הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 בדצמבר, 2009 3 תגובות

הידיעה פורסמה בהבלטה בכל עיתוני אירופה. בארץ היא לא זכתה אף לאזכור בודד. ארגון העבודה הבינלאומי שמקום מושבו בג’נבה פרסם בשבוע שעבר דו"ח מקיף על מצב התעסוקה בעולם בעקבות המשבר הקפיטליסטי שפרץ לפני יותר משנתיים. הדו"ח התמקד בשנה האחרונה, בין ספטמבר אשתקד ולבין ספטמבר האחרון, והוא המקיף מסוגו. ממנו עולה כי קיימת סכנה מוחשית לאובדן 40 מיליון מקומות עבודה ברחבי העולם. קיימת ודאות, על פי תחזית מומחי הארגון, לאובדנם של שישה מיליון מקומות עבודה בשנה הקרובה. זאת, בנוסף ל-20 מיליון המובטלים שנוספו ברחבי העולם בשנה האחרונה. אגב, בסוגיית האבטלה, המשבר התגלה כ"דמוקרטי" ביותר. הוא פגע בתעסוקה הן במדינות הצפון והן במדינות הדרום. כמובן שלא תמיד בשיעור אחיד, אבל מדינות גדולות כספרד, למשל, שיעור המובטלים מתקרב במהרה ל-20% – לשניים מכל עשרה עובדים ספרדים אין תעסוקה.

אנשי ארגון העבודה מעריכים כי רמת התעסוקה, בהתבסס על ההערכות הכלכליות של קרן המטבע הבינלאומית, תשוב לרמה מלפני המשבר, בקיץ של 2007, רק לאחר שנת 2013. קרי: אנו בעיצומה של תקופה בת שש שנים של אבטלה ההולכת ומעמיקה. זאת, בהנחה שההערכות של הקרן המטבע אכן יתממשו. מהניסיון של השנים האחרונות ניתן להתייחס להערכות ולתחזיות של מוסדות הגלובליזציה כגון קרן המטבע, הבנק העולמי או ארגון הסחר העולמי על פי העיקרון "כבדהו וחשדהו".


מובטל, הוא מובטל, הוא מובטל. אבל עדיף להיות מובטל בשוודיה ולאו דווקא ברואנדה ובבורונדי. המחקר עולה שבשני-שליש ממדינות העולם אין ביטוח אבטלה – המובטלים לא מקבלים דמי אבטלה. אכן מובטל הוא מובטל, אבל עדיף גם להיות מובטל בשוודיה ולאו דווקא במדינת ישראל. אורך ביטוח האבטלה בשוודיה והתמורה המקבלים העובדים שפוטרו מעבודתם בגין הפרשותיהם לביטוח לאומי היא גדולה לאין שיעור בשוודיה לעומת הקצבה המזערית וקצרת המועד הנהוגה בישראל.  


מיהן האוכלוסיות שבסכנה בעת משבר כלכלי? מומחי ארגון העבודה בדקו ומצאו שברחבי העולם עובדי הצווארון הכחול והעובדים המבוגרים מהווים הקבוצות ובהן נרשמו אחוזי האבטלה הגבוהים ביותר. עוד הם מציינים כי עכשיו לנשים ולצעירים קשה להם יותר להיכנס למעגל התעסוקה. אף אם הם רכשו השכלה גבוהה או הם בעלי הכשרה טובה במיוחד – זה לא תמיד עוזר.  


בסקירה על המזרח התיכון, התמונה אינה שונה, אבל היא שחורה הרבה יותר. בכל ארצות האזור, כולל ישראל, האבטלה גדלה בשנה האחרונה בצורה ניכרת. המגזר הציבורי הגדול, באופן יחסי, שבמדינות המזרח התיכון דווקא מיתן את המגמה להעמקת האבטלה. יש אף מדינות שהפתיעו. ממשלת לבנון החליטה להעלאות את שכר המינימום. גם בירדן גדל שכר המינימום בכרבע מ-155 דולר ל-211 דולר לחודש. נכון, זה מעט, אבל גם תוספת בשכר המינימום בכוחה ליצור מקומות עבודה רבים ולמנוע פיטורים. בכלל ממלכת ירדן מקבלת שבחים רבים בדו"ח המיוחד. העלאת שכר המינימום, הקמת קרנות לטיפול במשפחות העניות ביותר והרחבת הזכויות החברתיות נרשמו בשנה שעברה בירדן ודווקא בעיצומו של המשבר. לדעת אנשי הארגון, כך צריכה לנהוג ממשלה אחראית. 


לעיון בדו"ח המלא (136 עמ’, באנגלית).

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. YB הגיב:

    איך העלאה בשכר המינימום יוצרת מקומות עבודה חדשים?

  2. תוספות שכר והגדלת מקומות עבודה הגיב:

    מקיינס עד ימינו נודע לכל כי ככל שהעובד משתכר יותר כך הוא מוציא יותר כסף וככל שהוא מוציא יותר כסף – כך יש יותר ביקושים ונוצרים מקומות עבודה נוספים. ולראייה: במדינות בהן נהוג שכר בגוה יש אבטלה נמוכה ובמדינות בהן השכר נמוך ואף נמוך במיוחד: האבטלה גבוהה במיוחד. ולא מדובר כאן על סין או קובה. זה סיפור אחר. מדובר במדיניות קפיטליסטיות.

  3. ל-YB הגיב:

    עוד כסף עובר לבעלי הכנסה נמוכה, שממנו חלקו הגדול יותר יוצא על צריכה (בגלל צריכה שולית גבוה יותר). כסף זה משמש להגדלת הביקוש המצרפי, אשר אותו ממהר ההיצע להדביק, וכך נוצרות משרות חדשות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים