הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 במרץ, 2010 7 תגובות

תרבות השקר בישראל הפכה ללא מתום. כך למשל ניתקלתי באחד העיתונים בכותרת אודות מחאה ישראלית על אנטישמיות בבתי ספר בספרד, ורק מאוחר יותר התברר כי הכוונה למכתבי מחאה של תלמידים לשגרירות ישראל כנגד הכיבוש וההתעמרות הכרוכה בו. באחד המכתבים נישאל השגריר: "כמה פלשתינאים רצחת? שאלה במקומה לאחר טבח עזה. אך אנטישמית?

 הקיום המדיני בישראל הופך טפל בעקבות הפיכת השיח הציבורי לתועמלנות שקר. בינתים נימשך המצור על עזה, אך לא שומעים עוד מילה בנושא, והממשלה הציתה אש בהכריזה על קבר רחל ומערת המכפלה כאתרי שימור מורשת. אלא שמדובר ברוב המקרים בקבר שייח’ שעבר הסבה לאתר בנוסח קבר אסתר ומרדכי בגליל (יש גם אתר זהה באירן). עלות שימור אתרי המורשת היא 500 מליון שקל, סכום שיכול היה להעלות בנקל את קצבאות לחם העוני של הנכים והזקנים בישראל. בעניין זה ראוי לציין כי מדינת הרווחה חוסלה בישראל עוד לפני 15 שנה, אלא שהמיסים הישירים והעקיפים לא ירדו אלא עולים כל הזמן, ונראה שאף גשמי הזעף לא יתרמו לביטול מס הבצורת – תשלומי עתק לא פרוגרסיביים על המים. אף הקולות המוחים על העוני המאמיר הפכו ספורדיים.


פשר כל זאת ניגלה לעינינו בזכרנו שהטייקון המרכזי במשק, נוחי דנקנר, ביקש בזמנו מנתניהו להעלות את המיסים על מנת לכסות את חובותיהם של אילי ההון שצברו תאוצה במשבר הכלכלי, ויצא לאחרונה במסע תעמולה כנגד המלצות ועדת חודק להגבלות רגולטיביות על גיוס הון מצד אותם טייקונים. נהג מונית ידע לספר לי, בחוכמה עממית, כי מיסינו כולם זורמים למען עשיית חיים מטורפת של המקורבים לצלחת, ומסיבה זאת אין תמורה למיסינו. כיצד ירשיעו ברצינות את אולמרט, הקשה, אם השופטים נהגו להפגש איתו לעישון סיגר בצוותא?


יש להבין שעם גבור תרבות השקר, ההונאה הצרכנית, עליות המחירים וירידות השכר המטורפות, הקיום המדיני הישראלי אינו נושא עוד תוכן ערכי חיובי, שהרי כשעולמך שקר תעמולתי, אין עוד אמות מידה כלשהם. זהו מצב קלאסי של אנומיה וטיפלות קיומית מאופק אל אופק. באיצטלה של פרוייקט לאומי פטריוטי, "הסברת ישראל" מגייסים את בני המעמד הבינוני להעצמת תרבות השקר והתעמולה, אלא שמה יש כאן להסביר? שאנו חיים על אדמה שיושביה נושלו וניבנים מחורבנו של עם אחר? שבגלל התנגדות של המנושלים הללו להמשך הדיכוי והנישול והמצור, דבר שהביא לממוצע ניפגעים של 2 הרוגים בשנה, טבחנו בהם אלף וארבע מאות איש, טבח אזרחי נטו, שהרי נחשף שהחמאס נימנעו מכל מגע עם כוחות צה"ל? שישראל היא המדינה הנחשלת ביותר במערב מבחינת רווחה לאזרחיה העניים?


גם מתיאורי הארוע הפטריוטי של השנה, חיסול אל-מבחוח, עולים פה ושם ניחוחות של מסעי קניות של "בחורינו הטובים" בקניונים המסחררים והמדהימים של דובאי – והשתכנות במלונות הטובים בעולם. זאת בנוסח: "קבלו צ’ופר ענק, והפעם דובאי, בירת חיי הפאר של העולם". "ומה צריך לעשות שם?". "לא משהו, צריך לחנוק איזה ערבי". "קטן עלי אחי, מסודר". דומה שבחסות הביטחון וכשמדובר במוסד, אין בקרה תקציבית של ממש, ומה פלא שהבחורים הללו פעלו בזחיחות מדושנת עונג?

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. קורא אנגלי הגיב:

  למיכאל, לדעתי מה שאתה מתאר (בצדק) הוא באמת יותר סימפטומטי לישראל. הישראלי סובל מהמצב בדרגה חריפה יותר. בזה אין ספק. הלך הרוח הגיטואי-השרדותי-קיומי יוצר תנאים פסיכולוגיים לתוקפנות אישית כברירת המחדל.

  זה מכוון מלמעלה כדי שאנשים יכלו זעמם בערבים. לו הייתם אירופאים רגועים לא הייתם מצייתים למחרחרי המלחמה. חייבים לשמור אתכם במצב של כלב תקיפה עצבני ומופרע שאפשר לשחרר בכל רגע. הם משחקים בזעם של הציבור. כל מי שמוחה על כך מיד מקוטלג כאנטישמי כפי שאנו רואים בתגובות. הגבינה, האלימות, התאונות בכבישים, הבוז לרכוש ציבורי, כל אלה הם collateral damage הכרחי מן המצב שכן קשה לציבור לשמור את התוקפנות תחת שליטה כל הזמן ולעיתים קרובות היא גולשת לה.

  פה באנגליה זה לא יעבוד. אבל הנה יש נסיון להפחיד את הציבור עם "טירור מוסלמי" כדי ליצור מצב כמו אצלכם. למזלינו רוב הציבור כאן לא מטומטם ויודע את זה (כך אני מקווה לפחות). אני בטוח שהולכים לייצר לנו אירועי "טירור". כן, אני יודע שזה נשמע כקונספירציה מה לעשות אני לא ממש אוהב תיאוריות כאלה אבל במקרה הזה – ככה זה נראה.

  דרוש מרד.
  מוסלמים, נוצרים, ויהודים צריכים לקום ביחד ולצעוק. ישנה קבוצה של מופרעים שרוצה להדליק את העולם. שלום שלום ואין שלום.

 2. חזר מדריד הגיב:

  אין לי מושג על איזו תרבות שקר אתה מדבר, אבל את המקרה אתה וודאי לא מכיר, והפעולה הנ"ל אנטישמית לעילא ולעילא,

  ראשית – המכתבים אינם "מכתבי מחאה של תלמידים" כלל וכלל אלא גלויות שנשלחו בשם תלמידים בני שש ושבע, חסרי מודעות פוליטית בעליל, באמצעות נציגים של ארגון אנטישמי פרטי שהכתיב להם את הטקסטים בזמן פעילות פנאי בתוך בתי הספר ובחסות משרד החינוך הספרדי, ואני לא אתפלא אם בזמן השיעור הם גם תיארו את היהודי (לגביהם יהודי וישראלי זה הינו הך) כיצור עם קרניים.

  שנית – האמתלה של ארבע מאות הרוגים אזרחים בעזה קצת מחשידה כאשר מדובר בילדים לבנים קתולים, מאד מרוחקים מן המציאות המזרח תיכונית, המכתבים כאמור, לא נשלחו לשום שגרירות או נציגות של מי מן המדינות האחראיות לשני מיליון הרוגים אזרחים ברחבי העולם במגוון עימותים איומים ונוראיים, חלקם קשורים באופן ישיר לספרד לכנסיה הקתולית או לנציגיהם, אלא רק לשגריר ישראל שלדידם של רבים מן הספרדים הוא משול לנציג היהודים באיבריה.

  שלישית – הטקסטים יוצאים מנקודת שנאה שלא מותירה ליהודי זכות להתקיים בארץ משלו, ובוודאי שלא במדינת ישראל, כלומר – אנטישמיות מהותית – כזו שלא משנה מה יעשה היהודי – עצם קיומו מהווה איום / בעיה לשונא.

  לסיכום: הנקודה העיקרית לטעמי הראויה לציון היא העובדה ששנאת ישראל, מוצדקת או לא, אבל כזו שהייתה בעיקר נחלתם של רב ערביי העולם, התחברה באירופה לאנטישמיות נוצרית, וזוהי תופעה חדשה ומטרידה, לא פחות מן המדיניות האלימה של הממשלה פה.

  לגבי שאר הטקסט – אני מבקש את סליחתך, אבל אי הדיוקים של הפסקה הפותחת מחשידים את כל השאר.

 3. ציפור בודד למיכאל שרון הגיב:

  אני מסכים עם כל מילה במאמרך הנוקב,שנשמע כתוכחת יגון,אך אנני מבין מדוע היית צריך לפרוט אותו לפרוטות דוקא בסיום.וכי פעולתו זו של המוסד שאין אנו בכלל יודעים אם בוצעה או לא,צריכה לשמש כצליל הסיום בקרשנדו של מאמר המופת הזה? סלח לי אבל זו ממש בעיטה ישירה בדלי החלב.
  אנני בא לסנגר על אנשי המוסד ומעשיהם המוכחים אם לוא,אך צריך לזכור שמדובר בזרוע מבצעת של המדינה.באותה דרך יכולת למשל לבוז ולזעום על מסיבות הגדוד והחטיבה שנערכות בבסיסים של החיילות שהשתתפו בטבח בעזה,או על התנאים המפליגים המסופקים לט(יי)סי המפציץ…אתה חושף כאן קטנוניות ונרגנות לשמה,שלא לדבר על שינאה,אשר במקום שתהיה מלובה באש עובדות היא יוקדת על בסיס ההכפשה שנשמעה לראשונה מפיו של הברווז הצולע בדובאי (הרקול פוארו דה-לה-תמים) שבלע את הפתיון המשומן של הברון מינכאוזן ועכשיו רוצה שגם שאר הברווזים יעשו כמוהו,מה חבל (על המאמר).

 4. קורא אנגלי הגיב:

  ממאמרו של מיכאל שרון עולה שעולמינו בעידן בלהות שכזה. בכל מקום ההון מחבק את השלטון ולהיפך בחיבוק ביולוגי בו הם מתמזגים לנגד עיננו ליצור חדש שטרם נראה. התופעה ששרון קורא לה תרבות השקר הישראלית היא למעשה לא ישראלית אלא עולמית והרבה יותר מפחידה.

  מדובר במוטציה קרימינלית גאנגסטריסטית. נוצר כאן מבנה גנטי, דפוס חדש, שממנו צומחת מפלצת מאפיונרית בעלת כח עצום. ביכולתה לנער מעליה כל כלי דמוקרטי שקיים בהינף אצבע. זרועותיה חובקות כל ואין שופט שיעמוד מול ערימות השוחד. הציבור מיואש ברובו ואינו קולט או אינו רוצה לקלוט.

  המפלצת הדפיסה טריליונים וכעת יש לה האמצעים והתיאבון למלחמה מטורפת בניצוח המשיח אובמה.

  הלוואי וזה רק חלום רע שחלמתי לי.

 5. מיכאל שרון הגיב:

  לציפור: במידע שפרש מפקד משטרת דובאי, דאחי חלפן, מוזכרים גם מסעי קניות במרכזי קניות מצד נושאי הדרכונים הללו. יש לשים לב גם לפרטים הקטנים.

  לקורא אנגלי: דבריך נכונים במהות, אלא שבישראל בניגוד למדינות המערב, לא "משחדים" את ההמונים בשפע צרכני טוב ובזול, אלא מתעמרים בהמונים ללא בושה, תוך הפצת מוצרי צריכה דלי ערך, ומזון באיכות גרועה ששוה לעכוז במחירים מופקעים (למשל חבר שלי ששהה לרגל עבודתו בספרד מספר שיש שם שלל גבינות ניפלאות למשל, ברבע וחמישית המחיר מאשר בישראל. 250 גרם גבינה קממבר משובחת עולה שם יורו וחצי, וכאן גבינת קממבר מהירודות באירופה (קונטיננטל), עולה 6 יורו במשקל 200 גרם. בני ששהה מטעם חברת ראיית החשבון הבינ"ל שבה הוא עובד בניו יורק ובוושינגטון, מספר על שלל המוצרים הנהדרים במלוא האופק (כולל מזון ומסעדות) ברבע וחמישית המחיר בישראל, ואומר שקשה להבין איך בישראל, בה המשכורות נמוכות בהרבה, האזרחים מוכנים לחיות כך). זו דוגמא אחת משלל התעמרויות השילטון.
  כל אלה מתאפשרים על ידי דבר היחודי לישראל, וזאת הפצת תעמולת שקר לפיה אין ברירה אחרת ליהודי, אלא לחיות בישראל, ובכל מקום אחר הוא נירדף, כרגע או בפוטנצייה. ראה מאמרו של חיים ברעם מהיום.

 6. מיכאל שרון הגיב:

  דרושים רוח מהפכנית ואתוס מהפכני המתנערים באחת מכל הזבל המוחצן (יש כאן יסוד צעקני ואגרסיבי החיצוני לחשיבתנו והתעמקותנו המופנמים, האנושיים והרפלקטיביים) והאקלקטי (תיפזורתי) שדוחפים למודעותנו ללא מתום כאן.

  דרושים זעם צודק ורוח מרדנית ומנוכרת בשם הצדק החברתי, דחיית הנישול והטינופת בכל כוחות ההתנגדות שלנו. דרושה רוח התנגדות אמיתית. ססמא של הסטודנטים בסורבון ב-1968 שטבע עוד וולטיר בשעתו היתה "מחץ את הטינופת" ecrasez l’infame .

  זעם מהפכני ניזון גם משירה ודיבור מהפכניים, והרי כמה חומרים נוסחי רוח התנגדות למוות הפסיכולוגי (ראה נאום ד"ר מרטין לותר קינג, למטה)עקב הדיכוי.

  ללא שירה ופרוזה מהפכנית הפונים ללב, לשכל ולתחושותינו המופנמות והאנושיות, אפשר לדבר עד מחר על "אתוס מהפכני" וליזום התארגנות כזאת או אחרת, אך העניין לא יצבור תאוצה שכן לא יפנה ליסודות העמוקים והכמוסים ביותר שבנו.

  לכן אני מביא את החומרים למטה, כדי שתראו שאתוס מהפכני הוא עולם אחר, בעל לוגיקה ותחושות מניעות משלו, בניבדל לחלוטין מבירוקרטיזצייה של מעין-הפגנה בנוסח הישראלי כיום.

  נטלי מרצ’נט – לצד מי אתה?
  — קישור —

  ג’ואן באאז’ – te recuerdo amande
  רוח ההתנגדות באמריקה הלטינית
  — קישור —

  והדבר האמיתי – פיט סיגר בביצוע ישן וניפלא של "באיזה צד אתה?". המלים ברורות יותר כאן.
  — קישור —

  האמירה המהפכנית האמיתית: כנגד היאוש והדיכוי – אנו ניתגבר. שים לב לאמירה כנגד המוות הפסיכולוגי
  — קישור —

 7. א.ה. הגיב:

  לשיטתך רק תרבות הקפיטלזים החזירי שאכן מונהגת בישראל היר שורש כל רע. הפערים בין עשערים לעניים ברשות הפלסטינית קשים הרבה יותר. מה עושים שם בכספי הסיוע מהעולם? משיגים עוד ועוד נשק במטרה ברורה לפגוע באזרחים ישראלים. שים לב מר שרון היה כאן זמן שבו היינו קרובים להסכמה על פינוי התנחליות וחתימת שלום. מה היתה התגובה? עשרות פיגועי תופת שמטרתם חיזוק מחנה שוללי השלום הישראלי. מה תוצאתם הממשית? דיכוי אזרחי עזה והפיכתם לבני ערובה בידי החמס. אנחנו דומים לאזרחי עזה רק שאנחנו מעט יותר עשירים גם אנחנו בני ערובה בידי קומץ קיצוני.
  בקיצור יש כאן מריבה שצד אחד בלבד יכול לנצח בה!! באיזה צד אתה תומך?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים