הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בדצמבר, 2009 6 תגובות

אל בית הספר האקולוגי בשבט הג’האלין התוודעתי בפעם הראשונה לאחר שקראתי בעיתונות את כתבתו של הסופר אייל מגד. סופר שהחליט להטות כתף ולסייע לילדי השבט, לנוכח תביעתם של חברי כפר אדומים להרוס את בית הספר. בנוף עוצר הנשימה של ואדי קלט, מדרום מזרח לירושלים, נבנה בית ספר עממי וגן ילדים אקולוגי מצמיגים ומבוץ.


במקום לטלטל ילדים בכל יום במשך כשעתיים על חמורים, מתחומי המאהל, הממוקם בערוצי הוואדי, עד העיר יריחו, כדי להגיע אל בית ספרם, החליטו אנשי השבט לנקוט יוזמה ולהקים בתחום המאהל בית ספר לילדיהם.

מול אטימותו של המינהל האזרחי ,שדחה כל בקשה של אנשי השבט להקים בית ספר לילדיהם, נחלצו לעזרתם פעילים אקולוגיים מאיטליה – חברי הארגון VENDA DI TERRA (רוח האדמה). בהשראת אדריכל איטלקי בעל מעוף, ולריו מאראצי, נבנה מבנה מצמיגים משומשים ממולאים בחול, המצוי בשפע במקום, ומכוסים בבוץ מיובש. המבנה, ארבעה וחצי חדרים, מיועד לגן ילדים ולבית הספר שבו לומדים מאה וחמישים ילדים. רובם היו שותפים למלאכת הבנייה אם באיסוף ומילוי חול בצמיגים המשומשים ואם בהכנת משטחי הבוץ המיובש לכיסוי הצמיגים.


אל כבשת הרש הזאת לוטשים עיניים מתנחלי כפר אדומים המבקשים להרחיב את תחומי כפרם. המינהל האזרחי, מע"צ ועמותת רגבים מהתנחלות כפר אדומים אינם סבורים שאחרי 42 שנות שלטון ישראלי במקום מן הראוי שלילדי השבט יהיה בית ספר. הם אינם סבורים שאין לטלטל בדרכים ילדים במאה ה-21 במשך שעתיים הלוך ושעתיים חזור על גבי חמורים כדי להגיע ל…ב…י…ת  ה…מ…ק…ד…ש לילדים – ל…ב…י…ת ה…ס…פ…ר (!!!)


בדיון שהתקיים בבג"ץ ב- 9.11 הוחלט כי ינתנו 45 ימים לנציגי השבט ולרשויות כדי למצוא הסדר שיהיה מקובל על כל הצדדים.


כמי שעבד במערכת החינוך הישראלי למעלה מארבעים שנה אני מקוה שלא יקום הכורת על הפנינה החינוכית שנבנתה בוואדי קלט.


במבנה החינוכי הזה יש צרוף נדיר של כל כך הרבה דברים יפים. יש כאן מיחזור של פסולת ובניה זולה בעלויות של כמעט אפס מחיר. מצליחים ליצור בידוד מפני קור וחום שכל כך חשוב לתנאי האקלים במדבר יהודה; שיתוף פעולה בין שוחרי אקולוגיה בעולם כדי לתת אפשרות לכל ילד בגן הילדים ובכיתות היסוד בבית ספר העממי ללמוד סמוך למקום מגוריהם. וזאת, כאשר הילדים שותפים לבניית ב..י..ת מ..ק..ד..ש..ם.


במבנה הצנוע והמרשים פועל צוות הוראה חדור תחושת שליחות המבקש להעניק לזאטוטים את כל מה שלא זכו לו הוריהם, שיריעות בד וגלילי פך מהווים להם ולבעלי החיים שלהם קורת גג משותפת.


אי אפשר שלא להתרגש מהמכתב ששלחו הסופר אייל מגד ורעייתו, הסופרת צרויה שלו, לאהוד ברק ,שר הביטחון, בעקבות ביקורם במקום. בראשית מכתבם הם מבהירים מה הניע אותם לפנות לרשויות ולכבוד השר המופקד עליהן – "מאחר שהמינהל הכפוף לכם מצא לנכון להתאנות לכבשת הרש […] אנחנו פונים אליכם ומבקשים להיות לפה לאוכלוסיה חלשה ואומללה, שאינה מסכנת איש ואינה דורשת דבר, רק שלא יקטעו מפעל חינוכי צנוע ויפה, המעניק לילדים חסרי כל תחושה, שהם בני אדם, שיש להם חיים".


בהמשך המכתב מבהירים מגד ושלו – ש"מדובר בבניה אקולוגית זולה המשתלבת בנוף המדברי". כמו כן, הם מביעים את התרשמותם "מהרוח הטובה ומההשראה האדריכלית השורה על מיזם צנוע זה שאין ספק שיגע לליבו של כל מי שיזדמן למקום".


כגימלאי החבר בהסתדרות המורים זה למעלה מחמישים שנה, אני פונה להסתדרות המורים בבקשה, שתפעל יחד עם משרד החינוך למניעת החרפה של הרס ביתם-מקדשם של ילדי שבט הג’האלין בוואדי קלט.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. דני אורבך הגיב:

  מאמר יפיפייה, וכל כך נכון – בניגוד למאמרים רבים אחרים שמתפרסמים בגדה השמאלית. הומניזם צרוף וטהור. כישראלי ציוני, אני מצטרף לזעמו של איתן על הבירוקרטים האטומים של המנהל האזרחי הרוצים לגזול מבני שבט הג’האלין את כבשת הרש (ממש כך!) שלהם למען המתנחלים המדושנים של כפר אדומים.

  רק הערה סגנונית קטנה לאיתן – שימוש "יצירתי" בפונטים כמו ב – י – ת – מ – ק – ד – ש -ם
  אינו תורם להעברת המסר אלא בדיוק להיפך, זה יוצר רושם של טוקבק. המאמר ככלל מצויין, אז חבל.

 2. אור הגיב:

  אני לא הייתי תולה תקוות בברק. הוא כבר הוכיח באינספור הזדמנויות שהוא אדם ציני מאין כמוהו.
  אולי בגלל שסופר מכובד של עם האדונים ביקש, שר המושבות יעתר לבקשה, אבל זו רק משאלת לב.
  בכל מקרה, הריסות בתים ומניעת פיתוח באזורי הכיבוש הם לא תופעה חדשה, וברק חותם על צווי הריסה של פחונים ומערות של עניים מרודים על בסיס יומי. נקווה שיבוא יום והשודדים המתועבים האלו ישלמו את מחיר הפשעים שלהם.

 3. דודו פלמה הגיב:

  איתן, כל הכבוד על העלאת הנושא. מצטרף לזעקתך הצודקת כל כך. דודו

 4. דמוקרט הגיב:

  כל כך עצוב. וכמו שראינו בתגובות למעלה, זה משהו שאפילו ציונים יכולים להזדהות איתו.
  אני מציע לדני לפקוח עוד יותר את עיניו ולהרחיב עוד קצת את מושאי ההזדהות שלו- יש עוד הרבה מקרים דומים, גם אם לא כאלה בוטים ותנ"כיים בממדים שלהם.

  ובבניית עוד בתי ספר כאלו ב"ב ננוחם.

 5. היום מבנה אחד ומחר אוקינוס הגיב:

  היום הם ידרשו מבנה אחד לבית ספר ומחר נראה אוקינוס של מבנים.

 6. איתן קלינסקי הגיב:

  לדני אוורבוך שלום

  לצערי, זו לא בעיה של בירוקרטיה. זו תוצאה של מדיניות מכוונת. מדיניות המבקשת לבתר את הגדה המזרחית ברצועות רוחב למניעת הקמת מדינה פלשתינאית .
  אנשי שבט הג’האלין גורשו מהנגב ב-1948 והתמקמו בערוצי ודי קלט. מ-1967 הם פוגשים פעם נוספת שלטון ישראלי.כיום מאחר והם מצויים באיזור C ,הדאגה לניהול חיים סבירים מוטלת על ישראל .
  לצערי, אני רואה בההחלטה למנוע הקמת מבנה לילדי הבידואים כדי שהם יזכו לחינוך היא כאמור מדיניות ולא בירוקרטיה.
  הבידואים אינם דורשים מישראל דאגה לחינוך ילדיהם,אך הם מתקשים להבין את הצעדים,שנוקטת ישראל למנוע קיום מערכת חינוך.
  כיהודי אני בוש ונכלם לנוכח מדיניות כוחנית ואלימה הננקטת כלפיהם.

  בברכה

  איתן קלינסקי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים