הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 ביולי, 2010 28 תגובות

בימים אלה מלאו 4 שנים לנפילתו של החייל הישראלי גלעד שליט  בשבי החמאס בעזה. שירותי המודיעין של ישראל המתגאים ביכולתם לחדור לתוככי החברה הפלסטינית וארגוניה, לגייס משתפי פעולה מקרב הפלסטינים, נותרו באפילה בכל הקשור למקום הימצאו של גלעד שליט.  האגף הצבאי של תנועת החמאס המחזיק בגלעד שליט, הצליח לשמור על סודיות מרשימה מבלי שסוכני השב"כ הישראלי יצליחו לחדור למעגל המצומצם של שוביו.


כאשר ביקרתי בעזה  כמשתתף במשלחת בינלאומית של סיוע הומניטרי שהצליחה לשבור את הסגר באוקטובר 2008, בדקתי את האפשרות להיפגש עם גלעד שליט.  סברתי שחשוב שגלעד ישמע מישראלי את הסיבה לשבייתו המתמשכת: הוא הפך מחייל שהמדינה חייבת בהחזרתו במסגרת חילופי שבויים, לתג מחיר, ובכך אימצה ממשלת ישראל את סגנון מדיניות המתנחלים של תגי מחיר.

על מנת למנוע זליגת מידע כלשהו על מקום הימצאו הצעתי שאובל למקום מעצרו כאשר עיני מכוסות.  אנשי הממשל בעזה הסבירו לי שזאת לא הבעיה. ישראל מתצפתת על עזה מהאוויר, הים והיבשה, והבאתו של אדם כלשהו לפגישה עם שליט, תיתכן ותאותר על ידי אחת מזרועות המודיעין הישראלי, או אז ישראל תיזום מצבע צבאי, וגורלו של שליט יהיה כגורלו של נחשון וקסמן,  שנהרג על ידי חיילים ישראלים בפעולת חילוץ. זו הסיבה שלא מאפשרים לאיש להגיע למקום שביו, גם לא נציג הצלב האדום. במלים אחרות, אנשי החמאס מונעים מפגש כלשהו  עם שליט, כדי להגן על חייו. איני תמים לחשוב כי הדבר נובע מהערך הנשגב של קדושת חיי אדם שמדריך את ממשלת החמאס בעזה, או שלוחיה  בדמשק, אלא מחישוב קר, כי גלעד שליט בחיים, הוא סיכוי להסכם עתידי על חילופי שבויים.


אילו נפגשתי עם שליט הייתי מספר לו על שטיפת המוח הצינית של ממשלת ישראל בנושא "דם על הידיים". לא מוכנים לשחרר אסירים פלסטינים שעל ידיהם מספר דו ספרתי של הרוגים, כלומר מ- 10 ומעלה, אבל כן מוכנים לשחרר במסגרת עסקה כאלה שעל ידיהם מספר חד ספרתי של הרוגים. הוא, שליט, לא שווה שבעבורו ישוחררו אסירים "דו ספרתיים".


הייתי אומר לו, כי בבתי הכלא הישראלים כלואים 11 אלף פלסטינים, רובם המכריע כתוצאה מהתנגדותם לכיבוש הישראלי, התנגדות צודקת במהותה, שהרי עמים לא השתחררו משלטון קולוניאלי וגזעני ללא מאבק והתנגדות,לעתים גם חמושה.  הכיבוש, הוא הבריח התיכון ממנו מסתעף כל העניין הזה שמכונה "דם על הידיים". ברגע שיחוסל הכיבוש בתי הסוהר יתרוקנו באחת מהדיירים הפלסטינים.


הייתי מוסיף ואומר לו, כי כאשר מדובר בדם על הידיים, הפלסטינים הם צנועים בהשוואה לישראלים. כמות הדם על הידיים שיש לישראלים, דמם של אזרחים, ביניהם ילדים ונשים וזקנים, הוא עצום ורב. ההרג שמטוס קרב אחד גורם לו בדקה, אף איש הפעיל בהתנגדות  הפלסטינית לא יוכל להשתוות אליו באמצעיו הפרימיטיביים.  אין בדברים אלה להמעיט כהוא זה מהאכזריות של מתאבד שמתפוצץ באוטובוס, אבל תמיד נזכור, כי הכיבוש, ההתנחלויות והדיכוי האכזרי היומיומי הנמשכים 43 שנים, הם הדלק המזין את ההתנגדות.    


ההבדל בין הפלסטינים והישראלים הוא, שבעלי הדם על הידיים מישראל יושבים בשלטון ולכן הם הקובעים בשלב זה את גורלם של הפלסטינים עם דם על הידיים.


שעה ששורות אלו נכתבות נמצאת בעיצומה הצעדה שיזמה משפחתו של גלעד שליט, מביתה שבמצפה הילה שבגליל לירושלים, מתוך כוונה להישאר במאהל מחאה ליד ביתו של ראש הממשלה  עד לשחרורו של גלעד.  במאמר מוסגר יוער, כי מצפה הילה הוקם במסגרת התוכנית הגזענית של "ייהוד הגליל", שכוונתו למנוע רוב ערבי בגליל.  ישובים אלה מצטיינים באיכות חיים, בית צמוד קרקע לכל תושב, ואין למצוא בהם ערבים. עובדה זו גם תסביר, לפחות באופן חלקי, את סגנון מאבקה של המשפחה.


ארבע שנים מקפידה משפחת שליט לא לחרוג מגבולות הקונסנסוס.  דמויות ציבוריות מוכרות, כולל קצינים בכירים שהשתחררו מהצבא, תומכים במאבק, כל עוד הוא מתנהל בגבולות מקובלים. התוצאה: תמיכה ציבורית בלתי מחייבת מחד, ויכולת של הממשלה להימנע מהכרעות מהותיות מאידך. מי שמשלם את המחיר הם גלעד שליט בשבי הפלסטיני, והפלסטינים בשבי הישראלי.


המקסימום שמשפחת  שליט מוכנה לעשות, הוא לאתגר את הממשלה מימין. לתקוף אותה על ההקלות בסגר על עזה, או על שחרור שרי החמאס מהכלא (לאחר שנעצרו על ידי ממשלת ישראל ללא עילה אלא כתגמול בלבד).


משפחת שליט אימצה כנראה את העמדה הישראלית הרשמית לפיה ככל שיהיה רע יותר למיליון וחצי פלסטינים בעזה, כך יקודם שחרורו של גלעד. עמדה שהוכחה ככישלון מהדהד, וגם צפוי לכל מי שלא נפל בפח התעמולה הרשמי. 


בשיחה שקיימתי בשעתו עם אחד ממקורבי משפחת שליט, הצעתי שינוי קוטבי במאבק- לעודד סרבנות גיוס לכל בוגרי כיתות י"ב עד לחילופי שבויים. הרעיון ברור: לא מתגייסים אם אין מחויבות מלאה של הממשלה לחייל שנפל בשבי.  זהו אתגר שיעורר את חמתו של השלטון אבל משדר מסר שיש מחיר להפקרת חייל.


הבהרתי לאותו אדם, הגם שאני תומך בסרבנות גיוס ללא קשר לשליט, הנובעת מהתנגדותי לכיבוש, הרי שכאן מדובר בסרבנות שמקורה שונה, ואם היא תביא צעירים לחשוב גם מעבר לשליט, כמובן שלא אצטער. אין ספק, כי אילו בארבע שנות השבי, היו מחזורי גיוס שלמים המונים אלפים מסרבים להתגייס, גלעד שליט כבר מזמן היה איתנו. הצעתי נדחתה, וסיום השבי של גלעד לא נראה באופק. ישראל מחכה כנראה לאיזה מידע מודיעיני שיאפשר מבצע צבאי שיחזיר את שליט בארון מתים.  פולחן המוות הישראלי בנוי לתרחישים כאלה.


"אוהב ערבים"


למה אינך עובר לגור בסוריה? חוזרים ומטיחים בי לא אחת מגיבים שבעיניהם אני מתויג כ"אוהב ערבים" ו"מגן האיסלם". זהו נושא שמעת לעת צריך לחזור אליו.


אכן,  אנחנו נתפשים כך אצל יריבינו משום שלעתים קרובות אנו מסכימים בנושאים  מסוימים עם עמדות של מדינות או ארגונים שמנוגדים לשמאל קוטבית. יש כאן בעיה ועל כן חשוב לחזור ולהבהיר את הסוגיה.


מספר דוגמאות שלקוחות מעמדותיי, בכדי לא לחייב אחרים מחבריי שאולי חולקים עליי:


* אני מתנגד למצור על עזה – האם פירושו  הסכמה עם החמאס?
* התנגדתי לפלישה אמריקאית לעיראק- האם פירושו הסכמה עם סדאם חוסיין?


* התנגדתי לשלטונו של הדיקטטור פינושה בצ’ילי. כך גם ברית המועצות בשעתו. האם פירוש הדבר הסכמה עם המשטר הקומוניסטי?


* תמכתי בעמדת ממשלת ישראל כאשר זו החליטה על מו"מ עם אש"ף – האם פירוש הדבר תמיכה גורפת במדיניות הממשלה?


* תמכתי בכל ליבי בבחירתו של ברק אובמה לנשיאות ארה"ב – האם פירוש הדבר שמעתה ואילך אסכים עם מדיניותו בכל נושא, למשל המלחמה באפגניסטן, או אי עמידה בהתחייבותו לסגור את מתקן הכליאה גוונטאנאמו תוך שנה מכניסתו לתפקיד?


* התנגדתי לפלישה הפראית של חיל הים לאוניה הטורקית מרמרה, שהייתה בדרכה לנמל עזה להביא סיוע הומניטרי. האם פירוש הדבר שאני מסכים עם מדיניותו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן בדיכוי המרד הכורדי, או התכחשותו לשואה הארמנית?


* אני מסכים עם העמדה הסורית ששלום עם ישראל מחייב את החזרת הגולן לסוריה. האם פירוש הדבר שאני מסכים עם שלטון היחיד של מפלגת הבעת או מעצר אינטלקטואלים החולקים על השלטון?


* אני מתנגד לגוש אמונים ולמתנחלים. האם פירוש הדבר התנגדות לכל חובש כיפה סרוגה?


* אני תומך בזכותם של מאמינים מכל הדתות לחופש פולחן. האם פירוש הדבר שחדלתי להיות חילוני?


דוגמאות ספורות מרשימה ארוכה בהרבה.


התשובה לכל השאלות ברורה: לא באלף רבתי.  כי כל עמדותיי נובעות מאותו מקור: זכויות אדם אוניברסליות.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. דן לספירו, עוד שאלה הגיב:

  כמובן שלא ירדנו עדיין לסוף דעתך בנושא מותו של נחשון ווקסמן.
  הוא נורה בידי שוביו ולא בידי צה"ל.
  האם יש לך הסבר כלשהו לרציחתו, מלבד העובדה ששוביו גילו תכונת רצחנות והרגו אותו בדם קר ללא שום סיבה?

 2. חיים ו. הגיב:

  איזה חיים קלים אתה עושה לעצמך ספירו.
  אני מתנגד לא’ אין פירושו שאני מסכים עם ב’ ואידך זיל גמור, באמת מופת של רציונליות.

  אלא שממש כמה שורות מעל אתה מקבל את העובדה שאדם כלוא 4 שנים בצינוק ללא אפשרות להיפגש אפילו עם נציג הצלב האדום וכלכך למה? כדי שצה"ל לא יהרוג אותו, אפילו אורוול מקנא.

  באמת שזה עלוב ספירו, אם חמאס, שכפי שכתבת היא הממשלה הנבחרת והלגיטימית של רצועת עזה, אינה מסוגלת להבטיח את הזכויות האנושיות הבסיסיות של אסיריה, שלא יאסרו אנשים.

  מה שאתה מתעקש לפספס בכל נים של תודעתך השבויה, היא העובדה הפשוטה שלחמאס אין שום תודעה של זכויות אדם, שליט אינו אדם, הוא סחורה. האוכלוסיה הפלסטינית אינה יותר מבשר תותחים זול במיוחד במלחמת האסלאם בצלבנים למיניהם, אפשר למקש את בתיהם, לשגר טילים מגני הילדים שלהם, לירות מבתי החולים, להשליך מתנגדים מגגות, לשרוף את הקייטנות של ילדיהם, להפוך נערים עניים לסיבורגים שחציים אדם חציים פצצה ולשלחם להתפוצץ בערי האויב ואפשר להמשיך עד המשט הבא.

  אז אל תזכיר זכויות אדם אוניברסליות, כל אדם נאור למחצה לא היה מכיר בחמאס כשלטון לגיטימי כמסקנה בלתי נמנעת מאמונתו בזכויות אדם. מצא לך עץ אחר לתלות עליו את מרכולתך.

 3. הגרמני הגיב:

  נחשון וקסמן לא נהרג על ידי חיילים ישראלים. אני מקווה שמדובר בחוסר דיוק שלא מרצון, שכן אחרת מדובר בשקר.
  חיילי סיירת מטכ"ל שפרצו לביית בו הוחזק נתקלו באש. בפרק הזמן בו "התעכבו" בדרך לחדר בו הוחזק, הוא הוצא להורג על ידי שוביו.

 4. מר ציפן הגיב:

  שלום גדעון ותודה על מאמר חד ורלוונטי.

  כתבת ש:
  "נחשון וקסמן, שנהרג על ידי חיילים ישראלים בפעולת חילוץ."

  מאיפה המידע הזה?

 5. ‎המקרה המוזר של זוג הישראלים–ד"ר ג’קיל ומיסטר הייד הגיב:

  ‎כמו בסיפור בן ה‫-‬116 שנה שזכה לתהילה בכל מקום בעולם גם השליטים במקומותינו, ד‫"‬ר ביבי והגנרל בליץ רצו להציל אותנו מהרשע והפשע‫, שכיד‬וע ממקום רק אצל השכנים שקורבנו בידי קודמיהם‫…‬
  ‎הסיפור האוריגינלי The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde מספר על דוקטור ג’קיל. ג’נטלמן מכובד שעוסק במחקר רפואי. הדוקטור יוצא מהנחה שבכל אדם יש צד טוב וצד רע, ולכן הוא מחפש תרופה שתעזור להביס את הרוע בתרופה גנריות מה"טבע" … הענין מסתבך כשג’קיל ממציא תרופה הופכה. כזו שמדחיקה זמנית את הצד הטוב באישיותו של האדם. כאשר ד"ר ג’קיל מנסה את התרופה על עצמו… הופך לא רק מראהו ל"חיית אדם", אלא גם אופיו משתנה והחיה שבו פורצת בדמותו של "מיסטר הייד" – יצור אפל, מעוות ואלים. הכפיל מתמכר לסם הופך תלוי בו. — את התוצאה אתם יכולים לראות גם כאן, כשמיסטר הייד חמוש ב"תיק רופאים" שמכיל זרחן ומצרר מחפש קורבנות למעשי הרצח אצל השכנים. התרופה הגנרית הישראלית ע‫"‬ש ד‫"‬ר ג‫’‬קיל היא כמובן ‫"‬נשק המגן‫"‬ שמיוצר בידי תע‫"‬ש‫,‬ רפאל‫,‬ אלביט‫,‬ והתעשיה האווירית בעיקר לצרכי ייצוא‫.‬ אבל כדי לנסות ולוודא שהוא באמת מוציא את הטוב מהאדם‫ והופך אותו לחייה‫ — למיסטר הייד‫ –‬ אנו מנסים את הנשק על השכנים‫,‬ כדי שלא נהפוך חו‫"‬ח‫,‬ חלילה וחס, לחיית אדם‫.‬ ולמרות הכל, בעזרת הידידה הגדולה מעבר לים, הפכנו לחיות אדם‫.‬ והשאלה היא: מי ייתן בידינו את התרופה שתחזיר אותנו לנהוג כבני אדם‫? את השפיות והשלום.‬‬‬

 6. "ישראל מחכה כנראה לאיזה מידע" (ק.א.) הגיב:

  "ישראל מחכה כנראה לאיזה מידע מודיעיני שיאפשר מבצע צבאי שיחזיר את שליט בארון מתים."

  תחושתי דומה. כי אז זה יאפשר הסלמה איזורית.

  האם זה יהיה אחד הטריגרים הנחוצים לפתיחת העימות הצבאי המתקרב ובא עם איראן? ו\או עם מדינות נוספות (?)

  לשירותי ההפקות והטירוף, ושאר המומחים לפרוייקטים יצירתיים ופירוטכניקה לקירוב זריז של חזרתו (או ביאתו) של המלך המשיח, להם הפתרונים.

 7. גדעון ספירו הגיב:

  למר ציפן,

  המידע לקוח מדיווחי העיתונות. כמעט תמיד נפגעי מבצעי "החילוץ" היו מאש "המחלצים" אני שם את המלה מחלצים במרכאות כי לא חילוץ היה שם אלא מרחץ דמים כתוצאה מאש כוחותינו. כך היה במעלות, כך היה באוטובוס הדמים בכביש החוף, כך היה בנהריה בשעתו, כך היה עם וקסמן, הכל תוצאה של המדיניות "לא ננהל מו"מ".

 8. ASHER FROHLICH הגיב:

  אינני מבין וגם לא מוכן לקבל שתגובותי למאמרים של גדעון ספירו נמחקות.הנני מעריך את העבודה ההתנדבותית,הקשה והחשובה של מערכת "הגדה השמאלית",הבמה העקרית בישראל של השמאל לדיון פתוח ודמוקרטי,הכולל גם עמדות שונות ונקודות ראייה מצטלבות וזה חשוב.
  למרות מחיקת תגובות קודמות שלי למאמרים של ספירו,אנסה שוב:
  ספירו כותב:(ציטוט)
  "ההבדל בין פלסטינאים לישראלים הוא שבעלי הדם על הידיים מישראל יושבים בשלטון"
  אין צורך ואין טעם לעבור על משפטים נוספים במאמר זה כמו במאמרים אחרים של ספירו.
  משפט זה הוא דוגמית קטנה של העיוות והראייה העקומה של ספירו המבחין בין דם לדם,והופך טענות מוצדקות ובקורת נכונה על מדיניות ממשלת ישראל ולצה"ל לפארסה שחוקה ומחוסרת כל יסוד מוסרי ואוביקטיבי.

 9. גבי ברק הגיב:

  אני לא שואל למה אתה לא עובר לגור בסוריה, אבל אני כן מתעניין מתוך איזה עניין את כן גר בארץ.
  יפה שהתנגדת לפלישה (פלישה?) למרמרה, אני מניח שזה היה מתוך מקורות מודיעין פנימיים שאין נשק על הסיפון ולמקרים עתידים לבוא כמו נגיד ח"ו אונית הקארין A שהיא גם הייתה בסיפון העליון ציוד הומניטרי ואפילו בובות חמודות לילדים בגיל הרך, תודה באמת על ההתנגדות, פעילי אל קעידה ההומינטרי מודים לך על כך.
  תודה שאתה מתנגל להתנחלויות, גם אני מתנגד להם, מתנגד נחרצות! אבל התנחלות לפי פרושך היא כנראה התמקמות במקום שלא שלך, ומי קבע שהבית שלך שנמצא אפישהו על אדמת ארץ ישראל הוא לא התנחלות, הרי גם את זה לקחנו במלחמת העצמאות. (אז לאיזה התנחלויות בעצם אני מתנגד הבנת כבר?)
  והכי חשוב, תודה מעל הכל שאתה תומך בזכויות אדם בסיסיות, שזה מהות האנושיות, רק שאיך מסבירים את זה לאנשים שרווי שינאה מלידה… רגע רגע סטופ סטופ, נכון-> זה בגללנו!!! בגלל הכיבוש הציוני! מציאות שהם נולדו לתוכה, כמו בטח גם הפלסטנים עם התעודות הכחולות, או זרמים וקהילות ועמים מוסלמים רבים לאורך 1800 שנות גלות נכון, הכיבוש הנוראי! ובטח הפריע להם הסחר החופשי עם ישראל מעברי הגבול הפתוחים עד לאינתפדה הראשונה, הם רצו יותר, הפריע להם שאת עזה תפסה פלוגת חי"ר אחת במקום אוגדה שלמה היום.

  אני רוצה להרים כוסית לרגל ההתנגדות שלך על המצור בעזה, זה ידידי, ראוי לשבח, האם על הדרך אתה יכול לתת לנו פתרון יציאה מזה? או שממשלת ישראל שהכניסה את עצמה לזה (לא חס ושלום העם הערבי שם שעד לאינפדה הראשונה לא סבל כל כך) צריכהכ לשאת באחריות ולשבור את הראש, הרי אתה לא חושב שיהודים צריכים למות כתוצאה מהסרת מצור, אז מה הפתרון?!

  ותודה ע-צ-ו-מ-ה לך על הדאגה לגלעד שליט, שלארוך כל הכתבה היותר מדמגוגית הזאת על כשלון ניהול ההחלטות של ממשלת ישראל בנושא, שחכת לציין פרט קטן אחד בממשלת האנטי הומניטרית שלנו- היא כן מוכנה לשחרר קרוב לאלף אסירים, כמו ממשלות מוסלמיות אפילו לא מוסלמיות רבות בעולם שהיו עושות זאת לא? ואתה זה שתיתן את החשבון הדרוש למי ישוחרר ולמי לא.

  הבעיה התפסתית הכתבה הזאת לצערי כמו בעוד הרבה כתבות, שאתם מצפים שבהרע יעלם מהעולם, ומהו הרע? התאווה והחמדנות של האדם, לכח שלטון, כסף, וגאווה (גאווה לאומית בנוסף) ועוד..

  הרע הזה לא נעקר, צריך לדעת להתמוד איתו ולתמרן את החיים איתו, אף אחד הוא לא טוב מושלם, צריך לדעת למגר את הרע, לשלוט עליו, לא להעלים אותו, כי זה המציאות, גם אם תתחיל חיים חדשים במאדים, לא יעבור הרבה זמן עד שגם שם תיהיה מציאות כזאת.

  תחנך את עצמך לטוב…
  רק , מהו טוב? כל אוכלוסיה קובעת לעצמה דרך ארץ משלה, נורמטיבית לטענתה, שאמורה להיות מקובלת על כל העולם, ואם ככה, כל הדרכי ארץ באוכלוסיות אלה אמורות להיות דומות לפי אנושיות בסיסי שטמונה בכל אחד מאיתנו, אבל זה לא, לפיכך, צריך שיהיה הגדרה לטוב מוחלט אחד… מה שמתאים לך לאוו דווקא מתאים לאחר.

  האם אתה יודע מה זה הטוב הזה?

 10. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "לגדעון ספירו",

  אתה עושה מישמש ומערבב מין בשאינו מינו. דניאל פרל לא קשור לסכסוך בין ישראל לפלסטינים או בין ישראל לחיזבאללה. מה עלה בגורלו של רון ארד, מעבר לכך שנעלם, איש אינו יודע, הכל שמועות. מה שכן ידוע לגביו, שהוא נשבה בעקבות הפרת ריבונותה של לבנון על ידי מטוסים ישראלים, ששוביו, אנשי אמל, הציעו לישראל את החזרתו תמורת שבויים לבנונים ופלסטינים, וישראל סירבה. זה מה שקבע בסופו של דבר את גורלו. כאשר ישראל הייתה מוכנה לשלם מחר גבוה בהרבה מזה שדרש בשעתו אמל, רון ארד כבר לא היה בידי שוביו מאמל. במלים אחרות, סרבנותה של ישראל חרצה את גורלו של רון ארד.

  אלדד רגב ואהוד גולדווסר, נהרגו במהלך ניסיון לשבות אותם. החיזבאלה הודיע מראש כי לא יהיה מנוס מחטיפת חיילים ישראלים לאור סרובה של ישראל לשחרר את קונטאר ואזרחים לבנונים שחטפה. שוב, סרבנותה של ישראל חרצה את גורל השניים. אילו שיחררה ישראל את קונטאר ולבנונים אחרים בסיבוב החלפות קודם, מה שעשתה יותר מאוחר לאחר החטיפה, אהוד גולדווסר ואלדד רגב היו בין החיים.

  לא בדקתי באופן מדעי, אולי אני טועה, אבל החוש חש אומר לי כי יתכן שב-62 שנות קיומה, ישראל רצחה/הרגה יותר ערבים, ממספר היהודים שנרצחו/נהרגו בעולם הערבי והמוסלמי באלף השנים האחרונות.

 11. לגדעון ספירו הגיב:

  לא.

  לא ייתכן שצד אחד יהיה פאסיבי וכל מעשיו יהיו על אחריות הצד השני.

  דניאל פרל נרצח כי כך החליטו שוביו לנהוג עמו.

  רון ארד מת כי כך החליטו שוביו ולא בגלל אי רצונה של ממשלת ישראל לנהל מו"מ עם מחבלים.

  חיזבאללה החליט לחטוף את אלדד רגב ואהוד גולדווסר ואז רצח אותם \ לא דאג מספיק לשלומם כי כך הארגון עובד. לא כי ישראל "חטפה" את הרוצח קונטאר ולא רצה לשחרר אותו.

  זאת סחטנות והאחריות היא של הסוחט…

  בלי להתייחס לנכונות הטענה האחרונה שלך, היא פשוט מגוכחת לנוכח הגידול העצום במספר האנשים החיים…

 12. סיני הגיב:

  לספירו,
  מאילו דיווחי עיתונות שאבת את המידע על כך שוקסמן נהרג מאש המחלצים? אנא שתף גם אותנו בכך.
  תגובתך האחרונה מעלה מספר תהיות:
  ציינת כי חטיפת גולדווסר ורגב באה כתגובה לחוסר רצונה של ישראל לשחרר את קונטאר ואחרים. האם בכך אתה טוען שלא היתה לישראל הזכות לכלוא את קונטאר, או שמא על מדינה להתקפל בפני איומים? האם עכשיו, כששוחררו האסירים, אין יותר לחיזבאללה הצדקה לחטיפת חיילים?

 13. לגדעון ספירו הגיב:

  מותו של בן הערובה אינה תוצאה של מדיניות "לא ננהל מו"מ" או של ניסיון החילוץ אלא של החלטתם של שוביו לרצוח אותו אם לא יענו לדרישותיהם.

  גם דניאל פרל נרצח בשל ניסיון חילוץ? ורון ארד? ואהוד גולדווסר? אלדד רגב?

  איך אפשר לעוות את המציאות עד כדי כך שלא תבחין עוד בין הרוצחים לבין אלו המבקשים לשחרר חטופים?

 14. לספירו הגיב:

  ישראל רצחה/הרגה יותר ערבים ממספר היהודים שנרצחו/נהרגו בעולם הערבי והמוסלמי באלף השנים האחרונות.

  והערבים רצחו/הרגו ערבים יותר ממספר הערבים שישראל היתה רוצחת/הורגת במשך 50,000 שנה, בקצב הרצח/הרג הנוכחי שלה.

 15. דן לגדעון ספירו הגיב:

  בתגובתך מה-4.7 ישנם אי-דיוקים רבים:

  לישראל אין מדיניות של "לא ננהל מו"מ", ויעידו על כך כל עיסקאות חילופי השבויים שבוצעו בעבר, שמספרן משתווה למספר נסיונות החילוץ.
  אין לי מושג מדוע אתה טוען לקיום מדיניות כזו ("לא ננהל מו"מ"), כאשר המציאות מוכיחה חד-משמעית אחרת, כולל המו"מ הארוך והמתיש שחרור שליט.

  טענת גם ש"כמעט תמיד נפגעי מבצעי החילוץ היו מאש המחלצים", ובין הדוגמאות שהבאת היו שני מקרים בהם לא כך היה:
  הפיגוע בנהריה, בו הרג סמיר קונטאר את דני הרן וביתו עינת, ולא המחלצים,
  ומקרה נחשון ווקסמן בו נרצח ווקסמן ע"י חוטפיו בזמן חדירת כוחות צה"ל לבית בו הוחזק.

  אם יש לך מקור מהימן הטוען אחרת לגבי אחד משני המקרים הנ"ל (ותומך בגרסתך הלא מבוססת) אתה מוזמן לצטט אותו.

  בתגובתך מה-7.7 טענת משהו לגבי מספר הערבים שנרצחו ע"י ישראל לעומת יהודים ע"י ערבים.
  אני חושב שנתון יותר משמעותי יהיה זה לפיו ערבים ומוסלמים רצחו זה את זה בשיעור גבוה הרבה יותר מאשר מספר ההרוגים הערבים ע"י ישראל.
  שתי דוגמאות "קטנות" הן מלחמת איראן-עיראק ורצח העם בדארפור בו מעורבות מליציות ערביות-מוסלמיות.
  בסופו של דבר יסתבר שהמרחב סביב ובתוך ישראל בטוח הרבה יותר עבור ערבים מאשר רוב המזרח התיכון ואפריקה…

 16. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "לגדעון ספירו",
  שוב אתה חוזר לפרל. הוא לא שייך, לפחות לא במישרין, לסכסוך שלנו, אולי בשוליים, משום שהחזיק גם באזרחות ישראלית, מה שנתן לשוביו את העילה לחשוד בו כמרגל. מכל מקום, אם אתה רוצה לפתוח דיון על דניאל פרל, בבקשה, אז נצטרך לדון על כל המכלול של העימות האמריקאי מוסלמי. בלי קשר לכך כחבר אמנסטי אני מתנגד קטגורית לעונש מוות, ורציחתו של פרל היה מעשה אכזרי ושפל, ואת האשמים יש לשפוט. בחלקם גם נשפטו.

  לסיני,
  אל תיתמם. שישה ימים החזיקה חוליית השבי את וקסמן ואנשיה ביקשו לנהל מו"מ לחילופי שבויים. ממשלת ישראל עשתה כאילו מו"מ, לא כדי להגיע לעסקה, אלא להרוויח זמן כדי לגלות את מקום שביו. כאשר זה נתגלה על ידי השב"כ החליטה ישראל על פעולה צבאית, שקראו לה "חילוץ" אבל מטרתה הייתה קודם כל להרוג את שוביו. משעה שישראל פתחה באש, והתנהל קרב בו נהרג אחד מקציני הכוח התוקף, היא חרצה את גורלו של וקסמן. כך אני רואה את הדברים. אישית תמיד תמכתי במו"מ אמיתי לחילופי שבויים משעה שישראלים נפלו בשבי. על פי גישתי וקסמן היה היום הין החיים, גם הקצין וגם השובים. כך גם ילדי מעלות.
  אני יודע שלחסיד פולחן הכוח הישראלי קשה להשלים עם עמדתי.בלי דם וסיפורי "גבורה" חייהם אינם חיים.

  למגיב "לספירו"
  אם אתה הולך אחורה, אז עד הסוף, אז בוא נחזור להשמדת העמים בספר יהושע, מעשה שהיווה השראה להרבה רוצחי המונים לאורך ההיסטוריה.עם ספר יהושע מאזן הרצח לשיטתך משתנה לרעת ישראל

 17. לספירו, שוב הגיב:

  אם לא שמת לב, אני דווקא הלכתי קדימה ולא לאחור. אני מניח שהשקעת הרבה מחשבה כדי למצוא טריק לוגי שיאפשר לך להתחמק מהפואנטה. סכום הרציחות באפגניסטאן ופקיסטאן בשבוע האחרון בלבד הוא בסביבות 200 נפש, גברים, נשים וילדים חפים מפשע, שנרצחו באכזריות שהמוח האנושי לא מסוגל בכלל לעכל, בנוסף למאות שיישארו נכים לכל החיים. זה קרה לפני יומיים ולא לפני 3,000 שנה. האמת היא שכל החשבונאות הזו הופכת למשחק תפל לנוכח ממדי הזוועה, אבל המוח היהודי היצירתי ימשיך להגיב למציאות בספקולציות פסבדו-מתמטיות כדי לא לראות, לא לשמוע ולא להבין.

 18. דעון ספירו הגיב:

  למגיב "לספירו שוב",
  כאשר מוסלמים רוצחים מוסלמים המוח האנושי שלך "לא יכול לעכל" אבל כאשר יהודים רוצחים ערבים המוח שלך הוא בר עיכול קליל להחריד. איזה מין נימוקים עקומים אתה מביא? בגלל שמוסלמים רוצחים מוסלמים מותר לך לרצוח פלסטינים? על המתרחש בפקיסטן אין לי השפעה, לכן אני חבר באמנסטי דרכו אני פועל נגד כל מעשי הרצח וההרג בעולם, אולם בדרך הטבע אני מרכז את פעילותי במדינה בה אני חי וכאן מתרחשים מעשי זוועה של רצח, דיכוי, גזילה, שוד וגזענות מטעם ממשלת ישראל. הזעזוע שלך על הנעשה בפקיסטן הוא מזוייף, לצרכי פולמוס בלבד,זה לא ממש נוגע לך, אבל כאן, כאשר חיילי צבא הכיבוש הישראלי ושאר כוחות הכיבוש (משטרה, מתנחלים, שב"כ) רוצחים למעלה מאלף ילדים פלסטינים ועוד מאות נשים, זקנים, נכים, חוסמים דרכן של נשים ללדת והן יולדות ולד מת במחסום, זה בכלל לא נוגע לך, משום שאלה אנשיך. או אז אתה בורח לפקיסטן. כך פועל מוח מעוות, לאומני, גזעני.
  ועוד נקודה באשר לפקיסטן שכבר עמדתי עליה לא אחת בטוריי: מה שקורה בפקיסטן הוא מלחמת אזרחים, ומלחמות כאלה הן האכזריות ביותר. כך היה בארה"ב, בספרד, ביוון, בלבנון,וכך יקרה גם כאן אם נגיע למצב זה.

 19. לגדעון ספירו הגיב:

  אז תבדוק באופן מדעי. רק בגלות מוז’ע נהרגו יותר אנשים מבכל הסכסוך הישראלי-ערבי, הואיל וכל יהודי תימן נשלחו שמה, ורק 30% חזרו.
  וזה רק אירוע אחד, בארץ אחת.

 20. דן לספירו הגיב:

  עדיין לא התייחסת לאי-הדיוק שלך בעניין הפיגוע בנהריה.
  גם לאחר ההבהרה שלך בנושא נחשון ווקסמן אתה חייב להודות שמי שהרג אותו היה מחבל פלסטיני ולא חייל צה"ל, ואותו מחבל ממש לא היה חייב לעשות זאת, הרי איזה רווח הוא הרוויח מהריגת השבוי? (מלבד רצחנות גרידא כמובן, ע"ע סמיר קונטאר…)
  אתה מתייחס לזה כאילו הריגת ווקסמן בידי שוביו הוא הכרח בעת פעולה לחילוצו, – אנא הסבר זאת.
  האם אתה רואה מצב בו חוליית חמאס פורצת לכלא קציעות על-מנת לשחרר את חבריהם, והחיילים השומרים יורים לעבר העצורים סתם כך, בטרם אלו אפילו יצאו וברחו?

  זו גם היתממות לומר שהבחירה בפעולה צבאית הביאה למותו של ווקסמן. באותה מידה בדיוק ניתן לומר ששחרור מחבלים הביא למותם הישיר של אזרחים עקב מעורבות המשוחררים בפעילות טרור לאחר שחרורם. ולכן עם עושים "סכום דם" אז יוצא שישנה עדיפות מפורשת לפעולה צבאית כושלת על-פני מו"מ מוצלח.

  לגבי כל דיון ה"מי הרג יותר מוסלמים" –
  כאן אתה אוחז את החבל משני קצותיו:
  אתה הוא הראשון שהביא את הטיעון המתמטי המוזר הזה, ואז אתה טוען כלפי המגיבים שהם מבדילים בין דם לדם…
  לא ברור לי גם מדוע בחרת לציין הרג של "ערבים" בידי ישראל ולא "פלסטינים", כאילו שהרוגי מלחמות 48 ויום-כיפור נכנסים תחת אותו קריטריון כמו הרוגי חיסול סלאח שחאדה.
  נראה שטוב היה לולא היית מצרף את ה"נתון" הנ"ל.

 21. לספירו שוב 1 הגיב:

  מעבר להתלהמות ולחרפות בנוסח "מוח מעוות, גזעני" וכדומה, מי שבורח מהמציאות שלא נוחה לו זה אתה.
  מהיכן הגעת לזה שהזעזוע שלי על הנעשה בפקיסטן הוא מזוייף, לצרכי פולמוס בלבד, ולא ממש נוגע לי? מי שמך לשופט מוסרי? אתה מייחס לי מראש "מוח מעוות וגזעני", ואז מסיק מכך כמובן מאליו שאני מזייף רגשות. הרציחות בפקיסטן זיעזעו אותי. תתפלא. הזדעזעתי. גם מהפיגוע בקמפאלה בשידור משחק הגמר במונדיאל. אני מזדעזע מהתוצאות, אבל גם מהכוונה שמאחורי המעשה. ההרוגים בעזה, בג’נין ובלבנון נהרגו תוך כדי פעולות לחימה. אם אתה טוען שהמדיניות של צה"ל היא להרוג בכוונה כמה שיותר אזרחים, אז ראשית אתה לא דובר אמת, ושנית ניתן לסתור זאת בצורה לוגית. אם צה"ל היה רוצה להרוג כמה שיותר אזרחים (או פלסטינים בכלל) לא היתה לו שום בעיה להרוג פי עשר, פי מאה או פי אלף ממה שהרג בפועל. המוסלמים והערבים שהורגים חפים מפשע הורגים אותם בכוונה תחילה. החפים מפשע שנהרגו בפקיסטן ובאוגנדה ובעיראק ובאפגניסטן לא נהרגו כתוצאת לוואי של לחימה. הם נרצחו בכוונה תחילה. אתה מתעקש באופן שיטתי ועקבי להתעלם מ "כוונה תחילה" בתור פקטור, משום שזה לא נוח לך, וזה לא נוח לך משום שרצח חפים מפשע בכוונה תחילה אינו מאפיין של צה"ל, אבל אצל המוסלמים והערבים זהו מאפיין יסוד, חלק מאידיאולוגיה, חלק מהאתיקה של המלחמה, חלק ממוסר מעוות וחולני, שבתנאים הפוכים היית נועץ בו את שיניך בכל הזדמנות.
  (…המשך)

 22. דן לספירו הגיב:

  אני כלל לא מקבל את הטענות שלך.
  קונטאר כבר הודה בעבר (לפני שידע שישוחרר) שרצח את עינת הרן והביע על כך חרטה. לא היה עליו שום לחץ להודות ועובדה שעשה זאת.
  כמובן שלקראת שחרורו הוא הבין שמבחינה תקשורתית הוא לא יכול לשאת על גבו כזאת חטוטרת ולכן פיברק שלא ידע מה קרה לה.
  עובדה אחת פשוטה ובלתי ניתנת להפרכה:
  עינת הרן ז"ל לא נהרגה מכדור אלא ממכות, זה כבר סותר לחלוטין כל גרסה לאשמת המחלצים.

  לא ברורה לי משמעות אמירתך "היה צריך לתת לחוליית קונטאר לחזור ללבנון".
  החולייה ניסתה לחטוף ישראלים, וכמו בכל מקרה פשע צריכות הרשויות לעצור את הנבל מלהגיע למטרתו.
  באותה מידה ניתן לומר ששוטרים צריכים לתת לפורץ שחיטט בדירתך ללכת לדרכו עם השלל ולנהל איתו לאחר מכן מו"מ כאשר הוא נימצא במקום מסתור עם כל תכולת דירתך…
  ואתה יודע כמוני שזהו אבסורד.

  בעניין עצורים והתנהגות השומרים בעת פעולת חילוץ: אין לי מושג מיהם החיילים שהיו לדעתך יורים בעצורים. אני בעצמי שמרתי על עצירים במחנה קציעות, והסיכוי שאני או מישהו מחבריי היה יורה על עציר בגלל נסיון חילוץ הוא בדיוק כמו הסיכוי שאתה היית עושה זאת
  (ואני מודע לעובדה שאתה מן הסתם היית מסרב לשרת שם במילואים, עדיין הסיכוי הוא זהה).

 23. לגדעון ספירו הגיב:

  "מה שקורה בפקיסטן הוא מלחמת אזרחים, ומלחמות כאלה הן האכזריות ביותר".

  גם מלחמת השחרור היתה מלחמת אזרחים.
  פלא שקרתה הנכבה?
  אם כך, לשיטתך, הנכבה מוצדקת? או לפחות מקובלת?

 24. גדעון ספירו הגיב:

  לדן,
  לענין הפיגוע בנהריה: גם שם, אילו נהגו לפי עמדתי, הרן ובתו היו בין החיים. היה צריך לתת לחוליית קונטאר לחזור ללבנון, ולאחר מכן לנהל מו"מ על שחרורם תמורת שבויים פלסטינים.
  מול הגירסה הישראלית לאירועים יש גירסת קונטאר, לפיה הוא לא הרג את הילדה. היא לטעמי לא פחות אמינה מהגירסה הישראלית הרשמית, שהאכילה אותנו בשקרים לעתים קרובות. בראיון שנערך עימו לאחר שישב בכלא הישראלי 30 שנים, שערה לא הייתה נופלת מראשו אם היה מודה ברציחתה, שהרי בכך ממילא הואשם והורשע. העובדה שהוא עומד גם היום מאחורי טענתו שלא הוא רצח, ראויה להישקל כגירסה מול גירסה, לפחות.
  להן הקישור לראיון עימו — קישור —
  לשאלתך אם חיילים ישראלים היו יורים באסירים, תשובתי בוודאי שכן, שהרי עשו זאת לא אחת,למשל רצח מאות שבויים מצרים, כולל בפיקודו של השר בן אליעזר.

  ל"שוב 1″
  אתה חוזר ומצדיק את שכתבתי: מזדעזע מזוייף מהנעשה בפקיסטן, אבל מגלה קהות חושים מפשעי הכיבוש הישראלי. טענתך כי צה"ל היה יכול להרוג יותר פלסטינים משהרג בפועל, הוא עוד טעון מטורף מבית המדרש שלך. זו סיבה לא להתנגד למה שכן נעשה? לאלף ומעלה הילדים שנרצחו על ידי כוחות הכיבוש, לשוד האדמות הפלסיני, לעינויים במרתפי השב"כ ועוד ועוד ועוד. אם יתברר לי כי אתה משתתף קבוע בהפגנות נגד הכיבוש, אוכל מדי שבוע גז מדמיע בבלעין, מפגין בשייח ג’ראח נגד גירוש פלסטינים מבתיהם, אזי אני חוזר בי מכל שכתבתי עליך.

  למגיב "לגדעון ספירו",
  ב-1948 לא הייתה מלחמת אזרחים בהוראתה המוכרת, אלא מלחמה בין פולשים מבחוץ לילידי המקום. כפי שהמלחמה בין הפולשים הלבנים באמריקה לבין האינדיאנים לא הייתה מלחמת אזרחים. ציינתי כי מלחמות אזרחים הן אכזריןות, אבל מכאן אין להבין הצדקה למעשי אכריות.מעשי אכזריות מתרחשים גם במלחמות על רקע לאומני או דתי.

 25. כל הכבוד לצנזור! הגיב:

  שהפסיק את הדיון שלי עם ספירו בכך שצינזר את תגובתי האחרונה. בכך הוא חסך מספירו את הצורך להתמודד עם כמה עובדות לא נוחות לו.
  כל הכבוד לצנזור שמאפשר תגובות שמהוות גסות רוח לשמה אם הן באות מהצד הפוליטי הנכון, ומונע תגובות ענייניות כאשר הן מציבות סף התמודדות קשה מדי, ובכך גם מציג את "אנשי שלומנו" כאילו הם אמרו את המילה האחרונה. דמוקרטיה לתפארת.

 26. גדעון ספירו הגיב:

  לדן,
  אתה שבוי בתוך התעמולה הישראלית ומסרב לחשוב עצמאית.וקסמן לא נרצח בדם קר על ידי שוביו. אילו חברי החוליה שתפשה אותו היו מעוניינים בהריגתו, היו עושים זאת מיד ונעלמים. שוביו רצו לשחררו תמורת שחרור אסירים פלסטינים, ולכן היה להם עניין להחזיקו בחיים. ישראל ביימה מו"מ עימם, כאשר למעשה ביקשה להרוויח זמן כדי לגלות את המקום בו החולייה ווקסמן מסמתתרים ולהכין פעולה צבאית. וקסמן נהרג בגלל שממשלת ישראל שיקרה ולא התכוונה באמת לשחרר את וקסמן, אלא קודם כל להרוג את השובים. וקסמן נהרג במסגרת ובגלל הפעולה הצבאית הישראלית. מי שרצחו את וקסמן הם ראשי המימסד הצבאי ביטחוני שהחליטו על פעולה צבאית ביודעם כי וקסמן ישלם על כך בחייו.

 27. מלחמה בין פולשים מבחוץ לילידי המקום? הגיב:

  כמה אחוזים מ"הפולשים מבחוץ" היו בעצם ילידי המקום? כמה אחוזים מ"ילידי המקום" היו פולשים מבחוץ?
  הרי הבריטים חיפשו בציציות של כל מהגר יהודי, והקפידו על כל סרטיפיקט וסרטיפיקט, אבל בכל הקשור לערבים, הם הקפידו הרבה פחות, והיתה הגירה ערבית מאסיבית ביותר בתקופת המנדט.
  ויעידו אונר"א, שקובעים "מיהו פליט פלשתיני", כ"מי שמקום מגוריו העיקרי היה בפלסטינה ב-1946″. למה 1946 ולא קודם? משום שהיתה הגירה מאסיבית.
  אבל כמובן. כאשר מדובר ביהודים, החדשים מקרוב באו הופכים את כל היהודים לפולשים זרים. וכאשר מדובר בערבים, אז החדשים מקרוב באו נטמעים באוכלוסיה המקומית, וכל הערבים, גם אלה שקוראים להם קובטי ואל-מצרי, נחשבים לילידי המקום מדורי דורות.

 28. דן לספירו הגיב:

  אני ואתה כנראה לא חולקים את אותו ז’ארגון.

  אין לי מושג למה צריך להיות "שבוי בתעמולה ישראלית" כדי לחשוב שחוטף לא אמור לירות בשבוי רק כי כוחות חילוץ עומדים מעבר לדלת.

  אתה צודק בזה שהחוטפים לא הרגו את ווקסמן מראש מפני שהם רצו להשיג עיסקת שבויים,
  אבל רק בגלל שידעו שחייל שבוי חי שווה הרבה יותר מחייל שבוי מת.
  להסיק מכאן שהם לא רצו במותו בגלל איזו עניין הומני זה פשוט לא רלוונטי ולא נכון.

  בכל מקרה ברגע שכוחות צה"ל כיתרו את הבית ופרצו לתוכו – נטרפו הקלפים.
  באותו רגע החוטפים הבינו שכבר לא תהיה עיסקה והם נלחמים על חייהם.
  כמובן שכאן הם מתייחסים לשבוי לא כקלף מיקוח אלא כאדם הנמצא תחת אחריותם – כמיטב מצפונם ורמת המוסר שלהם.
  אני לא מצפה שיגנו בגופם על החטוף, אבל בטח שלא יוציאו אותו להורג כפי שעשו.
  ונניח שהחוטפים "הבינו" ששיקרו אותם במשא ומתן פיקטיבי כדי למשוך זמן – האם זה מצדיק את הוצאתו להורג של השבוי?

  בכל מקרה לא ברור לי מאיזה עולם אתה מביא את הצעות הכניעה הקולוסאליות הללו לחוטפים.
  אין אף מדינה בעולם שהיתה נכנעת לחטיפה וסחיטה מצד ארגון עוין ולא מנסה להשתלט בכח על האירוע.
  ע"פ התיאוריה שלך יכול כל דכפין להצמיד אקדח לראשו של כל אדם, והרשויות אמורות לדאוג מאותו רגע לכל צרכיו של החוטף ולמלא את כל דרישותיו עד לאחרונה שבהן.
  אתה אולי מוצא איזו אידיליה במצב כזה,
  אני לא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים