הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במאי, 2010 40 תגובות

יש סמליות בכך, שלמחרת כניסתו של מרדכי ואנונו לכלא לרצות שלושה חודשי מאסר על כך שדיבר עם בעלי אזרחות זרה, פרסם העיתון הלונדוני "גרדיאן" ידיעה לפיה הסכימה ישראל למכור טילים וראשי נפץ גרעיניים למשטר האפרטהייד של דרום אפריקה.
העיתון פרסם צילום הסכם מ-1975 עליו חתומים שמעון פרס, אז שר הביטחון, ועמיתו הדרום אפריקאי פיטר וילם בוטה, לפיו תמכור ישראל לדרום אפריקה טילי יריחו המסוגלים לשאת את "המטען הנכון", שם קוד לראש נפץ גרעיני, כפי שאישר מי שהיה מפקד הצי של צבא דרום אפריקה דיטר גרהארדט.


הפרסום מחזיר אותנו לאחד הפרקים האפלים של ישראל, שהתבטא בשיתוף פעולה צבאי הדוק עם המשטר הניאו נאצי בדרום אפריקה.


עתה מתברר כי ישראל הייתה מוכנה למכור למשטר המצורע, בנוסף לכמויות אדירות של נשק קונבנציונלי, גם נשק גרעיני, ובכך מתנפצת האגדה הישראלית לפיה על ישראל "הדמוקרטית" ניתן לסמוך שלא תעשה שימוש לא אחראי עם נשקה הגרעיני, בשונה ממשטר האייטולות באיראן.

המסמך הסודי שפורסם ב"גרדיאן" מוכיח כי גם בהקשר הגרעיני ישראל היא בלתי אחראית ובלתי צפויה, ונשק גרעיני בידיה עלול לגרור אותה למסרו למשטרי עריצות גזעניים.


העסקה לא יצאה לפועל, בגלל שהייתה יקרה מדי לדרום אפריקה. לאחר מכן היא פיתחה יכולת גרעינית עצמאית, בסיוע ישראלי. דרום אפריקה שלאחר האפרטהייד התפרקה מנשקה הגרעיני.


חבל שישראל לא הלכה בעקבותיה.


לפני שישראל מוכיחה את סוריה על יחסיה עם איראן, היא חייבת לעשות בדק בית רציני בכל הקשור  ליחסיה עם משטרי עריצות, סיועה למשטרים אלה בנשק ובידע צבאי.


פרס מכחיש את הפרסום ב"גרדיאן", אולם הוא נשמע  אומלל ובלתי אמין לאור חתימתו המתנוססת על ההסכם המביש עם בוטה.


שוב הוכח כי הסכנה אינה באסיר המצפון מרדכי ואנונו, שעשה שירות חשוב בגילוייו לתקשורת על המתרחש מאחורי חומות הכור בדימונה, אלא במי שמחזיק בנשק גרעיני.


רק הרחקתו של הנשק הזה מהישג ידם של פוליטיקאים, באיראן, בישראל, בסוריה או מדינות אחרות   באזורנו, תעניק לנו תקווה לחיים ללא שואה.


הדמוקרטיה הכי דיקטטורית בעולם


"הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" כפי שישראל הרשמית מתייחסת אל עצמה, נהגה שוב כדיקטטורה מזרח תיכונית מן המניין, כאשר מנעה מפרופסור נועם חומסקי, מדען בעל שם עולמי, לחצות את גשר אלנבי מירדן לשטחים הכבושים  כדי לשאת הרצאה באוניברסיטת ביר זית.


חומסקי, מלווה בבתו ובעמיתים מהאקדמיה, עוכבו מספר שעות במסוף, תושאלו על ידי פרחחי השב"כ, או משרד הפנים או הממשל הצבאי, (כולם מייצגים אותו זבל קולוניאלי גזעני רק בתפאורה שונה), האם מי מהם אנרכיסט, כאילו מדובר באיזה פשע שיש לאתר, וכיוצא באלה שאלות פרי בית היוצר של גאוני דיקטטורת הממשל הצבאי- שב"כ – משרד הפנים של ש"ס.


מה חטאו של חומסקי? שהוא מבקר חריף של ממשלות ישראל (וארה"ב), רואה בכיבוש ובגזענות הנלווית אליו רעות חולות שיש לעקור. העונש שממשלת ישראל משיתה עליו: איסור כניסה לתחומי שלטונה. לא תמיד זה היה כך. בשנות ה-80 של המאה הקודמת, כניסתו הותרה והשתתפתי עמו ואחרים בהפגנה נגד הכיבוש בגדה המערבית.


ככל שישראל הלכה והימינה, אומצו שיטות ממשל הלקוחות מאזורי הדמדומים של משטרי עריצות.


חומסקי לא לבד. לפני מספר חודשים נמנעה כניסתו של פרופסור נורמן פינקלשטיין, אף הוא מבקר חריף של ישראל. מספרם של מנועי הכניסה לישראל מסיבות פוליטיות נמצא בעליה.


הדבר מזכיר לי את  ביקוריי במזרח גרמניה במעבר הגבול בין מערב ברלין למזרחה. לא אחת הייתי מעוכב לתשאולים. אני מניח שברישומים שלהם שמי הופיע בעמודה של "הבלתי ידידותיים" (או משהו דומה), שהרי מאמרי ביקורת שכתבתי על המשטר במזרח גרמניה התפרסמו גם בעיתונות הגרמנית, אולם בסופם של תשאולים תמיד נתנו לי לעבור. מבחינה זו הדיקטטורה הקומוניסטית בגרמניה הייתה לעתים פחות נוקשה מהדיקטטורה הישראלית בגשר אלנבי. אם מגמת הפסילה תימשך,  זה רק עניין של זמן עד שגם ישראלים כמוני, שביקורתם  על מדיניות ממשלת ישראל לא פחות חריפה מזו של חומסקי, לא יוכלו לחזור לישראל לאחר שיצאו ממנה, או לא יורשו לצאת. התשתית הפוליטית לחקיקה כזו כבר קיימת בכנסת הימנית.


אחת התופעות המבישות בפרשת גירושו של חומסקי, הייתה שתיקתו של הממסד האקדמי. (מניעת כניסה הוא ביטוי עדין, שהרי מה שקרה בפועל, שפרופ’ חומסקי גורש). אותו ממסד שמתגייס  כארי לסיכול חרם אקדמי על ישראל תוך נפנוף בעקרונות נעלים כמו חופש אקדמי, נשאר אדיש אל מול גירוש חומסקי, שאינו אלא הטלת חרם מצד ישראל על אוניברסיטת ביר זית.


יש בישראל שש אוניברסיטאות, ועוד כמה עשרות מכללות אקדמיות, ואף אחת מהן לא קראה להפגנה המונית של הסגל האקדמי במטרה  למחות על גירושו של חומסקי ועל החרם האקדמי שהכיבוש הישראלי מטיל על האוניברסיטאות הפלסטיניות בשטחים הכבושים. והסטודנטים? הם תמונת ראי מדכאת של המרצים שלהם.


ילדי מהגרי עבודה


בימים אלה מתנהלת מערכה ציבורית נגד גירושם של 1200 ילדי מהגרי עבודה. ילדים אלה נולדו בישראל, עברית היא שפתם והם לומדים בבתי ספר ישראלים.


מי שמעוניין בגירושם הוא שר הפנים של ישראל אלי ישי מסיעת ש"ס החרדית. ישי הוא פניה המכוערים של החברה הישראלית והדת היהודית. הוא גזען, הומופוב, מתעב זרים שאינם יהודים.  ילדים אלה נכללים אצלו במה שמכונה  "סכנה דמוגרפית" לרוב היהודי. הוא רואה לא רק את הילדים אלא גם את הוריהם שיישארו, וזה בלתי נסבל מבחינתו.


ממשלת ישראל הקימה יחידה כמו צבאית  שמתקראת "עוז" ושתפקידה לצוד מהגרי עבודה שאין להם רישיון שהייה או שהוא פג, להביאם לכלא ומשם לגרשם. לא אחת אנו עדים לטרגדיות משפחתיות, לפיהן ילדים נשארים ללא הורים משום שהם נעצרו על ידי הציידים. זיהוי האנשים אינו מסובך משום שחלקם הגדול של מהגרי העבודה ניתנים לאיתור על פי הופעתם החיצונית. (אפריקאים, פיליפינים, סינים, דרום אמריקאים,  טורקים).


מהגרי העבודה מנוצלים על ידי חברות כוח אדם חמדניות. לעתים הם לא מקבלים את שכרם, שממילא לא גבוה, ולא אחת משוכנים בתנאי עבדות.


ובכל זאת, מרבית מהגרי העבודה, נאבקים על המשך הישארותם בישראל, משום שעל אף מיקומם בתחתית רמת החיים בישראל, משוללי זכויות אזרח, מצבם עדיין טוב מזה שבארצות מוצאם.


חלקם הקימו בית בישראל, הולידו ילדים ואלה התערו בחברת ילדי בתי הספר.


בימים אלה יושבת ועדה ממשלתית שדנה בגורלם של אותם 1200 ילדים.


בראש המאבק להישארותם בישראל עומדים ארגוני זכויות אדם שסיסמתם "לא מגרשים ילדים מהמדינה היחידה אותה הם מכירים ובה הם חשים בבית". לכך מצטרפת השקפת עולם המכבדת את האחר, השונה, הזר.


כאמור, שר הפנים אלי ישי היה רוצה לגרש את כולם. הוא שכח  או לא למד כמה עיקרים יפים ביהדות כמו אהבת הגר, משפט אחד יהיה לכם ולגר בארצכם, ואהבת לרעך כמוך, חביב אדם שנברא בצלם, זכור כי גר היית בארץ מצרים. היהדות של ישי וחבריו בש"ס היא יהדות של ספר יהושע , יהדות של השמדת עמים, שנאת הזר, מחיקת זכר עמלק, וכיוצא באלה עקרונות גזעניים.


המאבק למען ילדים אלה תפש תאוצה ובאופן מפתיע נרתמו אליו חברי כנסת מסיעות ימין ואישי ציבור שלא ידועים במאבקים למען זכויות אדם, כמו שר החינוך מסיעת הליכוד גדעון סער שלא מכבר החליט על הכנסת מפקדי הצבא לבתי הספר על מנת לעודד תלמידים להתגייס לצבא בכלל וליחידות קרביות בפרט, או ח"כ מסיעת קדימה שאול מופז, שהיה רמטכ"ל ולחובתו לא מעט פשעי מלחמה.


כאשר לא מדובר בילדים ערבים, יותר קל להתגייס למען ילדי המהגרים ודרכם לטשטש את גזענותם כל ימות השנה.


בעצרת חגיגית שנערכה ברחבת מוזיאון תל אביב למען הילדים הופיעו חברי כנסת מימין ומשמאל, מדב חנין מחד"ש ועד כרמל שאמה מהליכוד, כשבפיהם התחייבות להיאבק נגד גירושם. לכאורה מרשים, ובכל זאת משהו הטריד אותי: לא היה אף חבר כנסת ערבי בין הדוברים. האם חברי הכנסת מוחמד ברכה או אחמד טיבי לא תומכים בהישארותם של בני המהגרים בישראל? בוודאי שכן. מדוע נעדרו? האם המארגנים חששו שערבי ירגיז את ח"כ רב אלוף מופז, או שאמה?  הימניים שבהם לא שכחו לומר לילדים "אתם ישראלים כמונו, ונראה אתכם גם משרתים בצבא". אהה, הנה יצא המרצע מהשק. יש עוד 1200 מועמדים לשירות צבאי. הניסיון מראה כי ילדי מהגרי עבודה שנשארו בישראל ראו בגיוס לצבא את פסגת קליטתם בחברה הישראלית.


וכך אנו עדים לפרדוקס קטן, (או גדול). הפעילים הנאבקים למען ילדי מהגרי עבודה עושים זאת מכוח השקפת עולם אוניברסלית  בדבר זכויות אדם, ועל כן רובם גם פעילים נגד הכיבוש ונגד המיליטריזם בחברה הישראלית, והנה הם מוצאים עצמם בקטע זה תורמים, אולי, לגיוס עתידי לצבא הכיבוש.


אנקדוטה זו לא צריכה להרתיע מלהמשיך ולהיאבק למען הישארותם של ילדים אלה והוריהם בישראל, ואם צריך, גם לכרות ברית זמנית עם השטן, עד שתושלם המשימה. בשעת כתיבת שורות אלו זה בכלל לא ברור ידו של מי תהיה על העליונה: של אלי ישי וחבריו, או של הילדים שהצליחו להקסים כה הרבה אנשים.


אנשי האל


בימים אלה מסיים את תפקידו הרב הצבאי הראשי המתנחל תא"ל אביחי רונצקי. הוא התרגום היהודי למלה חיזבאללה ("אנשי האל") ובשם האל הוא דוחף חיילים לבצע פשעי מלחמה (כפי שעשה במלחמת עזה). יש לו קושאן על הארץ מהתנ"ך, ולעזאזל הפלסטינים.


הוא מתגאה בכך שמספר חובשי הכיפה בפיקוד הבכיר בצבא הולך וגדל. צבא שלקציניו קשר ישיר עם הקב"ה הוא צבא מפחיד. אני חושש מאסון שהולך ומתרגש עלינו מהצבא הדתי הזה. אלוהים ישמור. אפשר לסמוך עליו?

תגובות
נושאים: מאמרים

40 תגובות

 1. יובל הגיב:

  וכל זה רק מתעצם לנוכח תסביך הרדיפה הידועה של ישראל, העולם כולו נגדנו וכו’

  — קישור —

 2. "מבקר חריף" הגיב:

  כשם שספירו מגזים עד לגיחוך בסופרלטיבים לגבי ישראל, כך הוא מלבין במכבסת מילים את שונאי ישראל. חומסקי ונורמן פינקלשטיין אינם "מבקרים חריפים של ממשלות ישראל וארה"ב". הם שונאים פתולוגיים שלהן. "מבקר", ולו גם חריף, אינו דורש להשית על המדינה המבוקרת עונש של חיסולה והפיכתה למדינה של עם אחר. אף אחד מעולם לא העלה בדעתו להטיל עונש כזה על אף מדינה, אפילו לא על גרמניה הנאצית.

  אפשר להתווכח על מידת התבונה שבמניעת כניסתו של חומסקי לארץ. אבל אדם שמיזער כמעט כדי הכחשה את הטבח שביצע משטרו של פול פוט בקמבודיה (כ-3,000,000 איש לפי ההערכות, בפרק זמן של שנתיים, כולם חפים מפשע) אבל מאד מפריע לו "טבח העם" הישראלי בפלסטינים (7,500 איש ב-43 שנים, כשני שליש מהם לוחמים חמושים), חייב להיות בעל עיוות נפשי כלשהו.

  שמעתי את חומסקי. המוטיב העיקרי שלו זה "למה להתעסק עם כל מיני פשעים שאין לנו כל אפשרות למנוע. בואו נתרכז במה שאנחנו יכולים למנוע". בפשעים מן הסוג הראשון הוא מתכוון (ומפרט במפורש) למעשי הטבח בקמבודיה, בדארפור, באלג’יריה ובקונגו, וכן לרציחות של סדאם חוסיין. הפשעים מן הסוג השני הם פשעי ישראל. אה, וארצות הברית כמובן. ובגלל זה צריך להשמיד את שתיהן, ולהקים על חורבותיהן משטר מן הסוג החביב על חומסקי.

  פרופסור מבריק, אבל בן אדם חולה.

 3. asher frohlich הגיב:

  לגדעון: מאמר מצויין.(שאתה צודק אני אומר זאת,ולדעתי כשאתה לא,אני נלחם אתך על כל מילה)
  ובכל זאת:המשפט שלך "פעילים הנאבקים למען ילדי מהגרי העבודה…תורמים,אולי,לגיוס עתידי לצבא הכיבוש"
  משפט מאוד בלתי מוצלח.האם הכוונה שלךשאימאות בישראל(לא רק עובדות זרות)תפסקנה להוליד ילדים ??

 4. עמיחי הגיב:

  יסלח לי גדעון ספירו, אבל אני מבולבל מעט:
  הראיה לשיתוף הפעולה הגרעיני של ישראל עם דרום-אפריקה היא משנת 1975, זאת אומרת לפני 35 שנה, ואילו גדעון ספירו נוקט לשון הווה ברורה ואומר:
  "בכך מתנפצת האגדה הישראלית לפיה על ישראל הדמוקרטית ניתן לסמוך שלא תעשה שימוש לא אחראי…" –
  שימו לב: המילה "ניתן" בלשון הווה.
  כמו כן: "המסמך הסודי שפורסם בגרדיאן מוכיח כי גם בהקשר הגרעיני ישראל היא בלתי אחראית ובלתי צפויה…" –
  שימו לב: המילה "מוכיח" שוב בלשון הווה.

  אולי זה רק מוחי הקודח, אבל נראה לי מופרך לחלוטין להסיק משהו לגבי אדם\גוף\מדינה היום, ממשהו שקרה לפני 35 שנה.
  ומי שלא מאמין לי מוזמן לשאול את אודי אדיב.

 5. זה ידוע הגיב:

  ברור שישראל היא הסכנה הגדולה לעולם. לא החמאס והחיזבאללה שמצהירים בגלוי שבכוונתם לחסל את ישראל (ובמקרה לרצוח את היהודים שנמצאים בה) לא איראן שמצהירה שהאיסלם צריך לשלוט בעולם ומפתחת לשם כך פצצות אטום ידידותיות וכמובן לא הפלשתינים שרוצחים אזרחים מכל הבא ליד. ישראל שלא מכניסה את מי שמטיפים להשמדתה, ישראל שמעולם אפילו לא אימה בשמוש באטום אם יש לה בכלל היא האיום על העולם. איןם ספק שספירו הולך בדרכיו של צמברלין (סתם בשביל להיות מנומס) שחשב שצכיה היא האיום ולכן ראוי להקריב אותה אם הנאצים המסכנים רוצים. לאן מוליך סוג מופרע ומעוות כזה של מחשבה אנחנו כבר יודעים. החלק המצחיק הוא שספירו מתלונן על סתימת פיות ודיקטטורה באתר הסטליניסטי ביותר בעולם שאינו מאפשר כלל בקורת.יום טוב צבוע.

 6. אלון לקח הגיב:

  "חזב אללה" פירושו: מפלגת האל (ולא אנשי האל).
  חזב=מפלגה.

 7. מיכאל שרון: לעשות מכה הגיב:

  "העסקה היתה יקרה מדי לדרום אפריקה". זה חלק גדול מהסיפור. ישראל קוותה "לעשות מכה" מבידודה של דרא"פ העשירה. הסיפור כאן הוא כסף והרבה. כך גם בפרשת איראן-גייט בה נהרג מיודעי מהשרות הצבאי עמירם ניר בתאונת מטוס מיסתורית בדרום אמריקה.

  ישראל ניצלה את בידוד משטר האייטולות לעשות מכה במכירת נשק. שום אידאולוגיה, רק כספולוגיה. כך גם במכירתה נשק לרודנים מבודדים אחרים בעולם השלישי. ישראל מוכרת מה שנחוץ וגם מה שלא נחוץ בתחום הנשק,

  למשטרו של סקאשוילי היא מכרה מערכות בקרה והתראה משוכללות, בעוד הגורגים "ניזקקו" לנשק אלמנטרי, טנקים מטוסים, דברים כאלה. איך משכנעת ישראל אסקימוסים לקנות מקררים? פשוט, על ידי שוחד לראשי המערכות הביטחוניות בארצות הללו. כך, ישראל היתה מהבודדות בעולם שסרבה לחתום על אמנת האו"מ לאיסור נתינת שוחד ביחסי הסחר.

  ולמה דרא"פ לא קנתה את מערכת הגרעין הישראלית? עם כל אי מוסריותו של משטר האפרטהייד שם, רמת הפשיעה הכלכלית היתה נמוכה, ולא היה את מי לשחד לקנות מערכות נשק במחירי עושק.

 8. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  מעניין לעניין – ובעצם באותו העניין…
  עמיחי לא מבין ששקר לא צף על פני המים כמו נפט במפרץ מקסיקו… לוקח מספר שנים, ומספר שינויים פוליטיים שמאפשרים פירסום של מספר מסמכים שהיו סודיים.
  והנה היום, עיתון אחראי [בדרך כלל] מפרסם "דיווח: תצלומי לוויין מוכיחים – לחיזבאללה בסיס טילים בסוריה"… ולא שואל איך הגיע הדיווח הטרי, ממי, ולאיזה מטרה הפרסום נועד.

  "הארץ" לא שואל האם "צילומי הלוויין" עובדו ב-PHOTOSHOP? הרי אנו כבר מנוסים ב"שקרים לבנים". [1] ב-2003 "הוכיח" המוסד לבוש וצ’ייני [שרצו להאמין] שלסדאם נשק אב"כ… [2] לאור הנסיון שנצבר בבריטניה על שיקרי בוש-בלייר-והמוסד חובה לשאול מדוע הטיימס הבריטי – שבבעלות האוסטרלי רופרט מרדוק – לא הבחין בזיוף המעולה שעליו אמר שר החוץ סטיבן סמית ש"אין ספק ששירותי הביון הישראלים עומדים מאחורי זיוף ארבעת הדרכונים האוסטרליים". כך ציטט "הארץ" את סמית: "החקירות לא הותירו לממשלה ספק שישראל היא האחראית לניצול הדרכונים האלה ולזיופם". וראש השב"כ האוסטרלי (ASIO), דיוויד אירווין עמד על האיכות הגבוהה של הזיוף הישראלי. דו"ח סוכנויות הביון האוסטרליות קבע כי "זיוף הדרכונים היה מקצועי ביותר ונעשה באיכות שרק ארגון מודיעין ממשלתי יכול לבצע". והשאלה האם גם צילומי הלוויין זוייפו "באיכות שרק ארגון מודיעין ממשלתי יכול לבצע"? אבל לא ה"טיימס" וגם לא "הארץ" הציגו את השאלה לפני שפעלו כצינור הסברה לדבר עבירה בשליחות …… ניחשתם.

 9. חדשות מקן הצרעות הגיב:

  מדוע גדעון ספירו מתפלא שצרעות משתפות פעולה? זה שבר רגיל בקן הצרעות!

  לקח אמנם קצת זמו מאז שפרופ’ בני בית-הלחמי, מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה כתב את סיפרו " הקשר הישראלי: את מי מחמשת ישראל ומדוע", עד שהתברר כי ישראל הייתה מוכנה למכור למשטר המצורע, בנוסף לכמויות אדירות של נשק קונבנציונלי, גם נשק גרעיני.
  בספרו The Israeli Connection: Whom Israel Arms and Why שראה אור בשנת 1987 יש הרבה עובדות על שיתוף הפעולה בין ישראל למשטר האפרטהייד שם. בית-הלחמי חיפש כבר אז את התשובה לשאלה מדוע הישראלים הזדהו עם הלבנים בדרום-אפריקה ולמה היה חשוב לציונים שמשטר האפרטהייד ישרוד. לדעתו ישראל סייעה לדרום-אפריקה בגלל שדרום-אפריקה כמו ישראל הייתה מבצר קולוניאלי וסופן האפשרי של דרום-אפריקה ורודזיה היו בגדר איתות גורלי לישראל. טרם נודע אם בני צדק, אבל ממשלת ביברק ושותפיה בגועליציה עוד מנסים להוכיח את הדבר.

 10. ישראטין הגיב:

  שוב ושוב מוכח הצורך הדחוף בהקמת מדינה אחת לשלושה עמים
  מדינה לניצולי שואת הנאצים, לניצולי שואת הציונים,ולניצולי שואת הנכבה.
  מדינה דמוקרטית, ושוויונית לשלושה עמים,ולשלוש תרבויות,היא צורך דחוף

 11. בטטה הגיב:

  לא ברור לי למה נותנים כאן במה לאנשי הימין? לרשותם עומדת כל התשקורת בארץ,אתרים לרוב וכו’,שישפכו שם את המיץ של הזבל .

 12. חסן נסראללה הגיב:

  "חזבאללה" פירושו: מפלגת האל (חזב=מפלגה)

 13. עמיחי לעיניים לראות EYES2C הגיב:

  אכן אתה צודק (סוף סוף) בדבר אחד: אכן שקר לא תמיד צף. אבל ספירו לא הלין על השקר אלא על משמעותו… 35 שנה אחרי מעשה!
  ועל זה כבר אין לך מה לומר.

  ומה עם העיתון "האחראי [בדרך כלל]" שפרסם את עניין בסיס הטילים של החיזבאללה בסוריה?
  אני מבין שה"בדרך כלל" בתיאורך את העיתון בא לרמז שאחריות פירושה לא לפרסם שלחיזבאללה יש טילים בחסות סורית, ממש חוסר אחריות מצד העיתון. לעומת כל פרסום על טילים ישראלים – שהוא פרסום אחראי מאוד.
  האם יש מוסר כפול גדול מזה?

  ולגבי פוטושופ ושאר ירקות: נו טוב, אולי התמונות מזוייפות. לעומת זאת האם שאלת מה מידת הזיוף למשל בסרט "ג’נין ג’ניו"?
  שאלת מה מידת הזיוף בדיווחים של הפלסטינים על הרוגים ועל פגיעה "החפים מפשע" בזמן עופרת יצוקה? (במבנים מהם "לא היה ירי של החמאס"?)

  אה… ישראל זייפה דרכונים אז היא מזייפת את כל צילומי הלווין לטובתה…
  אכן טיעון חזק מאין-כמותו, מזל שבמסגרת לימודי עברתי קורס בלוגיקה ואני יכול להתמודד עם טיעון שכזה.
  מעניין עם איזה דרכון הגיע אדון מבחוח בעצמו לדובאיי?
  האם גם הזיוף הנ"ל הוא מעשי ידי המוסד?
  מעניין גם האם המוסד הוא ארגון הביון היחיד בעולם שמשתמש בדרכונים מזוייפים, האם כל ארגון ביון שמזייף דרכונים מזייף גם את כל המסמכים והצילומים שעוברים דרכו?

  בקיצור – אני מזמין אותך לשטוח את טיעוניך כאשר אלו יהיו קצת יותר רציניים.

 14. שמעון פרס הוא שקרן פתולוגי הגיב:

  לא רק ששמעון פרס הוא שקרן פתולוגי, אלא הוא רק אחד מרבים המתהדרים ב"מדינה יהודית דמוקרטית" ובפועל מנהלים מדינת אפרטהייד שדרום אפריקה האפרטהיידיסטית היא פנינה לעומתה. כמעט כל מילה ששמעון פרס מוציא מפיו לחושך התקשורת הישראלית היא שקר ולכן מעמדו כנשיא המדינה יאה נאה לו.

 15. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  ל"עמיחי" – נראה שעמי כבר בקושי חי. אולי חלק מתהליך גסיסתו הוא איבוד כושר ההבחנה בין אמת לשקר.

  אז לפני מלחמת עיראק השנייה ב-2003 "המוסד" מכר לקונים –ממשל צ’ייני-בוש וממשלת בלייר*– שקנו בשקיקה כל כזב וליקקו כל שקר ניאו-קונסרבטיבי ידוע ומוכר, שמאות בודקי האו"ם בראשות המומחה הנס בליקס השבדי הזימו כ"מידע שיקרי". העניין עם השקר הצף, וגם עם הכזב השוקע בארכיונים וצף לאחר 35 שנה [כמו עניין טילי יריחו וגרעיני דימונה שעל הסכם הספקתם חתם שמעון פרס הסכם עם נציג האפרטהייד פי.וו. בותה] שמוסד שנתפס כמה וכמה פעמים בשקר הופך ללא אמין. זאת הבינו נציגי שרות הביון הבריטי MI5 וראש השב"כ האוסטרלי ASIO דיוויד אירווין. האמת היא שמאז שישראל שלחה מרגל לרגל אחר הנעשה אצל "הידידה הגדולה" ארה"ב, גם שם הבינו, ועמדו על כישוריה המיוחדים של ישראל בתחום הזיוף…

  אשר לסרט של מוחמד בכרי – נהל את הויכוח עימו ולא איתי. איני אחראי לסרטו, שטיעוניו, לדעתי, קרובות הרבה יותר לאמת מטיעוניך.
  * אגב שמו האמיתי של ג’ורג’ אורוול היה אריק בלייר.

 16. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "מבקר חריף",
  אינני תומך עיוור של חומסקי. אם מיזער את הטבח בקמבודיה, (נפגשתי איתו מספר פעמים ולא שמעתי זאת ממנו), אני חולק עליו. באשר לביקורתו על ישראל וארה"ב אני מסכים עם עיקריה. חומסקי, כמו נורמן פינקלשטיין, מעולם לא הטיפו לחיסולה של ישראל, אלא ביקרו את מדינותה הכיבושית והגזענית.
  דרך אגב, אם הטבח בקמבודיה כל כך מטריד אותך, היעד העיקרי לביקורת הוא לא חומסקי, אלא ממשלת ארה"ב שבמשך שנים תמכה בנציגו של פול פוט כמייצג את קמבויה באו"ם, הגם שכבר לא שלט במדינה. ישרל כמובן הלכה בעקבות ארה"ב.

  לאשר,
  תודה על המחמאה. כמובן שאינני מציע להפסיק את הילודה, (רק לפני חודש נולדה נכדתי ובעוד מספר ימים תיוולד עוד אחת), אלא קובע בצער שאמהות בישראל (להוציא מיעוט של צדיקות) מתערטלות מהאינסטינקט האמהי לשמור על גוזליהן, ורואות בשירות בניהן בצבא סיבה לגאווה. הישג אדיר לשטיפת המוח הלאומנית.

  לעמיחי,
  בנושא הגרעיני, מספיקה התנהגות אחת לא אחראית, בכדי לחשוש להווה ולעתיד. טעות אחת מיותרת וכולנו עולים השמיימה בענן הרדיו אקטיבי.

  למגיב "זה ידוע"
  אין "פצצות אטום ידידותיות" לכן אני תומך בפירוז המזרח התיכון מנשק השמדה המונית.זה לא נכון שישראל לא איימה. היא כבר איימה בעבר וממשיכה לאיים. דווקא איראן לא איימה על אף אחד בשימוש בנשק גרעיני. אבל אני לא סומך עליה, כמו שאינני סומך על ישראל ומכאן תמיכתי שלאיש לא יהיה. "באתר הסטליניסטי הזה" כפי שאתה מכנה את הגדה, הופיעה הביקורת שלך כמו גם של אחרים. מרבית התגובות לטוריי הן מאנשי ימין. פתיחות ראויה להערכה. אם סטלין היה נוהג כך, ייתכן ובריה"מ לא הייתה מתפרקת.

 17. asher frohlich הגיב:

  לגדעון:

  האמאות בישראל,פרט אולי לחבורה קטנה ומטורפת,שולחות את בניהם למלחמה בכאב וקריעת לב,ולא בתוך לאומנות.
  מרבית האמאות כמו מרבית העם בישראל חפץ ומתפלל לשלום ולא למלחמה,אבל לשלום צריך שני צדדים. אינני מצליח להבין,איך אתה מצליח להתחמק תמיד מבקורת על הנבלות הסובבות אותנו המצהירות שוב ושוב שיש למחוק את ישראל מהמפה ולהתרכז בבקורת חד צדדית,לפעמים צודקת,במקרים רבים לא,על ישראל.
  זו לא גישה של אינטלקטואל רציונלי וישר,אלא פליטות פה של עוור מרגשותיו.
  דוגמה לכך הייה המשפט האומלל שלך על הילדים של העובדות הזרות שילכו לצבא.

  ליובל:
  "תסביך רדיפה"?? שמעתה על קישינב?,על משפט דריפוס?על משפט הרופאים בברה"מ?,על היטלר וגבלס?,על המופטי של יורשלים?,על אחמינג’אד?
  על "רוצחי ישו"?,על האינקויזיציה?
  אלה וודאי המצאות ציוניות מופרכות.

 18. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  STOP PRESS — בשעת הכתיבה מודיעה התקשורת שנהנתניהו נפגש עם בורלסקוני – זה שהפך את איטליה לבורדל הפרטי שלו אם לא לבורלסקה – [כך טוען קריקטוריסט איטלקי] – והיות ואנו "יודעים" שנהנתינהו לא אמר אי-פעם דבר שקר, התקשורת מצטטת אותו כ"מאשר שקיים בסיס סקאדים של החיזבאללה על אדמת סוריה". על כך אומרים באידיש האט ער געזוגט – אז הוא אמר. ומה כן אמת ויציב בדיווח? – זה שמקבילו האיטלקי של נהנתניהו הוא בורלסקוני. — גם אם נניח שבאמת יש בסיס לבסיס שעליו סיפר הזאב לכיפה השחורה האיטלקיה… ולא "הכל דיבורים" – הרי כל ישראל היא "נושאת מטוסים" של הצבא, המארינס, הצי וחיל האוויר של ארה"ב, ובה "מאוחסנים" הרבה כלי משחית ש –על פי מקור החסידה הזרה– ישראל רשאית לעשות בהם שימוש "בתנאים מסוימים". אבל מה שמדאיג זה שאמירותיו של נהנתניהו נועדו כנראה לשמש כתירוץ לתקוף גם את סוריה במלחמת השולל הבאה שהוא מתכנן, או לפחות שבה הוא מאיים. והשאלה היא האם וושינגטון תיתן לנהנתניהו "אור ירוק" למלחמה הבאה, כשזה יבקר ביום ה’ הבא אותו, לפי הזמנת נציג האצ"ל בבית הלבן – רם עימנואל. בקיצור – נחכה לתגובת אובמה, ונחכים כשניגע מה תאמר ארה"ב. ואם לא צאמר? – זה יהיה "השקט לפני הסערה".

 19. קורא אנגלי הגיב:

  ישראל הקרימינלית ירדה מהפסים. פשוטו כמשמעו.

 20. עמיחי לספירו הגיב:

  "מספיקה התנהגות אחת לא אחראית, בכדי לחשוש להווה ולעתיד"…?
  לפעמים אתה כמעט משכנע בתמימות כוונותיך, ואז בא משפט כמו :"איראן לא איימה על אף אחד בשימוש בנשק גרעיני" וכל מאמציך יורדים לטמיון.
  הרי המשטר האיראני כבר איים לא פעם על עצם קיומה של ישראל, ומה לדעתך הכלי בו הם ישתמשו? סקאדים עם ראשי בטון?
  ומה בדבר כמויות החימוש העצומות שאיראן כבר העבירה לחיזבאללה?
  מה בדבר המעורבות האיראנית בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה?
  הרי אתה בעצמך אמרת "מספיקה התנהגות אחת לא אחראית, בכדי לחשוש להווה ולעתיד"…
  מה עוד צריך לקרות כדי שתודה בפה מלא שאיראן יותר מסוכנת מישראל?

 21. עמיחי לעיניים לראות EYES2C הגיב:

  "שמו האמיתי של ג’ורג’ אורוול היה אריק בלייר"… ואללה, אולי זה מוכיח שצילומי הטילים בסוריה הם שקר…

  ולעניין עצמו: קודם כל מי אמר שהאמריקאים הסתמכו על מידע של המוסד בעניין עיראק?
  יש לך סימוכין לכך שהפלישה לעיראק היתה עקב מידע שסיפקה ישראל? (התשובה הצפויה: לא).
  האם הלווינים האמריקאים שרואים כל פינה בגלובוס, כולל ביון חזק וטוב פי כמה מזה של ישראל צריך את המוסד כדי להחליט שיש נשק מסוכן בעיראק?
  "עיניים לראות"? או מוח להמציא שטויות…?.

  ושוב תרשה לי להחזיר אותך לקורס בלוגיקה שכנראה לא עברת (או שהוא לא היה בסילבוס שלך או שעברת אותו בציון "נכשל"):
  זה שמישהו שיקר לא אומר שהוא תמיד משקר.
  ואם אני אראה לך לפחות עשרה שקרים של אחמדיניג’אד (הנה אחד: "הומואים? – אין אצלנו דבר כזה)
  – האם תחשוב שכל דבריו הם שקר? (תשובה צפויה – לא ולא!).
  ומדוע בכלל אתה טוען שהמוסד שיקר? בגלל זיוף דרכונים?
  תאר לך שמי שחיסל את מבחוח דפק על דלת חדרו במלון, וכאשר מבחוח ז"ל שאל "מי זה?" אז סוכן המוסד אמר: "זה האינסטלטור" –
  האם גם זה לדעתך שקר של המוסד? כנראה שכן.
  אז עם לוגיקה כזו באמת קשה לי להתווכח.

  ומה עניין פגישת נתניהו עם ברלוסקוני?
  "STOP PRESS".. בחייאת עיניים לראות, באמת מזמן לא היה לנו סקופ גדול וחשוב מאשר פגישת נתניהו עם ברלוסקוני…
  האם אתה חושש שנתניהו ישכנע את איטליה לפלוש לסוריה? מה עניין "בורדל" לטילים של החיזבאללה?

 22. גדעון ספירו הגיב:

  לאשר,
  אתה חוזר על המנטרה "שמרבית העם בישראל רוצה בשלום". אם לא מדברים על רצון מופשט שאינו מחייב, אלא על יציקת תוכן פוליטי לרצון, אז המסקנה העצובה היא שמרבית העם היהודי בישראל לא רוצה בשלום, אחרת לא היו קמות ממשלות ימין חפצות כיבוש, דיכוי,אפרטהייד ומלחמות יזומות. האימהות הן לעניין זה חלק מהעם שהעלה לשלטון את ליברמן, ישי, נתניהו וברק.
  אתה חי עדיין בעבר של "רוצים להשמיד אותנו", ונשארת תקוע שם. תרשה לי להעיר אותך ולבשר לך שלא נשקפת שום סכנת השמדה לישראל זולת השמדה עצמית. יש שלום עם מצרים וירדן, סוריה מתחננת לשלום וישראל מסרבת, יש קשרים עם מדינות המפרץ, תיירות ישראלית מציפה את מרוקו וטוניס וגם הרשות הפלסטינית מכירה בישראל. בקיצור, תתעורר.
  אני מסכים איתך שיש הרבה נבלות באזור, ולא אחת כתבתי על כך. אין משטר אחד במרחב הערבי והמוסלמי שהוא לרוחי, אבל זה לא עושה את ישראל הגזענית ליפה יותר. להיות ישראלי ולבקר את הערבים זה קל ופופולרי.כאזרח ישראל תפקידי קודם כל לדאוג לכך שמדינתי תהיה צודקת. כאשר היא לא, יש לייסר את מנהיגיה. זה תפקידו של עיתונאי ביקורתי ועצמאי.

  לעמיחי,
  כשמדובר בנשק גרעיני, ישראל מסוכנת כמו איראן לפחות, ואף יותר, כי לאיראן למיטב הידיעה אין עתה נשק גרעיני ולישראל יש.
  אתה יכול להמשיך ולדקלם את התעמולה הרשמית, מה שעושה אותך לכל היותר לתוכי מוכשר, אבל ללקוי מחשבה ביקורתית.
  המשטר באיראן הוא לדעתי תועבה, בדיוק כפי שאני חושב כך על כל משטר עריץ, כולל הישראלי בשטחים הכבושים. אולם איראן מעולם לא איימה על קיומה של ישראל. מנהיגיה סבורים שקיומה לא צודק, שהיא קמה על חורבות של העם הפלסטיני, שתתפורר מעצמה. יחד עם זאת מנהיגיה, כולל אחמדינג’אד אמרו כי הם יקבלו כל הסכם ישראלי פלסטיני.
  אספקת נשק לחיזבאלה לא שונה מאספקת נשק ישראלי לצד"ל בשעתו. יחסי אל החיזבאללה, כארגון פונדמנטליסטי שלילי כמו יחסי לש"ס של ישי או למתנחלים, אבל תזכור: החיזבאללה הוא תוצר של הפלישה הישראלית ללבנון. החיזבאללה מעולם לא איים על קיומה של ישראל. בדיוק ההיפך.
  כאשר מדובר באספקת נשק, אין הבדל בין נשק איראני לחיזבאללה או ישראלי לצד"ל בשעתו, וכיום יצוא נשק ישראל לכמעט כל מקום בו מתקיים סכסוך צבאי. ישראל היא יצואנית הנשק הרביעית בעולם. מה לך כי תלין על איראן?

 23. קורא אנגלי הגיב:

  ישראל הקרימינלית ירדה מהפסים. פשוטו כמשמעו.
  זו אינה תגובה כפולה שנשלחה שוב בטעות.
  זו הדבר היחידי שאני יכול לרשום.
  ישראל הקרימינלית ירדה מהפסים. פשוטו כמשמעו.

 24. ק.י.א הגיב:

  גדעון, אתה פשוט גדול! ד"ש לדוקטורנטית יורשת העצר

 25. asher frohlich הגיב:

  לגדעון:

  הלוגיקה שלך משונה ביותר:היא סלקטיבית,רואה רק קצוות,ומלאה בסתירות פנימיות.
  אתה מאשים את כל העם בישראל בתור רודף מלחמות.זו קביעה שגויה,שקרית ומסוכנת ולא קשורה כלל לביקורת לממשלות המטומטמות והמטורפות.בדיוק כמו אין להאשים העם האירני או המצרי בגלל הממשלות המטורפות שלהם.
  אתה מבקר את ישראל כאילו היא נמצאת בחלל ריק וסטרילי,דבר כל כך הזוי ותמוה.
  ישראל נמצאת באזור בו אין מדינה אחת לדוגמה דמוקרטית בקנה מידה המינימלי ביותר.
  משטרים מפגרים וריאקציונים,כולל ירדן החמודה.
  אתה מדבר על שלום עם מצרים וירדן.זה שלום??
  הצחקתי אותי ואני מניח שרבים אחרים.
  חפוס הצדק האבסולוטי שלך לא רק שהוא מנותק מהמציאות,הוא גם מסתיר כוונה ברורה של סלקטיביות בניתוח לא כדי להגיע לצדק מסוים,אלא כדי להרחיקו מהישג.
  שירבוב מאבק למען ילדי המהגרים עם עתידם לשרת אולי בצה"ל הוא כפי שאמרתי לך קודם משפט אומלל שלך(לא היחידי)ובמקוםלתקן את עצמך אתה חוזר עליו שוב,כוון שאתה מנהל מונולוג עם עצמך ולא מסוגל לביקורת עצמית.
  זו לא בושה להודות בטעות.להיפך,זו סגולה של ישרים ,וצדיקים,לצערי המעטים שכאלה.

 26. מירי ברק הגיב:

  הי גדעון
  זה נהדר שיש לך כבר נכדים!

  הייתי באותה הפגנה למען ילדי העובדים הזרים, ומאוד צרמו לי שני דברים: הראשון – שאיש לא הזכיר את הילדים הפלסטינים החיים תחת משטר צבאי, עם המשתמע ממנו, ומאוימים יום יום על ידי שכניהם המתנחלים. ילדי ירושלים המזרחית, שהם אזרחי ישראל לכל דבר אינם זוכים למשאבים שווים ולחינוך הוגן. איש לא נלחם את מלחמתם. פחדו באותה הפגנה להעלות על דל השפתיים את המילה פלסטיני. היו אהבה וחיבוק גדול לילדי מהגרי העבודה מצד כולם, ושתיקה גדולה כלפי כל השאר. רק דוב חנין וח"כ הכנסת הורוביץ כמדומני הזכירו את הילדים הפליטים מסודאן הכלואים בבתי כלא לאחר שעברו רצח עם.
  אנו הומנים עד שזה מגיע לפלסטינים, כאן מתחיל לטרטר לנו התקליט הרגיל שהורגלנו לשמוע כל החיים – שהם אשמים במצבם, ושהם גם לא בדיוק בני-אדם.
  עוד דבר שהפריע לי – היא התניית האזרחות בשירות בצבא. כאילו השירות העתידי בצבא מקנה לאותם ילדים זכות לאזרחות ולא עצם היותם ילדים שנולדו פה.
  תודה לך
  מירי

 27. שירה הגיב:

  אני מוכנה לעוף מכאן במקום ילד של עובד זר, אבל לשבדיה. כי לא כמו הילד ה"זר" אני לא מרגישה שפה זה הבית שלי. אפילו העברית שאני מדברת היא סינית בעיני הרוב והסינית שהם מדברים יש לה צליל מוכר אבל אני לא יכולה לתרגם אותה לשום שפה שאני מכירה.

 28. זה משה ארנס?? אני חולם?? (ק.א.) הגיב:

  מזה??? אני רואה נכון???
  — קישור —

 29. מ.ש. לשירה הגיב:

  שוודיה חלום של מקום. לימדי שם ועבדי בעיצוב תעשייתי, עיצוב פנים, או הנדסת אנוש בפסיכולוגיה. הם חזקים בזה. והלימודים חינם. נסי להוציא אזרחות של מדינה באיחוד האירופי.

  הברירה היא המדמנה המבאישה פה, או חיים חדשים, טובים ומעניינים ויוצרים שם. תמיד תוכלי לתחזק את העיברית בכתיבה באינטרנט בגדה וכאלה..

 30. שירה הגיב:

  זה משה ארנס משה ארנס?? ההוא שאמר ששרון רך מידי?? זו בטח טעות, אין מצב שזה המשה ההוא.

 31. גדעון ספירו הגיב:

  מירי ברק,
  מסכים עם על מלה שלך. ותודה

  לשירה,
  זה אכן משה ארנס, ולפי המאמר נראה שהוא עושה סיבוב של 360 מעלות ונפגש עם בנו שהוא חבר מצפן.

  לאשר,
  בתגובתך השניה אתה חוזר בעיקרו של דבר על תגובתך הראשונה, ואין טעם שאחזור על תשובתי אליך. הבה נסכים על אי הסכמה.

 32. מיכאל שרון: ארנס, ז’בוטינסקי ומיפוי מגמות הגיב:

  ארנס חוזר דווקא לז’בוטינסקי שקבע: "לערביי א"י, כל הזכויות בארץ ישראל, אף זכות בא"י".

  ההדרה מזכויות אינה תורת ז’בוטינסקי, אלא גרסת בן גוריון וגולדה וישראל גלילי, גרסת זבולון המר ועמיתיו בגוש אמונים, ותורת כהנא הקרובה לגוש אמונים- לפיה ההדרה מזכויות והמאסת החיים של הפלשתינאים אינה המצב הרצוי, אלא כלי להביא לטרנספר מרצון או בכפייה. טרנספר בכפייה – בתגובה להתנגדותם, לאחר שלא יוכלו עוד לעמוד בכל זה. זו כנראה גם מטרת אהוד ברק לפחות בחלק מהזמן, ובחלק אחר של הזמן הוא מזדגזג לשמאל הציוני, בפרט לאלה המתכנים השמאל הלאומי.

  השמאל הציוני מאידך דוגל בהפרדה, ואולי סוג מתוחכם של אפרטהייד, דהיינו המשך השליטה בשטח ללא נוכחות בשטח כמו בעזה (דהיינו מצור חמקני או גלוי יותר), דהיינו בסוג מתוחכם יותר של אפרטהייד מזה הנוכחי.

  כל אלה זה לא ממש מצפן..

  מיכאל שרון

 33. תיקון: ואף זכות על א"י הגיב:

  "כל הזכויות בארץ ישראל, ואף זכות על א"י".

 34. שירה למיכאל הגיב:

  תודה על התגובה בקשר לשבדיה! אני מוציאה עכשיו דרכון אירופאי (ייקח שנה) ואנחנו בודקים אופציות ללימודים ועבודה. אני עושה עכשיו קורס של פיתוח על איזו תוכנה שעבדתי בה ברכש. מקווה שהשבדים יאהבו 🙂
  אני עוד לא הייתי שם אבל הכרתי שבדים בטיולים והתחברתי מאוד לרובם.
  לימודים בחינם זה אחלה ואני בהחלט אשתמש בזה.
  הדבר שאני הכי מחכה לו בשבדיה זה לפגוש כמויות של אנשים נאורים ונורמליים.

 35. יובל הלפרין הגיב:

  ארנס לא שב לסורו.
  ארנס נשאר ציוני ימני הדוגל ב"כולה שלי".
  "מתן אזרחות" לפלסטינים אינו אלא גימיק תעמולתי זול שאיש לא יקנה.
  הוא מבוסס על ההנחה שהפלסטינים לא יסכימו, כפי שהם לא מסכימים בירושלים המזרחית והסורים ברמת הגולן הכבושה אינם מסכימים,

  ואם במקרה הם יגידו "טוב, בסדר,"
  הרי שלשלטון קיים תמיד יש דרכים לתת אזרחות פיקטיבית.

  שימו לב שהצעתו ל"אזרחות" אינה יכולה לכלול כיום את רצועת עזה, כך שבמקרה הגרוע מבחינתו יהיו 30% ערבים עם אקדח מכוון לרקה בכל רגע, כמו השחורים במיסיסיפי ובאלבה בשנות ה-60, שהיוו בהן רוב.

 36. ארנס שב לסורו? (ק.א.) הגיב:

  ארנס וה"טירור" הבינלאומי שלו:

  — קישור —

 37. שירה הגיב:

  לא יודעת, לדעתי ארנס איבד את שפיות דעתו. הוא לא יכול לכתוב כל יומיים דברים סותרים. משהו לא תקין אצלו או שאת הדבר הראשון הוא כתב כשהוא היה על משהו.

  ויובל, אני דווקא לא חושבת שהפלסטינים יסרבו להצעה של אזרחות ישראלית. אם הם יסרבו, הם עושים את אחד המשגים הגדולים ביותר שאפשר לעשות ואז גם ה’ לא יוכל לעזור להם. הפלסטינים חייבים להבין שאין צדק מוחלט ולדחות כזאת הצעה זה טמטום טהור.
  במז’ ירושלים הם היו רוצים אזרחות ועוד איך אבל משרד הפנים נותן תושבות קבע, כדי שיהיה אפשר גם לשלול אותה במקרה של יציאה מהארץ וכדי שלא יהיה להם דרכון וזכות להצביע.

 38. יובל הלפרין לשירה הגיב:

  המאבק הפלסטיני הוא לשחרור לאומי, לא לזכויות אזרח אישיות.
  כך שהם רוצים מדינה פלסטינית.
  יש כאלה שרוצים על כל שטח פלסטין,
  יש כאלה שמוכנים להסתפק בחלקה,
  יש כאלה המסתפקים עכשיו בחלקה אבל אינם מוותרים עקרונית על כולה.

  אבל כולם רוצים ביטוי לאומי זה או אחר ולא היבלעות בשלוחה החזקה ביותר של האימפריאליזם האמריקני באזור.

  בירושלים המזרחית יש רוב מוצק נגד פיתוי הכזב בקבלת אזרחות ישראלית.

  לפלסטינים תושבי מזרח ירושלים מצביעים לפרלמנט הפלסטיני ויש להם נציגים שהשלטון מתנכל להם.
  מי שמצביע שם בבחירות המקומיות או הארציות בישראל נחשב בוגד, ובצדק, ובזה אין הבדל בין עמדות הזרמים הפלסטינים השונים.

  ארנס נאמן לרעיון של ז’בוטינסקי.
  אצלם העיקר זה שלרשות הציונות תעמוד טריטוריה גדולה ככל האפשר, גם במחיר הקטנת שיעור הרוב היהודי.
  ארנס לא סותר את עצמו. זה הימין הציוני הקלאסי.
  האזרחות הכללית היא הטקטיקה. האסטרטגיה היא הציונות, כלומר מדינה השייכת אך ורק ליהודים.

 39. שירה ליובל הגיב:

  תודה על המידע ועל התיקון.
  ועדיין, ניסחת טוב את מה שאני חושבת, והוא שהפלסטינים לא מעוניינים באמת בביטוי לאומי אלא כל אחד וטובתו האישית. יעידו על כך כמות המשת"פים, העבודה בהתנחלויות, ההתבדלות של העשירים מהעניים ושצריך החלטת ממשלה כדי להחרים מוצרים מההתנחלויות (וגם אז אם אתה שואל אותי זה לא יעזור). הפלסטינים, וצר לי על כך מאוד, מעמיקים את הכיבוש במו ידיהם.

  בקשר לארנס, זה נשמע הכי מוזר שיכול להיות. הרי הקטנת הרוב היהודי זה החרדה הכי גדולה ברחוב היהודי. ועם אזרחות פלסטינים ל-4 מיליון פלסטינים עם ריבוי טבעי גדול יותר מהריבוי היהודי, גם לא יהיה לו רוב יהודי.

 40. ליובל הגיב:

  אתה נעול על פתרון שתי המדינות ושום דבר לא יזיז אותך ממנה ולכן אתה צריך להתאים את העובדות להשקפה.
  אם היית קצת חוקר את הלך הרוח הפלסטיני היית מגלה שרוב מעמד הפועלים והפלחים מקלל את הרגע שערפאת הגיע מתוניס.
  אלה אינם מאורגנים במפלגות ואכן מי שקובע בפוליטיקה הם הקבוצות המאורגנות פוליטית והם אכן רוצות שלטון פלסטיני כזה או אחר. אך לומר שהפלסטינים בהכללה רוצים מדינה פלסטינית זו הגזמה גסה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים