הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 ביולי, 2010 8 תגובות

שילוב הידיים בין ההון והבון טון הטלוויזיוני שלו לבין האון הרוחני של עמישראל עלה באחרונה מדרגה: לשני הערוצים המסחריים, שתפקידם לטמטם את הציבור במנות יתר, להוציא פה ושם עלי תאנה כבולדוזר המשובח, מיקי רוזנטל, נוספו ללוח המשדרים שני ערוצים בעלי גוון דתי המבקשים להביא את דבר המפרסם האלוהי לכול בית. האחד נושא את השם "הידברות" והשני חתום כ"ערוץ הקבלה".
 
בפגישתו ההיסטורית של חבר ההסתדרות, ד. בן-גוריון עם מנהיג העדה החרדית, הרב אברהם ישעיה קרליץ, שכונה חזון אי"ש, שעה קלה לאחר פרוץ המדינה הציונית, נטבעו שתי מטבעות לשון: העגלה המלאה והעגלה הריקה.  הפגישה נועדה לשכנע את הרב הדגול לאפשר גיוס בנות לשירות לאומי. במהלכה שאל בן-גוריון, בשבתו בדיון כראש הממשלה ושר הביטחון, כיצד יחיו יחדיו דתיים וחילונים. החזון אי"ש השיב שבנקודות החיכוך, בהן לא ניתן לגשר, על העגלה הריקה (החילונים) לפנות מקום בפני העגלה המלאה (הדתיים, להוציא את הציונים שביניהם). דימוי העגלה נשאב  מאחת המסכתות בסנהדרין העוסקת בסוגיית גמל טעון מול גמל ריק.

מאז הקביעה התורתית המקוממת כי האדם מותר על הבהמה, מלאים כתבי הקודש למיניהם בבוז להולכים על ארבע ולא רק כלפיהם. ב"שולחן ערוך", למשל, כתוב שחל איסור על תלמיד חכם להלך בין שני כלבים, שני חזירים ושתי נשים. והיד עוד נטויה.


לשני הערוצים החדשים היומרה להציל נשמות תועות ותוהות וכנראה הם עושים זאת לא רע על פי הכנסים המלאים מפה לפה המאורגנים על ידם ברחבי הארץ ומחוצה לה. ערוץ ההידברות מסתפק, לפי שעה, בצאן מרעיתו המקומי. לא רחוק היום בו יפנה את השופר לאומות העולם. הן הרי ממתינות רק לכך. לערוץ הקבלה יומרה חובקת עולם: לגאול את האנושות הדוויה השועטת על פי המייסד, איזה רב דוקטור המעמיד פני נביא קוסמי, לחורבנה, בעוד הקלישאות שלו על אהבה והפצה ועוד כמה מונחים סינטטיים מהסוג הזה ישנו את רוע הגזרה. מספיקה שהייה קצרה בחברת הדוברים הראשיים של שתי התחנות על מנת להפוך גם אבן לאנטישמית.


ערוץ הקבלה הוא למעשה לטיפונדיה של רב דוקטור בעל מבטא רוסי העונה לשם לייטמן או משהו כזה. בכל פעם שהיד מזפזפת על פני ההיצע הגואה של התחנות ונוחתת על ערוץ זה, ניתן למצוא אותו מלהג אל מול המסך. רחמנות. למה לא נותנים לו לאכול? ומה עם החלפת חולצה ואיזה דיבור עם אשתו היוקדת? לזכותו של הרבי הזה ייאמר, כי הצליח לא רק לקבץ סביבו תלמידים, וככל הנראה גם בעלי אמצעים התומכים, אלא גם קולקציה של חסידים שוטים כמוהו. הלה הוא בעצם פסיכולוג בגרוש בטעם אנשובי. שיעוריו מתבססים ברובם על כתבי ברוך שלום הלוי אשלג, בקיצור הרב"ש, כשלצידם ספיחים בסדר גודל של משטחי גרון מתורת הסוד היהודית המורכבת והמסובכת. זאת ועוד; לאותה אישיות נלעגת גם קיימת היומרה להתוות את הדינמיקה של האנושות בימינו. העברית שלו דלה ורצופה שגיאות. ספק רב אם הרב הזה, שאינו מבין שאלות חכמות המופנות אליו מדי פעם מצד נוכחים בהרצאות, קרא אי פעם תנ"ך לעומק. אך מה שמפליא לא פחות שמדי פעם מתארחים באולפן לצידו אמנים ויוצרים המקשיבים לסיני ולעוקר ההרים הזה המשרה סביבו את התחושה כאילו דקה לפני זה ביקש ממנו מר משה רבנו להחליף אותו במעמד הר סיני בגלל בעיות רפואיות. ידוע שמשה רבנו אהב גבינות קממבר כמו שמוצרט חמד כבדי אווז. מערוץ זה כמו בזה השני מקומן של הנשים שולי וזניח.


ערוץ ההידברות גרוע לא פחות: אוסף של רבנים בעלי פרצוף של מזוט המדקלמים את עצמם ואת תורתם, שנלמדה בשנות הפרזיטיות שלהם בישיבות, לדעת. וכך בשקט בשקט ממשיכה הפלוטוקרטיה המקומית לזבל את השכל עם שני הערוצים המסחריים ומאפשרת לתיאוקרטיה לשלח לאוויר העולם את המקבילים הדתיים שלהם, בעוד הערוץ הראשון – הלגונה הסבירה בעלת עבר מעולה – הולך וגווע למרות עירוי הדם המונדיאלי, שהוא זמני להחריד.


בשלהי תקופתם של קיסר והברפלד בהסתדרות הועלתה האפשרות להקים ערוץ שיעסוק בענייני עבודה ועובדים, הדרושים כאוויר לנשימה בנסיבות הקיימות. מאז נאלם החלום דום וספק אם היו"ר הנוכחי, עופר עיני, הקשור בטבורו ללשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ולמשרד האוצר, כלל חושב על כך. 


מאז פגישתם ההיסטורית של החזון והגוריון הלכה והתמלאה העגלה המלאה של החרדים באוכלי חינם ובצעירים המחללים את ימי הלימודים היקרים בהפגנות אלימות לטובת עצמות של עובדי אלילים. לכך נוספו עתה שני ערוצים מיסיונריים מהסוג הנלוז ביותר. ואת העגלה הריקה מנהל עגלון, לשעבר סוחר רהיטים, וכיום איש זחוח ומתנשא המכיר היטב את חוכמת הדוברות הטלוויזיונית. סביר להניח שהלה מסתכל כול בוקר סביב-סביב ואינו מבין מדוע אל עליון, היושב במרומים, האחראי כמוהו על סלע קיומנו, הטיל עליו את המשימה לנהל איזו מדינה ים-תיכונית חולנית ומפוצלת יותר ממזגן של אלקטרה בשעה שהוא ראוי להרבה יותר מכך, הרי הוא בנוי מחומרים עליונים ביותר כדוגמת צ’רצ’יל, שתמונתו תלויה במשרדו לצד זו של חוזה המדינה, שמת בגיל ארבעים וארבע ממחלת מין הגונה.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. דודו פלמה הגיב:

  היי אבשלום, אכן, עגלות מלאות טינופת צופים…

 2. אליקים הגיב:

  שלום

  עגלה ריקה… עגלה מלאה…

  רק אדם ריק יכול להיות צדיק…

 3. יעקב הגיב:

  חבל שבמקום לנצל את הבמה לביקורת אמיתית, הבמה מנוצלת לצורך השמצות. אין תוכן ענייני בכתבה לכן אין תוכן ענייני בתגובה

 4. גדעון ספירו הגיב:

  ברכות לאבשלום מבעל עגלה מלאה העולה על גדותיה.

 5. ניר הגיב:

  מצטרף ליעקב, אכן ביקורת חסרת טעם המזכירה העלבות בין ילדים בגן

 6. שפי הגיב:

  "פסיכולוג בגרוש"… כאילו שיש פסיכולוגיה שאינה בגרוש… חסידי לייטמן נראים לי כקרבנות של "טיפולים" פרוידיסטיים, כעוד מוחאים עממיים-ילדותיים כנגד זה שסובב וממשיך לסובב אתכם על האצבע, 65 שנה אחרי שהאלטר-אגו שלו (היטלר) כבר עבר מן העולם.

  בעניין העגלה המלאה והריקה, אבשלום, חשבתי שכבר הבנת (וכל-כך השתדלתי, כמו שאתה יודע כמעט נהרגתי בשביל להסביר לכם את זה במאמרים שונים) שהרצל זה אכן עגלה ריקה, דרך אלגנטית להתבולל, כמו גם ממשיכיו ז’בוטינסקי ובן-גוריון, כמו גם התרבותניקים (א. בן-יהודה וברל וביאליק וכו’) ששיווקו אותו לנפש המתפקרים. אלא שהרב קוק לא מכר עגלה להתכבד-בה כי אם עגלת חומר-נפץ, רכב ממולכד.

  יש ברשימתך כמה משפטים יפים, אבל, עליך להודות, גם ללייטמן יוצאים פה-ושם משפטים יפים. ואם אתה ממשיך למצוא גרעין של אמת באידיאולוגיה הציונית (זה הרושם שמתקבל מרשימתך זאת, כי היא טורחת פה-ושם על ביקורת נקודתית) אז גם אתה חי בסרט, בערוץ טלויזיה, לצורך העניין.

  ניסיון נואש אחרון: המדינה ירדה כל-כך מהר מהפסים, כבר בשנות ה-50, כי האידיאולוגיה שלה, הציונות בשקר יסודה. אידיאולוגיות שיש-בהן-משהו לוקח להן הרבה-הרבה יותר זמן עד שהן מקלקלות את האוכלוסיות הלכודות בהן.

  האתר שלי:
  — קישור —

 7. אניטה קליינפלד הגיב:

  לא צריך לקחת כול דבר ברצינות.
  אמנם ברשימתו של קווה מצויים
  פה ושם אלמנטים אינפנטיליים
  אך בסך הכול זו רשימה מדוייקת
  ומבריקה, הנוגעת בעיקר.

 8. מבין עניין הגיב:

  אזהרה וקריאה לשינוי כיוון של האתר.
  בפעם השנייה בתוך פרק זמן קצר מתהדר האתר במאמר גזעני להפליא.
  מה עניין המבטא הרוסי והשגיאות בעברית לביקורת לגיטימית על תכנים?
  "אוסף של רבנים בעלי פרצוף של מזוט המדקלמים את עצמם ואת תורתם, שנלמדה בשנות הפרזיטיות שלהם בישיבות, לדעת."
  גבלס לא היה מנסח את זה טוב יותר.
  הגזענות הטמונה בדרך כלל עמוק אצל אנשי השמאל שכן הם מחויבים להסתירה צפה ועולה על פני המים אתם יודעים כמו מה….
  גם התגובות למאמרים בעלי נופך גזעני קוראת למגיבים הנמצאים עמוק בארון לצוף על פני המים ולפזר את הרקבון המחשבתי שלהם כדי שנוכל כולנו להנות.
  אני גם יגלה לכם סוד זו גם הסיבה המרכזית לאיזוטריה הפוליטית של השמאל….

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים