הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בנובמבר, 2009 5 תגובות

הדיון שאני מציע כאן הוא תיאורטי בלבד, שהרי אין כיום שום סיכוי להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67, אלא לאחר מלחמה שתיכפה עלינו, ועוד פחות מזה למדינת כל אזרחיה. בעוד שמדינה פלסטינית עצמאית היא אינטרס לאומי של הפלסטינים הרי רוב רובם של אלה מבינינו התומכים בפתרון זה עושים זאת מפני : "דאגה לאופיה היהודי של המדינה". במידה ופתרון זה יתגשם השלטון, תוך תמיכה רחבה של העם יעודד את אזרחי ישראל הערבים להגר למדינה הפלסטינית, או פשוט יגרש אותם, אלה שלא יבינו את הרמז. ישראל תמנע כל שויון זכויות לאזרחים הערבים בטענה שיש להם מדינה משלהם, ואף באותם תחומים שחלה התקדמות מסויומת בזכויותיהם תחול נסיגה לאחור.

שובם של מאות אלפי מתנחלים לגבולות הקו הירוק, מהם אלפים רבים של לאומנים קיצוניים תגביר פי כמה וכמה את הפוטנציאל האלים ושנאת הערבים אצלנו, אלימות שתופנה בראש וראשונה כלפי האזרחים הערבים. תקום פה תיאוקרטיה דתית לאומנית אלימה שקשה לשער לאיזה תהומות תוליך אותנו.


"מדינת כל אזרחיה", פתרון שהוא כאמור תיאורטי בלבד יאלץ להתמודד עם בעיית השויון והזכויות האזרחיות ישירות. "מדינה יהודית דמוקרטית" זו נוסחה בלתי אפשרית. גם אם נניח שישראל תסכים למדינה פלסטינית עצמאית ולא "תעודד.." את הגירתם של הערבים למדינה הפלסטינית שימור אופיה האתני גזעני של המדינה יביא להתפוררותה מבפנים!

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. בן הגיב:

  אתה מעלה נקודות מעניינות שאני מעבד בראשי כבר זמן מה. אני בטבעי פסיפיסט ואופטימיסט אך לדעתי יקחו עוד הרבה שנים וישפך הרבה דם עד שנוכל להתמודד עם הבעיות האמיתיות שלנו. מדינת כל אזרחיה תהיה אפשרית ברגע שנהיה מוכנים להפריד בין הדת למדינה, דבר שלא אפשרי כאשר רוב העם "יהודי אצבע" שמי שמכתיב את כיוונם הוא האספסוף הימני. מן הצד הפלסטיני, אני מניח שתהיה התנגדות חריפה גם כן להפרדה כזאת.
  בקיצור, לדעתי ולדעת הרבה יותר חכמים ממני, הפתרון הוא חינוך, חינוך וחינוך. משני הצדדים. אולי אז הדור הבא יהיה בשל לשלום שוויוני, חם ואמיתי.

 2. אסעד ריאן הגיב:

  שכנינו! די לשגעון !
  א. ריאן – רמאללה

  ברחוב שלנו אומרים לי האנשים שאף פלשתינאי לא ידבר על שלום בחמישים השנים הבאות , הם מעוניינים להשמיע לי את זה בגלל שיודעים שעודני דוגל בשלום ובדו-קיום בין שני העמים . וכשאני שואל למה ? משיבים לי , כי הישראלים משתגעים , ויוצאים למלחמות נקמה על לא דבר , ושואלים : "למה להחריב ערים שלמות בטענה שנופלים קטושיות בלי נפגעים ?" הרי אנחנו צריכים לנקום פי כמה, חורבן עירינו והריגת ילדינו בכל הדורות .
  ואני בולע צפרדעים ואומר לעצמי , עוד מועד והעמים יתבגרו ויבשלו ויאמינו שאין להם ברירה אלה לחיות ביחד .

  בכל מסעיי בארץ ומחוץ לה אני מטיף לחיים משותפים שווי זכויות לכל מי שחיי על האדמה הזאת . כי אני מאמין, כי הפתרון האנושי והטבעי ומצדיק היסטוריה הוא , החיים ביחד באותה מדינה , ותחת אותו שלטון . אני מאמין כי יש מקום בארץ הזאת לכולם ,אפילו אם יהגרו לכן כל יהודי העולם , ואם נדע איך לחיות ביחד יהיה פה שגשוג ועולם מתקדם , הרי אנחנו מפזרים הרבה כסף על המלחמות והתוצאות הן חורבן והריסות , תדמיינו לעצמכם איך יהיה המצב כשאנחנו משקיעים בתעשייה ובפיתוח במקום להשקיע במלחמות .

  אבל למי יש אנטרס במניעת הדו-קיום בארץ הזאת ?
  אני מסכם את הגורמים שאין להם אנטרסים בדו קיום כדלכמן :

  1. הגורם הראשון שיש לו אנטרסים במניעת הדו-קיום הוא האמבריאליזם העולמי , שיזם את המשטרים הקולוניאלים במדינות המזרח מהמאה הקודמת . ומצא בתנועה הציונית כבעל ברית ,וכלים שלו לכבוש ולדכא ולגנוב נפט המזרח התיכון , והפך את מדינת ישראל לשוטר שלו במזרח התיכון המונעת מעמי האיזוא מלהשתחרר מהקולוניליזם העולמי .

  2. הגורם השני שיש לו אנטרסים במניעת הדו-קיום הוא התנועה הציונית שהיא מייצגת אריות ההון היהודים בעולם . אלה המעוניינים שלא יהיה שלום או דו- קיום למען המשך ההתיישבות שהיא מפעל הציונות האמבריאליסטי העולמי . הרי אתם רואים שכל העם הישראלי חייב לבנקים שהם הכלים הקולוניילים לתנועה הציונית . התנועה הציונית גונבת ומשתלטת על אדמות הערבים ,בונה דירות ומוכרת לעולים החדשים .

  3. הגורם השלישי שיש לו אנטרסים במניעת הדו-קיום הוא גורמי הדת בשני העמים , כי נציגי הדת היהודים משוכנעים כי אלוהים נתן את הארץ רק ליהודים ,וכל הגויים הם אויבי היהודים וצריך ללחם בהם ולהפוך אותם לעבדים .
  ונציגי הדת המוסלמים גם כן מאמינים ומטיפים כי הארץ הזאת היא וקף מוסלמי ואסור למסור אותה ליהודים , והיהודים הם כופרים וצריך ללחם בהם עד יום הדין .

  עכשיו שני העמים בהמוניהם הולכים שולל אחרי הגורמים הנ"ל והטפותיהם לאיבה ולמלחמות . ומהווים דלק וקורבנות הסכסוך המתמשך בין בני העניים משני צדי המתרס .

  המישור האנושי והטבעי והצודק הוא לחיות ביחד ולשתף פעולה ולבנות ולפתח תחת שלטון החוק של כ-ו-ל-ם . ולא להיות קורבנות המלחמות חסרי הטעם והלא מבוררות .

  אני קורא להמוני העניים – הפועלים – החקלאים – תושבי הכפרים ועיריות הפיתוח ,בני המעמד הבינוני ומעמד הפועלים , לחזור בהם ולחדול מלתמוך בנציגי הפאשיסטים בשני הצדדים . כי המלחמה בין התנועה הציונית והתנועה הלאמית הערבית היא מלחמה בין שני גורמים שהם בצד אחד של המתרס , שניהם בעלי ברית של האמבריאליזם העולמי , ואנו בני העניים משלמים ובלי צדק בחיינו במלחמה הזאת .אנו קורבנות הסכסוך הלא הוגן , אנו יכולים לחיות ביחד לנצח בלי מלחמות ובלי סכסוכים מתי שנשתחרר מהשפעת האמבריאליזם העולמי והכלים שלו ,גורמי הדת בשני הצדדים .

  הבא לקום ולהתנגד ,הבא לחדול מלקריב ילדינו לטובת התנועה הציונית ונציגי הלאום הכוזב , יש מקום לכולם ואנו יכולים לבנות השלטון של כ-ו-ל- נ-ו .

 3. איש עם שפם הגיב:

  לאסעד,איך " מדינת ישראל מונעת מעמי האיזור מלהשתחרר מהקולוניליזם העולמי"?

 4. נתן. הגיב:

  " "מדינה יהודית דמוקרטית" זו נוסחה בלתי אפשרית.".

  עובדה שהיא כן- מדינת ישראל היא גם יהודית וגם דמוקרטית- אם היא לא היתה דמוקרטית רבים מהכותבים פה היו יושבים בבית-סוהר במקרה הטוב.

 5. לאסעד הגיב:

  שכחת עוד מספר גורמים שאין להם אינטרס בשלום
  1. חזבאללה/חמאס/איראן – שלום יוביל בהכרח לירידת קרנה של איראן כנושאת הדגל של "המהפכה האיסלאמית" הקיצונית ולכן היא וגרורותיה בלבנון ובשטחים לא יסכימו לעולם לפתרון. חיזוק לכך נמצא בנאומו של הנייה בעזה לציון יום ההולדת לחמאס שבה הודיע שהפלסטינים לא יתפשרו על פחות ממדינת פלסטין מהים ועד הנהר (ציטוט).
  2. סוריה – ללא הפלסטינים המסכנים וההצדקה שהם נותנים להמשך קיומה הפטתי של המדינה הנחשלת הזאת אין לאסד שום קלף שיעזור לו להמשיך את שלטונו הטוטאליטארי המפלצתי.
  3. ירדן- חשבת לרגע מה יקרה אם הפלסטינים בירדן יבינו שמה שאחיהם בישראל השיגו בכוח הזרוע הם יוכלו להשיג בירדן? ספטמבר השחור עשוי להיות אירוע פציפיסטי לעומת מה שיתרחש כשיהיה איום על השושלת ההאשמית הרעועה גם כך.
  4. וונצואלה – כל עוד הכיבוש נמשך, הליצן שמופיע שם יכוללחבור לאיראן בטענה שהוא מסייע במלחמתה לסיוע לחלשים. ללא זה הוא סתם יהיה אהבל שמסתוב עם הנודניק השכונתי.
  מה שכן, כמוך כמוני. שנינו מאמינים שהפיתרון היחיד והטוב ביותר למצב הזה הוא שלום כולל שבו ליהודים תהייה מדינה יהודית שתחייה לצד פלסטין הערבית ואולי ביום מן הימים , כאשר המשקעים יעלמו נוכל אפילו לשבת בבית קפה ברמאללה בירת המדינה הערבית או בירושלים בירת המדינה היהודית. עד אז, השתדל להיות קצת, רק קצת פחות חד צדדי…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים