הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 במרץ, 2010 12 תגובות

הכנסת קיימה ישיבה מיוחדת (9 במרץ 2009) לזכרם של 12 טרוריסטים יהודים, חברי מחתרות האצ"ל והלח"י, שהוצאו להורג בתליה על ידי שלטונות האימפריה הבריטית. הם קיבלו את התואר "עולי הגרדום" ולעתים מכונים גם "הרוגי מלכות".


טרוריסטים? חס ושלום. רק בעיני האימפריה הבריטית. לפי ראש הממשלה נתניהו שנאם בישיבה, מדובר בלוחמי שחרור שהקריבו את חייהם למען חירות עמם ולכן , כך אמר, "אנו מצדיעים היום לגבורתם של 12 חברי המחתרות".


למשל, נתניהו מצדיע לשלמה בן יוסף שירה ב-1938 על אוטובוס ערבי בו נסעו אזרחים תמימים, גם ילדים ונשים, בדרכו לצפת.


אם שלמה בן יוסף הוא לוחם שחרור, גיבור, איך נכנה ילד פלסטיני בן 13 מחברון שזורק אבן על מכונית מתנחלים? בעיני אותו נתניהו הילד הזה הוא טרוריסט שנעצר ונשלח לכלא על ידי בית משפט צבאי ישראלי.


נתניהו גם מצדיע לשני אנשי הלח"י אליהו בית צורי ואליהו חכים שרצחו ב-1944 בקהיר את הלורד מוין, שר המדינה הבריטי לענייני המזרח התיכון. מה ההבדל בין רצח השר מוין, לבין רצח השר רחבעם זאבי ב-2001 על ידי חברי מחתרת פלסטינית? מדוע רוצחי השר מוין הם "גיבורים" ורוצחי רחבעם הם טרוריסטים?

עולה גרדום אחר מהאצ"ל, דב גרונר, שהוצא להורג ב-1947 אמר במשפטו שאינו מכיר בחוקיות בית המשפט הבריטי וסירב להגנה משפטית. מה ההבדל בינו לבין אנשי פת"ח או חמאס שלא מכירים בחוקיות בית המשפט הצבאי הישראלי בשטחים הכבושים? לאחר שניתן גזר דינו אמר דב גרונר בבית המשפט "בדם ואש יהודה נפלה, בדם ואש יהודה תקום". איפה עוד שמענו את המושגים "בדם ואש"? הנה נזכרתי, חברי החמאס.


אופציית המאבק הלא אלים, אינה קיימת בשני המחנות, גרונר, נתנהו וחבריהם מחד, ואימאמים במסגדים מאידך.


הדבר בא לידי ביטוי גם בסמל של ארגון האצ"ל: רובה על רקע מפת ארץ ישראל וירדן ("זו שלנו זו גם כן" – זאב ז’בוטינסקי) עם המלים "רק כך" , כלומר רק בכוח הנשק.


הקורבן של אתמול הופך לרוצח של היום, זה מה שקורה לילדים מוכים כאשר הם הופכים להורים מכים.


אמינות מפוקפקת


הסצנה הצבאית בישראל סוערת. תא"ל (מייג’ור גנרל) משה (צ’יקו) תמיר אולץ לעזוב את הצבא לאחר שהורשע בבית משפט צבאי באי אמירת אמת. הסיפור בקיצור למי שאינו בקי: תמיר איפשר לבנו הקטין לנהוג בטרקטורון צבאי. הבן גרם לתאונה ופגע במכונית. בדיווח על המקרה כתב תמיר כי מי שנהג בעת התאונה היה נהגו. בכך קיווה למלט את בנו ואת עצמו מאחריות.


תמיר הוא קצין מאד מוערך בצבא, ויש לו שובל מעריצים בקרב העיתונאים שמכסים נושאי צבא וביטחון. תמיר משורטט כמי שחייליו הולכים אחריו כעיוורים, איש מלחמה אמיץ. למעשה הוא תוצר של צבא הכיבוש שהתגייס ב-1982 והוא שייך לדור הגנרלים הצעירים בצבא הישראלי שמעולם לא נלחם בצבאות ממש ועיקר ניסיונו הצבאי מתמצה בלחימה בגרילה של החיזבאללה ובדיכוי ההתקוממות הפלסטינית בשטחים הכבושים, כלומר גיבור בעיקר על אזרחים וילדים, באחת, הוא גנרל קולוניאליסט.


גירושו מהצבא (בהודעה הרשמית "סיים את שירותו") לווה בתקשורת אוהדת, הן לתמיר, "הלוחם ללא חת", והן לרמטכ"ל גבי אשכנזי, שהוצג כמי שויתר "בצער ובכאב" על "הלוחם המוכשר", ובאותה נשימה שרו שיר הלל על שמירת "האמינות כערך עליון בצבא".


שטויות במיץ עגבניות , בשפה עממית. לא אמינות ולא אומץ, אלא העמדת פנים של "כאילו". אשכנזי, המבקר בכתיבת שורות אלו בארה"ב, כדי לגייס כספים לאגודה למען החייל , פגש בכניסתו לכנס התורמים בניו יורק הפגנה של נטורי קרתא, שהניפו שלטים שאחד מהם כינה אותו "הקצב של עזה".


מה שמזכיר לי כי דוברו של "הקצב", תא"ל אבי בניהו שיקר כל כך הרבה פעמים במלחמת עזה, עד שהסיפור של תמיר נראה כמשחק ילדים. (ראו דרישות "רבנים לזכויות אדם" ו"שוברים שתיקה" לחקירת אמת על שהתרחש במלחמת עזה לאור עדויות החיילים שסתרו לחלוטין את ההודעות הרשמיות של דובר צה"ל, שלא לדבר על דו"חות "בצלם" ו"הוועד הישראלי נגד עינויים" שמוכיחים שוב ושוב מזה עשרות שנים כי דיווחי הצבא לכל אורך שדרת הפיקוד נגועים בשקרים).


אם אמינות היא ערך כל כך חשוב בצבא, אזי יש לפטר מיד את כל צמרת הצבא, מהרמטכ"ל ועד לדרגי השדה, שמשקרים אותנו כבר 42 שנים כאילו הצבא הישראלי הוא "צבא הגנה".


להעמיד את דגן לדין


מכתב שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה.


לכבוד
יהודה וינשטיין
היועץ המשפטי לממשלה
ירושלים


יועץ נכבד,


עתה כבר ברור גם לגדול הספקנים: ידה של ישראל בפעולת הרצח בדובאי. יותר מעשרה אזרחים ישראלים בעלי אזרחות כפולה שהמחסלים עשו שימוש בשמם בדרכונים המזויפים, לא משאירים מקום לניחושים באשר לאחריותו של המוסד לפשע.


אם מותר לחבורה סודית שמורכבת מראש המוסד ועוד שניים שלושה מצמרת הארגון, להחליט מי לחיים ומי למוות, בשם רעיון המדינה הציונית, מה לך כי תבוא בטענות אל הרוצח יגאל עמיר שסבר גם הוא שבשם רעיון המדינה היהודית ציונית לפי גירסתו, יש לרצוח את ראש הממשלה, שלשיטתו סיכן את הרעיון.


מרגע שמותר להוציא להורג אנשים ללא משפט, השמיים הם הגבול וכל אדם הוא יעד פוטנציאלי לרצח. אם אין ברצונך להגיש נגד דגן כתב אישום על קיפוד חיי אדם, לפחות אל תיתן לו להתחמק מעונש בגין זיופי מסמכים. אם שוויון בפני החוק הוא כלל תקף, אזי הדין לגביו לא צריך להיות שונה מדינו של כל מאפיונר המזייף תעודות זהות ישראליות עבור קורבנות סחר נשים.


אני ניצול פרעות ליל הבדולח בברלין שאזרחותו הגרמנית נשללה בגין חוקי הגזע הנאצים. . אזרחותי הגרמנית הושבה לי בגרמניה הדמוקרטית לאחר שבוטלו חוקי גרמניה הנאצית.


נפגעתי אישית מכך שסוכן המוסד עשה שימוש ציני בשואה כדי לקבל ברמייה דרכון גרמני תחת שם בדוי, ששימש את אחד המחסלים.


בקשתי ממך, כבעל אזרחות כפולה, להעביר אלי הבטחה בכתב, כי לא יעשה שימוש בשמי או בפרטי הדרכון שלי (שצילומו מצוי במאגר הממשלתי) על ידי המוסד או כל גוף ישראלי אחר העוסק בפעולות חשאיות במדינות אחרות.


גדעון ספירו


משפח


מכתב ששלחתי לשופט שלום בבאר שבע


לכבוד


השופט אילן בן דור
שופט בית משפט השלום
רחוב התקווה 5
באר שבע 84102


השופט אילן שלום,


על פי החלטתך מיום 25.2.2010 נשלח פעיל זכויות האדם נורי אל עוקבי למעצר שנמשך שבוע ימים.


החלטה זו גרמה עוול נורא לנורי וצער שאין לו שיעור לחבריו וידידיו בני שני העמים.


נורי הוא יו"ר העמותה לסיוע והגנה על זכויות הבדואים בישראל, שגם לי יש הכבוד להיות חבר בה.


הוא מייצג בקליפת אגוז את העוול שהמדינה גרמה לאזרחיה הבדואים שמתבטא באופנים שונים, אבל קודם כל בגזל קרקעותיהם.


שבט אל עוקבי התבקש ב-1952 על ידי נציג הממשלהלעבור מאדמתו עליה ישב מזה דורות באלעראקיב למשך חצי שנה, שלאחריה, כך הובטח במפורש, יוכל לחזור. הבטחה זו לא קוימה עד היום.


נורי מתגורר באלעראקיב בארבע השנים האחרונות, במסגרת מאבקו להשיב את אדמתו. הוא מקפיד לנהל את המאבק בדרכים לא אלימות ודמוקרטיות. נורי הוא מרטין לותר קינג במהדורה בדואית.


המשטרה, הסיירת הירוקה, הקק"ל, המינהל, התנכלו לו שוב ושוב. ניסו לקבוע עובדות בשטח, הרסו את אוהלו, גרמו נזק לרכבו, הוא הוכה, נעצר, אבל תמיד חזר למקום שבתו.


אשר כל כן, החליטו הרשויות לנצל באופן מחפיר את השררה שבידם, ורקחו כתב אישום מפוברק הכולל 40 סעיפי אישום, שחלקם הולך אחורה עד 2005, ובהם הוא מואשם בפלישה לאדמות מינהל. לא מדובר באדמות מינהל אלא באדמתו אומר נורי אשר מצויד במסמכים המוכיחים זאת. מאבק בנושא זה מתנהל גם בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.


כתב האישום ההזוי עשה כנראה רושם רב עליך, והחלטת לעצור אותו למשך מספר ימים. שבוע ישב האיש היקר הזה בבית הסוהר, יחד עם כל מיני עבריינים. מצופה משופט כי יפעיל שיקול דעת עצמאי, לא ייסחף אחר דרישות התביעה, יזהיר עצמו לא ליפול למלכודת ההיבריס והשררה לפני שהוא מחליט לשלול חירותו של אדם, מה עוד אזרח ותיק המתקרב ל-70, שברור על פניו שלא נשקפת ממנו כל סכנה לציבור.


על העוול הזה אני מוחה, ומקווה שתמצא דרך להכות על חטא, לחזור בתשובה ולאמץ שפיטה דמוקרטית שלא תשתתף ולא תשתלב באפליה ובגזענות שמאפיינים את מדיניות הממשלה כלפי האזרחים הבדואים.


                                                         גדעון ספירו
העתקים:


הנשיאה ביניש
 
היועץ וינשטיין

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. חאלביאן ישראלי הגיב:

  הייתי ממליץ להיזהר משליחת מכתבים כאלו, פן הציונים יעשו "דווקא" וישתמשו בדרכון שלך. משטר פשיסטי שלא יודע גבולות, הוא גם ב"כ נקמני.

 2. ממחזר שטויות הגיב:

  טיבי אמר ותוכי ספירו חוזר אחריו. עולי הגרדום היו 12 ולא שלושה. 11 מתוכם פגעו בשלטון הבריטי – שוטרים בריטים ושר המושבות אשר הטיל את הגזרות על הישוב היהודי. גם עולה הגרדום הבודד שפגע באזרחים עשה זאת כנקמה על פגיעה באזרחים יהודים על ידי רוצחים ערבים (אפילו הם לא ידעו אז שהם פלשתינים). בנגוד לכך הטרוריסטים הפלשתינים אהובי נפשו של ספירו פוגעים כאידאולוגיה באזרחים ישראלים. לפעמים הם פוגעים בחילים אבל האידאולוגיה היא רצח אזרחים. לכן במקרה הטוב אפשר בהקשר זה לקרוא לדבריו של ספירו גנבת דעת אבל יש ביטויים יותר מדויקים לכך. אנשים הגונים גם ממש מתרגשים כשנטורי קרתא ופלשתינים צדיקים קוראים לרמטכ"ל צה"ל בכינויי גנאי.אלה אותם אנשים ישרים כמו ספירו שמחבקים את אחמדיניג’ד, אוהבים את הארכי רוצח ערפאת ומיללים מרות בכל פעם שמשטר רשע אחר נפגע. אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה. וכרגיל ספירו הוא גדול אנשי המודיעין בעולם. מפקד משטרת דובאי, הממונה על חקירת עשית המשפט בצדיק מבחוח לא מעיז להגיד שישראל אחראית למימוש הצדק. אבל ספירו כבר יודע. כמו שהוא יודע שישראל הרגה את צדיק 2 מר ערפאת וכמו שהוא יודע שצה"ל בצע פשעי מלחמה. אין נסתר מעיניו של ספירו אשר רק בענין אחד עוד לא גילה את דעתו – למה ארגון צבועי העולם הקרוי אמנסטי מינה איש טליבאן להיות דוברו. האמת, מתאים להם.

 3. א. גבריאל הגיב:

  המגיב "ממחזר שטויות", מלבד שהוא ממחזר באמת שטויות, הוא מעלה טענות מבלי ללגבותן. למשל
  שספירו כמו נטורי קרתא "מחבק את אחמדינג’אד".לי דווקא זכורים לא מעט קטעים בהם ספירו מבקר בחריפות את המשטר באיראן, כאשר הוא מוצא לא מעט קווי דימיון בין משטר הכיבוש הישראלי והמשטר באיראן בתחום הפרת זכויות אדם ופונדמנטליזם דתי. גם הטעון שספירו "אוהב את הארכי רוצח ערפאת" הוא הפרכת קללות שעושה אולי טוב לכותב, אבל אין להן קשר עם העובדות. אם כן, שאלה ואתגר לשטותיסטן: מתי הביע ספירו אהבה לערפאת? ספירו, בניגוד לנתניהו, מעולם לא הכריז שערפאת הוא ידיד, בוודאי לא אוהב.
  באשר לחיסול בדובאי, לא רק ספירו יודע, גם כל העיתונות הישראלית והבינלאומית יודעת.
  ועוד סילוף, הפעם בקשר לאמנסטי: מעולם לא מונה חבר הטליבן כדובר הארגון.

 4. יובל הלפרין הגיב:

  האצ"ל נוסד בשנת 36′ ובתקופת המרד הערבי עסק בעיקר בפגיעה באזרחים.אחרי מלחה"ע ה-2 עיקר הפעילות הייתה נגד חיילים בריטים.
  הלח"י פעל תמיד בעיקר נגד חיילים בריטים.

  אמנם היישוב הציוני היה כבר אז "מיעוט מדכא". הוא לא דרש מהשלטון שחרור הארץ, אלא מתן זכויות יתר מטעמו ואישור להגשים את תוכניות "כיבוש העבודה" ו"גאולת הקרקע" שלו,

  אבל אני למדתי מזמן שביחס לתקופה ההיא עדיף לא להתחיל באנלוגיה נגטיבית: "רוצחים" ו"טרוריסטים",
  אלא להפך: "אני מעריך אותם". "הם סיכנו את חייהם מתוך אמונה" וכו’.

  כלומר, לא לנסות לגרום לציוני לראות את גיבוריו באור שהוא רואה את הפלסטינים; אלא לנסות לגרום לו להשליך על הפלסטינים שמץ מהיחס שהוא חונך עליו כלפי גיבוריו שלו.

  הגינוי לרצח אזרחים במסגרת מאבק לאומי הוא נכון מוסרית, אבל כדי שהסכסוך ייפתר יש להשלים עם העובדה שתמורת ירי או פצצה באוטובוס יקבלו המבצעים פרס ויהיו נערצים על אנשים דורות על דורות.

 5. לממחזר שטויות הגיב:

  הלורד מוין היה אזרח, והוא נרצח ע"י שניים מאותם עולי הגרדום. לא נעים לי להשוות זאת לרצח רחבעם זאבי, כי מוין לא היה פשיסט גזעני כמוהו

 6. רמי יובל הגיב:

  יובל הלפרין אינו מדייק. אצ"ל ולח"י רצחו אזרחים גם בתקופה שהוא מציין וגם לאחר מכן. באוגוסט 1947 ב"מבצע צ’יק" הם (אצ"ל + לח"י רצחו 92 בני אדם, ערבים יהודים ואנגלים, על ידי שפיצצו את מלון קינג דיוויד על יושביו. אחר כך טענו שיושבי הבנין הוזהרו ולא שעו לאזהרה (בדומה לאס אם אסים במלחמה נגד עזה לאחרונה) אבל אם היתה אזהרה, היא נעשתה ביחור רב והעיקר – אם התכוונו לכך שהבנין יפונה מיושביו – מה ההגיון לפוצץ בנין ריק? הגיע הזמן שתוקם מצבה בכניסה למלון (האגף הדרומי המשוחזר) שתספר מה שרה כאן וידעו כל אורחי המלון נשיאים ומנהיגי עמים על עוצמתו של הטרור של מי שממשיכיהם מנהלים היום את המדינה.
  זאת ועוד: יובל הלפרין מציין סתמית שאצ"ל הרג ערבים, אבל זה היה הרבה יותר חמור. מדובר בהנחת פצצות בלב שווקים סואנים ורצח של עשרות אזרחים תמימים. חלק מהפיגועים היו יותר חמורים מכל מה שידענו מידי החמאס. מידע מפורט פורסם באינטרנט באתר של גילי חסקין וכן בספרו של דן יהב.

 7. טר"ש שווייק הגיב:

  תא"ל הוא בריגדיר ג’נרל (לא מייג’ור ג’נרל. מייג’ור ג’נרל הוא אלוף, ורב-אלוף הוא לוטננט ג’נרל).

 8. שאלות לספירו הגיב:

  הסיכוי שנתן ליבוביץ לשלום עם הפלסטינים הוא אפסי
  את זה הוא אמר לי בצורה ברורה
  הסיבות שליבוביץ דרש נסיגה היו
  1 לא לאפשר לקיצונים להשתלט על הפוליטיקה
  2 בגלל החשש מחרם על ישראל
  כל הסיבות של ליבוביץ היו ציוניות
  ליבוביץ דאג לישראל ואתה דואג לערכים
  אחרים

  לגבי מתאבדי החמס אין ספק שאלה אינם
  לוחמי חופש
  גם המתאבדים היפנים וגם יחידות העילית של ה-ס.ס וגם הצבא הגרמני שנלחם עד מוות
  בפאתי ברלין וללא סיכוי לא היו לוחמי חופש
  ההתפעלות של השמאל מתופעת ההתאבדות היא מזויעה
  ההסבר נעוץ בחינוך ובשטיפת מוח גם אצל
  היפנים וגם אצל הערבים במרכז התרבות עומד המונח הכבוד
  אם היו אנשי חירות היו דואגים לחופש לנשים וחלשים בחברה שלהם
  צריך גם לזכור שהסכסוך התחיל עם פרעות חברון נמשך במרד הגדול שהגורם לו היתה עליית הנאצים בגרמניה והמשיך בתקיפה הפושעת של שרידי השואה ב-1948
  הפלסטינים תמיד שרתו עריצים ומשטרי חושך
  לדוגמא ניסיון ההפיכה בירדן 1970 או שיתוף הפעולה עם סאדאם בכיבוש כווית

  לממחזר שטויות
  לורד מויין היה קרוב בדעותיו לנאצים והאמין
  בתורת הגזע אבל הרצח שלו היה מעשה מטורף
  בדיוק כמו רצח גנדי שלא תרם כלום
  ואם רצח גנדי היה מוצדק אז גם חיסול ערפאת ומבחוח היו מוצדקים (במקרה שישראל עשתה אותם)
  אני מאוד שמח שאתה מאושש את מה שאני חושד
  הקריאה פשיסט היא קריאה לבצוע מעשה רצח
  זה יוצא מדבריך על גנדי
  ליובל הלפרין
  הביטוי "מיעוט מדכא" הוא עדות לחוסר רציונליות ושנאה
  יש לי אליך שאלה
  ב-1948 טוענים הערבים שהם פתחו במלחמה
  משום שחששו שהיהודים משתלטים על ארצם
  אבל
  היהודים היו חצי מליון והערבים אחד ורבע מליון
  היהודים קיבלו כתף קרה מהבריטים על ידי הספר הלבן והערבים נתמכו על ידי כל מדינות ערב
  היהודים היו אחרי השואה בלי עתודות של
  אנשים ורק רצו להציל את שארית הפליטה
  אז איך
  אנשים רציונליים מקבלים את הטענה הערבית שהיהודים רצו להשתלט על הארץ ??!!
  הלו ספירו
  ילד פלסטיני בן 13 הוא לוחם חירות ?
  באיזה מקום ראית שילדים נלחמים
  פרט לאפריקה מקום שבו הם מאולצים להרוג את בני משפחתם ופרט לפלסטינים
  הרי ילד בן 13 אינו יודע מהי סכנה ואינו מסוגל להבחין בין טוב לרע ……
  איזו חברה מאפשרת לילד בן 13 לזרוק אבנים
  על נוסעים בדרך ?
  ואיך בדיוק הילד יודע שאלה הם מתנחלים
  ??

 9. יובל לרמי הגיב:

  אני לא מדייק משתי סיבות:

  1. מגבלת המילים, שזה כמו להשחיל גמל בקוף מחט.
  אחרת יכולתי לכתוב גם על רצח יהודים בידי האצ"ל, למשל חנה זיידרמן מת"א שיצאה עם דאוד יאסמיני מיפו ונרצחה ב-1 בפברואר 1948.
  אגב, הספר של דן יהב הוא "מקורות הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

  2. היום דחוף יותר לשכנע את הציבור הישראלי לתמוך במשא ומתן עם חמאס, מאשר לשכנעו לגנות את האצ"ל ואת הלח"י.

 10. ליובל הלפרין הגיב:

  גרמת לי לפרץ צחוק אדיר
  אתה… אתה רוצה לשכנע את הציבור הישראלי
  באזה שהוא דבר
  אוף נפלתי מהכסא

 11. ח"כ מוחמד ברכה לגמרי לא מסכים עם יחסו של גדעון ספירו לשהידים… הגיב:

  "צעדה בעכו לזכר פורעים ערבים מימי המנדט", דיווח ‘הארץ’ ב-17.6.2005.

  "3 הפלסטינים הוצאו להורג ע"י הבריטים בגין רצח יהודים בפרעות תרפ"ט. בצעדה השתתפו ערבים ישראלים וחברי חד"ש, בהם ח"כ ברכה
  כ-150 ערבים-ישראלים ופעילי תנועת חד"ש השתתפו בצהריים בעכו בתהלוכה לציון 75 שנה להוצאתם להורג על ידי הבריטים של שלושה פלסטינים, שהורשעו ברצח יהודים במאורעות תרפ"ט ב-1929. בצעדה משתתפים גם חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל) וראשי רשויות מהמגזר הערבי.

  ח"כ ברכה אמר באירוע ל"הארץ": "זכותו של כל עם להחיות את זכרם של חלליו שנלחמו ונאבקו נגד כוחות המנדט הבריטי, ונאבקו למען עמם ואדמתם. לפני 70 שנה לא היתה פה אדמה ריקה, היה פה עם שנאבק על זכויותיו הלגיטימיות"."

  אבל אלה היו לוחמי חופש פלסטינים שכל חטאם היה לשחוט יהודים בחברון ובצפת ולכן אנשי שמאל צריכים לכבד את זכרם ולהניח פרחים על קבריהם, לא טרוריסטים פאשיסטים ציוניים שירו על אוטובוס ערבי ולא פגעו.

  — קישור —

 12. ליובל הגיב:

  באמת? אתה מעריך את בגין ושמיר שפוצצו אזרחים? אתה רואה בהם גיבורים של שחרור לאומי?

  עזוב את הטקטיקה הפוליטית, זאת סתם איוולת!
  הנורמות של לפני 60 ו-70 שנה הן לא אותן נורמות של היום, ברוך השם. היום גם אי הסימטריה בכוחות היא גדולה יותר, ואפשר בלחיצת כפתור להרוס את הבית ואת השכונה של מי שירה בחייל עם קלצ’ניקוב.
  מאבקים חמושים, במידה רבה, פשטו את הרגל במאה ה-21.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים