הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוגוסט, 2010 2 תגובות

הצבא גוייס בסוף השבוע כדי לשבור את שביתת העובדים במגזר הציבורי בדרום אפריקה – הדורשים תוספות שכר. רופאים ואחיות המשרתים בצבא דרום אפריקה הוצבו בבתי חולים ברחבי המדינה בעקבות הכרזת השביתה והפעלת בתי החולים במתכונת "חירום". עוד פורסם, כי שוטרים דיכאו ביד קשה, ובאמצעות כדורי גומי, הפגנות של רבבות עובדים ברחבי המדינה. היד הקשה שמפעילה הממשלה נגד השובתים זכתה לביקורת נוקבת – גם מראשי המפלגה הקומוניסטית החברה בקונגרס הלאומי האפריקאי, החזית השלטת במדינה.


יותר ממיליון עובדים במגזר הציבורי בדרום אפריקה פתחו השבוע בשביתה כללית ללא הגבלת זמן. זאת, לאחר שלפני שבוע הם קיימו שביתת אזהרה בת יום אחד במטרה להעלות את שכרם. במסגרת השביתה, לא פעלו בתי ספר, משרדי ממשלה, וכן רשויות ההגירה. בתי החולים והמשטרה פעלו במתכונת מצומצמת. דובר המפלגה הקומוניסטית של דרום אפריקה פרסם הודעה לפיה המפלגה תומכת בשביתות שפרצו השבוע במגזר הציבורי הכוללות בתי חולים לבתי ספר ובשביתתם של עובדי תעשיית הרכב המקומית הגדולה. "מאבקים אלה הם חלק מהמערכה למען עבודה הוגנת" נאמר בהודעה. עוד תקף הדובר את דיכוי הפגנות העובדים על ידי יחידות משטרה מיוחדות והדגיש "יש לשמור על זכות השביתה, אף במחיר של חיינו".

לדברי המפלגה הקומוניסטית "זו העת להעמיק את המאבק האנטי-קפיטליסטי. כדי להבטיח שהעובדים, המייצרים את כל העושר המדינה, יקבלו את חלקם". בעקבות הכרזת השביתה שוחח כתב העיתון הצרפתי "הומניטה" עם דובר הפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים של דרום אפריקה ((COSATU, פרטיק קייבן, על הסיבות לשביתה.


ש. מהן הסיבות לשביתתם של מיליון העובדים במגזר הציבורי – שביתה ללא תקדים בתולדות המדינה?


ת. הסיבות הן רבות ומגוונות, אבל הן קשורות בעיקר בשכר הנמוך, בתנאי העבודה הקשים ובפערים הגדולים בהכנסות. אין צדק חברתי בדרום אפריקה. בחברה הדרום-אפריקאית הפערים החברתיים הם העמוקים ביותר בעולם.


ש. איך הגיבה הממשלה לדרישות העובדים? אין לשכוח שהקונגרס הלאומי האפריקאי נמצא בהנהגת המדינה ובין מרכיבי הקונגרס המרכזיים: האיגודים המקצועיים והמפלגה הקומוניסטית…


ת. דוברי הממשלה שבים ומסבירים ש"אין כסף". אבל דרום אפריקה אינה מדינה ענייה. הכסף ישנו. הממשלה הוציאה מיליונים כדי לרכוש כרטיסים למונדיאל הכדורגל שנערך באחרונה כדי לחלקם בין בכיריה. אבל כאשר אנחנו דורשים תוספות שכר או הטבה בתנאי העבודה "מסבירים" לנו שאין כסף. הרי שכר הוגן ותנאי עבודה אנושיים מהווים את הבסיס לשירות ציבורי איתן, אמין המשרת היטב את האזרחים. מצבם של שירותים הציבוריים הוא בכי רע. אפשר לבקר בבתי החולים או בבתי הספר ברחבי המדינה ולהוכיח זאת בקלות. חרף העובדה שרמת ההשכלה של רוב משרתי הציבור, גם במערכות הבריאות והחינוך, היא גבוהה במיוחד – שכרם הוא חרפה. העובדים הדרום-אפריקאים לא הוזמנו לחגיגת הצמיחה הכלכלית המרשימה של המדינה. המדינה מתעשרת ועובדיה מתרוששים. גם אחוזי האבטלה הקשים מהווים אתגר שהמדינה אינה מתמודדת אתו.


ש. למה סירבתם לקבל את הצעות הממשלה לתוספת שכר?


ת. אנו סבורים שהתוספת המוצעת בשיעור של 70% אינה יכולה לפצות על יוקר המחיה ועל השכר הנמוך. גם ההצעות לתוספות להשגת דיור אינן מספיקות. שכרם של העובדים במגזר הציבורי אינו מאפשר להם לרכוש דירה. אבל שכר זעום זה מוציא את עובדי המגזר הציבורי מרשימת הזכאים לדיור ציבורי. כך שבעיית הדיור, לצד השכר הנמוך, הפכה לקשה עד מאוד עבור רוב עובדי המגזר הציבורי.


ש. האם העובדים במגזר הפרטי תומכים בדרישות האלה.


ת. בהחלט. אנו מעודדים מאבקים למען תוספות שכר במגזר הפרטי. המטרה שלנו היא העלאת שכר כללית בחברה, שכאמור, אין בה צדק חברתי. זו חברה המבוססת על ניצול העובדים, על ניצול עובדים המשתכרים שכר נמוך מאוד. מטרתנו, בשנים האחרונות, במשותף עם התנועות החברתיות, לקדם תנועה המונית להעלאת רמת החיים במדינה.


להודעה המלאה של המפלגה הקומוניסטית של דרא"פ (באנגלית).

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. מירי ברק הגיב:

    עצוב כל כך שלאחר מיגור האפטהייד אנשים אומללים אלה ממשיכים לסבול ולהילחם על קיום מינימלי.

  2. יוסי ונטורה / מידע חשוב הגיב:

    אני רוצה להודות למערכת "הגדה השמאלית" על פרסום הריאיון. בדרך כלל לא מקבלים מידע על הנעשה בדרום אפריקה – הכוונה לנעשה במערכה המעמדית. נדמה כי סופו של אפרטהייד לא מהווה סוף פסוק לאפליה – הפעם על רקע מעמדי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים