקיי אבל הם מזיקים לעולם ולסביבתם הרבה פחות.

  2. לשמי – דו שיח אתך לא נראה לי שיוביל לשום מקום. אני מוותר על התענוג.

 14. ניצן אביב הגיב:

  מה אני אגיד לך אדון "יהודי ציוני"- קולוניאליסט?
  דבריך הבוטים, המסולפים במודע, החוטאים לאמת – הם ממש חוצפה שאין דוגמתה ועזות-מצח!!!
  הכיבוש הנורא והמזויע הנמשך למעלה מ-42 שנה של השטחים הכבושים של פלסטין, הדיכוי האכזר, הנישול העושק, הניצול, גזילת אדמותיהם של התושבים הפלסטינים לצורך הקמת התנחבלויות ומאחזים, שכולם בלתי חוקיים, עפ"י כל האמנות הבינלאומית – הוא שורש הרע שיש לעוקרו ויפה שעה אחת קודם!!!

  מי אמר מדינת ישראל כמדינת אפרטהייד – ולא קיבל???

 15. ליהודי ציוני הגיב:

  ובעובדה שרוב החיילים הקרביים שעוסקים במלאכה הבזויה של כיבוש הרס רצח ודיכוי באים מההתנחלויות אתה רואה את הצד שני של המטבע ?אני רואה בזה אותו צד של אותה מטבע.
  אל תגנו עליי ואל תעשו בשמי את העוולות שאתם חיילי צה"ל והמתנחלים והממשלות למינייהן עושים .עם מגנים כאלו לא צריך אוייבים

  איתן לרנר

 16. מיכאל שרון הגיב:

  הטריגר לפיגועים הנוראים חודשיים אחרי הרצחו של רבין היה חיסול יחיה עייש "המהנדס", על ידי פרס (אף שזה מכבר לא היה פעיל) שהפך מעין גיבור לאומי פלשתינאי. כללית הלכו הפלשתינאים וצברו מרירות. כבר בשעה שרבין גירש 30 אנשי חמאס ללבנון, אמרו לי בנצרת ש"ישראל מרמה את הפלשתינאים". התחושה הזאת היתה חזקה בגלל שההסכם במהותו היה רק "הנפת דיגלונצ’יק פלשתינאי" (ללא פיצויים, ללא שיבה, ללא אל קודס הפלשתינאית, ללא "כל שטח הגדה" ופינוי ההתנחלויות) – חרוזי זכוכית לאינדיאני שזרקו סביר, ביילין, זינגר ושאר "המומחים לשיחות עם הפלשתינאים" – ששיכנעו את רבין שלא צריך לתת שום דבר ממשי והמחיר זול להפליא, "לעראפת בטוניס אין ברירה".

  אחרי ההקרבות הפלשתינאיות באינטיפאדה הראשונה הירגישו הפלשתינאים שמגיע להם משהו ממשי, ולא רק דיגלון לנפנף בחלק משטח הגדה. לדעתי המושג הישראלי של "מתנגדי השלום" מול "תומכי השלום" היה במידה רבה פיקצייה, אין כמעט פלשתינאי שלא חש שמובילים אותם באף בחסות אמריקנית, שמציידים את עראפת בחיל שיטור (ובנשק), מצד ישראל וארה"ב, בשביל לדכא את המאבק הפלשתינאי לזכויות.

  פרס עצמו נסק ימינה אחרי הרצח, אף שהועצמה הרטוריקה כנגד הימין. הוא אירגן אז בין היתר את מבצע חיסול יחיה עייש "המהנדס", בזרקו פרובוקצייה שבעקבותיה בא מייד גל הפיגועים הקשה (קצת בדומה לטריגר לאינטיפאדה השנייה של עליית שרון המתוקשרת לסביבות מסגד אל אקצה בספטמבר 2000) ולאחר מכן ביצע מבצע הפצצות בלבנון, כשהוא מופיע לפני מצלמות הטלויזייה בסרבל צבאי ומצהיר הצהרות מלחמתיות. אז אם ימין, העם בוחר בימין האוטנטי, בדבר האמיתי, ממש כמו בחירות פברואר השנה, לאחר הרג עזה של ברק.

 17. קורא אנגלי הגיב:

  מי שלא ראה שימחת הלורד ג’יזס עם טייטל לא ראה שמחה מעולם. אמריקה מלאה בסוטי-דת.
  לראות (יוטיוב) את הטקסים שלהם, עם ילדיהם.
  את הדפקטיביות הבלתי נתפסת, את האקסטזה הגופנית, את הדמעות את הרטט מעצמת השגעון.
  לברית המופרעים הזו בין אייפק וג’יזס משתחווה גם אובמה ושו"ת.

 18. רדיפות נוצרים בישראל (מה שאינך יודע) הגיב:

  למערכת: חומר זה כמעט שאינו ידוע, ודומה ששוקדים בכל דרך להצניעו. חשוב לפרסם זאת. אנא, בכל לשון של בקשה – פרסמו זאת. מטעמים מובנים אני חושש מפרסום שמי.

  הגישה האוונגליסטית תמוהה, בלשון המעטה, שכן נוצרים נירדפים בישראל ב-1001 דרכים, גלויות וסמויות, תוך מצג ליברלי של חופש הפולחן… והרי על פי הנצרות עולה כאילו האכזריים, המרושעים, השטניים,, הרצחנים, אכולי השנאה העיוורת המזכירים בכל את צולבי ישוע מקבלים חיבוקים ונישוקים ממאמיניו.

  אתרי האינטרנט בישראל שטופים תכופות שנאה לנוצרים, וכאילו מעלים רדיפות יהודים שארעו במשך 2000 שנה פה ושם בארצות נוצריות כעילה לכל מעשה תעוב ושנאה. והרי אחרי ככלות הכל, הארצות הנוצריות הללו אפשרו ליהודים להתיישב בארצותיהם, ותכופות נתנו להם הגנה וזכויות ביד תקיפה, למשל באיטליה בחסות הכנסיה. למשל, הצלת יהודים בשואה מצד הכנסייה הקתולית בפולין, שרבים מכמריה ונזירותיה נישלחו עקב כך לאושוויץ.

  זאת בדומה לתביעה הישראלית להרשאה לטבח בפלשתינאים וחסינות מכל חקירה ודרישה למוסריות בנושא, בשם עוולות שנעשו ליהודים בעבר. חופש הדת הופך לפארסה בישראל, ומנאצים באופן ארסי את האיסלאם, תוך פגיעה קשה בחופש הפולחן למוסלמים (דוגמא בולטת: מסגדי הר הבית. אך יש גילויים רבים של רדיפת מוסלמים בישראל), אף שמוסלמים נתנו בארצותיהם מאות שנים מקלט ליהודים, וכל זאת כתרצנות בדיעבד העושה רצח אופי של דת שלמה למטרת הצדקת נישולו של עם שלם מאדמתו.

  אימת השנאה הדתית החשוכה והקנאית בישראל על קצה המזלג

  רצחנותו של טייטל כלפי יהודים משיחיים, והדים לגיבוי סביבתי למעשי תעוב אלו
  — קישור —

  רדיפות נוצרים בחסות גורמי ממסד. זהו אחד הנושאים הנישמרים בסוד מדעת הקהל בעולם ואף מחלק מדעת הקהל הנאורה בישראל. רדיפת נוצרים מתרחשת בדרכים רבות, תכופות מצד גופי ממסד כמו ביטוח לאומי, משרד הפנים, עד שמאמר מערכת זה ב"הארץ" מצא לנכון להתריע וליידע לעניין חסוי זה.
  — קישור —

  חופש הדת עפ"י מגילת העצמאות? שריפת ספרי הברית החדשה
  — קישור —

  גוזלים קרקע פלשתינאית? בונים חומה? נשבש אגב אורחא את חופש הפולחן הנוצרי. מה רע?
  — קישור —

  גם הפצצת ריכוזים ורובעים נוצריים בביירות ובשטחי לבנון אחרים במלחמת לבנון הראשונה והשנייה, מגלה טפח מהגישה הנקוטה תכופות בישראל. במחווה אמיץ באה ב-1982 לביירות המופצצת באופן כבד הנזירה (שהוכרזה לקדושה) האם תרזה מכלכותה, והושיטה סיוע לילדים מוכי גורל בצל האימה.

 19. קורא אנגלי הגיב:

  אני הרי מדבר על חבורה עצומה של עשרות מליונים של דפוקים עד העצם באמריקה. ואילו אתה רץ כאחוז תזזית מיד ל"ארגז הצעצועים" כדי לחפש בובה מוסלמית סרוחה כטיעון שכנגד. מה אתה רוצה להגיד?
  שמצאת צידוק בארגז ההפתעות?
  יופי לך.

  מה שאת קורא "אמונה דתית" – אינה כזו!
  זו בעצם כת. כת מזן מזיק ורע. הכר בכך!

  בנוסף, שוב צפה ועולה מתגובתך הדוקטרינה המוכרת של "המומחה לענייני ערבים" זה שיודע לקרא את כוונתם של המוסלמים.

  כמה משעמם.

  אגב, סתם שאלה לי אליך..
  כיצד אתה מדרג את המונחים הבאים לגביך:
  ( ) אדם.
  ( ) ישראלי.
  ( ) יהודי.
  מהו התואר שאתה הכי מזדהה עימו?

 20. סתם הלצה טפלה הגיב:

  זוהי סתם הלצה טפלה, שהתייחסה לתגובה ה"אנונימית" כביכול בדבר "רדיפות נוצרים בישראל (מה שאינך יודע)".

  לאט לאט לך עם תיאוריות הקונספירציה, ציטוטים, "מסודרים" וכו’….

  כה אמר מחבר "גילוי הדעת"

 21. שירה הגיב:

  עצוב מאוד לשמוע על יעל לוטן. אסור לנו לשכוח את האנשים האלו, הם ה"חלוצים" האמיתיים. מבחינתי יעל, ויקטוריה בוך ואחרים שהיו והלכו לעולמם הם כמו ברוך גולדשטיין למתנחלים (ושלא יגידו אחרת, אף אחד לא מאמין להם).
  בקשר למתנחלים, דווקא הם יכוליים להיות הפיתרון בסוף. אם המאלף מאכיל את האריה כדי שהאריה יטרוף את הכבשים, בסוף האריה יטרוף את המאלף, לתדהמתו.ואז כשאף אחד לא ירצה להאכיל עוד אריות, נקבל מצע רעוע יותר לגידולים של "להט משיחי".

 22. זו מדינת שב"כ הגיב:

  זה ביטוי של ספירו, והוא צודק. גרוע בהרבה מהסקוריטט של האדון צ’אושסקו. כבר פרופ’ לייבוביץ המנוח היתריע לפני 42 שנה על כך שהתופעה הזאת (שהיתה בולטת כבר בזמן "שילטון החושך" המפאיני"קי בשנות ה-50 , הממשל הצבאי, הפקעות האדמות, ותעסוקה רק אם יש פנקס אדום -מונח של אורי אבנרי), שהתופעה הזאת תתעצם עד אין סוף בעקבות הכיבוש. כבר אז ראשי האליטה שחיו בגלוי חיים צנועים, שחררו כל רסן משכרון כוחם וכספם במסעות הילולים לחו"ל, ואילו כיום השחיתות וחיי הפאר מכספי הציבור היא בריש גלוי.

  המפלץ הביטחוני מאפשר רמת חיים מסחררת לאנשיו ולפריפריה שלהם ומנגנוני החושך הם נישמתו של המפל"ץ הביטחוני. כשיש שחיתות יש תרבות שקר עניפה, ואם השב"כ הוא נישמת המפלץ, השחיתות ומעילות הכספים זה הלוגיקה של המערכת, לב המערכת; הרי תרבות השקר הפתולוגי היא הדם של המערכת, האדרנלין הננסח בעורקים של המערכת, זרימת המידע, הפצת המידע, הדיסאינפורמציה העניפה והשיח התקשורתי. השקר הוא תקוות השווא וההונאות הניזרקות לעם ולקהילה הבינלאומית (למשל המלל הנימלץ בעצרת רבין אתמול – "ידנו מושטת לשלום" כשבפועל – התנחלויות ומצור וטבח ותופי מלחמה), השקרנות היא בכל פינה.

  מ.ש.

 23. תרזה הגיב:

  בקיצור, מ.ש., מה שאתה אומר זה שאם מישהו פרנואיד, זה לא שולל בהכרח שגם רודפים אותו.

 24. לתרזה: גם תיוג פסיכיאטרי ניתן "לארגן" הגיב:

  היתרונות: תיוג פסיכיאטרי זו שלילה אולטימטיבית של כל עדות שאדם מוסר, איפוס דמותו כך שהולכים בדרכו או קרובים אליו סרים ממנו במבוכה, ובנוסף, שלילת אפשרויות תעסוקה, ובנוסף – ערור יצרים נמוכים כלפיו.
  לעיתים תרופות נירולפטיות, הניתנות גם תקופה קצרה, פוגעות בויסות הטונוסים של שרירי הפנים, בהשחיתם פניו של אדם, דבר היוצר מראה ביזרי.

  כך, חלק מקורבנות העינויים של אוגוסטו פינושה הוצגו כלא שפויים. ידועה הפרקטיקה של השטאזי המזרח גרמני, שנהג להציג מתנגדים ודיסידנטים כלא שפויים, ותכופות לאשפז. הדבר נעשה כנראה גם במדינות מערביות, אך אין תעוד, בעוד בדמוקרטיות העממיות הארכיונים "ניפרצו" אחרי נפילת הקומוניזם.

  בישראל יש עדויות לאישפוזים מערכתיים, ומוכר המקרה של חושפת השחיתויות בתנובה מאיה קוך, מוכר מקרה של חושף שחיתויות בסניף קופ"ח בחיפה, וכן בבנק ישראל.

  יש דיווחים על אישפוזים תמורת שוחד ובעזרת קשרים, למשל מצד גברים לנשותיהם, בתקופות כשרצו להביא את הפילגש לביתם, או להפטר מאנשים לא רצויים להם. במוסף הארץ פורסמה ב-1996 כתבה "כיצד תאשפז את אויבך" תוך חשיפת מקרים ניבחרים.

  מעל לכל, יש לזכור כי למחלות נפש, כגון סכיזופרניה פרנואידית, יש סימפטומים ברורים וגלויים לעין, ואין להסתפק בחוות דעת של פסיכיאטר, המדווח רק על "מחשבות שהחולה גילה לו", ואשר החולה שכח אותם והידחיק אותם כשחלה הקלה במצבו…

  מ.ש.

 25. קורא מרחוב בזל הגיב:

  מסעדות היוקרה של רחוב בזל ? ארוחות הצהריים הדשנות ? על מה בעצם מדובר ? ברחוב בזל יש כמה בתי קפה, אוכל ככה ככה, ושום דבר מיוחד. אולי חנות הספרים שאיכשהו שורדת היא הבעיה ? המאכלים הביתיים ממול ? החומוס בניצב ?

 26. אבירם לקורא אנגלי הגיב:

  על אמירה צפויה מקבלים תגובה צפויה.

  בחרת לכנות באינספור כינויי גנאי את הדתיים הנוצרים והיהודים בהתבסס על אמונתם והטקסים שלהם, ואתה מתעלם מטקסיות מוסלמית ביזארית לא פחות, שגם היא זהה לחלוטין לתאור שלך.
  קוראים לזה גזענות.
  או שאתה מוקיע אמונה דתית עיוורת או שלא.

  דיברת על "סטייה-הדתית"?
  הרי לך סטייה דתית מוסלמית: מה עם סטייתם של מבצעי פיגוע ה-11 בספטמבר? ויש עוד אינספור דוגמאות, הנה עוד אחת:
  — קישור —

  "אבל הם מזיקים לעולם ולסביבתם הרבה פחות"?
  לא בטוח, וגם אם זה נכון הרי זה רק בגלל חוסר האמצעים שלהם, בדיוק כמו אלו שיורים מעזה אלפי קסאמים על אוכלוסיה אזרחית בישראל. אם היו להם טילים רצחנים יותר אז הם כבר היו משתמשים בהם, זה שאין להם אמצעים לא הופך אותם למסוכנים פחות מאלו שיש להם אמצעים. הכוונה היא העיקר.

  ובפעם הבאה כשאתה מביע את דעתך בעניין הגרעין האיראני אנא השתדל לזכור את דבריך שלך בנושא סטיות דתיות.

 27. אבירם לקורא אנגלי הגיב:

  אני מתכוון לומר ש"דפוקים עד העצם" יש בכל מקום. אתה מתריע מאלו האמריקאים ואילו אני מתריע מאלו המוסלמים.
  אגב, האסונות הגדולים ביותר בתולדות האנושות קרו דווקא במקומות בהם הדת השלטת לא היתה דת במובן האלוהי שלה, אלה דווקא "דת אלטרנטיבית" כמו קומוניזם או פאשיזם (גרמניה הנאצית, טיהורי סטאלין בבריה"מ, החמר-רוז’ בקמבודיה).
  לכן לפני שאתה רץ וצועק: "גוועלד! נוצרים אוונגליסטים מטורפים רודפים אחריי" תשתדל ליטול קורה מבין עיניך ולזכור שהסכנות האמיתיות באות ממקומות אחרים לחלוטין,
  רובם לצערך הרב קרובים מאוד לליבך.

  נ.ב. אני מומחה לענייני ערבים בדיוק כמו שאתה מומחה לענייני אוונגליסטים.

  ואם איזה תואר אני הכי מזדהה?
  וואלה, לא יודע. אני רואה את התארים הללו (אדם, יהודי, ישראלי) כקבוצות חופפות בחלקן ולכן קשה לי לענות.

 28. קורא אנגלי הגיב:

  לאבירם,

  באנגליה קיים ויכוח ציבורי בשאלה הקצאת המשאבים לטיפול בפשיעה הלא חמורה במרכזי הערים.

  הוויכוח מקורו בשני מושגים שונים:
  (1) רמת הפשיעה הנ"ל – הלכה למעשה.
  (2) תחושת הבטחון של האזרחים.

  הציבור לוחץ לנוכחות גבוהה של שוטרי מקוף.
  שוטרים במדים (לרוב בצמדים) שמסתובבים להם בהליכה ברחובות – מראים נוכחות – ומשרים אווירה של בטחון.

  המשטרה טוענת שמכיוון שמשאביה מוגבלים – במקום לתת למאות של שוטרים להסתובב ברחובות כדי להשרות "תחושת בטחון" היה עדיף שאותם שוטרים יתפנו לעיסוק ישיר בפשיעה.

  ומן המשל בעניין תחושת הבטחון אל הנמשל…

  במקום לקבל "התקפת לב" מערבים היה עדיף שיותר אנשים יבינו שתחושת בטחון אמיתית משיגים שמשנים את מציאות מצב המלחמה, השנאה, האלימות, הדכוי והגזענות שיוצרת את חוסר הבטחון. ולא יהפכו את האלימות לאלמנט המהותי המאפיין את המציאות.

  אבל ישנם הרבה אנשים (כמו אותם אונגליסטים וכמו אותם טייטלים), ושמא אומר גם כמוך, שלא רוצים בשינוי מציאות כזה (השלום).

  בשבילם שלום זו סכנה קיומית.
  יש להם מניעים "אידיאולוגיים".
  יש להם דיעות ברורות על האופי הערבי.

  קיימים 3 דברים שאדם בישראל חייב לקבל:
  1. חובה על אדם שאינו רשע להכיר בפשע נגד העם הפלסטיני. 2. חובה על אותו אדם להכיר שחייבים להפסיק את הפשע הזה. 3. וחובה על הפלסטיני לקבל את נוכחות יהודים ובני דתות אחרות באותה המדינה הדמוקרטית. מדינת אזרחיה. כלומר אזרח אחד=פתק הצבעה אחד.
  פתרון של צדק בסיסי וכבוד הדדי למרות תנאי הפתיחה הגרועים לבעיה שלפנינו. פתרון שמציע תקווה ולא המשך האלימות.

  אם 3 האלמנטים – "אדם", "יהודי", "ישראלי" כולם נמצאים בך נשאלת שאלת הכמות היחסית בניהם…

  לכן שאלתי אותך האם אתה קודם אדם או שמא התבלינים "ישראלי" או "יהודי" התגברו עד כדי כך שטעם האדם "בתשביל" הקרוי אבירם נדחק הצידה יתר על המידה.

  אדם שאינו מבחיו בהתארגנות מסודרת (במרחק יריקה ממנו) – לנשל עם מאדמתו באלימות ומסרב להכיר בכך, בתוענות שווא ותחבולות שרובן שקריות וגזעניות, – הוא או עיוור או רשע.

  באמת אין לי מה להגיד לך יותר מזה.

 29. אור לקורא אנגלי הגיב:

  שלום קורא אנגלי.
  1) מרבית האלימות הקטלנית כיום בעולם היא של מוסלמים כנגד מוסלמים. זוהי עובדה מספרית!
  די בנתון הזה כדי להציג חלק נכבד מדבריך באור מגוחך (והייתי מוסיף ‘מאוד’ אם לא הייתי אדם נחמד)

  2) העולם הערבי מוסלמי מקיים עולם ערכים שונה לחלוטין מזה המערבי ה"נאור".
  האידיאל של האחרון רחוק מהאידיאל של הראשון כמרחק מזרח ממערב (אני ממליץ לך לקרוא מאמרים של אינטלקטואלים ערביים שנחשבים נאורים. אולי זה ייתן לך מעט מושג כמה אתה לא בכיוון).
  אם בתוך הקלחת המזרח תיכונית הזאת אתה מעוניין לקיים את החזון האוטופי שלך, אז שיהיה לך לבריאות.
  שומר נפשו ירחק.

  3)פתרון אמיתי למצב חייב להתבסס על בחינה ריאלית של העבר, ההווה והעתיד. לצערי, השמאל הרדיקלי בארץ מאוד לוקה בחסר בנושא הזה (ויש לי דוגמאות בשפע, אם תרצה). בכך הוא מרחיק אותנו מפתרון, תחת לקרבנו. חבל!!!

 30. קורא אנגלי הגיב:

  אבירם, זה האבא הרוחני שלך?

  "ציונות אכזרית או ויתור על הציונות"

  הגזענות צפה מכל משפט שני.

  — קישור —

 31. קורא אנגלי הגיב:

  אור אתה עובד משרד החוץ או שאתה מתעתד לעבוד שם? …

  שום אוטופיה!
  רק לנהל את העולם באופן פחות דורסני. תוקידידס כבר הסביר יפה למדי את מהות הצדק של החזק…ודי לחכימא.

  וזה הלא בדיוק מה שקורה כאן.
  "מלחמת הציווילזציות" היא שקר מכוון.
  ואתה קונה נלהב של הזבל המזובל הזה.
  זה שישנם הבדלים לא אומר שישנו מצב של התנגשות מלחמתית הכרחית. אלא שישנם כאלה הדוחפים למלמה ההיא.
  זה באג’נדה שלהם להלחם <בשביל המלחמה>!
  לא בכדי להביס איזה רוע שיש בהם ואין בנו.

  ואתה קונה בקלי קלות את השקרים שלהם:
  שהתרבות הערבית היא ברבריזם שיש להלום בו.

  הם ואנחנו………….
  הם ואנחנו………….
  הם ואנחנו………….

  אתה שומע את מה שאתה אומר?
  די מספיק איש. תתבגר. לא כל מה שרון בן-ישי אומר בעתון צריך לקחת כתורה מסיני…

  גם איש קטן עם שפם אמר פעם: "הם ואנחנו".
  הוא חשב שהתרבות שלו היא האידיאל
  והיה מוכן בשביל זה להחריב את העולם!

  אינני צריך לקרא מאמרים של "אינטלקואלים ערביים" כדי להבין שאתה גזען קטן!!!!!!

  ועוד גזענות עמוקה מאד.
  (אתה רואה אני דווקא כן השתמשתי במילה "מאד כנראה שאני לא נחמד).

  עיצה לחיים:
  שמשהו אומר לך משהו בסגנון "אנחנו והם" …
  תעצור ל 5 דקות ותחשוב.
  רק 5 דקות.

 32. קורא אנגלי הגיב:

  האם מקרה טייטל גורם לנקיפת מצפון זמנית???

  ווואו פעם ראשונה!!!

  — קישור —

 33. אור לקורא אנגלי הגיב:

  שלום קורא אנגלי.
  ראשית דבר: אינני עובד משרד החוץ, אם כי הייתי שמח להיות.

  שנית: ידעתי שתיפול במלכודת. זה היה פשוט קל מידי.
  אין בתגובתי ולו שמץ של שיפוטיות כלפי העולם הערבי!!!!!
  ‘נחותים’? ‘ברברים’? ‘יש להלום בהם’?
  את כל אלה בדית מליבך (קרא שוב את תגובתי ותיווכח)!!!!
  חטאך הוא כפול: גם לא הבנת כלום-אבל ממש כלום-ממה שכתבתי, וגם הרהבת עוז לכנותי ‘גזען’ (פלוס השוואה מרומזת-הרי איך אפשר בלי-להיטלר).
  ככה להשתלח בגסות? היכן הנימוסים האנגליים שלך?

  שלישית: עולם הערכים הערבי מוסלמי שונה מאוד מעולם הערכים המערבי ה"נאור"(שים לב למרכאות, הן היו גם בתגובה הקודמת). זוהי עובדה!
  אין בכך לומר שאלה נחותים מאלה, או להיפך. פשוט שונים.
  זאת אני יודע מהיכרות אישית עם ערבים מוסלמים, מעיון במאמרים של אינטלקטואלים ערביים בעלי אג’נדה מערבית, ובכלל-מהתמצאות מינימאלית בעולם שבו אני חי. את "מלחמת הציווילזציות" דווקא לא קראתי.

  רביעית: אני מסכים איתך שהבדלים אלה לא מחייבים התנגשות ומלחמה. אני בהחלט מאמין שפתרון לא אלים הוא בר השגה, אך אל לו בשום פנים ואופן שיושתת על חזון חסר אחיזה במציאות. השוני הערכי בין שני הצדדים יוצר שאיפות מנוגדות, ולכן חובה להכיר בו לפני שמנסים לגבש פתרונות שווא (כמו למשל,תכנית שלושת השלבים שלך).

  אחרית דבר: בכל מקרה- לא מהמתלהמים תבוא הישועה!

 34. אור לקורא אנגלי הגיב:

  שלום קורא אנגלי.

  התכוונתי ***בדיוק*** למה שכתבתי. לא יותר ולא פחות!!!!
  במקום להמשיך ולנסות לדחוף לפי מילים בכח, יכולת פשוט להתנצל.

  אני באמת אינני מאמין שהעולם הערבי נחות מזה המערבי ה"נאור". אמנם, כבן לתרבות המערב ה"מתקדם", אני מזדהה יותר עם ערכי האחרון מאשר עם אלו של הראשון, אולם זוהי לא עמדה שכלתנית שיפוטית, אלא רגשית גרידא.

  לאחר שתתנצל, אשמח לקיים איתך דיון פורה, ולהסביר לך מדוע תכנית שלושת השלבים שלך היא חסרת אחיזה במציאות.

  שבת שלום!

 35. קורא אנגלי הגיב:

  אור,

  אתה אומר:
  אין בתגובתי ולו שמץ של שיפוטיות כלפי העולם הערבי!!!!!

  אההממ ומה זאת?
  (1)מרבית האלימות הקטלנית כיום בעולם היא של מוסלמים. (2)העולם הערבי מוסלמי מקיים עולם ערכים שונה. (3) האידיאל של האחרון רחוק מהאידיאל של הראשון כמרחק מזרח ממערב …

  הגד לי איזו תמונה עולה מ 3 הציטוטים האלה? אתה מנסה לרמוז לנו רמז עבה על המוסלמים הלא כן? או שאולי "נפלתי בפח"? מה פח? מה אתה רוצה מהפח?

  כן בטח, עכשיו אתה נסוג (מעט) ומתחכם(!) ואומר שהם בעצם אינם נחותים אלא רק "שונים"
  אהה טוב. חמוד. אבל עדיין אינך מגלה לנו בעצם מהו סולם הערכים שלהם ובמה הוא "שונה" מסולם הערכים שלנו… מה קורה פה? אה כמובן, שוב נפלתי בפח. אני שיכור.

  אתה טוען ששמתי מילים בפיך ולא כך הוא. כתבתי בפירוש שאתה קונה בהשקפותיך (אולי בלא משים) את מה שנובע באופן ישיר מדיעות כאלה שמתגלגלות חופשי מלשונם של דוברים לא מעטים
  חלקם פרופסורים (ראה קישור ל"הארץ" בתגובה שאח"כ).

  לכן מצאתי לנכון לכוון לגזענות שחבויה (אבל גלויה למדי) בנארטיב שעושה הרושם שאתה קיבלת או שנוטה לקבל.

  עם בעובדות עסקינן – ישראל ש-ט-ו-פ-ה בגזענות (ולא רק ישראל).
  אתה מכחיש???

  אשר ל"ישועה" אינני יודע ממי תבוא הישועה.
  ישועה (במובן האוטופי) לא תבוא אף פעם ולכן היא אינה מעניינת אותי כלל.
  אם נגזר על העולם להתפוצץ – שיתפוצץ.
  אבל בינתיים (עד שהוא יתפוצץ) יש לי סיפוק מלנסות לבדוק כיצד העולם שלנו והאנשים שבו מתנהלים באמת. העניין שבו עסקינן פשוט קרוב לליבי בגלל שנולדתי בארץ. לו נולדתי במקום אחר – בעיות אחרות היו נוגעות לי יותר.

  עלה והצלח.

  נ.ב.
  מה כ"כ טוב במשרד החוץ?

 36. לקורא אנגלי הגיב:

  אין בהיסטוריה שום תקדים שמוסלמים הכירו בזכויות שוות של בני דת אחרת בשטח שבשליטה מוסלמית. להיפך: בני דתות אחרות זוכים לזכויות, אם בכלל, רק במסגרת של נתינים נחותים הכפופים לשלטון המוסלמי. ההצהרה האופטימית ביותר באמנת החמאס מדברת בל פיתרון כזה (מעמד של נתינים נחותים ליהודים) במדינה המוסלמית שתוקם על חורבות ישראל, וגם את זה ברור שהם לא יעלו בדעתם בכלל לקיים. אין שום סיבה שהמוסלמים יסכימו לאפשר דווקא ליהודים השנואים עליהם את מה שלא איפשרו לשום דת אחרת.

  לכן הציפיות שלך ממדינה דו לאומית הזויות. מי שאומר "מדינה דו לאומית" מדבר למעשה על מדינה מוסלמית "יודנריין". לא צריך להתאמץ מאד כדי להתפכח מההזיות האלה. כל מטיף מוסלמי צועק את הדברים מכל מסגד בעולם. נכון שאתה תישאר בינתיים בחיים (עד שהם יגיעו גם ללונדון), אבל זה לא אומר שכל אלה שחיים כאן אמורים לבצע התאבדות קולקטיבית רק משום שכמה כהני שמאל מבטיחים לנו גן עדן עלי אדמות; רבע מהעם הקמבודי, שנרצח בטבח עם בעקבות הבטחות דומות, לא זכה מהם אפילו ליריקה, שלא לדבר על זר פרחים או הבעת חרטה כלשהי.

 37. קורא אנגלי הגיב:

  אם הרושם שעלה בי בעקבות דבריך הוא מוטעה הרי אני מתנצל. נקודה.

  כעקרון אין לי עניין בדיעות אישיות.
  דעתך האישית איננה מעניינת אותי.
  גם דעתי האישית אינה מעניינת אותי.
  מעניין אותי להבין את המציאות.
  למשל, מעניין אותי לנקוב בסיבה או בסיבות מדוע הדבר שקרוי "מדינת ישראל" מצהיר על רצונו בשלום אבל פועלת ועושה דברים שאינם עולים בקנה אחד עם הרצון הזה. השלום רצוי מבחינה מילולית אך המלחמה היא הרצויה מבחינה מעשית! הדינמיקה שמאחורי הדבר הזה שמתמשך כ"כ הרבה שנים ופוגע בכ"כ הרבה בני אדם – הדינמיקה הזו מעניינת אותי. זה מה שאני רוצה לבדוק.

  "גזענות" היא מילה שקשה שלא להשתמש בה בעסק הזה. אינני אוהב אותה בעצמי. אך מה לעשות שעלי לנקוב בה – אם היא מגיחה ומרימה ראש. יש לך מילה אחרת?

  בכולנו יש אלמנטים שליליים ובדיון כזה טעון אין ספק שהרגשות לפעמים משתלטים עלינו. אם נפגעת ממני באופן אישי הרי שלא היתה לי כל כוונה כזו ואני מתנצל.

 38. קורא אנגלי הגיב:

  לזה שהגיב אלי ("התאבדות קולקטיבית"),

  אתה מנסה לטעון שבגלל שברור להנהגה הישראלית שישראלים\יהודים אף פעם לא יוכלו להתקבל באיזור ולכן אין ברירה אלא להמשיך לשלוט בהם בכוח עד שיתיאשו ויבינו מיהו השליט ומיהו הנשלט.

  האינטרפטציה שלי היא אחרת.
  והיא שזה למעשה יותר תכסיס מאשר סיבה.
  כלומר מבחינה כרונולוגית היה קודם כל הרצון לנשל את הפלסטינים. להשתלט על השטחים ולמנוע מהפלסטינים להצטרף למדינה כאזרחים מצד אחד ולמנוע מהם עצמאות מדינית אמיתית מצד שני.

  הטענה אשר הפלסטינים (המוסלמים) לעולם לא יקבלו ….משמשת כחיפוי, כשיווק הכיבוש לציבור בארץ ובעולם. זהו חלק במצגת ההצדקה לכיבוש ולנישול כאשר ההחלטה על עתידם כבר נפלה מראש.

  אגב, נניח שהיו לא-מוסלמים אלא בני דת אחרת (לא יהודים כמובן) האם אז לא היתה מתעוררת אצלך הבעיה לצרפם למדינה? האם נניח היית מצרף 3 מליון בודהיסטים פלסטינים למדינה ונותן להם אזרחות?

  הצרה של ישראל שהשיווק הזה הצליח יתר על המידה ומעל למשוער. עד כדי כך הצליח שאי אפשר לשכנע את הישראלים שזה הכל היה הצגה.
  כלומר השקר הפך לאמת.

  בינתיים הדיכוי נמשך ומדד השנאה עולה ועולה.

  התנגדות רודפת תגובה. ותגובה רודפת התנגדות.
  והציבור והעולם קונה את ההסברים והפרופגנדה על האסלם וכולי וכולי. כל העסק ממשיך כמו כדור שלג בלי לעצור ורק לגדול.

  הייתי מכנה את העסק הזה בשם אבל בעקבות התלונות עלי אני אמנע מלהשתמש במילים "פוגעות" ואשאיר את התיאורים של המציאות החייתית הזו לדמיונם של הקוראים ויקראו לה במילים אשר ימצאו לנכון.

 39. אור לקורא אנגלי הגיב:

  שלום קורא אנגלי.

  בין היהודים לערבים זורם דם רע מאוד כבר עשרות שנים. שנאה, גזענות, אלימות ועוד, כל אלה מצויים בשפע גם אצלנו וגם אצלם.
  מי אשם? מי התחיל?
  זה לא צריך להיות רלוונטי (ולצערנו, זה דווקא רלוונטי מאוד), אבל אם כבר שאלנו…
  יש רק תשובה אחת הגיונית: שני הצדדים!
  לפיכך, צדק אבסולוטי כלל איננו קיים (במקרה זה), וחבל על הטרחה הכרוכה בנסיון להשיגו.

  לצד שאלות מוסר, פתרון אמיתי חייב להתבסס גם על שיקולים מעשיים. רעיון המדינה הדו-לאומית/כל אזרחיה איננו מקובל על 99 אחוז מהציבור היהודי בארץ ולכן הוא לא מעשי ולא רלוונטי!!!!!!!
  אם השמאל הרדיקאלי בכל זאת משוכנע שזהו הפתרון הטוב ביותר, אז שינסה להפכו לרלוונטי ע"י שיווקו בקרב הציבור הישראלי. אני טרם נתקלתי בנסיון כזה מצדו (ובמיוחד באתר זה, אשר עושה לשמאל הקיצוני יחסי ציבור איומים ונוראים-ע"ע ספירו, מיכאל שרון, ראובן קמינר, מר בל"ד היקר, חיים ברעם ועוד).

  בניגוד אליך, אני משוכנע שמרבית אזרחי ישראל אינם מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית ואף תומכים בכך, במידה והדבר ישכין ביטחון ושלווה על פיסת אדמה זו.
  אלא שטרם הגענו לעמק השווה. דרישות הסף שלהם אינן מתיישבות עם הוויתורים המקס’ שלנו, ולהיפך.
  ועד שלא יושג האיזון, שני הצדדים ימשיכו להתנהג כמו מניאקים.
  מי שמטיל את האשמה רק על צד אחד- מסיר כל אחריות מהצד השני, ובעשותו כך מעכב את מציאת האיזון ההכרחי כ"כ בדרך לפתרון אמת.

 40. קורא אנגלי הגיב:

  למגיבים אור ואלמוני,

  ראייה כשלכם של המציאות (חשוב: בהנחה שהיא אותנטית!) מחמיצה (באופן מודע או שלא מודע) את הגורם המאחד היוצר משמעות לאירוע מסה"כ הפרטים המרכיבים אותו.

  אתם מעצבים ומגדירים את תמונת המציאות לפי פרטים פנימיים ומתעלמים (במכוון או שלא במכוון) מן הצורה ההיקיפית החיצונית, הפונקציונלית וכדומה.

  קשה עד בלתי אפשרי להתווכח עם גישה כזו.
  כי חסרה לנו שפה משותפת.
  ישנן מילים (מושגים) בלקסיקון שלי שאינן קיימות בלקסיקון שלכם (ואולי גם ההיפך).

  מילא שיש מצב מצב כזה והוויכוח הוא על פילוסופיה אז זה דבר אחד (אף אחד לא מת מזה), אבל שמצב כזה קיים בוויכוח על עניינים של חיים ומוות זה די טראגי.

 41. תשובה לקורא אנגלי הגיב:

  א. ממה בדברי הסקת שאני בעד "לשלוט בערבים בכוח"? אני דווקא לא.

  ב. מבחינה כרונולוגית הממשל ההאשמי תקף את ישראל ב-67 ללא כך פרובוקציה, דבר שכתוצאה ממנו נכבשו שטחי הגדה המערבית.

  ג. מילא, כשישראל אומרת שהפלסטינים רוצים להשמיד אותה היא משקרת. אבל גם כשהפלסטינים אומרים את זה הם משקרים?

  ד. התשובה חיובית. הייתי מצרף שלושה מיליון בודהיסטים פלסטינים למדינה בלי שום בעיות. האמת היא שהייתי מצרף גם את כל המוסלמים הפלסטינים, אבל מה לעשות שהם מתעקשים להרוג אותי.

  ה. הציבור בעולם קונה את הפרופגנדה על האיסלאם, בעזרתם האדיבה של כמה מוסלמים, ביניהם אלה שהתפוצצו על מגדלי התאומים ב-11/9, ואלה שמכריזים כי האיסלאם ישמיד את כל הציויליזציה המערבית.

 42. אור לקורא אנגלי הגיב:

  שלום קורא אנגלי.

  לא הבנתי.
  תוכל לפרט?

 43. קורא אנגלי הגיב:

  אור,
  בוודאי שאני יודע ששני הצדדים "אשמים".
  בהחלט אפשר וצריך להטיל אשמה בשניהם.
  אבל זה איננו ריב בין שני ילדים (ששואלים מי אשם או מי התחיל, ילד א’ או ילד ב’).
  מדובר כאן על מגמה(!)
  (מה שקראתי ‘צורה היקפית’)
  מהיא המגמה שבה אנו הולכים?
  למה הפכנו להיות?
  למה כ"כ הרבה ישראל אינם מרגישים שייכות למדינה שנולדו בה?
  זה לא היה חייב להיות ככה!
  אבל זה מה שההנהגה מצאה לנכון לעשות.
  מה ואת מי משרת כיום הארגון הזה?
  האם מדינת ישראל כיום מייצגת אותך?
  (ואין זו שאלה של מי ניצח בבחירות)
  יש כאן מאפיה.
  אין לי ספק שגם אנגליה מפיונריות.
  אין לי ספק שבלייר מקומו בכלא.
  אבל עד כמה שידוע לי אנגליה אינה מחזיקה כיום בשטחה בשני בתי כלא ענקיים מליוני בני אדם אשר שונאים אותה ורוצים להשתחרר מאחיזתה בהם ובגורלם ללא שום אופק.
  לאט לאט המנהיגים עבדו על העם ושזה מה שנחוץ.
  הם לא אמרו את האמת לעם ושטפו אותו בשנאה לאחר.
  אבל זה היה אנטי-פטריוטי לא להסכים איתם.
  זה מה שמעצב את העם הזה.
  "מוות לערבים" על כל קיר.
  אני זוכר מלפני 35 שנה ערבים מהשטחים באים לרחוץ פחי זבל ולנקש עשבים בשביל פרוטות.
  ולפעמים היו שולחים אותם הבייתה בסוף היום בלי כסף.
  זה לא היה חייב להגיע לאן שהגענו.
  אבל זה מה שההנהגה רצתה ובחרה.
  זו היתה התוכנית שלהם. אתה מבין?
  ובגלל זה יש לנו היום טייטלים בכל פינה.
  בדיוק כפי שספירו אומר:
  "טייטל הוא חולייה בשרשרת בזויה של טרוריסטים יהודים שהכיבוש מנפיק…"
  אני שותף מלא לספירו בכך שאני נגעל מזה!
  והכל בתמיכה של המדינה.
  הכל כבר נאמר והכל כבר נכתב.
  וקולות הגזענות מהדהדים כיום חזק מתמיד.
  עד מתי נאכל את ה"תערובת" שלהם?
  העסק בכלל לא מתפקד כמדינה.
  ומסריח לשמיים.
  למה אני בכלל טורח לכתוב פה אני לא מבין.
  החיים יפים וטוב אעשה לעצמי אם אשכח מהחוויה שהיתה לי בארץ הקודש.
  באמת אין לי מה להוסיף יותר.

  נ.ב.
  והיום בערוץ 4 הבריטי עוד בושה – והפעם מנפלאות גיבורי הלובי הישראלי בבריטניה.
  לכל אלה שמתכוונים לצעוק "אנטישמיות" אנא מכם, עשו לי טובה….

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים