הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 ביוני, 2010 41 תגובות

כאשר מפקד חיל הים הישראלי אלוף אלי מרום הודיע במסיבת עיתונאים כי חיל הים עומד להשתלט על משט ספינות הסיוע ההומניטרי לעזה הנצורה, "לפי מיטב הערכים והמוסר של צה"ל", היה ברור לי כי אנו הולכים לקראת צרות.


ב-5 ביוני השנה אנו מציינים  43 שנים לכיבוש. צבא השולט עשרות שנים על עם אחר, יושב על צווארו, הורג בילדיו ובאזרחיו, מטיל משטר אפרטהייד על אזור הכיבוש – הוא  צבא שהפך מצבא הגנה לצבא פשעי ופושעי מלחמה שערכיו הושחתו.


ואכן, החששות התבררו כמוצדקים. הקומנדו הימי, חיילי שייטת 13, שהוגדרו בישראל כ"טובים שבטובים, המובחרים שבמובחרים" התגלו כחבורה של רוצחי אזרחים שעה שהשתלטו על האנייה הטורקית "מרמרה", שבנוסף למטען ההומניטרי נשאה על סיפונה למעלה מ-600 בני אדם, בהם נשים, בני לאומים שונים, כולם אזרחים לא חמושים שביקשו להביע מחאה נגד הסגר הישראלי על עזה.

חיילי קומנדו , לא רק בישראל, מוצגים בכל צבא כעלית של הצבא. מסוכנותם לאזרחים נובעת בין השאר מהמשמעת העיוורת המאפיינת אותם, "קיבלנו פקודה וביצענו, לא שאלנו שאלות" כפי שאמר אחד מחיילי השייטת שהשתתפו בפעולה הפיראטית. "המובחרים" האלה, נבחרים בקפידה על ידי הצבא והם עוברים סינונים רבים, בין השאר מבדקים פסיכולוגיים וראיונות אישיים שאמורים להבטיח כי לא יסתנן ליחידה חייל שחושב יותר מדי, או שהושפע מכל מיני רעיונות "רכרוכיים" כמו למשל זכויות אדם  או אמפתיה לסבל אנושי. הצבא צריך אותם אכזריים שמבצעים כל פקודה ללא מצמוץ. את התוצאה הרגישו היטב נוסעי ה"מרמרה" – תשעה הרוגים וכחמישים פצועים.  (שעד כתיבת שורות אלו הצבא אוסר על ראיונות איתם).


מה קרה בעצם? חיילים ישראלים חמושים, התנהגו כחבורת פיראטים אלימה, והתקיפו אניות אזרחיות בלב ים, מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל.


במהלך ההתקפה האלימה של חיילי הקומנדו הישראלים, שהסתייעו באניות קרב ומסוקים, נהרגו ונפצעו כאמור עשרות בני אדם.


מה עושה התקשורת הישראלית הממושמעת בהנחיית דובר צה"ל? הופכת את היוצרות. דובר צה"ל הפיץ תמונות  בהן נראים האזרחים הלא חמושים מנסים  להתגונן מפני התוקפנים הישראלים בכל מה שעמד לרשותם, זרנוקי מים, צלחות, סכינים, וכו’. וכך במחי קסם לשוני הפכו החיילים החמושים והפולשים לאניות לא להם, לקורבנות, והנוסעים האזרחים המתגוננים היו למתקיפים.


מתרחשת כאן נאציפיקציה של השפה. כפי שבגרמניה הפכו את היהודים המותקפים לחבורה של מוצצי דם, כך התגייסו מיטב עיתונאי ישראל לשירות הדמוניזציה של הנוסעים המתגוננים.


להלן כמה דוגמאות משני העיתונים הנפוצים ביותר בישראל. בתחילה "ידיעות אחרונות", העיתון הנפוץ בישראל:


איתן הבר, שכיהן בעבר כמנהל לשכתו של ראש הממשלה יצחק רבין, הגדיר את המתגוננים כ"מנוולים". עמיתו נחום ברנע, חתן פרס ישראל לעיתונות, הגדיר אותם כ"ביריונים אלימים", אלכס פישמן, כתבו הצבאי של העיתון, הגדיר אותם "כמתפרעים", העיתונאי מתנחל יועז הנדל,  כתב שהם "חוליגנים".


אמנון אברמוביץ, הפרשן הפוליטי של הערוץ השני, הנצפה ביותר בישראל,  הגדיר במאמר בעיתון את התגוננות הקורבנות כ"פרובוקציה".


ב"מעריב", העיתון השני בתפוצתו, התמונה לא שונה: בן כספית, כתבו הבכיר של העיתון,הגדיר את המתגוננים "פראים", בן דרור ימיני, שהפך לתועמלן בנוסח גבלס (בלי הכישרון שלו) נגד השמאל, הגדיר אותם כ"מלאכי שנאה".  כך גם בכל ערוצי הטלוויזיה.


לא נחה דעתם של כל אלה עד שהוסיפו כי החיילים הפולשים שהרגו ופצעו עשרות בני אדם, היו "קורבנות לינץ", לא פחות.


וכדי להוסיף צבע לבדיות הצבא, התפרסמו תמונות של סכינים שנמצאו באנייה  כהוכחה ל"נשק קר" שנצבר בתכנון מראש. ומה אנו רואים למעשה? סכיני מטבח שיש בכל בית, וכמובן גם בכל אניית נוסעים שעליה מאות בני אדם. כמה מוזר, שהנוסעים אכלו וחתכו בסכינים ירקות, לחם, וכיוצא באלה דברים. 


אילו אני בין המפליגים, וכמעט שהצטרפתי אליהם, הייתי נמנה עם המתגוננים.


המתגוננים על הסיפון נהגו לפי החוק הישראלי, המתיר למתגונן לפעול נגד פולש, כולל ירי עד כדי הריגה.


זהו חוק דרומי המפורסם, על שם החוואי שי דרומי, שהרג אזרח בדואי ופצע את חברו שעה שלטענתו חדרו בלילה לחוותו. על מנת למנוע את הרשעתו, חוקקה הכנסת ביוזמת אנשי הימין חוק, תוך כדי משפטו של דרומי, המתיר את הירי נגד פולש. יוזמי החוק הגזענים סברו שהוא טוב רק כאשר יהודי הורג ערבי,  ולא תארו לעצמם שניתן להפעילו על ידי טורקים מתגוננים, נגד חיילים ישראלים פולשים. מבלי להרוג.


וכדי להביא את הפארסה לכדי שלמות, אמר מפקד חיל הים במסיבת עיתונאים יחד עם הרמטכ"ל ושר הביטחון, שהתקיימה לאחר טבח הנוסעים בידי חיילי השייטת, כי החיילים  "נהגו  באומץ" ו"במוסר גבוה" שהרי נהרגו רק תשעה. כלומר לפי מפקד חיל הים צריכים הנוסעים לומר תודה שהחיילים לא הרגו את כולם. באמת יפה מצדם.  סגנון דומה שמעתי פעם מניאו נאצי בגרמניה שאמר שהנאצים יכלו לרצוח הרבה יותר יהודים אבל גילו איפוק, ולכן נותרו יהודים רבים בחיים. איזה טוב לב.


הבה נחזיר למושגים את השכל הישר: האמיצים והגיבורים היו הנוסעים שהתגוננו מול פולש ישראלי אלים חמוש ואכזר,  כאשר ניסו להשתמש מכל הבא ליד במאבק שבו לא היה להם סיכוי, ורבים מהם מסרו נפשם על מזבח הסיוע ההומינטרי לפלסטינים בעזה.


משתתפי המשט מהארגון האיסלאמי רחוקים מהשקפת עולמי, אולם קורה לא אחת שאנשים המשתייכים לארגונים שונים המייצגים דעות קוטביות בנושאים רבים, חולקים עמדה דומה בנושא מסוים. בסוגיית ההתנגדות לסגר על עזה, אני נמצא בסירה אחת עם כל משתתפי המשט,  יהיו אלה  איסלאמיסטים,  יהודים, נוצרים או חילונים.


הטבח ב"מרמרה" הציג לפנינו שוב תמונה מוכרת, לפיה כל ערוצי הטלוויזיה התאחדו לכדי קול אחד, כולם הפכו לזרוע הארוכה  של הצבא, תוך שימוש בשפה מכובסת ושקרית. גם מנהיגת האופוזיציה ציפי לבני התערטלה מתפקידה והפכה לדוברת הממשלה בראיונות לתקשורת חוץ,  המשך טבעי לתפקידה כשרת חוץ במלחמת עזה.


היו כאלה שניסו למצוא גזירה שווה בין אניית המעפילים "אקסודוס" שב-1947 הפליגה עם למעלה מארבעת אלפים ניצולי שואה לארץ ישראל, אבל נעצרו על ידי הצבא הבריטי והוחזרו לאירופה. "אקסודוס" הפכה למיתוס ישראלי, וייתכן ש"מרמרה" תהפוך למיתוס פלסטיני. יש אכן מספר קווי דמיון.


בשני המקרים מדובר בצבאות קולוניאליים שהשתלטו על אניות נוסעים במטרה למנוע הגעתן למטרתן. חמישים חיילים בריטים עלו על ה"אקסודוס", משתתפי ההפלגה התקוממו ונאבקו נגדם, בדיוק כמו המפליגים ב"מרמרה". החיילים הבריטים ירו והרגו שלושה נוסעים מתוך למעלה מארבעת אלפים. החיילים הישראלים התגלו כיותר אכזריים, הרגו תשעה מתוך שש מאות.


החיילים הישראלים מילאו פקודה. איש מהם לא שאל, "רגע אחד, מדוע אנו צריכים להתקיף אניות אזרחיות שמובילות ציוד הומניטרי לעזה?"


הוא שאמרתי, חיילי קומנדו הם הטובים בצייתנים וממלאי הפקודות. זו אחת הסיבות שאני מייעץ לצעירים לפני גיוס להימנע משירות צבאי בכלל, ובמה שקרוי "יחידות עלית" כמו שייטת 13 בפרט, ששם קיימת סכנה ברורה ומיידית להפיכתם לרוצחים ברישיון. שירות אזרחי תמיד עדיף על צבאי, ואם אין מנוס מהצבא, אזי ביחידות עורפיות בתחומי הקו הירוק שלא מצריכות נשיאת נשק.


במשטים עתידיים, אם יצאו מטורקיה, רצוי שממשלת טורקיה תצמיד להם משחתות ומטוסי קרב. יש להניח כי טיל אזהרה אחד לעבר משחתת ישראלית יבהיר לישראל שלא כדאי לפעול כמדינה פיראטית.


הסגר גורם סבל קשה למיליון וחצי פלסטינים חפים מפשע, ביניהם מאות אלפי ילדים וקשישים שמידרדרים  לתת תזונה, למחלות ולמוות בגין מחסור בתרופות. יש להסירו.


תנועת החמאס טופחה והוזנה במשך שנים על ידי הכיבוש הישראלי. שלטון החמאס בוודאי לא לרוחי, אבל הוא קיים ויש להידבר איתו. הוא ישות טרור לא פחות משישראל היא ישות טרור. שתי ישויות הטרור חייבת להידבר כדי למצוא הסדר מדיני, ועד שזה יימצא לא לנהל את המאבק על גבם של ילדים, נשים וקשישים.


לפני שנה וחצי נכנסתי לעזה עם משט שהביא תרופות וסיוע הומניטרי אחר. חברי הקבוצה עימה נמניתי חששו באשר לקבלת הפנים שאזכה בה כישראלי. התקבלתי שם בסבר פנים ידידותי. ניכר היה שהם כמהים לפגוש ישראלים שוחרי שלום שמתייחסים אליהם כבני אדם בעלי זכויות. לא רק האנשים ברחוב שמחו לפגוש ישראלי שמתנגד למצור ומדבר שלום, גם הפעילים הפוליטיים ושרי הממשלה.


במקום להרוג, לחסל, לסכל, וכיוצא באלה מלים מלקסיקון הכיבוש, יש להחליף דיסקט ולדבר שלום, גם עם החמאס. 

תגובות
נושאים: מאמרים

41 תגובות

 1. עמיחי לגדעון ספירו הגיב:

  גדעון, גם השפה שלך עברה תהליך מעניין בו נשכחו המילים "מקלות", מוטות" ו"כסאות".
  במקום המלים הנ"ל אתה מצחצח את אלימות נוסעי הספינה ומציין שהם השתמשו רק ב"זרנוקי מים, צלחות, סכינים", למרות שראית באופן ברור ומובהק (בסרטים שפורסמו) שפעולתם כנגד חיילי השייטת היתה התקפית בעליל.

  קצין השייטת הפצוע סרן ר’ העיד שכל חייל שירד לסיפון חטף מכות רצח, הוא עצמו ירה כדור אחד באדם שרץ לעברו עם סכין (פעולת "התגוננות" מובהקת של נוסע הספינה התמים). לאחר מכן הוא נזרק לסיפון התחתון ע"י כמה נוסעים, שם התנפלו עליו כעשרה פעילי שלום נוספים, כאשר אחד מהם דוקר אותו בבטנו דקירה כה עזה עד שהוא עצמו (הקצין) היה צריך לשלוף את הסכין לפני שמילט עצמו אל המים.

  נותר לי רק לקוות שאילו אתה היית על סיפון אותה ספינה לא היית לוקח חלק באחת הפעולות עליהן סיפר הקצין.

 2. ק.א. הגיב:

  ספירו נוקט בלשון עדינה במיוחד כדי חלילה לא ליצור אנטגוניזם מיידי אצל כל אותם ה"רגישים". אפשר לחוש שהוא מהלך ממש על "קצות אצבעות" ברשימתו כדי חלילה לא להעלות את חמתם המוקדמת של ה"פטריוטים". אולם למרות משנה הזהירות בה נקט, משימתו נועדה לכשלון – פחות או יותר מראש.

  שכן הוא מעיז לגעת בקודש הקודשים, המקודש ביותר לעם הקדוש מכל העמים – הלא הוא הוד קדושת הצבא היהודי (ועוד הקומנדו! שהוא מקודש והקדוש בין המקודשים). והרי ידוע שאפילו הבג"ץ מתכופף אל מול בוהק האור והטהרה הצבאית הקדושה הזו.

  בין הגידופים שצפויים להופיע בקרוב אני מעוניין לציין את הערכתי. תודה!

 3. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  בשבוע האחרון קרה דבר – שעל-פניו – קשה מאוד להסברה לפי מיטב "הערכים הציוניים"… ורק "הערכים" שמדריכים את הקפיטליזם המאוד ברוטאלי שמיוצג ע"י תעשיות הנשק הישראליות מסוגלים להסביר. כמו בסרט דוקומנטרי, זה היה משהו שקשה לצפות. אפשר רק לנסות לדמות איך מופתע הצופה כשהוא רואה את צילומי הטבח באנשי המשט ב"מרמרה", ערוכים עם צילומים של סעודת בכירים ישראלים במלון באנטליה, בו בזמן.
  ‎ביום שבו ירו חיילינו הגיבורים משייטת 13 למוות בתשעה אזרחים טורקים חסרי הגנה, ופצעו עוד כחמישים אזרחים מהמשט ההומניטרי – פירסם "דה מרקר" על הסעודה האחרונה של מועצת עובדי התעשייה האווירית, שקיימה את כינוסה האחרון במלון ליד אנטליה שבטורקיה. למתפלאים מדוע מקיימת מועצת עובדי תע"א כינוס במלון באנטליה בעוד היחסים-הדיפלומטיים הגיעו לשפל המדרגה, הוצע ההסבר הבא: "היקף הסחר בין ישראל לטורקיה רשם עלייה של 27% ברבעון הראשון של 2010 לכדי מיליארד דולר." נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין הציע עוד הסבר: "בין טורקיה לישראל יש קשרי מסחר ענפים והדוקים, החל בתעשיה הבטחונית, ועד לתעשיית הנופש והתיירות". ח"כ חיים כץ [ליכוד] שהוא רס"ר [מיל], יליד גרמניה, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, המכהן במקביל כיו"ר ארגון עובדי תע"א, ישב כמובן על "כסא גבוה" במלון הטורקי – לא כמו השגריר הטורקי שהושפל על-ידי דני איילון. כך היתה מועצת עובדי תע"א לארגון העובדים היחיד שהחליט שלא להחרים את טורקיה! גם מ"מ יו"ר ההסתדרות, צבי גוטוטר, הסביר: "טורקיה היא לקוח חשוב של תע"א".
  — קישור —

 4. שירה הגיב:

  גדעון, יש לך יכולת מדהימה להאיר דברים חשוכים, לקשר בין דברים ולהסיק מסקנות ברורות ושקופות. אתה כותב מרתק.

  לישראל הפשיסטית, התמזל מזלה והיו לה מורים טובים החל מקום המדינה מהעבר המאוד קרוב. לא לכל מדינה פשיסטית או קולוניאלית יש את המזל הזה.גרמניה הנאצית הייתה צריכה להמציא לבד את הגלגל.

 5. לעמיחי הגיב:

  כנראה שלא קראת את המאמר ואתה ממשיך לפמפם את מה שכל אמצעי התקשורת הישראלים שוטפים עלינו מכל עבר.
  פעלי השלום הפכו לפעילי טירור וחיילנו האמיצים הפכו לאזרחים שלווים מאויימי טירור זאת ברגע שהופעלו עליהם אלות וזרנוקי מים.
  ובכן תקרא שוב. המפגינים על הספינה היו רשאים להגונן מול הפלישה הברברית אפילו בנשק חם. הפעם הם סירבו לשחק את המשחק שישראל יעדה להם, להיות מובלים כמו ילדים טובים לכלא הישראלי.

 6. ד"ר משה יאורי הגיב:

  הנסיון הנאלח, אבל הרגיל במקומותינו, של "עמיחי" לזרוק את האשמה בטבח על הקורבנות של חיילי שייטת 13 וסיירת מג"ב, מציג את הימין הקיצוני במערומיו. "עמיחי" הוא פשוט נטול שום מוסר או חמלה – שהם רגשות אנושיים. אם רציתם דוגמה מתאימה לאמירה של פרופ’ ישעיהו לייבוביץ על ה"יודו-נאצים" המגיב "עמיחי" פשוט מתאים כמו יד לכפפה. הייתי מציע ל"עמיחי" לשנות שמו ל "עמי-ממית", או בקיצור עמימת. זה גם דומה ל"עמימות" שהוא התואר שהדביקה ישראל לנשק הדמוני שלה.

 7. סהר שאולי הגיב:

  האמת היא שלפני שנכנסתי לקרוא את הכתבה תהיתי באיזה לשון יבחר ספירו לנסח את הדברים. אני שותף לדבריו של ספירו אבל גם חרד. חרד משום שבעם יש קוצנזוס כל כך עמוק, כך שכל מי שמעז להתנגד אליו חשוף לא רק לקללות כי אם ממש לאלימות פיזית עד כדי הרג -ואני מוכן להישבע שאני לא מגזים.

  כתבתי גם אני את דעתי בגדה על המשט ההומינטרי, ופעם ראשונה שזכיתי לתגובות כה נזעמות מצד הסובבים עד כדי מבטים של רצח בעיניים. כל זה רק מוכיח כי התעמולה הישראלית ההגמונית מתפקדת כראוי וממשיכה לשקר ולהראות רק צד אחד לאזרחי ישראל. ואזרחי ישראל ? כמובן, משתפים פעולה בצורה עיוורת, אוכלים את כל מה שמוכרים להם בלי להפעיל טיפה של מחשבה וביקורת עצמית.

  ספירו – אני רוצה להודות לך מקרב לך על העוז שבו כתבת את דבריך. ושלא תטעה – בשביל לכתוב דברים כה ברורים, חדים וביקורתיים כפי שכתבת צריך הרבה מעבר לעור של פיל… וגם הרבה אמת עצמית.

  תודה רבה על עוד מאמר משובח !
  אמשיך לעקוב אחר הטור שלך.

 8. איש מן האנשים הגיב:

  ישראל הייתה מחוייבת לבדוק את הספינות.
  מה אם הן היו לנושאות נשק?

  נניח וישראל לא הייתה מתעקשת לבדוק את הספינה.
  אזי בעתיד הייתה באה עוד ספינה ועוד ספינה, גורמים שונים היו מנצלים זאת והיו פותחים ערוץ הברחה נוסף לעזה, הפעם דרך הים, ולא דרך המנהרות.

  לכן היה חשוב להתעקש שהמטען יעבור פירוק בנמל אשדוד, כדיי שישראל תוכל לבדוק הספינה – מכיוון שהפעילים סירבו לפרוק את המטען, היה נאלץ לבצע חיפוש על הספינה.

  זאת דרישה הגיונית למדיי, בהנחה שבעזה שולט ארגון טרור שחרט על דגלו להשמיד את ישראל ומשגר לעברה אלפי רקטות כבר במשך שנים – די הגיוני יהיה לדרוש לערוך בידוק על הספינה.

  אבל איך שהחיילים שמו רגליהם על הספינה הם נתקפו באלימות שנועדה לשם לרצוח מצד מפליגי הספינה – ניתן לראות זאת היטב בוידואיים – וכמובן שיש גם 2 חיילים שפצועים קשה, ועוד כמה הפצועים מדקירות סכין ומעצמות שבורות.

  ספירו טוען שהוא שוחר שלום אבל לפתע מציע לצרף משחתות קרב ומטוסים אל ספינות המשט .. האם ספירו כל כך רוצה שתפרוץ מלחמה בין ישראל לתורכיה? בתור אחד שכמותו מאמין בדרכי שלום לא הייתי מצפה להצהרה כזאתי ממנו.

 9. מעניין הגיב:

  גדעון שכח להזכיר את העובדה שמצרים אפשרה לפרוק ולבדוק את המטען בשטחה ומשם להעבירו לעזה (מצרים! לא ישראל הרוצחת והגזענית). קפריסין לא אפשרה למשט לעגון בשטחה בנימוק שפעילי השלום נמנים בארגון שלום שנמצא בקשר רציף עם ארגוני שלום נוספים (אל קאעדה, האחים המוסלמים ועוד כמה).
  בנוגע לעובדה שהנשק שהיה על הספינה יכול לשמש גם לחיתוך סלט. נכון אפשר לחתוך עם סכינים סלט ואפשר להרוג איתן אנשים. ברגע שהם משמשות לתקיפה הן הופכות לנשק. מעבר לזה, לא ממש ראיתי מישהו חותך סלט עם אלת ברזל (אלא אם כן הוא ממש כועס על המלפפונים). ספירו גם שכח להזכיר את הנסיונות החוזרים ונשנים להברחות נשק דרך הים שהם הסיבה המרכזית להטלת הסגר.הוא גם שכח להעלות את העובדה שהמשטר שאיפשר את המשט נמצא בתהליך התקרבות מתמדת לאיראן שרואה בהשמדת מדינת ישראל ערך עליון.
  אחחחח הזיכרון הסלקטיבי…מתנתו של כל שמאלן…

 10. מבין עניין לגדעון ספירו הגיב:

  אני בטוח שלו גדעון ספירו היה מצטרף למרמרה הוא לא היה מאותם "פעילי זכויות אדם" שהתגודדו על הסיפון העליון עם מוטות ברזל סכינים (בסדר ממטבח האונייה תרגעו…)ושאר ירקות והיכו כמעט למוות אנשים עם מסכות.
  יש מתאם מדויק של הארועים בין כתב אלגזירה (לא דובר צה"ל תרגעו)שאף צילם את ההכנות ובין התחקיר הראשוני של צה"ל.שניהם מציינים ארבעה חיילים מעולפים ממכות שנגררו לסיפון התחתוןמה שנראה כהתחלה של פיגוע מיקוח שאף בזה אני בטוח שגדעון ספירו לא היה משתתף. לפי כתב אל גזירה הלבנוני אש חיה נפתחה רק כ 10 דקות לאחר התחלת העימות בשלב התגבורת שהגיעה לחלץ את האנשים במסכות השחורות מהמון שלו של לוחמי זכויות אדם.
  גדעון ספירו צריך להודות על המבחנים הפסיכולוגים הבחירה וההכשרה של אנשים אלו שנעשה בדיוק לצורך זה. די ברור איך הארוע הזה היה נגמר לו לא נבחרו אנשים אלו בקפידה.
  אגב לגבי כל מה שאני בטוח שגדעון ספירו לא היה עושה אני לגמרי לא משוכנע שזועבי או סלח לא היו עושים גם כן…..

 11. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  בניגוד למעריב, ב"הארץ" בין עורכי התגובות יש מי רואים את תפקידם כצינזור השמאל, במיוחד שנראה להם שאין הזמן מתאים לפירסום ערעור על העמדות הרשמיות… לפני שנחטפה ה"רייצ’ל קורי" ניסיתי לפרסם את התגובה הזאת:
  "‎פשע נגד אמנת ג’נבה 4
  ‎כותרת: המצור על עזה מונע הכנסת מזון וחומרי בניה – המצור גרם שעל ישראל יוטל מצור מדיני!
  ‎ישראל שמזהירה את הספינה האירית "רייצ’ל קורי" לבל תיכנס לאזור במצור, מכניסה את עצמה למצור מדיני. אך הספינה המשיכה לעזה והפעילים מסתמכים על סעיף 33 מאמנת ג’נבה הרביעית בדבר הגנת אזרחים בימי מלחמה. שם נאמר: "שום מוגן לא ייענש על עבירה שלא עבר אותה בעצמו. עונשים קיבוציים וכן כל אמצעי הפחדה או השלטת טרור אסורים… מעשי תגמול כלפי מוגנים ורכושם אסורים.". לכן הם דחו את הצעת ה"פשרה" – העברת הסיוע דרך ישראל. אם אנשי השייטת יעלו על הספינה בלב ים, או במים הטריטוריאלים של עזה הם יפעלו כ-פ-י-ר-א-ט-י-ם לכל דבר. אם החיילים יכריחו את הספינה לפרוק את מטענה באשדןד במקום בעזה – הם יהיו אשמים בפיראטיות כמו חוטפי האניות הסומליים". – התגובה לא פורסמה.
  * לאחר שנודע דבר החטיפה שלחתי תגובה: "‎ישראל חטפה את הספינה "ללא התנגדות"– האם ישראל מדינת "חוטפים סומליים"?
  ‎ישראל חטפה את הספינה האירית "רייצ’ל קורי" ללא התנגדות, כך עושים החוטפים הסומליים – פרט לכמה מקרים שבהם נכשלו… אנשי הספינה ביקשו לפרוץ את המצור, בכך הם נכשלו אבל הם הצליחו להכניס את ישראל למצור מדיני. פעילי המשט ההומניטרי מסתמכים על החוק הבינלאומי"… [המשך]

 12. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  "מיטב הערכים של צה"ל" מיוצגים בכל התקשורת. ב- nrg המייצג הבולט – הכתבלב אמיר בוחבוט. הוא כותב על רס"מ "ש" –הלוחם שהרג 6 תוקפים ב"מרמרה" שהוא מועמד לצל"ש! וב"הארץ", מפרסמים ללא בדיקה את הבולשיט של דו"צ בכותרת: "נוסעי מרמרה בתגובה לקריאת חיל הים: שתקו, חזרו לאושוויץ". מה לעשות שהגירסה שהופצה ל"הארץ" היא פיברוק! אבל במערכת לא תמיד בודקים בציציות דו"צ. מסתבר שדו"צ הפיץ שתי גירסאות, שבהם התסריט קצת "שונה". באחת הגירסאות שהפיץ דו"צ נראה סרן מדבר כשהוא מתנועע. בפס הקול לא מופיע שום דבר על אושוויץ. בגירסה ה"משופצת" יש רק צילום סטיל – של אותו הקצין. לגירסה הזאת הודבק פס הקול ש"הארץ" הכתיר "נוסעי מרמרה בתגובה לקריאת חיל הים: שתקו, חזרו לאושוויץ" ועוד ועוד. למדנו שדו"צ פחות אמין מ"קול הרעם מקהיר" של אז.

 13. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבודש והייקר לגדעון ספירו על מאמרו האמיץ!

  ול"מעניין":

  מי אמר שופר תעמולה שטוף-מוח, נקלה של המשטר הזדוני,הרצחני הלאומני-ימני קיצוני, גזעני נפשע ופשיסטי מתועב – ולא קיבל?
  אחחח…הזכרון הסלקטיבי של כל לאומן ימני, גזען ופשיסט נתעב…
  הפשיזם היודו-נאצי – לא יעבור!!!
  להסיר את המצור על עזה לאלתר – צו השעה!!!

 14. שירה למעניין הגיב:

  אתה יודע, אפשר להצדיק כל דבר, אם רוצים, השאלה היא תחת אילו ערכים אתה חושב.
  נקח כל מלחמת אזרחים, כל רצח עם, כל טבח ולרוצחים יש הצדקה למעשיהם ומטרה "טובה" לשמה הם פועלים. הם בטח לא חושבים שיש ברירה אחרת חוץ מלהרוג את מתנגדיהם, אף אחד לא יגיד על עצמו לעולם: "אני רוצח" (אלא אם כן הוא עבר אח"כ תהליך כמו "החטא ועונשו").
  בנוגע למשט, נניח שהצבא צדק כשפשט על הספינה ונניח שהסרטונים תקינים ולא ערוכים, מה דעתך על יריות אזהרה באוויר? פגיעה במנוע הספינה (השתקה של המדחפים)? ראית את הסרטון? שמעת שעוד כראשוני החיילים השתלשלו מהספינה ניתנה להם הוראה לפתוח באש חיה? נראה לך שכשיש פקודה כזאת יש סיכוי לחסוך בחיי אדם?

 15. חנן הגיב:

  "מעניין" ושאר המגיבים שטופי המוח של מערכת הדברור הישראלית מניחים כאקסיומה את זכותה של ישראל להטיל מצור וסגר מתוך נימוק "הברחת נשק" – ובכן – לישראל מגיעים כל יום כלי נשק וחומרים ליצור כלי נשק חלקם מהסוג המאוד לא קונבנצינאלי שלא כולו מיועד להגנה עצמית אלה גם לפעולות טרור להמשך הכיבוש והדיכוי וגם לצורך בצע כסף ואפילו למדינות מפוקפקות מאוד כמו שפורסם לאחרונה על עסקאות הגרעין עם דרא"פ של האפרטהייד.

 16. מ.ש. לספירו: העובדות מה הן? הגיב:

  מי שיוצא בהצגת העובדות מ"העובדות" שהעלתה תעמולת צבא המשטר בישראל (למשל: פעילי השלום התגוננו בעוצמה רבה בפני צבא המשטר) כלומר אינו חולק על העובדות שהיציג צבא המשטר, אלא רק ממנפם להבנה שונה רדיקלית מזו שמפיצה תעמולת השילטונות, עשוי לירות כדור ברגל עצמנו – ראה תגובות המתנגדים. העובדות הן בעלי חשיבות קריטית כאן, ולראייה, המשטר החרים את סרטי הוידאו של פעילי השלום, ויצר האפלה תקשורתית ברגעים קובעים, תוך מונופול לתעמולת צבא המשטר.

  ברגע זה יש חשיבות קריטית לברור העובדות כפי שארעו לאשורן, על ידי גוף חקירה חיצוני לישראל כפי שדורש מזכ"ל האו"מ ודורשת אמנסטי הבין לאומית.

 17. איתן לרנר הגיב:

  שלום גדעון
  דעתי ידועה לך בוודאי ואני מסכים עם מה שכתבת כאן. יחד עם זאת המגיב שכתב על הזכות הישראלית לבדוק שלא יהיה נשק על הספינה נשק המיועד לחמאס, מעלה נקודה חשובה. נכון אפשר לומר לו שישראל היא המדכאת וצרה על עזה אבל החמס צריך לדבר הוא אכן ארגון שביצע בעצמו פשעי מלחמה פחות מהצבא שלנו אבל בכל זאת ביצע.
  האם לישראל יש זכות לעצור הכנסת נשק לרצועה ?
  איתלן

 18. ל"חנן" הגיב:

  אני מן התגובה "איש מן האנשים"

  אני דווקא רואה כאן שרוב המפגינים מן הצד שלך נותנים טיעונים חלשים נטולי תוכן.
  בא ניקח למשל את התגובה של "ניצן אביב" –

  "מי אמר שופר תעמולה שטוף-מוח, נקלה של המשטר הזדוני,הרצחני הלאומני-ימני קיצוני, גזעני נפשע ופשיסטי מתועב – ולא קיבל?
  אחחח…הזכרון הסלקטיבי של כל לאומן ימני, גזען ופשיסט נתעב…
  הפשיזם היודו-נאצי – לא יעבור!!!
  להסיר את המצור על עזה לאלתר – צו השעה!!!"

  תשמע, הבן אדם לא אומר פה כלום, סתם צועק לעצמו, שיילך יפגין מול הקריה או משהו.

  בכל מקרה, בחזרה לטיעונים שאני העלתי, הצבא היה חייב לעצור את הספינה, אם לא היה עוצר את הספינה, לאחר מכן הייתה מגיעה עוד ספינה ועוד אחת ועוד מאה. והיה נפתח נתיב הברחה נוסף לחמאס. אט אט מתבוססת רצועת חנק מסביב לישראל, חיזבאללה בצפון, חמאס בדרום, איראן במזרח ויש גם את סוריה – הם ממשיכים להתרברב בכך שבשעת מלחמה לא יהיה לישראלים לאן לברוח ושהם יירו אלפי טילים בכל יום – בתור אזרח ישראלי זה מעלה בי פחד, מכיוון שהם מודים ללא חשש שהם יתקפו מטרות אזרחיות ("לא יהיה לישראלים לאן לברוח") ובכמויות גדולות.
  לכן, עד כמה שאני לא מסמפט את המצור על עזה (אני גם חושב שצריך להסירו מטעמים הומניטאריים), עדיין חשוב לדאוג שלא יגיע עוד נשק לחמאס (או לחיזבאללה, בפרט).

  בקשר למה שאתה אמרת, התחמשותה של ישראל לא קשורה להתחמשותה של חמאס או חיזבאללה – אם למדינות הערביות היה את הכוח להגביל את אספקת הנשק לישראל בוודאי שהן היו עושות זאת, הכל פה עניין של אינטרסים ושל כוח.
  אם ישראל מנצלת לרעה את הנשק שלה זה לא אומר שצריך להזרים נשק לאוייביה.

 19. חנן ל "מבין עניין" הגיב:

  אולי לפני שאתה בודק את הצבע של המלט בחצרות של אחרים – אנא נתונים כמה מהמלט שישראל מיבאת ומיצרת הלך לבניית מקלטים בגבול הצפון ובעוטף עזה וכמה לפרויקטים נוסח הולילנד?

 20. מ.ש. האנס הבכיין הגיב:

  ישראל פורעת בתושבי עזה ובתושביה שלה תוך זעקות גוואלד: "צרכי הביטחון שלנו", "הדאגה לנו" "אושוויץ אושוויץ". די נימאס לכולם מהזעקות הללו בנוסח האנס הבכיין (אונס ובוכה). שישראל תדאג באמת לתושביה ולא רק לאחים עופר, תחזיר את הכסף שגזלה מניצולי השואה במקום לצווח "אושוויץ אושוויץ".ושתתן לעולם לדאוג לקורבנות תגרת ידה בעזה.

  סלקו ידיכם מעזה, פגעים רעים.

 21. ל- עיניים לראותEYES2C (ק.א.) הגיב:

  "בין עורכי התגובות יש מי רואים את תפקידם כצינזור השמאל, במיוחד שנראה להם שאין הזמן מתאים לפירסום ערעור על העמדות הרשמיות"

  מערכות העתונים בוודאי מקבלות "רמזים עבים" והן ממלאות אחריהם כפי הבנתן. אינני מאמין שלצנזורה הרשמית אין יד בזה וסביר להניח שזה די מחוץ לידי העיתון. מדיניות הפרסום של עיתון בארץ אמנם נתונה בידיו אבל "החופש" מוגבל ע"י הצנזורה. באופן דומה אני מאמין שהצנזורה מאלצת את הגדה השמאלית להכניס כאן תגובות של אנשי ימין כדי ליצור ‘איזון" (זו הרגשתי, אם כי אין לי שום הוכחה לזה). הסימנים הם שזה רק ילך ויחמיר.
  מדינת ש"ב! זה מה יש. מי יודע אולי תגובה זו תיפול גם היא לידי הצנזור.

 22. עמית הגיב:

  תודה לך ספירו על הדברים הנכוחים והמדויקים.

 23. ירי ישיר כמובן לפי הערכים (ק.א.) הגיב:

  האור לבנדיטים ולפירטים.

  אמילי הנשוביץ סטודנטית אמריקאית מפגינה במחסום קלנדיה נגד הטבח בלב ים ומקבלת יריה של מיכל גז ישר לפנים. היא נזקקת לניתוחים ומאבדת עין. והכל לפי מיטב הערכים. זהו צבא הגנה לישראל והאור לגויים…

  — קישור —

 24. רמי הגיב:

  שיא החוצפה: ישראל אוסרת יבוא מלט על מנת למנוע מהתושבים לבנות מקלטים, ממ"דים וכו’. כלומר: עליכם להיות חשופים להפצצות שלנו ולא להגן על עצמכם אפילו באמצעים פסיביים. וכי אין גבול לחוצפה ואטימות השכל?

 25. מבין עניין לרמי הגיב:

  אנא נתונים כמה מקלטים עבור תושבי עזה כבר נבנו ממה שסופק וכמה מלט עדיין חסר להשלמת מיגון כל תושבי הרצועה כולל הבור בו נתון גלעד שליט

 26. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  * לק.א. – קצת על המקייווליזם של עורכי התגובות ב"הארץ". בסוף הערב הם כנראה קיבלו סיגנל או מסר על תגובתי שעמדה להתפרסם כאן… וכך הם הכיניסו את התגובות שהיו נושא תלונתי, כאילו הופיעו בצהרי היום… כמו שאומרים האנגלים very interesting
  ‎* איתמר "לא יודע" מדוע טענתי ש"מדובר בפעילי שלום חסרי הגנה." הוא כמובן ראה שהיו לפעילי המשט על ה"מרמרה" מכונות יריה, טנקים, מטוסי מיג, נושאות מטוסים ונשק גרעיני… ועוד הוא לא מבין מדוע "כל הצילומים מראים לינץ’ בחיילי צהל" ולא מראים את רצח 9 הטורקים ופציעת ה- 50. היות ונראה שיחסיך עם הצבא, המשטרה, השב"ש ו"אחרון אחרון חביב" – השב"כ – טובים משלי — אנא השג את הצילומים שהוחרמו מפעילי השלום… ואז נארגן ועדה לעניני השוואת הרציחות עם המכות היבשות
  ‎* גם "עמי-חי" לא ראה ולא יודע. והוא דואג כמובן ל"אבירי החמלה האנושית" – הרוצחים מהשייטת. בידי אנשי המשט לא היה כלל נשק חם, לקדם את ידידיך הפורעים מחיל הים, שמאמינים שהים התיכון זה סה"כ אמבט של סר הביטחון.

 27. עמיחי ל- EYES2C הגיב:

  סגן נשיא ארה"ב ג’ו ביידן ענה לטיעון שלך לגבי פריקת המטען באשדוד או בעזה:
  אם המטרה היא הומניטרית, מה זה משנה היכן פורקים את המטען, העיקר שהוא יגיע לעזה, לא?

  ועוד שאלה: איך אתה מסביר שבסך הכל 30 טון מזון וציוד הובאו ע"י 6 האוניות של המשט, כאשר הספינה רייצ’ל קורי לבדה הביאה 500 טון?

  האם לא ברור משתי הנקודות הנ"ל שמטרת המשט היתה פרובוקציה ולא עזרה הומניטרית?

 28. תמר הגיב:

  הגם שאני נמנית עם המתנגדים לסגר על עזה ולפלישה האלימה של כוח חמוש על ספינת הפעילים, אני חושבת שגדעון ספירו צריך לתת את הדעת על מה שכתב "איש מן האנשים" בתגובתו המנומקת והעניינית ולענות לו. תודה.

 29. עדי לעמיחי הגיב:

  עזרה הומניטרית שמלווה בהפגנה והבעת סולידריות איננה פרובוקציה, וגם אם כן, אז מה? זה הופך את הפעילים לבני מוות?

 30. עמיחי לד"ר משה יאורי הגיב:

  הדבר היפה בתגובתך הוא שאתה מציין את הביטוי "חמלה".
  ואני שואל מיהם פעילי השלום מלאי החמלה האלו, שתפסו את חיילי צה"ל והיכו בהם (בזוגות!) במוטות ברזל, כפי שנראה היטב בסרט המפורסם. ממש אבירי החמלה האנושית.

  הנסיון שאתה מכנה "נאלח" הוא להסביר לאדוני שהשתלטות על אוניה הממוענת לאיזור סגר – מה שקרה כבר לא מעט פעמים ללא נפגעים, הפך לארוע טראגי באשמתם של נוסעים אלימים "מלאי חמלה" שתכננו היטב את ההדרדרות לאלימות.

  ועוד דבר, לפני שאתה מכנה את דברי "ימין הקיצוני במערומיו" – אנא בדוק מי היה על הספינה ואיך הוא התנהג, ותגלה ש"כוחות השלום" הם אלו שהוצגו במערומיהם כאשר חברו לקבוצת טרור מוסלמית אלימה במשט הזה.

  אני לא איש ימין אבל אני בהחלט מבין את הרפלקס המותנה שלך לקטלג אותי ככזה מתוך פחד להתמודד עם טיעוני.
  לא נורא, אם במקרה אתה ד"ר לפסיכולוגיה אז אתה מבין על מה אני מדבר.

 31. איתמר ל- EYES2C הגיב:

  אני לא יודע מדוע אתה טוען שמדובר בפעילי שלום חסרי הגנה.
  לפי הצילומים הם היו מוגנים בשכפצים ומסיכות גז, וחמושים היטב בשרשראות ומוטות ברזל.
  ההתקפה שלהם על לוחמי השייטת הראתה שהם דרוכים ומוכנים לקרב.

  לא ברור כלל מדוע אתה טוען שמישהו צפה ב"צילומי הטבח באנשי המשט ב"מרמרה", כאשרק כל הצילומים מראים לינץ’ בחיילי צה"ל…

  להבא בחר טוב יותר את ניסוחיך.

 32. אלון לחנן הגיב:

  לא הבנת. מבין עניין פשוט מעלה את הנקודה שלומר את המשפט "למנוע מהתושבים לבנות מקלטים" בהקשר של עזה זו דמגוגיה. אפשר לנסח זאת גם כך: אנשי החמאס עסוקים כל כך בלנסות לרצוח ילדים בשדרות ובאשקלון, עד שלא נותר להם זמן, מסכנים, לבנות מקלטים לתושבי עזה. גם אין להם מלט, כי את המלט שהם מקבלים (או מבריחים) הם צריכים כדי לבנות בונקרים כדי לברוח אליהם במקרה של מתקפה ישראלית, כדי שהחיילים הישראלים יהרגו רק אזרחים חפים מפשע ולא אנשי חמאס. זה הכל.

 33. עמיחי לעדי הגיב:

  "עזרה הומניטרית שמלווה בהפגנה והבעת סולידריות" זו אולי מה שהספינה רייצ’ל קורי מייצגת.
  מה שהיה בספינה מרמרה זו פעולה מתוכננת היטב כדי להביא למצב בו חיילי השייטת ישתמשו באקדחים אשר ברשותם.
  לא נותר אלא לכנות את המעשה הזה "משאלת מוות" של נוסעי מרמרה.
  אי אפשר לנקוט אלימות קיצונית נגד חיילים ולהתלונן אחר-כך שהחיילים השתמשו בנשקים שברשותם.

 34. חצאי אמיתות הגרועים מן השקר הגיב:

  העמיחי וכן רוב התקשורת מתעלמים מהעובדה שמטרת הספינות היא לשבור את המצור על עזה באמצעות משט של סיוע הומניטרי, מטרה לגיטמית ומובנת לכל העולם רק לעמיחי ושות’ לא.
  אז מה טעם אם זו המטרה לפרוק את המטען באשדוד ועל ידי כך רק לתת לגיטימציה למצור?

 35. דן לגדעון ספירו הגיב:

  הדברים שאתה כותב כאן כנגד ישראל וכנגד חיילי השייטת (למשל "אכזריים" ו"חיילים ישראלים חמושים, התנהגו כחבורת פיראטים אלימה", "מתרחשת כאן נאציפיקציה של השפה")
  היו יכולים להיות הגונים אלמלא היית כותב ב-2008 במאמר "אוי ויי: הם רוצים להשמיד אותנו" על הרוצח סמיר קונטאר את הדברים הבאים:
  "במרחב הערבי יש הרואים בו לוחם אמיץ שבגיל 17 הוביל חוליה לפעולה צבאית בישראל במטרה לשחרר שבויים פלסטינים, אלא שהפעולה הסתבכה".

  כאן אתה נדרש להסבר:
  קודם כל עניין "הפעולה שהסתבכה" – ביטוי מכובס להחריד על רוצח שהרג במו ידיו ילדה בת 4, מעשה חמור פי כמה ממעשיהם של חיילי השייטת על סיפון המרמרה (תשווה ילדה בת 4 לקיצוני איסלאמי שמתנפל על חייל עם מוט ברזל).
  "הפעולה שהסתבכה" הוא ביטוי מושלם כאשר מדובר בעצירת המשט, שכן אף אחד לא רצה להרוג מישהו על סיפון האוניה (ראה טיטת הפעולה ןהעובדה היא שבכל כלי התקשורת נאמר לפני הפעולה שאם יירה כדור אחד יהיה זה כשלון ומחדל), לעומת מעשהו של קונטאר שרצח ילדה ללא קשר להסתבכות הפעולה. מותה לא יכל בשום אופן לחלץ אותו מהמצב אליו נקלע.

  לגבי נאציפירציה של השפה: אין לי אלא להפנות אותך לדבריך באותו מאמר:"סמיר קונטאר, … התקבל בכבוד רב על ידי נשיא סוריה בשאר אל אסד, וקיבל את עיטור הכבוד הגבוה ביותר של סוריה. לאחר מכן היה הנואם המרכזי" וגו’.
  לשם ההגינות עליך להודות שגם המרחב הערבי עבר נאציפיקציה, אין הסבר אחר לכבוד בו התקבל רוצח שפל כמותו.

  לתגובתך אודה.

 36. גדעון ספירו הגיב:

  דן,
  אתה מצטט משפט מטור שלי מ-2008 ומסלף את תוכנו.
  הקטע עסק בהשוואה בין שני רוצחים. מאיר הר ציון מחד, שנחשב כאן כגיבור, אבל בירדן הוא רוצח בדם קר, וסמיר קונטאר מאידך, שהוא תמונת ראי בציבור תומכיו.
  הפעולה של החוליה עליה פיקד קונטאר באמת הסתבכה, שהרי הם לא באו להרוג, אלא לתפוש בני ערובה כדי להחליפם באסירים פלסטינים. אלמלא התגלו על ידי השוטרים, זה מה שהיה קורה לבסוף, חילופי שבויים. קונטאר מכחיש שרצח את הילדה, וטוען כי במותה אשמים השוטרים שירו לעברם.אבי הילדה צעק לשוטרים להפסיק את האש אבל לא נענה.

  גם הפלישה של השייטת לאוניה "מרמרה" הסתבכה, (מילהלא מכובסת), אבל זה לא משנה את מה שכתבתי על אופיים של חיילי קומנדו, שהם אכזריים והורגים בדם קר. לכך הם מתאמנים. זה נכון לא רק בישראל אלא בכל הארצות בהן יש יחידות קומנדו.

  להלן הקישור לרשימה המוזכרת על ידי דן

  — קישור —

 37. דן למ.ש. הגיב:

  כתבת כך: "למה להטריד את הח’ ספירו עם דברים שכתב ב-2008. זה היה נורא מזמן, והמון דברים השתנו מאז"..?

  לשם היושר האינטלקטואלי אני מאוד מקווה שהאמירה הזו שלך נאמרה באירוניה.

  2008, להזכירך, זה רק לפני שנתיים ודבר לא השתנה מאז, בטח לא דעותיו של החבר ספירו.
  כמה מוזר וכמה מתמיה שכותב (ספירו למשל) נדרש לעקביות והגינות בדברים שהוא כותב.

  מחבל שרצח ילדה בת 4 זו "פעולה שהסתבכה", ואילו חיילי שייטת שנקלעו לעימות אלים במיוחד הם פיראטים אלימים.
  כאשר מדובר בצה"ל אז לא "פעולה" ולא "הסתבכה", כנראה שיש טרמינולוגיה שונה למי שיוצא לפעולה חבלנית מלבנון לעומת מי שיוצא לפעולה לגיטימית (כל משפטן מתחיל יודה שהיא לגיטימית) מבסיס חיל-הים בעתלית.
  וספירו עוד מדבר על נאציפיקציה של השפה…

  ידידי מ.ש, בין אם אתה מיכאל שרון ובין אם לאו – זה לא המאורע בו צריך לקפוץ אוטומטית לצד כותב המאמר, אפשר גם לחשוב קצת לפעמים ולדרוש הגינות בסיסית.

 38. מ.ש. (אבל לא מיכאל) הגיב:

  דן, למה להטריד את הח’ ספירו עם דברים שכתב ב-2008. זה היה נורא מזמן, והמון דברים השתנו מאז. המציאות אינה קופאת על שמריה. ואם כבר, מדוע לא תלך אחורה ל-1956, אז היה הח’ ספירו צנחן ציוני ששם את נפשו בכפו למען הגנת האינטרסים האימפריאליסטיים??

  וחוץ מזה, מדוע מצנזרים פה את מרבית תגובותי? אני קורא נאמן ומקפיד להקליד על כל המודעות שמופיעות באתר כדי שייכנסו כמה סנטים לקופת האתר המדלדלת.

 39. לעזרת שמאי הגיב:

  שמאי יושב 20 חודש מאחורי סורג ובריח רק משום שמילא את צו מצפונו והדליף מסמך בטחוני מסווג שנתקל בו במסגרת עבודתו.

  — קישור —

  ולמי שלא יודע/ת, בתי הסוהר כאן הם כמעט קייטנה לעומת בתי הסוהר שם!

 40. לא מבין למה מצנזרים – 1 הגיב:

  שאלות:

  לפי החוק הבינ"ל –

  1. האם מדינה חייבת לתת או להעביר דרך שטחה לישות שכנה אויבת, מוצרים וסחורות מעבר לצרכים הומניטאריים בסיסיים (צורכי קיום)?

  2. האם שוקולד וכוסברה הם בגדר "צרכים הומניטאריים בסיסיים"?

  3. האם למדינה זכות להטיל סגר ימי על ישות שמצהירה על עצמה בדיבור ובמעשה שהיא ישות אויב?

  4. האם למדינה יש זכות ליירט ספינה החשודה בניסיון לשבור את הסגר? גם במים בינלאומיים?

  5. האם לפי החוק הבינ"ל לנוסעי הספינה מותר לתקוף באלימות את הכוח המיירט? גם אם הוא התריע על הכוונה לעלות לסיפון בדרכים המוגדרות בחוק, ולא נהג באלימות בנוסעים?

  6. האם במקרה כזה שימוש בכוח ע"י הכוח המיירט יחשב "בלתי לגיטימי"?

  7. האם גוף שמטרתו לסייע ביצירת נתיב מעבר חופשי מפיקוח, לישות הנמצאת במלחמה עם ישות אחרת, לאו דווקא עבור ציוד הומניטארי, זכאי לתואר "ארגון הומאניטארי"?

  8. האם פעילים שמתייצבים מאחרי צד אחד בסכסוך מלחמתי, ומפיצים שנאה, הכפשה ודה-לגיטימציה נגד הצד השני, ראויים לתואר "פעילי שלום"?

  9. האם פעילים החוברים ומסייעים לארגון פוליטי שמעצם מהותו שולל חבילה גדולה של זכויות אדם, ראויים לתואר "פעילי זכויות אדם"?

 41. לא מבין למה מצנזרים – 2 הגיב:

  1. פעילי המשט הצהירו כי מטרת העל שלהם היא ליצור נתיב מעבר חופשי מפיקוח לעזה.
  העברת הציוד שעל הספינות במשט הנוכחי לעזה הייתה מטרה משנית. לכן הסירוב המוחלט להצעות להעביר את הציוד דרך מצרים ו/או ישראל.
  האם בתנאים אלו, התואר "משט הומניטארי" אינו דמגוגי?

  2. ספינות קודמות שניסו לעשות אותו מהלך נתפסו ע"י חיל הים והועברו לאשדוד, ולא הייתה פגיעה בפעילים שעל הסיפון במהלך ההשתלטות. איזו סיבה הייתה לכן לפעילים על המרמרה לחשוב שצה"ל רוצה לפגוע בהם? באותו משט בוצעה השתלטות על חמש ספינות אחרות ללא אלימות ונפגעים. למה רק נוסעי המרמרה נזקקו להגנה עצמית?

  3. ההשתלטות בוצעה לאחר התרעות רבות במהלך הימים שקדמו לה, וגם מייד לפני העלייה לסיפון. מה העילה לטעון לתגובה "אינסטינקטיבית" להשתלטות בלילה, ממסוקים? בהתחשב בהכנות על הסיפון שצולמו ע"י העיתונאים בין הנוסעים, האם אפשר עדיין לטעון שמדובר בהגנה עצמית מפני "הבלתי ידוע"?

  4. ראיונות עם הקפטן והקצין השני מעידים בבירור על קבוצה מאורגנת נפרדת משאר נוסעי הספינה, ועל אופי הפעילות שלה (כולל העובדה שרק אנשי הקבוצה הזו היו על הסיפון העליון בשעת ההשתלטות)
  — קישור —
  — קישור —
  איך זה מתיישב עם טענת ה"אזרחים תמימים"?
  איך תסבירו שלאותה קבוצה של ארבעים איש (לפי צוות הספינה) – ורק לה – לא היו תעודות זיהוי?

  5. אם הכוח המשתלט "ריסס" ללא אבחנה (לטענת הנוסעים) עוד לפני ההגעה לסיפון, מדוע היו רק תשעה הרוגים?

  6. אם הכוח ירה ללא אבחנה על "אנשים תמימים", מדוע כל ההרוגים הם גברים מוסלמים? מדוע לא נהרג אף חבר פרלמנט אירופי, אף "לא מוסלמי" ואף אישה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים