הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בנובמבר, 2009 13 תגובות

שנה לאחר שהמשבר הקפיטליסטי העולמי פרץ בכל עוצמתו, מוצאת עצמה דובאי שקועה בחובות. בדיוק ביום שפורסמו הידיעות אודות מצבה הכלכלי הקשה של נסיכות הנפט, ידיעות שהכו בתדהמה את השווקים הפיננסים, נערכה באירלנד השביתה הגדולה בדור האחרון. העובדים באירלנד מחו נגד הקיצוצים המתוכננים בחינוך, בבריאות וברווחה "בעקבות המשבר הכלכלי". השביתה הייתה בת 24 שעות, אבל מספר איגודים מקצועיים המשיכו בשביתה עוד מספר ימים. דובר הממשלה מסר כי "בעקבות המשבר הכלכלי אין מנוס מקיצוצים בתקציב בכ-4 מיליארד יורו". דובר האיגודים הגיב ואמר "העובדים לא ישלמו את מחיר המשבר הקפיטליסטי. את מחיר המשבר חייבים לשלם בעלי ההון – העומדים מאחוריו". וממש באותו יום, רביעי, נמסר שלטביה עומדת להפוך את כל בתי החולים הציבוריים "למרכזי רווח והפסד" – קרי להפוך אותם לעסק ולדברי הממשלה "בית חולים שלא יעמוד בצפי ההכנסות – ייסגר".

לטביה שבצפון, אירלנד שליד בריטניה הגדולה ודובאי שבמפרץ – שלוש מהקרבנות של המשבר הקפיטליסטי. ממש כמו לב לבייב אצלנו, אבל בסדר גודל אחר לגמרי, חברת ההשקעות המרכזית של האמירות השנייה בגודלה באיחוד (אחרי אבו-דאבי), "דובאי העולמית", הגישה בקשה לדחייה של חצי שנה בתשלום חובותיה, בסך 60 מיליארד דולר, הבקשה הכתה בתדהמה את השווקים בעולם וגרמה לירידות חדות בבורסות אירופה ובאסיה. הבורסה בארה"ב הייתה סגורה באותו יום בגלל "חג ההודיה". עם פתיחת הבורסה ביום שישי, מדד ה"דאו גו’נס" איבד 1.5 אחוז מערכו.


"דובאי העולמית" נמצאת בבעלות ממשלתית והיא נפגעה קשות מהמשבר הפיננסי העולמי לאחר ירידת מחירי הנדל"ן. ההודעה מעוררת חששות קשים לגבי יציבותה הכלכלית של האמירות, שנחשבה עד לאחרונה לגן עדן עבור בעלי ההון. ההלם היה חזק במיוחד בהתחשב בכך שעד היום הציגו באמירות תמונת מצב של "עסקים כרגיל". ועוד מסר בסוף השבוע העיתון הצרפתי "לה מונד" שמקורות בבורסה בלונדון מקווים ש"משבר דובאי" יחלוף במהרה – אבל חשיפת הבנקים האירופאים לחובותיה של הנסיכות מעלה את החשד שמדובר ברעידת אדמה פיננסית דומה לזו של נפילת הבנקים האמריקאיים להשקעות בשנה שעברה.


יש המסבירים שהמשבר בלטביה, וגם בליטה ובאסטוניה – בהן  הכלכלה התכווצה בממוצע בכ-20 אחוז תוך שנה אחת – החל עוד בטרם  פרץ המשבר הקפיטליסטי העולמי, בקיץ 2007.  יחד עם זאת, עם העמקת המשבר, המצב הכלכלי והחברתי בלטביה הלך והחמיר. זו מדינה קטנה ובה כ-2.3 מיליון תושבים, אך נרשם בה גידול מהיר ומתמיד בשיעורי העוני. עקב המשבר העולמי כמעט רבע מהאוכלוסייה מוגדרת כענייה מאוד. לגבי אירלנד ההסבר נעוץ בשילוב של סגירת מפעלי טכנולוגיית העילית יחד עם התפוצצות בועת הנדל"ן. ודובאי? הרי איש לא חזה כל משבר כלכלי בנסיכות העשירה. בין 2001 ל-2008 נסיכויות המפרץ ובהן דובאי דיווחו על גידול מרשים – ללא תקדים – בתוצר. גידול בתוצר שמקורו בעליית מחירי הנפט ושגשוג חסר תקדים בענף הנדל"ן. ענף ששגשג בכל מקום – ובייחוד בדובאי העשירה. 


סימנים ראשונים למשבר ההולך וקרב נראו כאשר הופסק בנייתם של פרויקטים גדולים ושאפתנים – כולל ייבוש הים לצורך הקמת איים מלאכותיים. בין הפרויקטים –  הקמת שורה של איים המדמים צורות של מדינות ועל כל אי: וילות מפוארות. נמסר כי "משקיעים מחו"ל משכו את השקעותיהם" והפרויקט שבהקמה נגנז. לאחר מכן, לשכת התיירות הממשלתית של דובאי חדלה מלפרסם את נתוני התיירות הנכנסת ואף את מספר הלינות בבתי המלון הרבים והמפוארים. זה היה בקיץ. בסוף אוגוסט החלו השביתות בענף הבניה. עובדים בניין זרים מאסיה פתחו בשורה של שביתות בדרישה לתשלום שכרם שהולן. עם תחילת שנת הלימודים דווח על פיטורים של מורים שמקורם בארצות ערב – כדי לפנות מקום למשכילים מבני המקום. משכילים מבני המקום שלא הועסקו עד עתה בהוראה – אלא בענפי הפיננסיים והבנקאות.


כמובן שאיש, בדובאי ומחוצה לה, לא רצה לחבר אחד ועוד אחד ולהגיע למסקנה המתבקשת: המשבר כבר כאן. הוא החל "שם", בעולם הגדול ובמיוחד בארה"ב, אבל כעבור פחות משנתיים הגיע אל חופיו של המפרץ הפרסי. מ"מקרה דובאי" ניתן להסיק כמה מסקנות. המסקנה הראשונה היא שהמשבר הקפיטליסטי לא תם. השנייה: המשבר ממשיך להכות, בגלים, גם במדינות שרחוקות מהמרכזים הפיננסיים. שלישית: אין מדינה המחוסנת בפני המשבר. שלושת המסקנות נכונות לדובאי. לצערנו, הן גם נכונות לגבי ישראל.  

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. סטודנטית הגיב:

  יש לי את ההרגשה שהאתר החליט לפרסם את מאמריו של ד"ר דוידי בתדירות נמוכה יותר. אני לא ערכתי סקר מעמיק בנושא. אבל "הודרת" התידרות במאמריו של ד"ר דוידי פוגעת בקוראות הגדה הנאמנות.

  תודה.

 2. תגובה לנתן הגיב:

  אמרת נכון "המשברים השונים ,פשיטות הרגל, החובות לא עומדים בניגוד לכלכלה הקפיטליסטית אלה הם מאבני היסוד של הכלכלה הזאת שבנויה על מחזוריות של גאות ושפל, כפי שכתב כבר מרקס בעבר"
  מה שלא דייקת בו הוא האלטרנטיבה.
  האלטרנטיבה לא אמורה להיות מבוססת שוב על אותם מרכיבים רקובים שבהם אנו מודדים היום את הכלכלה.
  העניין הוא לא השאיפה לצמיחה ולרווחים, אלא התועלת לאזרחים.כלכלה מולאמת המבוססת לא על רווחים לבעלי הון כבר הוכיחה את עצמה לא פעם בעולם כולו, ראה איינדה בצ’ילה לדוגמא או אפילו משטר קסטרו בקובה (למרות שאיני מסכים עם העדר הפן הדמוקרטי במשטרו).

 3. לכובע שלי שלוש פינות הגיב:

  לכובע שלי שלוש פינות, ואם להתרשם על פי עיתוני הבוקר (יום שלישי, 1 בדצמבר) למשבר הקפיטליסטי יש יותר משלוש ארצות. יש עוד כמה מדינות המועמדות להצטרף לתואר "מי נפגע הכי עמוק מהמשבר".

 4. נדב פרץ הגיב:

  למה אתה אומר איש לא חזה? האנליסטים הגאונים בגלובס הצליחו יופי לחזות את המשבר, ולהגיד שכולם ידעו שבדובאי יש בועת נדל"ן מטורפת. רק במקרה, יצא שהתחזיות האלו התפרסמו יום אחרי שהבועה התפוצצה, ולא יום לפני.

 5. אין גבול להפתעה הגיב:

  מהמאמר המעניין אני לומדת שאין גבול להפתעה – בכל הנוגע למשבר הקפיטליסטי, וגם שאין סוף למשבר. למה אנו קוראות/ים דברים אלה רק באתר הגדה השמאלית?

 6. נתן. הגיב:

  המשברים השונים ,פשיטות הרגל, החובות לא עומדים בניגוד לכלכלה הקפיטליסטית אלה הם מאבני היסוד של הכלכלה הזאת שבנויה על מחזוריות של גאות ושפל, כפי שכתב כבר מרקס בעבר ,הבעיה היחידה שהוא לא הצליח להעמיד אלטרנטיבה ראויה.

  כל ניסיון אחר לבנות כלכלה שבנויה על יציבות תמידית או עליה מתונה נכשל בעבר ויכשל גם בעתיד.

 7. שלוש המסקנות הגיב:

  ולא שלושת

 8. וכדאי להסביר גם הגיב:

  וכדאי להסביר גם מדוע ישראל, בניגוד ליוון למשל, איננה נמצאת ברשימת המדינות שעלולות לקרוס כלכלית. או אולי זו אשליה. עם סגירת מפעלי הטקסטיל, למטה התחילה הקריסה, ולמעלה בעלי ההון ממשיכים לחגוג?

 9. ארה"ב כבר קרסה ב’משבר הקפיטליסטי’, עכשיו תורה של דובאי… הגיב:

  מה יהיה? תמשיכו לפרסם את ה’מאמרים’ של דוידי ואחרים המדווחים כל הזמן על התרחבות והעמקת ‘המשבר הקפיטליסטי’, תוך התעלמות עקשנית מהעובדה שהמיתון נגמר והכלכלה העולמית מתאוששת?

  הלו, איחרתם – כרגיל – את הרכבת: הקפיטליזם מתגבר על המשבר הנוכחי כמו שהוא התגבר על כל המשברים לפניו. תתחילו לדווח באופן אמין על מה שקורה בעולם (ובישראל), על הצללים אבל גם על האורות, ולא כמו שאתם עושים כל הזמן מתוך תא החושך שהכנסתם את עצמכם אליו ואתם מתנבאים כל הזמן על קץ הקפיטליזם והציונות וזריחת החמה הסוציאליסטית-קומוניסטית.

 10. צביקה קורמן הגיב:

  נשגב מבינתי מדוע בעל המאמר מוסיף גרשיים לצמד המילים המשבר הכלכלי.
  בדרך כלל הוספת גרשיים למילה, או למשפט, כוונתה לומר כי משמעות המילה או משפט אינה נכונה או אינה אמינה.

  על כן קשה מאד להבין האם בעל המאמר אכן התכוון לומר כי המשבר הכלכלי לא היה ולא נברא או שמא התכוון לרמוז למשהו אחר.

  בכל מקרה הקביעה תמוהה וסותרת את השקפתו של דוידי כפי שהיא באה לידי ביטוי במאמריו -המצויינים! -שבהם הדגיש עד כמה המשבר הכלכלי אמיתי, עמוק, בסיסי, ויסודי.

  אם למי מהגולשים יש הסבר לגרשיים הללו אודה לו מאד.

 11. בעיות עם הרכבת דווקא הגיב:

  השמאל איחר את הרכבת? הרי ישנן בעיות חמורות ברכבת הקפיטליסטית. המשבר עבר? הכל מאחורינו? חבל שלא סיפרו את הזה לח-17 מיליון המובטלים האמריקאיים!

 12. למגיב עם ‘הבעיות עם הרכבת’ הגיב:

  הכיצד אתה רואה את ה-’17 מיליון מובטלים’ בארה"ב ולא את 170 מיליון העובדים? הינה הבעייה המרכזית שלך ושל דומיך: העיוורון.

  שאל כבר משקיף חכם אחד שניסה להבין מדוע הסוציאליזם קרס: מה ההבדל בין הקפיטליזם לסוציאליזם? שבקפיטליזם באים לעבוד ובסוציאליזם באים לעבודה.

  אני זוכר ביקור בשנות ה-80 ב’ארץ סוציאליסטית’ באירופה שנחשבה משום מה למפותחת. נכנסנו לבית כלבו גדול בעיר הבירה והצצנו למחלקת המכשירים הביתיים. היו שם מקררים ומכונות כביסה מהסוג שהיה אצלנו בשנות ה-50 וה-60. אולם המכירות היה אולי בגודל של 250-300 מ"ר והיה כמעט ריק מקונים או מתעניינים, אבל כל שני מטר עמדה מוכרת ו’עבדה’, כלומר העבירה את הזמן ב’מקום העבודה’ שלה.

  נזכרתי אז במה שכתב קרל הזקן (מארקס) על פיריון העבודה כמנוע להתפתחות כלכלית, ואז ידעתי שגורלו של הסוציאליזם נחרץ.

  ואכן לא עבר זמן רב ו’הארץ הסוציאליסטית’ כמו אחיותיה האחרות באירופה קרסה ועברה מן העולם לבלי שוב.

 13. כל דבר בעיתו הגיב:

  העובדה שבברית המועצת נרשם כישלון, זה נכון. אבל האם הקפיטליזם הצליח? הוא הצליח כמובן להעשיר קבוצה קטנה של בעלי הון. כל היתר, רמת חיים, שירותים ציבוריים, חופשות, חוקי עבודה וכו’ וכו’ הושגו רק באמצעות מאבקים מעמדיים. "אין ארוחות חינם" אומרים בארה"ב. גם בקפיטליזם אין הטבה במצבם של העובדים שבאה בחינם. הכל מאבק. האם הקפיטליזם ניצח והסציאליזם נכשל? כל דבר בעיתו. עוד נראה את ניצחון הסוציאליזם!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים