הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בדצמבר, 2009 10 תגובות

כאשר מוסיפים לבלתי מועסקים על פי ההגדרה הרשמית גם את המתייאשים מחיפוש עבודה ואת המועסקים חלקית שלא מרצון, גדל חלקם בכ-70%. כך, למשל, ב-2007 אחוז הבלתי מועסקים בקרב בני 64-15 היה 7.3%, ולאחר הכללת הקבוצות הנוספות – 12.7%. כך עולה מבדיקה שערכה באחרונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) המיועדת לבחון כיצד משתנה הרכב כוח העבודה בשנים 2001-2007 כאשר מגמישים את ההגדרות הרשמיות.


עוד עולה ממצאי הלמ"ס, כי שיעור האבטלה בקרב הנשים גבוה מזה של הגברים אך כאשר מתייחסים לשיעור האבטלה "הסמויה", הפער בין המינים גדל. במילים אחרות, רוב המתייאשים הם בעצם מתייאשות, או שמא רוב המועסקים חלקית שלא מרצון הם בעצם מועסקות: בשנת 2007 הרחבת ההגדרה הזו העלתה את אחוז הבלתי מועסקים בקרב גברים יהודים מ-6.2% ל-8.3%, בעוד שבקרב נשים ערביות זינק אחוז הבלתי מועסקות מ-15.2% ל-38.3%. קרי, שיעור האבטלה הרשמית כעת העומד על פחות מ-8%, היה מזנק ל-13.6% לו היו מכניסים את אותם אוכלוסיות.

זו האבטלה האמיתית – מצב במשק ובחברה בו בני אדם המסוגלים והרוצים לעבוד אינם יכולים להשיג תעסוקה מתאימה – עבודה התואמת את יכולתו הגופנית והמקצועית של האדם, את צרכי הקיום הכרחיים שלו ושל בני משפחתו. האבטלה כתופעה חברתית של קבע, היא אופיינית למשטר הקפיטליסטי. יש המבחינים בסוגים שונים של אבטלה: כגון "מבנית", "זמנית", "עונתית", "בשל אי התאמות טכנולוגיות", "אזוריות", "מגזרית". כלכלנים ליברליים ראו באבטלה כסטייה מן המצב הנורמאלי של תעסוקה מלאה, שאליו שואפת באופן טבעי הכלכלה. לדידם האבטלה נוצרת עקב הדרישות התכופות של העובדים לתוספות שכר ואי יכולתם של המעסיקים לשלמן; ואף להעסיק עובדים רבים יותר.


קרל מרקס הבחין כבר במאה ה-19 בכך שקיים קשר הדוק בין האבטלה לבין המשטר הקפיטליסטי. בקיומם של המובטלים, ואף כתופעה המונית, ראה מרקס כאמצעי לחץ המרכזי שבעזרתו יכולים בעלי ההון למנוע או להאט את עליית השכר ולשמור על שיעורי רווח גדולים. זאת, לשם העמקת הצבר ההון. על פי מרקס אין ביכולתו של הקפיטליזם לפעול, ואף להבטיח שיעורי רווח גבוהים, ללא אבטלה. מרקס אף הגדיר את המוני המובטלים כ"חיל המילואים התעשייתי" של הקפיטליזם. בשנים האחרונות, הן בישראל ובהן בעולם הקפיטליסטי, לצד שיעורי אבטלה משתנים, אנו עדים לתופעה חדשה: עבודה בחלקיות משרה. אמנם עובדים אלה מועסקים (אינם מובטלים) אבל במשרות שאינן מסוגלות להבטיח קיום בכבוד.


הגידול במספר העובדים במשרות חלקיות אף הוא תורם להעמקת הרווחיות ול"הגמשת כוח העבודה" התורמת אף היא להצבר ההון של בעלי ההון. ברוב המשרות החלקיות, בישראל ובעולם, מועסקות נשים. עם העמקת המשבר הקפיטליסטי שהחל בארה"ב בקיץ 2007, צפויה העמקת האבטלה בכל העולם – גם בקשת רחבה של מקצועות, מפועלי ייצור ועד לעובדי תעשיות הטכנולוגיות המתקדמות והמערכת הפיננסית. ועל כך ברשימה שפורסמה לפני שבועיים באתר זה.


אז מיהו מובטל? לכאורה, מובטל הוא כל עובד שאין לו תעסוקה. אך במקרה של מדינת ישראל קיימות הגדרות שונות כדי להגדיר מובטל. ההגדרה האחרונה שספקה באחרונה הלמ"ס היא רחוקה מאוד מההגדרה הממלכתית המקובלת. אך קרובה מאוד למציאות החברתית.


למאמר הקודם שפורסם באתר "הגדה השמאלית" על האבטלה בעולם.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אלטע קאקער הגיב:

  זה נחמד שהפכת את המקרסיזם לדת אבל מכאן ועד למציאת תמיכה לטענות שלך המרחק גדול. השיח המרקסיסטי על בעלי ההון שממקסמים רווח גורס תכנון, ידע ושליטהבמשאבים בצורה שלא מתקרבת למציאות. חבל עשית לינקינג’ לטיעון המרכזי והוא שעבודות חלקיות לא מאפשרות קיום ושוחקות את זכויות העובדים כי זה רק פוגם.

 2. אלטע קאקע כשמו הוא הגיב:

  אלטע קאקער כשמו הוא. המאמר דווקא מעניין מאוד והוא מגלה עובדות לא מוכרות (לי, לפחות). כסטודנטית לכלכלה באונבירסיטה העברית אני מוצאת הרבה טעם במאמר זה ובמארים האחרים של אפרים דוידי – אם כי לא תמיד אני מסכימה עימו.

 3. מרים כהן הגיב:

  ומצד שני, יש גם את אלו שעובדים בעבודות זמניות, והם לא מחושבים בכלל.
  — קישור —

 4. עדן ב. הגיב:

  ההערכה שהובאה כאן היא הערכה שמרנית – ד"ר ירון זליכה העריך שהאבטלה האמיתית היא 30% – זו כבר רמה של שפל!
  קישור:
  — קישור —

  ציטוטים נןספים:
  המדיניות הכלכלית בישראל מייצרת פחות עבודה מכל מדינה מערבית אחרת ומתעדפת באופן ברור את החזקים"
  "יש להפסיק להאשים את הקורבנות"
  "מדובר במדיניות שמעודדת עסקים גדולים שנטייתם היא להגדיל את ההון עצמי – במקום לעודד את העסקים הקטנים שנטייתם היא לייצור מקומות עבודה"
  ולהזכירכם (כולל את המגיב "אלטע קאקער") – ד"ר זליכה הוא ממש לא קומוניסט או סוציאליסט (לא שידוע לי).

 5. ‘האבטלה האמיתית’? הגיב:

  ומה עם הרבבות ואולי מאות האלפים העובדים ב’שחור’ בכל מיני עיסוקים – שיפוצניקים, עובדי שרותים מכל המינים, ‘לופטגעשעפטן’, מנקים/ות, עבודות משק בית, מלצרים/יות, בני משפחה, בייחוד ב’מגזרים הבעייתיים’ מבחינה סטטיסטית – ערבים וחרדים שבהם שיעור ההשתתפות הרשמי בכוח העבודה נמוך במיוחד, נוער, פנסיונרים… נו טוב, הם לא נכנסים לסטטיסטיקה של דוידי כי הרי לא המציאות חשובה, אלא הדימיון שצריך לפתח אותו על ‘המשבר המעמיק של הקפיטליזם’ ועל ה’מהפכה’ הממשמשת באופק…

  אבל במציאות כל הנ"ל עובדים ומתפרנסים בכל מיני צורות, והעיקר – מוציאים את הכסף לצריכה כי בסופר אף אחד לא שואל את הקונה מאיפה הכסף אלא כל שקל נספר… וכך הצריכה הולכת וגדלה משנה לשנה, אבל אצל דוידי ושות’ ‘המשבר הקפיטליסטי’ הולך ומעמיק…

  סתירה? אז מה? לא למדנו מרבותינו מארקס ותלמידיו שבקפיטליזם יש סתירות?… גם המאמרים של דוידי הם חלק מהסתירות האלה.

 6. תודה לדוידי על חשיפת הסודות השמורים ביותר של האימפריאליסטים הגיב:

  לא מזמן, לייתר דיוק בדיוק לפני כ-5 חודשים, חשף דוידי את הסוד השמור ביותר של האימפריאליסטים האמריקאים. לא חלילה איזה נשק חדשני אימתני המסוגל להפוך את אחמדינג’ד להמבורגר של מקדונלד, אלא שכר המינימום המעודכן של ארה"ב: "הסוד השמור ביותר: שכר המינימום בארה"ב עלה ל-7.25 דולר לשעה".
  — קישור —

  עכשיו הוא חושף את הסוד השמור ביותר של האימפריאליסטים הציונים.

  צריך להיות במתח לקראת השנה החדשה והסודות השמורים שדוידי יחשוף בה.

 7. בקרוב הגיב:

  הסוד השמור ביותר בהוליווד – מי עשה לברטאני ספירס?

  במלאי – סודות הקבלה – איך הרב ברג סחב 3 מליון ממדונה (ולא, זה לא שם של בתולה).

  וסוד מאלבנייה – זהות העז המנצחת

  סודות לילות קאבול – איך עשו חוקן לאובמה.

  הכונו!!!

 8. גם אני סטודנט לכלכלה הגיב:

  גם אני סטודנט לכלכלה באוניברסיטת חיפה ואני מוחה בכל תוקף נגד רצח אופי הנעשה בתגובות למאמר על האבטלה. במקום לתרוף את המחבר, הקוראים אמורים היו לקום מכיסותיהם ולעשות מעשה למיגור התופעה.

 9. די עם העלבונות כלפי הכותב הגיב:

  כקורא ותיק של אתר אני מבקש להפסיק את העלבונות כלפי הכותב. אף אחד מעורכי האתר לא אמור לשמור על כבודו של ד"ר דוידי?

 10. סטודנטית מאונ’ בן-גוריון הגיב:

  אני מצטרפת לקריאתו של הקורא הדורש להספיק את הטחת הרפש כלפי ד"ר דוידי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים