הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בפברואר, 2010 14 תגובות

לפעמים אני משתעשע בשאלה: מה היה קורה אילו היו מדינות העולם מחליטות, בעת ובעונה אחת, לבטל את כל מוסדות הביון והריגול?


נכון, זאת הייתה מכה אנושה לכל הסופרים והמפיקים שפרנסתם מהם. שפע ספרי-הביון וסרטי-הריגול היו נעלמים.


זה היה אסון לכל הציבור הענקי הזולל עלילות ריגול, לכול הקוראים הנלהבים של סיפורים על גיבורים על-אנושיים נוסח ג’יימס בונד וגאונים רבי-תחבולות נוסח ג’ון לה-קארה.


אבל מה יהיה הנזק הממשי אם וושינגטון תפסיק לרגל במוסקווה ומוסקווה תפסיק לרגל בוושינגטון, ושתיהן בבייג’ין? התוצאה תהיה תיקו. סכומים אדירים היו נחסכים, מכיוון שחלק אדיר ממאמציו של כל מוסד-ביון מוקדש לסיכול המזימות של מוסדות-הביון המתחרים. כמה מחלות אפשר היה להדביר? רעבים להזין ובורים ללמד?


הספרים והסרטים מפארים את ההצלחות הדמיוניות של מוסדות-הביון. המציאות היא הרבה יותר פרוזאית, והיא מלאה בכישלונות לא-דמיוניים.

שתי הפשלות הקלאסיות של הביון המודרני אירעו במלחמת-העולם השנייה. בשתיהן סיפק המודיעין למנהיגים הפוליטיים הערכות שגויות, או שהמנהיגים הפוליטיים התעלמו מההערכות הנכונות. במבחן התוצאות, זה היינו הך.


החבר סטלין הופתע לחלוטין מפלישת הצבא הגרמני לברית-המועצות, למרות שהיו דרושים לצבא הגרמני כמה חודשים כדי לרכז את עשרות האוגדות שהיו דרושות לפלישה. הנשיא רוזוולט הופתע לחלוטין מהתקפת היפנים על פרל-הרבור, אף שכמעט כל חיל-הים היפני השתתף בה. הכישלונות היו כל-כך פנטסטיים, עד ששוחרי-הריגול נאלצו להמציא תיאוריות של קונספירציות כדי להצדיקם. תיאוריה כזאת אומרת שסטאלין התעלם במתכוון מהאזהרות, מפני שזמם להפתיע את היטלר ולפלוש לגרמניה. תיאוריה אחרת אומרת שרוזוולט קידם, ממש "הזמין" את ההתקפה היפנית, מפני שהיה זקוק לתירוץ כדי למשוך את אמריקה למלחמה לא-פופולרית.


אבל מאז חזרו הפשלות על עצמן. כל שרותי-הביון של המערב הופתעו לחלוטין על-ידי המהפכה של חומייני באיראן, אירוע שתוצאותיו מעסיקות את העולם עד היום. כולם הופתעו לחלוטין מקריסת ברית-המועצות, אחד המאורעות המכריעים של המאה ה-20. כולם הופתעו לחלוטין מנפילת החומה בברלין. וכולם סיפקו מידע כוזב על החימוש הגרעיני, כביכול, של סדאם חוסיין, ששימש עילה לפלישה האמריקאית.אהה, אומרים אצלנו, זה מה שקורה אצל הגויים. לא בבית-ספרנו. לנו יש קהילת-מודיעין שאין כמותה. המוח היהודי המציא את המוסד, היודע את הכול והמסוגל לכול.


האמת? עם פרוץ מלחמת תש"ח הודיעו כל ראשי קהילת-המודיעין פה-אחד לדויד בן-גוריון שהצבאות הערביים לא ייכנסו למלחמה. (למזלנו, בן-גוריון התעלם מחוות-דעתם.) במאי 1967 הופתעה כול קהילת-המודיעין כאשר הצבא המצרי התרכז בסיני, דבר שהוביל למלחמת ששת-הימים. (המודיעין שלנו היה משוכנע שכמעט כל הצבא המצרי רתוק למלחמת-האזרחים שהתנהלה אז בתימן.) ההתקפה המצרית-סורית ביום-הכיפורים 1973 הפתיעה לגמרי את מוסדות-המודיעין, למרות שהאזהרות נערמו על שולחנם.


מוסדות-המודיעין הופתעו לגמרי על-ידי האינתיפאדה הראשונה, וגם על-ידי האינתיפאדה השנייה. הם הופתעו לחלוטין על-ידי המהפכה של חומייני, למרות שהם היו שתולים עמוק במשטר השאה. הם הופתעו לגמרי על-ידי ניצחון החמאס בבחירות הפלסטיניות.


הרשימה ארוכה, ולא מפוארת. אבל בשטח אחד, כך נאמר, נחל המוסד שלנו הצלחה מסחררת: בתחום ההוצאות-להורג (סליחה, "חיסולים").


 הסרט "מינכן" של סטיוון ספילברג מתאר את ההוצאה-להורג ("חיסול") של אנשי אש"ף אחרי טבח הספורטאים במינכן. כיצירת-קיטש קולנועית אין לו מתחרים מלבד הסרט "אקסודוס", על פי ספרו הקיטשי של ליאון יוריס.


אחרי הטבח (שלו הייתה אחראית, בעיקר, המשטרה הגרמנית השלומיאלית וחסרת-האחריות) הרג המוסד שבעה אנשי אש"ף, לפי פקודת גולדה מאיר ולשמחת הציבור הישראלי הצמא לנקמה. כמעט כל הקרבנות היו דיפלומטים של אש"ף, נציגים אזרחיים של הארגון בבירות אירופה, שלא הייתה להם נגיעה ישירה בפעולות אלימות. הם פעלו בגלוי, ישבו במשרדים וגרו עם משפחותיהם בבתי-מגורים. הם היו מטרות נייחות – כמו ברווזים במטווח.


באחת הפעולות – המזכירות את הפעולה האחרונה – נרצח בטעות מלצר מרוקאי תמים בעיר לילהאמר בנורווגיה. המוסד חשב שזהו עלי חסן סלמה, מבכירי פת"ח, ששימש כמקשר בין אש"ף והסי-איי-סי האמריקאי. אנשי-המוסד, וביניהם בלונדית זוהרת (תמיד יש בלונדית זוהרת) זוהו, נעצרו ונשפטו למאסר (הם שוחררו כעבור זמן קצר). סלמה "חוסל" מאוחר יותר.


ב-1988, חמש שנים לפני הסכם אוסלו עם אש"ף, הוצא-להורג בתוניס אבו-ג’יהאד (חליל אל-וזיר), מס’ 2 בפת"ח, לעיני אשתו וילדיו. אלמלא נהרג, הוא היה מכהן היום כראש הרשות הפלסטינית, במקום אבו-מאזן (מחמוד עבאס), והיה נהנה בקרב הפלסטינים מאותה הסמכות שהייתה ליאסר ערפאת, שנהרג – קרוב לוודאי – גם הוא על-ידי רעל שאינו משאיר עקבות.


אך הכישלון הדומה ביותר למה שקרה לאחרונה היה – כפי שזכור לכולנו – ניסיון המוסד, בפקודת ראש-הממשלה בנימין נתניהו, להוציא להורג את חאלד משעל, בכיר החמאס. אנשי-המוסד ארבו לו ברחוב ראשי בעמאן והתיזו לאוזנו רעל מסתורי, הגורם להתקף-לב מבלי להשאיר עקבות. הם נתפסו במקום. המלך חוסיין, בעל-הברית העיקרי של ממשלת-ישראל בעולם הערבי, התפוצץ מרוב זעם ועלבון. הוא מסר אולטימאטום: או שישראל תספק מיד סם נגדי כדי להציל את חייו של משעל, או שאנשי-המוסד ייתלו. נתניהו נכנע, כרגיל, משעל ניצל וישראל שיחררה מהכלא את מנהיג חמאס, השייח’ אחמד יאסין. הוא "חוסל" כעבור זמן באמצעות מטוס.בשבועות האחרונים נשפך בעיתונות ובטלוויזיה אשד של מלים על הוצאתו-להורג של בכיר חמאס אחר, מחמוד אל-מבחוח, בדובאי.


בישראל היה קיים מהרגע הראשון קונסנזוס כמעט מקיר אל קיר: זוהי מלאכת אנשי המוסד. איזו יכולות! איזה כישרון! איך הם ידעו זמן רב מראש שהאיש יטוס לדובאי, באיזו טיסה יגיע, באיזה מלון יגור! איזה תכנון מדויק!


ה"כתבים הצבאיים" ו"הכתבים לעניינים ערביים" ממש קרנו מאושר על המסכים ופניהם אמרו אוח, אוח, אוח, אלמלא היה החומר שבידי חסוי…אילו יכולתי לשתף אתכם במה שאני יודע…אני יכול להגיד רק ששוב הוכח שזרועו הארוכה של המוסד יכולה להגיע לכל מקום! גורו לכם, אויבי ישראל!


כאשר התחילו הבעיות, ותמונות המוציאים-להורג הופיעו על מסכי הטלוויזיה בכל העולם, התקררה ההתלהבות, אבל רק קצת. הופעלה השיטה הישראלית הבדוקה: לשלוף איזה פרט שולי, ולהתווכח עליו בלהט, תוך התעלמות מהעיקר. מתרכזים בעץ ומתעלמים מהיער.


אז באמת, מדוע השתמשו המבצעים בשמותיהם האמיתיים של ישראלים החיים בארץ, בעלי אזרחות כפולה? מדוע השתמשו דווקא בדרכונים של מדינות ידידותיות? איך היו בטוחים שלא יתחשק פתאום לאזרחים האלה לטייל בחו"ל?


ובכלל, האם לא היו מודעים לעובדה שדובאי מרושתת באין-ספור מצלמות, המנציחות כל תנועה? האם לא צפו מראש שמשטרת דובאי תפיק סרטים שלמים על מבצע החיסול, על כל פרטיו ודקדוקיו?


אבל זה לא עורר בישראל התרגשות גדולה מדי. הכול הבינו שהבריטים והאירים נאלצים לגנות את ישראל כדי לצאת ידי חובה, אך שזהו גינוי מהשפה ולחוץ. שמאחורי הקלעים היה קיים שיתוף-פעולה אינטימי בין המוסד לבין שירותי-הביון האחרים. כעבור כמה שבועות יישכח הכול. הרי כך נהגו הנורווגים בפרשת לילהאמר, והירדנים בפרשת משעל. ימחו, יתריעו, וזהו זה. אז מה הבעיה?


הבעיה היא שהמוסד בישראל הוא ממלכה עצמאית, הפועלת תוך התעלמות מוחלטת מהאינטרסים המדיניים והאסטרטגיים הרחבים של המדינה, וגם זוכה בגיבוי אוטומטי של ראש-ממשלה בלתי-אחראי. הוא מהווה, כמאמר האנגלים, "תותח מנותק" – תותח באוניית-מלחמה בימים עברו שהתנתק מבסיסו ומתגלגל על הסיפון, תוך שהוא מוחץ למוות כל מלח הנקרה על דרכו.


דובאי, אחת ממדינות המפרץ הפרסי, היא מרכיב חשוב בקואליציה נגד איראן. היא בעלת-ברית של ישראל, ממש כמו מצריים וירדן. והנה באה ישראל ומביכה אותה, משפילה אותה, מכפישה אותה בעיני ההמונים בעולם הערבי כמשת"פית.


בשעתו הבכנו את נורווגיה. אחר-כך הרגזנו את ירדן. עכשיו הלחצנו את דובאי מול איראן. זה חכם? תשאלו את מאיר דגן, זה שנתניהו האריך רק עכשיו את כהונתו כראש המוסד.


מבחינה אסטרטגית, הפעולה בדובאי גורמת נזק כבד למדיניות הממשלתית, המגדירה את ההתחמשות האיראנית בנשק גרעיני כסכנה קיומית לישראל. המערכה נגד איראן עוזרת לממשלה להסיח את דעת העולם מהמשך הכיבוש וההתנחלות, ולרתום את ארצות-הברית ואירופה לעגלת המדיניות הישראלית.


ברק אובמה מנסה כעת לגבש קואליציה עולמית להטלת "סקציות משתקות" על איראן. ממשלת-ישראל משמשת לו, בהסכמתה, כמקל-חובלים. הוא אומר לאיראנים: ישראל היא מדינה משוגעת. היא עלולה לתקוף אתכם בכל רגע. אני מרסן אותה בקושי. אבל אם לא תצייתו לי, אני אתיר את הרסן ואללה ישמור עליכם!


יתכן שהשפעת הפעולה על מעמדנו בעולם חשובה עוד יותר.


פעם היה ניתן לזלזל בזה. שהגויים יגידו מה שהם רוצים. אך מאז מערכת "עופרת יצוקה" גוברת גם בישראל ההכרה שיש לכך השלכות מרחיקות-לכת. פסק-הדין של השופט גולדסטון, הדי התעלולים של אביגדור ליברמן, המערכה העולמית הגוברת להחרמת ישראל – כל אלה מוכיחים שתומאס ג’פרסון לא דיבר שטויות כאשר אמר ששום מדינה אינה יכולה להתעלם מדעת הקהל העולמית.


פרשת דובאי מגבירה עוד יותר את תדמיתה של ישראל כמדינה בריונית, פורקת-עול, המצפצפת על כל העולם. מדינה המנהלת מלחמת-כנופיות, המשגרת כיתות-מוות כאחד מארגוני המאפיה, מדינה מצורעת שכל שומר נפשו ירחק ממנה.


האם זה שווה?

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. רוסתאם הגיב:

  כרגיל, אבנרי מגלה בורות מדהימה. נכון שהיו כשלונות לכל ארגון מודיעין וביון (וחלק מהכשלונות שהוא מנע, כמו ברברוסה ופרל הרבור, לא היה כשלונות של המודיעין – אלא כשלונות של המנהיגות להעריך את המודיעין שקיבלו כהלכה), אולם לצד זאת היו הצלחות אדירות.

  למשל, אבנרי הזכיר טעות של המודיעין הישראלי במלחמת ששת הימים. הוא שוכח, שחיל האוויר הישראלי הצליח להשמיד את רוב רובו של חיל האוויר המצרי על הקרקע בהסתמך על מידע מדויק שהגיע מהמוסד (ובפרט ממרגל שישב בקהיר).

  בקיצור, אבנרי – למד היסטוריה.

 2. סיג לחוכמה שתיקה הגיב:

  כל זמן שאבנרי עוסק בהכללות על שרותי ביון הוא צודק. ככל שהדבר נוגע למה קורה בראש של רודנים כל שרותי הביון נכשלים פעם אחר פעם. אבל כרגיל, כשהוא מתחיל לדבר הוא עובר שלטויות הרגילות. ברור שאבנרי יודע שישראל חסלה את הטרורויסט. ברור שאבנרי יודע איך צריך להתנהג בכל מצב. רק שוטים לא בקשיבים לאבנרי. עובדה שהוא לא ראש ממשלה. בעצם הישראלים לא רצו אותו יותר אפילו בכנסת. על ההשערות הלא בטוחות שלו (ולמען האמת לא מעט פעמים שגוניות לחלוטין) אבנרי מבסס תיאוריות על כל העולם ואשתו. אין לזה קשר למציאות? מה חשוב, העקר שזה נשמע טוב. אה, כן, וגולדסטון לא פסק שום דבר לצערו של אבנרי. לכל היותר הוא גיבב אוסף שקרים בסיוע כמה קוויזלינגים ישראלים ויהודים. משום מה מאז לא כל כך שומעים על הדו"ח שלו. כנראה שבכל זאת היו לישראלים הסברים טובים. לא רק זה אלא שכל ארצות המערב מאמצות את הטכניקות של ישראל במבצע עופרת יצוקה.(ראה המבצע באפגניסטן) איזה אסון, עוד טרוריסטים יכנסו למצוקה.בקצור מר אבנרי, אם היית מסתפק בחלק הראשון היית זוכה לחיאות כפים מכל הצדדים. לא ידעת איפא לעצור ותזכה למחיאות כפים רק מהאניט ציונים.

 3. דאג הגיב:

  אני תוהה לגבי המשפט במאמר המתייחס לפרוץ מלחמת תש"ח בה הודיעו ראשי המודיעין לבן-גוריון שצבאות ערב לא ייכנסו למלחמה ואבנרי כותב: "למזלנו, בן-גוריון התעלם מחוות-דעתם".

  כל מי שקצת למד את ההיסטוריה ולא מפי תועמלני הציונות, יודע שפלישת צבאות ערב היתה יכולה לסכל את גירוש הפלסטינים מביתם ואדמתם, וזאת מבלי להיכנס למניעים הזרים של עבדאללה (ירדן), קאוקג’י (צבא ההצלה), פייסל (עיראק), סוריה או מצרים – חלקם רצו נתח מהארץ, עבדאללה גם השיג את הגדה המערבית של הירדן.

  כשאבנרי כותב ש "למזלנו בן גוריון התעלם מחוות דעתם", כלומר – הכין את ההגנה ואח"כ צה"ל להדוף את צבאות ערב – אני שואל את עצמי מהי עמדתו האמיתית לגבי תוצאות מלחמת 48′? האם הוא חושב שהיה מה שהיה וטוב שכך, או שהוא חושב ש-48′ למעשה הסתיימה בטיהור הארץ על בסיס אתני, וגירוש 80% מהפלסטינים מביתם, אדמתם וארצם, ומי שאשם בכך הוא לא אחר מבן גוריון והצבא???

 4. קורא אנגלי הגיב:

  בעתונות הבריטית כבר מדברים על אפשרות סבירה של שיתוף פעולה עם ישראל שכן הדרכונים האירופאים כנראה אמיתיים. הפרשה עוד לא תמה אבל שוב בריטניה מתבזה. הקשר עם ישראל חשוב מדי ומר מיליבנד הולך להתחבק עם ליברמן למחרת. המאפיה חוגגת לה וגם גולדסטון כבר נשכח.
  לזה קוראים: שליטה טוטאלית.
  נו אז מה לרשום בפתק?

 5. אסף אורון הגיב:

  מסכים לגמרי שארגוני ביון הן צעצוע יקר, מיותר ומזיק.

  לעניות דעתי הם ממשיכים להתקיים פשוט משום שעדיין יש ילדים מגודלים שאוהבים להשתעשע בהם.

  עם זאת, לא ברור אם ישראל תשלם מחיר בינלאומי ישיר כלשהו. אולי כן, אולי לא.

  וחבל גם שאבנרי שירבב לתוך זה תיאוריית קונספירציה על מות ערפאת. יש מספיק תוכן במאמר גם ככה.

 6. ציפור בודד הגיב:

  יסלח לי אורי אבנרי,אך מי בדיוק לחש לאוזנו שאכן החיסול בדובאי בוצע ע"י המוסד?
  במה שונה תיאוריה זו מכל תיאורית קונספירציה אחרת? ברגע זה אני יכול לספק שלוש נוספות,כל אחת ממשית כתאוריה המאשימה את המוסד.
  חוץ מזה לא ישראל המציאה את מוסד הביון.וכל ההשתעשעות ה"קיצ’ית" (אם נשתמש בלשונו של אורי) ב:"מה היה קורה לו מוסדות הביון היו מתבטלים"…נו באמת אם כך אולי כדאי כבר להשתעשע עם: "מה היה קורה לו חיתתו חרבם לאיתים וחניתותיהם…",לא עדיף? כך נחסוך לאנושות בכלל המון כסף.
  עד עכשיו,חייבים לציין שגם ביבי וגם ברק,שלא לדבר על שטייניץ,סער,אשכנזי ואחרים כולל אפילו שרה-למרות שהם כביכול בצד השני של המתרס (לא לשכוח שאנחנו עדיין בתוך המשחק הדמוקרטי)-אבוי לצרה,מתפקדים היטב וביעילות,די בצניעות ועם מינימום שגיאות (עבור עצמם ומעמדם).זה המצב וכך גם בדיוק עם המוסד.ע"מ לשנות את המצב הזה נצטרך משהו אמיתי יותר אפילו ממהפיכה אלימה.היות ושינוי במשחק הדמוקרטי הקיים לא יצליח (יעני שבל"ד וחד"ש יובילו את הבחירות הבאות וירכיבו את הממשלה) והיות ולא נראה שאומות העולם יתערבו עד כדי כך בהפלת השלטון הישראלי הקיים,לא נשארת ברירה אחרת-חייבים לשנות את הדמוקרטיה.
  לצור כללי משחק חדשים במקביל לקיימים.
  לא תעשו את זה,תאכלו מרור עוד שישים שנה.

 7. ברוך קושניר הגיב:

  חיסול המנוח אל-מבחוח בדובאי מראה את הצורך בשלום ובהקמת מדינה פלסטינית מהים עד הנהר בהקדם האפשרי.

 8. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  אילו היו מוסדות-הביון פועלים רק לוודא שאין לאויב או למתחרה כוונות זדון היתה פעולתם ברוכה. היום, בעקבות חיסול ברה"מ, הופנו עיקר מאמצי מוסדות-הביון של ארה"ב לריגול תעשייתי נגד המתחרות בפיתוח הידע הטכנולוגי והשימוש בו להאדרת מעמדם הכלכלי.

  ישראל היא ממש "מעצמת חיסול", שאינה "קוטלת קנים" אפילו בהשוואה לסי.איי.אי. מה עוד שהידע של המחסלים "שלנו" מבוסס על נסיון נרחב, מאז שאלוף המחסלים יליד נובוסיבירסק, מאיר דגן, הקים את יחידת הרוצחים שהתמחתה ברצח פלסטינים ברצועה, את "רימון" לאריק שרון ב- 1970,,, מאז הרימונים התרבו והפכו דובדבנים, בשליחות השב"כ, או מחסלים עם דרכונים זרים של "המוסד" [ע"פ מקור החסידה]… בכך לא מטיל שום מומחה ספק!

 9. Gillian הגיב:

  זו לא עבודה של המוסד, אלא של מי שמאד התאמץ שהפעולה תיראה כאילו היא עבודה של המוסד. מי שקצת מכיר כיצד פועלים שירותי הביון בעולם, לרבות בישראל, מבין מיד שלמוסד אין שום קשר לחיסול.

 10. א. לפ-ליל הגיב:

  עדכון של הדקות האחרונות:

  חבורת המחסלים מנתה הרבה יותר ממה שתואר עד כה. הם כללו 19 שהשתמשו בדרכונים אנגליים, 17 שהשתמשו בדרכונים איריים, 42! שהשתמשו בדרכונים גרמניים ועוד 12 שהשתמשו בדרכונים צרפתיים.

  יש עוד כמה לא מזוהים, שכן המצלמות בחדרו של המנוח השהיד מבחוח חשפו שלא פחות מ-94 סוכני מוסד שהו בחדר בו זמנית.

 11. א. לפ-ליל = אלף לילה ולילה? הגיב:

  כן, ו-94 הסוכנים החזיקו סוללות וחיברו אותן באופן טורי, כדי להגיע לעוצמה המתאימה לחישמול המנוח(?) השהיד(?) אל מבחוח?

 12. איתמר – תגובה לאבנרי הגיב:

  המאמר של אבנרי מלא דמגוגיה.
  כמובן ש"תאוריית קונספירציה" היא בגדר תאוריה בלבד כאשר זה מתאים לאבנרי (מקרה פרל-הרבור) אבל בגדר אמת לאמיתה כאשר אבנרי מאמין בכך ("הרעלת" יאסר עארפת),
  מישהו אמר חוסר יושר אינטלקטואלי?

  כזכור, העיתון הסקסיסטי "העולם הזה" של אבנרי סגד לבלונדיות זוהרות, אז מדוע אבנרי מלין על כך שתמיד "יש בלונדית זוהרת" בפעולות של המוסד? הרי גם אצלו תמיד היתה כזו, ולא אתפלא אם השובניזם של "העולם הזה" זלג גם לשיטות הפעולה של המוסד.

  רשימת כשלונות הביון בארץ ובעולם מתגמדת לעומת ההצלחות, די אם נזכור שישראל חיסלה כבר שתי תוכניות גרעין- של עיראק ושל סוריה, לפני שכשלה (אם בכלל כשלה) בגילוי התוכנית האיראנית.
  כפי שאבנרי יודע היטב ולמרות זאת – מיתמם, ריגול וביון אינן תופעות בלתי תלויות.
  הן נוצרו בכדי לממש אינטרסים של מדינות ומעצמות ובכדי לספק מידע המסייע למימוש אותם אינטרסים.
  ברגע בו לא יהיו יותר מאבקי כח בעולם – לא יהיה יותר צורך בארגוני ריגול וביון. ולכן אין מה להיות "קוטר" בנוגע לתופעה שהיא רק עוד סימפטום של הבעיה האמיתית.

  אגב, ה"בריון פורק העול" הוא לא אחר מאשר מבחוח זצ"ל. והייתי מצפה מאבנרי שיודה בכך שחיסולו של הנ"ל הוא אינטרס ראשון במעלה של כל מי שדואג לישראל, כפי שאבנרי טוען של עצמו.

  נ.ב. אבנרי מוזמן לצפות בסרט "טיטאניק" או "Avatar" ולהיווכח שיש סרטים יותר קיטשיים מ"מינכן" ו"אקסודוס". עצם האמירה הזו של אבנרי יש בה כדי ללמד על רמת דמגוגיה גבוהה.

 13. א. לף-ליל מבטיח ומקיים הגיב:

  יצחק מי שיצחק אחרון! הבטחתי אתמול שיהיו עדכונים, ואכן הנה הם:

  — קישור —

  אמרתי שיש עוד נוספים, והנה כעת מפקד משטרת דובאי מפרט חלק מהם. המשך יבוא!

 14. איתמר לעיניים לראותEYES2C הגיב:

  משום מה מצאת לנכון לציין את מוצאו של מאיר דגן – העיר הרוסית נובוסיבירסק (שידועה דווקא כעיר מדע והשכלה).
  איזו רלוונטיות יש לנתון הזה לגבי מאיר דגן?
  ל-EYES2C פתרונים.

  כנראה שאתה רומז לנו שרוסיה היתה (ועדיין?) בית-ספר נהדר לכל מה שקשור לחיסולים ורציחות – ודווקא עם זה אני מסכים.
  הייתי רק ממליץ לך לאמץ הגינות ויושר אינטלקטואלי לציין את דעתך על רוסיה בכל פעם שצץ כאן איזה מעריץ חדש לבריה"מ ולמנהיגה לשעבר שמש העמים סטאלין.

  רק אם אפשר בבבקשה להבהיר את המשפט "בכך לא מטיל שום מומחה ספק!"… במה בדיוק לא מוטל ספק? בזה שהמוסד חיסל את מבחוח?
  איזה "מומחה" בדיוק הצליח לקשר את המוסד עם החיסול?
  האם פסטיבל הדרכונים המזוייפים מוכיח משהו כזה?
  ומי הם אותם מומחים? ספירו? אורי אבנרי? מיכאל שרון?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים