הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בדצמבר, 2009 תגובה 1

לא מעט דילמות, דיונים ומחלוקות עולים בישיבות הממשלה בעניין עסקת שליט. מצד אחד, מנגנות לראש הממשלה משפחות של נפגעי טרור אשר יקיריהן נרצחו בידי המיועדים לשחרור וכאבן העז עדיין כפצע פתוח. מצד אחר נמצאת משפחת שליט, היודעת כי בנה עודו חי מעבר לגדר ומוחזק בתנאים בלתי אנושיים אצל גורמי החמאס. ומנגד נמצאים כלל האזרחים הנחלקים לשניים – מתנגדים או תומכים – ללא קשר ישיר לגלעד שליט או לנפגעי האסירים.

למעשה, מדובר באחד המצבים והדיונים העמוקים ביותר שידעה מדינת ישראל מיום היווסדה – דילמה רצינית ומכאיבה. חלה על המדינה חובה יהודית ומוסרית להגיע אל ההחלטה הנכונה ביותר, קודם כל למען ההיגיון, ואחר כך למען הצדק. יש יגידו כי הדברים סותרים, אך אפשריים לפחות במידה מסוימת.


הדור הצעיר, אשר טרם התגייס לצה"ל, צופה מהצד ובשקט במתרחש. רואים איך מדינה מאבדת חייל ואינה מצליחה להשיבו לביתו. הפחד של הצעירים מובן בהחלט שהרי היום זה גלעד שליט ומחר זה עלול להיות כל אחד מהם. לא מדובר על מצב בלתי אפשרי. ייתכן מאוד כי יהיו בעתיד חטיפות נוספות. כל ילד וכל נער רואה את פעילות ממשלת ישראל למען השבתו של החייל השבוי גלעד שליט, ומתבייש. אך מעבר לבושה הוא מפחד; הוא מפחד, ובצדק, כי ממשלת ישראל מתנהלת בנושא הרגיש בצורה שבלונית ומגעילה, כאילו הפקירה מראש חייל אשר התגייס למענה ולמען ביטחונה. ממשלת קדימה בראשות אהוד אולמרט הייתה יכולה להשיב את גלעד אך במקום זאת בחרה בפן המלחמתי. היא בחרה להילחם בכוח, באמצעות חדירת כוחות צבאיים, פצצות מהאוויר, מהים ומהיבשה: עופרת יצוקה. אך בשמאל העקבי  אמרנו כל הזמן כי "אש לא מכבים באש", ובמבצע הזה לא רק שחייו של שליט היו בסכנה, אלא גם חייהם של אלפי חיילים ישראלים נחשפו לסכנה כאשר השתתפו במבצע מלחמתי ארור ומיותר. בנוסף לשליט ולחיילים, גם מיליוני ישראלים היו בסכנה, ובעצם כולם היו על הכוונת.


הלחצים המופעלים על ראש הממשלה מצד המחנה הלאומי אינם דבר חדש. מדינת ישראל התמודדה כנגדם פעמים רבות לאורך ההיסטוריה. אך למרות הלחצים והאיומים על מדינת ישראל והעומד בראשה להוכיח כי אין היא מפקירה חייל חי בשדה אויביה וכי זו שעת מבחן למוסר הצדק וההיגיון היהודי שמאות אלפי צעירים, אשר טרם הספיקו ללבוש את מדיה הצבאיים, מביטים בו מן הצד. אם רוצים אנו את אמון הצעירים אנחנו חייבים לתמוך בעסקת שליט. עסקה זאת צריכה להיות רק הצעד הראשון במהלך להסכם שלום עם הפלסטינים, כאשר ישראל תרד מההר ותחל בתהליכים מדיניים עם ראשי החמאס, למען הסדר קבע מדיני והבאת שלום אמת במזרח התיכון.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. יוסף דן הגיב:

    מחרחרי המלחמות מנסים בכל שרך לסכל את עסקת שליט, לא בטוח כי העסקה תצא אל הפועל! חייבים ללחוץ על הממשלה חזק משמאל ולדרוש שחרור אסירים, דבר שצריך להתבצע בכל מקרה במסגרת תכנית שלום אמיתית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים