הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בנובמבר, 2009 8 תגובות

אני מצטער שעלי לבקר את אובמה, ביודעי כי במדינה הזו רבים השואפים להיות נשיאים שהם גרועים ממנו בהרבה. אני גם מודע לכך כי המשרה הזאת, בארה"ב של היום, היא כאב ראש לא קטן. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא הדיווח האחרון של העיתון "גראנמה", לפיו 237 או 44 אחוז מחברי הקונגרס של ארה"ב הם מיליונרים. הדבר לא מעיד, כמובן, על כך שכל אחד מהם הוא ריאקציונר חסר תקנה. אך קשה מאד להניח שהם מצליחים להרגיש כמו מיליוני אמריקאים שאין להם גישה לביטוח רפואי, שהם חסרי תעסוקה או כאלה שחייבים לעבוד קשה מאד למחייתם.


אובמה עצמו אינו קבצן. לרשותו מיליוני דולרים. הוא הצטיין כבעל מקצוע. שליטתו בשפה, רהיטותו והאינטלקט שלו אינם מוטלים בספק. בנוסף, הוא נבחר לנשיא, למרות היותו אמריקאי-אפריקאי, בפעם הראשונה בהיסטוריה של החברה הגזענית בארצו העוברת היום משבר כלכלי בינלאומי שהיא יצרה בעצמה.

זה לא אודות אנטי-אמריקאיות כמו שהשיטה והתקשורת החזקה המסונפת אליה מנסות לתייג את מתנגדיה. העם באמריקה אינו האשם אלא הקורבן של השיטה, שאינה רק בת-קיימא אלא גרוע מכך: היא לא עולה בקנה אחד עם חיים אנושיים.


אובמה המרדן והחכם שסבל השפלה וגזענות בילדותו מבין זאת. אך אובמה אשר חונך על ידי השיטה ומחויב אליה ולשיטותיה, שהביאו אותו לנשיאות ארה"ב, אינו יכול להתנגד לפיתוי ללחוץ, לאיים ואפילו להונות אחרים.


הוא מכור לעבודה. נראה, שאף נשיא אמריקאי אחר לא היה מעז לעמוד בתוכנית אינטנסיבית כפי שנקבעה לו בשמונת הימים הקרובים.


לפי התוכנית, אובמה יחל במסע מקיף באלסקה, שם הוא מתכוון לנאום לפני הכוחות המוצבים בה. הוא עומד לבקר ביפן, סינגפור, ברפובליקה העממית של סין ובדרום קוריאה. הוא ישתתף בפורום לשיתוף פעולה של אסיה והפסיפיק (APEC) ובוועידה של מדינות מזרח אסיה (ASEAN). הוא יקיים שיחות עם ראש ממשלת יפן ועם קיסר יפן אקיהיטו בארץ השמש העולה, הוא גם יקיים שיחות עם ראשי הממשלות של סינגפור ודרום קוריאה ועם הנשיאים של אינדונזיה, סוסיליו באמבאנג, של רוסיה, דמיטרי מדבדב ושל הרפובליקה העממית של סין, חו ג’ינטאו. הוא ישא נאומים ויקיים מסיבות עיתונאים; הוא ישא אתו את המזוודה הגרעינית שאנו מקווים שהוא לא יזדקק לה במהלך ביקורו החפוז.


יועצו לענייני ביטחון של אובמה מסר, כי הנשיא מתכוון לדון עם נשיא רוסיה על המשכו של הסכם START-1 העומד לפקוע ב-5 בדצמבר 2009. אין ספק כי הם יסכימו על כמה הפחתות והגבלות של הארסנל הגרעיני העצום. אך לא יהיה בכך, כפי הנראה, שום ביטוי לשלום עולמי ולכלכלת העולם.


אז במה מתכוון חברנו הנכבד לדון במהלך נסיעתו האינטנסיבית? הבית הלבן כבר דאג לשחרר הודעה חגיגית על הנושאים השונים: שינויי האקלים וההבראה הכלכלית; פירוז גרעיני ומלחמת אפגניסטן וגם: על הסיכונים במלחמה עם איראן והרפובליקה העממית הדמוקרטית של קוריאה. יש כאן מספיק חומר עבור ספר מדע בדיוני.


אך איך יכול אובמה להתיר את סבך הבעיות של שינויי האקלים כאשר עמדת נציגיו בפגישות ההכנה לועידת קופנהאגן על אפקט החממה של פליטות הגז היו הגרועות ביותר מתוך המדינות העשירות והמתועשות, גם בבנגקוק וגם בברצלונה. וזאת, כיוון שארה"ב בחרה שלא לחתום על פרוטוקול קיוטו ומשום ששכבת האוליגרכיה של ארה"ב אינה מוכנה לשתף פעולה באמת.


איך הוא יכול לתרום לפתרון הבעיות הכלכליות העמוקות אשר מאמללות חלק גדול מן האנושות, כאשר בסוף 2008 החוב הכולל של ארה"ב, כולל החובות של הממשל הפדרלי, של המדינות ושל העיריות, של העסקים ושל בתי האב עמד על 57 טריליון דולר, שהם מעל 400 אחוז מהתל"ג, והגירעון התקציבי של המדינה הגיע לכמעט 13 אחוז מהתל"ג בשנה הפיקסלית של 2009? מידע שאובמה בוודאי יודע עליו.


מה הוא יכול להציע לחו ג’ינטאו, בשעה שמדיניות הפרוטקציוניזם הגלויה שלו כוונה נגד היצוא הסיני, וכאשר הוא תובע בכל מחיר מן הממשל הסיני להעריך מחדש את היואן – פעולה שתגרום לפגיעה בייצוא של סין לעולם השלישי.


התיאולוג הברזילאי לאונרדו בוף, שאינו חסיד מובהק של קארל מרקס, אלא קאתולי הגון, אחד מני רבים, שאינו מוכן לשתף פעולה עם האימפריאליזם באמריקה הלטינית, אמר לאחרונה כי "[…] אנו מסתכנים בהרס ובהשחתה של כל החי בסביבתנו". [….] כמעט חצי מהאנושות חיה כיום מתחת לקו העוני. 20 אחוז העשירים ביותר צורכים 82.49 אחוזים מכלל העושר העולמי, בעוד 20 האחוז העניים ביותר מתקיימים על 1.6 אחוז (מן העושר העולמי) בלבד". הוא גם ציטט את FAO (ארגון המזון והחקלאות של האו"ם) המתרה כי "[…] בשנים הקרובות יהיו בין 150 ל-200 מליון פליטים כתוצאה מבעיות האקלים". ואז הוא מוסיף כי "האנושות צורכת היום יותר מ-30 אחוז מיכולות היצור המתחדש … כדור הארץ נותן סימנים ברורים שהוא לא יכול לעמוד בכך יותר".


הוא אומר אמת, אך אובמה והקונגרס האמריקאי צריכים עוד לגלות זאת.


מה הוא מותיר לנו בחצי כדור הארץ שלנו? הבעיה המבישה בהונדוראס והסיפוח של קולומביה, היכן שארה"ב עומדת להציב שבעה בסיסים צבאיים. הם גם הקימו מחנה צבאי בקובה לפני מאה שנה ועדיין נשארים שם בכוח. זהו אותו מחנה בו הם הקימו את המרכז לעינויים מעורר הפלצות הידוע ברחבי העולם, אותו מחנה שאובמה לא הצליח לסגור עדיין.


אני מחזיק בעמדה כי לפני תום כהונתו של אובמה, יהיו באמריקה הלטינית בין 6-8 ממשלות ימניות שיהיו בנות ברית של האימפריה מצפון. במקביל, הימין הקיצוני של ארה"ב ינסה להגביל את כהונת אובמה לקדנציה אחת. שוב יהיה תואם ניקסון, בוש או שיבוט אחר של צ’ייני בבית הלבן. אזי תתברר משמעותם האמיתית של הבסיסים הצבאיים חסרי ההצדקה שמאיימים היום על חייהם של דרום אמריקאים, עם ההצדקה שמדובר במחנות לעצירת הברחות סמים – בעיה שנוצרה בשל עשרות מיליארדי הדולרים שזרמו לאמריקה הלטינית מארה"ב.


קובה הראתה שכל מה שצריך כדי להילחם בסמים הוא צדק ופיתוח חברתי. במדינה שלנו שיעור הפשיעה למאה אלף איש הוא מן הנמוכים ביותר בעולם. אין מדינה נוספת בחצי הכדור שלנו המסוגלת להראות רף נמוך כל כך של אלימות. זה ידוע, כי למרות ההסגר על קובה, אף מדינה לא יכולה להשתוות לרמות ההשכלה הגבוהה אצלנו.


אנשי אמריקה הלטינית יתנגדו להתקפה של האימפריה!


המסע של אובמה נראה באמת כמו סיפור של מדע בדיוני.


מקור:Digital Granma International – 12 בנובמבר 2009.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. הדודה ט. הגיב:

  ותודה למתן קמינר על התרגון!

 2. משעשע הגיב:

  ולמרות הכל כולם רוצים לחיות בארה"ב הקפיטליסטית המנצלת והמושחתת ולא בקובה הטהורה הזכה והצודקת.אפילו הקובנים המאושרים. אגב רמת הפשיעה הנמוכה – גם בברה"מ של סטלין היתה רמת פשיעה נמוכה רמת השכלה גבוהה ואושר ועשר סוציאליסטים. מענין למה זה נגמר.

 3. בבית סוהר אין פשע הגיב:

  בבית סוהר האסירים יכולים ללמוד ולעשות דוקטורט
  התנאים ללימודים בכלא הם התנאים הטובים
  ביותר לצורך לימודים
  בבית סוהר גם ניתן לפתח את היכולת הגופנית
  והספורטיבית ולהגיע להישגים ספורטיביים
  ועוד שגיאה שמוכיחה על בורות
  גדולי הפילוסופים והראשון בהם אפלטון
  אמרו שאת המדינה צריכים לנהל אנשים
  שהוכיחו הישגים בתחומי התמחותם
  אם אדם עשה מליונים בגלל שהוא מוכשר למשל
  אדם כמו אובמה אז הוא בהחלט ראוי להיות מנהיג
  ועוד דבר אובמה הוא פריק של מדע בידיוני
  ופריק של הסדרה מסע בין כוכבים
  קשה מאוד להניח שהביון הקובני אינו יודע
  על התחביבים של אובמה ועל עולם הדימויים
  של אובמה וכנראה שגם קסטרו יודע שאובמה חובב מדע בידיוני אבל קסטרו משחק אותה כאילו אינו יודע……

 4. קובה אלופת הזכויות החברתיות הגיב:

  צחוק, צחוק אבל קובה היא אלופת הזכויות החברתיות באמריקה הלטינית ותמומת התיקונות בקובה היא נמוכה בהרבה לעומת… ארה"ב. יש הרבה מה ללמוד מקובה – בייחוד כאשר באים משכונת עוני בריו או כאשר לנים ברחוב בבואנוס איירס…

 5. מושון על פידל הגיב:

  אני לא מבין, האם פידל קסטרו הוא הכתב לענייני ארה"ב באמריקה הלטינית?
  מדוע הוא טורח לפרסם חדשות לבקרים מאמרים על ארה"ב?
  נראה שיש כאן מקרה קלאסי של "על ראש הגנב בוער הכובע"… האיש הוא דיקטטור בארצו והוא שלל חרויות רבות מבני עמו במשך השנים.
  כל תייר המגיע לקובה רואה את העוני המחפיר בו חיים אזרחי "כלוב הזהב" של קסטרו.
  למשל טוביה פרנקל שכתב כאן כך: "גרתי בכפר 800 ק"מ מהואנה כשבועיים, 4 ימים לא היה חשמל, מים שאבנו מבאר, התקלחתי עם דליים,פחית קולה שקניתי שתו 3 ילדים כל אחד בתורו,כל ערב הוזמנה משפחה אחרת מהכפר לחגיגת ארוחת הערב שנעשתה מקניותי הנדיבות,והגרוע ביותר,בבית סמוך התגוררה אם,בנה ומשפחתו ואח נוסף מפגר שחי בחדר חשוך 19 שנה,עשו חסד איתי עם עצמכם,אל תתנו את הארץ הארורה הזאת כדוגמא לכלום, ואם תרצו עוד רק תבקשו".

  במצב כזה אין פלא שראש המדינה הנ"ל טורח לכתוב מאמרי נאצה על ארה"ב.
  עניי עירך קודמים? לא אצל החבר פידל קסטרו.

 6. וכאמור הגיב:

  גם בכלא יש שירותי בריאות חינם וכו’

 7. פידל ק. הגיב:

  תודה על התגובות (גם אם לא לעניין)! אני שמח לראות שיש עדיין פורום בעולם עם כותבים/קוראים, מגיבים מטקבקים, לינקים והכל.

 8. אחד הגיב:

  על השמאל להתנער מקסטרו. מדינאי שהוביל, הגם תחת לחץ אמריקאי כבד שהביא לסגר בלתי אנושי ולא חוקי על המדינה, את קובה להיות דיקטטורה חשוכה, המדינה הכי סגורה באמריקה הדרומית לפי כל המדדים, זאת בשעה שרבות משכנותיה חוזרות אל הדמוקרטיה אחרי שנים בצילם של דיקטטורים פרו אמריקאיים, עם תום המלחמה הקרה. קובה וונצואלה אכן חוו מהפכים פוליטיים דרמטיים, אך ממש לא לכיוון הנכון. הן נותרו כשהיו, רק בשירות פטרון אחר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים