הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 במאי, 2010 אין תגובות

מפלגת השמאל הגרמנית "די לינקה" קיימה בסוף השבוע האחרון את הוועידה השנייה בעיר רוסטוק בסימן ההתפטרות של אוסקר לפונטיין הוותיק מראשות המפלגה. לפונטיין, יחד עם לותר ביסקי, עזב את התפקיד ובמקומם נבחרו גזינה לוטש וקלאוס ארנסט, שזכו לאמונם של רוב הצירים. המפלגה, שהוקמה ב-2007 גם סיכמה את עיקרי המדיניות והאסטרטגיה הפוליטית שלה – סוגיות שהיו במרכז הפולמוס הפנימי במשך חודשים ארוכים.


 


עוד החליטה הוועידה להמשיך בשיטת ה"ההנהגה הכפולה". קרי: בחירת שני נשיאים, שני סגני נשיא ושני מזכ"לים. לתפקיד הנשיאות נבחרו, כאמור, לוטש (שזכתה ל-93% מקולות הצירים) וארנסט (75%). שניהם חברי פרלמנט מטעם המפלגה. לוטש היא מנהיגה מוכרת היטב במזרח גרמניה לשעבר ואילו אנרסט, היה במשך שנים אחד המנהיגים של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ונמנה כעת עם ראשי איגוד עובדים המתכת "י.ג.מטאל", אחד הגדולים בעולם עם יותר מ-3 מיליון חברים, מעובדי תעשיית הרכב ועד למתכנתי תעשיות ההיי-טק.

בנאום הסיכום שנשאה בוועידה אמרה לוטש ש"אחד התפקידים המרכזיים הוא להבטיח גידול שבכוחה ובעוצמת המפלגה. זו מפלגה הגדלה מדי יום ויש להבטיח שגידול זה ישרת את מטרותיה האסטרטגיות". יותר מ-5 מיליון אזרחים הצביעו עבור המפלגה בבחירות שנערכו אשתקד.


 


בחירתם של לוטש ושל ארנסט, יחד עם ההסכמות הפוליטיות הרחבות, שמו קץ למחלוקת פוליטית ארוכה בנוגע לדרכה של המפלגה ויחסה אל המפלגה הסוציאל-דמוקרטית שבאופוזיציה. בין מנהיגי המפלגה החדשים נבחרו נציגי שני הזרמים המרכזיים במפלגה: אלה הדוגלים בהתקרבות לסוציאל-דמוקרטים ואלה הדורשים יותר עצמאות וקו מיליטנטי יותר.


 


במהלך הכנס יו"ר הסיעה בפרלמנט, גרגור גיזי, נפרד במילים נרגשות מלפונטיין ומביסקי. לפנונטיין גם נפרד בדמעות מצירי הוועידה לאחר שהחליט לעזוב את התפקיד בגלל מחלת הסרטן. ביסקי קרא הודעה קצרה מן הכתב אך לקראת הסוף השאיר את הניירות שהכין הצידה ותקף במילים קשות את ה"אווירה הלאומנית השוררת בגרמניה כלפי יוון ועובדיה. החברה המושחתת ביותר הפועלת ביוון היא ‘סימנס’" הוא אמר והוסיף "ותאגיד זה הוא גרמני". נמסר כי ביסקי ימשיך לכהן כנציג מפלגתו בפרלמנט האירופאי.


 


נאומו הארוך של לפונטיין, 40 דקות, ריגש את הקהל. הוא תקף את ממשלת הימין ואמר שהוא שב למדינת המחוז שלו, סארלנד, כדי להמשיך ולפעול כ"פעיל מהשורה". עוד הוא הדגיש שהוא עוזב את תפקיד ההנהגה ברצון "לאחר שהפכנו את המפלגה לכוח הפוליטי החמישי בגרמניה עם נציגים בכל חלקיה". עוד הוא מסר את עיקרי עמדותיה הכלכליות של מפלגת השמאל הקוראת להלאים את הבנקים הגדולים ולהפוך את 4 חברות החשמל הפרטיות ל"תאגידים שבידי העיריות והציבור". "ללא השתתפות פעילה של העובדים וארגוניהם אין עתיד לשמאל בגרמניה ואין עתיד לגרמניה" הכריז לפונטיין. הוא גם התייחס למצב המפלגה והדגיש ש"ללא התערבות פעילה של החברים מן השורה, של הסניפים לא תתיכן פעילות שמאלית. הוועידה מתכנסת מדי כמה שנים. אבל דרושה התערבות יומיומית של החברים מן השורה בעיצוב מדיניות המפלגה". עוד סיים את הדברים ואמר "אנו המפלגה הגרמנית היחידה הדוגלת בשלום והמתנגדת למלחמה" בהתייחסו להתנגדות די לינקה לשיגור חיילים גרמנים לכיבוש יוגוסלביה, עיראק ואפגניסטן. "אנו מפלגת השלום, הדמוקרטיה והצדק החברתי" הצהיר לפונטיין לפני שירד מן הבמה.


 


* עיקרי המאמר שכתב העיתונאי הגרמני איגנו ניבל על ועידת מפלגת השמאל הגרמנית שנערכה בסוף השבוע שעבר. המאמר פורסם בשבועון השמאלי "גארה" היוצא לאור בחבל הבסקים שבספרד.   

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים