הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בפברואר, 2010 4 תגובות

כאלה הן פניה המכוערות של הלאומנות. אין לה דבר בעולמה חוץ מעצמה, אין מקום לאחרים זולתה. אין תחום שלא יפול לידה ולא יהפוך למגרשה הפרטי. היא תרדד בשם "מורשת" כל מורכבות תרבותית,


תנכס לעצמה אתרים המקודשים גם לדתות אחרות, תלאים כל פיסת אדמה, תפקיע כל זכות שאינה עולה בקנה אחד עם זכותה המעוגנת, תטשטש זהויות,  גוונים, רגישויות, געגועים של כל מי שזר, או שסומן כזר, גם אם הוא יושב בקרבו מאז ומתמיד.


שוב זכינו לחזות בפניה המרתיעות של הלאומנות במקומותינו. התוכנית "אתרי המורשת" היא עוד צורה של העצמה מלאכותית של פן אחד של הארץ שידעה היסטוריות רבות ושונות. סוכני הלאומנות מקיפים את חיינו מכל עבר. לפיכך אנחנו נתבעים לעמוד על המשמר. התקרנפות היא אחת מתופעות התפוצה של הלאומנות. היא משגשגת בעידודה של מנהיגות קונפורמית. וממשלה זו היא הממשלה הלאומנית והקונפורמית ביותר שהייתה מאז הקמת המדינה. מכל שריה ויועציה בולט האחד. במתק שפתיים, כ"אחד משלנו", בעל חזות של איש מן היישוב, לא מתלהם ולא כריזמטי. אפור. אפור מאד. ובכ"ז הוא הלאומן הפעיל מכולם וגם אמון על מערכת רגישה ומורכבת:

שר החינוך, סנדק הקצינים בבתי הספר, מציע עכשו, ברוח החזון של נתניהו, להנחיל לתלמידים "אתרי מורשת" כאילו היו אותם ברגים בסרט הנע ב"זמנים מודרנים".


הוא הכתובת למחאה. לביקורת, ואפילו להתנגדות. ד"ר זאב דגני, מנהל גמנסיה הרצליה, מאן להכניס קצינים לכיתות. מי מבין מנהלי בתי הספר יאזור אומץ ויקום כנגד פולחן מקומות, קידוש קברים, מחיקת מורשות אחרות ויקים סכרים בפני הגל הלאומני החדש?

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. ציפור בודד הגיב:

  זרע הנעמנים הזה,איש הפלוגות,גדעון סער…מעורר בי חלחלה כל אימת שנתקל אני בקלסטרונו חמור הסבר ונוקב המבט…והוא הלא רק מטאטא חדש…עוד ילד…ינוקא,ממש כמו חברו איש החבל,גלעד ארדן…משהו אצל ההמפטי דמפטי האלה,מעביר בי צמרמורת חיל ופחד…זה כאילו שהסיוט הכי נורא שלי קם לתחיה…לא רוצה להשתשמש במילה הנוראה ההיא שיצר הפרופ’ לייבוביץ,לא יכול…אבל הקולות והמראות אינם משקרים…פשוט נורא. 
  למערכת: אם תצנזרו אותי לא אכעס.

 2. מ.ש. הגיב:

  שילמדו מתימטיקה, מדעים, תרבות ופילוסופיה במקום לטמטם את התלמידים במונומנטים עלובים (מליון שקל בממוצע לאתר), כאשר קבר שייח’ נישכח הופך לאתר הנביא יחזקאל בגליל.

 3. מבין עניןצ הגיב:

  לציפור בודד
  כל כך הרבה שנאה לא פלא שאתה בודד

 4. גיורא לשם הגיב:

  לו השרים ארדן וסער היו מקס ומוריץ הדבר היה מצחיק.
  אולם מדובר פה בשני חמורים שהבל פיהם מסריח את חיינו הפוליטיים.
  שערו בנפשכם: גדעון סער, שר החינוך!
  זאת אפילו לא בדיחה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים